Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
18. november 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Tovingede insekter (myg og fluer) i 2019 (Se første i 2019)

1. 17-11: Tephritis vespertina (Tephritis vespertina)
2. 17-11: Tephritis conura (Tephritis conura)
3. 16-11: Feuerborniella obscura (Feuerborniella obscura)
4. 16-11: Seioptera vibrans (Seioptera vibrans)
5. 15-11: Leucophenga maculata (Leucophenga maculata)
6. 13-11: Tephrochlamys flavipes (Tephrochlamys flavipes)
7. 11-11: Muscina levida (Muscina levida)
8. 10-11: Diastata nebulosa (Diastata nebulosa)
9. 09-11: Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
10. 09-11: Tephritis bardanae (Tephritis bardanae)
11. 09-11: Pletvingefrugtflue (Drosophila suzukii)
12. 08-11: Stor Kældermyg (Culiseta annulata)
13. 07-11: Suillia variegata (Suillia variegata)
14. 07-11: Gulfodet Dyndflue (Eristalis pertinax)
15. 07-11: Geomyza tripunctata (Geomyza tripunctata)
16. 03-11: Sepedon spinipes (Sepedon spinipes)
17. 03-11: Stikmyg ubest. (Culicidae indet.)
18. 03-11: Dryomyza anilis (Dryomyza anilis)
19. 03-11: Spidsvingeflue sp. (Lonchoptera sp.)
20. 03-11: Psychoda sp. (Psychoda sp.)
21. 03-11: Vintermyg sp. (Trichocera sp.)
22. 02-11: Droneflue (Eristalis tenax)
23. 02-11: Pollenia sp. (Pollenia sp.)
24. 31-10: Tipula sp. (Tipula sp.)
25. 31-10: Nephrotoma flavipalpis (Nephrotoma flavipalpis)
26. 30-10: Phaonia tuguriorum (Phaonia tuguriorum)
27. 30-10: Tipula confusa (Tipula confusa)
28. 29-10: Kuglebærerflue sp. (Sphaerophoria sp.)
29. 29-10: Calliphora vicina (Calliphora vicina)
30. 29-10: Sumpflue ubest. (Heleomyzidae indet.)
31. 29-10: Trapez-Svirreflue (Meliscaeva auricollis)
32. 29-10: Pukkelflue ubest. (Phoridae indet.)
33. 29-10: Glansmyg sp. (Ptychoptera sp.)
34. 29-10: Polietes lardarius (Polietes lardarius)
35. 29-10: Elachiptera brevipennis (Elachiptera brevipennis)
36. 29-10: Mycomya sp. (Mycomya sp.)
37. 29-10: Gulvinget Flue (Mesembrina meridiana)
38. 28-10: Stor Havesvirreflue (Syrphus torvus)
39. 28-10: Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
40. 27-10: Blomsterflue ubest. (Anthomyiidae indet.)
41. 27-10: Coelopa pilipes (Coelopa pilipes)
42. 27-10: Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
43. 27-10: Lyciella sp. (Lyciella sp.)
44. 27-10: Morpholeria ruficornis (Morpholeria ruficornis)
45. 27-10: Suillia atricornis (Suillia atricornis)
46. 27-10: Suillia bicolor (Suillia bicolor)
47. 27-10: Lille Kældermyg (Culex pipiens)
48. 27-10: Fannia sp. (Fannia sp.)
49. 25-10: Gulhannet Svirreflue (Xanthandrus comtus)
50. 25-10: Brun Bjørnesvirreflue (Arctophila superbiens)
51. 25-10: Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
52. 25-10: Tørve-Silkesvirreflue (Sericomyia silentis)
53. 24-10: Mark-Dyndflue (Eristalis interrupta)
54. 23-10: Eccoptomera pallescens (Eccoptomera pallescens)
55. 23-10: Thricops diaphanus (Thricops diaphanus)
56. 23-10: Almindelig Træsvirreflue (Xylota segnis)
57. 23-10: Ectophasia crassipennis (Ectophasia crassipennis )
58. 22-10: Greenomyia mongolica (Greenomyia mongolica)
59. 22-10: Bønneflue (Delia platura)
60. 22-10: Scathophaga inquinata (Scathophaga inquinata)
61. 22-10: Graphomya maculata (Graphomya maculata)
62. 21-10: Suillia sp. (Suillia sp.)
63. 20-10: Sortblå Bredfodsflue (Platycheirus albimanus)
64. 20-10: Phaonia rufiventris (Phaonia rufiventris)
65. 20-10: Have-Dyndflue (Eristalis lineata)
66. 20-10: Dødsflue (Cynomya mortuorum)
67. 20-10: Hydrophoria sp. (Hydrophoria sp.)
68. 20-10: Sylvicola sp. (Sylvicola sp.)
69. 19-10: Trebåndet Sumpsvirreflue (Helophilus trivittatus)
70. 19-10: Tipula pagana (Tipula pagana)
71. 19-10: Almindelig Havesvirreflue (Syrphus ribesii)
72. 19-10: Stomorhina lunata (Stomorhina lunata)
73. 19-10: Hjortelus (Lipoptena cervi)
74. 19-10: Coenosia agromyzina (Coenosia agromyzina)
75. 18-10: Phaonia subventa (Phaonia subventa)
76. 18-10: Håret Dyndflue (Eristalis intricaria)
77. 17-10: Mark-Snabelsvirreflue (Rhingia campestris)
78. 17-10: Gul Græsflue (Opomyza florum)
79. 17-10: Elgiva solicita (Elgiva solicita)
80. 16-10: Rhipidia maculata (Rhipidia maculata)
81. 16-10: Tipula luteipennis (Tipula luteipennis)
82. 15-10: Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
83. 15-10: Chlorops sp. (Chlorops sp.)
84. 15-10: Phasia pusilla (Phasia pusilla)
85. 15-10: Protoclythia rufa (Protoclythia rufa)
86. 15-10: Bibio clavipes/lepidus (Bibio clavipes/lepidus)
87. 14-10: Sommerfuglemyg ubest. (Psychodidae indet.)
88. 14-10: Hvidplettet Agersvirreflue (Scaeva pyrastri)
89. 14-10: Dicranomyia modesta (Dicranomyia modesta)
90. 13-10: Lille Havesvirreflue (Syrphus vitripennis)
91. 13-10: Mat Spydsvirreflue (Baccha elongata)
92. 13-10: Copromyza stercoraria (Copromyza stercoraria)
93. 13-10: Campsicnemus curvipes (Campsicnemus curvipes)
94. 12-10: Nephrotoma flavescens (Nephrotoma flavescens)
95. 12-10: Helina impuncta (Helina impuncta)
96. 12-10: Periscepsia carbonaria (Periscepsia carbonaria)
97. 12-10: Phasia obesa (Phasia obesa)
98. 10-10: Måneplettet Marksvirreflue (Eupeodes luniger)
99. 10-10: Mellemfluen Oskar (Tachina fera)
100. 10-10: Scathophaga sp. (Scathophaga sp.)
101. 10-10: Almindelig Kuglebærerflue (Sphaerophoria scripta)
102. 10-10: Skov-Bredfodsflue (Platycheirus scutatus)
103. 10-10: Dødningehoved-Svirreflue (Myathropa florea)
104. 09-10: Løgsvirreflue ubest. (Eumerus sp.)
105. 09-10: Lucilia ampullacea (Lucilia ampullacea)
106. 07-10: Scathophaga furcata (Scathophaga furcata)
107. 07-10: Havesvirreflue ubest. (Syrphus sp.)
108. 07-10: Scatopse notata (Scatopse notata)
109. 06-10: Gødnings-Dyndflue (Eristalinus sepulchralis)
110. 06-10: Almindelig Dyndflue (Eristalis arbustorum)
111. 06-10: Sort Hårrovflue (Tolmerus atricapillus)
112. 06-10: Grøn Kokasseflue (Neomyia cornicina)
113. 05-10: Dyndflue ubest. (Eristalis sp.)
114. 05-10: Palloptera ustulata/anderssoni (Palloptera ustulata/anderssoni)
115. 05-10: Sylvicola punctatus (Sylvicola punctatus)
116. 05-10: Brøndselflue (Dioxyna bidentis)
117. 05-10: Anomoia purmunda (Anomoia purmunda)
118. 05-10: Kompost-Svirreflue (Syritta pipiens)
119. 04-10: Ensina sonchi (Ensina sonchi)
120. 04-10: Lille Dyndflue (Eristalis abusiva)
121. 03-10: Guldflue sp. (Lucilia sp.)
122. 03-10: Blåvinget Pragtsnylteflue (Phasia hemiptera)
123. 03-10: Phasia barbifrons (Phasia barbifrons)
124. 03-10: Cylindromyia brassicaria (Cylindromyia brassicaria)
125. 03-10: Leia fascipennis (Leia fascipennis)
126. 03-10: Lang Græssvirreflue (Melanostoma scalare)
127. 03-10: Psectrotanypus varius (Psectrotanypus varius)
128. 03-10: Bælte-Svirreflue (Meliscaeva cinctella)
129. 03-10: Græssvirreflue ubest. (Melanostoma sp.)
130. 02-10: Klit-Maskesvirreflue (Paragus tibialis)
131. 01-10: Agathomyia falleni (Agathomyia falleni)
132. 30-09: Polyporivora ornata (Polyporivora ornata)
133. 30-09: Lyciella decempunctata (Lyciella decempunctata)
134. 29-09: Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
135. 29-09: Sarcophaga sp. (Sarcophaga sp.)
136. 29-09: Melinda viridicyanea (Melinda viridicyanea)
137. 29-09: Melinda gentilis (Melinda gentilis)
138. 29-09: Almindelig Klyngeflue (Pollenia rudis)
139. 29-09: Metalimnobia quadrimaculata (Metalimnobia quadrimaculata)
140. 28-09: Phytomyza lappae (Phytomyza lappae)
141. 27-09: Calliopum sp (Calliopum sp)
142. 27-09: Nemorilla floralis (Nemorilla floralis)
143. 27-09: Neomyia viridescens (Neomyia viridescens)
144. 27-09: Cylindromyia sp. (Cylindromyia sp.)
145. 27-09: Lonchoptera scutellata (Lonchoptera scutellata)
146. 26-09: Coenosia testacea (Coenosia testacea)
147. 26-09: Hestehov-Urtesvirreflue (Cheilosia canicularis)
148. 25-09: Stribet Græsflue (Opomyza germinationis)
149. 25-09: Lindneromyia dorsalis (Lindneromyia dorsalis)
150. 24-09: Plantageflue (Hydrotaea irritans)
151. 24-09: Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
152. 24-09: Skovmyg sp. (Aedes sp.)
153. 22-09: Brakvands-Dyndflue (Eristalinus aeneus)
154. 22-09: Selleriflue (Euleia heraclei)
155. 22-09: Gylden Pragtsnylteflue (Phasia aurigera)
156. 22-09: Kødflue ubest. (Sarcophagidae indet.)
157. 21-09: Almindelig Guldflue (Lucilia caesar)
158. 21-09: Ptychoptera albimana (Ptychoptera albimana)
159. 21-09: Gymnosoma nitens (Gymnosoma nitens)
160. 21-09: Rhamphomyia erythrophthalma (Rhamphomyia erythrophthalma)
161. 21-09: Gul Bjørnesvirreflue (Arctophila bombiformis)
162. 21-09: Stor Gødningsrovflue (Asilus crabroniformis)
163. 19-09: Limnellia quadrata (Limnellia quadrata)
164. 19-09: Acidia cognata (Acidia cognata)
165. 19-09: Rødbenet Kærflue (Sepedon sphegea)
166. 19-09: Stueflue (Musca domestica)
167. 19-09: Sargus flavipes (Sargus flavipes)
168. 18-09: Lys Buesvirreflue (Didea fasciata)
169. 18-09: Phania funesta (Phania funesta)
170. 18-09: Stor humlesvirreflue (Volucella zonaria)
171. 18-09: Siphona sp. (Siphona sp.)
172. 18-09: Kvægflue (Musca autumnalis)
173. 16-09: Gul Humlesvirreflue (Volucella inanis)
174. 15-09: Rovflue ubest. (Asilidae indet.)
175. 15-09: Mydaea corni (Mydaea corni)
176. 15-09: Tipula fulvipennis (Tipula fulvipennis)
177. 15-09: Lucilia sericata (Lucilia sericata)
178. 15-09: Hvidbåndet Humlesvirreflue (Volucella pellucens)
179. 15-09: Pericoma sp. (Pericoma sp.)
180. 15-09: Hybrid-Sumpsvirreflue (Helophilus hybridus)
181. 14-09: Gymnosoma sp. (Gymnosoma sp.)
182. 14-09: Sphenella marginata (Sphenella marginata)
183. 14-09: Skjold-Bredfodsflue (Platycheirus clypeatus)
184. 14-09: Smal Bredfodsflue (Platycheirus angustatus)
185. 14-09: Kvægmyg ubest. (Simuliidae indet.)
186. 14-09: Cordilura ciliata (Cordilura ciliata)
187. 14-09: Coenosia tigrina (Coenosia tigrina)
188. 13-09: Sen Ornamentsvirreflue (Xanthogramma pedissequum)
189. 13-09: Rørhat-Urtesvirreflue (Cheilosia scutellata)
190. 13-09: Dexiosoma caninum (Dexiosoma caninum)
191. 12-09: Kællingetandblomstgalmyg (Contarinia loti)
192. 12-09: Løvflue ubest. (Lauxaniidae indet.)
193. 12-09: Platypalpus sp. (Platypalpus sp.)
194. 12-09: Mørk Buesvirreflue (Didea intermedia)
195. 12-09: Sepsis sp. (Sepsis sp.)
196. 12-09: Sort Køllesvirreflue (Neoascia meticulosa)
197. 11-09: Bredplettet Marksvirreflue (Eupeodes bucculatus)
198. 09-09: Almindelig Spyflue (Calliphora vomitoria)
199. 09-09: Stor Bredfodsflue (Platycheirus peltatus)
200. 09-09: Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
201. 09-09: Lanseflue ubest. (Lonchaeidae indet.)
202. 09-09: Tachypeza nubila (Tachypeza nubila)
203. 08-09: Badeværelsemyg (Tinearia alternata)
204. 08-09: Bjerg-Svirreflue (Eriozona syrphoides)
205. 08-09: Coremacera marginata (Coremacera marginata)
206. 08-09: Kæmpefluen Harald (Tachina grossa)
207. 07-09: Stankelben ubest. (Tipulidae indet.)
208. 07-09: Subclytia rotundiventris (Subclytia rotundiventris)
209. 07-09: Svalebider (Stenepteryx hirundinis)
210. 07-09: Træsvirreflue ubest. (Xylota sp.)
211. 07-09: Dinera grisescens (Dinera grisescens)
212. 07-09: Mosestankelben (Tipula paludosa)
213. 07-09: Loxocera ubest. (Loxocera sp.)
214. 07-09: Sørgemyg ubest. (Sciaridae indet.)
215. 06-09: Drosophila melanogaster (Drosophila melanogaster)
216. 06-09: Hilara sp. (Hilara sp.)
217. 05-09: Kørvel-Urtesvirreflue (Cheilosia pagana)
218. 04-09: Bredfodsflue ubest. (Platycheirus sp.)
219. 04-09: Almindelig Maskesvirreflue (Paragus haemorrhous)
220. 02-09: Guldhåret Træsvirreflue (Xylota sylvarum)
221. 02-09: Microchrysa polita (Microchrysa polita)
222. 02-09: Hylemya sp. (Hylemya sp.)
223. 01-09: Callomyia amoena (Callomyia amoena)
224. 01-09: Mycodiplosis sp. (Mycodiplosis sp.)
225. 01-09: Tachydromia sp. (Tachydromia sp.)
226. 01-09: Trupanea stellata (Trupanea stellata)
227. 31-08: Phaonia errans (Phaonia errans)
228. 31-08: Plettet Græsrovflue (Leptogaster guttiventris)
229. 31-08: Lonchoptera lutea (Lonchoptera lutea)
230. 31-08: Lyciella decipiens (Lyciella decipiens)
231. 31-08: Liriomyza orbona (Liriomyza orbona)
232. 31-08: Stribet Skovsvirreflue (Dasysyrphus albostriatus)
233. 31-08: Tetanocera robusta (Tetanocera robusta)
234. 31-08: Fritfluer ubest. (Chloropidae indet.)
235. 31-08: Ocydromia glabricula (Ocydromia glabricula)
236. 31-08: Opomyza sp. (Opomyza sp.)
237. 31-08: Gulvinget Engsvirreflue (Chrysogaster coemiteriorum)
238. 31-08: Cistogaster globosa (Cistogaster globosa)
239. 30-08: Rejnfangalmyg (Rhopalomyia tanaceticola)
240. 30-08: Sorthornet Guldsvirreflue (Ferdinandea cuprea)
241. 30-08: Villa modesta (Villa modesta)
242. 30-08: Bredbåndet Skovsvirreflue (Dasysyrphus tricinctus)
243. 29-08: Mintho rufiventris (Mintho rufiventris)
244. 28-08: Tabanus autumnalis (Tabanus autumnalis)
245. 28-08: Gulvinget Urtesvirreflue (Cheilosia impressa)
246. 28-08: Køl-Svirreflue (Tropidia scita)
247. 28-08: Conops quadrifasciatus (Conops quadrifasciatus)
248. 28-08: Exorista sp. (Exorista sp.)
249. 28-08: Nemotelus notatus (Nemotelus notatus)
250. 28-08: Dilophus sp. (Dilophus sp.)
251. 27-08: Haematobosca stimulans (Haematobosca stimulans)
252. 27-08: Almindelig Stiletflue (Thereva nobilitata)
253. 27-08: Asters-Urtesvirreflue (Cheilosia vernalis)
254. 27-08: Stikkelsbær-Glanssvirreflue (Epistrophe grossulariae)
255. 27-08: Storplettet Bredfodsflue (Platycheirus scambus)
256. 26-08: Toplettet Ildsvirreflue (Platycheirus rosarum)
257. 26-08: Kort Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum arcuatum)
258. 25-08: Brandbæger-Urtesvirreflue (Cheilosia bergenstammi)
259. 25-08: Tipula lunata (Tipula lunata)
260. 25-08: Hybos culiciformis (Hybos culiciformis)
261. 25-08: Phaonia angelicae (Phaonia angelicae)
262. 25-08: Bicellaria sp. (Bicellaria sp.)
263. 25-08: Helina depuncta (Helina depuncta)
264. 25-08: Ozirhincus hungaricus (Ozirhincus hungaricus)
265. 25-08: Bølgebåndet Marksvirreflue (Eupeodes nitens)
266. 24-08: Ozirhincus millefolii (Ozirhincus millefolii)
267. 24-08: Hårmyg ubest. (Bibionidae indet.)
268. 24-08: Tipula lateralis (Tipula lateralis)
269. 24-08: Kæmpestankelben (Tipula maxima)
270. 24-08: Tachydromia umbrarum (Tachydromia umbrarum)
271. 24-08: Styltemyg ubest. (Limoniidae indet.)
272. 24-08: Pilekvistgalmyg (Rabdophaga salicis)
273. 24-08: Gul Vedrovflue (Laphria flava)
274. 24-08: Klit-Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum festivum)
275. 23-08: Kålstankelben (Tipula oleracea)
276. 23-08: Phytomyza sp. (Phytomyza sp.)
277. 23-08: Bøge-Svirreflue (Fagisyrphus cinctus)
278. 23-08: Tobåndet Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum bicinctum)
279. 23-08: Dolichocephala guttata (Dolichocephala guttata)
280. 23-08: Limnophora tigrina (Limnophora tigrina)
281. 23-08: Phyto melanocephala (Phyto melanocephala)
282. 23-08: Sort Gallesvirreflue (Pipiza lugubris)
283. 23-08: Græshårmyg (Dilophus febrilis)
284. 22-08: Metalimnobia bifasciata (Metalimnobia bifasciata)
285. 22-08: Palloptera umbellatarum (Palloptera umbellatarum)
286. 22-08: Foranderlig Humlesvirreflue (Volucella bombylans)
287. 22-08: Physiphora alceae (Physiphora alceae)
288. 22-08: Rød Snylteflue (Eriothrix rufomaculatus)
289. 22-08: Peleteria rubescens (Peleteria rubescens)
290. 22-08: Eudasyphora cyanicolor (Eudasyphora cyanicolor)
291. 21-08: Almindelig Trærovflue (Choerades marginata)
292. 21-08: Dansemyg ubest. (Chironomidae indet.)
293. 21-08: Foranderlig Gallesvirreflue (Pipiza noctiluca)
294. 21-08: Sort Metalsvirreflue (Lejogaster metallina)
295. 21-08: Rød Ildsvirreflue (Platycheirus granditarsis)
296. 20-08: Rhagio tringarius (Rhagio tringarius)
297. 20-08: Almindelig Køllesvirreflue (Neoascia podagrica)
298. 20-08: Conops strigatus (Conops strigatus)
299. 20-08: Prosena siberita (Prosena siberita)
300. 19-08: Almindelig Guldklæg (Chrysops relictus)
301. 19-08: Bredkindet Urtesvirreflue (Cheilosia latifrons)
302. 18-08: Gymnosoma rotundatum (Gymnosoma rotundatum)
303. 18-08: Pukkelrygget Engrovflue (Dioctria cothurnata)
304. 18-08: Calliopum aeneum (Calliopum aeneum)
305. 17-08: Lydella stabulans (Lydella stabulans)
306. 17-08: Gulbåndet Pragtvåbenflue (Stratiomys potamida)
307. 17-08: Acinia corniculata (Acinia corniculata)
308. 17-08: Simulium sp. (Simulium sp.)
309. 17-08: Almindelig Sandrovflue (Philonicus albiceps)
310. 17-08: Rødringet Timotheflue (Nanna armillata)
311. 17-08: Trypetoptera punctulata (Trypetoptera punctulata)
312. 17-08: Lucilia silvarum (Lucilia silvarum)
313. 17-08: Dolichopus griseipennis (Dolichopus griseipennis)
314. 17-08: Dolichopus trivialis (Dolichopus trivialis)
315. 17-08: Pherbellia cinerella (Pherbellia cinerella)
316. 16-08: Lund-Træsmuldsvirreflue (Chalcosyrphus nemorum)
317. 15-08: Allophorocera ferruginea (Allophorocera ferruginea)
318. 15-08: Gulplettet Agersvirreflue (Scaeva selenitica)
319. 14-08: Pachygaster leachii (Pachygaster leachii)
320. 14-08: Sen Damsvirreflue (Anasimyia lunulata)
321. 14-08: Lille Narcisflue (Eumerus funeralis)
322. 14-08: Rhinophora lepida (Rhinophora lepida)
323. 14-08: Platycephala planifrons (Platycephala planifrons)
324. 14-08: Gulerod-Urtesvirreflue (Cheilosia velutina)
325. 14-08: Almindelig Stankelbenflue (Calobata petronella)
326. 13-08: Tipula scripta (Tipula scripta)
327. 13-08: Mørkvinget Urtesvirreflue (Cheilosia carbonaria)
328. 12-08: Sortvinget Engsvirreflue (Chrysogaster solstitialis)
329. 12-08: Hesteklæg (Tabanus sudeticus)
330. 12-08: Hybomitra ciureai (Hybomitra ciureai)
331. 12-08: Hebecnema sp. (Hebecnema sp.)
332. 12-08: Calliphoridae sp. (Calliphoridae sp.)
333. 11-08: Helina quadrum (Helina quadrum)
334. 11-08: Pegomya testacea (Pegomya testacea)
335. 11-08: Conops flavipes (Conops flavipes)
336. 10-08: Lille Stueflue (Fannia canicularis)
337. 10-08: Phaonia pallida (Phaonia pallida)
338. 09-08: Foranderlig Urtesvirreflue (Cheilosia mutabilis)
339. 09-08: Sydlig Dyndflue (Eristalis similis)
340. 09-08: Scathophaga suilla (Scathophaga suilla)
341. 09-08: Klithede-Maskesvirreflue (Paragus finitimus)
342. 09-08: Sump-Køllesvirreflue (Neoascia tenur)
343. 09-08: Bleg Pragtvåbenflue (Stratiomys singularior)
344. 09-08: Campiglossa absinthii (Campiglossa absinthii)
345. 09-08: Oxycera rara (Oxycera rara)
346. 09-08: Sicus ferrugineus (Sicus ferrugineus)
347. 09-08: Tephritis hyoscyami (Tephritis hyoscyami)
348. 09-08: Mørk Engsvirreflue (Melanogaster aerosa)
349. 08-08: Dolichopus sp. (Dolichopus sp.)
350. 08-08: Melinda sp. (Melinda sp.)
351. 08-08: Eupeodes goeldlini (Eupeodes goeldlini)
352. 08-08: Almindelig Regnklæg (Haematopota pluvialis)
353. 08-08: Gærde-Sumpsvirreflue (Parhelophilus versicolor)
354. 08-08: Klæger ubest. (Tabanidae indet.)
355. 07-08: Bananflue ubest. (Drosophilidae indet.)
356. 07-08: Fyrre-Træsmuldsvirreflue (Chalcosyrphus piger)
357. 07-08: Sarcophaga vagans (Sarcophaga vagans)
358. 07-08: Sarcophaga lehmanni (Sarcophaga lehmanni)
359. 07-08: Nephrotoma scurra (Nephrotoma scurra)
360. 07-08: Villa sp. (Villa sp.)
361. 06-08: Toxoneura modesta (Toxoneura modesta)
362. 06-08: Snude-Damsvirreflue (Anasimyia lineata)
363. 06-08: Sepsis fulgens (Sepsis fulgens)
364. 06-08: Lophosia fasciata (Lophosia fasciata)
365. 06-08: Acanthiophilus helianthi (Acanthiophilus helianthi)
366. 06-08: Løvgallesvirreflue ubest. (Heringia sp.)
367. 06-08: Ptychoptera contaminata (Ptychoptera contaminata)
368. 06-08: Urtesvirreflue ubest. (Cheilosia sp.)
369. 06-08: Terellia colon (Terellia colon)
370. 05-08: Trypeta zoe (Trypeta zoe)
371. 05-08: Argyra sp. (Argyra sp.)
372. 05-08: Nephrotoma cornicina (Nephrotoma cornicina)
373. 05-08: Skærm-Svirreflue (Melangyna umbellatarum)
374. 05-08: Gallesvirreflue sp. (Pipiza sp.)
375. 05-08: Ceroxys urticae (Ceroxys urticae)
376. 05-08: Sepsis punctum (Sepsis punctum)
377. 05-08: Notiphila cinerea (Notiphila cinerea)
378. 05-08: Rapgræsgalmyg (Mayetiola schoberi)
379. 05-08: Ruderat-Kuglebærerflue (Sphaerophoria rueppelli)
380. 05-08: Notiphila graecula (Notiphila graecula)
381. 05-08: Onesia floralis (Onesia floralis)
382. 05-08: Haematopota grandis (Haematopota grandis)
383. 05-08: Limnophora triangula (Limnophora triangula)
384. 05-08: Clusiodes albimanus (Clusiodes albimanus)
385. 05-08: Grønlig Engsvirreflue (Chrysogaster virescens)
386. 04-08: Bredhorn-Svirreflue (Pelecocera tricincta)
387. 04-08: Rådyrets Svælgbremse (Cephenemyia stimulator)
388. 04-08: Sapromyza quadripunctata (Sapromyza quadripunctata)
389. 04-08: Voria ruralis (Voria ruralis)
390. 04-08: Villa hottentotta (Villa hottentotta)
391. 04-08: Rød Skægrovflue (Eutolmus rufibarbis)
392. 04-08: Tidsel-Urtesvirreflue (Cheilosia proxima)
393. 04-08: Xyphosia miliaria (Xyphosia miliaria)
394. 03-08: Bellardia vulgaris (Bellardia vulgaris)
395. 03-08: Plettet Kuglebærerflue (Sphaerophoria menthastri)
396. 03-08: Lang Græsrovflue (Leptogaster cylindrica)
397. 03-08: Lang Urtesvirreflue (Cheilosia longula)
398. 03-08: Hestebremse (Gasterophilus intestinalis)
399. 03-08: Grøn Våbenflue (Chloromyia formosa)
400. 03-08: Miltogramma sp. (Miltogramma sp.)
401. 03-08: Eliozeta pellucens (Eliozeta pellucens)
402. 03-08: Temnostoma meridionale (Temnostoma meridionale)
403. 03-08: Engsvirreflue ubest. (Chrysogaster/Melanogaster sp.)
404. 03-08: Meromyza sp. (Meromyza sp.)
405. 03-08: Kilde-Mosesvirreflue (Orthonevra nobilis)
406. 03-08: Ephydra sp. (Ephydra sp.)
407. 02-08: Hvidplettet Agersvirreflue var. unicolor (Scaeva pyrastri var. unicolor)
408. 02-08: Discomyza incurva (Discomyza incurva)
409. 02-08: Terellia tussilaginis (Terellia tussilaginis)
410. 02-08: Minettia lupulina (Minettia lupulina)
411. 02-08: Loxocera aristata (Loxocera aristata)
412. 02-08: Odontomyia angulata (Odontomyia angulata)
413. 02-08: Setacera aurata (Setacera aurata)
414. 02-08: Conops flavipes var. melanocephala (Conops flavipes var. melanocephala)
415. 02-08: Chrysops viduatus (Chrysops viduatus)
416. 02-08: Kartoffel-Løgsvirreflue (Eumerus strigatus)
417. 02-08: Siphonella oscinina (Siphonella oscinina)
418. 02-08: Conops sp. (Conops sp.)
419. 02-08: Dinera ferina (Dinera ferina)
420. 01-08: Thricops semicinereus (Thricops semicinereus)
421. 01-08: Minettia fasciata (Minettia fasciata)
422. 31-07: Microphor anomalus (Microphor anomalus)
423. 31-07: Loxocera albiseta (Loxocera albiseta)
424. 31-07: Kornbladflue (Hydrellia griseola)
425. 31-07: Dolichopus nubilus (Dolichopus nubilus)
426. 31-07: Chrysotimus molliculus (Chrysotimus molliculus)
427. 31-07: Chrysotus gramineus (Chrysotus gramineus)
428. 31-07: Sceptonia costata (Sceptonia costata)
429. 31-07: Sepsis flavimana (Sepsis flavimana)
430. 31-07: Philygria stictica (Philygria stictica)
431. 31-07: Platypalpus laticinctus (Platypalpus laticinctus)
432. 31-07: Sarcophaga haemorrhoa (Sarcophaga haemorrhoa)
433. 31-07: Scaptomyza pallida (Scaptomyza pallida)
434. 31-07: Sceptonia nigra (Sceptonia nigra)
435. 31-07: Suillia dawnae/parva (Suillia dawnae/parva)
436. 31-07: Botanophila striolata (Botanophila striolata)
437. 31-07: Cordyla nitens (Cordyla nitens)
438. 31-07: Crossopalpus setiger (Crossopalpus setiger)
439. 31-07: Drosophila phalerata (Drosophila phalerata)
440. 31-07: Dolichopus festivus (Dolichopus festivus)
441. 31-07: Dolichopus plumipes (Dolichopus plumipes)
442. 31-07: Oplodontha viridula (Oplodontha viridula)
443. 31-07: Tachydromia arrogans (Tachydromia arrogans)
444. 31-07: Trichonta apicalis (Trichonta apicalis)
445. 31-07: Pherbina coryleti (Pherbina coryleti)
446. 31-07: Haematopota bigoti (Haematopota bigoti)
447. 31-07: Leucopomyia silesiaca (Leucopomyia silesiaca)
448. 31-07: Mycomya fimbriata (Mycomya fimbriata )
449. 31-07: Nigrotipula nigra (Nigrotipula nigra)
450. 31-07: Drapetis ephippiata (Drapetis ephippiata)
451. 31-07: Cordyla brevicornis (Cordyla brevicornis)
452. 31-07: Asteia concinna (Asteia concinna)
453. 31-07: Thaumatomyia notata (Thaumatomyia notata)
454. 31-07: Trichina clavipes (Trichina clavipes)
455. 31-07: Suillia flava (Suillia flava)
456. 31-07: Rhamphomyia lamellata (Rhamphomyia lamellata)
457. 31-07: Chamaemyia polystigma (Chamaemyia polystigma)
458. 31-07: Beris sp. (Beris sp.)
459. 31-07: Bicellaria simplicipes (Bicellaria simplicipes)
460. 31-07: Sepsis thoracica (Sepsis thoracica)
461. 31-07: Opetia nigra (Opetia nigra)
462. 31-07: Nældebåndflue (Philophylla caesio)
463. 31-07: Nemopoda nitidula (Nemopoda nitidula)
464. 31-07: Sepsis cynipsea (Sepsis cynipsea)
465. 31-07: Platypalpus pallidiventris (Platypalpus pallidiventris)
466. 31-07: Acnemia nitidicollis (Acnemia nitidicollis)
467. 31-07: Dolichopus cilifemoratus (Dolichopus cilifemoratus)
468. 31-07: Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
469. 31-07: Chamaemyia geniculata (Chamaemyia geniculata)
470. 31-07: Drapetis pusilla (Drapetis pusilla)
471. 31-07: Empis livida (Empis livida)
472. 31-07: Kyst-Bredfodsflue (Platycheirus immarginatus)
473. 31-07: Scaptomyza graminum (Scaptomyza graminum)
474. 31-07: Rødgul Bredfodsflue (Platycheirus fulviventris)
475. 31-07: Pipunculus campestris (Pipunculus campestris)
476. 31-07: Nephrotoma dorsalis (Nephrotoma dorsalis)
477. 31-07: Ochlerotatus leucomelas (Ochlerotatus leucomelas)
478. 31-07: Tetanocera elata (Tetanocera elata)
479. 31-07: Platurocypta punctum (Platurocypta punctum)
480. 31-07: Syntormon bicolorellum (Syntormon bicolorellum)
481. 31-07: Syntormon filiger (Syntormon filiger)
482. 31-07: Orellia falcata (Orellia falcata)
483. 31-07: Periscelis annulata (Periscelis annulata)
484. 31-07: Poecilobothrus nobilitatus (Poecilobothrus nobilitatus)
485. 31-07: Phyllodromia melanocephala (Phyllodromia melanocephala)
486. 31-07: Medetera jacula (Medetera jacula)
487. 31-07: Colobostema triste (Colobostema triste)
488. 31-07: Hercostomus nanus (Hercostomus nanus)
489. 31-07: Gymnopternus aerosus (Gymnopternus aerosus)
490. 31-07: Sepsis orthocnemis (Sepsis orthocnemis)
491. 31-07: Tricholauxania praeusta (Tricholauxania praeusta)
492. 31-07: Rapsflue (Scaptomyza flava)
493. 31-07: Rhagio lineola (Rhagio lineola)
494. 31-07: Platypalpus candicans (Platypalpus candicans)
495. 31-07: Platypalpus calceatus (Platypalpus calceatus)
496. 31-07: Lordiphosa andalusiaca (Lordiphosa andalusiaca)
497. 31-07: Coquillettidia richiardii (Coquillettidia richiardii)
498. 31-07: Crossopalpus nigritellus (Crossopalpus nigritellus)
499. 31-07: Syntormon pallipes (Syntormon pallipes)
500. 30-07: Pollenia amentaria (Pollenia amentaria)
501. 30-07: Hybos femoratus (Hybos femoratus)
502. 30-07: Diogma glabrata (Diogma glabrata)
503. 30-07: Dictenidia bimaculata (Dictenidia bimaculata)
504. 29-07: Kurve-Svirreflue (Melangyna compositarum)
505. 29-07: Agathomyia antennata (Agathomyia antennata)
506. 29-07: Lygte-Svirreflue (Leucozona laternaria)
507. 28-07: Urophora stylata (Urophora stylata)
508. 28-07: Scenopinus fenestralis (Scenopinus fenestralis)
509. 27-07: Eristalis pseudorupium (Eristalis pseudorupium)
510. 27-07: Nephrotoma quadrifaria (Nephrotoma quadrifaria)
511. 27-07: Chrysops sp. (Chrysops sp.)
512. 27-07: Phaonia valida (Phaonia valida)
513. 26-07: Sapromyza sp. (Sapromyza sp.)
514. 26-07: Hybomitra bimaculata (Hybomitra bimaculata)
515. 26-07: Drosophila sp. (Drosophila sp.)
516. 26-07: Anthomyia procellaris (Anthomyia procellaris)
517. 26-07: Molophilus sp. (Molophilus sp.)
518. 25-07: Hybenflue (Rhagoletis alternata)
519. 25-07: Limnia unguicornis (Limnia unguicornis)
520. 25-07: Physocephala rufipes (Physocephala rufipes)
521. 25-07: Minettia inusta (Minettia inusta)
522. 25-07: Thereva sp. (Thereva sp.)
523. 24-07: Helina reversio (Helina reversio)
524. 24-07: Klarvinget Engrovflue (Dioctria hyalipennis)
525. 24-07: Haematopota subcylindrica (Haematopota subcylindrica)
526. 24-07: Helina sp. (Helina sp.)
527. 24-07: Husløg-Urtesvirreflue (Cheilosia caerulescens)
528. 24-07: Microchrysa cyaneiventris (Microchrysa cyaneiventris)
529. 23-07: Systoechus ctenopterus (Systoechus ctenopterus)
530. 23-07: Medetera sp. (Medetera sp.)
531. 23-07: Tjørne-Pelssvirreflue (Criorhina berberina)
532. 23-07: Kirsebærflue (Rhagoletis cerasi)
533. 23-07: Sarcophaga sinuata (Sarcophaga sinuata)
534. 23-07: Conioscinella zetterstedti (Conioscinella zetterstedti)
535. 23-07: Hemyda vittata (Hemyda vittata)
536. 23-07: Thyridanthrax fenestratus (Thyridanthrax fenestratus)
537. 23-07: Trærovfluer sp. (Choerades sp.)
538. 23-07: Tabanus bromius (Tabanus bromius)
539. 23-07: Thecophora sp. (Thecophora sp.)
540. 22-07: Spelobia clunipes (Spelobia clunipes)
541. 22-07: Liriomyza flaveola (Liriomyza flaveola)
542. 22-07: Ophiomyia cunctata (Ophiomyia cunctata)
543. 22-07: Platypalpus pseudofulvipes (Platypalpus pseudofulvipes)
544. 22-07: Cerodontha angulata (Cerodontha angulata)
545. 22-07: Anthomyia liturata (Anthomyia liturata)
546. 22-07: Diplonevra concinna (Diplonevra concinna)
547. 22-07: Dolichopus latilimbatus (Dolichopus latilimbatus)
548. 22-07: Trichina pallipes (Trichina pallipes)
549. 22-07: Hydrophoria lancifer (Hydrophoria lancifer)
550. 22-07: Lasiosina intermedia (Lasiosina intermedia)
551. 22-07: Lordiphosa fenestrarum (Lordiphosa fenestrarum)
552. 22-07: Drosophila subobscura (Drosophila subobscura)
553. 22-07: Hebecnema umbratica (Hebecnema umbratica)
554. 22-07: Helina allotalla (Helina allotalla)
555. 22-07: Tomosvaryella sylvatica (Tomosvaryella sylvatica)
556. 22-07: Serromyia morio (Serromyia morio)
557. 22-07: Azelia zetterstedtii (Azelia zetterstedtii)
558. 22-07: Cerodontha biseta (Cerodontha biseta)
559. 22-07: Cerodontha lateralis (Cerodontha lateralis)
560. 22-07: Coenosia pygmaea (Coenosia pygmaea)
561. 22-07: Pegomya flavifrons (Pegomya flavifrons)
562. 22-07: Pegoplata infirma (Pegoplata infirma)
563. 22-07: Phaonia perdita (Phaonia perdita)
564. 22-07: Hylemya urbica (Hylemya urbica)
565. 22-07: Heteromyza atricornis (Heteromyza atricornis)
566. 22-07: Lotophila atra (Lotophila atra)
567. 22-07: Lyciella subfasciata (Lyciella subfasciata)
568. 22-07: Chalarus spurius (Chalarus spurius)
569. 22-07: Macquartia tenebricosa (Macquartia tenebricosa)
570. 22-07: Minilimosina guestphalica (Minilimosina guestphalica)
571. 22-07: Suillia laevifrons (Suillia laevifrons)
572. 22-07: Agromyza reptans (Agromyza reptans)
573. 22-07: Cordyla crassicornis (Cordyla crassicornis)
574. 22-07: Diplonevra nitidula (Diplonevra nitidula)
575. 22-07: Amauromyza chenopodivora (Amauromyza chenopodivora)
576. 22-07: Limnophora maculosa (Limnophora maculosa)
577. 22-07: Herina palustris (Herina palustris)
578. 22-07: Helina setiventris (Helina setiventris)
579. 22-07: Norellisoma spinimanum (Norellisoma spinimanum)
580. 22-07: Palloptera anderssoni (Palloptera anderssoni )
581. 22-07: Pegomya interruptella (Pegomya interruptella)
582. 22-07: Tomosvaryella palliditarsis (Tomosvaryella palliditarsis )
583. 22-07: Platypalpus annulipes (Platypalpus annulipes)
584. 22-07: Sarcophaga pumila (Sarcophaga pumila)
585. 22-07: Rhamphomyia physoprocta (Rhamphomyia physoprocta)
586. 22-07: Tachypeza fuscipennis (Tachypeza fuscipennis)
587. 22-07: Hydrophoria silvicola (Hydrophoria silvicola)
588. 22-07: Cerodontha phragmitidis (Cerodontha phragmitidis)
589. 22-07: Fannia postica (Fannia postica)
590. 22-07: Fannia similis (Fannia similis)
591. 22-07: Phryxe vulgaris (Phryxe vulgaris)
592. 22-07: Paradelia intersecta (Paradelia intersecta)
593. 22-07: Pegomya bicolor (Pegomya bicolor)
594. 22-07: Pegomya tabida (Pegomya tabida)
595. 22-07: Pegomya winthemi (Pegomya winthemi)
596. 22-07: Hylemya variata (Hylemya variata)
597. 22-07: Campsicnemus armatus (Campsicnemus armatus)
598. 22-07: Sarcophaga sexpunctata (Sarcophaga sexpunctata)
599. 22-07: Myospila meditabunda (Myospila meditabunda)
600. 22-07: Megaselia emarginata (Megaselia emarginata)
601. 22-07: Megaselia stigmatica (Megaselia stigmatica)
602. 22-07: Leptopeza flavipes (Leptopeza flavipes)
603. 22-07: Hydrotaea tuberculata (Hydrotaea tuberculata)
604. 22-07: Hylemyza partita (Hylemyza partita)
605. 22-07: Minilimosina v-atrum (Minilimosina v-atrum)
606. 22-07: Orfelia nemoralis (Orfelia nemoralis)
607. 22-07: Paradelia brunneonigra (Paradelia brunneonigra)
608. 22-07: Schoenomyza litorella (Schoenomyza litorella)
609. 22-07: Drapetis parilis (Drapetis parilis)
610. 22-07: Anthomyia monilis (Anthomyia monilis)
611. 22-07: Botanophila fugax (Botanophila fugax)
612. 22-07: Cerodontha fulvipes (Cerodontha fulvipes)
613. 22-07: Coenosia rufipalpis (Coenosia rufipalpis)
614. 22-07: Gulfodet Hårsvirreflue (Trichopsomyia flavitarsis)
615. 22-07: Campichoeta punctum (Campichoeta punctum)
616. 22-07: Opacifrons coxata (Opacifrons coxata)
617. 22-07: Hylemya nigrimana (Hylemya nigrimana)
618. 22-07: Metopia campestris (Metopia campestris)
619. 22-07: Megaselia spinicincta (Megaselia spinicincta)
620. 22-07: Morellia simplex (Morellia simplex)
621. 22-07: Lang Træsvirreflue (Xylota florum)
622. 22-07: Metopina oligoneura (Metopina oligoneura)
623. 22-07: Eustalomyia hilaris (Eustalomyia hilaris)
624. 22-07: Brachicoma devia (Brachicoma devia)
625. 22-07: Coenosia mollicula (Coenosia mollicula)
626. 22-07: Coenosia pumila (Coenosia pumila)
627. 22-07: Morellia hortorum (Morellia hortorum)
628. 22-07: Lucilia illustris (Lucilia illustris)
629. 22-07: Eudorylas ruralis (Eudorylas ruralis)
630. 22-07: Rachispoda limosa (Rachispoda limosa)
631. 22-07: Phaonia fuscata (Phaonia fuscata)
632. 22-07: Rachispoda cryptochaeta (Rachispoda cryptochaeta)
633. 22-07: Pseudacteon formicarum (Pseudacteon formicarum)
634. 22-07: Sarcophaga incisilobata (Sarcophaga incisilobata)
635. 22-07: Fannia polychaeta (Fannia polychaeta)
636. 22-07: Agromyza hendeli (Agromyza hendeli)
637. 22-07: Angioneura acerba (Angioneura acerba)
638. 22-07: Borophaga subsultans (Borophaga subsultans)
639. 22-07: Conicera floricola (Conicera floricola)
640. 22-07: Chromatomyia horticola (Chromatomyia horticola)
641. 22-07: Triphleba nudipalpis (Triphleba nudipalpis)
642. 21-07: Håret Bøgebladgalmyg (Hartigiola annulipes)
643. 21-07: Ptychoptera minuta (Ptychoptera minuta)
644. 20-07: Silba fumosa (Silba fumosa)
645. 20-07: Oxycera leonina (Oxycera leonina)
646. 20-07: Loxocera hoffmannseggi (Loxocera hoffmannseggi)
647. 20-07: Beris vallata (Beris vallata)
648. 20-07: Humleflue ubest. (Bombyliidae indet.)
649. 20-07: Parhelophilus sp. (Parhelophilus sp.)
650. 20-07: Hesteklæg/Okseklæg (Tabanus sudeticus/bovinus)
651. 19-07: Smuk Mosesvirreflue (Orthonevra elegans)
652. 19-07: Almindelig Rodsvirreflue (Pipizella viduata)
653. 18-07: Sarcophaga nigriventris (Sarcophaga nigriventris)
654. 18-07: Oxycera trilineata (Oxycera trilineata)
655. 18-07: Hybomitra sp. (Hybomitra sp.)
656. 18-07: Terellia serratulae (Terellia serratulae)
657. 18-07: Macquartia dispar (Macquartia dispar)
658. 18-07: Chrysops caecutiens (Chrysops caecutiens)
659. 18-07: Nephrotoma scalaris (Nephrotoma scalaris)
660. 18-07: Sciapus wiedemanni (Sciapus wiedemanni)
661. 18-07: Schizomyia galiorum (Schizomyia galiorum)
662. 18-07: Achanthiptera rohrelliformis (Achanthiptera rohrelliformis)
663. 18-07: Brunvinget Skægrovflue (Machimus arthriticus)
664. 17-07: Argyra argyria (Argyra argyria)
665. 17-07: Nephrotoma appendiculata (Nephrotoma appendiculata)
666. 17-07: Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
667. 17-07: Sort Træsmuldsvirreflue (Chalcosyrphus valgus)
668. 17-07: Miltogramma germari (Miltogramma germari)
669. 17-07: Solva marginata (Solva marginata)
670. 16-07: Broget Urtesvirreflue (Cheilosia illustrata)
671. 16-07: Diplotoxa messoria (Diplotoxa messoria)
672. 16-07: Hemipenthes maura (Hemipenthes maura)
673. 16-07: Acrocera orbiculus (Acrocera orbiculus)
674. 15-07: Noeeta pupillata (Noeeta pupillata)
675. 15-07: Thelaira nigripes (Thelaira nigripes)
676. 15-07: Trypeta artemisiae (Trypeta artemisiae)
677. 14-07: Bremse-Dyndflue (Eristalis ostracea)
678. 14-07: Micropeza corrigiolata (Micropeza corrigiolata)
679. 14-07: Akelejeminérflue (Phytomyza aquilegiae)
680. 14-07: Rivellia syngenesiae (Rivellia syngenesiae)
681. 13-07: Ornamentsvirreflue ubest. (Xanthogramma sp.)
682. 13-07: Gul Vedsvirreflue (Temnostoma vespiforme)
683. 13-07: Metopia sp. (Metopia sp.)
684. 13-07: Neurigona pallida (Neurigona pallida)
685. 13-07: Linnaemya vulpina (Linnaemya vulpina)
686. 13-07: Synapha vitripennis (Synapha vitripennis)
687. 13-07: Staldflue (Muscina stabulans)
688. 13-07: Tachydromia morio (Tachydromia morio)
689. 13-07: Maskesvirreflue ubest. (Paragus sp.)
690. 13-07: Våbenflue ubest. (Stratiomyidae indet.)
691. 13-07: Dasineura pustulans (Dasineura pustulans)
692. 13-07: Laplands-Svirreflue (Lapposyrphus lapponicus)
693. 13-07: Sorthornet Busksvirreflue (Parasyrphus lineola)
694. 13-07: Springende Lindegalmyg (Contarinia tiliarum)
695. 13-07: Paykullia maculata (Paykullia maculata)
696. 13-07: Thereva microcephala (Thereva microcephala)
697. 12-07: Morinia doronici (Morinia doronici)
698. 12-07: Lasiomma seminitidum (Lasiomma seminitidum)
699. 12-07: Helina obscurata (Helina obscurata)
700. 12-07: Dolichopus ungulatus (Dolichopus ungulatus)
701. 12-07: Ochlerotatus dorsalis (Ochlerotatus dorsalis)
702. 12-07: Azelia cilipes (Azelia cilipes)
703. 12-07: Docosia gilvipes (Docosia gilvipes)
704. 12-07: Pollenia angustigena (Pollenia angustigena)
705. 12-07: Phytomyza ranunculi (Phytomyza ranunculi)
706. 12-07: Phytomyza vitalbae (Phytomyza vitalbae)
707. 12-07: Atylotus rusticus (Atylotus rusticus)
708. 12-07: Chaetopodella scutellaris (Chaetopodella scutellaris)
709. 12-07: Tidselbåndflue (Urophora cardui)
710. 12-07: Talje-Damsvirreflue (Anasimyia contracta)
711. 12-07: Mitter ubest. (Ceratopogonidae indet.)
712. 12-07: Elodia morio (Elodia morio)
713. 12-07: Oebalia cylindrica (Oebalia cylindrica)
714. 12-07: Platypalpus cursitans (Platypalpus cursitans)
715. 12-07: Køllesvirreflue sp. (Neoascia sp.)
716. 12-07: Coenosia intermedia (Coenosia intermedia)
717. 12-07: Brontaea humilis (Brontaea humilis)
718. 12-07: Spelobia rufilabris (Spelobia rufilabris)
719. 12-07: Zygomyia humeralis (Zygomyia humeralis)
720. 12-07: Rainieria calceata (Rainieria calceata)
721. 12-07: Hylemya vagans (Hylemya vagans)
722. 12-07: Micromorphus albipes (Micromorphus albipes)
723. 12-07: Pullimosina moesta (Pullimosina moesta)
724. 12-07: Dolichocephala irrorata (Dolichocephala irrorata)
725. 12-07: Phylidorea ferruginea (Phylidorea ferruginea)
726. 12-07: Medetera pallipes (Medetera pallipes)
727. 12-07: Phyllomyza securicornis (Phyllomyza securicornis)
728. 12-07: Psila fimetaria (Psila fimetaria)
729. 12-07: Cerodontha geniculata (Cerodontha geniculata)
730. 12-07: Bactromyia aurulenta (Bactromyia aurulenta)
731. 12-07: Drosophila obscura (Drosophila obscura)
732. 12-07: Helina evecta (Helina evecta)
733. 12-07: Spelobia talparum (Spelobia talparum)
734. 12-07: Pseudocollinella humida (Pseudocollinella humida)
735. 12-07: Symplecta stictica (Symplecta stictica)
736. 12-07: Microchrysa flavicornis (Microchrysa flavicornis)
737. 11-07: Sort Bænkebiderflue (Melanophora roralis)
738. 11-07: Rødhornet Guldsvirreflue (Ferdinandea ruficornis)
739. 11-07: Tetanocera sp. (Tetanocera sp.)
740. 11-07: Gonia ornata (Gonia ornata)
741. 11-07: Sort Urtesvirreflue (Cheilosia variabilis)
742. 10-07: Sølvhåret Stiletflue (Acrosathe annulata)
743. 10-07: Pherbellia dubia (Pherbellia dubia)
744. 10-07: Sand-Løgsvirreflue (Eumerus sabulonum)
745. 10-07: Melieria omissa (Melieria omissa)
746. 10-07: Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
747. 10-07: Homoneura notata (Homoneura notata)
748. 10-07: Exhyalanthrax afer (Exhyalanthrax afer)
749. 10-07: Nemotelus uliginosus (Nemotelus uliginosus)
750. 10-07: Gulfodet Løgsvirreflue (Eumerus flavitarsis)
751. 10-07: Krat-Sumpsvirreflue (Parhelophilus frutetorum)
752. 10-07: Thaumatomyia glabra (Thaumatomyia glabra)
753. 09-07: Ctenophora ornata (Ctenophora ornata)
754. 09-07: Sciapus platypterus (Sciapus platypterus)
755. 09-07: Physocephala sp. (Physocephala sp.)
756. 09-07: Nemotelus pantherinus (Nemotelus pantherinus)
757. 09-07: Senotainia conica (Senotainia conica)
758. 09-07: Rhaphium caliginosum (Rhaphium caliginosum)
759. 09-07: Hercostomus germanus (Hercostomus germanus)
760. 08-07: Havtornflue (Rhagoletis batava)
761. 08-07: Terellia ceratocera (Terellia ceratocera)
762. 08-07: Minettia longipennis (Minettia longipennis)
763. 07-07: Bredbåndet Marksvirreflue (Eupeodes latifasciatus)
764. 07-07: Liriomyza ubest. (Liriomyza sp.)
765. 06-07: Stor Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum cautum)
766. 06-07: Chamaepsila sp. (Chamaepsila sp.)
767. 06-07: Hvidplettet Svirreflue (Leucozona lucorum)
768. 06-07: Blegbenet Engrovflue (Dioctria linearis)
769. 05-07: Stor Narcisflue (Merodon equestris)
770. 05-07: Håret Engsvirreflue (Melanogaster hirtella)
771. 05-07: Haematopota italica (Haematopota italica)
772. 05-07: Chrysotus blepharosceles (Chrysotus blepharosceles)
773. 05-07: Nemotelus nigrinus (Nemotelus nigrinus)
774. 05-07: Engrovfluer sp. (Dioctria sp.)
775. 05-07: Bredfodet Sporesvirreflue (Heringia latitarsis)
776. 03-07: Phytomyza plantaginis (Phytomyza plantaginis)
777. 03-07: Nephrotoma crocata (Nephrotoma crocata)
778. 02-07: Almindelig Fuglelusflue (Ornithomya avicularia)
779. 01-07: Sort Vedrovflue (Laphria ephippium)
780. 01-07: Smuk Skovsvirreflue (Dasysyrphus venustus)
781. 30-06: Ranunkel-Træsvirreflue (Xylota jakutorum)
782. 30-06: Hede-Sumpsvirreflue (Parhelophilus consimilis)
783. 30-06: Bleg Bredfodsflue (Platycheirus perpallidus)
784. 29-06: Epiphragma ocellare (Epiphragma ocellare)
785. 29-06: Lamproscatella sibilans (Lamproscatella sibilans)
786. 29-06: Nephrotoma sp. (Nephrotoma sp.)
787. 29-06: Tephritis neesii (Tephritis neesii)
788. 29-06: Orfelia fasciata (Orfelia fasciata)
789. 29-06: Lestodiplosis sp. (Lestodiplosis sp.)
790. 29-06: Plettet Køllesvirreflue (Neoascia interrupta)
791. 29-06: Sort Vedsvirreflue (Temnostoma bombylans)
792. 29-06: Bladlusgalmyg (Aphidoletes aphidimyza)
793. 29-06: Herina frondescentiae (Herina frondescentiae)
794. 29-06: Febermyg (Culex modestus)
795. 29-06: Neria cibaria (Neria cibaria)
796. 29-06: Phytomyza spinaciae (Phytomyza spinaciae)
797. 29-06: Sortfodet Urtesvirreflue (Cheilosia nigripes)
798. 28-06: Psila sp. (Psila sp.)
799. 28-06: Trypeta immaculata (Trypeta immaculata)
800. 27-06: Tipula fascipennis (Tipula fascipennis)
801. 27-06: Krat-Træsvirreflue (Xylota tarda)
802. 27-06: Phalacrotophora sp. (Phalacrotophora sp.)
803. 27-06: Nephrotoma submaculosa (Nephrotoma submaculosa)
804. 27-06: Cylindromyia auriceps (Cylindromyia auriceps)
805. 26-06: Sapromyza sexpunctata (Sapromyza sexpunctata)
806. 26-06: Tidlig Silkesvirreflue (Sericomyia lappona)
807. 26-06: Sylvicola fuscatus (Sylvicola fuscatus)
808. 26-06: Eutonia barbipes (Eutonia barbipes)
809. 26-06: Polietes domitor (Polietes domitor)
810. 25-06: Smal Narcisflue (Merodon avidus)
811. 25-06: Sorthåret Glanssvirreflue (Epistrophe nitidicollis)
812. 24-06: Kogleaks-Damsvirreflue (Lejops vittata)
813. 24-06: Lille Humleflue (Bombylius minor)
814. 24-06: Notiphila umbrosa (Notiphila umbrosa)
815. 24-06: Saltella sphondylii (Saltella sphondylii)
816. 23-06: Trixa conspersa (Trixa conspersa)
817. 23-06: Sort Engrovflue (Dioctria atricapilla)
818. 23-06: Stor Danseflue (Empis tessellata)
819. 23-06: Eudasyphora cyanella (Eudasyphora cyanella)
820. 23-06: Gaurax fascipes (Gaurax fascipes)
821. 23-06: Grøn Buesvirreflue (Didea alneti)
822. 23-06: Forårs-Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum vernale)
823. 22-06: Stub-Svirreflue (Blera fallax)
824. 22-06: Chrysopilus asiliformis (Chrysopilus asiliformis)
825. 22-06: Broget Skægrovflue (Didysmachus picipes)
826. 22-06: Gulvinget Snylteflue (Zophomyia temula)
827. 22-06: Brun Hvepseflue (Myopa buccata)
828. 22-06: Phytomyza chaerophylli (Phytomyza chaerophylli)
829. 22-06: Trichomyia urbica (Trichomyia urbica)
830. 22-06: Hvid Skægrovflue (Dysmachus trigonus)
831. 22-06: Piezura graminicola (Piezura graminicola)
832. 22-06: Tephritis cometa (Tephritis cometa)
833. 21-06: Anthomyia pluvialis (Anthomyia pluvialis)
834. 21-06: Rødgul Glanssvirreflue (Epistrophe eligans)
835. 21-06: Rød Træsmuldsvirreflue (Brachypalpoides lentus)
836. 21-06: Gul Ornamentsvirreflue (Xanthogramma stackelbergi)
837. 21-06: Lille Træsvirreflue (Xylota abiens)
838. 20-06: Hvidfodet Urtesvirreflue/Ranunkel-Urtesvirreflue (Cheilosia albitarsi/ranunculi)
839. 20-06: Hybos sp. (Hybos sp.)
840. 20-06: Barksvirreflue sp. (Sphegina sp.)
841. 19-06: Rødbenet Engrovflue (Dioctria rufipes)
842. 19-06: Røllikebåndflue (Dithryca guttularis)
843. 19-06: Ctenophora pectinicornis (Ctenophora pectinicornis)
844. 18-06: Trixoscelis obscurella (Trixoscelis obscurella)
845. 18-06: Artiskok-Urtesvirreflue (Cheilosia vulpina)
846. 18-06: Sciapus sp. (Sciapus sp.)
847. 17-06: Nyre-Træsaftsvirreflue (Brachyopa scutellaris)
848. 17-06: Brullaea ocypteroidea (Brullaea ocypteroidea)
849. 17-06: Tysk Rovflue (Pamponerus germanicus)
850. 17-06: Setacera micans (Setacera micans)
851. 16-06: Dialineura analis (Dialineura analis)
852. 16-06: Odontomyia tigrina (Odontomyia tigrina)
853. 16-06: Megophthalmidia crassicornis (Megophthalmidia crassicornis)
854. 16-06: Odontomyia ornata (Odontomyia ornata)
855. 16-06: Sortvinget Engrovflue (Dioctria oelandica)
856. 16-06: Rhamphomyia longipes (Rhamphomyia longipes)
857. 16-06: Winthemia quadripustulata (Winthemia quadripustulata)
858. 16-06: Fyrre-Skovsvirreflue (Dasysyrphus pinastri)
859. 16-06: Almindelig Barksvirreflue (Sphegina clunipes)
860. 16-06: Cylindromyia interrupta (Cylindromyia interrupta)
861. 16-06: Hvidfodet Urtesvirreflue (Cheilosia albitarsis)
862. 16-06: Gymnopternus metallicus (Gymnopternus metallicus)
863. 15-06: Pegomya sp. (Pegomya sp.)
864. 15-06: Cnemacantha muscaria (Cnemacantha muscaria)
865. 15-06: Fannia lustrator (Fannia lustrator)
866. 15-06: Tipula luna (Tipula luna)
867. 14-06: Tanyptera atrata (Tanyptera atrata)
868. 14-06: Næse-Urtesvirreflue (Cheilosia vicina)
869. 14-06: Neurigona quadrifasciata (Neurigona quadrifasciata)
870. 14-06: Bi-Pelssvirreflue (Criorhina asilica)
871. 14-06: Stor Urtesvirreflue (Cheilosia gigantea)
872. 14-06: Firplettet Gallesvirreflue (Pipiza quadrimaculata)
873. 14-06: Melieria crassipennis (Melieria crassipennis)
874. 13-06: Skovsvirreflue ubest. (Dasysyrphus sp.)
875. 13-06: Medetera truncorum (Medetera truncorum)
876. 13-06: Stor Buesvirreflue (Megasyrphus erraticus)
877. 13-06: Urophora solstitialis (Urophora solstitialis)
878. 13-06: Skov-Maskesvirreflue (Paragus pecchiolii)
879. 12-06: Madiza glabra (Madiza glabra)
880. 11-06: Middelhavsfrugtflue (Ceratitis capitata)
881. 11-06: Tipula varipennis (Tipula varipennis)
882. 10-06: Anthrax anthrax (Anthrax anthrax)
883. 10-06: Stor Humleflue (Bombylius major)
884. 10-06: Ptychoptera paludosa (Ptychoptera paludosa)
885. 10-06: Vandklæg (Heptatoma pellucens)
886. 10-06: Mose-Myresvirreflue (Microdon myrmicae)
887. 09-06: Chrysops sepulcralis (Chrysops sepulcralis)
888. 09-06: Xylophagus ater (Xylophagus ater)
889. 09-06: Rhamphomyia tarsata (Rhamphomyia tarsata)
890. 09-06: Thaumatomyia sp. (Thaumatomyia sp.)
891. 09-06: Knækrygs-Flue (Chyliza leguminicola)
892. 09-06: Smuk Glanssvirreflue (Epistrophella euchroma)
893. 09-06: Grøn Snylteflue (Gymnocheta viridis)
894. 09-06: Dolichopus popularis (Dolichopus popularis)
895. 08-06: Vejbred-Urtesvirreflue (Cheilosia lasiopa)
896. 07-06: Toxoneura quinquemaculata (Toxoneura quinquemaculata)
897. 07-06: Pragtsvirreflue (Caliprobola speciosa)
898. 07-06: Gul Skovsvirreflue (Dasysyrphus hilaris)
899. 06-06: Lille Engsvirreflue (Melanogaster nuda)
900. 05-06: Hemipenthes morio (Hemipenthes morio)
901. 05-06: Pedicia rivosa (Pedicia rivosa)
902. 05-06: Lysbenet Busksvirreflue (Parasyrphus annulatus)
903. 05-06: Bibio sp. (Bibio sp.)
904. 05-06: Tetanops myopinus (Tetanops myopinus)
905. 05-06: Tidlig Damsvirreflue (Anasimyia interpuncta)
906. 05-06: Kløverbladgalmyg (Dasineura trifolii)
907. 04-06: Oxyna parietina (Oxyna parietina)
908. 03-06: Anthomyia sp. (Anthomyia sp.)
909. 03-06: Empis sp. (Empis sp.)
910. 03-06: Pherbellia albocostata (Pherbellia albocostata)
911. 03-06: Exechia fusca (Exechia fusca)
912. 02-06: Pilerosetgalmyg (Rabdophaga rosaria)
913. 02-06: Nephrotoma pratensis (Nephrotoma pratensis)
914. 02-06: Svampemyg ubest. (Mycetophilidae indet.)
915. 02-06: Empis grisea (Empis grisea)
916. 02-06: Skråbåndet Køllesvirreflue (Neoascia obliqua)
917. 02-06: Ramsløg-Svirreflue (Portevinia maculata)
918. 02-06: Almindelig Båndrovflue (Lasiopogon cinctus)
919. 02-06: Myopa sp. (Myopa sp.)
920. 01-06: Psila merdaria (Psila merdaria)
921. 01-06: Tipula vernalis (Tipula vernalis)
922. 31-05: Øjeflue ubest. (Pipunculidae indet.)
923. 31-05: Hindbærstængelgalmyg (Lasioptera rubi)
924. 31-05: Grøn Urtesvirreflue (Cheilosia chloris)
925. 31-05: Atherix ibis (Atherix ibis)
926. 31-05: Phora atra (Phora atra)
927. 31-05: Dasineura auritae (Dasineura auritae)
928. 30-05: Æblebladgalmyg (Dasineura mali)
929. 29-05: Beris clavipes (Beris clavipes)
930. 29-05: Bøge-Træsaftsvirreflue (Brachyopa pilosa)
931. 29-05: Ernestia rudis (Ernestia rudis)
932. 28-05: Uldhåret Pelssvirreflue (Criorhina floccosa)
933. 28-05: Cordilura albipes (Cordilura albipes)
934. 28-05: Cordilura sp. (Cordilura sp.)
935. 28-05: Storhornet Barksvirreflue (Sphegina elegans)
936. 28-05: Calliphora sp. (Calliphora sp.)
937. 28-05: Broget Metalsvirreflue (Lejogaster tarsata)
938. 28-05: Empis trigramma (Empis trigramma)
939. 28-05: Otites guttata (Otites guttata)
940. 27-05: Myopa testacea (Myopa testacea)
941. 27-05: Neocnemodon sp. (Neocnemodon sp.)
942. 27-05: Ortalischema albitarse (Ortalischema albitarse)
943. 27-05: Skovhårmyg (Bibio marci)
944. 27-05: Tidlig Ornamentsvirreflue (Xanthogramma citrofasciatum)
945. 27-05: Chiastocheta dentifera (Chiastocheta dentifera)
946. 26-05: Limonia nubeculosa (Limonia nubeculosa)
947. 26-05: Bredbåndet Vedsvirreflue (Temnostoma apiforme)
948. 26-05: Molophilus ater (Molophilus ater)
949. 26-05: Microphor holosericeus (Microphor holosericeus)
950. 26-05: Neria commutata (Neria commutata)
951. 25-05: Empis stercorea (Empis stercorea)
952. 25-05: Platypalpus exilis (Platypalpus exilis)
953. 25-05: Tanyptera sp. (Tanyptera sp.)
954. 25-05: Halvmåne-Busksvirreflue (Parasyrphus punctulatus)
955. 25-05: Mørk Løvgallesvirreflue (Heringia heringi)
956. 25-05: Euthyneura gyllenhali (Euthyneura gyllenhali)
957. 24-05: Hybotidae ubest. (Hybotidae indet.)
958. 24-05: Empis opaca (Empis opaca)
959. 24-05: Culex sp. (Culex sp.)
960. 23-05: Ctenophora flaveolata (Ctenophora flaveolata)
961. 23-05: Phora sp. (Phora sp.)
962. 23-05: Dunet Urtesvirreflue (Cheilosia pubera)
963. 23-05: Lyciella platycephala (Lyciella platycephala)
964. 23-05: Rhamphomyia stigmosa (Rhamphomyia stigmosa)
965. 23-05: Empis digramma (Empis digramma)
966. 23-05: Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
967. 22-05: Havehårmyg (Bibio hortulanus)
968. 20-05: Tidlig Bredfodsflue (Platycheirus tarsalis)
969. 20-05: Agathomyia sp. (Agathomyia sp.)
970. 20-05: Ptychoptera lacustris (Ptychoptera lacustris)
971. 19-05: Catharosia pygmaea (Catharosia pygmaea)
972. 19-05: Thereva plebeja (Thereva plebeja)
973. 19-05: Chiastocheta sp. (Chiastocheta sp)
974. 19-05: Bibio lepidus (Bibio lepidus)
975. 19-05: Toplettet Gallesvirreflue (Pipiza bimaculata)
976. 18-05: Gul Dyndflue (Eristalis anthophorina)
977. 17-05: Limonia phragmitidis (Limonia phragmitidis)
978. 17-05: Limonia nigropunctata (Limonia nigropunctata)
979. 16-05: Kilde-Dyndflue (Eristalis rupium)
980. 16-05: Phronia humeralis (Phronia humeralis)
981. 16-05: Rødfodet Urtesvirreflue (Cheilosia rufimana)
982. 16-05: Korthornet Mosesvirreflue (Orthonevra brevicornis)
983. 16-05: Brun Træsmuldsvirreflue (Brachypalpus laphriformis)
984. 16-05: Mycetophila fraterna (Mycetophila fraterna)
985. 15-05: Gonia picea (Gonia picea)
986. 15-05: Empis univittata (Empis univittata)
987. 15-05: Bjørnesnylteflue (Tachina ursina)
988. 14-05: Treled-Svirreflue (Triglyphus primus)
989. 14-05: Empis borealis (Empis borealis)
990. 13-05: Bibio varipes (Bibio varipes)
991. 12-05: Rhamphomyia nigripennis (Rhamphomyia nigripennis)
992. 12-05: Empis nuntia (Empis nuntia)
993. 12-05: Tipula vittata (Tipula vittata)
994. 12-05: Rhagio notatus (Rhagio notatus)
995. 12-05: Bibio lanigerus (Bibio lanigerus)
996. 12-05: Tricyphona immaculata (Tricyphona immaculata)
997. 11-05: Xanthochlorus ornatus (Xanthochlorus ornatus)
998. 11-05: Kabbeleje-Urtesvirreflue (Cheilosia fraterna)
999. 11-05: Stylteflue ubest. (Dolichopodidae indet.)
1000. 09-05: Bibio johannis (Bibio johannis)
1001. 09-05: Atrichopogon lucorum (Atrichopogon lucorum)
1002. 09-05: Gulfodet Gallesvirreflue (Pipiza luteitarsis)
1003. 09-05: Ptychoptera scutellaris (Ptychoptera scutellaris)
1004. 08-05: Suillia affinis (Suillia affinis)
1005. 07-05: Mycetophila ornata (Mycetophila ornata)
1006. 07-05: Trekant-Svirreflue (Meligramma triangulifera)
1007. 05-05: Tidlig Dyndflue (Eristalis picea)
1008. 05-05: Sarcophaga carnaria (Sarcophaga carnaria)
1009. 05-05: Gråplettet Spiralhårsflue (Platycheirus ambiguus)
1010. 05-05: Bleg Glanssvirreflue (Epistrophe flava)
1011. 05-05: Nephrotoma analis (Nephrotoma analis)
1012. 04-05: Kålminérflue (Phytomyza rufipes)
1013. 04-05: Platypalpus agilis (Platypalpus agilis)
1014. 04-05: Meigenia uncinata (Meigenia uncinata)
1015. 02-05: Empis chioptera (Empis chioptera)
1016. 01-05: Limnophila schranki (Limnophila schranki)
1017. 01-05: Bolitophila cinerea (Bolitophila cinerea)
1018. 01-05: Lypha dubia (Lypha dubia)
1019. 30-04: Pherbellia schoenherri (Pherbellia schoenherri)
1020. 30-04: Argyra diaphana (Argyra diaphana)
1021. 29-04: Tidlig Urtesvirreflue (Cheilosia urbana)
1022. 29-04: Hvidhåret Urtesvirreflue (Cheilosia albipila)
1023. 28-04: Leucophora sp. (Leucophora sp.)
1024. 28-04: Anopheles plumbeus (Anopheles plumbeus)
1025. 27-04: Clytocerus ocellaris (Clytocerus ocellaris)
1026. 27-04: Phytomyza nigripennis (Phytomyza nigripennis)
1027. 27-04: Almindelig Enebærgalmyg (Oligotrophus juniperinus)
1028. 27-04: Clytocerus sp. (Clytocerus sp.)
1029. 26-04: Panzers Træsaftsvirreflue (Brachyopa panzeri)
1030. 26-04: Skive-Bredfodsflue (Platycheirus discimanus)
1031. 25-04: Håret Svirreflue (Melangyna lasiophthalma)
1032. 25-04: Thereva circumscripta (Thereva circumscripta)
1033. 25-04: Tephrochlamys sp. (Tephrochlamys sp.)
1034. 25-04: Phorocera obscura (Phorocera obscura)
1035. 25-04: Ulomyia sp. (Ulomyia sp.)
1036. 24-04: Pullimosina heteroneura (Pullimosina heteroneura)
1037. 24-04: Tephrochlaena oraria (Tephrochlaena oraria)
1038. 21-04: Docosia sciarina (Docosia sciarina)
1039. 20-04: Cheilosia urbana/psilopthalma (Cheilosia urbana/psilopthalma)
1040. 20-04: Suillia pallida (Suillia pallida)
1041. 19-04: Psacadina zernyi (Psacadina zernyi)
1042. 19-04: Elgiva cucularia (Elgiva cucularia)
1043. 18-04: Kristtornminérflue (Phytomyza ilicis)
1044. 18-04: Aphanotrigonum trilineatum (Aphanotrigonum trilineatum)
1045. 17-04: Phaonia trimaculata (Phaonia trimaculata)
1046. 17-04: Ræverød Urtesvirreflue (Cheilosia grossa)
1047. 15-04: Themira sp. (Themira sp.)
1048. 14-04: Melangyna pavlovskyi (Melangyna pavlovskyi)
1049. 14-04: Copromyza nigrina (Copromyza nigrina)
1050. 14-04: Copromyza equina (Copromyza equina)
1051. 11-04: Lispocephala brachialis (Lispocephala brachialis)
1052. 09-04: Sylvicola cinctus (Sylvicola cinctus)
1053. 07-04: Campylocheta praecox (Campylocheta praecox)
1054. 07-04: Vingeplet-Mosesvirreflue (Orthonevra geniculata)
1055. 06-04: Protocalliphora azurea (Protocalliphora azurea)
1056. 04-04: Spiniphora maculata (Spiniphora maculata)
1057. 02-04: Elachiptera cornuta (Elachiptera cornuta)
1058. 30-03: Norellia tipularia (Norellia tipularia)
1059. 29-03: Melangyna sp. (Melangyna sp.)
1060. 29-03: Egle ciliata (Egle ciliata)
1061. 29-03: Heteromyza sp. (Heteromyza sp.)
1062. 28-03: Asteia amoena (Asteia amoena)
1063. 28-03: Sphaerocera curvipes (Sphaerocera curvipes)
1064. 28-03: Firplettet Svirreflue (Melangyna quadrimaculata)
1065. 28-03: Themira nigricornis (Themira nigricornis)
1066. 24-03: Forcipomyia sp. (Forcipomyia sp.)
1067. 23-03: Stikflue (Stomoxys calcitrans)
1068. 22-03: Crumomyia roserii (Crumomyia roserii)
1069. 19-03: Mycetophila britannica (Mycetophila britannica)
1070. 18-03: Pollenia griseotomentosa (Pollenia griseotomentosa)
1071. 16-03: Trigonometopus frontalis (Trigonometopus frontalis)
1072. 16-03: Crumomyia fimetaria (Crumomyia fimetaria)
1073. 14-03: Mycetophila sp. (Mycetophila sp.)
1074. 11-03: Dohrniphora cornuta (Dohrniphora cornuta)
1075. 03-03: Trichocera regelationis (Trichocera regelationis)
1076. 02-03: Sphaerocera monilis (Sphaerocera monilis)
1077. 25-02: Lispocephala falculata (Lispocephala falculata)
1078. 24-02: Crumomyia pedestris (Crumomyia pedestris)
1079. 24-02: Fucellia tergina (Fucellia tergina)
1080. 23-02: Coelopa frigida (Coelopa frigida)
1081. 16-02: Exechia sp. (Exechia sp.)
1082. 14-02: Mycetophila cingulum (Mycetophila cingulum)
1083. 13-02: Allodia lugens (Allodia lugens)
1084. 12-02: Mycetophila ichneumonea (Mycetophila ichneumonea)
1085. 11-02: Eccoptomera sp. (Eccoptomera sp.)
1086. 03-02: Conisternum decipiens (Conisternum decipiens)
1087. 03-02: Hydromya dorsalis (Hydromya dorsalis)
1088. 03-02: Mycetophila sigmoides (Mycetophila sigmoides)
1089. 03-02: Exechia nigroscutellata (Exechia nigroscutellata)
1090. 03-02: Ilione albiseta (Ilione albiseta)
1091. 02-02: Neolimonia dumetorum (Neolimonia dumetorum)
1092. 19-01: Orygma luctuosum (Orygma luctuosum)
1093. 12-01: Stilpon graminum (Stilpon graminum)
1094. 07-01: Oscinisoma cognatum (Oscinisoma cognatum)
1095. 05-01: Spids Bøgebladgalmyg (Mikiola fagi)
1096. 05-01: Mycetophila fungorum (Mycetophila fungorum)
1097. 04-01: Geomyza subnigra (Geomyza subnigra)
1098. 01-01: Achalcus cinereus (Achalcus cinereus)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator