Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
18. november 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Fugle i 2019 (Se første i 2019)

1. 17-11: Høgesanger (Sylvia nisoria)
2. 17-11: Ravn (Corvus corax)
3. 17-11: Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
4. 17-11: Musvit (Parus major)
5. 17-11: Skovskade (Garrulus glandarius)
6. 17-11: Knopsvane (Cygnus olor)
7. 17-11: Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
8. 17-11: Krognæb (Pinicola enucleator)
9. 17-11: Musvåge (Buteo buteo)
10. 17-11: Pibesvane (Cygnus columbianus)
11. 17-11: Sølvhejre (Ardea alba)
12. 17-11: Gulspurv (Emberiza citrinella)
13. 17-11: Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
14. 17-11: Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
15. 17-11: Grønsisken (Carduelis spinus)
16. 17-11: Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
17. 17-11: Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
18. 17-11: Gråkrage (Corvus cornix)
19. 17-11: Sandløber (Calidris alba)
20. 17-11: Skovspurv (Passer montanus)
21. 17-11: Sortspætte (Dryocopus martius)
22. 17-11: Canadagås (Branta canadensis)
23. 17-11: Ederfugl (Somateria mollissima)
24. 17-11: Husskade (Pica pica)
25. 17-11: Hvinand (Bucephala clangula)
26. 17-11: Høgeugle (Surnia ulula)
27. 17-11: Natugle (Strix aluco)
28. 17-11: Sort Svane (Cygnus atratus)
29. 17-11: Gransanger (Phylloscopus collybita)
30. 17-11: Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
31. 17-11: Silkehale (Bombycilla garrulus)
32. 17-11: Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
33. 17-11: Bogfinke (Fringilla coelebs)
34. 17-11: Solsort (Turdus merula)
35. 17-11: Spurvehøg (Accipiter nisus)
36. 17-11: Vandstær (Cinclus cinclus)
37. 17-11: Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
38. 17-11: Grønirisk (Carduelis chloris)
39. 17-11: Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
40. 17-11: Rødhals (Erithacus rubecula)
41. 17-11: Vandrefalk (Falco peregrinus)
42. 16-11: Træløber (Certhia familiaris)
43. 16-11: Snespurv (Plectrophenax nivalis)
44. 16-11: Ride (Rissa tridactyla)
45. 16-11: Havlit (Clangula hyemalis)
46. 16-11: Allike (Corvus monedula)
47. 16-11: Sule (Morus bassanus)
48. 16-11: Stor Skallesluger (Mergus merganser)
49. 16-11: Jernspurv (Prunella modularis)
50. 16-11: Søkonge (Alle alle)
51. 16-11: Sølvmåge (Larus argentatus)
52. 16-11: Troldand (Aythya fuligula)
53. 16-11: Fiskehejre (Ardea cinerea)
54. 16-11: Alk (Alca torda)
55. 16-11: Bjerglærke (Eremophila alpestris)
56. 16-11: Vindrossel (Turdus iliacus)
57. 16-11: Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
58. 16-11: Lomvie (Uria aalge)
59. 16-11: Munk (Sylvia atricapilla)
60. 16-11: Skærpiber (Anthus petrosus)
61. 16-11: Skarv (Phalacrocorax carbo)
62. 16-11: Fuglekonge (Regulus regulus)
63. 16-11: Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
64. 16-11: Råge (Corvus frugilegus)
65. 16-11: Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
66. 16-11: Isfugl (Alcedo atthis)
67. 16-11: Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
68. 16-11: Gråspurv (Passer domesticus)
69. 15-11: Havørn (Haliaeetus albicilla)
70. 15-11: Fjeldvåge (Buteo lagopus)
71. 15-11: Vibe (Vanellus vanellus)
72. 15-11: Lille/Stor Korsnæb (Loxia curvirostra/pytyopsittacus)
73. 15-11: Rødben (Tringa totanus)
74. 15-11: Bogfinke/Kvækerfinke (Fringilla coelebs/montifringilla)
75. 15-11: Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
76. 15-11: Stor Tornskade (Lanius excubitor)
77. 15-11: Bjergpiber (Anthus spinoletta)
78. 15-11: Engpiber (Anthus pratensis)
79. 15-11: Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
80. 15-11: Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
81. 15-11: Sangdrossel (Turdus philomelos)
82. 15-11: Lomvie/Alk (Uria aalge/Alca torda)
83. 15-11: Bjergirisk (Carduelis flavirostris)
84. 15-11: Sjagger (Turdus pilaris)
85. 14-11: Taffeland (Aythya ferina)
86. 14-11: Gråand (Anas platyrhynchos)
87. 14-11: Lysbuget Knortegås (Branta bernicla hrota)
88. 14-11: Misteldrossel (Turdus viscivorus)
89. 14-11: Tårnfalk (Falco tinnunculus)
90. 14-11: Sortkrage (Corvus corone)
91. 14-11: Måge ubest. (Laridae indet.)
92. 14-11: Stor Dompap (Pyrrhula pyrrhula pyrrhula)
93. 14-11: Stær (Sturnus vulgaris)
94. 14-11: Pibeand (Anas penelope)
95. 14-11: Sildemåge (intermedius) (Larus fuscus intermedius)
96. 14-11: Skægmejse (Panurus biarmicus)
97. 14-11: Grønspætte (Picus viridis)
98. 14-11: Kongeørn (Aquila chrysaetos)
99. 14-11: Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
100. 14-11: Gråsisken sp. (Carduelis sp.)
101. 14-11: Strandskade (Haematopus ostralegus)
102. 14-11: Stillits (Carduelis carduelis)
103. 13-11: Vandrikse (Rallus aquaticus)
104. 13-11: Topmejse (Lophophanes cristatus)
105. 13-11: Tornirisk (Carduelis cannabina)
106. 13-11: Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
107. 13-11: Dværgfalk (Falco columbarius)
108. 13-11: Islandsk Stor Kobbersneppe (Limosa limosa islandica)
109. 13-11: Rød Glente (Milvus milvus)
110. 13-11: Gulirisk (Serinus serinus)
111. 13-11: Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
112. 13-11: Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
113. 13-11: Sumpmejse (Poecile palustris)
114. 13-11: Ringdue (Columba palumbus)
115. 12-11: Storkjove (Stercorarius skua)
116. 12-11: Krikand (Anas crecca)
117. 12-11: Ringdrossel (Turdus torquatus)
118. 12-11: Grågås (Anser anser)
119. 12-11: Islom (Gavia immer)
120. 12-11: Storspove (Numenius arquata)
121. 11-11: Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola torquatus)
122. 11-11: Sortmejse (Periparus ater)
123. 11-11: Mørkbuget Spætmejse (Sitta europaea caesia)
124. 11-11: Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
125. 11-11: Bramgås (Branta leucopsis)
126. 11-11: Brudeand (Aix sponsa)
127. 11-11: Gravand (Tadorna tadorna)
128. 11-11: Stenvender (Arenaria interpres)
129. 11-11: Sangsvane (Cygnus cygnus)
130. 11-11: Slørugle (Tyto alba)
131. 11-11: Sydlig Halemejse (Aegithalos caudatus europaeus)
132. 11-11: Bomlærke (Emberiza calandra)
133. 10-11: Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
134. 10-11: Fluesnapper ubest. (Muscicapidae indet.)
135. 10-11: Hjejle (Pluvialis apricaria)
136. 10-11: Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
137. 10-11: Skær-/Bjergpiber (Anthus petrosus/spinoletta)
138. 10-11: Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
139. 10-11: Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
140. 09-11: Duehøg (Accipiter gentilis)
141. 09-11: Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
142. 09-11: Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
143. 09-11: Spætmejse (Sitta europaea)
144. 09-11: Trane (Grus grus)
145. 09-11: Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
146. 09-11: Mudderklire (Actitis hypoleucos)
147. 09-11: Halemejse (Aegithalos caudatus)
148. 09-11: Almindelig Ryle (Calidris alpina)
149. 08-11: Skovsneppe (Scolopax rusticola)
150. 08-11: Blishøne (Fulica atra)
151. 08-11: Mosehornugle (Asio flammeus)
152. 07-11: Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
153. 07-11: Toplærke (Galerida cristata)
154. 07-11: Lille Flagspætte (Dendrocopos minor)
155. 07-11: Atlantisk Tejst (Cepphus grylle atlantis)
156. 07-11: Klippedue/Tamdue (Columba livia domesticus)
157. 06-11: Fløjlsand (Melanitta fusca)
158. 06-11: Sibirisk Gransanger (Phylloscopus collybita tristis)
159. 06-11: Hvid Stork (Ciconia ciconia)
160. 06-11: Bjergand (Aythya marila)
161. 06-11: Mørkbuget Knortegås (Branta bernicla bernicla)
162. 05-11: Stormmåge (Larus canus)
163. 05-11: Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
164. 05-11: Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
165. 03-11: Hedelærke (Lullula arborea)
166. 03-11: Agerhøne (Perdix perdix)
167. 03-11: Fasan (Phasianus colchicus)
168. 02-11: Sortand (Melanitta nigra)
169. 01-11: Nordlig Halemejse (Aegithalos caudatus caudatus)
170. 01-11: Rørdrum (Botaurus stellaris)
171. 01-11: Landsvale (Hirundo rustica)
172. 01-11: Dværgværling (Emberiza pusilla)
173. 31-10: Pibe-/Sangsvane (Cygnus columbianus/cygnus)
174. 31-10: Sydlig Stor Flagspætte (Dendrocopos major pinetorum)
175. 31-10: Sanglærke (Alauda arvensis)
176. 31-10: Knortegås (Branta bernicla)
177. 31-10: Havesanger (Sylvia borin)
178. 31-10: Alkefugl ubest. (Alcinae indet.)
179. 30-10: Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
180. 29-10: Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
181. 29-10: Gås sp. (Gås sp.)
182. 29-10: Huldue (Columba oenas)
183. 29-10: Knarand (Anas strepera)
184. 29-10: Stor Hornugle (Bubo bubo)
185. 28-10: Blisgås (Anser albifrons)
186. 28-10: Fiskeørn (Pandion haliaetus)
187. 26-10: Svartbag (Larus marinus)
188. 26-10: Sorthovedet Måge (Larus melanocephalus)
189. 24-10: Lapværling (Calcarius lapponicus)
190. 23-10: Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
191. 23-10: Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
192. 22-10: Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
193. 22-10: Atlingand (Anas querquedula)
194. 22-10: Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
195. 21-10: Hvidklire (Tringa nebularia)
196. 21-10: Rørhøg (Circus aeruginosus)
197. 20-10: Hærfugl (Upupa epops)
198. 20-10: Kjove ubest. (Stercorariini indet.)
199. 20-10: Østlig Lundsanger (Phylloscopus trochiloides plumbeitarus)
200. 19-10: Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
201. 19-10: Islandsk Ryle (Calidris canutus)
202. 19-10: Gråsejler (Apus pallidus)
203. 18-10: Sort/Rød Glente (Milvus migrans/milvus)
204. 18-10: Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
205. 18-10: Grågås x Canadagås (hybrid) (Anser anser x Branta canadensis)
206. 17-10: Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
207. 16-10: Kragefugl ubest. (Corvidae indet.)
208. 16-10: Turteldue (Streptopelia turtur)
209. 15-10: Hætteværling (Emberiza melanocephala)
210. 15-10: Piber sp. (Anthus sp.)
211. 15-10: Klyde (Recurvirostra avosetta)
212. 15-10: Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
213. 14-10: Lille Gråsisken (Carduelis cabaret)
214. 14-10: Spidsand (Anas acuta)
215. 14-10: Digesvale (Riparia riparia)
216. 14-10: Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
217. 13-10: Thorshane (Phalaropus fulicarius)
218. 13-10: Storpiber (Anthus richardi)
219. 13-10: Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
220. 12-10: Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
221. 12-10: Brilleand (Melanitta perspicillata)
222. 12-10: Lunde (Fratercula arctica)
223. 12-10: Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
224. 11-10: Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
225. 11-10: Sortklire (Tringa erythropus)
226. 10-10: Skeand (Anas clypeata)
227. 06-10: Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
228. 06-10: Hvidøjet And (Aythya nyroca)
229. 06-10: Splitterne (Sterna sandvicensis)
230. 05-10: Skestork (Platalea leucorodia)
231. 05-10: Brushane (Philomachus pugnax)
232. 05-10: Bynkefugl (Saxicola rubetra)
233. 03-10: Bysvale (Delichon urbicum)
234. 03-10: Svale ubest. (Hirundinidae indet.)
235. 02-10: Sodfarvet Skråpe (Puffinus griseus)
236. 02-10: Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
237. 02-10: Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
238. 02-10: Mallemuk (Fulmarus glacialis)
239. 01-10: Svaleklire (Tringa ochropus)
240. 30-09: Rød/Sortstrubet Lom (Gavia stellata/arctica)
241. 30-09: Petrel/Skråpe ubset. (Procellariidae indet.)
242. 29-09: Skovhornugle (Asio otus)
243. 29-09: Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
244. 28-09: Markpiber (Anthus campestris)
245. 28-09: Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
246. 28-09: Pungmejse (Remiz pendulinus)
247. 26-09: Skovpiber (Anthus trivialis)
248. 26-09: Lærkefalk (Falco subbuteo)
249. 24-09: Slørugle (Almindelig/guttata) (Tyto alba guttata)
250. 23-09: Steppehøg (Circus macrourus)
251. 23-09: Indisk Gås (Anser indicus)
252. 22-09: Mellemskarv (Phalacrocorax carbo sinensis)
253. 22-09: Rustand (Tadorna ferruginea)
254. 22-09: Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
255. 22-09: Gråspurv/Skovspurv (Passer domesticus/- montanus)
256. 22-09: Dværgterne (Sternula albifrons)
257. 22-09: Tornsanger (Sylvia communis)
258. 22-09: Hvepsevåge (Pernis apivorus)
259. 22-09: Gul Vipstjert (Motacilla flava)
260. 21-09: Sort Glente (Milvus migrans)
261. 21-09: Rovterne (Hydroprogne caspia)
262. 21-09: Dværgryle (Calidris minuta)
263. 21-09: Silkehejre (Egretta garzetta)
264. 19-09: Gøg (Cuculus canorus)
265. 19-09: Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
266. 16-09: Gærdesanger (Sylvia curruca)
267. 16-09: Gulhovedet Gul Vipstjert (Motacilla flava flavissima)
268. 15-09: Tejst (Cepphus grylle)
269. 15-09: Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
270. 14-09: Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
271. 14-09: Fjordterne/Havterne (Sterna hirundo/paradisaea)
272. 13-09: Temmincksryle (Calidris temminckii)
273. 13-09: Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
274. 12-09: Islandsk Rødben (Tringa totanus robusta)
275. 11-09: Ugle Ubest. (Strigidae indet.)
276. 10-09: Moskusand (Cairina moschata)
277. 08-09: Mursejler (Apus apus)
278. 08-09: Aftenfalk (Falco vespertinus)
279. 08-09: Rødhovedet And (Netta rufina)
280. 08-09: Natravn (Caprimulgus europaeus)
281. 08-09: Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
282. 07-09: Tinksmed (Tringa glareola)
283. 07-09: Fjordterne (Sterna hirundo)
284. 06-09: Småspove (Numenius phaeopus)
285. 02-09: Tredækker (Gallinago media)
286. 02-09: Lærkefalk/Aftenfalk (Falco subbuteo/vespertinus)
287. 01-09: Slangeørn (Circaetus gallicus)
288. 31-08: Mejse sp. (Parus sp.)
289. 31-08: Sildemåge (Larus fuscus)
290. 31-08: Almindelig Gul Vipstjert (Motacilla flava flava)
291. 30-08: Nathejre (Nycticorax nycticorax)
292. 30-08: Vendehals (Jynx torquilla)
293. 28-08: Sydlig Gransanger (Phylloscopus collybita collybita)
294. 28-08: Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
295. 28-08: Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
296. 28-08: Lysbuget Spætmejse (Sitta europaea europaea)
297. 27-08: Sort Stork (Ciconia nigra)
298. 27-08: Lille Dompap (Pyrrhula pyrrhula europaea)
299. 26-08: Gulbug (Hippolais icterina)
300. 26-08: Odinshane (Phalaropus lobatus)
301. 25-08: Træløber/Korttået Træløber (Certhia familiaris/brachydactyla)
302. 24-08: Citronvipstjert (Motacilla citreola)
303. 21-08: Storskarv (Phalacrocorax carbo carbo)
304. 21-08: Havterne (Sterna paradisaea)
305. 20-08: Sortterne (Chlidonias niger)
306. 16-08: Gærdeværling (Emberiza cirlus)
307. 16-08: Krage sp. (Corvus corone/cornix)
308. 10-08: Græshoppesanger (Locustella naevia)
309. 04-08: Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
310. 04-08: Fyrremejse (Poecile montana)
311. 04-08: Kærløber (Limicola falcinellus)
312. 04-08: Vagtel (Coturnix coturnix)
313. 02-08: Lille Gulben (Tringa flavipes)
314. 02-08: Stribet Ryle (Calidris melanotos)
315. 02-08: Hedehøg (Circus pygargus)
316. 01-08: Blåhals (Luscinia svecica)
317. 31-07: Trane sp. (Grus sp.)
318. 30-07: Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
319. 29-07: Kærsanger (Acrocephalus palustris)
320. 25-07: Pirol (Oriolus oriolus)
321. 21-07: Drossel ubest. (Turdinae indet.)
322. 19-07: Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
323. 17-07: Nordlig Gul Vipstjert (Motacilla flava thunbergi)
324. 16-07: Gråmåge (Larus hyperboreus)
325. 16-07: Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
326. 15-07: Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
327. 14-07: Hvid Hejre sp. (Egretta sp.)
328. 09-07: Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
329. 06-07: Snegås (Anser caerulescens)
330. 03-07: Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
331. 30-06: Savisanger (Locustella luscinioides)
332. 28-06: Sydlig Blåhals (Luscinia svecica cyanecula)
333. 28-06: Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
334. 27-06: Nattergal (Luscinia luscinia)
335. 26-06: Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
336. 25-06: Flodsanger (Locustella fluviatilis)
337. 24-06: Almindelig Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
338. 18-06: Lille Rørvagtel (Porzana parva)
339. 18-06: Hortulan (Emberiza hortulana)
340. 18-06: Triel (Burhinus oedicnemus)
341. 17-06: Lærke ubest. (Alaudidae indet.)
342. 17-06: Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
343. 17-06: Amerikansk Pibeand (Anas americana)
344. 17-06: Citronvipstjert x Gul Vipstjert (Motacilla citreola x motacilla flava)
345. 16-06: Kaspisk Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola torquatus variegatus)
346. 11-06: Mandarinand (Aix galericulata)
347. 08-06: Blåvinget And (Anas discors)
348. 06-06: Sibirisk Krikand (Anas formosa)
349. 03-06: Kærhøg sp. (Circus sp.)
350. 03-06: Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
351. 03-06: Falk sp. (Falco sp.)
352. 27-05: Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
353. 26-05: Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
354. 23-05: Blå Glente (Elanus caeruleus)
355. 18-05: Spottesanger (Hippolais polyglotta)
356. 17-05: Biæder (Merops apiaster)
357. 16-05: Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
358. 13-05: Stylteløber (Himantopus himantopus)
359. 13-05: Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
360. 06-05: Nordlig Stor Flagspætte (Dendrocopos major major)
361. 06-05: Perleugle (Aegolius funereus)
362. 26-04: Dværggås (Anser erythropus)
363. 25-04: Skov/Mosehornugle (Asio otus/flammeus)
364. 25-04: Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
365. 20-04: Damklire (Tringa stagnatilis)
366. 19-04: Sanger ubest. (Sylvidae indet.)
367. 16-04: Steppehøg/Hedehøg (Circus macrourus/pygargus)
368. 15-04: Lom sp. (Gavia sp.)
369. 14-04: Finke ubest. (Fringillini indet.)
370. 11-04: Sortkrage x Gråkrage (hybrid) (Corvus corone x C. cornix)
371. 10-04: Stortrappe (Otis tarda)
372. 07-04: Nordlig Gråsisken (Carduelis flammea flammea)
373. 06-04: Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
374. 06-04: Stor Gråsisken (Carduelis flammea)
375. 05-04: Tajgasædgås (Anser fabalis fabalis)
376. 04-04: Baltisk Sildemåge (Larus fuscus fuscus)
377. 02-04: Ryle sp. (Calidris sp.)
378. 30-03: Grå Gås sp. (Anser sp.)
379. 22-03: Nordlig Træløber (Certhia familiaris familiaris)
380. 16-03: Våge sp. (Buteo sp.)
381. 14-03: Vestlig Islandsk Ryle (Calidris canutus islandica)
382. 12-03: Lappedykker ubest. (Podicipedidae indet.)
383. 05-03: Tundrasædgås (Anser fabalis rossicus)
384. 26-02: Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
385. 23-02: Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
386. 20-02: Hvidsisken (Carduelis hornemanni)
387. 18-02: Sædgås (Anser fabalis)
388. 17-02: Mellemflagspætte (Dendrocopos medius)
389. 16-02: Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
390. 12-02: Andefugl Ubest. (Anatidae indet.)
391. 05-02: Klippedue (Columba livia)
392. 04-02: Sortrygget Hvid Vipstjert (Motacilla alba yarrellii)
393. 01-02: Sumpmejse/Fyrremejse (Poecile palustris/montanus)
394. 15-01: Svane sp. (Cygnus sp.)
395. 14-01: Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
396. 06-01: Hejre ubest. (Ardeidae indet.)
397. 03-01: Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator