Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
22. september 2018
 

Felthåndbogen

Forside | Historik | Om Felthåndbogen | Ønskeseddel (beskrivelser ønskes)


Svamperiget (367)Dyreriget (1826)Bakterier (5)Protozoer (8)Planteriget (835)





HistorikForfatterOpdateret af
20-09  -  Snerre-Bladmåler (Cosmorhoe ocellata) NYMagnus Lauritsen 
20-09  -  Scoparia pyralella (Scoparia pyralella) NYJens Thorving Andersen 
20-09  -  Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella) NYJens Thorving Andersen 
20-09  -  Kålhalvmøl (Evergestis forficalis) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Humlevoksmøl (Aphomia sociella) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Tofarvet Frømøl (Plodia interpunctella) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Nældehalvmøl (Anania hortulata) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Løgkarsehalvmøl (Evergestis limbata) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Udea lutealis (Udea lutealis) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Okkergult Græsmøl (Agriphila tristella) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Stort Melmøl (Pyralis farinalis) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Pyrausta despicata (Pyrausta despicata) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Brun Kløverugle (Euclidia glyphica) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Konvalrodæder (Korscheltellus lupulina) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Svagtskygget Smutugle (Noctua comes) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Skarpskygget Smutugle (Noctua orbona) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Gul Båndugle (Noctua fimbriata) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Sortplettet Skovugle (Xestia triangulum) NYSofie Kjeldgaard 
19-09  -  Snehare (Acronicta leporina) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Burreugle (Gortyna flavago) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Hvidhjørnet Dagugle (Deltote pygarga) NYJens Thorving Andersen 
19-09  -  Penselugle (Colocasia coryli) NYJens Thorving Andersen 
18-09  -  Satellitugle (Eupsilia transversa) NYSofie Kjeldgaard 
18-09  -  Sortmærket Overvintringsugle (Conistra rubiginosa) NYSofie Kjeldgaard 
18-09  -  Aprilugle (Griposia aprilina) NYSofie Kjeldgaard 
18-09  -  Fyrrespinder (Dendrolimus pini) NYJens Thorving Andersen 
18-09  -  Strand-Ringspinder (Malacosoma castrensis) NYJens Thorving Andersen 
18-09  -  Bakke-Bladmåler (Xanthorhoe montanata) NYMagnus Lauritsen 
18-09  -  Rosafodet Slimrørhat (Suillus collinitus) NYPoul Evald Hansen 
17-09  -  Næbugle (Hypena proboscidalis) NYJens Thorving Andersen 
17-09  -  Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis) NYJens Thorving Andersen 
17-09  -  Bedeugle (Anarta trifolii) NYJens Thorving Andersen 
17-09  -  Enebær-Bladmåler (Thera juniperata) NYJens Thorving Andersen 
17-09  -  Rosen-Bladmåler (Anticlea derivata) NYJens Thorving Andersen 
17-09  -  Gulhale (Euproctis similis) NYMatilde Skjoldager 
16-09  -  Hindbær-Bladmåler (Mesoleuca albicillata) NYMagnus Lauritsen 
16-09  -  Gammaugle (Autographa gamma) NYSofie Kjeldgaard 
16-09  -  Blåbærugle (Conistra vaccinii) NYSofie Kjeldgaard 
14-09  -  Broget Skørhat (Russula cyanoxantha)Poul Evald Hansen 
12-09  -  Rødbrun Bredblad (Stropharia rugosoannulata)Poul Evald Hansen 
06-09  -  Skovfladløber (Nebria brevicollis)Mathias Holm 
03-09  -  Langhornet Torngræshoppe (Tetrix tenuicornis)Hjalte Kjærby 
31-08  -  Moshumle (Bombus muscorum)Henrik Christensen 
28-08  -  Dybvandstæge (Aphelocheirus aestivalis )Janick Lauridsen 
27-08  -  Blå Kæmperovbille (Ocypus ophthalmicus)Martin Egenhardt Nielsen 
27-08  -  Kløvergnaver (Hypera nigrirostris)Casper Holst Thrane 
27-08  -  Ismarus dorsiger (Ismarus dorsiger)Jonas Lutz 
26-08  -  Skovgedehams (Dolichovespula sylvestris)Sarah Fogh Thormose 
26-08  -  Zele deceptor (Zele deceptor)Jonas Lutz 
26-08  -  Grøn Krabbeedderkop (Diaea dorsata)Nete Hundebøl 
26-08  -  Sømprikket Stængelborer (Globia sparganii)Charlotte Brown Petersen 
25-08  -  Stor Rur (Balanus balanus)andreas berthelsen 
25-08  -  Okkergul Skålsvøb (Arcyria obvelata)Poul Evald Hansen 
25-08  -  Pilegaffelhale (Furcula furcula)Sofie Kjeldgaard 
18-08  -  Ibalia leucospoides (Ibalia leucospoides)Jonas Lutz 
16-08  -  Kantbæger (Nicandra physalodes)Poul Evald Hansen 
16-08  -  Pigæble (Datura stramonium)Poul Evald Hansen 
16-08  -  Bulmeurt (Hyoscyamus niger)Poul Evald Hansen 
15-08  -  Zele chlorophthalmus (Zele chlorophthalmus)Jonas Lutz 
13-08  -  Nephus redtenbacheri (Nephus redtenbacheri)Mathias Holm 
11-08  -  Tidlig Skov-Hejre (Bromopsis benekenii)Poul Evald Hansen 
11-08  -  Sildig Skov-Hejre (Bromopsis ramosa)Poul Evald Hansen 
11-08  -  Kæmpe-Svingel (Festuca gigantea)Poul Evald Hansen 
11-08  -  Rød Svingel (Festuca rubra)Poul Evald Hansen 
08-08  -  Begsort Torpedoløber (Calathus rotundicollis)Mathias Holm 
08-08  -  Uvinget Torpedoløber (Calathus micropterus)Mathias Holm 
08-08  -  Scymnus abietis (Scymnus abietis)Mathias Holm 
08-08  -  Rhinoncus inconspectus (Rhinoncus inconspectus)Mathias Holm 
08-08  -  Otiorhynchus desertus (Otiorhynchus desertus)Mathias Holm 
08-08  -  Fåre-Svingel (Festuca ovina)Poul Evald Hansen 
08-08  -  Almindelig Vej-Pileurt (Polygonum aviculare ssp. aviculare)Poul Evald Hansen 
08-08  -  Liggende Vej-Pileurt (Polygonum aviculare ssp. microspermum)Poul Evald Hansen 
07-08  -  Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)Mathias Holm 
07-08  -  Håret Markløber (Harpalus rufipes)Mathias Holm 
07-08  -  Apion frumentarium (Apion frumentarium)Mathias Holm 
07-08  -  Mycetophagus multipunctatus (Mycetophagus multipunctatus)Mathias Holm 
06-08  -  Knudet Pileurt (Persicaria lapathifolia ssp. lapathifolia)Poul Evald Hansen 
06-08  -  Fersken-Pileurt (Persicaria maculosa )Poul Evald Hansen 
06-08  -  Bidende Pileurt (Persicaria hydropiper)Poul Evald Hansen 
04-08  -  Galerucella grisescens (Galerucella grisescens)Mathias Holm 
04-08  -  Gulplettet Svampebille (Mycetophagus atomarius)Mathias Holm 
02-08  -  Vand-Pileurt (Persicaria amphibia)Poul Evald Hansen 
01-08  -  Poppelporcelænsspinder (Pheosia tremula)Magnus Lauritsen 
31-07  -  Birkeporcelænsspinder (Pheosia gnoma)Magnus Lauritsen 
27-07  -  Krans-Mynte (Mentha x verticillata)Poul Evald Hansen 
27-07  -  Ager-Mynte (Mentha arvensis)Poul Evald Hansen 
25-07  -  Zele albiditarsus (Zele albiditarsus)Jonas Lutz 
24-07  -  Tenthredo campestris (Tenthredo campestris)Jonas Lutz 
23-07  -  Kålbladhveps (Athalia rosae)Jonas Lutz 
19-07  -  Vinbjergsnegl (Helix pomatia)Poul Evald Hansen 
19-07  -  Plettet Voldsnegl (Cornu aspersum)Poul Evald Hansen 
19-07  -  Røllike-Matrem (Tanacetum macrophyllum)Poul Evald Hansen 
19-07  -  Lammeøre (Stachys byzantina)Poul Evald Hansen 
18-07  -  Sphaeroderma rubidum (Sphaeroderma rubidum)Mathias Holm 
17-07  -  Kvadratedderkop (Araneus quadratus)Tobias  Sandfeld 
17-07  -  Grøngul Rødblad (Entoloma incanum)Per Taudal Poulsen 
12-07  -  Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)Mathias Holm 
04-07  -  Byturus ochraceus (Byturus ochraceus)Mathias Holm 
01-07  -  Dyspetes luteomarginatus (Dyspetes luteomarginatus)Jonas Lutz 
01-07  -  Dyspetes arrogator (Dyspetes arrogator)Jonas Lutz 





Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator