Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
20. januar 2019
 

Felthåndbogen

Forside | Historik | Om Felthåndbogen | Ønskeseddel (beskrivelser ønskes)


Svamperiget (383)Dyreriget (1884)Bakterier (5)Protozoer (8)Planteriget (851)





HistorikForfatterOpdateret af
20-01  -  Philonthus cognatus (Philonthus cognatus) NYMathias Holm 
19-01  -  Scirtes hemisphaericus (Scirtes hemisphaericus) NYMathias Holm 
19-01  -  Liggende Potentil (Potentilla anglica) NYPoul Evald Hansen 
19-01  -  Krybende Potentil (Potentilla reptans) NYPoul Evald Hansen 
19-01  -  Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus) NYMathias Holm 
18-01  -  Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata) NYMathias Holm 
18-01  -  Mordellochroa abdominalis (Mordellochroa abdominalis) NYMathias Holm 
18-01  -  Trachodes hispidus (Trachodes hispidus) NYMathias Holm 
18-01  -  Tychius schneideri (Tychius schneideri) NYMathias Holm 
18-01  -  Gymnetron labile (Gymnetron labile) NYMathias Holm 
17-01  -  Mecinus heydeni (Mecinus heydeni) NYMathias Holm 
17-01  -  Mecinus pyraster (Mecinus pyraster) NYMathias Holm 
17-01  -  Gulrandet Fløjlsløber (Chlaenius vestitus) NYMathias Holm 
16-01  -  Grøn Fløjlsløber (Chlaenius nigricornis) NYMathias Holm 
16-01  -  Bombarderbille (Brachinus crepitans) NYMathias Holm 
15-01  -  Sølvplettet Glansløber (Bembidion litorale) NYMathias Holm 
15-01  -  Phloiophilus edwardsii (Phloiophilus edwardsii) NYMathias Holm 
15-01  -  Småplettet Brodbille (Curtimorda maculosa) NYMathias Holm 
14-01  -  Hundelavbille (Orthocerus clavicornis) NYMathias Holm 
14-01  -  Moseblødbille (Dascillus cervinus) NYMathias Holm 
14-01  -  Lille Pupperøver (Calosoma inquisitor) NYMathias Holm 
14-01  -  Lissodema denticolle (Lissodema denticolle) NYMathias Holm 
13-01  -  Litargus connexus (Litargus connexus) NYMathias Holm 
13-01  -  Laricobius erichsoni (Laricobius erichsoni) NYMathias Holm 
13-01  -  Lyngløber (Carabus arvensis)Mathias Holm 
13-01  -  Xylophilus corticalis (Xylophilus corticalis)Mathias Holm 
12-01  -  Tetratoma ancora (Tetratoma ancora)Mathias Holm 
12-01  -  Anaspis regimbarti (Anaspis regimbarti)Mathias Holm 
12-01  -  Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)Mathias Holm 
12-01  -  Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)Mathias Holm 
11-01  -  Combocerus glaber (Combocerus glaber)Mathias Holm 
11-01  -  Sortbenet Øjenløber (Elaphrus uliginosus)Mathias Holm 
10-01  -  Lomechusa emarginata (Lomechusa emarginata)Hjalte Kjærby 
10-01  -  Apion immune (Apion immune)Mathias Holm 
10-01  -  Lomechusoides strumosus (Lomechusoides strumosus)Hjalte Kjærby 
05-01  -  Ravnefod (Coronopus squamatus)Poul Evald Hansen 
29-12  -  Apion atratulum (Apion atratulum)Mathias Holm 
29-12  -  Larinus turbinatus (Larinus turbinatus)Mathias Holm 
29-12  -  Larinus planus (Larinus planus)Mathias Holm 
19-12  -  Clitostethus arcuatus (Clitostethus arcuatus)Mathias Holm 
19-12  -  Dianous coerulescens (Dianous coerulescens)Mathias Holm 
18-12  -  Stenus fulvicornis (Stenus fulvicornis)Mathias Holm 
18-12  -  Saracenisk Brandbæger (Senecio sarracenicus)Poul Evald Hansen 
18-12  -  Kær-Brandbæger (Senecio paludosus)Poul Evald Hansen 
08-12  -  Purpursnegl (Nucella lapillus)kim fogt 
08-12  -  Falsk kuglebænkebider (Cylisticus convexus)Linda Kjær-Thomsen 
07-12  -  Stor broget kuglebænkebider (Armadillidium pictum)Linda Kjær-Thomsen 
05-12  -  Bolværksedderkop (Larinioides sclopetarius)Tina Ravn 
02-12  -  Lille broget kuglebænkebider (Armadillidium pulchellum)Linda Kjær-Thomsen 
02-12  -  Hornet kuglebænkebider (Armadillidium opacum)Linda Kjær-Thomsen 
02-12  -  Fladnæset kuglebænkebider (Armadillidium nasutum)Linda Kjær-Thomsen 
30-11  -  Kuløkse (Glyphium elatum)Poul Evald Hansen 
30-11  -  Løv-Tjæreporesvamp (Ischnoderma resinosum)Poul Evald Hansen 
30-11  -  Gran-Tjæreporesvamp (Ischnoderma benzoinum)Poul Evald Hansen 
25-11  -  Hestetunge (Mertensia maritima)Poul Evald Hansen 
25-11  -  Bjerg-Mandstro (Eryngium campestre)Poul Evald Hansen 
17-11  -  Klit-Vokshat (Hygrocybe conicoides)Per Taudal Poulsen 
14-11  -  Labyrintedderkop (Agelena labyrinthica)Mette Møller Christensen 
10-11  -  Stød-Gyldenblad (Chrysomphalina grossula)Poul Evald Hansen 
10-11  -  Dunet Mælkehat (Lactarius pubescens)Poul Evald Hansen 
10-11  -  Skægget Mælkehat (Lactarius torminosus)Poul Evald Hansen 
30-10  -  Løv-Skælhat (Pholiota lenta)Poul Evald Hansen 
28-10  -  Rust-Skæne (Schoenus ferrugineus)Poul Evald Hansen 
23-10  -  Engelskgræs (Armeria maritima)Poul Evald Hansen 
21-10  -  Megarhyssa vagatoria (Megarhyssa vagatoria)Jonas Lutz 
21-10  -  Megarhyssa superba (Megarhyssa superba)Jonas Lutz 
21-10  -  Megarhyssa perlata (Megarhyssa perlata)Jonas Lutz 
19-10  -  Asparges (Asparagus officinalis)Poul Evald Hansen 
19-10  -  Melet Kodriver (Primula farinosa)Poul Evald Hansen 
19-10  -  Lund-Fladstjerne (Stellaria nemorum)Poul Evald Hansen 
19-10  -  Kløvkrone (Myosoton aquaticum)Poul Evald Hansen 
19-10  -  Tofarvet Bladmåler (Plemyria rubiginata)Magnus Lauritsen 
15-10  -  Daddelbrun Vokshat (Hygrocybe spadicea var. spadicea)Per Taudal Poulsen 
11-10  -  Træflis-Bredblad (Stropholoma percevalii)Poul Evald Hansen 
11-10  -  Grøngul Skælhat (Pholiota gummosa)Poul Evald Hansen 
06-10  -  Spanskgrøn Bredblad (Stropharia aeruginosa)Poul Evald Hansen 
05-10  -  Tormentiljordbi (Andrena tarsata)Morten DD Hansen 
03-10  -  Tæppeklanner (Anthrenus verbasci)Bjarke Clausen 
02-10  -  Grå Snyltehat (Asterophora parasitica)Poul Evald Hansen 
01-10  -  Sommer-Østershat (Pleurotus pulmonarius)Poul Evald Hansen 
30-09  -  Kridthat (Pleurocybella porrigens)kim fogt 
28-09  -  Bittersød Natskygge (Solanum dulcamara var. dulcamara)Poul Evald Hansen 
28-09  -  Sort Natskygge (Solanum nigrum)Poul Evald Hansen 
28-09  -  Liguster (Ligustrum vulgare)Poul Evald Hansen 
27-09  -  Brunviolet Smutugle (Noctua janthe)Sofie Kjeldgaard 
27-09  -  Violetgrå Båndugle (Noctua janthina)Sofie Kjeldgaard 
27-09  -  Noctua janthe/janthina (Noctua janthe/janthina)Sofie Kjeldgaard 
27-09  -  Mørksømmet Smutugle (Noctua interjecta)Sofie Kjeldgaard 
27-09  -  Vildsvin (Sus scrofa)Thomas Eske Holm 
22-09  -  Kødet Stjernebold (Geastrum triplex)Poul Evald Hansen 
20-09  -  Snerre-Bladmåler (Cosmorhoe ocellata)Magnus Lauritsen 
20-09  -  Scoparia pyralella (Scoparia pyralella)Jens Thorving Andersen 
20-09  -  Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)Jens Thorving Andersen 
20-09  -  Kålhalvmøl (Evergestis forficalis)Jens Thorving Andersen 
19-09  -  Humlevoksmøl (Aphomia sociella)Jens Thorving Andersen 
19-09  -  Tofarvet Frømøl (Plodia interpunctella)Jens Thorving Andersen 
19-09  -  Nældehalvmøl (Anania hortulata)Jens Thorving Andersen 
19-09  -  Løgkarsehalvmøl (Evergestis limbata)Jens Thorving Andersen 
19-09  -  Udea lutealis (Udea lutealis)Jens Thorving Andersen 
19-09  -  Okkergult Græsmøl (Agriphila tristella)Jens Thorving Andersen 





Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator