Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
6. december 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Næbmundede insekter (bl.a. tæger, cikader, bladlus og bladlopper) i 2019 (Se første i 2019)

1. 05-12: Bækløber (Velia caprai)
2. 04-12: Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
3. 04-12: Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
4. 04-12: Trapezonotus sp. (Trapezonotus sp.)
5. 04-12: Slank Enebærtæge (Cyphostethus tristriatus)
6. 04-12: Præstetæge (Neottiglossa pusilla)
7. 02-12: Ildtæge (Pyrrhocoris apterus)
8. 01-12: Xylocoris galactinus (Xylocoris galactinus)
9. 01-12: Nabis sp. (Nabis sp.)
10. 01-12: Notostira sp. (Notostira sp.)
11. 01-12: Orius sp. (Orius sp.)
12. 01-12: Grøn Mikrocikade (Empoasca vitis)
13. 01-12: Nældebladloppe (Trioza urticae)
14. 30-11: Zyginella pulchra (Zyginella pulchra)
15. 30-11: Cypresfrøtæge (Orsillus depressus)
16. 30-11: Amerikansk Fyrretæge (Leptoglossus occidentalis)
17. 30-11: Ananasgallelus (Adelges abietis)
18. 29-11: Viridicerus ustulatus (Viridicerus ustulatus)
19. 28-11: Bonbon-Cikade (Idiocerus herrichii)
20. 27-11: Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
21. 26-11: Stor Frøtæge (Rhyparochromus pini)
22. 26-11: Stor Løvtæge (Acanthosoma haemorrhoidale)
23. 26-11: Acericerus ribauti (Acericerus ribauti)
24. 25-11: Acalypta parvula (Acalypta parvula)
25. 25-11: Almindelig Bispetæge (Aelia acuminata)
26. 24-11: Tingis ampliata (Tingis ampliata)
27. 24-11: Skovkanttæge (Rhopalus subrufus)
28. 24-11: Dicyphus errans (Dicyphus errans)
29. 24-11: Elmecikade (Ribautiana ulmi)
30. 23-11: Stribet Skumcikade (Neophilaenus lineatus)
31. 23-11: Almindelig Engtæge (Lygus pratensis)
32. 23-11: Elasmostethus sp. (Elasmostethus sp.)
33. 22-11: Kelisia sabulicola (Kelisia sabulicola)
34. 22-11: Klitnymfetæge (Himacerus major)
35. 21-11: Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
36. 20-11: Flad Risgærdetæge (Aneurus avenius)
37. 19-11: Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
38. 19-11: Acericerus heydenii (Acericerus heydenii)
39. 18-11: Vandrøver (Ilyocoris cimicoides)
40. 18-11: Metidiocerus rutilans (Metidiocerus rutilans)
41. 18-11: Drymus ryeii (Drymus ryeii)
42. 18-11: Skorpiontæge (Nepa cinerea)
43. 18-11: Havtornpileurtbladlus (Capitophorus hippophaes)
44. 18-11: Cacopsylla hippophaes (Cacopsylla hippophaes)
45. 17-11: Rododendroncikade (Graphocephala fennahi)
46. 17-11: Stenodema calcarata (Stenodema calcarata)
47. 17-11: Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
48. 17-11: Dicyphus escalerae (Dicyphus escalerae)
49. 15-11: Stenidiocerus poecilus (Stenidiocerus poecilus)
50. 13-11: Nabis ferus (Nabis ferus)
51. 13-11: Chamaepsylla hartigii (Chamaepsylla hartigii)
52. 10-11: Peritrechus geniculatus (Peritrechus geniculatus)
53. 10-11: Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
54. 10-11: Fireplettet Cikade (Cicadula quadrinotata)
55. 09-11: Stor Bynkebladlus (Macrosiphoniella oblonga)
56. 09-11: Pinalitus cervinus (Pinalitus cervinus)
57. 08-11: Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
58. 08-11: Zygina angusta (Zygina angusta)
59. 08-11: Rødgul Mikrocikade (Zygina flammigera)
60. 07-11: Skræppetæge (Coreus marginatus)
61. 07-11: Åskøjteløber (Aquarius najas)
62. 07-11: Gyvelbladloppe (Arytaina genistae)
63. 06-11: Enebærbladlus (Cinara juniperi)
64. 06-11: Almindelig Skøjteløber (Gerris lacustris)
65. 03-11: Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
66. 03-11: Peritrechus nubilus (Peritrechus nubilus)
67. 03-11: Tofaset Græstæge (Notostira elongata)
68. 03-11: Zyginidia pullula (Zyginidia pullula)
69. 03-11: Stygnocoris fuligineus (Stygnocoris fuligineus)
70. 03-11: Mældetæge (Parapiesma quadratum)
71. 01-11: Almindelig Birketæge (Elasmucha grisea)
72. 31-10: Blå Bredtæge (Zicrona caerulea)
73. 31-10: Tørkekanttæge (Stictopleurus abutilon)
74. 30-10: Bladlus ubest. (Aphidoidea indet.)
75. 30-10: Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
76. 29-10: Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
77. 29-10: Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
78. 29-10: Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
79. 28-10: Stenocranus sp. (Stenocranus sp.)
80. 27-10: Fyrrebredtæge (Chlorochroa pinicola)
81. 27-10: Linnavuoriana decempunctata (Linnavuoriana decempunctata)
82. 27-10: Bactericera albiventris (Bactericera albiventris)
83. 27-10: Brombær-Bladhopper (Ribautiana tenerrima)
84. 27-10: Torntæge (Picromerus bidens)
85. 27-10: Gul Pærebladloppe (Cacopsylla pyricola)
86. 27-10: Krydderurtcikade (Eupteryx decemnotata)
87. 27-10: Zygina sp. (Zygina sp.)
88. 26-10: Anaceratagallia venosa/ribauti (Anaceratagallia venosa/ribauti)
89. 26-10: Stor Nældebladlus (Microlophium carnosum)
90. 26-10: Gylden Urtetæge (Eysarcoris venustissimus)
91. 25-10: Skrædder (Hydrometra stagnorum)
92. 25-10: Mosekanttæge (Rhopalus maculatus)
93. 25-10: Gedebladsløvtæge (Elasmostethus minor)
94. 25-10: Scolopostethus sp. (Scolopostethus sp.)
95. 24-10: Hvidrandet Tornben (Legnotus limbosus)
96. 23-10: Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
97. 22-10: Ørecikade (Ledra aurita)
98. 22-10: Fingerbølblomstertæge (Dicyphus pallicornis)
99. 20-10: Bøgebladlus (Phyllaphis fagi)
100. 20-10: Starfrøtæge (Cymus glandicolor)
101. 20-10: Enebærbredtæge (Chlorochroa juniperina)
102. 20-10: Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
103. 20-10: Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
104. 20-10: Tidseltæge (Tingis cardui)
105. 19-10: Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
106. 18-10: Gonocerus acuteangulatus (Gonocerus acuteangulatus)
107. 18-10: Piesma maculatum (Piesma maculatum)
108. 17-10: Askebladlus ubestemt (Prociphilus bumeliae/fraxini)
109. 17-10: Skovbredtæge (Troilus luridus)
110. 16-10: Stictopleurus punctatonervosus (Stictopleurus punctatonervosus)
111. 16-10: Kortvinget Rovtæge (Coranus subapterus)
112. 16-10: Brun Frøtæge (Stygnocoris sabulosus)
113. 16-10: Grøn Æblebladlus (Aphis pomi)
114. 15-10: Mellus ubest. (Aleyrodidae indet.)
115. 15-10: Almindelig Kanttæge (Rhopalus parumpunctatus)
116. 15-10: Rød Kanttæge (Corizus hyoscyami)
117. 15-10: Nysius sp. (Nysius sp.)
118. 15-10: Sphragisticus nebulosus (Sphragisticus nebulosus)
119. 15-10: Græsbladlus (Metopolophium dirhodum)
120. 15-10: Nabis brevis (Nabis brevis)
121. 15-10: Blåbærtæge (Stephanitis oberti)
122. 14-10: Gyvelbredtæge (Piezodorus lituratus)
123. 14-10: Lyngnymfetæge (Nabis ericetorum)
124. 14-10: Scolopostethus decoratus (Scolopostethus decoratus)
125. 14-10: Hedecikade (Megophthalmus scanicus)
126. 14-10: Soldatertæge (Lygaeus equestris)
127. 14-10: Lille Bærtæge (Peribalus strictus)
128. 14-10: Dicyphus stachydis (Dicyphus stachydis)
129. 14-10: Pilegrenbladlus (Tuberolachnus salignus)
130. 13-10: Anthocoris minki (Anthocoris minki)
131. 13-10: Deraeocoris lutescens (Deraeocoris lutescens)
132. 13-10: Rhytidodus decimusquartus (Rhytidodus decimusquartus)
133. 12-10: Krogtæge (Podops inunctus)
134. 12-10: Strandengtæge (Lygus maritimus)
135. 12-10: Drymus brunneus (Drymus brunneus)
136. 12-10: Phytocoris varipes (Phytocoris varipes)
137. 12-10: Lille Kranstæge (Sciocoris cursitans)
138. 12-10: Stygnocoris rusticus (Stygnocoris rusticus)
139. 10-10: Dicyphus constrictus (Dicyphus constrictus)
140. 09-10: Hvepsetæge (Alydus calcaratus)
141. 09-10: Prociphilus sp. (Prociphilus sp.)
142. 09-10: Arboridia parvula (Arboridia parvula)
143. 09-10: Muellerianella brevipennis (Muellerianella brevipennis)
144. 08-10: Anthocoris nemoralis (Anthocoris nemoralis)
145. 08-10: Dunhammertæge (Chilacis typhae)
146. 08-10: Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
147. 08-10: Egegrenbladlus (Lachnus roboris)
148. 07-10: Kelisia punctulum (Kelisia punctulum)
149. 07-10: Anakelisia fasciata (Anakelisia fasciata)
150. 07-10: Brun Knopurtbladlus (Uroleucon jaceae)
151. 07-10: Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
152. 07-10: Lyrebladlus (Periphyllus lyropictus)
153. 06-10: Vådbundsmikrocikade (Eupteryx vittata)
154. 06-10: Stor Barktæge (Aradus conspicuus)
155. 06-10: Kybos sp. (Kybos sp.)
156. 06-10: Lamprotettix nitidulus (Lamprotettix nitidulus)
157. 06-10: Idiocerus stigmaticalis (Idiocerus stigmaticalis)
158. 06-10: Lindbergina aurovittata (Lindbergina aurovittata)
159. 05-10: Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
160. 05-10: Stor Hasseltæge (Pantilius tunicatus)
161. 05-10: Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
162. 05-10: Eurhadina concinna (Eurhadina concinna)
163. 05-10: Linnavuoriana sexmaculata (Linnavuoriana sexmaculata)
164. 05-10: Pilophorus perplexus (Pilophorus perplexus)
165. 05-10: Pileskjoldlus (Chionaspis salicis)
166. 05-10: Kornelbladlus (Anoecia corni)
167. 03-10: Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
168. 03-10: Liguropia juniperi (Liguropia juniperi)
169. 03-10: Tiplettet Småcikade (Balclutha punctata)
170. 03-10: Skøjteløber ubest. (Gerridae indet.)
171. 02-10: Marskcikade (Limotettix striola)
172. 01-10: Thripsaphis caricis (Thripsaphis caricis)
173. 01-10: Bred Nymfetæge (Nabis limbatus)
174. 01-10: Subsaltusaphis picta (Subsaltusaphis picta)
175. 01-10: Sivbladloppe (Livia juncorum)
176. 01-10: Søskøjteløber (Aquarius paludum)
177. 30-09: Egecikade (Iassus lanio)
178. 29-09: Brunmeleret Cikade (Allygus mixtus)
179. 29-09: Asiatisk Balsaminbladlus (Impatientinum asiaticum)
180. 29-09: Edwardsiana crataegi (Edwardsiana crataegi)
181. 28-09: Dambugsvømmer (Hesperocorixa linnaei)
182. 27-09: Stribetæge (Graphosoma italicum)
183. 27-09: Purpurbredtæge (Carpocoris purpureipennis)
184. 26-09: Birkebarktæge (Aradus betulae)
185. 26-09: Trigonotylus sp. (Trigonotylus sp.)
186. 26-09: Scolopostethus affinis (Scolopostethus affinis)
187. 26-09: Rosenbladlus (Macrosiphum rosae)
188. 25-09: Almindelig Rygsvømmer (Notonecta glauca)
189. 25-09: Teratocoris antennatus (Teratocoris antennatus)
190. 23-09: Zygina hyperici (Zygina hyperici)
191. 23-09: Agallia consobrina (Agallia consobrina)
192. 22-09: Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
193. 22-09: Stroggylocephalus agrestis (Stroggylocephalus agrestis)
194. 21-09: Rejnfantæge (Megalocoleus tanaceti)
195. 21-09: Dicyphus annulatus (Dicyphus annulatus)
196. 21-09: Almindelig Bugsvømmer (Sigara striata)
197. 21-09: Almindelig Kåltæge (Eurydema oleracea)
198. 21-09: Lysesivcikade (Conomelus anceps)
199. 21-09: Laburrus impictifrons (Laburrus impictifrons)
200. 21-09: Salturtblomstertæge (Orthotylus flavosparsus)
201. 21-09: Lille Stråtæge (Myrmus miriformis)
202. 20-09: Tremulicerus tremulae (Tremulicerus tremulae)
203. 20-09: Skrædder sp. (Hydrometra sp.)
204. 20-09: Lucernetæge (Adelphocoris lineolatus)
205. 19-09: Væggelus (Cimex lectularius)
206. 19-09: Skræppebladlus (Aphis rumicis)
207. 19-09: Stenodema trispinosa (Stenodema trispinosa)
208. 19-09: Lille Bugsvømmer (Sigara lateralis)
209. 19-09: Edwardsiana geometrica (Edwardsiana geometrica)
210. 19-09: Steffensurttæge (Metatropis rufescens)
211. 16-09: Pediopsis tiliae (Pediopsis tiliae)
212. 16-09: Adelphocoris quadripunctatus (Adelphocoris quadripunctatus)
213. 15-09: Javesella dubia (Javesella dubia)
214. 15-09: Europiella sp. (Europiella sp.)
215. 15-09: Sart Hasseltæge (Malacocoris chlorizans)
216. 15-09: Cicadula sp. (Cicadula sp.)
217. 14-09: Tremulicerus fulgidus (Tremulicerus fulgidus)
218. 14-09: Phytocoris sp. (Phytocoris sp.)
219. 14-09: Horncikade (Centrotus cornutus)
220. 14-09: Starskjoldtæge (Eurygaster testudinaria)
221. 14-09: Glat Randtæge (Ceraleptus lividus)
222. 14-09: Gyvelblomstertæge (Orthotylus virescens)
223. 13-09: Kustodetæge (Arma custos)
224. 13-09: Deraeocoris ruber (Deraeocoris ruber)
225. 13-09: Megalonotus sabulicola (Megalonotus sabulicola )
226. 09-09: Dicyphus globulifer (Dicyphus globulifer)
227. 09-09: Sølvgrå Cikade (Athysanus argentarius)
228. 09-09: Errastunus ocellaris (Errastunus ocellaris)
229. 09-09: Cicadula frontalis (Cicadula frontalis)
230. 09-09: Mosemikrocikade (Notus flavipennis)
231. 09-09: Skærmplantetæge (Orthops campestris)
232. 08-09: Compsidolon salicellum (Compsidolon salicellum)
233. 08-09: Lang Nymfetæge (Nabis lineatus)
234. 08-09: Stavtæge (Ranatra linearis)
235. 08-09: Nabis pseudoferus (Nabis pseudoferus)
236. 07-09: Macrosiphoniella sejuncta (Macrosiphoniella sejuncta)
237. 07-09: Berytinus minor (Berytinus minor)
238. 07-09: Lille Myggetæge (Empicoris culiciformis)
239. 07-09: Kortvinget Nymfetæge (Nabis flavomarginatus)
240. 07-09: Orthotylus rubidus (Orthotylus rubidus)
241. 07-09: Melet Dueurtbladlus (Aphis epilobiaria)
242. 07-09: Kongelysbladlus (Aphis verbasci)
243. 06-09: Kybos populi (Kybos populi)
244. 06-09: Sortknæet Blomstertæge (Blepharidopterus angulatus)
245. 05-09: Klitfrøtæge (Megalonotus chiragra)
246. 05-09: Harrilgræscikade (Arthaldeus pascuellus)
247. 05-09: Kløverjordcikade (Aphrodes makarovi)
248. 04-09: Eremocoris plebejus (Eremocoris plebejus)
249. 03-09: Phytocoris longipennis (Phytocoris longipennis)
250. 02-09: Muellerianella sp. (Muellerianella sp.)
251. 01-09: Europiella decolor (Europiella decolor)
252. 01-09: Parktæge (Neolygus viridis)
253. 01-09: Phytocoris tiliae (Phytocoris tiliae)
254. 01-09: Orthotylus moncreaffi (Orthotylus moncreaffi)
255. 01-09: Lygus gemellatus (Lygus gemellatus)
256. 01-09: Selleritæge (Orthops kalmii)
257. 01-09: Stor Bugsvømmer (Corixa punctata)
258. 31-08: Lang Stråtæge (Chorosoma schillingii)
259. 31-08: Campylomma annulicorne (Campylomma annulicorne)
260. 31-08: Stor Ahornbladlus (Drepanosiphum platanoidis)
261. 31-08: Rejnfanbladlus (Macrosiphoniella tanacetaria)
262. 31-08: Tremulicerus distinguendus (Tremulicerus distinguendus)
263. 31-08: Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
264. 31-08: Tørbundsmikrocikade (Eupteryx notata)
265. 31-08: Bøgemikrocikade (Fagocyba cruenta)
266. 31-08: Blank Tornben (Thyreocoris scarabaeoides)
267. 31-08: Gyvelbladlus (Aphis sarothamni)
268. 31-08: Lindebladlus (Eucallipterus tiliae)
269. 29-08: Geocoris grylloides (Geocoris grylloides)
270. 29-08: Grøn Tjørnebladloppe (Cacopsylla peregrina)
271. 27-08: Græssporecikade (Dicranotropis hamata)
272. 27-08: Stor Styltetæge (Neides tipularius)
273. 27-08: Havetæge (Lygocoris pabulinus)
274. 27-08: Brunplettet Småcikade (Deltocephalus pulicaris)
275. 27-08: Phytocoris ulmi (Phytocoris ulmi)
276. 27-08: Eupteryx thoulessi (Eupteryx thoulessi)
277. 26-08: Adelphocoris ticinensis (Adelphocoris ticinensis)
278. 26-08: Macrodema microptera (Macrodema microptera)
279. 26-08: Notonecta sp. (Notonecta sp.)
280. 26-08: Megacoelum beckeri (Megacoelum beckeri)
281. 26-08: Populicerus albicans (Populicerus albicans)
282. 26-08: Megacoelum infusum (Megacoelum infusum)
283. 26-08: Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
284. 25-08: Apolygus spinolae (Apolygus spinolae)
285. 25-08: Mørk Bregnetæge (Monalocoris filicis)
286. 25-08: Skovgræstæge (Stenodema holsata)
287. 25-08: Corixidae ubest. (Corixidae indet.)
288. 24-08: Cymus claviculus (Cymus claviculus)
289. 24-08: Fyrrebarktæge (Aradus cinnamomeus)
290. 24-08: Tværstribet Buskcikade (Cixius nervosus)
291. 24-08: Skarntæge (Reduvius personatus)
292. 24-08: Brakvandsrygsvømmer (Notonecta viridis)
293. 24-08: Egestammebladlus (Stomaphis quercus)
294. 24-08: Pinalitus rubricatus (Pinalitus rubricatus)
295. 24-08: Græsplænecikade (Javesella pellucida)
296. 24-08: Peritrechus angusticollis (Peritrechus angusticollis)
297. 24-08: Grågrøn Skovcikade (Thamnotettix confinis)
298. 23-08: Bedebladlus (Aphis fabae)
299. 23-08: Allygus modestus (Allygus modestus)
300. 23-08: Anoscopus sp. (Anoscopus sp.)
301. 23-08: Blæremasketæge (Derephysia foliacea)
302. 22-08: Saldula sp. (Saldula sp.)
303. 22-08: Stammelus ubest. (Cinara sp.)
304. 22-08: Fieberiella septentrionalis (Fieberiella septentrionalis)
305. 22-08: Stor Myggetæge (Empicoris vagabundus)
306. 21-08: Stenodema ubest. (Stenodema sp.)
307. 21-08: Nældefrøtæge (Heterogaster urticae)
308. 20-08: Smuk Mikrocikade (Eurhadina pulchella)
309. 20-08: Bleg Kanttæge (Brachycarenus tigrinus)
310. 19-08: Ørepilcikade (Idiocerus lituratus)
311. 19-08: Laurbærbladloppe (Trioza alacris)
312. 18-08: Krageklotæge (Gampsocoris punctipes)
313. 18-08: Phytocoris reuteri (Phytocoris reuteri)
314. 18-08: Psammotettix sp. (Psammotettix sp.)
315. 18-08: Tandet Birketæge (Elasmucha fieberi)
316. 17-08: Douglasgranlus (Adelges cooleyi)
317. 17-08: Eremocoris abietis (Eremocoris abietis)
318. 17-08: Megalocoleus molliculus (Megalocoleus molliculus)
319. 17-08: Lyngcikade (Ulopa reticulata)
320. 17-08: Birkegrenbladlus (Symydobius oblongus)
321. 17-08: Mjødurtmikrocikade (Eupteryx signatipennis)
322. 17-08: Sphagnumtæge (Hebrus ruficeps)
323. 17-08: Lachnus iliciphilus (Lachnus iliciphilus)
324. 17-08: Kelisia sp. (Kelisia sp.)
325. 17-08: Gul Rygsvømmer (Notonecta lutea)
326. 17-08: Gulgrøn Birkebladlus (Calaphis flava)
327. 17-08: Dværgrygsvømmer (Plea minutissima)
328. 16-08: Vikkebladlus (Megoura viciae)
329. 16-08: Deraeocoris flavilinea (Deraeocoris flavilinea)
330. 16-08: Allygidius commutatus (Allygidius commutatus)
331. 15-08: Trigonotylus caelestialium (Trigonotylus caelestialium)
332. 14-08: Kosswigianella exigua (Kosswigianella exigua)
333. 14-08: Euides basilinea (Euides basilinea)
334. 14-08: Issus coleoptratus (Issus coleoptratus)
335. 14-08: Henschia collina (Henschia collina)
336. 14-08: Kålmellus (Aleyrodes proletella)
337. 14-08: Adelphocoris seticornis (Adelphocoris seticornis)
338. 13-08: Rølliketæge (Calocoris roseomaculatus)
339. 13-08: Arboridia sp. (Arboridia sp.)
340. 12-08: Phylus coryli (Phylus coryli)
341. 12-08: Sporecikade ubest. (Delphacidae indet.)
342. 12-08: Eupterycyba jucunda (Eupterycyba jucunda)
343. 12-08: Glat Bredtæge (Carpocoris fuscispinus)
344. 11-08: Gråbynkebladlus (Macrosiphoniella artemisiae)
345. 11-08: Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
346. 11-08: Psallus salicis (Psallus salicis)
347. 11-08: Macrosiphoniella persequens (Macrosiphoniella persequens)
348. 10-08: Orthotylus tenellus (Orthotylus tenellus)
349. 09-08: Eupteryx artemisiae (Eupteryx artemisiae)
350. 09-08: Campyloneura virgula (Campyloneura virgula)
351. 09-08: Kogleakscikade (Paralimnus phragmitis)
352. 09-08: Rudetæge (Syromastus rhombeus)
353. 09-08: Blåhatblomstertæge (Placochilus seladonicus)
354. 08-08: Fireplettet Blomstertæge (Dryophilocoris flavoquadrimaculatus)
355. 08-08: Polymerus palustris (Polymerus palustris)
356. 08-08: Globiceps flavomaculatus (Globiceps flavomaculatus)
357. 08-08: Orthops basalis (Orthops basalis)
358. 08-08: Pterotmetus staphyliniformis (Pterotmetus staphyliniformis)
359. 07-08: Plagiognathus chrysanthemi (Plagiognathus chrysanthemi)
360. 07-08: Åkandebladlus (Rhopalosiphum nymphaeae)
361. 06-08: Sortgul Cikade (Evacanthus interruptus)
362. 06-08: Anoscopus flavostriatus (Anoscopus flavostriatus)
363. 06-08: Vandreskøjteløber (Limnoporus rufoscutellatus)
364. 05-08: Græsskjoldtæge (Eurygaster maura)
365. 05-08: Lyngblomstertæge (Orthotylus ericetorum)
366. 04-08: Spættet Tornben (Tritomegas bicolor)
367. 04-08: Euscelis incisus (Euscelis incisus)
368. 04-08: Streptanus sp. (Streptanus sp.)
369. 04-08: Egemikrocikade (Typhlocyba quercus)
370. 04-08: Melet Blommebladlus (Hyalopterus pruni)
371. 04-08: Toplettet Bederoetæge (Closterotomus norwegicus)
372. 04-08: Apolygus lucorum (Apolygus lucorum)
373. 04-08: Mældebladlus (Hayhurstia atriplicis)
374. 03-08: Dværgbugsvømmer (Micronecta minutissima)
375. 03-08: Populicerus laminatus (Populicerus laminatus)
376. 03-08: Sigara falleni (Sigara falleni)
377. 03-08: Almindelig Springtæge (Saldula saltatoria)
378. 03-08: Eupteryx origani (Eupteryx origani)
379. 03-08: Megalonotus praetextatus (Megalonotus praetextatus)
380. 03-08: Brunstribet Jordcikade (Anoscopus albifrons)
381. 03-08: Dictyla echii (Dictyla echii)
382. 02-08: Mecomma ambulans (Mecomma ambulans)
383. 02-08: Delphax pulchellus (Delphax pulchellus)
384. 02-08: Loricula elegantula (Loricula elegantula)
385. 02-08: Tidselbladlus (Uroleucon auneum)
386. 02-08: Eupteryx atropunctata (Eupteryx atropunctata)
387. 01-08: Atractotomus mali (Atractotomus mali)
388. 01-08: Euconomelus lepidus (Euconomelus lepidus)
389. 31-07: Calocoris affinis (Calocoris affinis)
390. 31-07: Psallus haematodes (Psallus haematodes)
391. 31-07: Pilophorus clavatus (Pilophorus clavatus)
392. 31-07: Dicyphus pallidus (Dicyphus pallidus)
393. 30-07: Paramesus obtusifrons (Paramesus obtusifrons)
394. 30-07: Chloriona sp. (Chloriona sp.)
395. 30-07: Macropsis scutellata (Macropsis scutellata)
396. 30-07: Reuteria marqueti (Reuteria marqueti)
397. 30-07: Laodelphax striatella (Laodelphax striatella)
398. 29-07: Chlamydatus pullus (Chlamydatus pullus)
399. 29-07: Gulhåret Blomstertæge (Polymerus unifasciatus)
400. 29-07: Orangestribet Cikade (Ommatidiotus dissimilis)
401. 29-07: Lopus decolor (Lopus decolor)
402. 29-07: Chlamydatus pulicarius (Chlamydatus pulicarius)
403. 29-07: Saltspringtæge (Halosalda lateralis)
404. 29-07: Alloeotomus germanicus (Alloeotomus germanicus)
405. 29-07: Anthocoris confusus (Anthocoris confusus)
406. 29-07: Aphis jacobaeae (Aphis jacobaeae)
407. 29-07: Orthocephalus saltator (Orthocephalus saltator)
408. 28-07: Macrosteles variatus (Macrosteles variatus)
409. 28-07: Apolygus rhamnicola (Apolygus rhamnicola)
410. 28-07: Charagochilus gyllenhalii (Charagochilus gyllenhalii)
411. 28-07: Plinthisus brevipennis (Plinthisus brevipennis)
412. 28-07: Lille Tornben (Legnotus picipes)
413. 28-07: Pilophorus cinnamopterus (Pilophorus cinnamopterus)
414. 28-07: Toplettet Tornben (Adomerus biguttatus)
415. 27-07: Salicarus roseri (Salicarus roseri)
416. 27-07: Thamnotettix dilutior (Thamnotettix dilutior)
417. 27-07: Tetraphleps bicuspis (Tetraphleps bicuspis)
418. 27-07: Cymus aurescens (Cymus aurescens)
419. 27-07: Camptozygum aequale (Camptozygum aequale)
420. 27-07: Sort Græstæge (Pithanus maerkelii)
421. 27-07: Ærtebladlus (Acyrthosiphon pisum)
422. 27-07: Alloeotomus gothicus (Alloeotomus gothicus)
423. 27-07: Hasselbladlus (Myzocallis coryli)
424. 27-07: Ortholomus punctipennis (Ortholomus punctipennis)
425. 27-07: Fyrrecikade (Grypotes puncticollis)
426. 27-07: Macrotylus solitarius (Macrotylus solitarius)
427. 27-07: Orthotylus adenocarpi (Orthotylus adenocarpi)
428. 27-07: Stregtæge (Jalla dumosa)
429. 26-07: Batracomorphus allionii (Batracomorphus allionii)
430. 26-07: Stribet Kartoffelbladlus (Macrosiphum euphorbiae)
431. 26-07: Brun Kongepenbladlus (Uroleucon hypochoeridis)
432. 26-07: Pseudoloxops coccineus (Pseudoloxops coccineus)
433. 26-07: Stenotus binotatus (Stenotus binotatus)
434. 25-07: Melet Fyrrenålebladlus (Schizolachnus pineti)
435. 25-07: Orthotylus prasinus (Orthotylus prasinus)
436. 25-07: Stor Blommebladlus (Brachycaudus cardui)
437. 24-07: Orthocephalus coriaceus (Orthocephalus coriaceus)
438. 24-07: Evacanthus acuminatus (Evacanthus acuminatus)
439. 24-07: Eupteryx florida (Eupteryx florida)
440. 24-07: Sthenarus rotermundi (Sthenarus rotermundi)
441. 24-07: Orthotylus sp. (Orthotylus sp.)
442. 23-07: Rosenskjoldlus (Aulacaspis rosae)
443. 23-07: Tytthus pygmaeus (Tytthus pygmaeus)
444. 23-07: Gravesteiniella boldi (Gravesteiniella boldi)
445. 23-07: Seksplettet Blomstertæge (Grypocoris sexguttatus)
446. 23-07: Lille Bispetæge (Aelia klugii)
447. 21-07: Blodcikade (Cercopis vulnerata)
448. 21-07: Ulden Gedebladbladlus (Stagona xylostei)
449. 21-07: Atractotomus magnicornis (Atractotomus magnicornis)
450. 21-07: Psallus sp. (Psallus sp.)
451. 21-07: Eurhadina ribauti (Eurhadina ribauti)
452. 20-07: Elmegallebladlustæge (Anthocoris gallarumulmi)
453. 19-07: Uroleucon sp. (Uroleucon sp.)
454. 19-07: Sort Blomstertæge (Capsus ater)
455. 19-07: Buskcikade ubest. (Cixiidae indet.)
456. 19-07: Guldregnbladlus (Aphis cytisorum)
457. 19-07: Kvikgræscikade (Streptanus aemulans)
458. 19-07: Stor Kranstæge (Sciocoris homalonotus)
459. 18-07: Stiroma sp. (Stiroma sp.)
460. 18-07: Kalama tricornis (Kalama tricornis)
461. 18-07: Oncotylus punctipes (Oncotylus punctipes)
462. 18-07: Oncopsis alni (Oncopsis alni)
463. 18-07: Orius niger (Orius niger)
464. 18-07: Hjælmebladlus (Laingia psammae)
465. 18-07: Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
466. 18-07: Staegeriella necopinata (Staegeriella necopinata)
467. 17-07: Rødkornet Græstæge (Trigonotylus ruficornis)
468. 17-07: Hypseloecus visci (Hypseloecus visci)
469. 17-07: Orthotylus bilineatus (Orthotylus bilineatus)
470. 17-07: Ranunkelbladlus (Dysaphis ranunculi)
471. 17-07: Pinalitus viscicola (Pinalitus viscicola)
472. 17-07: Cacopsylla visci (Cacopsylla visci )
473. 17-07: Hanekrobladlus (Cryptomyzus galeopsidis)
474. 16-07: Amblytylus nasutus (Amblytylus nasutus)
475. 16-07: Asciodema obsoleta (Asciodema obsoleta)
476. 16-07: Mørk Rejnfanbladlus (Metopeurum fuscoviride)
477. 16-07: Myretuebladlus (Forda formicaria)
478. 16-07: Polymerus nigrita (Polymerus nigrita)
479. 16-07: Saldula palustris (Saldula palustris)
480. 16-07: Stor Tornben (Sehirus morio)
481. 16-07: Klitsandtæge (Phimodera humeralis)
482. 15-07: Bævreaspcikade (Populicerus populi)
483. 14-07: Haremadbladlus (Hyperomyzus lampsanae)
484. 14-07: Baeopelma foersteri (Baeopelma foersteri)
485. 14-07: Gul Elmebladlus (Tinocallis nevskyi)
486. 14-07: Akelejebladlus (Longicaudus trirhodus)
487. 14-07: Hvid Svinemælkbladlus (Hyperomyzus pallidus)
488. 14-07: Egeblomstertæge (Phylus melanocephalus)
489. 14-07: Buksbombladloppe (Psylla buxi)
490. 14-07: Alnetoidea alneti (Alnetoidea alneti)
491. 14-07: Temnostethus gracilis (Temnostethus gracilis)
492. 14-07: Nysius helveticus (Nysius helveticus)
493. 13-07: Nabis rugosus (Nabis rugosus)
494. 13-07: Almindelig Barktæge (Aradus depressus)
495. 13-07: Ellebladloppe (Psylla alni)
496. 13-07: Sigara iactans (Sigara iactans)
497. 13-07: Pilegulerodsbladlus (Cavariella aegopodii)
498. 13-07: Bjørnegræscikade (Hyledelphax elegantula)
499. 13-07: Gedeskægbladlus (Brachycaudus tragopogonis)
500. 12-07: Macrotylus Paykulli (Macrotylus paykullii)
501. 12-07: Capsus sp. (Capsus sp.)
502. 12-07: Lygus sp. (Lygus sp.)
503. 12-07: Heterocordylus tibialis (Heterocordylus tibialis)
504. 12-07: Krybpilcikade (Macropsis impura)
505. 12-07: Birkeblomstertæge (Neolygus contaminatus)
506. 11-07: Asiatisk Elmebladlus (Tinocallis takachihoensis )
507. 11-07: Populicerus nitidissimus (Populicerus nitidissimus)
508. 11-07: Strandmalurtbladlus (Macrosiphoniella pulvera)
509. 11-07: Hyldebladlus (Aphis sambuci)
510. 11-07: Æbletæge (Lygocoris rugicollis)
511. 11-07: Alebra albostriella (Alebra albostriella)
512. 11-07: Phoenicocoris obscurellus (Phoenicocoris obscurellus)
513. 10-07: Fyrregrenbladlus (Cinara pinea)
514. 10-07: Gul Dueurtbladlus (Aphis praeterita)
515. 10-07: Macropsis prasina (Macropsis prasina)
516. 10-07: Hindbærcikade (Macropsis fuscula)
517. 10-07: Chartoscirta cincta (Chartoscirta cincta)
518. 10-07: Heterocordylus tumidicornis (Heterocordylus tumidicornis)
519. 10-07: Calaphis betulicola (Calaphis betulicola)
520. 10-07: Rødbrun Græstæge (Leptopterna ferrugata)
521. 09-07: Mørk Tornben (Sehirus luctuosus)
522. 09-07: Macropsis cerea (Macropsis cerea)
523. 09-07: Europiella artemisiae (Europiella artemisiae)
524. 09-07: Conostethus griseus (Conostethus griseus)
525. 09-07: Apolygus limbatus (Apolygus limbatus)
526. 09-07: Deraeocoris punctum (Deraeocoris punctum)
527. 09-07: Zebracikade (Planaphrodes bifasciata)
528. 09-07: Pilecikade (Populicerus confusus)
529. 09-07: Closterotomus biclavatus (Closterotomus biclavatus)
530. 08-07: Orthotylus marginalis (Orthotylus marginalis)
531. 08-07: Eurhadina loewii (Eurhadina loewii)
532. 08-07: Brun Tjørnebladloppe (Cacopsylla melanoneura)
533. 08-07: Grankogletæge (Gastrodes abietum)
534. 08-07: Closterotomus fulvomaculatus (Closterotomus fulvomaculatus)
535. 07-07: Criocoris crassicornis (Criocoris crassicornis)
536. 07-07: Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
537. 07-07: Orthotylus flavinervis (Orthotylus flavinervis)
538. 07-07: Psallus variabilis (Psallus variabilis)
539. 07-07: Stenkløverbladlus (Therioaphis riehmi)
540. 07-07: Slåenbladlus (Brachycaudus prunicola)
541. 07-07: Melet Gulerodsbladlus (Semiaphis dauci)
542. 06-07: Plettet Mjødurtcikade (Macrosteles septemnotatus)
543. 06-07: Macropsis infuscata (Macropsis infuscata)
544. 06-07: Cavariella theobaldi (Cavariella theobaldi)
545. 06-07: Delphax crassicornis (Delphax crassicornis)
546. 06-07: Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
547. 06-07: Alebra sp. (Alebra sp.)
548. 05-07: Conosanus obsoletus (Conosanus obsoletus)
549. 05-07: Hængedyndcikade (Megamelus notulus)
550. 05-07: Gulstribet Egetæge (Miris striatus)
551. 05-07: Kirsebærbladlus (Myzus cerasi)
552. 05-07: Unkanodes excisa (Unkanodes excisa)
553. 03-07: Dichrooscytus intermedius (Dichrooscytus intermedius)
554. 02-07: Ossiannilssonola callosa (Ossiannilssonola callosa)
555. 02-07: Pileblomstertæge (Agnocoris rubicundus)
556. 02-07: Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
557. 01-07: Orthotylus virens (Orthotylus virens)
558. 30-06: Røllikebladlus (Macrosiphoniella millefolii)
559. 30-06: Lille Blåhatbladlus (Aphis confusa)
560. 30-06: Cacopsylla sp. (Cacopsylla sp.)
561. 30-06: Strongylocoris luridus (Strongylocoris luridus)
562. 30-06: Globiceps fulvicollis (Globiceps fulvicollis)
563. 29-06: Dictyla convergens (Dictyla convergens)
564. 29-06: Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
565. 29-06: Mørk Spiræabladlus (Aphis spiraephaga)
566. 29-06: Megaloceroea recticornis (Megaloceroea recticornis)
567. 29-06: Mermitelocerus schmidtii (Mermitelocerus schmidtii)
568. 29-06: Stor Mjødurtbladlus (Macrosiphum cholodkovsky)
569. 29-06: Sort Starbladlus (Caricosipha paniculatae)
570. 29-06: Orius majusculus (Orius majusculus)
571. 29-06: Teratocoris paludum (Teratocoris paludum)
572. 29-06: Nellikerodbladlus (Macrosiphum gei)
573. 29-06: Saldula pallipes (Saldula pallipes)
574. 29-06: Monosynamma sp. (Monosynamma sp.)
575. 28-06: Oncopsis sp. (Oncopsis sp.)
576. 27-06: Tupiocoris rhododendri (Tupiocoris rhododendri)
577. 25-06: Lille Sandtæge (Odontoscelis lineola)
578. 25-06: Elmegallelus (Tetraneura ulmi)
579. 25-06: Rhabdomiris striatellus (Rhabdomiris striatellus)
580. 25-06: Doratura exilis (Doratura exilis)
581. 24-06: Emblethis denticollis (Emblethis denticollis)
582. 24-06: Edwardsiana plurispinosa (Edwardsiana plurispinosa)
583. 23-06: Calocoris alpestris (Calocoris alpestris)
584. 23-06: Stor Sandtæge (Odontoscelis fuliginosa)
585. 22-06: Agertidselbladlus (Uroleucon cirsii)
586. 22-06: Cixius cunicularius (Cixius cunicularius)
587. 22-06: Brun Cikoriebladlus (Uroleucon cichorii)
588. 22-06: Fjeldribsbladlus (Cryptomyzus korschelti)
589. 22-06: Ditropis pteridis (Ditropis pteridis)
590. 21-06: Macropsis fuscinervis (Macropsis fuscinervis)
591. 20-06: Psallus ambiguus (Psallus ambiguus)
592. 20-06: Hoplomachus thunbergii (Hoplomachus thunbergii)
593. 20-06: Salatbladlus (Nasonovia ribisnigri)
594. 20-06: Langtornet Randtæge (Coriomeris denticulatus)
595. 20-06: Pelargoniebladlus (Acyrthosiphon pelargonii)
596. 20-06: Hasselkvistbladlus (Corylobium avellanae)
597. 19-06: Rododendronbladlus (Illinoia lambersi)
598. 18-06: Loricula coleoptrata (Loricula coleoptrata)
599. 18-06: Elmeribsrodlus (Eriosoma ulmi)
600. 17-06: Plettet Fladbælgbladlus (Megourella purpurea)
601. 17-06: Acetropis gimmerthalii (Acetropis gimmerthalii)
602. 17-06: Loricula sp. (Loricula sp.)
603. 17-06: Lille Ahornbladlus (Periphyllus acericola)
604. 17-06: Aphanus rolandri (Aphanus rolandri)
605. 16-06: Eupteryx stachydearum (Eupteryx stachydearum)
606. 16-06: Ellemikrocikade (Kybos smaragdulus)
607. 15-06: Macrosteles sp. (Macrosteles sp.)
608. 13-06: Eupteryx melissae (Eupteryx melissae)
609. 13-06: Dichrooscytus rufipennis (Dichrooscytus rufipennis)
610. 13-06: Struebingianella lugubrina (Struebingianella lugubrina)
611. 13-06: Syrebladlus (Aphis acetosae)
612. 10-06: Cyllecoris histrionius (Cyllecoris histrionius)
613. 10-06: Psallus perrisi/wagneri (Psallus perrisi/wagneri )
614. 09-06: Psallus perrisi (Psallus perrisi)
615. 09-06: Bleg Egebladlus (Tuberculatus annulatus)
616. 09-06: Rød Rejnfanbladlus (Uroleucon tanaceti)
617. 09-06: Dichrooscytus gustavi (Dichrooscytus gustavi)
618. 09-06: Psallus assimilis (Psallus assimilis)
619. 08-06: Stenurtblomstertæge (Chlamydatus evanescens)
620. 08-06: Chaitophorus salicti (Chaitophorus salicti)
621. 07-06: Harpocera thoracica (Harpocera thoracica)
622. 05-06: Criomorphus albomarginatus (Criomorphus albomarginatus)
623. 05-06: Metopoplax ditomoides (Metopoplax ditomoides)
624. 05-06: Ribsbladlus (Cryptomyzus ribis)
625. 05-06: Anaceratagallia ribauti (Anaceratagallia ribauti)
626. 05-06: Oncopsis subangulata (Oncopsis subangulata)
627. 05-06: Stor Vortebirkebladlus (Euceraphis betulae)
628. 03-06: Eurybregma nigrolineata (Eurybregma nigrolineata)
629. 03-06: Baldrianfrøtæge (Acompus rufipes)
630. 02-06: Kålbladlus (Brevicoryne brassicae)
631. 02-06: Rynket Randtæge (Arenocoris fallenii)
632. 01-06: Stiroma affinis (Stiroma affinis)
633. 01-06: Scolopostethus pictus (Scolopostethus pictus)
634. 31-05: Scolopostethus puberulus (Scolopostethus puberulus)
635. 30-05: Lysebrun Skovcikade (Speudotettix subfusculus)
636. 29-05: Psallus varians (Psallus varians)
637. 28-05: Arocephalus longiceps (Arocephalus longiceps)
638. 28-05: Grøn Småcikade (Verdanus abdominalis)
639. 27-05: Polymerus vulneratus (Polymerus vulneratus)
640. 26-05: Lille Rovbugsvømmer (Cymatia coleoptrata)
641. 26-05: Eulachnus agilis (Eulachnus agilis)
642. 26-05: Dværgskøjteløber (Microvelia reticulata)
643. 25-05: Cacopsylla pulchra (Cacopsylla pulchra)
644. 25-05: Sumpgræscikade (Javesella discolor)
645. 24-05: Brun Sumpcikade (Macustus grisescens)
646. 23-05: Orius minutus (Orius minutus)
647. 23-05: Gulbrystet Skøjteløber (Gerris thoracicus)
648. 21-05: Vinskjoldlus (Pulvinaria vitis)
649. 18-05: Plinthisus pusillus (Plinthisus pusillus)
650. 18-05: Ischnocoris angustulus (Ischnocoris angustulus)
651. 18-05: Hesperocorixa sahlbergi (Hesperocorixa sahlbergi)
652. 18-05: Tandet Skøjteløber (Gerris odontogaster)
653. 17-05: Eurysa lineata (Eurysa lineata)
654. 16-05: Hvid Følfodbladlus (Capitophorus similis)
655. 15-05: Stribet Tjørnebladloppe (Cacopsylla crataegi)
656. 15-05: Æbleknopbladlus (Rhopalosiphum insertum)
657. 14-05: Campylosteira verna (Campylosteira verna)
658. 14-05: Sigara limitata (Sigara limitata)
659. 13-05: Javesella sp. (Javesella sp.)
660. 13-05: Hornskjoldlus (Parthenolecanium corni)
661. 12-05: Acompocoris alpinus (Acompocoris alpinus)
662. 11-05: Dagpragtstjernebladlus (Brachycaudus klugkisti)
663. 11-05: Havrebladlus (Rhopalosiphum padi)
664. 10-05: Stenocranus major (Stenocranus major)
665. 09-05: Vorteskøjteløber (Gerris gibbifer)
666. 09-05: Sort Birkebladlus (Callipterinella calliptera)
667. 08-05: Dybvandstæge (Aphelocheirus aestivalis )
668. 07-05: Sigara sp. (Sigara sp.)
669. 05-05: Dikraneura variata (Dikraneura variata)
670. 04-05: Paraliburnia adela (Paraliburnia adela)
671. 30-04: Eremocoris podagricus (Eremocoris podagricus)
672. 30-04: Drymus sp. (Drymus sp.)
673. 29-04: Acanthodelphax denticauda (Acanthodelphax denticauda)
674. 27-04: Ananasgallelus sp. (Adelges sp.)
675. 27-04: Lille Randtæge (Bathysolen nubilus)
676. 26-04: Paracorixa concinna (Paracorixa concinna)
677. 26-04: Physatocheila dumetorum (Physatocheila dumetorum)
678. 24-04: Tjørnegulerodslus (Dysaphis crataegi)
679. 22-04: Mosebredtæge (Rhacognathus punctatus)
680. 22-04: Lille Skøjteløber (Gerris argentatus)
681. 21-04: Lyngbladloppe (Strophingia ericae)
682. 20-04: Pachybrachius fracticollis (Pachybrachius fracticollis)
683. 20-04: Cymus melanocephalus (Cymus melanocephalus)
684. 19-04: Trapezonotus dispar (Trapezonotus dispar)
685. 18-04: Graptopeltus lynceus (Graptopeltus lynceus)
686. 18-04: Gerris ubest. (Gerris sp.)
687. 17-04: Blodlus (Eriosoma lanigerum)
688. 15-04: Moseskøjteløber (Gerris lateralis)
689. 15-04: Peritrechus convivus (Peritrechus convivus)
690. 13-04: Chartoscirta cocksii (Chartoscirta cocksii)
691. 06-04: Kulsukkerbladlus (Ovatomyzus calaminthae)
692. 05-04: Strandbugsvømmer (Corixa panzeri)
693. 05-04: Temnostethus pusillus (Temnostethus pusillus)
694. 04-04: Dufouriellus ater (Dufouriellus ater)
695. 03-04: Sortbenet Bugsvømmer (Callicorixa praeusta)
696. 03-04: Anthocoris sp. (Anthocoris sp.)
697. 03-04: Pachycoleus waltli (Pachycoleus waltli)
698. 30-03: Sigara fossarum (Sigara fossarum)
699. 30-03: Håret Frøtæge (Pionosomus varius)
700. 30-03: Bækbugsvømmer (Sigara hellensii)
701. 30-03: Anthocoris amplicollis (Anthocoris amplicollis)
702. 28-03: Orthops sp. (Orthops sp.)
703. 26-03: Pinalitus atomarius (Pinalitus atomarius)
704. 17-03: Ædelgranstammelus (Adelges piceae)
705. 16-03: Stribet Bugsvømmer (Sigara semistriata)
706. 15-03: Bønnetæge (Nezara viridula)
707. 10-03: Tandet Bugsvømmer (Corixa dentipes)
708. 09-03: Xylocoris cursitans (Xylocoris cursitans)
709. 03-03: Ulden Hvidgranbladlus (Mindarus obliquus)
710. 26-02: Vedbendbladlus (Aphis hederae)
711. 20-02: Bladloppe ubest. (Psylloidea indet.)
712. 14-02: Scolopostethus grandis (Scolopostethus grandis)
713. 10-02: Nerieskjoldlus (Saissetia coffeae)
714. 10-02: Kortfrynset Uldlus (Planococcus citri)
715. 10-02: Langfrynset Uldlus (Pseudococcus longispinus)
716. 09-02: Chartoscirta elegantula (Chartoscirta elegantula)
717. 08-02: Delphacodes venosus (Delphacodes venosus)
718. 08-02: Newsteadia floccosa (Newsteadia floccosa)
719. 05-01: Egebladloppe (Trioza remota)
720. 05-01: Gonianotus marginepunctatus (Gonianotus marginepunctatus)
721. 05-01: Arthaldeus striifrons (Arthaldeus striifrons)
722. 03-01: Sitkabladlus (Elatobium abietinum)
723. 02-01: Empoasca sp. (Empoasca sp.)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator