Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
11. december 2018
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Næbmundede insekter (bl.a. tæger, cikader, bladlus og bladlopper) i 2018 (Se sidste i 2018)

1. 01-01: Ildtæge (Pyrrhocoris apterus)
2. 01-01: Ischnocoris angustulus (Ischnocoris angustulus)
3. 01-01: Rødgul Mikrocikade (Zygina flammigera)
4. 01-01: Stenodema calcarata (Stenodema calcarata)
5. 01-01: Charagochilus gyllenhalii (Charagochilus gyllenhalii)
6. 01-01: Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
7. 01-01: Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
8. 01-01: Deraeocoris lutescens (Deraeocoris lutescens)
9. 01-01: Trioza sp. (Trioza sp.)
10. 01-01: Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
11. 01-01: Campylosteira verna (Campylosteira verna)
12. 01-01: Gyvelbladloppe (Arytaina genistae)
13. 01-01: Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
14. 01-01: Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
15. 01-01: Chartoscirta elegantula (Chartoscirta elegantula)
16. 01-01: Drymus ryeii (Drymus ryeii)
17. 01-01: Muirodelphax aubei (Muirodelphax aubei)
18. 01-01: Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
19. 01-01: Almindelig Rygsvømmer (Notonecta glauca)
20. 01-01: Drymus brunneus (Drymus brunneus)
21. 01-01: Krogtæge (Podops inunctus)
22. 01-01: Nabis ferus (Nabis ferus)
23. 01-01: Sigara sp. (Sigara sp.)
24. 01-01: Grøn Mikrocikade (Empoasca vitis)
25. 01-01: Scolopostethus affinis (Scolopostethus affinis)
26. 01-01: Stygnocoris fuligineus (Stygnocoris fuligineus)
27. 01-01: Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
28. 01-01: Microvelia buenoi (Microvelia buenoi)
29. 01-01: Slank Enebærtæge (Cyphostethus tristriatus)
30. 01-01: Skrædder (Hydrometra stagnorum)
31. 02-01: Scolopostethus pictus (Scolopostethus pictus)
32. 02-01: Amerikansk Fyrretæge (Leptoglossus occidentalis)
33. 02-01: Zygina angusta (Zygina angusta)
34. 02-01: Stenocranus sp. (Stenocranus sp.)
35. 02-01: Piesma maculatum (Piesma maculatum)
36. 05-01: Flad Risgærdetæge (Aneurus avenius)
37. 05-01: Stor Barktæge (Aradus conspicuus)
38. 05-01: Almindelig Skøjteløber (Gerris lacustris)
39. 05-01: Aphanus rolandri (Aphanus rolandri)
40. 06-01: Zygina sp. (Zygina sp.)
41. 06-01: Baldrianfrøtæge (Acompus rufipes)
42. 06-01: Linnavuoriana sexmaculata (Linnavuoriana sexmaculata)
43. 08-01: Stenodema ubest. (Stenodema sp.)
44. 08-01: Tingis ampliata (Tingis ampliata)
45. 09-01: Zyginella pulchra (Zyginella pulchra)
46. 09-01: Linnavuoriana decempunctata (Linnavuoriana decempunctata)
47. 10-01: Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
48. 10-01: Myretuebladlus (Forda formicaria)
49. 10-01: Tremulicerus fulgidus (Tremulicerus fulgidus)
50. 12-01: Rød Kanttæge (Corizus hyoscyami)
51. 12-01: Mældetæge (Parapiesma quadratum)
52. 13-01: Tiplettet Småcikade (Balclutha punctata)
53. 13-01: Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
54. 14-01: Cacopsylla sp. (Cacopsylla sp.)
55. 15-01: Eremocoris podagricus (Eremocoris podagricus)
56. 17-01: Lille Rovbugsvømmer (Cymatia coleoptrata)
57. 17-01: Moseskøjteløber (Gerris lateralis)
58. 17-01: Hesperocorixa sahlbergi (Hesperocorixa sahlbergi)
59. 17-01: Sigara iactans (Sigara iactans)
60. 17-01: Sortbenet Bugsvømmer (Callicorixa praeusta)
61. 17-01: Blå Bredtæge (Zicrona caerulea)
62. 17-01: Paracorixa concinna (Paracorixa concinna)
63. 17-01: Lille Bugsvømmer (Sigara lateralis)
64. 17-01: Stavtæge (Ranatra linearis)
65. 17-01: Strandbugsvømmer (Corixa panzeri)
66. 17-01: Stor Bugsvømmer (Corixa punctata)
67. 17-01: Almindelig Bugsvømmer (Sigara striata)
68. 17-01: Brakvandsrygsvømmer (Notonecta viridis)
69. 19-01: Tidseltæge (Tingis cardui)
70. 19-01: Almindelig Bispetæge (Aelia acuminata)
71. 19-01: Skorpiontæge (Nepa cinerea)
72. 19-01: Skovbredtæge (Troilus luridus)
73. 21-01: Nabis pseudoferus (Nabis pseudoferus)
74. 21-01: Sporecikade ubest. (Delphacidae indet.)
75. 23-01: Chartoscirta cincta (Chartoscirta cincta)
76. 23-01: Almindelig Springtæge (Saldula saltatoria)
77. 24-01: Berytinus minor (Berytinus minor)
78. 24-01: Acericerus heydenii (Acericerus heydenii)
79. 25-01: Stenidiocerus poecilus (Stenidiocerus poecilus)
80. 27-01: Tofaset Græstæge (Notostira elongata)
81. 28-01: Dictyla convergens (Dictyla convergens)
82. 28-01: Bønnerodlus (Smynthurodes betae)
83. 29-01: Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
84. 30-01: Stenocranus major (Stenocranus major)
85. 30-01: Starfrøtæge (Cymus glandicolor)
86. 01-02: Stor Løvtæge (Acanthosoma haemorrhoidale)
87. 01-02: Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
88. 03-02: Almindelig Birketæge (Elasmucha grisea)
89. 08-02: Scolopostethus puberulus (Scolopostethus puberulus)
90. 12-02: Stenurtblomstertæge (Chlamydatus evanescens)
91. 14-02: Viridicerus ustulatus (Viridicerus ustulatus)
92. 14-02: Sitkabladlus (Elatobium abietinum)
93. 14-02: Bonbon-Cikade (Idiocerus herrichii)
94. 15-02: Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
95. 17-02: Anaceratagallia venosa/ribauti (Anaceratagallia venosa/ribauti)
96. 19-02: Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
97. 19-02: Peritrechus lundii (Peritrechus lundii)
98. 19-02: Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
99. 24-02: Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
100. 25-02: Nerieskjoldlus (Saissetia coffeae)
101. 25-02: Macrolophus pygmaeus (Macrolophus pygmaeus)
102. 26-02: Almindelig Barktæge (Aradus depressus)
103. 27-02: Newsteadia floccosa (Newsteadia floccosa)
104. 07-03: Skræppetæge (Coreus marginatus)
105. 08-03: Almindelig Engtæge (Lygus pratensis)
106. 12-03: Lyngnymfetæge (Nabis ericetorum)
107. 14-03: Dufouriellus ater (Dufouriellus ater)
108. 14-03: Brun Frøtæge (Stygnocoris sabulosus)
109. 17-03: Nældebladloppe (Trioza urticae)
110. 18-03: Steffensurttæge (Metatropis rufescens)
111. 18-03: Xylocoris cursitans (Xylocoris cursitans)
112. 21-03: Almindelig Kåltæge (Eurydema oleracea)
113. 24-03: Grankogletæge (Gastrodes abietum)
114. 26-03: Sphagnumtæge (Hebrus ruficeps)
115. 26-03: Eremocoris plebejus (Eremocoris plebejus)
116. 26-03: Krageklotæge (Gampsocoris punctipes)
117. 26-03: Tandet Skøjteløber (Gerris odontogaster)
118. 30-03: Hedecikade (Megophthalmus scanicus)
119. 30-03: Mørk Bregnetæge (Monalocoris filicis)
120. 30-03: Kongeskjoldlus (Pulvinaria regalis)
121. 31-03: Skærmplantetæge (Orthops campestris)
122. 01-04: Stor Styltetæge (Neides tipularius)
123. 01-04: Stor Frøtæge (Rhyparochromus pini)
124. 02-04: Kelisia sp. (Kelisia sp.)
125. 02-04: Delphacodes venosus (Delphacodes venosus)
126. 02-04: Egebladloppe (Trioza remota)
127. 06-04: Vandrøver (Ilyocoris cimicoides)
128. 06-04: Peritrechus geniculatus (Peritrechus geniculatus)
129. 07-04: Lille Skøjteløber (Gerris argentatus)
130. 07-04: Tandet Bugsvømmer (Corixa dentipes)
131. 07-04: Håret Frøtæge (Pionosomus varius)
132. 07-04: Sigara distincta (Sigara distincta)
133. 07-04: Stor Rovbugsvømmer (Cymatia bonsdorffii)
134. 07-04: Trapezonotus sp. (Trapezonotus sp.)
135. 07-04: Åskøjteløber (Aquarius najas)
136. 08-04: Dambugsvømmer (Hesperocorixa linnaei)
137. 08-04: Bækløber (Velia caprai)
138. 08-04: Spættet Tornben (Tritomegas bicolor)
139. 08-04: Dværgrygsvømmer (Plea minutissima)
140. 09-04: Acalypta parvula (Acalypta parvula)
141. 09-04: Dværgskøjteløber (Microvelia reticulata)
142. 09-04: Berytinus crassipes (Berytinus crassipes)
143. 09-04: Skøjteløber ubest. (Gerridae indet.)
144. 11-04: Hebrus pusillus (Hebrus pusillus)
145. 11-04: Scolopostethus grandis (Scolopostethus grandis)
146. 11-04: Scolopostethus decoratus (Scolopostethus decoratus)
147. 11-04: Pterotmetus staphyliniformis (Pterotmetus staphyliniformis)
148. 11-04: Pachybrachius fracticollis (Pachybrachius fracticollis)
149. 13-04: Langtornet Randtæge (Coriomeris denticulatus)
150. 13-04: Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
151. 15-04: Gulbrystet Skøjteløber (Gerris thoracicus)
152. 15-04: Klitfrøtæge (Megalonotus chiragra)
153. 16-04: Fyrrebredtæge (Chlorochroa pinicola)
154. 16-04: Sandfrøtæge (Trapezonotus arenarius)
155. 18-04: Klitsandtæge (Phimodera humeralis)
156. 19-04: Fingerbølblomstertæge (Dicyphus pallicornis)
157. 19-04: Gyvelbredtæge (Piezodorus lituratus)
158. 21-04: Lille Bærtæge (Peribalus strictus)
159. 21-04: Birkebarktæge (Aradus betulae)
160. 22-04: Lille Skrædder (Hydrometra gracilenta)
161. 22-04: Almindelig Kanttæge (Rhopalus parumpunctatus)
162. 22-04: Mørk Tornben (Sehirus luctuosus)
163. 22-04: Lille Randtæge (Bathysolen nubilus)
164. 25-04: Brun Tjørnebladloppe (Cacopsylla melanoneura)
165. 26-04: Græsplænecikade (Javesella pellucida)
166. 26-04: Eremocoris abietis (Eremocoris abietis)
167. 26-04: Euscelis incisus (Euscelis incisus)
168. 28-04: Orius majusculus (Orius majusculus)
169. 28-04: Sphragisticus nebulosus (Sphragisticus nebulosus)
170. 28-04: Orthops basalis (Orthops basalis)
171. 28-04: Bønnetæge (Nezara viridula)
172. 28-04: Lille Tornben (Legnotus picipes)
173. 28-04: Scolopostethus sp. (Scolopostethus sp.)
174. 29-04: Lille Kranstæge (Sciocoris cursitans)
175. 29-04: Cymus claviculus (Cymus claviculus)
176. 29-04: Mosebredtæge (Rhacognathus punctatus)
177. 29-04: Anthocoris nemoralis (Anthocoris nemoralis)
178. 02-05: Skovkanttæge (Rhopalus subrufus)
179. 02-05: Nabis rugosus (Nabis rugosus)
180. 02-05: Lysebrun Skovcikade (Speudotettix subfusculus)
181. 04-05: Trioza anthrisci (Trioza anthrisci)
182. 04-05: Dicyphus globulifer (Dicyphus globulifer)
183. 05-05: Starskjoldtæge (Eurygaster testudinaria)
184. 05-05: Søskøjteløber (Aquarius paludum)
185. 05-05: Dicyphus stachydis (Dicyphus stachydis)
186. 05-05: Soldatertæge (Lygaeus equestris)
187. 05-05: Lyngcikade (Ulopa reticulata)
188. 05-05: Hvidrandet Tornben (Legnotus limbosus)
189. 06-05: Dunhammertæge (Chilacis typhae)
190. 06-05: Stor Tornben (Sehirus morio)
191. 06-05: Stroggylocephalus livens (Stroggylocephalus livens)
192. 06-05: Kustodetæge (Arma custos)
193. 06-05: Orthops sp. (Orthops sp.)
194. 07-05: Skovgræstæge (Stenodema holsata)
195. 07-05: Grøn Æblebladlus (Aphis pomi)
196. 08-05: Buskcikade ubest. (Cixiidae indet.)
197. 08-05: Harpocera thoracica (Harpocera thoracica)
198. 10-05: Blank Tornben (Thyreocoris scarabaeoides)
199. 10-05: Streptanus sp. (Streptanus sp.)
200. 10-05: Mellus ubest. (Aleyrodidae indet.)
201. 10-05: Skarntæge (Reduvius personatus)
202. 11-05: Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
203. 11-05: Criomorphus albomarginatus (Criomorphus albomarginatus)
204. 11-05: Krydderurtcikade (Eupteryx decemnotata)
205. 11-05: Kortfrynset Uldlus (Planococcus citri)
206. 11-05: Fireplettet Blomstertæge (Dryophilocoris flavoquadrimaculatus)
207. 11-05: Blodcikade (Cercopis vulnerata)
208. 11-05: Enebærbladlus (Cinara juniperi)
209. 13-05: Spiralgallebladlus (Pemphigus spyrothecae)
210. 13-05: Bladlus ubest. (Aphidoidea indet.)
211. 13-05: Strandtæge (Salda littoralis)
212. 15-05: Ellebladloppe (Psylla alni)
213. 15-05: Thamnotettix dilutior (Thamnotettix dilutior)
214. 15-05: Stribetæge (Graphosoma italicum)
215. 15-05: Dicyphus annulatus (Dicyphus annulatus)
216. 15-05: Bøgebladlus (Phyllaphis fagi)
217. 17-05: Rhabdomiris striatellus (Rhabdomiris striatellus)
218. 17-05: Brun Bugsvømmer (Hesperocorixa castanea)
219. 18-05: Gulstribet Egetæge (Miris striatus)
220. 18-05: Horncikade (Centrotus cornutus)
221. 19-05: Hydaphias hofmanni (Hydaphias hofmanni)
222. 20-05: Cyllecoris histrionius (Cyllecoris histrionius)
223. 20-05: Stor Mjødurtbladlus (Macrosiphum cholodkovsky)
224. 20-05: Javesella dubia (Javesella dubia)
225. 20-05: Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
226. 20-05: Lysesivcikade (Conomelus anceps)
227. 20-05: Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
228. 20-05: Orius vicinus (Orius vicinus)
229. 20-05: Pinalitus cervinus (Pinalitus cervinus)
230. 21-05: Sumpgræscikade (Javesella discolor)
231. 21-05: Psallus sp. (Psallus sp.)
232. 21-05: Errastunus ocellaris (Errastunus ocellaris)
233. 21-05: Gylden Urtetæge (Eysarcoris venustissimus)
234. 21-05: Lindebladlus (Eucallipterus tiliae)
235. 21-05: Glat Randtæge (Ceraleptus lividus)
236. 22-05: Orthotylus marginalis (Orthotylus marginalis)
237. 22-05: Stor Ahornbladlus (Drepanosiphum platanoidis)
238. 22-05: Lille Ahornbladlus (Periphyllus acericola)
239. 23-05: Orthocephalus sp. (Orthocephalus sp.)
240. 23-05: Salturtblomstertæge (Orthotylus flavosparsus)
241. 23-05: Lyngbladloppe (Strophingia ericae)
242. 23-05: Mosekanttæge (Rhopalus maculatus)
243. 23-05: Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
244. 23-05: Eurybregma nigrolineata (Eurybregma nigrolineata)
245. 24-05: Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
246. 25-05: Ananasgallelus sp. (Adelges sp.)
247. 25-05: Grøn Tjørnebladloppe (Cacopsylla peregrina)
248. 25-05: Psallus varians (Psallus varians)
249. 26-05: Lille Stråtæge (Myrmus miriformis)
250. 26-05: Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
251. 26-05: Pachybrachius luridus (Pachybrachius luridus)
252. 26-05: Hornskjoldlus (Parthenolecanium corni)
253. 26-05: Nellikerodbladlus (Macrosiphum gei)
254. 26-05: Egeblomstertæge (Phylus melanocephalus)
255. 26-05: Mermitelocerus schmidtii (Mermitelocerus schmidtii)
256. 26-05: Egecikade (Iassus lanio)
257. 26-05: Skildpaddebladlus (Periphyllus testudinaceus)
258. 26-05: Closterotomus fulvomaculatus (Closterotomus fulvomaculatus)
259. 26-05: Kongelysbladlus (Aphis verbasci)
260. 26-05: Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
261. 26-05: Spidslønbladlus (Periphyllus aceris)
262. 26-05: Psallus ambiguus (Psallus ambiguus)
263. 26-05: Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
264. 26-05: Buksbombladloppe (Psylla buxi)
265. 27-05: Uroleucon sp. (Uroleucon sp.)
266. 27-05: Askebladlus ubestemt (Prociphilus bumeliae/fraxini)
267. 27-05: Baeopelma foersteri (Baeopelma foersteri)
268. 27-05: Saldula sp. (Saldula sp.)
269. 27-05: Røgfarvet Buskcikade (Cixius similis)
270. 27-05: Psallus albicinctus (Psallus albicinctus)
271. 27-05: Pileskudbladlus (Aphis farinosa)
272. 27-05: Calocoris alpestris (Calocoris alpestris)
273. 27-05: Polymerus nigrita (Polymerus nigrita)
274. 27-05: Hyldebladlus (Aphis sambuci)
275. 27-05: Væggelus (Cimex lectularius)
276. 27-05: Nabis brevis (Nabis brevis)
277. 27-05: Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
278. 27-05: Oncopsis subangulata (Oncopsis subangulata)
279. 27-05: Teratocoris antennatus (Teratocoris antennatus)
280. 28-05: Havetæge (Lygocoris pabulinus)
281. 29-05: Mirabella albifrons (Mirabella albifrons)
282. 29-05: Egegrenbladlus (Lachnus roboris)
283. 29-05: Rejnfanbladlus (Macrosiphoniella tanacetaria)
284. 29-05: Græsskjoldtæge (Eurygaster maura)
285. 30-05: Eupteryx stachydearum (Eupteryx stachydearum)
286. 30-05: Elmeribsrodlus (Eriosoma ulmi)
287. 30-05: Seksplettet Blomstertæge (Grypocoris sexguttatus)
288. 30-05: Dichrooscytus gustavi (Dichrooscytus gustavi)
289. 31-05: Sort Blomstertæge (Capsus ater)
290. 31-05: Deraeocoris flavilinea (Deraeocoris flavilinea)
291. 31-05: Rosenbladlus (Macrosiphum rosae)
292. 31-05: Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
293. 01-06: Oncopsis sp. (Oncopsis sp.)
294. 01-06: Gulrandet Blomstertæge (Capsodes gothicus)
295. 02-06: Macrotylus Paykulli (Macrotylus paykullii)
296. 02-06: Toplettet Bederoetæge (Closterotomus norwegicus)
297. 02-06: Notostira sp. (Notostira sp.)
298. 02-06: Saldula pallipes (Saldula pallipes)
299. 02-06: Tupiocoris rhododendri (Tupiocoris rhododendri)
300. 02-06: Ærtebladlus (Acyrthosiphon pisum)
301. 02-06: Orthocephalus coriaceus (Orthocephalus coriaceus)
302. 02-06: Closterotomus biclavatus (Closterotomus biclavatus)
303. 02-06: Askebladlus (bumeliae) (Prociphilus bumeliae)
304. 03-06: Javesella forcipata (Javesella forcipata)
305. 03-06: Elmecikade (Ribautiana ulmi)
306. 03-06: Gedeskægbladlus (Brachycaudus tragopogonis)
307. 03-06: Heterocordylus tibialis (Heterocordylus tibialis)
308. 03-06: Psallus perrisi (Psallus perrisi)
309. 03-06: Anthocoris sp. (Anthocoris sp.)
310. 03-06: Phylus coryli (Phylus coryli)
311. 03-06: Stiroma bicarinata (Stiroma bicarinata)
312. 03-06: Sigara nigrolineata (Sigara nigrolineata)
313. 03-06: Macrosteles sp. (Macrosteles sp.)
314. 03-06: Stor Blommebladlus (Brachycaudus cardui)
315. 03-06: Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
316. 04-06: Kybos sp. (Kybos sp.)
317. 04-06: Æbletæge (Lygocoris rugicollis)
318. 04-06: Plagiognathus chrysanthemi (Plagiognathus chrysanthemi)
319. 04-06: Grågrøn Skovcikade (Thamnotettix confinis)
320. 04-06: Amblytylus nasutus (Amblytylus nasutus)
321. 04-06: Brachyarthrum limitatum (Brachyarthrum limitatum)
322. 04-06: Stiroma sp. (Stiroma sp.)
323. 04-06: Macropsis fuscinervis (Macropsis fuscinervis)
324. 04-06: Rølliketæge (Calocoris roseomaculatus)
325. 05-06: Oncotylus punctipes (Oncotylus punctipes)
326. 05-06: Sort Græstæge (Pithanus maerkelii)
327. 05-06: Orthocephalus saltator (Orthocephalus saltator)
328. 05-06: Pilegrenbladlus (Tuberolachnus salignus)
329. 05-06: Megaloceroea recticornis (Megaloceroea recticornis)
330. 06-06: Atractotomus mali (Atractotomus mali)
331. 06-06: Sthenarus rotermundi (Sthenarus rotermundi)
332. 06-06: Psallus assimilis (Psallus assimilis)
333. 06-06: Macrosteles variatus (Macrosteles variatus)
334. 06-06: Oncopsis alni (Oncopsis alni)
335. 06-06: Parapsallus vitellinus (Parapsallus vitellinus)
336. 06-06: Psammotettix sp. (Psammotettix sp.)
337. 06-06: Stenotus binotatus (Stenotus binotatus)
338. 06-06: Bedebladlus (Aphis fabae)
339. 07-06: Populicerus laminatus (Populicerus laminatus)
340. 07-06: Camptozygum aequale (Camptozygum aequale)
341. 07-06: Vådbundsmikrocikade (Eupteryx vittata)
342. 07-06: Lucernetæge (Adelphocoris lineolatus)
343. 07-06: Bladloppe ubest. (Psylloidea indet.)
344. 07-06: Dichrooscytus intermedius (Dichrooscytus intermedius)
345. 08-06: Pediopsis tiliae (Pediopsis tiliae)
346. 08-06: Bleg Bregnetæge (Bryocoris pteridis)
347. 08-06: Birkeblomstertæge (Neolygus contaminatus)
348. 09-06: Parktæge (Neolygus viridis)
349. 09-06: Globiceps fulvicollis (Globiceps fulvicollis)
350. 09-06: Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
351. 09-06: Grøn Småcikade (Verdanus abdominalis)
352. 09-06: Alebra wahlbergi (Alebra wahlbergi)
353. 09-06: Hvepsetæge (Alydus calcaratus)
354. 10-06: Røllikebladlus (Macrosiphoniella millefolii)
355. 10-06: Agallia brachyptera (Agallia brachyptera)
356. 10-06: Solbærbladlus (Hyperomyzus lactucae)
357. 10-06: Eupteryx origani (Eupteryx origani)
358. 10-06: Adelphocoris seticornis (Adelphocoris seticornis)
359. 10-06: Sortgul Cikade (Evacanthus interruptus)
360. 10-06: Ribsbladlus (Cryptomyzus ribis)
361. 10-06: Lille Myggetæge (Empicoris culiciformis)
362. 10-06: Globiceps flavomaculatus (Globiceps flavomaculatus)
363. 11-06: Blåhatblomstertæge (Placochilus seladonicus)
364. 11-06: Salicarus roseri (Salicarus roseri)
365. 11-06: Orthotylus concolor (Orthotylus concolor)
366. 11-06: Orthotylus virens (Orthotylus virens)
367. 11-06: Elmeblomstertæge (Orthotylus viridinervis)
368. 11-06: Mecomma ambulans (Mecomma ambulans)
369. 12-06: Psallodema fieberi (Psallodema fieberi)
370. 12-06: Orthotylus flavinervis (Orthotylus flavinervis)
371. 12-06: Orthotylus tenellus (Orthotylus tenellus)
372. 12-06: Calocoris affinis (Calocoris affinis)
373. 12-06: Apolygus lucorum (Apolygus lucorum)
374. 12-06: Kløvertæge (Halticus apterus)
375. 13-06: Brun Knopurtbladlus (Uroleucon jaceae)
376. 13-06: Pileskumcikade (Aphrophora salicina)
377. 13-06: Kortvinget Nymfetæge (Nabis flavomarginatus)
378. 13-06: Criocoris crassicornis (Criocoris crassicornis)
379. 13-06: Notonecta sp. (Notonecta sp.)
380. 13-06: Populicerus albicans (Populicerus albicans)
381. 13-06: Bred Nymfetæge (Nabis limbatus)
382. 13-06: Brun Cikoriebladlus (Uroleucon cichorii)
383. 13-06: Evacanthus acuminatus (Evacanthus acuminatus)
384. 13-06: Dicyphus errans (Dicyphus errans)
385. 13-06: Atractotomus magnicornis (Atractotomus magnicornis)
386. 14-06: Pilecikade (Populicerus confusus)
387. 15-06: Melet Blommebladlus (Hyalopterus pruni)
388. 15-06: Enebærbredtæge (Chlorochroa juniperina)
389. 15-06: Hallodapus rufescens (Hallodapus rufescens)
390. 15-06: Phoenicocoris obscurellus (Phoenicocoris obscurellus)
391. 15-06: Pithyotettix abietinus (Pithyotettix abietinus)
392. 15-06: Trigonotylus psammaecolor (Trigonotylus psammaecolor)
393. 15-06: Harrilgræscikade (Arthaldeus pascuellus)
394. 15-06: Phytocoris ulmi (Phytocoris ulmi)
395. 15-06: Eupteryx melissae (Eupteryx melissae)
396. 15-06: Zygina hyperici (Zygina hyperici)
397. 15-06: Ossiannilssonola callosa (Ossiannilssonola callosa)
398. 15-06: Pinalitus rubricatus (Pinalitus rubricatus)
399. 15-06: Dictyla echii (Dictyla echii)
400. 15-06: Orangestribet Cikade (Ommatidiotus dissimilis)
401. 15-06: Gulhåret Blomstertæge (Polymerus unifasciatus)
402. 15-06: Pilophorus perplexus (Pilophorus perplexus)
403. 16-06: Orthotylus sp. (Orthotylus sp.)
404. 16-06: Eurhadina concinna (Eurhadina concinna)
405. 16-06: Asiatisk Balsaminbladlus (Impatientinum asiaticum)
406. 16-06: Rønnebladlus (Dysaphis sorbi)
407. 16-06: Ørecikade (Ledra aurita)
408. 16-06: Javesella sp. (Javesella sp.)
409. 16-06: Brunplettet Småcikade (Deltocephalus pulicaris)
410. 16-06: Allygus modestus (Allygus modestus)
411. 16-06: Eupteryx atropunctata (Eupteryx atropunctata)
412. 16-06: Ditropis pteridis (Ditropis pteridis)
413. 16-06: Campyloneura virgula (Campyloneura virgula)
414. 16-06: Brun Sumpcikade (Macustus grisescens)
415. 16-06: Mørk Rejnfanbladlus (Metopeurum fuscoviride)
416. 16-06: Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
417. 16-06: Vikkebladlus (Megoura viciae)
418. 17-06: Egemikrocikade (Typhlocyba quercus)
419. 17-06: Pileblomstertæge (Agnocoris rubicundus)
420. 17-06: Tidselbladlus (Uroleucon auneum)
421. 17-06: Tværstribet Buskcikade (Cixius nervosus)
422. 17-06: Alnetoidea alneti (Alnetoidea alneti)
423. 18-06: Psallus lepidus (Psallus lepidus)
424. 18-06: Alebra albostriella (Alebra albostriella)
425. 18-06: Vandreskøjteløber (Limnoporus rufoscutellatus)
426. 18-06: Orthotylus bilineatus (Orthotylus bilineatus)
427. 19-06: Macrotylus solitarius (Macrotylus solitarius)
428. 19-06: Smuk Mikrocikade (Eurhadina pulchella)
429. 19-06: Muellerianella sp. (Muellerianella sp.)
430. 19-06: Allygidius commutatus (Allygidius commutatus)
431. 19-06: Macropsis prasina (Macropsis prasina)
432. 20-06: Lang Stråtæge (Chorosoma schillingii)
433. 20-06: Metidiocerus elegans (Metidiocerus elegans)
434. 20-06: Rødbrun Græstæge (Leptopterna ferrugata)
435. 20-06: Macropsis cerea (Macropsis cerea)
436. 20-06: Plettet Mjødurtcikade (Macrosteles septemnotatus)
437. 20-06: Brunstribet Jordcikade (Anoscopus albifrons)
438. 20-06: Edwardsiana sp. (Edwardsiana sp.)
439. 20-06: Stribet Skumcikade (Neophilaenus lineatus)
440. 20-06: Zebracikade (Planaphrodes bifasciata)
441. 20-06: Graptopeltus lynceus (Graptopeltus lynceus)
442. 20-06: Sortknæet Blomstertæge (Blepharidopterus angulatus)
443. 20-06: Brunmeleret Cikade (Allygus mixtus)
444. 20-06: Empoasca sp. (Empoasca sp.)
445. 21-06: Doratura sp. (Doratura sp.)
446. 21-06: Heterocordylus tumidicornis (Heterocordylus tumidicornis)
447. 22-06: Lygus gemellatus (Lygus gemellatus)
448. 22-06: Graphocraerus ventralis (Graphocraerus ventralis)
449. 22-06: Temnostethus gracilis (Temnostethus gracilis)
450. 22-06: Skræppebladlus (Aphis rumicis)
451. 22-06: Hjælmebladlus (Laingia psammae)
452. 22-06: Idiocerus stigmaticalis (Idiocerus stigmaticalis)
453. 22-06: Selleritæge (Orthops kalmii)
454. 23-06: Psallus flavellus (Psallus flavellus)
455. 23-06: Orius sp. (Orius sp.)
456. 23-06: Adelphocoris quadripunctatus (Adelphocoris quadripunctatus)
457. 23-06: Torntæge (Picromerus bidens)
458. 23-06: Stiroma affinis (Stiroma affinis)
459. 23-06: Eurysa lineata (Eurysa lineata)
460. 23-06: Drymus sp. (Drymus sp.)
461. 23-06: Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
462. 23-06: Dicyphus pallidus (Dicyphus pallidus)
463. 23-06: Psallus betuleti (Psallus betuleti)
464. 23-06: Gyvelblomstertæge (Orthotylus virescens)
465. 23-06: Gedebladskærmplantebladlus (Hyadaphis foeniculi)
466. 23-06: Deraeocoris ruber (Deraeocoris ruber)
467. 23-06: Kortvinget Småcikade (Doratura stylata)
468. 24-06: Egedværglus sp. (Phylloxera coccinea/glabra)
469. 24-06: Marskcikade (Limotettix striola)
470. 24-06: Orthotylus adenocarpi (Orthotylus adenocarpi)
471. 24-06: Campylomma verbasci (Campylomma verbasci)
472. 24-06: Coryphaelus gyllenhalii (Coryphaelus gyllenhalii)
473. 24-06: Blæremasketæge (Derephysia foliacea)
474. 24-06: Orthotylus prasinus (Orthotylus prasinus)
475. 24-06: Hindbærcikade (Macropsis fuscula)
476. 24-06: Kløverjordcikade (Aphrodes makarovi)
477. 24-06: Blåbærtæge (Stephanitis oberti)
478. 25-06: Græssporecikade (Dicranotropis hamata)
479. 25-06: Ortholomus punctipennis (Ortholomus punctipennis)
480. 25-06: Svalevæggelus (Oeciacus hirundinis)
481. 25-06: Delphacinus mesomelas (Delphacinus mesomelas)
482. 25-06: Macrodema microptera (Macrodema microptera)
483. 25-06: Gonianotus marginepunctatus (Gonianotus marginepunctatus)
484. 25-06: Tremulicerus tremulae (Tremulicerus tremulae)
485. 25-06: Loricula elegantula (Loricula elegantula)
486. 25-06: Anoscopus sp. (Anoscopus sp.)
487. 25-06: Acetropis gimmerthalii (Acetropis gimmerthalii)
488. 25-06: Sølvgrå Cikade (Athysanus argentarius)
489. 25-06: Loricula pselaphiformis (Loricula pselaphiformis)
490. 25-06: Brun Kørvelbladlus (Aphis brohmeri)
491. 26-06: Eupteryx artemisiae (Eupteryx artemisiae)
492. 26-06: Europiella sp. (Europiella sp.)
493. 26-06: Rhopalopyx adumbrata/preyssleri (Rhopalopyx adumbrata/preyssleri)
494. 26-06: Dværgbugsvømmer (Micronecta minutissima)
495. 26-06: Kvikgræscikade (Streptanus aemulans)
496. 26-06: Bævreaspcikade (Populicerus populi)
497. 26-06: Trigonotylus caelestialium (Trigonotylus caelestialium)
498. 26-06: Svovlgullig Cikade (Elymana sulphurella)
499. 26-06: Phytocoris longipennis (Phytocoris longipennis)
500. 26-06: Rejnfantæge (Megalocoleus tanaceti)
501. 27-06: Pilophorus cinnamopterus (Pilophorus cinnamopterus)
502. 27-06: Dichrooscytus rufipennis (Dichrooscytus rufipennis)
503. 27-06: Lille Bispetæge (Aelia klugii)
504. 27-06: Stictopleurus punctatonervosus (Stictopleurus punctatonervosus)
505. 28-06: Eupterycyba jucunda (Eupterycyba jucunda)
506. 28-06: Megalonotus praetextatus (Megalonotus praetextatus)
507. 28-06: Geocoris grylloides (Geocoris grylloides)
508. 28-06: Strandengtæge (Lygus maritimus)
509. 29-06: Psallus haematodes (Psallus haematodes)
510. 29-06: Apolygus spinolae (Apolygus spinolae)
511. 29-06: Phytocoris sp. (Phytocoris sp.)
512. 29-06: Chloriona sp. (Chloriona sp.)
513. 29-06: Asciodema obsoleta (Asciodema obsoleta)
514. 29-06: Polymerus vulneratus (Polymerus vulneratus)
515. 29-06: Alloeotomus gothicus (Alloeotomus gothicus)
516. 30-06: Phytocoris varipes (Phytocoris varipes)
517. 01-07: Elmegallelus (Tetraneura ulmi)
518. 01-07: Fieberocapsus flaveolus (Fieberocapsus flaveolus)
519. 01-07: Polymerus palustris (Polymerus palustris)
520. 01-07: Agallia consobrina (Agallia consobrina)
521. 02-07: Fireplettet Cikade (Cicadula quadrinotata)
522. 02-07: Phytocoris intricatus (Phytocoris intricatus)
523. 02-07: Rododendroncikade (Graphocephala fennahi)
524. 02-07: Apolygus limbatus (Apolygus limbatus)
525. 03-07: Tandet Birketæge (Elasmucha fieberi)
526. 03-07: Strongylocoris leucocephalus (Strongylocoris leucocephalus)
527. 03-07: Nysius sp. (Nysius sp.)
528. 03-07: Delphax crassicornis (Delphax crassicornis)
529. 03-07: Javesella obscurella (Javesella obscurella)
530. 03-07: Chlamydatus pulicarius (Chlamydatus pulicarius)
531. 03-07: Megalocoleus molliculus (Megalocoleus molliculus)
532. 03-07: Calamotettix taeniatus (Calamotettix taeniatus)
533. 03-07: Strongylocoris steganoides (Strongylocoris steganoides)
534. 04-07: Stor Sandtæge (Odontoscelis fuliginosa)
535. 04-07: Lamprotettix nitidulus (Lamprotettix nitidulus)
536. 04-07: Fyrregrenbladlus (Cinara pinea)
537. 04-07: Compsidolon salicellum (Compsidolon salicellum)
538. 06-07: Megacoelum infusum (Megacoelum infusum)
539. 06-07: Strongylocoris luridus (Strongylocoris luridus)
540. 06-07: Coranus aethiops (Coranus aethiops)
541. 07-07: Streptanus sordidus (Streptanus sordidus)
542. 07-07: Typhlocybinae ubest. (Typhlocybinae indet.)
543. 08-07: Sart Hasseltæge (Malacocoris chlorizans)
544. 08-07: Purpurbredtæge (Carpocoris purpureipennis)
545. 09-07: Psallus falleni (Psallus falleni)
546. 09-07: Batracomorphus allionii (Batracomorphus allionii)
547. 10-07: Nysius helveticus (Nysius helveticus)
548. 10-07: Acanthodelphax denticauda (Acanthodelphax denticauda)
549. 11-07: Xylocoris lativentris (Xylocoris lativentris)
550. 11-07: Pseudoloxops coccineus (Pseudoloxops coccineus)
551. 11-07: Reuteria marqueti (Reuteria marqueti)
552. 11-07: Rododendrontæge (Stephanitis rhododendri)
553. 11-07: Cymus aurescens (Cymus aurescens)
554. 12-07: Macropsis scutellata (Macropsis scutellata)
555. 12-07: Uroleucon telekiae (Uroleucon telekiae)
556. 12-07: Klitnymfetæge (Himacerus major)
557. 12-07: Pilophorus clavatus (Pilophorus clavatus)
558. 12-07: Campylomma annulicorne (Campylomma annulicorne)
559. 12-07: Agramma laetum (Agramma laetum)
560. 13-07: Rød Rejnfanbladlus (Uroleucon tanaceti)
561. 13-07: Glat Bredtæge (Carpocoris fuscispinus)
562. 13-07: Dybvandstæge (Aphelocheirus aestivalis )
563. 13-07: Eupteryx florida (Eupteryx florida)
564. 14-07: Lygus sp. (Lygus sp.)
565. 15-07: Hængedyndcikade (Megamelus notulus)
566. 15-07: Apolygus rhamnicola (Apolygus rhamnicola)
567. 15-07: Timianfrøtæge (Nysius thymi)
568. 15-07: Gargara genistae (Gargara genistae)
569. 15-07: Stor Valnødbladlus (Panaphis juglandis)
570. 15-07: Phytocoris tiliae (Phytocoris tiliae)
571. 15-07: Adelphocoris ticinensis (Adelphocoris ticinensis)
572. 15-07: Aphrophora pectoralis (Aphrophora pectoralis )
573. 15-07: Polymerus brevicornis (Polymerus brevicornis)
574. 15-07: Lyngblomstertæge (Orthotylus ericetorum)
575. 16-07: Punktumcikade (Arocephalus punctum)
576. 16-07: Nanotigercikade (Zonocyba bifasciata)
577. 16-07: Åkandeløber (Mesovelia furcata)
578. 17-07: Chlamydatus pullus (Chlamydatus pullus)
579. 18-07: Ørepilcikade (Idiocerus lituratus)
580. 18-07: Metidiocerus rutilans (Metidiocerus rutilans)
581. 18-07: Kortvinget Rovtæge (Coranus subapterus)
582. 18-07: Kybos populi (Kybos populi)
583. 18-07: Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
584. 18-07: Stenkløverbladlus (Therioaphis riehmi)
585. 18-07: Frøstjernebladlus (Brachysiphum thalictri)
586. 18-07: Brun Kongepenbladlus (Uroleucon hypochoeridis)
587. 18-07: Lang Nymfetæge (Nabis lineatus)
588. 18-07: Rhytidodus decimusquartus (Rhytidodus decimusquartus)
589. 18-07: Kogleakscikade (Paralimnus phragmitis)
590. 18-07: Sort Bælgplantebladlus (Aphis craccivora)
591. 19-07: Tørkekanttæge (Stictopleurus abutilon)
592. 20-07: Pinalitus atomarius (Pinalitus atomarius)
593. 20-07: Sagatus punctifrons (Sagatus punctifrons)
594. 20-07: Præstetæge (Neottiglossa pusilla)
595. 20-07: Bjørnegræscikade (Hyledelphax elegantula)
596. 21-07: Anoscopus flavostriatus (Anoscopus flavostriatus)
597. 21-07: Nabis sp. (Nabis sp.)
598. 21-07: Stor Myggetæge (Empicoris vagabundus)
599. 22-07: Anoscopus serratulae (Anoscopus serratulae)
600. 22-07: Aguriahana stellulata (Aguriahana stellulata)
601. 23-07: Plettet Krageklobladlus (Therioaphis ononidis)
602. 23-07: Toplettet Cikade (Anaceratagallia venosa)
603. 23-07: Lamproplax picea (Lamproplax picea)
604. 23-07: Lygus wagneri (Lygus wagneri)
605. 23-07: Stenodema trispinosa (Stenodema trispinosa)
606. 24-07: Cicadula sp. (Cicadula sp.)
607. 25-07: Alloeotomus germanicus (Alloeotomus germanicus)
608. 25-07: Atractotomus parvulus (Atractotomus parvulus)
609. 26-07: Fladhovedcikade (Eupelix cuspidata)
610. 27-07: Psallus salicis (Psallus salicis)
611. 27-07: Cypresfrøtæge (Orsillus depressus)
612. 27-07: Jassargus sp. (Jassargus sp.)
613. 27-07: Conosanus obsoletus (Conosanus obsoletus)
614. 27-07: Ophiola sp. (Ophiola sp.)
615. 28-07: Cicadula frontalis (Cicadula frontalis)
616. 29-07: Sort Birkebladlus (Callipterinella calliptera)
617. 29-07: Struebingianella lugubrina (Struebingianella lugubrina)
618. 30-07: Teratocoris paludum (Teratocoris paludum)
619. 30-07: Saldula palustris (Saldula palustris)
620. 31-07: Rynket Randtæge (Arenocoris fallenii)
621. 31-07: Åkandebladlus (Rhopalosiphum nymphaeae)
622. 01-08: Idiocerus sp. (Idiocerus sp.)
623. 03-08: Dikraneura variata (Dikraneura variata)
624. 03-08: Stroggylocephalus agrestis (Stroggylocephalus agrestis)
625. 04-08: Corixidae ubest. (Corixidae indet.)
626. 04-08: Ellemikrocikade (Kybos smaragdulus)
627. 04-08: Eurhadina loewii (Eurhadina loewii)
628. 04-08: Alebra sp. (Alebra sp.)
629. 04-08: Melet Dueurtbladlus (Aphis epilobiaria)
630. 05-08: Edwardsiana lethierryi (Edwardsiana lethierryi)
631. 05-08: Brombær-Bladhopper (Ribautiana tenerrima)
632. 05-08: Eupteryx thoulessi (Eupteryx thoulessi)
633. 05-08: Eupteryx cyclops (Eupteryx cyclops)
634. 06-08: Musevikkebladlus (Aphis craccae)
635. 06-08: Laburrus impictifrons (Laburrus impictifrons)
636. 08-08: Dunhammerbladlus (Schizaphis scirpi)
637. 09-08: Blepharidopterus diaphanus (Blepharidopterus diaphanus)
638. 09-08: Neophilaenus exclamationis (Neophilaenus exclamationis)
639. 10-08: Tørbundsmikrocikade (Eupteryx notata)
640. 10-08: Temnostethus pusillus (Temnostethus pusillus)
641. 10-08: Eurhadina ribauti (Eurhadina ribauti)
642. 11-08: Grøn Askebladloppe (Psyllopsis fraxinicola)
643. 11-08: Kålmellus (Aleyrodes proletella)
644. 11-08: Stribet Kartoffelbladlus (Macrosiphum euphorbiae)
645. 11-08: Cixius cunicularius (Cixius cunicularius)
646. 11-08: Nordjysk Bækløber (Velia saulii)
647. 12-08: Eriopeltis lichtensteini (Eriopeltis lichtensteini)
648. 12-08: Tremulicerus distinguendus (Tremulicerus distinguendus)
649. 12-08: Notonecta obliqua (Notonecta obliqua)
650. 14-08: Stor Hasseltæge (Pantilius tunicatus)
651. 14-08: Stygnocoris rusticus (Stygnocoris rusticus)
652. 16-08: Sort Dueurtbladlus (Aphis epilobii)
653. 16-08: Sigara scotti (Sigara scotti)
654. 16-08: Grøn Birkebladlus (Betulaphis brevipilosa)
655. 17-08: Ceratocombus coleoptratus (Ceratocombus coleoptratus)
656. 17-08: Gul Rygsvømmer (Notonecta lutea)
657. 17-08: Euconomelus lepidus (Euconomelus lepidus)
658. 18-08: Eupteryx sp. (Eupteryx sp.)
659. 18-08: Megamelodes quadrimaculatus (Megamelodes quadrimaculatus)
660. 18-08: Peritrechus nubilus (Peritrechus nubilus)
661. 18-08: Kirsebærbladlus (Myzus cerasi)
662. 18-08: Gråbynkebladlus (Macrosiphoniella artemisiae)
663. 19-08: Nældefrøtæge (Heterogaster urticae)
664. 20-08: Agertidselbladlus (Uroleucon cirsii)
665. 21-08: Kornelbladlus (Anoecia corni)
666. 21-08: Anthocoris limbatus (Anthocoris limbatus)
667. 21-08: Anthocoris minki (Anthocoris minki)
668. 21-08: Rudetæge (Syromastus rhombeus)
669. 22-08: Græsplænetæge (Chlamydatus saltitans)
670. 26-08: Orius niger (Orius niger)
671. 26-08: Rododendronbladlus (Illinoia lambersi)
672. 26-08: Tamariskcikade (Opsius stactogalus)
673. 26-08: Hvid Følfodbladlus (Capitophorus similis)
674. 26-08: Sivbladloppe (Livia juncorum)
675. 26-08: Havrebladlus (Rhopalosiphum padi)
676. 26-08: Egedværglus (Phylloxera coccinea)
677. 26-08: Doratura impudica (Doratura impudica)
678. 29-08: Fyrrecikade (Grypotes puncticollis)
679. 29-08: Megacoelum beckeri (Megacoelum beckeri)
680. 01-09: Kalama tricornis (Kalama tricornis)
681. 01-09: Brun Svinemælkbladlus (Uroleucon sonchi)
682. 01-09: Nysius ericae (Nysius ericae)
683. 05-09: Anthocoris amplicollis (Anthocoris amplicollis)
684. 05-09: Elasmostethus sp. (Elasmostethus sp.)
685. 08-09: Cymus melanocephalus (Cymus melanocephalus)
686. 08-09: Mosemikrocikade (Notus flavipennis)
687. 13-09: Natskyggebladlus (Aphis fabae ssp. solanella)
688. 16-09: Gonocerus acuteangulatus (Gonocerus acuteangulatus)
689. 16-09: Aphrodes bicincta (Aphrodes bicincta)
690. 16-09: Peritrechus convivus (Peritrechus convivus)
691. 18-09: Elasmucha sp. (Elasmucha sp.)
692. 19-09: Dicyphus constrictus (Dicyphus constrictus)
693. 21-09: Anaceratagallia ribauti (Anaceratagallia ribauti)
694. 23-09: Edwardsiana gratiosa (Edwardsiana gratiosa)
695. 23-09: Bøgegrenbladlus (Lachnus pallipes)
696. 23-09: Trapezonotus dispar (Trapezonotus dispar)
697. 23-09: Brachysteles parvicornis (Brachysteles parvicornis)
698. 24-09: Salatrodlus (Pemphigus bursarius)
699. 26-09: Zyginidia pullula (Zyginidia pullula)
700. 26-09: Gåsefodbladloppe (Trioza chenopodii)
701. 26-09: Macrosteles sexnotatus (Macrosteles sexnotatus)
702. 29-09: Berytinus montivagus (Berytinus montivagus)
703. 30-09: Stor Nældebladlus (Microlophium carnosum)
704. 04-10: Snebollebladlus (Aphis viburni)
705. 06-10: Capitophorus sp. (Capitophorus sp.)
706. 06-10: Stammelus ubest. (Cinara sp.)
707. 08-10: Vedbendbladlus (Aphis hederae)
708. 09-10: Aphalara sp. (Aphalara sp.)
709. 09-10: Eurhadina sp. (Eurhadina sp.)
710. 09-10: Bynkegallelus (Cryptosiphum artemisiae)
711. 14-10: Neotrama caudata (Neotrama caudata)
712. 15-10: Aphis sp. (Aphis sp.)
713. 17-10: Egestammebladlus (Stomaphis quercus)
714. 18-10: Tetraphleps bicuspis (Tetraphleps bicuspis)
715. 21-10: Dicyphus escalerae (Dicyphus escalerae)
716. 27-10: Sigara limitata (Sigara limitata)
717. 28-10: Halyomorpha halys (Halyomorpha halys)
718. 01-11: Gastrodes sp. (Gastrodes sp.)
719. 01-11: Bøgemikrocikade (Fagocyba cruenta)
720. 03-11: Orius minutus (Orius minutus)
721. 03-11: Birkegrenbladlus (Symydobius oblongus)
722. 03-11: Zygina tiliae (Zygina tiliae)
723. 04-11: Stor Bynkebladlus (Macrosiphoniella oblonga)
724. 10-11: Rød Røllikebladlus (Uroleucon achilleae)
725. 15-11: Pileskjoldlus (Chionaspis salicis)
726. 22-11: Græsviruscikade (Psammotettix alienus)
727. 30-11: Acericerus ribauti (Acericerus ribauti)
728. 04-12: Anakelisia fasciata (Anakelisia fasciata)
729. 08-12: Kelisia sabulicola (Kelisia sabulicola)
730. 08-12: Gylden Egeskjoldlus (Asterodiaspis variolosa)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator