Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
22. september 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Tovingede insekter (myg og fluer) i 2019 (Se sidste i 2019)

1. 01-01: Achalcus cinereus (Achalcus cinereus)
2. 01-01: Badeværelsemyg (Tinearia alternata)
3. 01-01: Vintermyg sp. (Trichocera sp.)
4. 01-01: Elachiptera brevipennis (Elachiptera brevipennis)
5. 02-01: Crumomyia pedestris (Crumomyia pedestris)
6. 02-01: Phaonia tuguriorum (Phaonia tuguriorum)
7. 02-01: Sommerfuglemyg ubest. (Psychodidae indet.)
8. 03-01: Exechia fusca (Exechia fusca)
9. 04-01: Geomyza subnigra (Geomyza subnigra)
10. 04-01: Thereva plebeja (Thereva plebeja)
11. 05-01: Dansemyg ubest. (Chironomidae indet.)
12. 05-01: Mycetophila fungorum (Mycetophila fungorum)
13. 05-01: Stor Kældermyg (Culiseta annulata)
14. 05-01: Spids Bøgebladgalmyg (Mikiola fagi)
15. 05-01: Limnellia quadrata (Limnellia quadrata)
16. 05-01: Geomyza tripunctata (Geomyza tripunctata)
17. 05-01: Tephritis cometa (Tephritis cometa)
18. 05-01: Staldflue (Muscina stabulans)
19. 05-01: Feuerborniella obscura (Feuerborniella obscura)
20. 05-01: Kvægflue (Musca autumnalis)
21. 07-01: Oscinisoma cognatum (Oscinisoma cognatum)
22. 09-01: Asteia amoena (Asteia amoena)
23. 11-01: Svampemyg ubest. (Mycetophilidae indet.)
24. 12-01: Platurocypta punctum (Platurocypta punctum)
25. 12-01: Stilpon graminum (Stilpon graminum)
26. 19-01: Orygma luctuosum (Orygma luctuosum)
27. 19-01: Coelopa frigida (Coelopa frigida)
28. 19-01: Sørgemyg ubest. (Sciaridae indet.)
29. 19-01: Coelopa pilipes (Coelopa pilipes)
30. 19-01: Prosena siberita (Prosena siberita)
31. 19-01: Tephritis vespertina (Tephritis vespertina)
32. 20-01: Pollenia sp. (Pollenia sp.)
33. 24-01: Hilara sp. (Hilara sp.)
34. 30-01: Elachiptera cornuta (Elachiptera cornuta)
35. 02-02: Neolimonia dumetorum (Neolimonia dumetorum)
36. 02-02: Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
37. 03-02: Tidselbåndflue (Urophora cardui)
38. 03-02: Mycetophila sp. (Mycetophila sp.)
39. 03-02: Exechia nigroscutellata (Exechia nigroscutellata)
40. 03-02: Ilione albiseta (Ilione albiseta)
41. 03-02: Tephritis conura (Tephritis conura)
42. 03-02: Mycetophila sigmoides (Mycetophila sigmoides)
43. 03-02: Tephritis bardanae (Tephritis bardanae)
44. 03-02: Exechia sp. (Exechia sp.)
45. 03-02: Hydromya dorsalis (Hydromya dorsalis)
46. 03-02: Pherbellia schoenherri (Pherbellia schoenherri)
47. 03-02: Conisternum decipiens (Conisternum decipiens)
48. 04-02: Tephrochlamys flavipes (Tephrochlamys flavipes)
49. 05-02: Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
50. 05-02: Calliphora vicina (Calliphora vicina)
51. 09-02: Lille Kældermyg (Culex pipiens)
52. 11-02: Scaptomyza pallida (Scaptomyza pallida)
53. 11-02: Droneflue (Eristalis tenax)
54. 11-02: Eccoptomera sp. (Eccoptomera sp.)
55. 11-02: Pukkelflue ubest. (Phoridae indet.)
56. 12-02: Mycetophila ichneumonea (Mycetophila ichneumonea)
57. 13-02: Allodia lugens (Allodia lugens)
58. 13-02: Lille Stueflue (Fannia canicularis)
59. 13-02: Crumomyia roserii (Crumomyia roserii)
60. 13-02: Copromyza equina (Copromyza equina)
61. 13-02: Spidsvingeflue sp. (Lonchoptera sp.)
62. 13-02: Trichocera regelationis (Trichocera regelationis)
63. 13-02: Brakvands-Dyndflue (Eristalinus aeneus)
64. 14-02: Eudasyphora cyanella (Eudasyphora cyanella)
65. 14-02: Phronia humeralis (Phronia humeralis)
66. 14-02: Suillia variegata (Suillia variegata)
67. 14-02: Mycetophila cingulum (Mycetophila cingulum)
68. 15-02: Lonchoptera scutellata (Lonchoptera scutellata)
69. 15-02: Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
70. 15-02: Sepsis sp. (Sepsis sp.)
71. 15-02: Aphanotrigonum trilineatum (Aphanotrigonum trilineatum)
72. 15-02: Bananflue ubest. (Drosophilidae indet.)
73. 15-02: Fritfluer ubest. (Chloropidae indet.)
74. 16-02: Thereva sp. (Thereva sp.)
75. 17-02: Drosophila subobscura (Drosophila subobscura)
76. 17-02: Crumomyia fimetaria (Crumomyia fimetaria)
77. 17-02: Rhagio lineola (Rhagio lineola)
78. 17-02: Sepsis fulgens (Sepsis fulgens)
79. 18-02: Gulplettet Agersvirreflue (Scaeva selenitica)
80. 18-02: Lang Græssvirreflue (Melanostoma scalare)
81. 18-02: Sylvicola sp. (Sylvicola sp.)
82. 24-02: Discomyza incurva (Discomyza incurva)
83. 24-02: Fucellia tergina (Fucellia tergina)
84. 25-02: Almindelig Klyngeflue (Pollenia rudis)
85. 25-02: Lispocephala falculata (Lispocephala falculata)
86. 26-02: Dyndflue ubest. (Eristalis sp.)
87. 26-02: Leucophenga maculata (Leucophenga maculata)
88. 02-03: Sphaerocera monilis (Sphaerocera monilis)
89. 03-03: Nephrotoma analis (Nephrotoma analis)
90. 10-03: Kristtornminérflue (Phytomyza ilicis)
91. 10-03: Almindelig Regnklæg (Haematopota pluvialis)
92. 10-03: Egle ciliata (Egle ciliata)
93. 11-03: Dohrniphora cornuta (Dohrniphora cornuta)
94. 14-03: Phaonia subventa (Phaonia subventa)
95. 16-03: Trigonometopus frontalis (Trigonometopus frontalis)
96. 18-03: Pollenia griseotomentosa (Pollenia griseotomentosa)
97. 19-03: Mycetophila britannica (Mycetophila britannica)
98. 19-03: Stor Humleflue (Bombylius major)
99. 19-03: Grøn Kokasseflue (Neomyia cornicina)
100. 20-03: Firplettet Svirreflue (Melangyna quadrimaculata)
101. 20-03: Stor Havesvirreflue (Syrphus torvus)
102. 22-03: Håret Svirreflue (Melangyna lasiophthalma)
103. 22-03: Melangyna pavlovskyi (Melangyna pavlovskyi)
104. 23-03: Kvægmyg ubest. (Simuliidae indet.)
105. 23-03: Stikflue (Stomoxys calcitrans)
106. 23-03: Ræverød Urtesvirreflue (Cheilosia grossa)
107. 23-03: Sepedon spinipes (Sepedon spinipes)
108. 24-03: Forcipomyia sp. (Forcipomyia sp.)
109. 24-03: Bjørnesnylteflue (Tachina ursina)
110. 25-03: Gonia ornata (Gonia ornata)
111. 25-03: Phaonia trimaculata (Phaonia trimaculata)
112. 26-03: Bibio lanigerus (Bibio lanigerus)
113. 27-03: Sphaerocera curvipes (Sphaerocera curvipes)
114. 28-03: Trapez-Svirreflue (Meliscaeva auricollis)
115. 28-03: Kålstankelben (Tipula oleracea)
116. 28-03: Themira nigricornis (Themira nigricornis)
117. 29-03: Melangyna sp. (Melangyna sp.)
118. 29-03: Hvidhåret Urtesvirreflue (Cheilosia albipila)
119. 29-03: Scathophaga sp. (Scathophaga sp.)
120. 29-03: Heteromyza sp. (Heteromyza sp.)
121. 30-03: Anthomyia procellaris (Anthomyia procellaris)
122. 30-03: Humleflue ubest. (Bombyliidae indet.)
123. 30-03: Empis borealis (Empis borealis)
124. 30-03: Gonia picea (Gonia picea)
125. 30-03: Pegomya sp. (Pegomya sp.)
126. 30-03: Norellia tipularia (Norellia tipularia)
127. 31-03: Protocalliphora azurea (Protocalliphora azurea)
128. 31-03: Kørvel-Urtesvirreflue (Cheilosia pagana)
129. 01-04: Campylocheta praecox (Campylocheta praecox)
130. 01-04: Myopa sp. (Myopa sp.)
131. 02-04: Sciapus sp. (Sciapus sp.)
132. 03-04: Thaumatomyia sp. (Thaumatomyia sp.)
133. 03-04: Asters-Urtesvirreflue (Cheilosia vernalis)
134. 03-04: Grøn Urtesvirreflue (Cheilosia chloris)
135. 04-04: Spiniphora maculata (Spiniphora maculata)
136. 05-04: Halvmåne-Busksvirreflue (Parasyrphus punctulatus)
137. 05-04: Tephrochlamys sp. (Tephrochlamys sp.)
138. 06-04: Stikmyg ubest. (Culicidae indet.)
139. 06-04: Periscepsia carbonaria (Periscepsia carbonaria)
140. 06-04: Scathophaga inquinata (Scathophaga inquinata)
141. 06-04: Physocephala sp. (Physocephala sp.)
142. 07-04: Lund-Træsmuldsvirreflue (Chalcosyrphus nemorum)
143. 07-04: Vingeplet-Mosesvirreflue (Orthonevra geniculata)
144. 07-04: Pollenia angustigena (Pollenia angustigena)
145. 07-04: Lypha dubia (Lypha dubia)
146. 07-04: Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
147. 07-04: Sylvicola cinctus (Sylvicola cinctus)
148. 07-04: Håret Dyndflue (Eristalis intricaria)
149. 08-04: Medetera sp. (Medetera sp.)
150. 08-04: Hvidplettet Agersvirreflue (Scaeva pyrastri)
151. 08-04: Muscina levida (Muscina levida)
152. 08-04: Melinda sp. (Melinda sp.)
153. 09-04: Grøn Snylteflue (Gymnocheta viridis)
154. 09-04: Bredbåndet Marksvirreflue (Eupeodes latifasciatus)
155. 09-04: Tipula vittata (Tipula vittata)
156. 09-04: Havesvirreflue ubest. (Syrphus sp.)
157. 10-04: Psectrotanypus varius (Psectrotanypus varius)
158. 11-04: Lispocephala brachialis (Lispocephala brachialis)
159. 14-04: Skovhårmyg (Bibio marci)
160. 14-04: Copromyza nigrina (Copromyza nigrina)
161. 14-04: Mellemfluen Oskar (Tachina fera)
162. 14-04: Microchrysa polita (Microchrysa polita)
163. 14-04: Lille Havesvirreflue (Syrphus vitripennis)
164. 14-04: Græshårmyg (Dilophus febrilis)
165. 15-04: Bølgebåndet Marksvirreflue (Eupeodes nitens)
166. 15-04: Themira sp. (Themira sp.)
167. 15-04: Pericoma sp. (Pericoma sp.)
168. 16-04: Bibio johannis (Bibio johannis)
169. 16-04: Guldflue sp. (Lucilia sp.)
170. 16-04: Lanseflue ubest. (Lonchaeidae indet.)
171. 16-04: Almindelig Havesvirreflue (Syrphus ribesii)
172. 16-04: Panzers Træsaftsvirreflue (Brachyopa panzeri)
173. 17-04: Cheilosia urbana/psilopthalma (Cheilosia urbana/psilopthalma)
174. 17-04: Skov-Bredfodsflue (Platycheirus scutatus)
175. 17-04: Tipula lateralis (Tipula lateralis)
176. 17-04: Bibio sp. (Bibio sp.)
177. 17-04: Måneplettet Marksvirreflue (Eupeodes luniger)
178. 17-04: Phasia pusilla (Phasia pusilla)
179. 17-04: Ptychoptera albimana (Ptychoptera albimana)
180. 18-04: Exorista sp. (Exorista sp.)
181. 18-04: Ectophasia crassipennis (Ectophasia crassipennis )
182. 18-04: Clytocerus ocellaris (Clytocerus ocellaris)
183. 18-04: Ulomyia sp. (Ulomyia sp.)
184. 18-04: Elgiva cucularia (Elgiva cucularia)
185. 18-04: Brun Hvepseflue (Myopa buccata)
186. 18-04: Almindelig Dyndflue (Eristalis arbustorum)
187. 18-04: Sortblå Bredfodsflue (Platycheirus albimanus)
188. 18-04: Lucilia sericata (Lucilia sericata)
189. 18-04: Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
190. 19-04: Mark-Snabelsvirreflue (Rhingia campestris)
191. 19-04: Gulfodet Dyndflue (Eristalis pertinax)
192. 19-04: Psacadina zernyi (Psacadina zernyi)
193. 19-04: Bøge-Svirreflue (Fagisyrphus cinctus)
194. 19-04: Mark-Dyndflue (Eristalis interrupta)
195. 19-04: Lille Humleflue (Bombylius minor)
196. 19-04: Almindelig Båndrovflue (Lasiopogon cinctus)
197. 19-04: Gulvinget Flue (Mesembrina meridiana)
198. 19-04: Empis digramma (Empis digramma)
199. 20-04: Suillia dawnae/parva (Suillia dawnae/parva)
200. 20-04: Sort Køllesvirreflue (Neoascia meticulosa)
201. 20-04: Sarcophaga sp. (Sarcophaga sp.)
202. 21-04: Lucilia silvarum (Lucilia silvarum)
203. 21-04: Rhinophora lepida (Rhinophora lepida)
204. 21-04: Docosia sciarina (Docosia sciarina)
205. 22-04: Kødflue ubest. (Sarcophagidae indet.)
206. 22-04: Chlorops sp. (Chlorops sp.)
207. 22-04: Stor Danseflue (Empis tessellata)
208. 22-04: Melinda viridicyanea (Melinda viridicyanea)
209. 23-04: Leucophora sp. (Leucophora sp.)
210. 23-04: Selleriflue (Euleia heraclei)
211. 23-04: Tidlig Urtesvirreflue (Cheilosia urbana)
212. 23-04: Sydlig Dyndflue (Eristalis similis)
213. 23-04: Phorocera obscura (Phorocera obscura)
214. 23-04: Glansmyg sp. (Ptychoptera sp.)
215. 24-04: Rødgul Glanssvirreflue (Epistrophe eligans)
216. 24-04: Dødsflue (Cynomya mortuorum)
217. 24-04: Tephrochlaena oraria (Tephrochlaena oraria)
218. 24-04: Pullimosina heteroneura (Pullimosina heteroneura)
219. 24-04: Siphona sp. (Siphona sp.)
220. 25-04: Bredfodet Sporesvirreflue (Heringia latitarsis)
221. 25-04: Gråplettet Spiralhårsflue (Platycheirus ambiguus)
222. 25-04: Limnophila schranki (Limnophila schranki)
223. 25-04: Nephrotoma flavipalpis (Nephrotoma flavipalpis)
224. 25-04: Thereva circumscripta (Thereva circumscripta)
225. 25-04: Myopa testacea (Myopa testacea)
226. 25-04: Almindelig Kuglebærerflue (Sphaerophoria scripta)
227. 25-04: Smuk Skovsvirreflue (Dasysyrphus venustus)
228. 26-04: Bælte-Svirreflue (Meliscaeva cinctella)
229. 26-04: Fyrre-Træsmuldsvirreflue (Chalcosyrphus piger)
230. 26-04: Skive-Bredfodsflue (Platycheirus discimanus)
231. 26-04: Sump-Køllesvirreflue (Neoascia tenur)
232. 26-04: Scatopse notata (Scatopse notata)
233. 26-04: Phytomyza ranunculi (Phytomyza ranunculi)
234. 26-04: Skjold-Bredfodsflue (Platycheirus clypeatus)
235. 26-04: Mørk Engsvirreflue (Melanogaster aerosa)
236. 27-04: Metalimnobia quadrimaculata (Metalimnobia quadrimaculata)
237. 27-04: Vejbred-Urtesvirreflue (Cheilosia lasiopa)
238. 27-04: Nephrotoma crocata (Nephrotoma crocata)
239. 27-04: Clytocerus sp. (Clytocerus sp.)
240. 27-04: Almindelig Enebærgalmyg (Oligotrophus juniperinus)
241. 27-04: Have-Dyndflue (Eristalis lineata)
242. 27-04: Phytomyza nigripennis (Phytomyza nigripennis)
243. 27-04: Helina sp. (Helina sp.)
244. 28-04: Microchrysa flavicornis (Microchrysa flavicornis)
245. 28-04: Hårmyg ubest. (Bibionidae indet.)
246. 28-04: Psychoda sp. (Psychoda sp.)
247. 28-04: Grøn Våbenflue (Chloromyia formosa)
248. 28-04: Sorthornet Guldsvirreflue (Ferdinandea cuprea)
249. 28-04: Køllesvirreflue sp. (Neoascia sp.)
250. 28-04: Bøge-Træsaftsvirreflue (Brachyopa pilosa)
251. 28-04: Neria cibaria (Neria cibaria)
252. 28-04: Hede-Sumpsvirreflue (Parhelophilus consimilis)
253. 28-04: Tidlig Silkesvirreflue (Sericomyia lappona)
254. 28-04: Phania funesta (Phania funesta)
255. 29-04: Tidlig Dyndflue (Eristalis picea)
256. 29-04: Sortkloet Urtesvirreflue (Cheilosia psilophthalma)
257. 29-04: Stueflue (Musca domestica)
258. 29-04: Brandbæger-Urtesvirreflue (Cheilosia bergenstammi)
259. 29-04: Stor Narcisflue (Merodon equestris)
260. 29-04: Smuk Glanssvirreflue (Epistrophella euchroma)
261. 29-04: Almindelig Træsvirreflue (Xylota segnis)
262. 29-04: Treled-Svirreflue (Triglyphus primus)
263. 29-04: Øjeflue ubest. (Pipunculidae indet.)
264. 30-04: Gulvinget Urtesvirreflue (Cheilosia impressa)
265. 30-04: Mat Spydsvirreflue (Baccha elongata)
266. 30-04: Empis trigramma (Empis trigramma)
267. 30-04: Ramsløg-Svirreflue (Portevinia maculata)
268. 30-04: Dunet Urtesvirreflue (Cheilosia pubera)
269. 30-04: Norellisoma spinimanum (Norellisoma spinimanum)
270. 30-04: Argyra diaphana (Argyra diaphana)
271. 30-04: Sort Urtesvirreflue (Cheilosia variabilis)
272. 30-04: Anthomyia pluvialis (Anthomyia pluvialis)
273. 30-04: Phaonia errans (Phaonia errans)
274. 30-04: Gødnings-Dyndflue (Eristalinus sepulchralis)
275. 30-04: Tidlig Damsvirreflue (Anasimyia interpuncta)
276. 30-04: Dødningehoved-Svirreflue (Myathropa florea)
277. 30-04: Styltemyg ubest. (Limoniidae indet.)
278. 30-04: Nephrotoma sp. (Nephrotoma sp.)
279. 30-04: Løgsvirreflue ubest. (Eumerus sp.)
280. 01-05: Nephrotoma submaculosa (Nephrotoma submaculosa)
281. 01-05: Cordilura albipes (Cordilura albipes)
282. 01-05: Gallesvirreflue sp. (Pipiza sp.)
283. 01-05: Stor Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum cautum)
284. 01-05: Suillia sp. (Suillia sp.)
285. 01-05: Bolitophila cinerea (Bolitophila cinerea)
286. 01-05: Stor Urtesvirreflue (Cheilosia gigantea)
287. 01-05: Hvidplettet Svirreflue (Leucozona lucorum)
288. 02-05: Kuglebærerflue sp. (Sphaerophoria sp.)
289. 02-05: Platypalpus sp. (Platypalpus sp.)
290. 02-05: Hybrid-Sumpsvirreflue (Helophilus hybridus)
291. 02-05: Klarvinget Engrovflue (Dioctria hyalipennis)
292. 02-05: Empis chioptera (Empis chioptera)
293. 02-05: Almindelig Rodsvirreflue (Pipizella viduata)
294. 03-05: Stribet Skovsvirreflue (Dasysyrphus albostriatus)
295. 04-05: Tachypeza nubila (Tachypeza nubila)
296. 04-05: Græssvirreflue ubest. (Melanostoma sp.)
297. 04-05: Nephrotoma appendiculata (Nephrotoma appendiculata)
298. 04-05: Kålminérflue (Phytomyza rufipes)
299. 04-05: Platypalpus agilis (Platypalpus agilis)
300. 04-05: Meigenia uncinata (Meigenia uncinata)
301. 04-05: Dolichopus sp. (Dolichopus sp.)
302. 04-05: Bibio varipes (Bibio varipes)
303. 04-05: Tidlig Ornamentsvirreflue (Xanthogramma citrofasciatum)
304. 05-05: Lille Dyndflue (Eristalis abusiva)
305. 05-05: Hvidfodet Urtesvirreflue (Cheilosia albitarsis)
306. 05-05: Hybomitra sp. (Hybomitra sp.)
307. 05-05: Sarcophaga carnaria (Sarcophaga carnaria)
308. 05-05: Knækrygs-Flue (Chyliza leguminicola)
309. 05-05: Beris sp. (Beris sp.)
310. 05-05: Løvgallesvirreflue ubest. (Heringia sp.)
311. 05-05: Urtesvirreflue ubest. (Cheilosia sp.)
312. 05-05: Tidlig Bredfodsflue (Platycheirus tarsalis)
313. 05-05: Tysk Rovflue (Pamponerus germanicus)
314. 05-05: Stor Bredfodsflue (Platycheirus peltatus)
315. 05-05: Sorthåret Glanssvirreflue (Epistrophe nitidicollis)
316. 05-05: Bleg Glanssvirreflue (Epistrophe flava)
317. 06-05: Tipula sp. (Tipula sp.)
318. 06-05: Empis sp. (Empis sp.)
319. 07-05: Trekant-Svirreflue (Meligramma triangulifera)
320. 07-05: Mycetophila ornata (Mycetophila ornata)
321. 08-05: Suillia affinis (Suillia affinis)
322. 08-05: Ruderat-Kuglebærerflue (Sphaerophoria rueppelli)
323. 08-05: Chiastocheta sp. (Chiastocheta sp)
324. 08-05: Nephrotoma quadrifaria (Nephrotoma quadrifaria)
325. 08-05: Empis nuntia (Empis nuntia)
326. 08-05: Ptychoptera contaminata (Ptychoptera contaminata)
327. 09-05: Ptychoptera scutellaris (Ptychoptera scutellaris)
328. 09-05: Bønneflue (Delia platura)
329. 09-05: Hvidfodet Urtesvirreflue/Ranunkel-Urtesvirreflue (Cheilosia albitarsi/ranunculi)
330. 09-05: Atrichopogon lucorum (Atrichopogon lucorum)
331. 09-05: Gulfodet Gallesvirreflue (Pipiza luteitarsis)
332. 10-05: Limonia phragmitidis (Limonia phragmitidis)
333. 10-05: Ctenophora flaveolata (Ctenophora flaveolata)
334. 11-05: Bredfodsflue ubest. (Platycheirus sp.)
335. 11-05: Almindelig Spyflue (Calliphora vomitoria)
336. 11-05: Kompost-Svirreflue (Syritta pipiens)
337. 11-05: Sortfodet Urtesvirreflue (Cheilosia nigripes)
338. 11-05: Tachydromia sp. (Tachydromia sp.)
339. 11-05: Tanyptera atrata (Tanyptera atrata)
340. 11-05: Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
341. 11-05: Otites guttata (Otites guttata)
342. 11-05: Stylteflue ubest. (Dolichopodidae indet.)
343. 11-05: Sorthornet Busksvirreflue (Parasyrphus lineola)
344. 11-05: Xanthochlorus ornatus (Xanthochlorus ornatus)
345. 11-05: Kabbeleje-Urtesvirreflue (Cheilosia fraterna)
346. 11-05: Almindelig Guldflue (Lucilia caesar)
347. 11-05: Gul Vedrovflue (Laphria flava)
348. 11-05: Kort Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum arcuatum)
349. 11-05: Korthornet Mosesvirreflue (Orthonevra brevicornis)
350. 11-05: Trebåndet Sumpsvirreflue (Helophilus trivittatus)
351. 12-05: Foranderlig Gallesvirreflue (Pipiza noctiluca)
352. 12-05: Pragtsvirreflue (Caliprobola speciosa)
353. 12-05: Rhamphomyia nigripennis (Rhamphomyia nigripennis)
354. 12-05: Forårs-Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum vernale)
355. 12-05: Hybotidae ubest. (Hybotidae indet.)
356. 12-05: Atherix ibis (Atherix ibis)
357. 12-05: Lyciella sp. (Lyciella sp.)
358. 12-05: Skovsvirreflue ubest. (Dasysyrphus sp.)
359. 12-05: Køl-Svirreflue (Tropidia scita)
360. 12-05: Stor Buesvirreflue (Megasyrphus erraticus)
361. 12-05: Kæmpestankelben (Tipula maxima)
362. 12-05: Toplettet Ildsvirreflue (Platycheirus rosarum)
363. 12-05: Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
364. 12-05: Rhagio notatus (Rhagio notatus)
365. 12-05: Tricyphona immaculata (Tricyphona immaculata)
366. 13-05: Tipula luna (Tipula luna)
367. 13-05: Gul Ornamentsvirreflue (Xanthogramma stackelbergi)
368. 13-05: Sen Ornamentsvirreflue (Xanthogramma pedissequum)
369. 13-05: Tjørne-Pelssvirreflue (Criorhina berberina)
370. 13-05: Håret Engsvirreflue (Melanogaster hirtella)
371. 13-05: Lyciella platycephala (Lyciella platycephala)
372. 13-05: Hjortelus (Lipoptena cervi)
373. 13-05: Limonia nubeculosa (Limonia nubeculosa)
374. 14-05: Gymnosoma nitens (Gymnosoma nitens)
375. 14-05: Havehårmyg (Bibio hortulanus)
376. 14-05: Orfelia nemoralis (Orfelia nemoralis)
377. 14-05: Anthrax anthrax (Anthrax anthrax)
378. 14-05: Tipula lunata (Tipula lunata)
379. 14-05: Lille Narcisflue (Eumerus funeralis)
380. 15-05: Empis opaca (Empis opaca)
381. 15-05: Hybomitra bimaculata (Hybomitra bimaculata)
382. 15-05: Sort Engrovflue (Dioctria atricapilla)
383. 15-05: Scathophaga furcata (Scathophaga furcata)
384. 15-05: Engsvirreflue ubest. (Chrysogaster/Melanogaster sp.)
385. 15-05: Oxyna parietina (Oxyna parietina)
386. 15-05: Ptychoptera lacustris (Ptychoptera lacustris)
387. 15-05: Hemyda vittata (Hemyda vittata)
388. 15-05: Gulvinget Snylteflue (Zophomyia temula)
389. 15-05: Nephrotoma flavescens (Nephrotoma flavescens)
390. 15-05: Empis univittata (Empis univittata)
391. 16-05: Blåvinget Pragtsnylteflue (Phasia hemiptera)
392. 16-05: Brun Træsmuldsvirreflue (Brachypalpus laphriformis)
393. 16-05: Mycetophila fraterna (Mycetophila fraterna)
394. 16-05: Phaonia rufiventris (Phaonia rufiventris)
395. 16-05: Coenosia tigrina (Coenosia tigrina)
396. 16-05: Kilde-Dyndflue (Eristalis rupium)
397. 16-05: Ornamentsvirreflue ubest. (Xanthogramma sp.)
398. 16-05: Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
399. 16-05: Rødgul Bredfodsflue (Platycheirus fulviventris)
400. 16-05: Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
401. 16-05: Bicellaria sp. (Bicellaria sp.)
402. 17-05: Limonia nigropunctata (Limonia nigropunctata)
403. 17-05: Løvflue ubest. (Lauxaniidae indet.)
404. 18-05: Uldhåret Pelssvirreflue (Criorhina floccosa)
405. 18-05: Coremacera marginata (Coremacera marginata)
406. 18-05: Foranderlig Humlesvirreflue (Volucella bombylans)
407. 18-05: Sølvhåret Stiletflue (Acrosathe annulata)
408. 18-05: Storhornet Barksvirreflue (Sphegina elegans)
409. 18-05: Almindelig Køllesvirreflue (Neoascia podagrica)
410. 18-05: Gul Dyndflue (Eristalis anthophorina)
411. 19-05: Graphomya maculata (Graphomya maculata)
412. 19-05: Toplettet Gallesvirreflue (Pipiza bimaculata)
413. 19-05: Bibio lepidus (Bibio lepidus)
414. 19-05: Almindelig Stiletflue (Thereva nobilitata)
415. 19-05: Psila merdaria (Psila merdaria)
416. 19-05: Anthomyia sp. (Anthomyia sp.)
417. 19-05: Cistogaster globosa (Cistogaster globosa)
418. 19-05: Sciapus platypterus (Sciapus platypterus)
419. 19-05: Paykullia maculata (Paykullia maculata)
420. 19-05: Catharosia pygmaea (Catharosia pygmaea)
421. 20-05: Engrovfluer sp. (Dioctria sp.)
422. 20-05: Polietes lardarius (Polietes lardarius)
423. 20-05: Tipula vernalis (Tipula vernalis)
424. 20-05: Peleteria rubescens (Peleteria rubescens)
425. 20-05: Gul Vedsvirreflue (Temnostoma vespiforme)
426. 20-05: Sort Gallesvirreflue (Pipiza lugubris)
427. 20-05: Ctenophora pectinicornis (Ctenophora pectinicornis)
428. 20-05: Blomsterflue ubest. (Anthomyiidae indet.)
429. 20-05: Tipula fascipennis (Tipula fascipennis)
430. 20-05: Agathomyia sp. (Agathomyia sp.)
431. 20-05: Rødbenet Engrovflue (Dioctria rufipes)
432. 20-05: Parhelophilus sp. (Parhelophilus sp.)
433. 20-05: Eliozeta pellucens (Eliozeta pellucens)
434. 21-05: Xylophagus ater (Xylophagus ater)
435. 21-05: Dilophus sp. (Dilophus sp.)
436. 23-05: Bredbåndet Vedsvirreflue (Temnostoma apiforme)
437. 23-05: Hvid Skægrovflue (Dysmachus trigonus)
438. 23-05: Phora sp. (Phora sp.)
439. 23-05: Culex sp. (Culex sp.)
440. 23-05: Trypeta zoe (Trypeta zoe)
441. 23-05: Gærde-Sumpsvirreflue (Parhelophilus versicolor)
442. 23-05: Bi-Pelssvirreflue (Criorhina asilica)
443. 23-05: Microphor holosericeus (Microphor holosericeus)
444. 23-05: Rhamphomyia stigmosa (Rhamphomyia stigmosa)
445. 24-05: Krat-Sumpsvirreflue (Parhelophilus frutetorum)
446. 25-05: Snude-Damsvirreflue (Anasimyia lineata)
447. 25-05: Ernestia rudis (Ernestia rudis)
448. 25-05: Euthyneura gyllenhali (Euthyneura gyllenhali)
449. 25-05: Broget Skægrovflue (Didysmachus picipes)
450. 25-05: Mørk Løvgallesvirreflue (Heringia heringi)
451. 25-05: Fyrre-Skovsvirreflue (Dasysyrphus pinastri)
452. 25-05: Sort Vedsvirreflue (Temnostoma bombylans)
453. 25-05: Empis stercorea (Empis stercorea)
454. 25-05: Chamaepsila sp. (Chamaepsila sp.)
455. 25-05: Pedicia rivosa (Pedicia rivosa)
456. 25-05: Neria commutata (Neria commutata)
457. 25-05: Tørve-Silkesvirreflue (Sericomyia silentis)
458. 25-05: Hvidbåndet Humlesvirreflue (Volucella pellucens)
459. 25-05: Rød Træsmuldsvirreflue (Brachypalpoides lentus)
460. 25-05: Lyciella decempunctata (Lyciella decempunctata)
461. 25-05: Mitter ubest. (Ceratopogonidae indet.)
462. 25-05: Platypalpus exilis (Platypalpus exilis)
463. 25-05: Tanyptera sp. (Tanyptera sp.)
464. 26-05: Mintho rufiventris (Mintho rufiventris)
465. 26-05: Sortvinget Engrovflue (Dioctria oelandica)
466. 26-05: Lang Græsrovflue (Leptogaster cylindrica)
467. 26-05: Molophilus ater (Molophilus ater)
468. 26-05: Sortvinget Engsvirreflue (Chrysogaster solstitialis)
469. 26-05: Dolichopus nubilus (Dolichopus nubilus)
470. 27-05: Chiastocheta dentifera (Chiastocheta dentifera)
471. 27-05: Phalacrotophora sp. (Phalacrotophora sp.)
472. 27-05: Micropeza corrigiolata (Micropeza corrigiolata)
473. 27-05: Ortalischema albitarse (Ortalischema albitarse)
474. 27-05: Neocnemodon sp. (Neocnemodon sp.)
475. 27-05: Thelaira nigripes (Thelaira nigripes)
476. 27-05: Almindelig Stankelbenflue (Calobata petronella)
477. 28-05: Nephrotoma pratensis (Nephrotoma pratensis)
478. 28-05: Calliphora sp. (Calliphora sp.)
479. 28-05: Broget Metalsvirreflue (Lejogaster tarsata)
480. 28-05: Cordilura sp. (Cordilura sp.)
481. 28-05: Eutonia barbipes (Eutonia barbipes)
482. 28-05: Calliopum sp (Calliopum sp)
483. 28-05: Platypalpus annulipes (Platypalpus annulipes)
484. 28-05: Orellia falcata (Orellia falcata)
485. 29-05: Beris clavipes (Beris clavipes)
486. 29-05: Dialineura analis (Dialineura analis)
487. 29-05: Klit-Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum festivum)
488. 29-05: Hydrophoria sp. (Hydrophoria sp.)
489. 30-05: Odontomyia tigrina (Odontomyia tigrina)
490. 30-05: Æblebladgalmyg (Dasineura mali)
491. 31-05: Lysbenet Busksvirreflue (Parasyrphus annulatus)
492. 31-05: Hindbærstængelgalmyg (Lasioptera rubi)
493. 31-05: Physocephala rufipes (Physocephala rufipes)
494. 31-05: Liriomyza ubest. (Liriomyza sp.)
495. 31-05: Gul Skovsvirreflue (Dasysyrphus hilaris)
496. 31-05: Guldhåret Træsvirreflue (Xylota sylvarum)
497. 31-05: Phora atra (Phora atra)
498. 31-05: Stribet Græsflue (Opomyza germinationis)
499. 31-05: Dasineura auritae (Dasineura auritae)
500. 31-05: Epiphragma ocellare (Epiphragma ocellare)
501. 31-05: Nyre-Træsaftsvirreflue (Brachyopa scutellaris)
502. 31-05: Grønlig Engsvirreflue (Chrysogaster virescens)
503. 31-05: Firplettet Gallesvirreflue (Pipiza quadrimaculata)
504. 01-06: Blegbenet Engrovflue (Dioctria linearis)
505. 01-06: Pherbellia dubia (Pherbellia dubia)
506. 01-06: Urophora solstitialis (Urophora solstitialis)
507. 01-06: Tricholauxania praeusta (Tricholauxania praeusta)
508. 02-06: Pilerosetgalmyg (Rabdophaga rosaria)
509. 02-06: Empis grisea (Empis grisea)
510. 02-06: Skråbåndet Køllesvirreflue (Neoascia obliqua)
511. 02-06: Talje-Damsvirreflue (Anasimyia contracta)
512. 02-06: Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
513. 03-06: Melieria omissa (Melieria omissa)
514. 03-06: Sort Metalsvirreflue (Lejogaster metallina)
515. 03-06: Pherbellia albocostata (Pherbellia albocostata)
516. 03-06: Argyra sp. (Argyra sp.)
517. 03-06: Rivellia syngenesiae (Rivellia syngenesiae)
518. 03-06: Hemipenthes morio (Hemipenthes morio)
519. 03-06: Minettia longipennis (Minettia longipennis)
520. 04-06: Hvidplettet Agersvirreflue var. unicolor (Scaeva pyrastri var. unicolor)
521. 04-06: Artiskok-Urtesvirreflue (Cheilosia vulpina)
522. 04-06: Lille Engsvirreflue (Melanogaster nuda)
523. 04-06: Tetanops myopinus (Tetanops myopinus)
524. 05-06: Tidsel-Urtesvirreflue (Cheilosia proxima)
525. 05-06: Terellia colon (Terellia colon)
526. 05-06: Mose-Myresvirreflue (Microdon myrmicae)
527. 05-06: Ceroxys urticae (Ceroxys urticae)
528. 05-06: Bleg Pragtvåbenflue (Stratiomys singularior)
529. 05-06: Kløverbladgalmyg (Dasineura trifolii)
530. 06-06: Seioptera vibrans (Seioptera vibrans)
531. 07-06: Trypetoptera punctulata (Trypetoptera punctulata)
532. 07-06: Pseudacteon formicarum (Pseudacteon formicarum)
533. 07-06: Metopia sp. (Metopia sp.)
534. 07-06: Træsvirreflue ubest. (Xylota sp.)
535. 07-06: Phyto melanocephala (Phyto melanocephala)
536. 07-06: Toxoneura quinquemaculata (Toxoneura quinquemaculata)
537. 07-06: Tephritis hyoscyami (Tephritis hyoscyami)
538. 07-06: Smal Bredfodsflue (Platycheirus angustatus)
539. 07-06: Gulhannet Svirreflue (Xanthandrus comtus)
540. 08-06: Hylemya sp. (Hylemya sp.)
541. 08-06: Empis livida (Empis livida)
542. 08-06: Tachydromia morio (Tachydromia morio)
543. 09-06: Rhamphomyia tarsata (Rhamphomyia tarsata)
544. 09-06: Gulerod-Urtesvirreflue (Cheilosia velutina)
545. 09-06: Chrysops sepulcralis (Chrysops sepulcralis)
546. 09-06: Smal Narcisflue (Merodon avidus)
547. 09-06: Chrysops caecutiens (Chrysops caecutiens)
548. 09-06: Urophora stylata (Urophora stylata)
549. 09-06: Dolichopus popularis (Dolichopus popularis)
550. 09-06: Cylindromyia brassicaria (Cylindromyia brassicaria)
551. 09-06: Laplands-Svirreflue (Lapposyrphus lapponicus)
552. 09-06: Minettia lupulina (Minettia lupulina)
553. 09-06: Stankelben ubest. (Tipulidae indet.)
554. 10-06: Loxocera ubest. (Loxocera sp.)
555. 10-06: Mydaea corni (Mydaea corni)
556. 10-06: Næse-Urtesvirreflue (Cheilosia vicina)
557. 10-06: Dictenidia bimaculata (Dictenidia bimaculata)
558. 10-06: Vandklæg (Heptatoma pellucens)
559. 10-06: Ptychoptera paludosa (Ptychoptera paludosa)
560. 11-06: Middelhavsfrugtflue (Ceratitis capitata)
561. 11-06: Tipula varipennis (Tipula varipennis)
562. 12-06: Dryomyza anilis (Dryomyza anilis)
563. 12-06: Madiza glabra (Madiza glabra)
564. 12-06: Tabanus bromius (Tabanus bromius)
565. 13-06: Stor humlesvirreflue (Volucella zonaria)
566. 13-06: Minettia inusta (Minettia inusta)
567. 13-06: Tabanus autumnalis (Tabanus autumnalis)
568. 13-06: Chrysops viduatus (Chrysops viduatus)
569. 13-06: Kartoffel-Løgsvirreflue (Eumerus strigatus)
570. 13-06: Pegomya testacea (Pegomya testacea)
571. 13-06: Plettet Græsrovflue (Leptogaster guttiventris)
572. 13-06: Skov-Maskesvirreflue (Paragus pecchiolii)
573. 13-06: Helina impuncta (Helina impuncta)
574. 13-06: Medetera truncorum (Medetera truncorum)
575. 13-06: Sen Damsvirreflue (Anasimyia lunulata)
576. 14-06: Neurigona quadrifasciata (Neurigona quadrifasciata)
577. 14-06: Ocydromia glabricula (Ocydromia glabricula)
578. 14-06: Odontomyia ornata (Odontomyia ornata)
579. 14-06: Melieria crassipennis (Melieria crassipennis)
580. 14-06: Stub-Svirreflue (Blera fallax)
581. 15-06: Bredhorn-Svirreflue (Pelecocera tricincta)
582. 15-06: Fannia lustrator (Fannia lustrator)
583. 15-06: Herina frondescentiae (Herina frondescentiae)
584. 16-06: Gul Bjørnesvirreflue (Arctophila bombiformis)
585. 16-06: Mørk Buesvirreflue (Didea intermedia)
586. 16-06: Megophthalmidia crassicornis (Megophthalmidia crassicornis)
587. 16-06: Winthemia quadripustulata (Winthemia quadripustulata)
588. 16-06: Almindelig Barksvirreflue (Sphegina clunipes)
589. 16-06: Kirsebærflue (Rhagoletis cerasi)
590. 16-06: Poecilobothrus nobilitatus (Poecilobothrus nobilitatus)
591. 16-06: Brøndselflue (Dioxyna bidentis)
592. 16-06: Rhamphomyia longipes (Rhamphomyia longipes)
593. 16-06: Lygte-Svirreflue (Leucozona laternaria)
594. 16-06: Orfelia fasciata (Orfelia fasciata)
595. 16-06: Cylindromyia interrupta (Cylindromyia interrupta)
596. 16-06: Dolichopus ungulatus (Dolichopus ungulatus)
597. 17-06: Broget Urtesvirreflue (Cheilosia illustrata)
598. 17-06: Brullaea ocypteroidea (Brullaea ocypteroidea)
599. 17-06: Gulvinget Engsvirreflue (Chrysogaster cemiteriorum)
600. 17-06: Phasia barbifrons (Phasia barbifrons)
601. 17-06: Kurve-Svirreflue (Melangyna compositarum)
602. 17-06: Acidia cognata (Acidia cognata)
603. 17-06: Almindelig Fuglelusflue (Ornithomya avicularia)
604. 17-06: Tobåndet Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum bicinctum)
605. 17-06: Physiphora alceae (Physiphora alceae)
606. 17-06: Neurigona pallida (Neurigona pallida)
607. 17-06: Almindelig Guldklæg (Chrysops relictus)
608. 17-06: Setacera micans (Setacera micans)
609. 18-06: Trupanea stellata (Trupanea stellata)
610. 18-06: Gulbåndet Pragtvåbenflue (Stratiomys potamida)
611. 18-06: Symplecta stictica (Symplecta stictica)
612. 18-06: Xyphosia miliaria (Xyphosia miliaria)
613. 18-06: Trixoscelis obscurella (Trixoscelis obscurella)
614. 18-06: Ptychoptera minuta (Ptychoptera minuta)
615. 18-06: Chrysops sp. (Chrysops sp.)
616. 18-06: Oplodontha viridula (Oplodontha viridula)
617. 18-06: Mørkvinget Urtesvirreflue (Cheilosia carbonaria)
618. 19-06: Grøn Buesvirreflue (Didea alneti)
619. 19-06: Røllikebåndflue (Dithryca guttularis)
620. 19-06: Gylden Pragtsnylteflue (Phasia aurigera)
621. 19-06: Rainieria calceata (Rainieria calceata)
622. 20-06: Barksvirreflue sp. (Sphegina sp.)
623. 20-06: Hybos sp. (Hybos sp.)
624. 20-06: Rådyrets Svælgbremse (Cephenemyia stimulator)
625. 20-06: Sicus ferrugineus (Sicus ferrugineus)
626. 21-06: Hybomitra ciureai (Hybomitra ciureai)
627. 21-06: Almindelig Trærovflue (Choerades marginata)
628. 21-06: Notiphila umbrosa (Notiphila umbrosa)
629. 21-06: Anomoia purmunda (Anomoia purmunda)
630. 21-06: Pachygaster leachii (Pachygaster leachii)
631. 21-06: Kogleaks-Damsvirreflue (Lejops vittata)
632. 21-06: Nemotelus uliginosus (Nemotelus uliginosus)
633. 21-06: Lille Træsvirreflue (Xylota abiens)
634. 22-06: Phaonia pallida (Phaonia pallida)
635. 22-06: Trichomyia urbica (Trichomyia urbica)
636. 22-06: Rovflue ubest. (Asilidae indet.)
637. 22-06: Phytomyza chaerophylli (Phytomyza chaerophylli)
638. 22-06: Eustalomyia hilaris (Eustalomyia hilaris)
639. 22-06: Hesteklæg/Okseklæg (Tabanus sudeticus/bovinus)
640. 22-06: Piezura graminicola (Piezura graminicola)
641. 22-06: Dinera ferina (Dinera ferina)
642. 22-06: Chrysopilus asiliformis (Chrysopilus asiliformis)
643. 22-06: Nemotelus notatus (Nemotelus notatus)
644. 22-06: Villa sp. (Villa sp.)
645. 22-06: Hesteklæg (Tabanus sudeticus)
646. 22-06: Bleg Bredfodsflue (Platycheirus perpallidus)
647. 23-06: Gulfodet Løgsvirreflue (Eumerus flavitarsis)
648. 23-06: Odontomyia angulata (Odontomyia angulata)
649. 23-06: Polietes domitor (Polietes domitor)
650. 23-06: Trixa conspersa (Trixa conspersa)
651. 23-06: Pukkelrygget Engrovflue (Dioctria cothurnata)
652. 24-06: Notiphila cinerea (Notiphila cinerea)
653. 24-06: Saltella sphondylii (Saltella sphondylii)
654. 24-06: Eristalis pseudorupium (Eristalis pseudorupium)
655. 24-06: Scenopinus fenestralis (Scenopinus fenestralis)
656. 24-06: Sand-Løgsvirreflue (Eumerus sabulonum)
657. 24-06: Hybenflue (Rhagoletis alternata)
658. 24-06: Oxycera trilineata (Oxycera trilineata)
659. 24-06: Notiphila graecula (Notiphila graecula)
660. 25-06: Stor Gødningsrovflue (Asilus crabroniformis)
661. 25-06: Beris vallata (Beris vallata)
662. 26-06: Sapromyza sexpunctata (Sapromyza sexpunctata)
663. 26-06: Sylvicola fuscatus (Sylvicola fuscatus)
664. 27-06: Thyridanthrax fenestratus (Thyridanthrax fenestratus)
665. 27-06: Cylindromyia auriceps (Cylindromyia auriceps)
666. 27-06: Dexiosoma caninum (Dexiosoma caninum)
667. 27-06: Tachydromia umbrarum (Tachydromia umbrarum)
668. 27-06: Systoechus ctenopterus (Systoechus ctenopterus)
669. 27-06: Rhagio tringarius (Rhagio tringarius)
670. 27-06: Krat-Træsvirreflue (Xylota tarda)
671. 28-06: Gul Græsflue (Opomyza florum)
672. 28-06: Trypeta immaculata (Trypeta immaculata)
673. 28-06: Psila sp. (Psila sp.)
674. 28-06: Conops flavipes (Conops flavipes)
675. 28-06: Sapromyza sp. (Sapromyza sp.)
676. 28-06: Kæmpefluen Harald (Tachina grossa)
677. 28-06: Terellia tussilaginis (Terellia tussilaginis)
678. 29-06: Tephritis neesii (Tephritis neesii)
679. 29-06: Lamproscatella sibilans (Lamproscatella sibilans)
680. 29-06: Dasineura pustulans (Dasineura pustulans)
681. 29-06: Nemotelus pantherinus (Nemotelus pantherinus)
682. 29-06: Plettet Køllesvirreflue (Neoascia interrupta)
683. 29-06: Meromyza sp. (Meromyza sp.)
684. 29-06: Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
685. 29-06: Lestodiplosis sp. (Lestodiplosis sp.)
686. 29-06: Febermyg (Culex modestus)
687. 29-06: Phytomyza spinaciae (Phytomyza spinaciae)
688. 29-06: Stikkelsbær-Glanssvirreflue (Epistrophe grossulariae)
689. 29-06: Rød Ildsvirreflue (Platycheirus granditarsis)
690. 29-06: Herina palustris (Herina palustris)
691. 29-06: Bladlusgalmyg (Aphidoletes aphidimyza)
692. 30-06: Ranunkel-Træsvirreflue (Xylota jakutorum)
693. 30-06: Helina evecta (Helina evecta)
694. 30-06: Brun Bjørnesvirreflue (Arctophila superbiens)
695. 30-06: Temnostoma meridionale (Temnostoma meridionale)
696. 30-06: Neomyia viridescens (Neomyia viridescens)
697. 30-06: Cylindromyia sp. (Cylindromyia sp.)
698. 01-07: Sort Vedrovflue (Laphria ephippium)
699. 01-07: Tipula fulvipennis (Tipula fulvipennis)
700. 02-07: Rød Skægrovflue (Eutolmus rufibarbis)
701. 02-07: Drosophila sp. (Drosophila sp.)
702. 02-07: Rød Snylteflue (Eriothrix rufomaculatus)
703. 02-07: Trærovfluer sp. (Choerades sp.)
704. 03-07: Phytomyza plantaginis (Phytomyza plantaginis)
705. 03-07: Villa modesta (Villa modesta)
706. 05-07: Sapromyza quadripunctata (Sapromyza quadripunctata)
707. 05-07: Miltogramma sp. (Miltogramma sp.)
708. 05-07: Lang Træsvirreflue (Xylota florum)
709. 05-07: Husløg-Urtesvirreflue (Cheilosia caerulescens)
710. 05-07: Havtornflue (Rhagoletis batava)
711. 05-07: Phaonia angelicae (Phaonia angelicae)
712. 05-07: Chrysotus blepharosceles (Chrysotus blepharosceles)
713. 05-07: Hybos femoratus (Hybos femoratus)
714. 05-07: Haematopota italica (Haematopota italica)
715. 05-07: Nemotelus nigrinus (Nemotelus nigrinus)
716. 05-07: Solva marginata (Solva marginata)
717. 05-07: Onesia floralis (Onesia floralis)
718. 05-07: Gymnosoma sp. (Gymnosoma sp.)
719. 06-07: Thaumatomyia glabra (Thaumatomyia glabra)
720. 07-07: Oxycera rara (Oxycera rara)
721. 07-07: Gymnosoma rotundatum (Gymnosoma rotundatum)
722. 07-07: Achanthiptera rohrelliformis (Achanthiptera rohrelliformis)
723. 08-07: Terellia ceratocera (Terellia ceratocera)
724. 08-07: Nældebåndflue (Philophylla caesio)
725. 08-07: Homoneura notata (Homoneura notata)
726. 08-07: Miltogramma germari (Miltogramma germari)
727. 09-07: Rhaphium caliginosum (Rhaphium caliginosum)
728. 09-07: Hercostomus germanus (Hercostomus germanus)
729. 09-07: Conops quadrifasciatus (Conops quadrifasciatus)
730. 09-07: Senotainia conica (Senotainia conica)
731. 09-07: Almindelig Maskesvirreflue (Paragus haemorrhous)
732. 09-07: Hemipenthes maura (Hemipenthes maura)
733. 09-07: Platycephala planifrons (Platycephala planifrons)
734. 09-07: Acrocera orbiculus (Acrocera orbiculus)
735. 09-07: Klithede-Maskesvirreflue (Paragus finitimus)
736. 09-07: Anthomyia liturata (Anthomyia liturata)
737. 09-07: Ctenophora ornata (Ctenophora ornata)
738. 10-07: Almindelig Sandrovflue (Philonicus albiceps)
739. 10-07: Phyllodromia melanocephala (Phyllodromia melanocephala)
740. 10-07: Exhyalanthrax afer (Exhyalanthrax afer)
741. 10-07: Nephrotoma cornicina (Nephrotoma cornicina)
742. 10-07: Sylvicola punctatus (Sylvicola punctatus)
743. 11-07: Sort Bænkebiderflue (Melanophora roralis)
744. 11-07: Rødhornet Guldsvirreflue (Ferdinandea ruficornis)
745. 11-07: Tetanocera sp. (Tetanocera sp.)
746. 11-07: Trypeta artemisiae (Trypeta artemisiae)
747. 12-07: Ochlerotatus dorsalis (Ochlerotatus dorsalis)
748. 12-07: Haematopota subcylindrica (Haematopota subcylindrica)
749. 12-07: Minilimosina guestphalica (Minilimosina guestphalica)
750. 12-07: Azelia cilipes (Azelia cilipes)
751. 12-07: Drosophila phalerata (Drosophila phalerata)
752. 12-07: Docosia gilvipes (Docosia gilvipes)
753. 12-07: Dolichopus festivus (Dolichopus festivus)
754. 12-07: Dolichopus plumipes (Dolichopus plumipes)
755. 12-07: Asteia concinna (Asteia concinna)
756. 12-07: Azelia zetterstedtii (Azelia zetterstedtii)
757. 12-07: Drapetis ephippiata (Drapetis ephippiata)
758. 12-07: Tomosvaryella sylvatica (Tomosvaryella sylvatica)
759. 12-07: Pegoplata infirma (Pegoplata infirma)
760. 12-07: Phaonia perdita (Phaonia perdita)
761. 12-07: Morinia doronici (Morinia doronici)
762. 12-07: Helina obscurata (Helina obscurata)
763. 12-07: Lasiomma seminitidum (Lasiomma seminitidum)
764. 12-07: Lotophila atra (Lotophila atra)
765. 12-07: Botanophila striolata (Botanophila striolata)
766. 12-07: Atylotus rusticus (Atylotus rusticus)
767. 12-07: Cerodontha angulata (Cerodontha angulata)
768. 12-07: Chaetopodella scutellaris (Chaetopodella scutellaris)
769. 12-07: Crossopalpus setiger (Crossopalpus setiger)
770. 12-07: Phytomyza vitalbae (Phytomyza vitalbae)
771. 12-07: Platypalpus pseudofulvipes (Platypalpus pseudofulvipes)
772. 12-07: Suillia bicolor (Suillia bicolor)
773. 12-07: Philygria stictica (Philygria stictica)
774. 12-07: Plantageflue (Hydrotaea irritans)
775. 12-07: Kornbladflue (Hydrellia griseola)
776. 12-07: Hydrophoria lancifer (Hydrophoria lancifer)
777. 12-07: Haematobosca stimulans (Haematobosca stimulans)
778. 12-07: Hebecnema umbratica (Hebecnema umbratica)
779. 12-07: Helina allotalla (Helina allotalla)
780. 12-07: Chrysotimus molliculus (Chrysotimus molliculus)
781. 12-07: Chrysotus gramineus (Chrysotus gramineus)
782. 12-07: Trichina pallipes (Trichina pallipes)
783. 12-07: Sepsis flavimana (Sepsis flavimana)
784. 12-07: Triphleba nudipalpis (Triphleba nudipalpis)
785. 12-07: Nemopoda nitidula (Nemopoda nitidula)
786. 12-07: Micromorphus albipes (Micromorphus albipes)
787. 12-07: Phaonia fuscata (Phaonia fuscata)
788. 12-07: Sepsis punctum (Sepsis punctum)
789. 12-07: Sarcophaga incisilobata (Sarcophaga incisilobata)
790. 12-07: Sarcophaga lehmanni (Sarcophaga lehmanni)
791. 12-07: Sepsis cynipsea (Sepsis cynipsea)
792. 12-07: Pullimosina moesta (Pullimosina moesta)
793. 12-07: Platypalpus pallidiventris (Platypalpus pallidiventris)
794. 12-07: Angioneura acerba (Angioneura acerba)
795. 12-07: Acnemia nitidicollis (Acnemia nitidicollis)
796. 12-07: Agromyza hendeli (Agromyza hendeli)
797. 12-07: Fannia polychaeta (Fannia polychaeta)
798. 12-07: Hylemya vagans (Hylemya vagans)
799. 12-07: Ochlerotatus leucomelas (Ochlerotatus leucomelas)
800. 12-07: Zygomyia humeralis (Zygomyia humeralis)
801. 12-07: Opacifrons coxata (Opacifrons coxata)
802. 12-07: Dolichopus griseipennis (Dolichopus griseipennis)
803. 12-07: Campichoeta punctum (Campichoeta punctum)
804. 12-07: Elodia morio (Elodia morio)
805. 12-07: Hestebremse (Gasterophilus intestinalis)
806. 12-07: Hylemya nigrimana (Hylemya nigrimana)
807. 12-07: Helina depuncta (Helina depuncta)
808. 12-07: Platypalpus cursitans (Platypalpus cursitans)
809. 12-07: Rhamphomyia lamellata (Rhamphomyia lamellata)
810. 12-07: Metopina oligoneura (Metopina oligoneura)
811. 12-07: Morellia simplex (Morellia simplex)
812. 12-07: Oebalia cylindrica (Oebalia cylindrica)
813. 12-07: Chamaemyia polystigma (Chamaemyia polystigma)
814. 12-07: Coenosia intermedia (Coenosia intermedia)
815. 12-07: Coenosia pumila (Coenosia pumila)
816. 12-07: Brontaea humilis (Brontaea humilis)
817. 12-07: Trichina clavipes (Trichina clavipes)
818. 12-07: Spelobia rufilabris (Spelobia rufilabris)
819. 12-07: Phylidorea ferruginea (Phylidorea ferruginea)
820. 12-07: Paradelia intersecta (Paradelia intersecta)
821. 12-07: Pegomya bicolor (Pegomya bicolor)
822. 12-07: Pegomya winthemi (Pegomya winthemi)
823. 12-07: Hydrophoria silvicola (Hydrophoria silvicola)
824. 12-07: Medetera pallipes (Medetera pallipes)
825. 12-07: Dolichocephala irrorata (Dolichocephala irrorata)
826. 12-07: Fannia similis (Fannia similis)
827. 12-07: Gymnopternus aerosus (Gymnopternus aerosus)
828. 12-07: Limnophora tigrina (Limnophora tigrina)
829. 12-07: Colobostema triste (Colobostema triste)
830. 12-07: Sepsis orthocnemis (Sepsis orthocnemis)
831. 12-07: Villa hottentotta (Villa hottentotta)
832. 12-07: Phyllomyza securicornis (Phyllomyza securicornis)
833. 12-07: Psila fimetaria (Psila fimetaria)
834. 12-07: Tomosvaryella palliditarsis (Tomosvaryella palliditarsis )
835. 12-07: Cerodontha geniculata (Cerodontha geniculata)
836. 12-07: Cordyla crassicornis (Cordyla crassicornis)
837. 12-07: Diplonevra nitidula (Diplonevra nitidula)
838. 12-07: Bactromyia aurulenta (Bactromyia aurulenta)
839. 12-07: Spelobia talparum (Spelobia talparum)
840. 12-07: Scathophaga suilla (Scathophaga suilla)
841. 12-07: Pseudocollinella humida (Pseudocollinella humida)
842. 12-07: Myospila meditabunda (Myospila meditabunda)
843. 12-07: Hylemya variata (Hylemya variata)
844. 12-07: Drosophila obscura (Drosophila obscura)
845. 12-07: Schoenomyza litorella (Schoenomyza litorella)
846. 12-07: Coquillettidia richiardii (Coquillettidia richiardii)
847. 12-07: Botanophila fugax (Botanophila fugax)
848. 12-07: Leptopeza flavipes (Leptopeza flavipes)
849. 12-07: Hydrotaea tuberculata (Hydrotaea tuberculata)
850. 12-07: Hylemyza partita (Hylemyza partita)
851. 13-07: Gul Humlesvirreflue (Volucella inanis)
852. 13-07: Maskesvirreflue ubest. (Paragus sp.)
853. 13-07: Våbenflue ubest. (Stratiomyidae indet.)
854. 13-07: Synapha vitripennis (Synapha vitripennis)
855. 13-07: Lys Buesvirreflue (Didea fasciata)
856. 13-07: Thereva microcephala (Thereva microcephala)
857. 13-07: Springende Lindegalmyg (Contarinia tiliarum)
858. 14-07: Bremse-Dyndflue (Eristalis ostracea)
859. 14-07: Akelejeminérflue (Phytomyza aquilegiae)
860. 15-07: Noeeta pupillata (Noeeta pupillata)
861. 15-07: Palloptera ustulata (Palloptera ustulata)
862. 16-07: Diplotoxa messoria (Diplotoxa messoria)
863. 16-07: Sphenella marginata (Sphenella marginata)
864. 17-07: Argyra argyria (Argyra argyria)
865. 17-07: Sort Træsmuldsvirreflue (Chalcosyrphus valgus)
866. 17-07: Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
867. 18-07: Nephrotoma scalaris (Nephrotoma scalaris)
868. 18-07: Macquartia dispar (Macquartia dispar)
869. 18-07: Schizomyia galiorum (Schizomyia galiorum)
870. 18-07: Brunvinget Skægrovflue (Machimus arthriticus)
871. 18-07: Sciapus wiedemanni (Sciapus wiedemanni)
872. 18-07: Sarcophaga nigriventris (Sarcophaga nigriventris)
873. 18-07: Phaonia valida (Phaonia valida)
874. 18-07: Terellia serratulae (Terellia serratulae)
875. 19-07: Klæger ubest. (Tabanidae indet.)
876. 19-07: Smuk Mosesvirreflue (Orthonevra elegans)
877. 19-07: Pollenia amentaria (Pollenia amentaria)
878. 20-07: Loxocera hoffmannseggi (Loxocera hoffmannseggi)
879. 20-07: Oxycera leonina (Oxycera leonina)
880. 20-07: Silba fumosa (Silba fumosa)
881. 21-07: Håret Bøgebladgalmyg (Hartigiola annulipes)
882. 21-07: Hybos culiciformis (Hybos culiciformis)
883. 23-07: Sarcophaga sinuata (Sarcophaga sinuata)
884. 23-07: Thecophora sp. (Thecophora sp.)
885. 24-07: Subclytia rotundiventris (Subclytia rotundiventris)
886. 24-07: Helina reversio (Helina reversio)
887. 24-07: Sort Hårrovflue (Tolmerus atricapillus)
888. 24-07: Microchrysa cyaneiventris (Microchrysa cyaneiventris)
889. 24-07: Thaumatomyia notata (Thaumatomyia notata)
890. 25-07: Bredbåndet Skovsvirreflue (Dasysyrphus tricinctus)
891. 25-07: Limnia unguicornis (Limnia unguicornis)
892. 26-07: Molophilus sp. (Molophilus sp.)
893. 27-07: Bredplettet Marksvirreflue (Eupeodes bucculatus)
894. 27-07: Rørhat-Urtesvirreflue (Cheilosia scutellata)
895. 27-07: Kilde-Mosesvirreflue (Orthonevra nobilis)
896. 28-07: Palloptera umbellatarum (Palloptera umbellatarum)
897. 29-07: Agathomyia antennata (Agathomyia antennata)
898. 30-07: Foranderlig Urtesvirreflue (Cheilosia mutabilis)
899. 30-07: Phasia obesa (Phasia obesa)
900. 30-07: Diogma glabrata (Diogma glabrata)
901. 31-07: Pipunculus campestris (Pipunculus campestris)
902. 31-07: Nephrotoma dorsalis (Nephrotoma dorsalis)
903. 31-07: Sarcophaga haemorrhoa (Sarcophaga haemorrhoa)
904. 01-08: Minettia fasciata (Minettia fasciata)
905. 01-08: Thricops semicinereus (Thricops semicinereus)
906. 01-08: Metalimnobia bifasciata (Metalimnobia bifasciata)
907. 02-08: Tipula scripta (Tipula scripta)
908. 02-08: Conops sp. (Conops sp.)
909. 02-08: Conops strigatus (Conops strigatus)
910. 02-08: Siphonella oscinina (Siphonella oscinina)
911. 02-08: Loxocera aristata (Loxocera aristata)
912. 02-08: Setacera aurata (Setacera aurata)
913. 02-08: Conops flavipes var. melanocephala (Conops flavipes var. melanocephala)
914. 03-08: Nephrotoma scurra (Nephrotoma scurra)
915. 03-08: Fannia sp. (Fannia sp.)
916. 03-08: Ephydra sp. (Ephydra sp.)
917. 03-08: Hestehov-Urtesvirreflue (Cheilosia canicularis)
918. 03-08: Lang Urtesvirreflue (Cheilosia longula)
919. 03-08: Plettet Kuglebærerflue (Sphaerophoria menthastri)
920. 03-08: Bellardia vulgaris (Bellardia vulgaris)
921. 04-08: Voria ruralis (Voria ruralis)
922. 04-08: Toxoneura modesta (Toxoneura modesta)
923. 05-08: Limnophora triangula (Limnophora triangula)
924. 05-08: Clusiodes albimanus (Clusiodes albimanus)
925. 05-08: Haematopota grandis (Haematopota grandis)
926. 05-08: Rapgræsgalmyg (Mayetiola schoberi)
927. 05-08: Mosestankelben (Tipula paludosa)
928. 05-08: Skærm-Svirreflue (Melangyna umbellatarum)
929. 06-08: Lophosia fasciata (Lophosia fasciata)
930. 06-08: Acanthiophilus helianthi (Acanthiophilus helianthi)
931. 07-08: Sarcophaga vagans (Sarcophaga vagans)
932. 08-08: Eupeodes goeldlini (Eupeodes goeldlini)
933. 09-08: Campiglossa absinthii (Campiglossa absinthii)
934. 11-08: Helina quadrum (Helina quadrum)
935. 11-08: Phytomyza lappae (Phytomyza lappae)
936. 12-08: Calliphoridae sp. (Calliphoridae sp.)
937. 12-08: Hebecnema sp. (Hebecnema sp.)
938. 12-08: Rejnfangalmyg (Rhopalomyia tanaceticola)
939. 14-08: Bibio clavipes/lepidus (Bibio clavipes/lepidus)
940. 15-08: Allophorocera ferruginea (Allophorocera ferruginea)
941. 17-08: Pherbellia cinerella (Pherbellia cinerella)
942. 17-08: Simulium sp. (Simulium sp.)
943. 17-08: Rødringet Timotheflue (Nanna armillata)
944. 17-08: Dolichopus trivialis (Dolichopus trivialis)
945. 17-08: Ensina sonchi (Ensina sonchi)
946. 17-08: Acinia corniculata (Acinia corniculata)
947. 17-08: Stomorhina lunata (Stomorhina lunata)
948. 17-08: Lydella stabulans (Lydella stabulans)
949. 18-08: Calliopum aeneum (Calliopum aeneum)
950. 19-08: Rødbenet Kærflue (Sepedon sphegea)
951. 19-08: Storplettet Bredfodsflue (Platycheirus scambus)
952. 19-08: Bredkindet Urtesvirreflue (Cheilosia latifrons)
953. 20-08: Ozirhincus millefolii (Ozirhincus millefolii)
954. 22-08: Eudasyphora cyanicolor (Eudasyphora cyanicolor)
955. 23-08: Melinda gentilis (Melinda gentilis)
956. 23-08: Dolichocephala guttata (Dolichocephala guttata)
957. 23-08: Phytomyza sp. (Phytomyza sp.)
958. 24-08: Ozirhincus hungaricus (Ozirhincus hungaricus)
959. 24-08: Sargus flavipes (Sargus flavipes)
960. 24-08: Pilekvistgalmyg (Rabdophaga salicis)
961. 26-08: Kællingetandblomstgalmyg (Contarinia loti)
962. 31-08: Opomyza sp. (Opomyza sp.)
963. 31-08: Liriomyza orbona (Liriomyza orbona)
964. 31-08: Tetanocera robusta (Tetanocera robusta)
965. 31-08: Lyciella decipiens (Lyciella decipiens)
966. 31-08: Lonchoptera lutea (Lonchoptera lutea)
967. 01-09: Callomyia amoena (Callomyia amoena)
968. 01-09: Mycodiplosis sp. (Mycodiplosis sp.)
969. 05-09: Drosophila melanogaster (Drosophila melanogaster)
970. 05-09: Tipula confusa (Tipula confusa)
971. 07-09: Dinera grisescens (Dinera grisescens)
972. 07-09: Svalebider (Stenepteryx hirundinis)
973. 08-09: Bjerg-Svirreflue (Eriozona syrphoides)
974. 14-09: Cordilura ciliata (Cordilura ciliata)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator