Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
5. august 2020
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Fugle i 2020 (Se sidste i 2020)

1. 01-01: Bramgås (Branta leucopsis)
2. 01-01: Rødhals (Erithacus rubecula)
3. 01-01: Skovspurv (Passer montanus)
4. 01-01: Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
5. 01-01: Sule (Morus bassanus)
6. 01-01: Troldand (Aythya fuligula)
7. 01-01: Vandrikse (Rallus aquaticus)
8. 01-01: Grønsisken (Carduelis spinus)
9. 01-01: Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
10. 01-01: Husskade (Pica pica)
11. 01-01: Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
12. 01-01: Sortmejse (Periparus ater)
13. 01-01: Sølvhejre (Ardea alba)
14. 01-01: Stær (Sturnus vulgaris)
15. 01-01: Vandstær (Cinclus cinclus)
16. 01-01: Bjergirisk (Carduelis flavirostris)
17. 01-01: Blisgås (Anser albifrons)
18. 01-01: Ederfugl (Somateria mollissima)
19. 01-01: Grønirisk (Carduelis chloris)
20. 01-01: Grågås (Anser anser)
21. 01-01: Gulspurv (Emberiza citrinella)
22. 01-01: Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
23. 01-01: Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
24. 01-01: Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
25. 01-01: Kragefugl ubest. (Corvidae indet.)
26. 01-01: Musvåge (Buteo buteo)
27. 01-01: Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
28. 01-01: Strandskade (Haematopus ostralegus)
29. 01-01: Svartbag (Larus marinus)
30. 01-01: Sølvmåge (Larus argentatus)
31. 01-01: Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
32. 01-01: Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
33. 01-01: Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
34. 01-01: Solsort (Turdus merula)
35. 01-01: Spurvehøg (Accipiter nisus)
36. 01-01: Stor Skallesluger (Mergus merganser)
37. 01-01: Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
38. 01-01: Gråand (Anas platyrhynchos)
39. 01-01: Jernspurv (Prunella modularis)
40. 01-01: Klippedue/Tamdue (Columba livia domesticus)
41. 01-01: Knopsvane (Cygnus olor)
42. 01-01: Nordlig Halemejse (Aegithalos caudatus caudatus)
43. 01-01: Pibeand (Anas penelope)
44. 01-01: Ravn (Corvus corax)
45. 01-01: Ride (Rissa tridactyla)
46. 01-01: Sangsvane (Cygnus cygnus)
47. 01-01: Silkehale (Bombycilla garrulus)
48. 01-01: Sydlig Halemejse (Aegithalos caudatus europaeus)
49. 01-01: Vindrossel (Turdus iliacus)
50. 01-01: Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
51. 01-01: Bogfinke (Fringilla coelebs)
52. 01-01: Fjeldvåge (Buteo lagopus)
53. 01-01: Gravand (Tadorna tadorna)
54. 01-01: Sjagger (Turdus pilaris)
55. 01-01: Skovskade (Garrulus glandarius)
56. 01-01: Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
57. 01-01: Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
58. 01-01: Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
59. 01-01: Råge (Corvus frugilegus)
60. 01-01: Spætmejse (Sitta europaea)
61. 01-01: Stor Tornskade (Lanius excubitor)
62. 01-01: Sumpmejse (Poecile palustris)
63. 01-01: Gråsisken sp. (Carduelis sp.)
64. 01-01: Gråspurv (Passer domesticus)
65. 01-01: Havørn (Haliaeetus albicilla)
66. 01-01: Hvinand (Bucephala clangula)
67. 01-01: Musvit (Parus major)
68. 01-01: Sandløber (Calidris alba)
69. 01-01: Stillits (Carduelis carduelis)
70. 01-01: Snespurv (Plectrophenax nivalis)
71. 01-01: Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
72. 01-01: Halemejse (Aegithalos caudatus)
73. 01-01: Natugle (Strix aluco)
74. 01-01: Pibesvane (Cygnus columbianus)
75. 01-01: Stormmåge (Larus canus)
76. 01-01: Storspove (Numenius arquata)
77. 01-01: Tårnfalk (Falco tinnunculus)
78. 01-01: Allike (Corvus monedula)
79. 01-01: Gråkrage (Corvus cornix)
80. 01-01: Lomvie/Alk (Uria aalge/Alca torda)
81. 01-01: Spidsand (Anas acuta)
82. 01-01: Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
83. 01-01: Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
84. 01-01: Vandrefalk (Falco peregrinus)
85. 01-01: Blishøne (Fulica atra)
86. 01-01: Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
87. 01-01: Fiskehejre (Ardea cinerea)
88. 01-01: Fuglekonge (Regulus regulus)
89. 01-01: Knarand (Anas strepera)
90. 01-01: Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
91. 01-01: Ringdue (Columba palumbus)
92. 01-01: Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
93. 01-01: Skarv (Phalacrocorax carbo)
94. 01-01: Skeand (Anas clypeata)
95. 01-01: Sortand (Melanitta nigra)
96. 01-01: Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
97. 01-01: Topmejse (Lophophanes cristatus)
98. 01-01: Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
99. 02-01: Fasan (Phasianus colchicus)
100. 02-01: Rød Glente (Milvus milvus)
101. 02-01: Trane (Grus grus)
102. 02-01: Isfugl (Alcedo atthis)
103. 03-01: Vibe (Vanellus vanellus)
104. 03-01: Skægmejse (Panurus biarmicus)
105. 03-01: Canadagås (Branta canadensis)
106. 03-01: Havlit (Clangula hyemalis)
107. 03-01: Mallemuk (Fulmarus glacialis)
108. 03-01: Taffeland (Aythya ferina)
109. 03-01: Sortkrage (Corvus corone)
110. 03-01: Krikand (Anas crecca)
111. 03-01: Bjergand (Aythya marila)
112. 03-01: Søkonge (Alle alle)
113. 03-01: Bjergpiber (Anthus spinoletta)
114. 03-01: Lom sp. (Gavia sp.)
115. 03-01: Lysbuget Knortegås (Branta bernicla hrota)
116. 04-01: Sortbuget Knortegås (Branta bernicla nigricans)
117. 04-01: Skovhornugle (Asio otus)
118. 04-01: Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
119. 04-01: Lomvie (Uria aalge)
120. 04-01: Rødhovedet And (Netta rufina)
121. 04-01: Sortspætte (Dryocopus martius)
122. 04-01: Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
123. 04-01: Sanglærke (Alauda arvensis)
124. 04-01: Skovsneppe (Scolopax rusticola)
125. 04-01: Lille Flagspætte (Dendrocopos minor)
126. 04-01: Mørkbuget Knortegås (Branta bernicla bernicla)
127. 05-01: Vindrossel (iliacus) (Turdus iliacus iliacus)
128. 05-01: Grønspætte (Picus viridis)
129. 05-01: Engpiber (Anthus pratensis)
130. 05-01: Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
131. 05-01: Træløber (Certhia familiaris)
132. 05-01: Munk (Sylvia atricapilla)
133. 05-01: Fløjlsand (Melanitta fusca)
134. 05-01: Høgeugle (Surnia ulula)
135. 05-01: Gransanger (Phylloscopus collybita)
136. 05-01: Nordlig Gråsisken (Carduelis flammea flammea)
137. 06-01: Dværggås (Anser erythropus)
138. 06-01: Bomlærke (Emberiza calandra)
139. 07-01: Sortkrage x Gråkrage (hybrid) (Corvus corone x C. cornix)
140. 07-01: Ringdrossel (Turdus torquatus)
141. 07-01: Krage sp. (Corvus corone/cornix)
142. 07-01: Almindelig Ryle (Calidris alpina)
143. 07-01: Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
144. 07-01: Islandsk Rødben (Tringa totanus robusta)
145. 07-01: Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
146. 07-01: Knortegås (Branta bernicla)
147. 07-01: Rødben (Tringa totanus)
148. 07-01: Mosehornugle (Asio flammeus)
149. 08-01: Duehøg (Accipiter gentilis)
150. 08-01: Fyrremejse (Poecile montana)
151. 08-01: Måge ubest. (Laridae indet.)
152. 09-01: Kongeørn (Aquila chrysaetos)
153. 09-01: Misteldrossel (Turdus viscivorus)
154. 09-01: Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
155. 10-01: Bjerglærke (Eremophila alpestris)
156. 10-01: Alk (Alca torda)
157. 10-01: Bogfinke/Kvækerfinke (Fringilla coelebs/montifringilla)
158. 10-01: Kohejre (Bubulcus ibis)
159. 10-01: Skærpiber (Anthus petrosus)
160. 11-01: Klippedue (Columba livia)
161. 12-01: Toplærke (Galerida cristata)
162. 12-01: Sangdrossel (Turdus philomelos)
163. 12-01: Mellemskarv (Phalacrocorax carbo sinensis)
164. 13-01: Grå Gås sp. (Anser sp.)
165. 13-01: Hvid Stork (Ciconia ciconia)
166. 13-01: Stor Hornugle (Bubo bubo)
167. 13-01: Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
168. 13-01: Tundrasædgås (Anser fabalis rossicus)
169. 14-01: Agerhøne (Perdix perdix)
170. 14-01: Svane sp. (Cygnus sp.)
171. 14-01: Atlantisk Tejst (Cepphus grylle atlantis)
172. 15-01: Stor Gråsisken (Carduelis flammea)
173. 15-01: Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
174. 15-01: Islom/Hvidnæbbet Lom (Gavia immer/adamsii)
175. 15-01: Lille/Stor Korsnæb (Loxia curvirostra/pytyopsittacus)
176. 16-01: Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
177. 16-01: Storkjove (Stercorarius skua)
178. 16-01: Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
179. 16-01: Mandarinand (Aix galericulata)
180. 16-01: Sædgås (Anser fabalis)
181. 16-01: Stenvender (Arenaria interpres)
182. 17-01: Huldue (Columba oenas)
183. 19-01: Tajgasædgås (Anser fabalis fabalis)
184. 19-01: Hjejle (Pluvialis apricaria)
185. 19-01: Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
186. 19-01: Pungmejse (Remiz pendulinus)
187. 19-01: Mørkbuget Spætmejse (Sitta europaea caesia)
188. 21-01: Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
189. 22-01: Pibe-/Sangsvane (Cygnus columbianus/cygnus)
190. 22-01: Fluesnapper ubest. (Muscicapidae indet.)
191. 25-01: Dværgfalk (Falco columbarius)
192. 28-01: Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
193. 31-01: Lille Gråsisken (Carduelis cabaret)
194. 01-02: Moskusand (Cairina moschata)
195. 02-02: Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
196. 02-02: Lappedykker ubest. (Podicipedidae indet.)
197. 02-02: Rørdrum (Botaurus stellaris)
198. 03-02: Rørhøg (Circus aeruginosus)
199. 04-02: Thorshane (Phalaropus fulicarius)
200. 05-02: Gås sp. (Gås sp.)
201. 08-02: Nordlig Træløber (Certhia familiaris familiaris)
202. 10-02: Gråmåge (Larus hyperboreus)
203. 10-02: Sildemåge (Larus fuscus)
204. 10-02: Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
205. 12-02: Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
206. 12-02: Hærfugl (Upupa epops)
207. 13-02: Lysbuget Spætmejse (Sitta europaea europaea)
208. 14-02: Sildemåge (intermedius) (Larus fuscus intermedius)
209. 15-02: Fiskeørn (Pandion haliaetus)
210. 17-02: Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
211. 18-02: Grågås x Canadagås (hybrid) (Anser anser x Branta canadensis)
212. 21-02: Sort Svane (Cygnus atratus)
213. 21-02: Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
214. 23-02: Skestork (Platalea leucorodia)
215. 24-02: Ugle Ubest. (Strigidae indet.)
216. 25-02: Islandsk Ryle (Calidris canutus)
217. 25-02: Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
218. 27-02: Islom (Gavia immer)
219. 27-02: Gråspurv/Skovspurv (Passer domesticus/- montanus)
220. 27-02: Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
221. 28-02: Lapværling (Calcarius lapponicus)
222. 02-03: Tornirisk (Carduelis cannabina)
223. 03-03: Sumpmejse/Fyrremejse (Poecile palustris/montanus)
224. 03-03: Brilleand (Melanitta perspicillata)
225. 03-03: Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
226. 03-03: Tejst (Cepphus grylle)
227. 03-03: Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
228. 04-03: Sortrygget Hvid Vipstjert (Motacilla alba yarrellii)
229. 04-03: Hedelærke (Lullula arborea)
230. 07-03: Sorthovedet Måge (Larus melanocephalus)
231. 07-03: Kirkeugle (Athene noctua)
232. 09-03: Klyde (Recurvirostra avosetta)
233. 09-03: Lærke ubest. (Alaudidae indet.)
234. 11-03: Træløber/Korttået Træløber (Certhia familiaris/brachydactyla)
235. 11-03: Svale ubest. (Hirundinidae indet.)
236. 14-03: Sort Glente (Milvus migrans)
237. 16-03: Sydlig Stor Flagspætte (Dendrocopos major pinetorum)
238. 17-03: Bynkefugl (Saxicola rubetra)
239. 19-03: Gråand x Svømmeand sp. (hybrid) (Anas platyrhynchos x Anas sp.)
240. 19-03: Våge sp. (Buteo sp.)
241. 19-03: Splitterne (Sterna sandvicensis)
242. 20-03: Sort/Rød Glente (Milvus migrans/milvus)
243. 21-03: Gul Vipstjert (Motacilla flava)
244. 21-03: Gulirisk (Serinus serinus)
245. 21-03: Sangdrossel/Vindrossel (Turdus philomelos/iliacus)
246. 22-03: Laplandsværling/Snespurv (Calcarius lapponicus/Plectrophenax nivalis)
247. 22-03: Hejre ubest. (Ardeidae indet.)
248. 22-03: Atlingand (Anas querquedula)
249. 22-03: Brushane (Philomachus pugnax)
250. 23-03: Fjordterne (Sterna hirundo)
251. 23-03: Slørugle (Tyto alba)
252. 26-03: Skovpiber (Anthus trivialis)
253. 26-03: Nordlig Halemejse x Sydlig Halemejse (hybrid) (Aegithalos caudatus x europaeus)
254. 26-03: Sydlig Blåhals (Luscinia svecica cyanecula)
255. 27-03: Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
256. 27-03: Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
257. 31-03: Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
258. 01-04: Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
259. 02-04: Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
260. 03-04: Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
261. 05-04: Svaleklire (Tringa ochropus)
262. 05-04: Finke ubest. (Fringillini indet.)
263. 05-04: Falk sp. (Falco sp.)
264. 06-04: Hvidklire (Tringa nebularia)
265. 06-04: Mudderklire (Actitis hypoleucos)
266. 07-04: Landsvale (Hirundo rustica)
267. 07-04: Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
268. 07-04: Digesvale (Riparia riparia)
269. 08-04: Sydlig Træløber (Certhia familiaris macrodactyla)
270. 08-04: Rovterne (Hydroprogne caspia)
271. 09-04: Brudeand (Aix sponsa)
272. 09-04: Blåhals (Luscinia svecica)
273. 10-04: Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
274. 11-04: Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
275. 11-04: Turteldue (Streptopelia turtur)
276. 12-04: Nattergal (Luscinia luscinia)
277. 13-04: Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
278. 14-04: Bysvale (Delichon urbicum)
279. 14-04: Blå Glente (Elanus caeruleus)
280. 14-04: Vendehals (Jynx torquilla)
281. 15-04: Gærdesanger (Sylvia curruca)
282. 15-04: Almindelig Gul Vipstjert (Motacilla flava flava)
283. 16-04: Perleugle (Aegolius funereus)
284. 17-04: Lærkefalk (Falco subbuteo)
285. 18-04: Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
286. 18-04: Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
287. 18-04: Steppehøg (Circus macrourus)
288. 19-04: Høgeørn (Aquila fasciata)
289. 20-04: Mursejler (Apus apus)
290. 20-04: Småspove (Numenius phaeopus)
291. 20-04: Havterne (Sterna paradisaea)
292. 20-04: Tredækker (Gallinago media)
293. 20-04: Lille Skrigeørn (Aquila pomarina)
294. 22-04: Gøg (Cuculus canorus)
295. 22-04: Fjordterne/Havterne (Sterna hirundo/paradisaea)
296. 23-04: Hedehøg (Circus pygargus)
297. 24-04: Tinksmed (Tringa glareola)
298. 24-04: Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
299. 25-04: Sortklire (Tringa erythropus)
300. 25-04: Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
301. 25-04: Tornsanger (Sylvia communis)
302. 25-04: Temmincksryle (Calidris temminckii)
303. 25-04: Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
304. 27-04: Dværgterne (Sternula albifrons)
305. 28-04: Savisanger (Locustella luscinioides)
306. 29-04: Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
307. 29-04: Hortulan (Emberiza hortulana)
308. 29-04: Vagtel (Coturnix coturnix)
309. 30-04: Havesanger (Sylvia borin)
310. 30-04: Nordlig Gul Vipstjert (Motacilla flava thunbergi)
311. 01-05: Indisk Gås (Anser indicus)
312. 02-05: Græshoppesanger (Locustella naevia)
313. 03-05: Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
314. 06-05: Ryle sp. (Calidris sp.)
315. 07-05: Hvepsevåge (Pernis apivorus)
316. 07-05: Trane sp. (Grus sp.)
317. 07-05: Sortterne (Chlidonias niger)
318. 07-05: Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
319. 08-05: Pirol (Oriolus oriolus)
320. 08-05: Kærsanger (Acrocephalus palustris)
321. 09-05: Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
322. 10-05: Gulbug (Hippolais icterina)
323. 11-05: Stylteløber (Himantopus himantopus)
324. 13-05: Natravn (Caprimulgus europaeus)
325. 18-05: Stribet Ryle (Calidris melanotos)
326. 18-05: Nordlig Blåhals (Luscinia svecica svecica)
327. 18-05: Dværgryle (Calidris minuta)
328. 18-05: Kærløber (Limicola falcinellus)
329. 18-05: Sort Stork (Ciconia nigra)
330. 19-05: Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
331. 20-05: Nattergal/Sydlig Nattergal (Luscinia luscinia/megarhynchos)
332. 20-05: Gulhovedet Gul Vipstjert (Motacilla flava flavissima)
333. 20-05: Stenhøne (Alectoris graeca)
334. 21-05: Aftenfalk (Falco vespertinus)
335. 21-05: Biæder (Merops apiaster)
336. 21-05: Tophejre (Ardeola ralloides)
337. 21-05: Citronvipstjert (Motacilla citreola)
338. 21-05: Dværgørn (Aquila pennata)
339. 22-05: Rosenstær (Pastor roseus)
340. 22-05: Sorthovedet Gul Vipstjert (Motacilla flava feldegg)
341. 22-05: Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
342. 22-05: Odinshane (Phalaropus lobatus)
343. 23-05: Silkehejre (Egretta garzetta)
344. 23-05: Nordlig Almindelig Ryle (Calidris alpina alpina)
345. 23-05: Jagtfalk (Falco rusticolus)
346. 23-05: Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347. 23-05: Terekklire (Xenus cinereus)
348. 24-05: Fugl ubest. (Aves indet.)
349. 25-05: Engsnarre (Crex crex)
350. 25-05: Sørgedue (Zenaida macroura)
351. 27-05: Britisk Sildemåge (Larus fuscus graellsii)
352. 27-05: Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
353. 27-05: Flodsanger (Locustella fluviatilis)
354. 27-05: Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
355. 27-05: Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
356. 29-05: Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
357. 29-05: Lille Sejler (Apus affinis)
358. 30-05: Lærkefalk/Aftenfalk (Falco subbuteo/vespertinus)
359. 01-06: Lille Gulbug (Hippolais caligata)
360. 01-06: Baltisk Sildemåge (Larus fuscus fuscus)
361. 01-06: Landsvale x Bysvale (hybrid) (Hirundo rustica x Delichon urbica)
362. 06-06: Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
363. 07-06: Sibirisk Gransanger (Phylloscopus collybita tristis)
364. 07-06: Dværghejre (Ixobrychus minutus)
365. 11-06: Stendrossel (Monticola saxatilis)
366. 14-06: Hvidøjet And (Aythya nyroca)
367. 21-06: Rustand (Tadorna ferruginea)
368. 27-06: Gåsegrib (Gyps fulvus)
369. 28-06: Ørnevåge (Buteo rufinus)
370. 07-07: Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
371. 09-07: Alkefugl ubest. (Alcinae indet.)
372. 19-07: Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator