Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
19. september 2021
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Næbmundede insekter (bl.a. tæger, cikader, bladlus og bladlopper) i 2021 (Se sidste i 2021)

1. 01-01: Linnavuoriana sexmaculata (Linnavuoriana sexmaculata)
2. 01-01: Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
3. 01-01: Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
4. 02-01: Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
5. 02-01: Grankogletæge (Gastrodes abietum)
6. 02-01: Grøn Mikrocikade (Empoasca vitis)
7. 02-01: Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
8. 03-01: Rød Kanttæge (Corizus hyoscyami)
9. 03-01: Rødgul Mikrocikade (Zygina flammigera)
10. 03-01: Acericerus heydenii (Acericerus heydenii)
11. 03-01: Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
12. 03-01: Tornet Græstæge (Stenodema calcarata)
13. 04-01: Mørk Dagpragtstjernetæge (Dicyphus errans)
14. 04-01: Amerikansk Fyrretæge (Leptoglossus occidentalis)
15. 05-01: Pilegrenbladlus (Tuberolachnus salignus)
16. 05-01: Stor Løvtæge (Acanthosoma haemorrhoidale)
17. 05-01: Zygina angusta (Zygina angusta)
18. 05-01: Drymus ryeii (Drymus ryeii)
19. 05-01: Anthocoris sp. (Anthocoris sp.)
20. 05-01: Sporecikade ubest. (Delphacidae indet.)
21. 09-01: Orius sp. (Orius sp.)
22. 09-01: Scolopostethus pictus (Scolopostethus pictus)
23. 09-01: Euceraphis betulae/punctipennis (Euceraphis betulae/punctipennis)
24. 10-01: Nældebladloppe (Trioza urticae)
25. 10-01: Stammelus sp. (Cinara sp.)
26. 10-01: Sitkabladlus (Elatobium abietinum)
27. 12-01: Lyngcikade (Ulopa reticulata)
28. 12-01: Enebærbredtæge (Chlorochroa juniperina)
29. 12-01: Peritrechus angusticollis (Peritrechus angusticollis)
30. 12-01: Acalypta parvula (Acalypta parvula)
31. 12-01: Macrodema microptera (Macrodema microptera)
32. 12-01: Lille Kranstæge (Sciocoris cursitans)
33. 12-01: Spanioneura fonscolombii (Spanioneura fonscolombii)
34. 12-01: Lyngnymfetæge (Nabis ericetorum)
35. 12-01: Scolopostethus decoratus (Scolopostethus decoratus)
36. 14-01: Newsteadia floccosa (Newsteadia floccosa)
37. 14-01: Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
38. 16-01: Næbmundet Insekt ubest. (Hemiptera indet.)
39. 16-01: Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
40. 17-01: Krydderurtcikade (Eupteryx decemnotata)
41. 19-01: Pileskjoldlus (Chionaspis salicis)
42. 20-01: Eremocoris abietis (Eremocoris abietis)
43. 21-01: Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
44. 22-01: Stenodema sp. (Stenodema sp.)
45. 22-01: Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
46. 23-01: Plinthisus pusillus (Plinthisus pusillus)
47. 23-01: Brun Frøtæge (Stygnocoris sabulosus)
48. 23-01: Lysesivcikade (Conomelus anceps)
49. 23-01: Klitfrøtæge (Megalonotus chiragra)
50. 23-01: Sphagnumtæge (Hebrus ruficeps)
51. 23-01: Skrædder (Hydrometra stagnorum)
52. 23-01: Almindelig Bispetæge (Aelia acuminata)
53. 23-01: Lille Skøjteløber (Gerris argentatus)
54. 23-01: Nabis ferus (Nabis ferus)
55. 23-01: Krogtæge (Podops inunctus)
56. 23-01: Broget Blomstertæge (Deraeocoris lutescens)
57. 23-01: Scolopostethus affinis (Scolopostethus affinis)
58. 23-01: Starfrøtæge (Cymus glandicolor)
59. 24-01: Tidseltæge (Tingis cardui)
60. 24-01: Bonbon-Cikade (Idiocerus herrichii)
61. 24-01: Tofaset Græstæge (Notostira elongata)
62. 24-01: Skræppetæge (Coreus marginatus)
63. 24-01: Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
64. 25-01: Anthocoris amplicollis (Anthocoris amplicollis)
65. 25-01: Tiplettet Småcikade (Balclutha punctata)
66. 25-01: Slank Enebærtæge (Cyphostethus tristriatus)
67. 27-01: Skærmplantetæge (Orthops campestris)
68. 03-02: Cacopsylla pulchra (Cacopsylla pulchra)
69. 03-02: Gråpilbladloppe (Cacopsylla brunneipennis)
70. 03-02: Almindelig Engtæge (Lygus pratensis)
71. 04-02: Xylocoris galactinus (Xylocoris galactinus)
72. 06-02: Ildtæge (Pyrrhocoris apterus)
73. 17-02: Halyomorpha halys (Halyomorpha halys)
74. 19-02: Gåsefodbladloppe (Trioza chenopodii)
75. 20-02: Stribet Tjørnebladloppe (Cacopsylla crataegi)
76. 20-02: Anaceratagallia venosa/ribauti (Anaceratagallia venosa/ribauti)
77. 20-02: Baldrianfrøtæge (Acompus rufipes)
78. 20-02: Peritrechus geniculatus (Peritrechus geniculatus)
79. 21-02: Zyginidia sp. (Zyginidia sp.)
80. 21-02: Acericerus ribauti (Acericerus ribauti)
81. 21-02: Bækløber (Velia caprai)
82. 21-02: Vandrøver (Ilyocoris cimicoides)
83. 23-02: Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
84. 24-02: Berytinus minor (Berytinus minor)
85. 24-02: Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
86. 24-02: Bladloppe ubest. (Psylloidea indet.)
87. 25-02: Rygsvømmer sp. (Notonecta sp.)
88. 25-02: Stor Barktæge (Aradus conspicuus)
89. 26-02: Gyvelbladloppe (Arytaina genistae)
90. 26-02: Stenocranus sp. (Stenocranus sp.)
91. 27-02: Peritrechus nubilus (Peritrechus nubilus)
92. 27-02: Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
93. 27-02: Gylden Urtetæge (Eysarcoris venustissimus)
94. 27-02: Stor Frøtæge (Rhyparochromus pini)
95. 27-02: Fladhovedcikade (Eupelix cuspidata)
96. 27-02: Skovkanttæge (Rhopalus subrufus)
97. 27-02: Nabis pseudoferus (Nabis pseudoferus)
98. 27-02: Orius niger (Orius niger)
99. 27-02: Dictyla echii (Dictyla echii)
100. 28-02: Scolopostethus sp. (Scolopostethus sp.)
101. 28-02: Drymus sp. (Drymus sp.)
102. 28-02: Drymus brunneus (Drymus brunneus)
103. 28-02: Fyrregrenbladlus (Cinara pinea)
104. 28-02: Egebladloppe (Trioza remota)
105. 28-02: Agramma laetum (Agramma laetum)
106. 01-03: Trapezonotus sp. (Trapezonotus sp.)
107. 01-03: Sphragisticus nebulosus (Sphragisticus nebulosus)
108. 02-03: Åskøjteløber (Aquarius najas)
109. 02-03: Gyvelbredtæge (Piezodorus lituratus)
110. 04-03: Zygina sp. (Zygina sp.)
111. 06-03: Blå Bredtæge (Zicrona caerulea)
112. 06-03: Flad Risgærdetæge (Aneurus avenius)
113. 08-03: Temnostethus pusillus (Temnostethus pusillus)
114. 09-03: Aphalara maculipennis (Aphalara maculipennis)
115. 14-03: Tingis ampliata (Tingis ampliata)
116. 14-03: Rød Kåltæge (Eurydema ornata)
117. 14-03: Almindelig Rygsvømmer (Notonecta glauca)
118. 15-03: Anthocoris butleri (Anthocoris butleri)
119. 16-03: Stor Bugsvømmer (Corixa punctata)
120. 16-03: Plettet Mjødurtcikade (Macrosteles septemnotatus)
121. 17-03: Pachybrachius fracticollis (Pachybrachius fracticollis)
122. 18-03: Mørk Bregnetæge (Monalocoris filicis)
123. 18-03: Zyginella pulchra (Zyginella pulchra)
124. 20-03: Eremocoris plebejus (Eremocoris plebejus)
125. 20-03: Nabis sp. (Nabis sp.)
126. 20-03: Skovgræstæge (Stenodema holsata)
127. 20-03: Sivbladloppe (Livia juncorum)
128. 21-03: Delphacodes venosus (Delphacodes venosus)
129. 21-03: Notostira sp. (Notostira sp.)
130. 21-03: Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
131. 21-03: Stenocranus major (Stenocranus major)
132. 21-03: Skøjteløber ubest. (Gerridae indet.)
133. 24-03: Brunlig Blomstertæge (Pinalitus atomarius)
134. 24-03: Moseskøjteløber (Gerris lateralis)
135. 24-03: Peritrechus sp. (Peritrechus sp.)
136. 25-03: Hesperocorixa sahlbergi (Hesperocorixa sahlbergi)
137. 25-03: Lille Bugsvømmer (Sigara lateralis)
138. 26-03: Tandet Skøjteløber (Gerris odontogaster)
139. 26-03: Dværgrygsvømmer (Plea minutissima)
140. 26-03: Sortbenet Bugsvømmer (Callicorixa praeusta)
141. 27-03: Mørk Tornben (Sehirus luctuosus)
142. 29-03: Almindelig Skøjteløber (Gerris lacustris)
143. 30-03: Trapezonotus dispar (Trapezonotus dispar)
144. 30-03: Spættet Tornben (Tritomegas bicolor)
145. 30-03: Soldatertæge (Lygaeus equestris)
146. 30-03: Fyrrebredtæge (Chlorochroa pinicola)
147. 30-03: Almindelig Bugsvømmer (Sigara striata)
148. 31-03: Stavtæge (Ranatra linearis)
149. 31-03: Notonecta obliqua (Notonecta obliqua)
150. 31-03: Skrædder sp. (Hydrometra sp.)
151. 31-03: Stor Styltetæge (Neides tipularius)
152. 31-03: Dværgskøjteløber (Microvelia reticulata)
153. 31-03: Almindelig Kåltæge (Eurydema oleracea)
154. 01-04: Skorpiontæge (Nepa cinerea)
155. 01-04: Lille Rovbugsvømmer (Cymatia coleoptrata)
156. 01-04: Chartoscirta cincta (Chartoscirta cincta)
157. 02-04: Chartoscirta elegantula (Chartoscirta elegantula)
158. 03-04: Blank Tornben (Thyreocoris scarabaeoides)
159. 03-04: Aphanus rolandri (Aphanus rolandri)
160. 04-04: Stribet Bugsvømmer (Sigara semistriata)
161. 05-04: Mældetæge (Parapiesma quadratum)
162. 07-04: Anthocoris limbatus (Anthocoris limbatus)
163. 07-04: Grøn Tjørnebladloppe (Cacopsylla peregrina)
164. 08-04: Viridicerus ustulatus (Viridicerus ustulatus)
165. 08-04: Zygina tiliae (Zygina tiliae)
166. 08-04: Mosekanttæge (Rhopalus maculatus)
167. 09-04: Almindelig Birketæge (Elasmucha grisea)
168. 09-04: Gulbrystet Skøjteløber (Gerris thoracicus)
169. 10-04: Græsplænecikade (Javesella pellucida)
170. 10-04: Metidiocerus rutilans (Metidiocerus rutilans)
171. 10-04: Anakelisia fasciata (Anakelisia fasciata)
172. 10-04: Myretuebladlus (Forda formicaria)
173. 10-04: Vampyrrodlus (Paracletus cimiciformis)
174. 12-04: Campylosteira verna (Campylosteira verna)
175. 12-04: Glat Randtæge (Ceraleptus lividus)
176. 12-04: Scolopostethus puberulus (Scolopostethus puberulus)
177. 12-04: Ischnocoris angustulus (Ischnocoris angustulus)
178. 13-04: Plinthisus brevipennis (Plinthisus brevipennis)
179. 15-04: Bugsvømmer, ubest. (Corixidae indet.)
180. 16-04: Sigara distincta (Sigara distincta)
181. 16-04: Sigara iactans (Sigara iactans)
182. 16-04: Brakvandsbugsvømmer (Sigara stagnalis)
183. 16-04: Paracorixa concinna (Paracorixa concinna)
184. 17-04: Dambugsvømmer (Hesperocorixa linnaei)
185. 17-04: Eremocoris podagricus (Eremocoris podagricus)
186. 17-04: Håret Frøtæge (Pionosomus varius)
187. 17-04: Rudetæge (Syromastus rhombeus)
188. 18-04: Stor Tornben (Sehirus morio)
189. 18-04: Acanthodelphax spinosa (Acanthodelphax spinosa)
190. 18-04: Bispetæge sp. (Aelia sp.)
191. 19-04: Hvidrandet Tornben (Legnotus limbosus)
192. 19-04: Rynket Randtæge (Arenocoris fallenii)
193. 20-04: Mosebredtæge (Rhacognathus punctatus)
194. 20-04: Hjerteplettet Tæge (Orthops basalis)
195. 20-04: Skarntæge (Reduvius personatus)
196. 22-04: Berytinus crassipes (Berytinus crassipes)
197. 24-04: Brun Tjørnebladloppe (Cacopsylla melanoneura)
198. 24-04: Lille Tornben (Legnotus picipes)
199. 24-04: Pterotmetus staphyliniformis (Pterotmetus staphyliniformis)
200. 25-04: Sigara sp. (Sigara sp.)
201. 25-04: Sehirus sp. (Sehirus sp.)
202. 25-04: Xylocoris cursitans (Xylocoris cursitans)
203. 27-04: Peritrechus convivus (Peritrechus convivus)
204. 27-04: Almindelig Springtæge (Saldula saltatoria)
205. 27-04: Stregtæge (Jalla dumosa)
206. 28-04: Korthornet Blomstertæge (Agnocoris rubicundus)
207. 28-04: Lysbenet Blomstertæge (Criocoris crassicornis)
208. 28-04: Dictyla convergens (Dictyla convergens)
209. 28-04: Fyrrebarktæge (Aradus cinnamomeus)
210. 29-04: Tørkekanttæge (Stictopleurus abutilon)
211. 02-05: Vandreskøjteløber (Limnoporus rufoscutellatus)
212. 02-05: Eupteryx florida (Eupteryx florida)
213. 02-05: Elasmostethus sp. (Elasmostethus sp.)
214. 02-05: Orius majusculus (Orius majusculus)
215. 02-05: Starskjoldtæge (Eurygaster testudinaria)
216. 02-05: Lysebrun Skovcikade (Speudotettix subfusculus)
217. 02-05: Selleritæge (Orthops kalmii)
218. 02-05: Klitsandtæge (Phimodera humeralis)
219. 08-05: Rhyparochromus phoeniceus (Rhyparochromus phoeniceus)
220. 08-05: Microvelia buenoi (Microvelia buenoi)
221. 08-05: Graptopeltus lynceus (Graptopeltus lynceus)
222. 09-05: Almindelig Kanttæge (Rhopalus parumpunctatus)
223. 09-05: Anthocoris nemoralis (Anthocoris nemoralis)
224. 09-05: Langtornet Randtæge (Coriomeris denticulatus)
225. 09-05: Ærtebladlus (Acyrthosiphon pisum)
226. 10-05: Nothodelphax distincta (Nothodelphax distincta)
227. 10-05: Slåenrandtæge (Gonocerus acuteangulatus)
228. 10-05: Stor Kranstæge (Sciocoris homalonotus)
229. 10-05: Saldula palustris (Saldula palustris)
230. 11-05: Lang Stråtæge (Chorosoma schillingii)
231. 11-05: Rhyparochromus vulgaris (Rhyparochromus vulgaris)
232. 12-05: Lille Bærtæge (Peribalus strictus)
233. 13-05: Sigara falleni (Sigara falleni)
234. 13-05: Elmegallebladlustæge (Anthocoris gallarumulmi)
235. 13-05: Stribetæge (Graphosoma italicum)
236. 13-05: Orthops sp. (Orthops sp.)
237. 13-05: Stribet Kartoffelbladlus (Macrosiphum euphorbiae)
238. 13-05: Bøgebladlus (Phyllaphis fagi)
239. 13-05: Megalonotus praetextatus (Megalonotus praetextatus)
240. 14-05: Euscelis incisus (Euscelis incisus)
241. 14-05: Blodcikade (Cercopis vulnerata)
242. 14-05: Almindelig Barktæge (Aradus depressus)
243. 14-05: Sort Starbladlus (Caricosipha paniculatae)
244. 15-05: Fingerbølblomstertæge (Dicyphus pallicornis)
245. 16-05: Gerris sp. (Gerris sp.)
246. 16-05: Sandfrøtæge (Trapezonotus arenarius)
247. 17-05: Stor Vortebirkebladlus (Euceraphis betulae)
248. 17-05: Sigara scotti (Sigara scotti)
249. 17-05: Dværgblomstertæge (Chlamydatus pullus)
250. 17-05: Stygnocoris fuligineus (Stygnocoris fuligineus)
251. 17-05: Skovbredtæge (Troilus luridus)
252. 18-05: Saldula sp. (Saldula sp.)
253. 19-05: Gedebladsløvtæge (Elasmostethus minor)
254. 20-05: Grøn Pilebladloppe (Cacopsylla ambigua)
255. 20-05: Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
256. 20-05: Buskcikade ubest. (Cixiidae indet.)
257. 22-05: Horncikade (Centrotus cornutus)
258. 23-05: Pukkelhornet Blomstertæge (Harpocera thoracica)
259. 23-05: Stor Ahornbladlus (Drepanosiphum platanoidis)
260. 23-05: Seksplettet Blomstertæge (Grypocoris sexguttatus)
261. 23-05: Acompocoris alpinus (Acompocoris alpinus)
262. 24-05: Bedebladlus (Aphis fabae)
263. 24-05: Cinara pruinosa (Cinara pruinosa)
264. 24-05: Sigara fossarum (Sigara fossarum)
265. 25-05: Skildpaddebladlus (Periphyllus testudinaceus)
266. 27-05: Askebladlus ubestemt (Prociphilus bumeliae/fraxini)
267. 27-05: Cymus claviculus (Cymus claviculus)
268. 27-05: Ribsbladlus (Cryptomyzus ribis)
269. 28-05: Steffensurttæge (Metatropis rufescens)
270. 28-05: Krageklotæge (Gampsocoris punctipes)
271. 28-05: Tretornet Græstæge (Stenodema trispinosa)
272. 28-05: Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
273. 28-05: Stor Nældebladlus (Microlophium carnosum)
274. 28-05: Vinskjoldlus (Pulvinaria vitis)
275. 29-05: Nabis rugosus (Nabis rugosus)
276. 29-05: Stor Blomstertæge (Calocoris alpestris)
277. 30-05: Søskøjteløber (Aquarius paludum)
278. 30-05: Spidslønbladlus (Periphyllus aceris)
279. 30-05: Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
280. 31-05: Stribet Blomstertæge (Rhabdomiris striatellus)
281. 31-05: Elmeribsrodlus (Eriosoma ulmi)
282. 31-05: Oncopsis alni (Oncopsis alni)
283. 31-05: Græsskjoldtæge (Eurygaster maura)
284. 01-06: Bladlus ubest. (Aphidoidea indet.)
285. 01-06: Eurybregma nigrolineata (Eurybregma nigrolineata)
286. 02-06: Fireplettet Blomstertæge (Dryophilocoris flavoquadrimaculatus)
287. 02-06: Stor Sandtæge (Odontoscelis fuliginosa)
288. 02-06: Sort Blomstertæge (Capsus ater)
289. 03-06: Sigara nigrolineata (Sigara nigrolineata)
290. 03-06: Thamnotettix dilutior (Thamnotettix dilutior)
291. 04-06: Gulstribet Egetæge (Miris striatus)
292. 05-06: Rødbrun Græstæge (Leptopterna ferrugata)
293. 05-06: Sumpgræscikade (Javesella discolor)
294. 05-06: Lille Randtæge (Bathysolen nubilus)
295. 05-06: Egemaskebladlus (Thelaxes dryophila)
296. 05-06: Cymus melanocephalus (Cymus melanocephalus)
297. 05-06: Skræppebladlus (Aphis rumicis)
298. 05-06: Gyvelbladlus (Aphis sarothamni)
299. 06-06: Kurvblomsttæge (Orthocephalus coriaceus)
300. 06-06: Askebladlus (bumeliae) (Prociphilus bumeliae)
301. 06-06: Bjørnegræscikade (Hyledelphax elegantula)
302. 06-06: Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
303. 06-06: Hornskjoldlus (Parthenolecanium corni)
304. 06-06: Strandmalurtbladlus (Macrosiphoniella pulvera)
305. 06-06: Rosenbladlus (Macrosiphum rosae)
306. 06-06: Enebærbladlus (Cinara juniperi)
307. 06-06: Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
308. 06-06: Pileskudbladlus (Aphis farinosa)
309. 06-06: Nellikerodbladlus (Macrosiphum gei)
310. 07-06: Macropsis sp. (Macropsis sp.)
311. 07-06: Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
312. 07-06: Rødknæet Blomstertæge (Mermitelocerus schmidtii)
313. 07-06: Idiocerinae ubest. (Idiocerinae indet.)
314. 07-06: Høgeskægbladlus (Uroleucon grossum)
315. 08-06: Lysebrun Løvtrætæge (Psallus varians)
316. 08-06: Dagpragtstjernebladlus (Brachycaudus klugkisti)
317. 08-06: Oncopsis sp. (Oncopsis sp.)
318. 08-06: Orangebrun Blomstertæge (Hoplomachus thunbergii)
319. 09-06: Nabis brevis (Nabis brevis)
320. 09-06: Kirsebærbladlus (Myzus cerasi)
321. 10-06: Ditropis pteridis (Ditropis pteridis)
322. 10-06: Dybvandstæge (Aphelocheirus aestivalis )
323. 10-06: Psallus sp. (Psallus sp.)
324. 10-06: Stor Mjødurtbladlus (Macrosiphum cholodkovskyi)
325. 11-06: Sortbrun Løvtrætæge (Psallus ambiguus)
326. 11-06: Oncopsis carpini (Oncopsis carpini)
327. 11-06: Hyldebladlus (Aphis sambuci)
328. 12-06: Kartoffelbladlus (Aulacorthum solani)
329. 12-06: Lille Nældebladlus (Aphis urticata)
330. 12-06: Rød Æblebladlus (Dysaphis plantaginea)
331. 12-06: Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
332. 12-06: Strandtæge (Salda littoralis)
333. 12-06: Finpunkteret Blomstertæge (Pinalitus cervinus)
334. 13-06: Melet Blommebladlus (Hyalopterus pruni)
335. 13-06: Lindebladlus (Eucallipterus tiliae)
336. 13-06: Kornelbladlus (Anoecia corni)
337. 13-06: Fireplettet Cikade (Cicadula quadrinotata)
338. 13-06: Gulstribet Blomstertæge (Orthotylus marginalis)
339. 13-06: Sortstribet Græstæge (Acetropis gimmerthalii)
340. 13-06: Kongeskjoldlus (Pulvinaria regalis)
341. 14-06: Errastunus ocellaris (Errastunus ocellaris)
342. 14-06: Sort Græstæge (Pithanus maerkelii)
343. 14-06: Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
344. 14-06: Oncopsis subangulata (Oncopsis subangulata)
345. 14-06: Egeblomstertæge (Phylus melanocephalus)
346. 14-06: Alnetoidea alneti (Alnetoidea alneti)
347. 15-06: Tidlig Gyveltæge (Heterocordylus tibialis)
348. 15-06: Eupteryx cyclops (Eupteryx cyclops)
349. 15-06: Uldlus ubest. (Pseudococcidae indet.)
350. 15-06: Buksbombladloppe (Psylla buxi)
351. 16-06: Aflang Blomstertæge (Cyllecoris histrionius)
352. 16-06: Elmecikade (Ribautiana ulmi)
353. 16-06: Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
354. 17-06: Graphocraerus ventralis (Graphocraerus ventralis)
355. 17-06: Klokkeblomsttæge (Strongylocoris steganoides)
356. 17-06: Øjenplet Blomstertæge (Closterotomus fulvomaculatus)
357. 17-06: Arocephalus longiceps (Arocephalus longiceps)
358. 17-06: Rødbenet Blomstertæge (Closterotomus biclavatus)
359. 18-06: Rødknærandtæge  (Spathocera dalmanii)
360. 18-06: Gulrandet Blomstertæge (Capsodes gothicus)
361. 18-06: Ædelgranstammelus (Adelges piceae)
362. 18-06: Mellus ubest. (Aleyrodidae indet.)
363. 18-06: Lille Bispetæge (Aelia klugii)
364. 19-06: Hasselbladlus (Myzocallis coryli)
365. 19-06: Kragekloblomstertæge (Macrotylus paykullii)
366. 19-06: Ellebladloppe (Psylla alni)
367. 19-06: Plantageblomstertæge (Plesiodema pinetella)
368. 19-06: Håret Snerretæge (Polymerus nigrita)
369. 19-06: Lille Sandtæge (Odontoscelis lineola)
370. 19-06: Euides basilinea (Euides basilinea)
371. 19-06: Pachybrachius luridus (Pachybrachius luridus)
372. 19-06: Gulbenet Blomstertæge (Phylus coryli)
373. 19-06: Loricula pselaphiformis (Loricula pselaphiformis)
374. 19-06: Harrilgræscikade (Arthaldeus pascuellus)
375. 20-06: Europiella sp. (Europiella sp.)
376. 20-06: Græsblomstertæge (Amblytylus nasutus)
377. 20-06: Rølliketæge (Calocoris roseomaculatus)
378. 20-06: Sorttornet Blomstertæge (Apolygus lucorum)
379. 20-06: Stor Granstammelus (Cinara piceae)
380. 20-06: Macrosteles sp. (Macrosteles sp.)
381. 20-06: Høgeurttæge (Orthocephalus saltator)
382. 20-06: Toplettet Bederoetæge (Closterotomus norwegicus)
383. 20-06: Håret Skov-Galtetandtæge (Dicyphus stachydis)
384. 20-06: Kybos sp. (Kybos sp.)
385. 20-06: Hasselkvistbladlus (Corylobium avellanae)
386. 20-06: Macropsis infuscata (Macropsis infuscata)
387. 20-06: Østlig rovbugsvømmer (Cymatia rogenhoferi)
388. 20-06: Åkandeløber (Mesovelia furcata)
389. 21-06: Psammotettix confinis (Psammotettix confinis)
390. 21-06: Lyshåret Blomstertæge (Phoenicocoris obscurellus)
391. 21-06: Ribautiana debilis (Ribautiana debilis)
392. 21-06: Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
393. 21-06: Bøgemikrocikade (Fagocyba cruenta)
394. 21-06: Ellemikrocikade (Kybos smaragdulus)
395. 21-06: Kybos butleri (Kybos butleri)
396. 21-06: Orthocephalus sp. (Orthocephalus sp.)
397. 21-06: Edwardsiana frustrator (Edwardsiana frustrator)
398. 21-06: Brun Sumpcikade (Macustus grisescens)
399. 21-06: Citrusskjoldlus (Icerya purchasi)
400. 21-06: Ligusterbladlus (Myzus ligustri)
401. 21-06: Edwardsiana prunicola (Edwardsiana prunicola)
402. 22-06: Lille Birkecikade (Oncopsis tristis)
403. 22-06: Tørbundsmikrocikade (Eupteryx notata)
404. 22-06: Birkeblomstertæge (Neolygus contaminatus)
405. 22-06: Rækkeplettet Blomstertæge (Plagiognathus chrysanthemi)
406. 22-06: Stribet Birkebladlus (Callipterinella tuberculata)
407. 22-06: Glinsende Blomstertæge (Salicarus roseri)
408. 22-06: Birkemaskebladlus (Glyphina betulae)
409. 22-06: Enkelt V Blomstertæge (Deraeocoris flavilinea)
410. 22-06: Sorthåret Blomstertæge (Oncotylus punctipes)
411. 22-06: Blåtoptæge (Capsus pilifer)
412. 22-06: Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
413. 22-06: Kongelysbladlus (Aphis verbasci)
414. 22-06: Strandengblomstertæge (Conostethus griseus)
415. 22-06: Havetæge (Lygocoris pabulinus)
416. 22-06: Jordbærgallelus (Adelges laricis)
417. 22-06: Allygidius commutatus (Allygidius commutatus)
418. 22-06: Anthocoris confusus (Anthocoris confusus)
419. 22-06: Havtornbladloppe (Cacopsylla hippophaes)
420. 23-06: Mørkøjet Blomstertæge (Orthotylus tenellus)
421. 23-06: Elmeblomstertæge (Orthotylus viridinervis)
422. 23-06: Gedebladskærmplantebladlus (Hyadaphis foeniculi)
423. 24-06: Toplettet Blomstertæge (Stenotus binotatus)
424. 24-06: Hvidtjørnblomstertæge (Atractotomus mali)
425. 24-06: Phytocoris sp. (Phytocoris sp.)
426. 24-06: Nysius sp. (Nysius sp.)
427. 25-06: Kybos lindbergi (Kybos lindbergi)
428. 25-06: Macropsis cerea (Macropsis cerea)
429. 25-06: Aphis fabae cirsiiacanthoides (Aphis fabae cirsiiacanthoides)
430. 25-06: Brun Knopurtbladlus (Uroleucon jaceae)
431. 25-06: Pilecikade (Populicerus confusus)
432. 25-06: Sølvgrå Cikade (Athysanus argentarius)
433. 25-06: Tykhornet Blomstertæge (Atractotomus magnicornis)
434. 25-06: Stiroma sp. (Stiroma sp.)
435. 25-06: Stor Nældeblomstertæge (Apolygus spinolae)
436. 25-06: Æbletæge (Lygocoris rugicollis)
437. 25-06: Asiatisk Elmebladlus (Tinocallis takachihoensis )
438. 26-06: Balsaminbladlus (Impatientinum balsamines)
439. 26-06: Alebra sp. (Alebra sp.)
440. 26-06: Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
441. 26-06: Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
442. 26-06: Subsaltusaphis picta (Subsaltusaphis picta)
443. 26-06: Bleg Bregnetæge (Bryocoris pteridis)
444. 26-06: Kraftig Blomstertæge (Deraeocoris ruber)
445. 26-06: Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
446. 26-06: Allygus modestus (Allygus modestus)
447. 26-06: Egemikrocikade (Typhlocyba quercus)
448. 26-06: Criomorphus albomarginatus (Criomorphus albomarginatus)
449. 26-06: Stephanitis takeyai (Stephanitis takeyai)
450. 26-06: Ørecikade (Ledra aurita)
451. 26-06: Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
452. 26-06: Parplettet Blomstertæge (Globiceps fulvicollis)
453. 26-06: Edwardsiana sp. (Edwardsiana sp.)
454. 26-06: Parktæge (Neolygus viridis)
455. 26-06: Cixius cunicularius (Cixius cunicularius)
456. 26-06: Vikkebladlus (Megoura viciae)
457. 27-06: Agertidselbladlus (Uroleucon cirsii)
458. 27-06: Fjeldribsbladlus (Cryptomyzus korschelti)
459. 27-06: Lille Skrædder (Hydrometra gracilenta)
460. 27-06: Pediopsis tiliae (Pediopsis tiliae)
461. 27-06: Rejnfantæge (Megalocoleus tanaceti)
462. 27-06: Svovlgullig Cikade (Elymana sulphurella)
463. 28-06: Stenurtblomstertæge (Chlamydatus evanescens)
464. 28-06: Stor Græstæge (Megaloceroea recticornis)
465. 28-06: Glat Bredtæge (Carpocoris fuscispinus)
466. 28-06: Blåhatblomstertæge (Placochilus seladonicus)
467. 29-06: Alebra albostriella (Alebra albostriella)
468. 29-06: Hasselblomstertæge (Orthotylus prasinus)
469. 29-06: Brunmeleret Cikade (Allygus mixtus)
470. 29-06: Smuk Mikrocikade (Eurhadina pulchella)
471. 30-06: Lille Blåhatbladlus (Aphis confusa)
472. 30-06: Torntæge (Picromerus bidens)
473. 01-07: Kløverjordcikade (Aphrodes makarovi)
474. 01-07: Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
475. 01-07: Korthåret Blomstertæge (Calocoris affinis)
476. 01-07: Grøn Æblebladlus (Aphis pomi)
477. 01-07: Skumcikade ubestemt. (Aphrophoridae indet.)
478. 02-07: Bævreaspcikade (Populicerus populi)
479. 03-07: Geocoris grylloides (Geocoris grylloides)
480. 03-07: Grantæge (Dichrooscytus intermedius)
481. 04-07: Trestribet Tæge (Phytocoris varipes)
482. 04-07: Kortvinget Rovtæge (Coranus subapterus)
483. 04-07: Kontrast-Snerretæge (Polymerus brevicornis)
484. 04-07: Hedecikade (Megophthalmus scanicus)
485. 04-07: Lucernetæge (Adelphocoris lineolatus)
486. 04-07: Stor Snerretæge (Polymerus unifasciatus)
487. 04-07: Gråbrun Blomstertæge (Lopus decolor)
488. 04-07: Gedeskægbladlus (Brachycaudus tragopogonis)
489. 04-07: Tremulicerus tremulae (Tremulicerus tremulae)
490. 04-07: Skov-Galtetandtæge (Dicyphus pallidus)
491. 04-07: Lys Skovtæge (Phytocoris longipennis)
492. 04-07: Græssporecikade (Dicranotropis hamata)
493. 05-07: Stor Blommebladlus (Brachycaudus cardui)
494. 05-07: Spilostethus pandurus (Spilostethus pandurus )
495. 05-07: Salturtblomstertæge (Orthotylus flavosparsus)
496. 05-07: Stor Valnødbladlus (Panaphis juglandis)
497. 05-07: Ædelcyprestæge (Dichrooscytus gustavi)
498. 06-07: Brun Cikoriebladlus (Uroleucon cichorii)
499. 06-07: Allygus sp. (Allygus sp.)
500. 06-07: Gyvelblomstertæge (Orthotylus virescens)
501. 06-07: Aphis sp. (Aphis sp.)
502. 07-07: Tværstribet Buskcikade (Cixius nervosus)
503. 07-07: Loricula elegantula (Loricula elegantula)
504. 07-07: Dicyphus sp. (Dicyphus sp.)
505. 08-07: Macropsis fuscinervis (Macropsis fuscinervis)
506. 08-07: Gulhovedet Blomstertæge (Orthotylus flavinervis)
507. 08-07: Kuglehovedet Blomstertæge (Globiceps flavomaculatus)
508. 08-07: Cicadula persimilis (Cicadula persimilis)
509. 08-07: Strandmalurttæge (Europiella decolor)
510. 08-07: Tremulicerus distinguendus (Tremulicerus distinguendus)
511. 08-07: Sigara limitata (Sigara limitata)
512. 09-07: Ege-Kridtstregtæge (Pilophorus perplexus)
513. 09-07: Lygus sp. (Lygus sp.)
514. 09-07: Blåbærtæge (Stephanitis oberti)
515. 09-07: Microvelia sp. (Microvelia sp.)
516. 09-07: Euconomelus lepidus (Euconomelus lepidus)
517. 09-07: Egecikade (Iassus lanio)
518. 09-07: Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
519. 10-07: Fyrreblomstertæge (Camptozygum aequale)
520. 10-07: Populicerus albicans (Populicerus albicans)
521. 10-07: Mørkåret Blomstertæge (Mecomma ambulans)
522. 11-07: Kællingetandtæge (Adelphocoris seticornis)
523. 11-07: Lysegrøn Blomstertæge (Orthotylus adenocarpi)
524. 11-07: Kålbladlus (Brevicoryne brassicae)
525. 11-07: Sumpgræstæge (Teratocoris paludum)
526. 11-07: Hvepsetæge (Alydus calcaratus)
527. 11-07: Lille Blomstertæge (Chlamydatus pulicarius)
528. 11-07: Sort Bælgplantebladlus (Aphis craccivora)
529. 11-07: Kortvinget Nymfetæge (Nabis flavomarginatus)
530. 12-07: Lille Stråtæge (Myrmus miriformis)
531. 12-07: Sortknæet Blomstertæge (Blepharidopterus angulatus)
532. 13-07: Lamprotettix nitidulus (Lamprotettix nitidulus)
533. 13-07: Rødbrun Blomstertæge (Pinalitus rubricatus)
534. 13-07: Polymerus sp. (Polymerus sp.)
535. 13-07: Gråbynkebladlus (Macrosiphoniella artemisiae)
536. 14-07: Mældebladlus (Hayhurstia atriplicis)
537. 14-07: Bred Nymfetæge (Nabis limbatus)
538. 14-07: Orthotylus sp. (Orthotylus sp.)
539. 14-07: Cavariella archangelicae (Cavariella archangelicae)
540. 14-07: Klitgræstæge (Trigonotylus psammaecolor)
541. 15-07: Kilebægerblomstertæge (Orthotylus moncreaffi)
542. 15-07: Delphax crassicornis (Delphax crassicornis)
543. 15-07: Lys Snerretæge (Polymerus vulneratus)
544. 15-07: Edwardsiana geometrica (Edwardsiana geometrica)
545. 15-07: Eurygaster sp. (Eurygaster sp.)
546. 16-07: Poppelblomstertæge (Sthenarus rotermundi)
547. 16-07: Hindbærcikade (Macropsis fuscula)
548. 16-07: Hvidplettet Blomstertæge (Dicyphus annulatus)
549. 16-07: Bleg Rejnfantæge (Megalocoleus molliculus)
550. 16-07: Moseblomstertæge (Tytthus pygmaeus)
551. 16-07: Sortplettet Tæge (Adelphocoris quadripunctatus)
552. 16-07: Physatocheila dumetorum (Physatocheila dumetorum)
553. 16-07: Empoasca sp. (Empoasca sp.)
554. 16-07: Sandskægtæge (Amblytylus albidus)
555. 17-07: Gråpilblomstertæge (Apolygus limbatus)
556. 17-07: Megalonotus sabulicola (Megalonotus sabulicola )
557. 17-07: Stor Skovtæge (Phytocoris ulmi)
558. 17-07: Alebra wahlbergi (Alebra wahlbergi)
559. 17-07: Tørstetræblomstertæge (Apolygus rhamnicola)
560. 18-07: Grårisblomstertæge (Monosynamma maritimum)
561. 19-07: Rododendroncikade (Graphocephala fennahi)
562. 19-07: Purpurbredtæge (Carpocoris purpureipennis)
563. 19-07: Mørk Rejnfanbladlus (Metopeurum fuscoviride)
564. 19-07: Issus coleoptratus (Issus coleoptratus)
565. 19-07: Macropsis scutellata (Macropsis scutellata)
566. 20-07: Paramesus obtusifrons (Paramesus obtusifrons)
567. 20-07: Langnæbet Blomstertæge (Asciodema obsoleta)
568. 20-07: Sart Hasseltæge (Malacocoris chlorizans)
569. 20-07: Macrosiphoniella absinthii (Macrosiphoniella absinthii)
570. 20-07: Tandet Birketæge (Elasmucha fieberi)
571. 20-07: Sortgul Cikade (Evacanthus interruptus)
572. 21-07: Spøgelsesblomstertæge (Reuteria marqueti)
573. 21-07: Monosynamma sp. (Monosynamma sp.)
574. 21-07: Blæremasketæge (Derephysia foliacea)
575. 21-07: Eurhadina loewii (Eurhadina loewii)
576. 21-07: Stor Løvtrætæge (Psallus betuleti)
577. 22-07: Chiloxanthus pilosus (Chiloxanthus pilosus)
578. 22-07: Sorthornet Blomstertæge (Brachyarthrum limitatum)
579. 22-07: Plettet Blomstertæge (Compsidolon salicellum)
580. 22-07: Fyrre-Kridtstregtæge (Pilophorus cinnamopterus)
581. 24-07: Adelphocoris sp. (Adelphocoris sp. )
582. 25-07: Eupterycyba jucunda (Eupterycyba jucunda)
583. 25-07: Håret Løvtrætæge (Psallus haematodes)
584. 26-07: Kattehaletæge (Adelphocoris ticinensis)
585. 26-07: Vandrerygsvømmer (Notonecta maculata)
586. 26-07: Delphax pulchellus (Delphax pulchellus)
587. 26-07: Ortholomus punctipennis (Ortholomus punctipennis)
588. 26-07: Stor Myggetæge (Empicoris vagabundus)
589. 26-07: Grågrøn Skovcikade (Thamnotettix confinis)
590. 26-07: Elleløvtrætæge (Psallus salicis)
591. 27-07: Stribehornet Græstæge (Trigonotylus caelestialium)
592. 27-07: Hvidpilblomstertæge (Campylomma annulicorne)
593. 27-07: Eurhadina ribauti (Eurhadina ribauti)
594. 27-07: Kelisia sp. (Kelisia sp.)
595. 27-07: Ørepilcikade (Idiocerus lituratus)
596. 27-07: Pile-Kridtstregtæge (Pilophorus clavatus)
597. 28-07: Elmegallelus (Tetraneura ulmi)
598. 28-07: Megalocoleus sp. (Megalocoleus sp.)
599. 30-07: Elasmucha sp. (Elasmucha sp.)
600. 30-07: Physatocheila smreczynskii (Physatocheila smreczynskii)
601. 30-07: Kvikgræscikade (Streptanus aemulans)
602. 31-07: Baeopelma foersteri (Baeopelma foersteri)
603. 31-07: Tagrørgræstæge (Teratocoris antennatus)
604. 31-07: Stribet Skumcikade (Neophilaenus lineatus)
605. 31-07: Calaphis betulicola (Calaphis betulicola)
606. 31-07: Sortrandet Skovtæge (Phytocoris tiliae)
607. 01-08: Fyrrecikade (Grypotes puncticollis)
608. 01-08: Kalama tricornis (Kalama tricornis)
609. 01-08: Batracomorphus allionii (Batracomorphus allionii)
610. 02-08: Nøgen Blomstertæge (Megacoelum infusum)
611. 03-08: Grovpunkteret Blomstertæge (Alloeotomus germanicus)
612. 03-08: Tværrynket Blomstertæge (Dicyphus globulifer)
613. 03-08: Mørk Skovtæge (Phytocoris reuteri)
614. 04-08: Kystengtæge (Lygus maritimus)
615. 04-08: Dufouriellus ater (Dufouriellus ater)
616. 04-08: Klitnymfetæge (Himacerus major)
617. 05-08: Brakvandsrygsvømmer (Notonecta viridis)
618. 06-08: Pileskumcikade (Aphrophora salicina)
619. 06-08: Pileløvtæge (Elasmostethus brevis)
620. 06-08: Blåmunketæge (Strongylocoris luridus)
621. 06-08: Lyngblomstertæge (Orthotylus ericetorum)
622. 06-08: Nysius helveticus (Nysius helveticus)
623. 06-08: Orangestribet Cikade (Ommatidiotus dissimilis)
624. 07-08: Mjødurtmikrocikade (Eupteryx signatipennis)
625. 07-08: Brunstribet Jordcikade (Anoscopus albifrons)
626. 07-08: Stor Dueurtbladlus (Macrosiphum epilobiellum)
627. 07-08: Melet Dueurtbladlus (Aphis epilobiaria)
628. 07-08: Kattehalebladlus (Myzus lythri)
629. 07-08: Macrosteles variatus (Macrosteles variatus)
630. 08-08: Dictyonota fuliginosa (Dictyonota fuliginosa)
631. 08-08: Planaphrodes trifasciata (Planaphrodes trifasciata)
632. 09-08: Brombær-Bladhopper (Ribautiana tenerrima)
633. 09-08: Krybpilcikade (Macropsis impura)
634. 09-08: Eurhadina sp. (Eurhadina sp.)
635. 11-08: Anoscopus flavostriatus (Anoscopus flavostriatus)
636. 11-08: Evacanthus acuminatus (Evacanthus acuminatus)
637. 12-08: Muellerianella sp. (Muellerianella sp.)
638. 12-08: Trigonotylus sp. (Trigonotylus sp.)
639. 12-08: Lang Nymfetæge (Nabis lineatus)
640. 14-08: Cavariella konoi (Cavariella konoi)
641. 14-08: Planaphrodes sp. (Planaphrodes sp.)
642. 14-08: Musevikkebladlus (Aphis craccae)
643. 15-08: Bleg Kanttæge (Brachycarenus tigrinus)
644. 17-08: Mosemikrocikade (Notus flavipennis)
645. 18-08: Bleggrøn Blomstertæge (Blepharidopterus diaphanus)
646. 18-08: Gonocerus juniperi (Gonocerus juniperi)
647. 20-08: Rhopalus sp. (Rhopalus sp.)
648. 21-08: Nysius senecionis (Nysius senecionis)
649. 21-08: Parapiesma salsolae (Parapiesma salsolae)
650. 21-08: Fieberiella septentrionalis (Fieberiella septentrionalis)
651. 22-08: Kålmellus (Aleyrodes proletella)
652. 22-08: Toplettet Cikade (Anaceratagallia venosa)
653. 28-08: Rød Rejnfanbladlus (Uroleucon tanaceti)
654. 28-08: Aphrodes diminuta (Aphrodes diminuta)
655. 28-08: Stygnocoris rusticus (Stygnocoris rusticus)
656. 28-08: Rejnfanbladlus (Macrosiphoniella tanacetaria)
657. 28-08: Kompakt Blomstertæge (Charagochilus gyllenhalii)
658. 30-08: Bønnetæge (Nezara viridula)
659. 30-08: Idiocerus stigmaticalis (Idiocerus stigmaticalis)
660. 30-08: Præstetæge (Neottiglossa pusilla)
661. 31-08: Bævreasp-Blomstertæge (Orthotylus bilineatus)
662. 01-09: Kustodetæge (Arma custos)
663. 01-09: Arboridia ribauti (Arboridia ribauti)
664. 01-09: Stictopleurus punctatonervosus (Stictopleurus punctatonervosus)
665. 02-09: Salatbladlus (Nasonovia ribisnigri)
666. 04-09: Psammotettix sp. (Psammotettix sp.)
667. 04-09: Egegrenbladlus (Lachnus roboris)
668. 04-09: Eurhadina concinna (Eurhadina concinna)
669. 04-09: Strandbugsvømmer (Corixa panzeri)
670. 04-09: Toplettet Urtetæge (Stagonomus bipunctatus)
671. 09-09: Laburrus impictifrons (Laburrus impictifrons)
672. 11-09: Stor Hasseltæge (Pantilius tunicatus)
673. 12-09: Persillebladlus (Dysaphis apiifolia)
674. 13-09: Henschia collina (Henschia collina)
675. 16-09: Poppelskovtæge (Phytocoris populi)
676. 17-09: Populicerus laminatus (Populicerus laminatus)
677. 18-09: Bynkegallelus (Cryptosiphum artemisiae)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator