Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
9. juli 2020
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Fugle i 2020 (Se første i 2020)

1. 09-07: Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
2. 09-07: Husskade (Pica pica)
3. 09-07: Grønirisk (Carduelis chloris)
4. 09-07: Landsvale (Hirundo rustica)
5. 09-07: Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
6. 09-07: Gråand (Anas platyrhynchos)
7. 09-07: Trane (Grus grus)
8. 09-07: Bogfinke (Fringilla coelebs)
9. 09-07: Skovskade (Garrulus glandarius)
10. 09-07: Sortspætte (Dryocopus martius)
11. 09-07: Tornirisk (Carduelis cannabina)
12. 09-07: Digesvale (Riparia riparia)
13. 09-07: Gråspurv (Passer domesticus)
14. 09-07: Hvinand (Bucephala clangula)
15. 09-07: Musvit (Parus major)
16. 09-07: Stillits (Carduelis carduelis)
17. 09-07: Gransanger (Phylloscopus collybita)
18. 09-07: Gøg (Cuculus canorus)
19. 09-07: Rørhøg (Circus aeruginosus)
20. 09-07: Rødben (Tringa totanus)
21. 09-07: Fiskehejre (Ardea cinerea)
22. 08-07: Mudderklire (Actitis hypoleucos)
23. 08-07: Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
24. 08-07: Ringdue (Columba palumbus)
25. 08-07: Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
26. 08-07: Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
27. 08-07: Skestork (Platalea leucorodia)
28. 08-07: Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
29. 08-07: Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
30. 08-07: Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
31. 08-07: Allike (Corvus monedula)
32. 08-07: Gråkrage (Corvus cornix)
33. 08-07: Bysvale (Delichon urbicum)
34. 08-07: Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
35. 08-07: Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
36. 08-07: Silkehejre (Egretta garzetta)
37. 08-07: Tårnfalk (Falco tinnunculus)
38. 08-07: Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
39. 08-07: Hvidøjet And (Aythya nyroca)
40. 08-07: Havørn (Haliaeetus albicilla)
41. 08-07: Hvepsevåge (Pernis apivorus)
42. 08-07: Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
43. 08-07: Engpiber (Anthus pratensis)
44. 08-07: Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
45. 08-07: Ravn (Corvus corax)
46. 08-07: Rød Glente (Milvus milvus)
47. 08-07: Solsort (Turdus merula)
48. 08-07: Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
49. 08-07: Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
50. 08-07: Spurvehøg (Accipiter nisus)
51. 08-07: Toplærke (Galerida cristata)
52. 08-07: Munk (Sylvia atricapilla)
53. 08-07: Musvåge (Buteo buteo)
54. 08-07: Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
55. 08-07: Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
56. 08-07: Strandskade (Haematopus ostralegus)
57. 08-07: Mursejler (Apus apus)
58. 08-07: Stær (Sturnus vulgaris)
59. 08-07: Fiskeørn (Pandion haliaetus)
60. 08-07: Havesanger (Sylvia borin)
61. 08-07: Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
62. 08-07: Tornsanger (Sylvia communis)
63. 08-07: Vandrikse (Rallus aquaticus)
64. 07-07: Skovspurv (Passer montanus)
65. 07-07: Svaleklire (Tringa ochropus)
66. 07-07: Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
67. 07-07: Tinksmed (Tringa glareola)
68. 07-07: Kongeørn (Aquila chrysaetos)
69. 07-07: Grågås (Anser anser)
70. 07-07: Gulspurv (Emberiza citrinella)
71. 07-07: Hvidklire (Tringa nebularia)
72. 07-07: Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
73. 07-07: Brushane (Philomachus pugnax)
74. 07-07: Ride (Rissa tridactyla)
75. 07-07: Isfugl (Alcedo atthis)
76. 07-07: Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
77. 07-07: Vibe (Vanellus vanellus)
78. 07-07: Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
79. 07-07: Gærdesanger (Sylvia curruca)
80. 07-07: Huldue (Columba oenas)
81. 07-07: Sangdrossel (Turdus philomelos)
82. 07-07: Sort/Rød Glente (Milvus migrans/milvus)
83. 07-07: Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
84. 07-07: Spætmejse (Sitta europaea)
85. 07-07: Sumpmejse (Poecile palustris)
86. 07-07: Almindelig Ryle (Calidris alpina)
87. 07-07: Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
88. 07-07: Skovpiber (Anthus trivialis)
89. 07-07: Rovterne (Hydroprogne caspia)
90. 07-07: Topmejse (Lophophanes cristatus)
91. 07-07: Blishøne (Fulica atra)
92. 07-07: Almindelig Gul Vipstjert (Motacilla flava flava)
93. 06-07: Natugle (Strix aluco)
94. 06-07: Stormmåge (Larus canus)
95. 06-07: Mellemflagspætte (Dendrocopos medius)
96. 06-07: Småspove (Numenius phaeopus)
97. 06-07: Jernspurv (Prunella modularis)
98. 06-07: Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
99. 05-07: Taffeland (Aythya ferina)
100. 05-07: Hedehøg (Circus pygargus)
101. 05-07: Troldand (Aythya fuligula)
102. 05-07: Knopsvane (Cygnus olor)
103. 05-07: Dværgterne (Sternula albifrons)
104. 05-07: Skarv (Phalacrocorax carbo)
105. 04-07: Fuglekonge (Regulus regulus)
106. 04-07: Engsnarre (Crex crex)
107. 04-07: Halemejse (Aegithalos caudatus)
108. 04-07: Måge ubest. (Laridae indet.)
109. 04-07: Svartbag (Larus marinus)
110. 03-07: Sølvmåge (Larus argentatus)
111. 03-07: Lille Gråsisken (Carduelis cabaret)
112. 03-07: Agerhøne (Perdix perdix)
113. 03-07: Sortkrage (Corvus corone)
114. 03-07: Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
115. 03-07: Sydlig Blåhals (Luscinia svecica cyanecula)
116. 03-07: Sortmejse (Periparus ater)
117. 03-07: Gul Vipstjert (Motacilla flava)
118. 03-07: Bynkefugl (Saxicola rubetra)
119. 03-07: Hvid Stork (Ciconia ciconia)
120. 03-07: Storspove (Numenius arquata)
121. 02-07: Havterne (Sterna paradisaea)
122. 02-07: Pirol (Oriolus oriolus)
123. 02-07: Krikand (Anas crecca)
124. 02-07: Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
125. 02-07: Misteldrossel (Turdus viscivorus)
126. 02-07: Stenvender (Arenaria interpres)
127. 02-07: Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
128. 02-07: Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
129. 02-07: Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
130. 02-07: Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
131. 02-07: Sildemåge (intermedius) (Larus fuscus intermedius)
132. 02-07: Gravand (Tadorna tadorna)
133. 02-07: Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
134. 02-07: Kærsanger (Acrocephalus palustris)
135. 02-07: Klyde (Recurvirostra avosetta)
136. 01-07: Sanglærke (Alauda arvensis)
137. 01-07: Bomlærke (Emberiza calandra)
138. 01-07: Fjordterne (Sterna hirundo)
139. 01-07: Gulbug (Hippolais icterina)
140. 01-07: Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
141. 01-07: Lille Flagspætte (Dendrocopos minor)
142. 01-07: Ederfugl (Somateria mollissima)
143. 01-07: Fløjlsand (Melanitta fusca)
144. 01-07: Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
145. 01-07: Splitterne (Sterna sandvicensis)
146. 01-07: Sølvhejre (Ardea alba)
147. 01-07: Sule (Morus bassanus)
148. 01-07: Rosenstær (Pastor roseus)
149. 01-07: Sort Stork (Ciconia nigra)
150. 01-07: Duehøg (Accipiter gentilis)
151. 01-07: Sortand (Melanitta nigra)
152. 01-07: Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
153. 30-06: Grønspætte (Picus viridis)
154. 30-06: Sangsvane (Cygnus cygnus)
155. 29-06: Råge (Corvus frugilegus)
156. 29-06: Vagtel (Coturnix coturnix)
157. 29-06: Lærkefalk (Falco subbuteo)
158. 28-06: Ørnevåge (Buteo rufinus)
159. 28-06: Rødhals (Erithacus rubecula)
160. 27-06: Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
161. 27-06: Turteldue (Streptopelia turtur)
162. 27-06: Skovsneppe (Scolopax rusticola)
163. 27-06: Canadagås (Branta canadensis)
164. 27-06: Pibeand (Anas penelope)
165. 27-06: Lærkefalk/Aftenfalk (Falco subbuteo/vespertinus)
166. 27-06: Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
167. 27-06: Fasan (Phasianus colchicus)
168. 27-06: Gåsegrib (Gyps fulvus)
169. 26-06: Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
170. 26-06: Lysbuget Knortegås (Branta bernicla hrota)
171. 26-06: Gråspurv/Skovspurv (Passer domesticus/- montanus)
172. 26-06: Sortklire (Tringa erythropus)
173. 26-06: Natravn (Caprimulgus europaeus)
174. 26-06: Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
175. 25-06: Skovhornugle (Asio otus)
176. 25-06: Nattergal (Luscinia luscinia)
177. 25-06: Stor Hornugle (Bubo bubo)
178. 25-06: Skeand (Anas clypeata)
179. 24-06: Rørdrum (Botaurus stellaris)
180. 24-06: Alk (Alca torda)
181. 24-06: Savisanger (Locustella luscinioides)
182. 24-06: Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
183. 24-06: Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
184. 24-06: Lomvie (Uria aalge)
185. 23-06: Græshoppesanger (Locustella naevia)
186. 23-06: Vandrefalk (Falco peregrinus)
187. 22-06: Rustand (Tadorna ferruginea)
188. 22-06: Hedelærke (Lullula arborea)
189. 22-06: Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
190. 21-06: Sortrygget Hvid Vipstjert (Motacilla alba yarrellii)
191. 21-06: Atlingand (Anas querquedula)
192. 21-06: Islandsk Ryle (Calidris canutus)
193. 21-06: Sort Glente (Milvus migrans)
194. 21-06: Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
195. 21-06: Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
196. 21-06: Knarand (Anas strepera)
197. 21-06: Gulirisk (Serinus serinus)
198. 20-06: Grå Gås sp. (Anser sp.)
199. 20-06: Gråsisken sp. (Carduelis sp.)
200. 20-06: Sandløber (Calidris alba)
201. 20-06: Fyrremejse (Poecile montana)
202. 20-06: Fugl ubest. (Aves indet.)
203. 20-06: Moskusand (Cairina moschata)
204. 20-06: Grønsisken (Carduelis spinus)
205. 19-06: Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
206. 19-06: Stendrossel (Monticola saxatilis)
207. 19-06: Skægmejse (Panurus biarmicus)
208. 19-06: Sortkrage x Gråkrage (hybrid) (Corvus corone x C. cornix)
209. 19-06: Nordlig Gul Vipstjert (Motacilla flava thunbergi)
210. 19-06: Lille Skrigeørn (Aquila pomarina)
211. 19-06: Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
212. 18-06: Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
213. 18-06: Sjagger (Turdus pilaris)
214. 18-06: Rødhovedet And (Netta rufina)
215. 17-06: Sortterne (Chlidonias niger)
216. 16-06: Træløber (Certhia familiaris)
217. 15-06: Nordlig Halemejse (Aegithalos caudatus caudatus)
218. 15-06: Dværghejre (Ixobrychus minutus)
219. 15-06: Bjergand (Aythya marila)
220. 13-06: Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
221. 13-06: Blåhals (Luscinia svecica)
222. 12-06: Ringdrossel (Turdus torquatus)
223. 12-06: Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
224. 12-06: Sort Svane (Cygnus atratus)
225. 12-06: Sildemåge (Larus fuscus)
226. 12-06: Bramgås (Branta leucopsis)
227. 12-06: Odinshane (Phalaropus lobatus)
228. 11-06: Slørugle (Tyto alba)
229. 11-06: Flodsanger (Locustella fluviatilis)
230. 09-06: Nordlig Træløber (Certhia familiaris familiaris)
231. 09-06: Pungmejse (Remiz pendulinus)
232. 08-06: Indisk Gås (Anser indicus)
233. 07-06: Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
234. 07-06: Sibirisk Gransanger (Phylloscopus collybita tristis)
235. 07-06: Stylteløber (Himantopus himantopus)
236. 07-06: Tejst (Cepphus grylle)
237. 06-06: Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
238. 06-06: Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
239. 05-06: Mosehornugle (Asio flammeus)
240. 04-06: Sumpmejse/Fyrremejse (Poecile palustris/montanus)
241. 02-06: Hærfugl (Upupa epops)
242. 02-06: Ugle Ubest. (Strigidae indet.)
243. 01-06: Landsvale x Bysvale (hybrid) (Hirundo rustica x Delichon urbica)
244. 01-06: Baltisk Sildemåge (Larus fuscus fuscus)
245. 01-06: Lille Gulbug (Hippolais caligata)
246. 01-06: Klippedue/Tamdue (Columba livia domesticus)
247. 31-05: Stor Skallesluger (Mergus merganser)
248. 31-05: Svale ubest. (Hirundinidae indet.)
249. 30-05: Aftenfalk (Falco vespertinus)
250. 30-05: Stribet Ryle (Calidris melanotos)
251. 30-05: Nordlig Blåhals (Luscinia svecica svecica)
252. 29-05: Fjeldvåge (Buteo lagopus)
253. 29-05: Lille Sejler (Apus affinis)
254. 29-05: Mørkbuget Spætmejse (Sitta europaea caesia)
255. 28-05: Biæder (Merops apiaster)
256. 27-05: Britisk Sildemåge (Larus fuscus graellsii)
257. 27-05: Knortegås (Branta bernicla)
258. 27-05: Sydlig Træløber (Certhia familiaris macrodactyla)
259. 27-05: Temmincksryle (Calidris temminckii)
260. 27-05: Vendehals (Jynx torquilla)
261. 27-05: Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
262. 25-05: Sørgedue (Zenaida macroura)
263. 24-05: Kærløber (Limicola falcinellus)
264. 24-05: Sangdrossel/Vindrossel (Turdus philomelos/iliacus)
265. 24-05: Terekklire (Xenus cinereus)
266. 24-05: Fjordterne/Havterne (Sterna hirundo/paradisaea)
267. 24-05: Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
268. 24-05: Falk sp. (Falco sp.)
269. 23-05: Dværgryle (Calidris minuta)
270. 23-05: Nordlig Almindelig Ryle (Calidris alpina alpina)
271. 23-05: Jagtfalk (Falco rusticolus)
272. 22-05: Storkjove (Stercorarius skua)
273. 22-05: Islom (Gavia immer)
274. 22-05: Sorthovedet Gul Vipstjert (Motacilla flava feldegg)
275. 22-05: Blisgås (Anser albifrons)
276. 22-05: Dværgørn (Aquila pennata)
277. 22-05: Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
278. 21-05: Steppehøg (Circus macrourus)
279. 21-05: Vandstær (Cinclus cinclus)
280. 21-05: Citronvipstjert (Motacilla citreola)
281. 21-05: Tophejre (Ardeola ralloides)
282. 21-05: Nattergal/Sydlig Nattergal (Luscinia luscinia/megarhynchos)
283. 21-05: Silkehale (Bombycilla garrulus)
284. 20-05: Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
285. 20-05: Gulhovedet Gul Vipstjert (Motacilla flava flavissima)
286. 20-05: Trane sp. (Grus sp.)
287. 20-05: Stenhøne (Alectoris graeca)
288. 19-05: Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
289. 19-05: Lærke ubest. (Alaudidae indet.)
290. 18-05: Sorthovedet Måge (Larus melanocephalus)
291. 15-05: Grågås x Canadagås (hybrid) (Anser anser x Branta canadensis)
292. 15-05: Dværgfalk (Falco columbarius)
293. 14-05: Stor Tornskade (Lanius excubitor)
294. 13-05: Træløber/Korttået Træløber (Certhia familiaris/brachydactyla)
295. 13-05: Blå Glente (Elanus caeruleus)
296. 13-05: Hjejle (Pluvialis apricaria)
297. 12-05: Spidsand (Anas acuta)
298. 11-05: Sydlig Halemejse (Aegithalos caudatus europaeus)
299. 10-05: Vindrossel (Turdus iliacus)
300. 10-05: Krage sp. (Corvus corone/cornix)
301. 09-05: Mandarinand (Aix galericulata)
302. 09-05: Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
303. 08-05: Perleugle (Aegolius funereus)
304. 08-05: Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
305. 08-05: Tredækker (Gallinago media)
306. 06-05: Ryle sp. (Calidris sp.)
307. 03-05: Lysbuget Spætmejse (Sitta europaea europaea)
308. 03-05: Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
309. 02-05: Lomvie/Alk (Uria aalge/Alca torda)
310. 02-05: Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
311. 30-04: Brudeand (Aix sponsa)
312. 29-04: Gås sp. (Gås sp.)
313. 29-04: Hortulan (Emberiza hortulana)
314. 28-04: Mørkbuget Knortegås (Branta bernicla bernicla)
315. 27-04: Hejre ubest. (Ardeidae indet.)
316. 26-04: Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
317. 25-04: Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
318. 25-04: Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
319. 20-04: Skærpiber (Anthus petrosus)
320. 20-04: Høgeørn (Aquila fasciata)
321. 20-04: Klippedue (Columba livia)
322. 18-04: Nordlig Gråsisken (Carduelis flammea flammea)
323. 16-04: Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
324. 12-04: Mellemskarv (Phalacrocorax carbo sinensis)
325. 12-04: Gråand x Svømmeand sp. (hybrid) (Anas platyrhynchos x Anas sp.)
326. 11-04: Lom sp. (Gavia sp.)
327. 10-04: Svane sp. (Cygnus sp.)
328. 07-04: Havlit (Clangula hyemalis)
329. 06-04: Bjergirisk (Carduelis flavirostris)
330. 06-04: Stor Gråsisken (Carduelis flammea)
331. 05-04: Finke ubest. (Fringillini indet.)
332. 04-04: Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
333. 02-04: Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
334. 01-04: Lille/Stor Korsnæb (Loxia curvirostra/pytyopsittacus)
335. 29-03: Gråmåge (Larus hyperboreus)
336. 29-03: Dværggås (Anser erythropus)
337. 28-03: Høgeugle (Surnia ulula)
338. 28-03: Tajgasædgås (Anser fabalis fabalis)
339. 26-03: Nordlig Halemejse x Sydlig Halemejse (hybrid) (Aegithalos caudatus x europaeus)
340. 26-03: Bogfinke/Kvækerfinke (Fringilla coelebs/montifringilla)
341. 23-03: Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
342. 22-03: Laplandsværling/Snespurv (Calcarius lapponicus/Plectrophenax nivalis)
343. 21-03: Bjergpiber (Anthus spinoletta)
344. 20-03: Snespurv (Plectrophenax nivalis)
345. 19-03: Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
346. 19-03: Våge sp. (Buteo sp.)
347. 16-03: Sydlig Stor Flagspætte (Dendrocopos major pinetorum)
348. 16-03: Sædgås (Anser fabalis)
349. 15-03: Islandsk Rødben (Tringa totanus robusta)
350. 14-03: Bjerglærke (Eremophila alpestris)
351. 14-03: Pibesvane (Cygnus columbianus)
352. 07-03: Kirkeugle (Athene noctua)
353. 07-03: Lappedykker ubest. (Podicipedidae indet.)
354. 05-03: Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
355. 05-03: Brilleand (Melanitta perspicillata)
356. 02-03: Kohejre (Bubulcus ibis)
357. 28-02: Lapværling (Calcarius lapponicus)
358. 27-02: Pibe-/Sangsvane (Cygnus columbianus/cygnus)
359. 12-02: Thorshane (Phalaropus fulicarius)
360. 10-02: Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
361. 05-02: Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
362. 30-01: Søkonge (Alle alle)
363. 26-01: Mallemuk (Fulmarus glacialis)
364. 22-01: Fluesnapper ubest. (Muscicapidae indet.)
365. 15-01: Islom/Hvidnæbbet Lom (Gavia immer/adamsii)
366. 14-01: Atlantisk Tejst (Cepphus grylle atlantis)
367. 13-01: Tundrasædgås (Anser fabalis rossicus)
368. 13-01: Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
369. 09-01: Sortbuget Knortegås (Branta bernicla nigricans)
370. 05-01: Vindrossel (iliacus) (Turdus iliacus iliacus)
371. 01-01: Kragefugl ubest. (Corvidae indet.)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator