Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
7. juli 2020
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Næbmundede insekter (bl.a. tæger, cikader, bladlus og bladlopper) i 2020 (Se første i 2020)

1. 06-07: Gyvelblomstertæge (Orthotylus virescens)
2. 06-07: Calocoris affinis (Calocoris affinis)
3. 06-07: Loricula elegantula (Loricula elegantula)
4. 06-07: Mørk Rejnfanbladlus (Metopeurum fuscoviride)
5. 06-07: Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
6. 06-07: Steffensurttæge (Metatropis rufescens)
7. 06-07: Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
8. 06-07: Lucernetæge (Adelphocoris lineolatus)
9. 06-07: Buskcikade ubest. (Cixiidae indet.)
10. 06-07: Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
11. 06-07: Egemikrocikade (Typhlocyba quercus)
12. 06-07: Rød Kanttæge (Corizus hyoscyami)
13. 06-07: Toplettet Bederoetæge (Closterotomus norwegicus)
14. 06-07: Lille Stråtæge (Myrmus miriformis)
15. 06-07: Sort Græstæge (Pithanus maerkelii)
16. 06-07: Stor Løvtæge (Acanthosoma haemorrhoidale)
17. 06-07: Stribetæge (Graphosoma italicum)
18. 06-07: Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
19. 05-07: Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
20. 05-07: Dictyla echii (Dictyla echii)
21. 05-07: Heterocordylus tibialis (Heterocordylus tibialis)
22. 05-07: Ildtæge (Pyrrhocoris apterus)
23. 05-07: Stor Tornben (Sehirus morio)
24. 05-07: Krageklotæge (Gampsocoris punctipes)
25. 05-07: Lopus decolor (Lopus decolor)
26. 05-07: Ellebladloppe (Psylla alni)
27. 05-07: Rejnfantæge (Megalocoleus tanaceti)
28. 05-07: Asciodema obsoleta (Asciodema obsoleta)
29. 05-07: Atractotomus mali (Atractotomus mali)
30. 05-07: Elmegallelus (Tetraneura ulmi)
31. 05-07: Almindelig Kåltæge (Eurydema oleracea)
32. 05-07: Fingerbølblomstertæge (Dicyphus pallicornis)
33. 05-07: Parktæge (Neolygus viridis)
34. 05-07: Polymerus brevicornis (Polymerus brevicornis)
35. 05-07: Rølliketæge (Calocoris roseomaculatus)
36. 05-07: Fladhovedcikade (Eupelix cuspidata)
37. 05-07: Gulhåret Blomstertæge (Polymerus unifasciatus)
38. 05-07: Issus muscaeformis (Issus muscaeformis)
39. 05-07: Macrotylus Paykulli (Macrotylus paykullii)
40. 05-07: Orthocephalus saltator (Orthocephalus saltator)
41. 05-07: Tørkekanttæge (Stictopleurus abutilon)
42. 05-07: Kortvinget Rovtæge (Coranus subapterus)
43. 05-07: Apolygus spinolae (Apolygus spinolae)
44. 05-07: Blåhatblomstertæge (Placochilus seladonicus)
45. 05-07: Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
46. 05-07: Almindelig Bispetæge (Aelia acuminata)
47. 05-07: Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
48. 05-07: Egedværglus (Phylloxera coccinea)
49. 05-07: Sthenarus rotermundi (Sthenarus rotermundi)
50. 05-07: Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
51. 05-07: Phytocoris varipes (Phytocoris varipes)
52. 05-07: Lang Stråtæge (Chorosoma schillingii)
53. 05-07: Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
54. 05-07: Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
55. 05-07: Rødbrun Græstæge (Leptopterna ferrugata)
56. 05-07: Skræppetæge (Coreus marginatus)
57. 04-07: Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
58. 04-07: Charagochilus gyllenhalii (Charagochilus gyllenhalii)
59. 04-07: Tidselbladlus (Uroleucon auneum)
60. 04-07: Alebra albostriella (Alebra albostriella)
61. 04-07: Plagiognathus chrysanthemi (Plagiognathus chrysanthemi)
62. 04-07: Geocoris grylloides (Geocoris grylloides)
63. 04-07: Dicyphus pallidus (Dicyphus pallidus)
64. 04-07: Egecikade (Iassus lanio)
65. 04-07: Stenotus binotatus (Stenotus binotatus)
66. 04-07: Rhopalus sp. (Rhopalus sp.)
67. 04-07: Orthotylus tenellus (Orthotylus tenellus)
68. 04-07: Kortvinget Nymfetæge (Nabis flavomarginatus)
69. 04-07: Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
70. 04-07: Hedecikade (Megophthalmus scanicus)
71. 04-07: Pilecikade (Populicerus confusus)
72. 04-07: Langtornet Randtæge (Coriomeris denticulatus)
73. 04-07: Hvepsetæge (Alydus calcaratus)
74. 04-07: Allygus sp. (Allygus sp.)
75. 04-07: Camptozygum aequale (Camptozygum aequale)
76. 04-07: Lille Kranstæge (Sciocoris cursitans)
77. 04-07: Notostira sp. (Notostira sp.)
78. 04-07: Phylus coryli (Phylus coryli)
79. 04-07: Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
80. 04-07: Eulachnus rileyi (Eulachnus rileyi)
81. 04-07: Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
82. 04-07: Stenodema calcarata (Stenodema calcarata)
83. 04-07: Psallus ambiguus (Psallus ambiguus)
84. 03-07: Gyvelbredtæge (Piezodorus lituratus)
85. 03-07: Campyloneura virgula (Campyloneura virgula)
86. 03-07: Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
87. 03-07: Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
88. 03-07: Lille Tornben (Legnotus picipes)
89. 03-07: Kybos sp. (Kybos sp.)
90. 03-07: Seksplettet Blomstertæge (Grypocoris sexguttatus)
91. 03-07: Egeblomstertæge (Phylus melanocephalus)
92. 03-07: Elmecikade (Ribautiana ulmi)
93. 03-07: Amblytylus nasutus (Amblytylus nasutus)
94. 03-07: Anthocoris nemoralis (Anthocoris nemoralis)
95. 03-07: Tupiocoris rhododendri (Tupiocoris rhododendri)
96. 03-07: Buksbombladloppe (Psylla buxi)
97. 03-07: Stregtæge (Jalla dumosa)
98. 03-07: Skarntæge (Reduvius personatus)
99. 03-07: Spanioneura fonscolombii (Spanioneura fonscolombii)
100. 03-07: Gylden Urtetæge (Eysarcoris venustissimus)
101. 03-07: Birkeblomstertæge (Neolygus contaminatus)
102. 03-07: Orthotylus marginalis (Orthotylus marginalis)
103. 03-07: Pterotmetus staphyliniformis (Pterotmetus staphyliniformis)
104. 03-07: Megalonotus praetextatus (Megalonotus praetextatus)
105. 03-07: Phytocoris ulmi (Phytocoris ulmi)
106. 03-07: Deraeocoris flavilinea (Deraeocoris flavilinea)
107. 03-07: Bedebladlus (Aphis fabae)
108. 03-07: Phoenicocoris obscurellus (Phoenicocoris obscurellus)
109. 02-07: Sort Blomstertæge (Capsus ater)
110. 02-07: Closterotomus biclavatus (Closterotomus biclavatus)
111. 02-07: Stor Sandtæge (Odontoscelis fuliginosa)
112. 02-07: Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
113. 02-07: Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
114. 02-07: Mørk Bregnetæge (Monalocoris filicis)
115. 02-07: Tidseltæge (Tingis cardui)
116. 01-07: Robiniebladlus (Appendiseta robiniae)
117. 01-07: Sphagnumtæge (Hebrus ruficeps)
118. 01-07: Hesperocorixa sahlbergi (Hesperocorixa sahlbergi)
119. 01-07: Psallus varians (Psallus varians)
120. 01-07: Skærmplantetæge (Orthops campestris)
121. 01-07: Vandreskøjteløber (Limnoporus rufoscutellatus)
122. 01-07: Psallus sp. (Psallus sp.)
123. 01-07: Deraeocoris ruber (Deraeocoris ruber)
124. 01-07: Almindelig Skøjteløber (Gerris lacustris)
125. 01-07: Oncotylus punctipes (Oncotylus punctipes)
126. 01-07: Closterotomus fulvomaculatus (Closterotomus fulvomaculatus)
127. 01-07: Lille Randtæge (Bathysolen nubilus)
128. 01-07: Stor Valnødbladlus (Panaphis juglandis)
129. 01-07: Sort Pilegrenbladlus (Pterocomma salicis)
130. 01-07: Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
131. 01-07: Psallus betuleti (Psallus betuleti)
132. 01-07: Mermitelocerus schmidtii (Mermitelocerus schmidtii)
133. 01-07: Tandet Skøjteløber (Gerris odontogaster)
134. 30-06: Pileskumcikade (Aphrophora salicina)
135. 30-06: Baldrianfrøtæge (Acompus rufipes)
136. 29-06: Allygus modestus (Allygus modestus)
137. 29-06: Edwardsiana sp. (Edwardsiana sp.)
138. 29-06: Megaloceroea recticornis (Megaloceroea recticornis)
139. 29-06: Bævreaspcikade (Populicerus populi)
140. 29-06: Langfrynset Uldlus (Pseudococcus longispinus)
141. 29-06: Havetæge (Lygocoris pabulinus)
142. 29-06: Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
143. 29-06: Errastunus ocellaris (Errastunus ocellaris)
144. 29-06: Lille Bærtæge (Peribalus strictus)
145. 29-06: Chloriona sp. (Chloriona sp.)
146. 29-06: Cicadula flori (Cicadula flori)
147. 29-06: Blodcikade (Cercopis vulnerata)
148. 29-06: Heterocordylus tumidicornis (Heterocordylus tumidicornis)
149. 29-06: Kløverjordcikade (Aphrodes makarovi)
150. 29-06: Hvidrandet Tornben (Legnotus limbosus)
151. 29-06: Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
152. 29-06: Gulrandet Blomstertæge (Capsodes gothicus)
153. 29-06: Stephanitis takeyai (Stephanitis takeyai)
154. 29-06: Grøn Mikrocikade (Empoasca vitis)
155. 29-06: Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
156. 28-06: Atractotomus magnicornis (Atractotomus magnicornis)
157. 28-06: Orthotylus flavinervis (Orthotylus flavinervis)
158. 28-06: Vådbundsmikrocikade (Eupteryx vittata)
159. 28-06: Sortgul Cikade (Evacanthus interruptus)
160. 28-06: Burrebladlus (Aphis fabae mordvilkoi)
161. 28-06: Skovsalatbladlus (Uroleucon muralis)
162. 27-06: Dybvandstæge (Aphelocheirus aestivalis )
163. 27-06: Sortbenet Bugsvømmer (Callicorixa praeusta)
164. 27-06: Parapsallus vitellinus (Parapsallus vitellinus)
165. 27-06: Bladlus ubest. (Aphidoidea indet.)
166. 27-06: Starskjoldtæge (Eurygaster testudinaria)
167. 27-06: Rynket Randtæge (Arenocoris fallenii)
168. 27-06: Brunmeleret Cikade (Allygus mixtus)
169. 27-06: Psallus sp. (Psallus sp.)
170. 27-06: Horncikade (Centrotus cornutus)
171. 27-06: Oncopsis sp. (Oncopsis sp.)
172. 27-06: Rosenbladlus (Macrosiphum rosae)
173. 27-06: Slank Enebærtæge (Cyphostethus tristriatus)
174. 27-06: Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
175. 27-06: Aphis jacobaeae (Aphis jacobaeae)
176. 27-06: Skumcikade ubestemt. (Aphrophoridae indet.)
177. 27-06: Megalocoleus molliculus (Megalocoleus molliculus)
178. 27-06: Lille Blåhatbladlus (Aphis confusa)
179. 26-06: Avnbøgbladlus (Myzocallis carpini)
180. 26-06: Acanthodelphax spinosa (Acanthodelphax spinosa)
181. 26-06: Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
182. 26-06: Tørbundsmikrocikade (Eupteryx notata)
183. 26-06: Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
184. 26-06: Slåenrandtæge (Gonocerus acuteangulatus)
185. 26-06: Javesella sp. (Javesella sp.)
186. 26-06: Europiella decolor (Europiella decolor)
187. 26-06: Stor Ahornbladlus (Drepanosiphum platanoidis)
188. 26-06: Delphax pulchellus (Delphax pulchellus)
189. 26-06: Harrilgræscikade (Arthaldeus pascuellus)
190. 26-06: Lille Bugsvømmer (Sigara lateralis)
191. 25-06: Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
192. 25-06: Dicyphus errans (Dicyphus errans)
193. 25-06: Bøgebladlus (Phyllaphis fagi)
194. 25-06: Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
195. 25-06: Flad Risgærdetæge (Aneurus avenius)
196. 25-06: Zyginella pulchra (Zyginella pulchra)
197. 25-06: Ortholomus punctipennis (Ortholomus punctipennis)
198. 25-06: Solbærbladlus (Hyperomyzus lactucae)
199. 25-06: Cyllecoris histrionius (Cyllecoris histrionius)
200. 24-06: Acetropis gimmerthalii (Acetropis gimmerthalii)
201. 24-06: Lepyronia coleoptrata (Lepyronia coleoptrata)
202. 24-06: Macropsis prasina (Macropsis prasina)
203. 24-06: Almindelig Birketæge (Elasmucha grisea)
204. 24-06: Blåbærtæge (Stephanitis oberti)
205. 24-06: Rododendrontæge (Stephanitis rhododendri)
206. 24-06: Mørk Ribsbladlus (Aphis schneideri)
207. 24-06: Oncopsis subangulata (Oncopsis subangulata)
208. 24-06: Cymus aurescens (Cymus aurescens)
209. 24-06: Kustodetæge (Arma custos)
210. 24-06: Sort Skvalderkålbladlus (Aphis podagrariae)
211. 24-06: Søskøjteløber (Aquarius paludum)
212. 24-06: Orthocephalus coriaceus (Orthocephalus coriaceus)
213. 24-06: Ribsbladlus (Cryptomyzus ribis)
214. 23-06: Eupteryx melissae (Eupteryx melissae)
215. 23-06: Åskøjteløber (Aquarius najas)
216. 23-06: Gul Frynseegbladlus (Myzocallis boerneri)
217. 22-06: Skovbredtæge (Troilus luridus)
218. 22-06: Anthocoris butleri (Anthocoris butleri)
219. 22-06: Askebladlus ubestemt (Prociphilus bumeliae/fraxini)
220. 22-06: Nabis rugosus (Nabis rugosus)
221. 22-06: Græsskjoldtæge (Eurygaster maura)
222. 22-06: Hvid Følfodbladlus (Capitophorus similis)
223. 21-06: Kybos butleri (Kybos butleri)
224. 21-06: Hoplomachus thunbergii (Hoplomachus thunbergii)
225. 21-06: Loricula pselaphiformis (Loricula pselaphiformis)
226. 21-06: Calocoris alpestris (Calocoris alpestris)
227. 21-06: Glat Randtæge (Ceraleptus lividus)
228. 21-06: Krybpilcikade (Macropsis impura)
229. 21-06: Ellemikrocikade (Kybos smaragdulus)
230. 21-06: Skorpiontæge (Nepa cinerea)
231. 21-06: Dværgrygsvømmer (Plea minutissima)
232. 21-06: Vandrøver (Ilyocoris cimicoides)
233. 20-06: Krydderurtcikade (Eupteryx decemnotata)
234. 20-06: Gyvelbladloppe (Arytaina genistae)
235. 20-06: Psallus confusus (Psallus confusus)
236. 20-06: Skræppebladlus (Aphis rumicis)
237. 20-06: Klitnymfetæge (Himacerus major)
238. 20-06: Ærtebladlus (Acyrthosiphon pisum)
239. 20-06: Stor Dunbirkebladlus (Euceraphis punctipennis)
240. 20-06: Pediopsis tiliae (Pediopsis tiliae)
241. 20-06: Melet Fyrrenålebladlus (Schizolachnus pineti)
242. 20-06: Mosebredtæge (Rhacognathus punctatus)
243. 19-06: Capsus wagneri (Capsus wagneri)
244. 19-06: Birkebarktæge (Aradus betulae)
245. 18-06: Eurygaster sp. (Eurygaster sp.)
246. 18-06: Peritrechus geniculatus (Peritrechus geniculatus)
247. 18-06: Sigara falleni (Sigara falleni)
248. 18-06: Skovkanttæge (Rhopalus subrufus)
249. 18-06: Kæmperovbugsvømmer (Cymatia rogenhoferi)
250. 18-06: Grøn Æblebladlus (Aphis pomi)
251. 18-06: Gulbrystet Skøjteløber (Gerris thoracicus)
252. 18-06: Starfrøtæge (Cymus glandicolor)
253. 18-06: Sigara nigrolineata (Sigara nigrolineata)
254. 18-06: Sigara limitata (Sigara limitata)
255. 17-06: Høgeskægbladlus (Uroleucon grossum)
256. 17-06: Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
257. 17-06: Blank Tornben (Thyreocoris scarabaeoides)
258. 17-06: Nabis sp. (Nabis sp.)
259. 17-06: Stiroma sp. (Stiroma sp.)
260. 17-06: Trigonotylus sp. (Trigonotylus sp.)
261. 17-06: Cicadula sp. (Cicadula sp.)
262. 17-06: Teratocoris antennatus (Teratocoris antennatus)
263. 16-06: Hyldebladlus (Aphis sambuci)
264. 16-06: Polymerus nigrita (Polymerus nigrita)
265. 16-06: Peritrechus nubilus (Peritrechus nubilus)
266. 16-06: Nældefrøtæge (Heterogaster urticae)
267. 16-06: Kongeskjoldlus (Pulvinaria regalis)
268. 16-06: Æbletæge (Lygocoris rugicollis)
269. 15-06: Dichrooscytus gustavi (Dichrooscytus gustavi)
270. 15-06: Nellikerodbladlus (Macrosiphum gei)
271. 14-06: Gulstribet Egetæge (Miris striatus)
272. 14-06: Pachybrachius fracticollis (Pachybrachius fracticollis)
273. 14-06: Klitfrøtæge (Megalonotus chiragra)
274. 14-06: Humlebladlus (Phorodon humuli)
275. 14-06: Askebladlus (bumeliae) (Prociphilus bumeliae)
276. 14-06: Stammelus ubest. (Cinara sp.)
277. 14-06: Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
278. 14-06: Dichrooscytus rufipennis (Dichrooscytus rufipennis)
279. 14-06: Pileskudbladlus (Aphis farinosa)
280. 14-06: Strongylocoris steganoides (Strongylocoris steganoides)
281. 13-06: Mørk Brombærbladlus (Macrosiphum funestum)
282. 13-06: Chaitophorus populeti (Chaitophorus populeti)
283. 13-06: Chamaepsylla hartigii (Chamaepsylla hartigii)
284. 13-06: Røgfarvet Buskcikade (Cixius similis)
285. 13-06: Eulachnus agilis (Eulachnus agilis)
286. 13-06: Dværgskøjteløber (Microvelia reticulata)
287. 13-06: Sigara distincta (Sigara distincta)
288. 13-06: Birkegrenbladlus (Symydobius oblongus)
289. 13-06: Stor Vortebirkebladlus (Euceraphis betulae)
290. 13-06: Sigara sp. (Sigara sp.)
291. 13-06: Egegrenbladlus (Lachnus roboris)
292. 13-06: Lindebladlus (Eucallipterus tiliae)
293. 13-06: Fyrregrenbladlus (Cinara pinea)
294. 13-06: Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
295. 13-06: Svovlgullig Cikade (Elymana sulphurella)
296. 13-06: Skrædder (Hydrometra stagnorum)
297. 13-06: Harpocera thoracica (Harpocera thoracica)
298. 13-06: Stor Bugsvømmer (Corixa punctata)
299. 13-06: Dicyphus sp. (Dicyphus sp.)
300. 13-06: Lille Skøjteløber (Gerris argentatus)
301. 13-06: Brun Tjørnebladloppe (Cacopsylla melanoneura)
302. 13-06: Cymus melanocephalus (Cymus melanocephalus)
303. 12-06: Trapezonotus dispar (Trapezonotus dispar)
304. 12-06: Rhabdomiris striatellus (Rhabdomiris striatellus)
305. 12-06: Græsplænecikade (Javesella pellucida)
306. 11-06: Grøn Tjørnebladloppe (Cacopsylla peregrina)
307. 11-06: Scolopostethus decoratus (Scolopostethus decoratus)
308. 11-06: Strandengtæge (Lygus maritimus)
309. 11-06: Stribet Skumcikade (Neophilaenus lineatus)
310. 10-06: Pinalitus cervinus (Pinalitus cervinus)
311. 10-06: Fireplettet Blomstertæge (Dryophilocoris flavoquadrimaculatus)
312. 10-06: Stavtæge (Ranatra linearis)
313. 10-06: Deraeocoris lutescens (Deraeocoris lutescens)
314. 10-06: Javesella dubia (Javesella dubia)
315. 10-06: Soldatertæge (Lygaeus equestris)
316. 10-06: Præstetæge (Neottiglossa pusilla)
317. 10-06: Scolopostethus sp. (Scolopostethus sp.)
318. 10-06: Kirsebærbladlus (Myzus cerasi)
319. 09-06: Chlamydatus pullus (Chlamydatus pullus)
320. 09-06: Criocoris crassicornis (Criocoris crassicornis)
321. 09-06: Røllikebladlus (Macrosiphoniella millefolii)
322. 09-06: Purpurbredtæge (Carpocoris purpureipennis)
323. 08-06: Sphragisticus nebulosus (Sphragisticus nebulosus)
324. 08-06: Micronecta poweri (Micronecta poweri)
325. 08-06: Brun Ædelgranbladlus (Cinara confinis)
326. 07-06: Toplettet Tornben (Adomerus biguttatus)
327. 07-06: Rød Æblebladlus (Dysaphis plantaginea)
328. 07-06: Scolopostethus affinis (Scolopostethus affinis)
329. 07-06: Macrolophus pygmaeus (Macrolophus pygmaeus)
330. 07-06: Periphyllus californiensis (Periphyllus californiensis)
331. 06-06: Arboridia sp. (Arboridia sp.)
332. 06-06: Oncopsis alni (Oncopsis alni)
333. 06-06: Grøn Pilebladloppe (Cacopsylla ambigua)
334. 06-06: Elasmostethus sp. (Elasmostethus sp.)
335. 06-06: Eupteryx atropunctata (Eupteryx atropunctata)
336. 06-06: Metidiocerus rutilans (Metidiocerus rutilans)
337. 06-06: Psallus albicinctus (Psallus albicinctus)
338. 06-06: Psallus variabilis (Psallus variabilis)
339. 05-06: Elmegallebladlustæge (Anthocoris gallarumulmi)
340. 05-06: Cypresfrøtæge (Orsillus depressus)
341. 05-06: Nysius sp. (Nysius sp.)
342. 05-06: Bleg Kanttæge (Brachycarenus tigrinus)
343. 04-06: Dagpragtstjernebladlus (Brachycaudus klugkisti)
344. 04-06: Orius sp. (Orius sp.)
345. 03-06: Euides basilinea (Euides basilinea)
346. 03-06: Fyrrebredtæge (Chlorochroa pinicola)
347. 02-06: Tiplettet Småcikade (Balclutha punctata)
348. 02-06: Orthops basalis (Orthops basalis)
349. 02-06: Notonecta sp. (Notonecta sp.)
350. 02-06: Drymus ryeii (Drymus ryeii)
351. 02-06: Almindelig Barktæge (Aradus depressus)
352. 01-06: Nabis pseudoferus (Nabis pseudoferus)
353. 01-06: Rød Rejnfanbladlus (Uroleucon tanaceti)
354. 01-06: Krogtæge (Podops inunctus)
355. 01-06: Criomorphus albomarginatus (Criomorphus albomarginatus)
356. 01-06: Linnavuoriana sexmaculata (Linnavuoriana sexmaculata)
357. 01-06: Scolopostethus pictus (Scolopostethus pictus)
358. 01-06: Eremocoris plebejus (Eremocoris plebejus)
359. 01-06: Stygnocoris fuligineus (Stygnocoris fuligineus)
360. 01-06: Brun Frøtæge (Stygnocoris sabulosus)
361. 01-06: Scolopostethus grandis (Scolopostethus grandis)
362. 31-05: Skøjteløber ubest. (Gerridae indet.)
363. 31-05: Mørk Tornben (Sehirus luctuosus)
364. 31-05: Enebærbladlus (Cinara juniperi)
365. 31-05: Stribet Bugsvømmer (Sigara semistriata)
366. 31-05: Almindelig Bugsvømmer (Sigara striata)
367. 31-05: Eupteryx florida (Eupteryx florida)
368. 31-05: Egebladloppe (Trioza remota)
369. 31-05: Euscelis incisus (Euscelis incisus)
370. 31-05: Blå Bredtæge (Zicrona caerulea)
371. 31-05: Paracorixa concinna (Paracorixa concinna)
372. 31-05: Eupteryx sp. (Eupteryx sp.)
373. 30-05: Sitkabladlus (Elatobium abietinum)
374. 30-05: Almindelig Springtæge (Saldula saltatoria)
375. 30-05: Psammotettix sp. (Psammotettix sp.)
376. 30-05: Uroleucon sp. (Uroleucon sp.)
377. 29-05: Dicyphus stachydis (Dicyphus stachydis)
378. 29-05: Megamelodes quadrimaculatus (Megamelodes quadrimaculatus)
379. 29-05: Vinskjoldlus (Pulvinaria vitis)
380. 28-05: Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
381. 28-05: Tværstribet Buskcikade (Cixius nervosus)
382. 28-05: Rhaphigaster nebulosa (Rhaphigaster nebulosa)
383. 28-05: Havrebladlus (Rhopalosiphum padi)
384. 27-05: Spættet Tornben (Tritomegas bicolor)
385. 27-05: Skildpaddebladlus (Periphyllus testudinaceus)
386. 27-05: Dværgbugsvømmer (Micronecta minutissima)
387. 26-05: Stor Frøtæge (Rhyparochromus pini)
388. 26-05: Anaceratagallia venosa/ribauti (Anaceratagallia venosa/ribauti)
389. 26-05: Stor Kranstæge (Sciocoris homalonotus)
390. 26-05: Almindelig Rygsvømmer (Notonecta glauca)
391. 25-05: Nabis ferus (Nabis ferus)
392. 25-05: Dambugsvømmer (Hesperocorixa linnaei)
393. 25-05: Eurybregma nigrolineata (Eurybregma nigrolineata)
394. 25-05: Stor Rovbugsvømmer (Cymatia bonsdorffii)
395. 25-05: Dictyla convergens (Dictyla convergens)
396. 25-05: Sigara fossarum (Sigara fossarum)
397. 25-05: Lille Rovbugsvømmer (Cymatia coleoptrata)
398. 25-05: Brun Bugsvømmer (Hesperocorixa castanea)
399. 25-05: Tandet Bugsvømmer (Corixa dentipes)
400. 23-05: Anthocoris sp. (Anthocoris sp.)
401. 23-05: Tjørnegulerodslus (Dysaphis crataegi)
402. 23-05: Lysebrun Skovcikade (Speudotettix subfusculus)
403. 23-05: Ellebladlus (Pterocallis alni)
404. 23-05: Lille Blommebladlus (Brachycaudus helichrysi)
405. 23-05: Ligusterbladlus (Myzus ligustri)
406. 23-05: Tingis ampliata (Tingis ampliata)
407. 22-05: Sporecikade ubest. (Delphacidae indet.)
408. 22-05: Berytinus minor (Berytinus minor)
409. 22-05: Cymus claviculus (Cymus claviculus)
410. 22-05: Sumpgræscikade (Javesella discolor)
411. 22-05: Skovgræstæge (Stenodema holsata)
412. 22-05: Tandet Birketæge (Elasmucha fieberi)
413. 21-05: Snebollebladlus (Aphis viburni)
414. 21-05: Stor Barktæge (Aradus conspicuus)
415. 21-05: Enebærbredtæge (Chlorochroa juniperina)
416. 21-05: Almindelig Engtæge (Lygus pratensis)
417. 20-05: Capsus sp. (Capsus sp.)
418. 20-05: Lille Ahornbladlus (Periphyllus acericola)
419. 19-05: Eremocoris abietis (Eremocoris abietis)
420. 19-05: Apolygus rhamnicola (Apolygus rhamnicola)
421. 19-05: Stribet Tjørnebladloppe (Cacopsylla crataegi)
422. 17-05: Gedebladsløvtæge (Elasmostethus minor)
423. 17-05: Brun Sumpcikade (Macustus grisescens)
424. 17-05: Pterocomma rufipes (Pterocomma rufipes)
425. 17-05: Lyngnymfetæge (Nabis ericetorum)
426. 16-05: Fjeldribsbladlus (Cryptomyzus korschelti)
427. 16-05: Amerikansk Fyrretæge (Leptoglossus occidentalis)
428. 16-05: Dicyphus annulatus (Dicyphus annulatus)
429. 15-05: Viridicerus ustulatus (Viridicerus ustulatus)
430. 15-05: Dicyphus globulifer (Dicyphus globulifer)
431. 15-05: Lyngcikade (Ulopa reticulata)
432. 14-05: Almindelig Kanttæge (Rhopalus parumpunctatus)
433. 11-05: Acericerus heydenii (Acericerus heydenii)
434. 10-05: Aphanus rolandri (Aphanus rolandri)
435. 10-05: Nothodelphax distincta (Nothodelphax distincta)
436. 10-05: Emblethis denticollis (Emblethis denticollis)
437. 10-05: Mosekanttæge (Rhopalus maculatus)
438. 09-05: Rødgul Mikrocikade (Zygina flammigera)
439. 07-05: Styltetæge (Berytinus sp.)
440. 07-05: Spidslønbladlus (Periphyllus aceris)
441. 06-05: Trapezonotus sp. (Trapezonotus sp.)
442. 06-05: Eupteryx stachydearum (Eupteryx stachydearum)
443. 03-05: Grøn Askebladloppe (Psyllopsis fraxinicola)
444. 03-05: Tremulicerus fulgidus (Tremulicerus fulgidus)
445. 02-05: Stenocranus major (Stenocranus major)
446. 02-05: Graptopeltus lynceus (Graptopeltus lynceus)
447. 01-05: Stenodema ubest. (Stenodema sp.)
448. 26-04: Macrodema microptera (Macrodema microptera)
449. 26-04: Arboridia parvula (Arboridia parvula)
450. 26-04: Stor Nældebladlus (Microlophium carnosum)
451. 25-04: Eremocoris podagricus (Eremocoris podagricus)
452. 25-04: Lille Bispetæge (Aelia klugii)
453. 23-04: Notonecta obliqua (Notonecta obliqua)
454. 22-04: Ischnocoris angustulus (Ischnocoris angustulus)
455. 22-04: Mosebugsvømmer (Glaenocorisa propinqua)
456. 22-04: Kelisia sabulicola (Kelisia sabulicola)
457. 21-04: Selleritæge (Orthops kalmii)
458. 21-04: Mældetæge (Parapiesma quadratum)
459. 20-04: Stenocranus sp. (Stenocranus sp.)
460. 19-04: Stribet Kartoffelbladlus (Macrosiphum euphorbiae)
461. 19-04: Nældebladloppe (Trioza urticae)
462. 19-04: Unkanodes excisa (Unkanodes excisa)
463. 18-04: Brakvandsbugsvømmer (Sigara stagnalis)
464. 18-04: Chartoscirta elegantula (Chartoscirta elegantula)
465. 18-04: Pileblomstertæge (Agnocoris rubicundus)
466. 17-04: Sehirus sp. (Sehirus sp.)
467. 13-04: Sigara scotti (Sigara scotti)
468. 13-04: Strandbugsvømmer (Corixa panzeri)
469. 12-04: Klitsandtæge (Phimodera humeralis)
470. 11-04: Cacopsylla sp. (Cacopsylla sp.)
471. 11-04: Ananasgallelus (Adelges abietis)
472. 10-04: Pachycoleus waltli (Pachycoleus waltli)
473. 09-04: Linnavuoriana decempunctata (Linnavuoriana decempunctata)
474. 09-04: Zygina angusta (Zygina angusta)
475. 09-04: Acericerus ribauti (Acericerus ribauti)
476. 08-04: Chartoscirta cincta (Chartoscirta cincta)
477. 08-04: Hvid Svinemælkbladlus (Hyperomyzus pallidus)
478. 08-04: Plinthisus brevipennis (Plinthisus brevipennis)
479. 07-04: Gåsefodbladloppe (Trioza chenopodii)
480. 06-04: Stor Styltetæge (Neides tipularius)
481. 04-04: Peritrechus convivus (Peritrechus convivus)
482. 04-04: Eulachnus brevipilosus (Eulachnus brevipilosus)
483. 01-04: Drymus brunneus (Drymus brunneus)
484. 01-04: Microvelia buenoi (Microvelia buenoi)
485. 31-03: Xylocoris cursitans (Xylocoris cursitans)
486. 29-03: Zygina ordinaria (Zygina ordinaria)
487. 28-03: Drymus sp. (Drymus sp.)
488. 28-03: Hebrus pusillus (Hebrus pusillus)
489. 26-03: Peritrechus angusticollis (Peritrechus angusticollis)
490. 26-03: Tofaset Græstæge (Notostira elongata)
491. 26-03: Brakvandsrygsvømmer (Notonecta viridis)
492. 25-03: Agramma laetum (Agramma laetum)
493. 24-03: Acalypta parvula (Acalypta parvula)
494. 22-03: Scolopostethus pilosus (Scolopostethus pilosus)
495. 21-03: Piesma maculatum (Piesma maculatum)
496. 18-03: Scolopostethus puberulus (Scolopostethus puberulus)
497. 17-03: Kelisia punctulum (Kelisia punctulum)
498. 17-03: Zygina sp. (Zygina sp.)
499. 14-03: Nældesæklus (Orthezia urticae)
500. 14-03: Trioza sp. (Trioza sp.)
501. 14-03: Bactericera sp.. (Bactericera sp.)
502. 07-03: Stenodema trispinosa (Stenodema trispinosa)
503. 06-03: Zyginidia pullula (Zyginidia pullula)
504. 06-03: Physatocheila smreczynskii (Physatocheila smreczynskii)
505. 04-03: Orius niger (Orius niger)
506. 01-03: Stenurtblomstertæge (Chlamydatus evanescens)
507. 28-02: Stroggylocephalus livens (Stroggylocephalus livens)
508. 24-02: Anthocoris amplicollis (Anthocoris amplicollis)
509. 23-02: Zygina suavis (Zygina suavis)
510. 23-02: Zygina tiliae (Zygina tiliae)
511. 14-02: Delphacodes venosus (Delphacodes venosus)
512. 14-02: Sivbladloppe (Livia juncorum)
513. 10-02: Newsteadia floccosa (Newsteadia floccosa)
514. 08-02: Campylosteira verna (Campylosteira verna)
515. 02-02: Chartoscirta cocksii (Chartoscirta cocksii)
516. 19-01: Håret Frøtæge (Pionosomus varius)
517. 19-01: Pilegrenbladlus (Tuberolachnus salignus)
518. 18-01: Julerosebladlus (Macrosiphum hellebori)
519. 17-01: Delphacodes capnodes (Delphacodes capnodes)
520. 11-01: Bonbon-Cikade (Idiocerus herrichii)
521. 07-01: Voksskjoldlus (Coccus hesperidum)
522. 01-01: Xylocoris galactinus (Xylocoris galactinus)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator