Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
9. juli 2020
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Årevingede insekter (hvepse, bier og myrer) i 2020 (Se første i 2020)

1. 09-07: Honningbi (Apis mellifera)
2. 09-07: Jordhumle/Lys Jordhumle (Bombus terrestris/lucorum)
3. 09-07: Sorthvid Jordbi (Andrena cineraria)
4. 09-07: Havehumle (Bombus hortorum)
5. 09-07: Agerhumle (Bombus pascuorum)
6. 09-07: Tenthredo vespa (Tenthredo vespa)
7. 09-07: Hushumle (Bombus hypnorum)
8. 09-07: Bronzevejbi (Halictus tumulorum)
9. 09-07: Colletes sp. (Colletes sp.)
10. 09-07: Stenhumle (Bombus lapidarius)
11. 09-07: Gul Engmyre (Lasius flavus)
12. 09-07: Lys Jordsnyltehumle (Bombus bohemicus)
13. 09-07: Mørk Jordhumle (Bombus terrestris)
14. 08-07: Crabro cribrarius (Crabro cribrarius)
15. 08-07: Lys Jordhumle (Bombus lucorum)
16. 08-07: Vægsilkebi (Colletes daviesanus)
17. 08-07: Ancistrocerus sp. (Ancistrocerus sp.)
18. 08-07: Sort Slavemyre (Formica fusca)
19. 08-07: Kålbladhveps (Athalia rosae)
20. 08-07: Lille Skovhumle (Bombus pratorum)
21. 08-07: Stor Gedehams (Vespa crabro)
22. 08-07: Biulv (Philanthus triangulum)
23. 08-07: Mellemstor Gedehams (Dolichovespula media)
24. 08-07: Eumenes sp. (Eumenes sp.)
25. 08-07: Humlebi sp. (Bombus sp.)
26. 08-07: Blåhatjordbi (Andrena hattorfiana)
27. 08-07: Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
28. 08-07: Stensnyltehumle (Bombus rupestris)
29. 08-07: Abia sp. (Abia sp.)
30. 08-07: Enghumle (Bombus veteranus)
31. 08-07: Pragtbuksebi (Dasypoda hirtipes)
32. 07-07: Ancistrocerus parietum (Ancistrocerus parietum)
33. 07-07: Hvidbenet Oliebi (Macropis europaea)
34. 07-07: Ectemnius lapidarius (Ectemnius lapidarius)
35. 07-07: Robiniebladhveps (Euura tibialis)
36. 07-07: Stor Bladhveps (Cimbex femoratus)
37. 07-07: Knudehveps (Cerceris arenaria)
38. 07-07: Ichneumon sp. (Ichneumon sp.)
39. 07-07: Lille Strithårsbi (Panurgus calcaratus)
40. 07-07: Agersnyltehumle (Bombus campestris)
41. 06-07: Skovgedehams (Dolichovespula sylvestris)
42. 06-07: Sort havemyrehveps (Gelis agilis)
43. 06-07: Symmorphus bifasciatus (Symmorphus bifasciatus)
44. 06-07: Bladskærerbi sp. (Megachile sp.)
45. 06-07: Stor Sabelhveps (Rhyssa persuasoria)
46. 06-07: Tenthredo campestris (Tenthredo campestris)
47. 06-07: Fireplettet hulesnyltehveps (Diphyus quadripunctorius)
48. 05-07: Bracon sp. (Bracon sp.)
49. 05-07: Eurytoma sp. (Eurytoma sp.)
50. 05-07: Flerfarvet Bladskærerbi (Megachile versicolor)
51. 05-07: Orangemyre (Lasius fuliginosus)
52. 05-07: Hedeskovmyre (Formica pratensis)
53. 05-07: Kløversilkebi (Colletes marginatus)
54. 05-07: Kongelysbladhveps (Tenthredo scrophulariae)
55. 05-07: Omalus sp. (Omalus sp.)
56. 05-07: Sort Havemyre (Lasius niger)
57. 05-07: Stor Bladskærerbi (Megachile lagopoda)
58. 05-07: Stor Saksebi (Chelostoma rapunculi)
59. 05-07: Prikket Hvepsebi (Nomada flavopicta)
60. 05-07: Cratichneumon sp. (Cratichneumon sp.)
61. 05-07: Stubmyre (Formica truncorum)
62. 05-07: Kæmpetræhveps (Urocerus gigas)
63. 05-07: Hedestikmyre (Myrmica sabuleti)
64. 04-07: Epeolus variegatus (Epeolus variegatus)
65. 04-07: Hedemyre (Lasius alienus)
66. 04-07: Stor Sandhveps (Podalonia hirsuta)
67. 04-07: Coelioxys conica (Coelioxys conica)
68. 04-07: Tenthredo arcuata (Tenthredo arcuata)
69. 04-07: Chelonus sp. (Chelonus sp.)
70. 04-07: Ichneumonidae ubest. (Ichneumonidae indet.)
71. 04-07: Tandet tigersnyltehveps (Amblyteles armatorius)
72. 04-07: Rød Slavemyre (Formica rufibarbis)
73. 04-07: Lille Uldbi (Anthidium punctatum)
74. 04-07: Gelis spurius (Gelis spurius)
75. 04-07: Sandsilkebi (Colletes fodiens)
76. 04-07: Braconidae ubest. (Braconidae indet.)
77. 04-07: Hedefiltbi (Epeolus cruciger)
78. 04-07: Blodjordbi (Andrena labiata)
79. 04-07: Dolerus aericeps (Dolerus aericeps)
80. 03-07: Taggedehams (Dolichovespula saxonica)
81. 03-07: Almindelig Gedehams (Vespula vulgaris)
82. 03-07: Skovsnyltehumle (Bombus sylvestris)
83. 03-07: Arge cyanocrocea (Arge cyanocrocea)
84. 03-07: Barkmyre (Leptothorax acervorum)
85. 03-07: Rødbrystet Jordbi (Andrena clarkella)
86. 03-07: Ectemnius sexcinctus (Ectemnius sexcinctus)
87. 03-07: Pimpla rufipes (Pimpla rufipes)
88. 03-07: Mat Smalbi (Lasioglossum leucozonium)
89. 03-07: Lucernebi (Melitta leporina)
90. 03-07: Ærtejordbi (Andrena wilkella)
91. 03-07: Blank Kugleguldhveps (Omalus aeanus)
92. 03-07: Sort Jordbi (Andrena nigrospina)
93. 03-07: Almindelig Stikmyre (Myrmica ruginodis)
94. 03-07: Græstørvmyre (Tetramorium caespitum)
95. 03-07: Rødhalet Høstbi (Melitta haemorrhoidalis)
96. 02-07: Moshumle (Bombus muscorum)
97. 02-07: Pragtbi (Epeoloides coecutiens)
98. 02-07: Hedychrum sp. (Hedychrum sp.)
99. 02-07: Hylaeus communis (Hylaeus communis)
100. 02-07: Argogorytes fargeii (Argogorytes fargeii)
101. 02-07: Stor Uldbi (Anthidium manicatum)
102. 02-07: Sabeltræhveps (Xeris spectrum)
103. 02-07: Metalsmalbi (Lasioglossum morio)
104. 02-07: Konvalbladhveps (Phymatocera aterrima)
105. 02-07: Dinocarsis hemiptera (Dinocarsis hemiptera)
106. 02-07: Stor Strithårsbi (Panurgus banksianus)
107. 01-07: Almindelig Sandhveps (Ammophila sabulosa)
108. 01-07: Punkteret Kugleguldhveps (Omalus puncticollis)
109. 01-07: Grøn Bladhveps (Rhogogaster viridis)
110. 01-07: Guldhveps ubest. (Chrysididae indet.)
111. 01-07: Ectemnius sp. (Ectemnius sp.)
112. 01-07: Mosemyre (Formica picea)
113. 01-07: Tragtstikmyre (Myrmica schencki)
114. 01-07: Jordbi ubest. (Andrena sp.)
115. 01-07: Blodrød Rovmyre (Formica sanguinea)
116. 01-07: Tandet Jordbi (Andrena denticulata)
117. 29-06: Nematus pavidus (Nematus pavidus)
118. 29-06: Bladhveps ubest. (Tenthredinidae indet.)
119. 29-06: Rødhalet Jordbi (Andrena haemorrhoa)
120. 29-06: Banchus volutatorius (Banchus volutatorius)
121. 29-06: Crabro peltarius (Crabro peltarius)
122. 29-06: Pelset Jordbi (Andrena nycthemera)
123. 29-06: Crabro sp. (Crabro sp.)
124. 29-06: Tiphia minuta (Tiphia minuta)
125. 29-06: Torymus sp. (Torymus sp.)
126. 29-06: Herpestomus brunnicornis (Herpestomus brunnicornis)
127. 28-06: Cimbex luteus (Cimbex luteus)
128. 28-06: Pimplinae ubest. (Pimplinae indet.)
129. 28-06: Exetastes adpressorius (Exetastes adpressorius)
130. 28-06: Ancistrocerus claripennis (Ancistrocerus claripennis)
131. 28-06: Eutanyacra picta (Eutanyacra picta)
132. 28-06: Ichneumoninae ubest. (Ichneumoninae indet.)
133. 28-06: Symmorphus sp. (Symmorphus sp.)
134. 28-06: Argogorytes mystaceus (Argogorytes mystaceus)
135. 27-06: Athalia sp. (Athalia sp.)
136. 27-06: Tysk Gedehams (Vespula germanica)
137. 27-06: Macrophya punctumalbum (Macrophya punctumalbum)
138. 27-06: Cerceris rybyensis (Cerceris rybyensis)
139. 27-06: Chalcidoidea ubest. (Chalcidoidea indet.)
140. 27-06: Sølvfløjlsmyre (Smicromyrme rufipes)
141. 27-06: Wroughtonia spinator (Wroughtonia spinator)
142. 27-06: Rødbenet Vejhveps (Episyron rufipes)
143. 27-06: Coeloides sp. (Coeloides sp.)
144. 27-06: Gasteruption jaculator (Gasteruption jaculator)
145. 26-06: Selandria serva (Selandria serva)
146. 26-06: Oxybelus uniglumis (Oxybelus uniglumis)
147. 26-06: Græshumle (Bombus ruderarius)
148. 26-06: Rosenbladskærerbi (Megachile centuncularis)
149. 26-06: Epeolus sp. (Epeolus sp.)
150. 26-06: Crossocerus quadrimaculatus (Crossocerus quadrimaculatus)
151. 26-06: Violet Kugleguldhveps (Pseudomalus violaceus)
152. 26-06: Blå Murerbi (Osmia caerulescens)
153. 26-06: Ammophila sp. (Sandhvepse) (Ammophila sp. (Sphecidae))
154. 26-06: Tenthredo mesomela (Tenthredo mesomela)
155. 26-06: Sort Havemyre ubestemt (Lasius niger/platythorax)
156. 25-06: Trypoxylon sp. (Trypoxylon sp.)
157. 25-06: Ectemnius continuus (Ectemnius continuus)
158. 25-06: Chrysis sp. (Chrysis sp.)
159. 25-06: Årevinget Insekt ubest. (Hymenoptera indet.)
160. 25-06: Blåhathvepsebi (Nomada armata)
161. 25-06: Crossocerus sp. (Crossocerus sp.)
162. 25-06: Mørk Jordsnyltehumle (Bombus vestalis)
163. 25-06: Stor Kugleguldhveps (Pseudomalus triangulifer)
164. 25-06: Blå Træhveps (Sirex juvencus)
165. 24-06: Hvepsebi sp. (Nomada sp.)
166. 24-06: Ancistrocerus parietinus (Ancistrocerus parietinus)
167. 24-06: Helconidea sp (Helconidea sp)
168. 24-06: Rød Skovmyre (Formica rufa)
169. 24-06: Gasteruption sp. (Gasteruption sp.)
170. 24-06: Blå Guldhveps (Chrysis fulgida)
171. 24-06: Flammeguldhveps (Chrysis viridula)
172. 23-06: Blodbi sp. (Sphecodes sp.)
173. 23-06: Dolerus sp. (Dolerus sp.)
174. 23-06: Tenthredo temula (Tenthredo temula)
175. 23-06: Gasteruption assectator (Gasteruption assectator)
176. 23-06: Guldmurerbi (Osmia aurulenta)
177. 22-06: Pleolophus brachypterus (Pleolophus brachypterus)
178. 22-06: Pragtguldhveps (Chrysis illigeri)
179. 22-06: Ichneumon sarcitorius (Ichneumon sarcitorius)
180. 22-06: Metalkugleguldhveps (Pseudomalus auratus)
181. 22-06: Pottemagerhveps (Eumenes pedunculatus)
182. 22-06: Tormentiljordbi (Andrena tarsata)
183. 22-06: Trypoxylon figulus (Trypoxylon figulus)
184. 22-06: Ophion sp. (Ophion sp.)
185. 22-06: Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
186. 22-06: Hylaeus sp. (Hylaeus sp.)
187. 21-06: Stor Sandguldhveps (Hedychrum nobile)
188. 21-06: Tenthredo sp. (Tenthredo sp.)
189. 21-06: Arge sp. (Arge sp.)
190. 21-06: Megarhyssa vagatoria (Megarhyssa vagatoria)
191. 21-06: Banchinae ubest. (Banchinae indet.)
192. 21-06: Lissonota lineolaris (Lissonota lineolaris)
193. 21-06: Megastigmus sp. (Megastigmus sp.)
194. 21-06: Cryptinae ubest. (Cryptinae indet.)
195. 21-06: Heteropelma megarthrum (Heteropelma megarthrum)
196. 20-06: Lasioglossum sp. (Lasioglossum sp.)
197. 20-06: Sortbrun Jordbi (Andrena nigroaenea)
198. 20-06: Hussnyltehumle (Bombus norvegicus)
199. 20-06: Zele sp. (Zele sp.)
200. 20-06: Eupontania collactanea (Eupontania collactanea)
201. 20-06: Gelis sp. (Gelis sp.)
202. 20-06: Abia fasciata (Abia fasciata)
203. 20-06: Perithous sp. (Perithous sp.)
204. 20-06: Kamelhveps (Xiphydria camelus)
205. 20-06: Metopius sp. (Metopius sp.)
206. 20-06: Havevægbi (Anthophora quadrimaculata)
207. 19-06: Tigersnyltehveps (Ichneumon xanthorius)
208. 18-06: Hoplosmia spinulosa (Hoplosmia spinulosa)
209. 18-06: Rød Murerbi (Osmia bicornis)
210. 18-06: Hylaeus hyalinatus (Hylaeus hyalinatus)
211. 18-06: Anomalon cruentatum (Anomalon cruentatum)
212. 18-06: Perlemaskebi (Hylaeus dilatatus)
213. 18-06: Perithous scurra (Perithous scurra)
214. 17-06: Tenthredopsis sp. (Tenthredopsis sp.)
215. 17-06: Herkulesmyre (Camponotus herculeanus)
216. 17-06: Gul Jordmyre (Lasius umbratus)
217. 17-06: Macrophya duodecimpunctata (Macrophya duodecimpunctata)
218. 17-06: Braconinae ubest. (Braconinae indet.)
219. 17-06: Banchus sp. (Banchus sp.)
220. 16-06: Klitsilkebi (Colletes impunctatus)
221. 16-06: Vejhveps ubest. (Pompilidae indet.)
222. 16-06: Klitbladskærerbi (Megachile leachella)
223. 16-06: Myre sp. (Formicidae sp.)
224. 15-06: Ærtebladskærerbi (Megachile circumcincta)
225. 15-06: Korsknapgalhveps (Liposthenes glechomae)
226. 15-06: Nomada alboguttata (Nomada alboguttata)
227. 15-06: Stenarella domator (Stenarella domator)
228. 14-06: Cikadesækhveps ubest. (Dryinidae indet.)
229. 14-06: Aphanistes ruficornis (Aphanistes ruficornis)
230. 14-06: Ephialtes manifestator (Ephialtes manifestator)
231. 14-06: Sortblå Birkebladhveps (Arge pullata)
232. 14-06: Coelioxys sp. (Coelioxys sp.)
233. 14-06: Gedehams. ubest (Vespidae indet.)
234. 14-06: Andricus inflator (Andricus inflator)
235. 13-06: Nomada flavoguttata (Nomada flavoguttata)
236. 13-06: Hemichroa australis (Hemichroa australis)
237. 13-06: Træboende Bladskærerbi (Megachile willughbiella)
238. 13-06: Hylaeus confusus (Hylaeus confusus)
239. 13-06: Tenthredo notha (Tenthredo notha)
240. 13-06: Cephidae ubest. (Cephidae indet.)
241. 13-06: Tenthredopsis scutellaris (Tenthredopsis scutellaris)
242. 13-06: Ancistrocerus nigricornis (Ancistrocerus nigricornis)
243. 13-06: Caenolyda reticulata (Caenolyda reticulata)
244. 12-06: Herkulesmyre/ Kæmpemyre (Camponotus herculeanus/ligniperda)
245. 11-06: Oxybelus sp. (Oxybelus sp.)
246. 11-06: Sort Fløjlsmyre (Myrmosa atra)
247. 11-06: Ctenopelmatinae ubest. (Ctenopelmatinae indet.)
248. 11-06: Macrophya rufipes (Macrophya rufipes)
249. 11-06: Dolichomitus sp. (Dolichomitus sp.)
250. 11-06: Macrophya annulata (Macrophya annulata)
251. 10-06: Tenthredo distinguenda (Tenthredo distinguenda)
252. 10-06: Hindbærjordbi (Andrena fucata)
253. 10-06: Cephus ubest. (Cephus sp.)
254. 10-06: Calameuta filiformis (Calameuta filiformis)
255. 10-06: Phytodietus sp. (Phytodietus sp.)
256. 10-06: Netelia sp. (Netelia sp.)
257. 10-06: Ctenichneumon panzeri (Ctenichneumon panzeri)
258. 10-06: Tenthredo livida (Tenthredo livida)
259. 09-06: Nomada panzeri (Nomada panzeri)
260. 09-06: Odynerus reniformis (Odynerus reniformis)
261. 09-06: Cratomus megacephalus (Cratomus megacephalus)
262. 09-06: Rosenhveps (Arge ochropus)
263. 09-06: Nematinae ubest. (Nematinae indet.)
264. 08-06: Ulden Ellebladhveps (Eriocampa ovata)
265. 08-06: Tryphoninae ubest. (Tryphoninae indet.)
266. 08-06: Langhornsbi (Eucera longicornis)
267. 08-06: Tenthredo zonula (Tenthredo zonula)
268. 08-06: Tenthredopsis litterata (Tenthredopsis litterata)
269. 08-06: Macrophya sp. (Macrophya sp.)
270. 07-06: Æblejordbi (Andrena helvola)
271. 07-06: Lasioglossum villosulum (Lasioglossum villosulum)
272. 07-06: Græslandsmalbi (Lasioglossum albipes)
273. 07-06: Cimbex connatus (Cimbex connatus)
274. 07-06: Kurvjordbi (Andrena fulvago)
275. 07-06: Rød Fløjlsmyre (Mutilla europaea)
276. 07-06: Osmia sp. (Osmia sp.)
277. 07-06: Birkebladhveps (Arge ustulata)
278. 07-06: Coleocentrus excitator (Coleocentrus excitator)
279. 07-06: Moskussmalbi (Lasioglossum calceatum)
280. 06-06: Tenthredopsis sordida (Tenthredopsis sordida)
281. 06-06: Gelis areator (Gelis areator)
282. 06-06: Monostegia abdominalis (Monostegia abdominalis)
283. 05-06: Klintjordbi (Andrena labialis)
284. 05-06: Crypteffigies lanius (Crypteffigies lanius)
285. 05-06: Gulbenet Jordbi (Andrena chrysosceles)
286. 05-06: Skinnende Småjordbi (Andrena semilaevis)
287. 04-06: Gelis melanocephalus (Gelis melanocephalus)
288. 03-06: Cratichneumon viator (Cratichneumon viator)
289. 03-06: Rødpelset Jordbi (Andrena fulva)
290. 03-06: Odynerus melanocephalus (Odynerus melanocephalus)
291. 02-06: Kystmurerbi (Osmia maritima)
292. 02-06: Alloplasta piceator (Alloplasta piceator)
293. 02-06: Exenterus abruptorius (Exenterus abruptorius)
294. 02-06: Alomya sp. (Alomya sp.)
295. 01-06: Kugleguldhveps sp. (Pseudomalus sp.)
296. 01-06: Nomada goodeniana (Nomada goodeniana)
297. 01-06: Heriades truncorum (Heriades truncorum)
298. 01-06: Nomada fabriciana (Nomada fabriciana)
299. 01-06: Nomada marshamella (Nomada marshamella)
300. 01-06: Megarhyssa perlata (Megarhyssa perlata)
301. 01-06: Tenthredo amoena (Tenthredo amoena)
302. 01-06: Stor Pilehvepsebi (Nomada lathburiana)
303. 01-06: Stor Rosenbladhveps (Allantus cinctus)
304. 31-05: Rhogogaster ubest. (Rhogogaster sp.)
305. 31-05: Almindelig Vejhveps (Anoplius viaticus)
306. 31-05: Anomaloninae ubest. (Anomaloninae indet.)
307. 30-05: Tjørnejordbi (Andrena carantonica)
308. 30-05: Lasioglossum quadrinotatum (Lasioglossum quadrinotatum)
309. 30-05: Mørk Dværghvepsebi (Nomada sheppardana)
310. 30-05: Gulbåndet Jordbi (Andrena flavipes)
311. 29-05: Hvidbrystet Jordbi (Andrena vaga)
312. 29-05: Campopleginae ubest. (Campopleginae indet.)
313. 29-05: Kålmølsnyltehveps (Diadromus collaris)
314. 28-05: Græsplænebladhveps (Eutomostethus ephippium)
315. 28-05: Halidamia affinis (Halidamia affinis)
316. 28-05: Athalia cordata (Athalia cordata)
317. 27-05: Cryptus sp. (Cryptus sp.)
318. 27-05: Kurvmurerbi (Osmia leaiana)
319. 27-05: Stor Stikkelsbærbladhveps (Nematus ribesii)
320. 27-05: Haltichella rufipes (Haltichella rufipes)
321. 26-05: Pamphilius albopictus (Pamphilius albopictus)
322. 26-05: Skovsmåjordbi (Andrena subopaca)
323. 26-05: Cimbex sp. (Cimbex sp.)
324. 26-05: Nematinus luteus (Nematinus luteus)
325. 26-05: Aglaostigma fulvipes (Aglaostigma fulvipes)
326. 25-05: Pamphilius sp. (Pamphilius sp.)
327. 25-05: Ranunkelsaksebi (Chelostoma florisomne)
328. 25-05: Odynerus spinipes (Odynerus spinipes)
329. 23-05: Pachyprotasis rapae (Pachyprotasis rapae)
330. 23-05: Hedehumle (Bombus jonellus)
331. 22-05: Bethylidae sp. (Bethylidae sp.)
332. 22-05: Tenthredo maculata (Tenthredo maculata)
333. 22-05: Stenichneumon militarius (Stenichneumon militarius)
334. 22-05: Stor Blodbi (Sphecodes albilabris)
335. 22-05: Athalia circularis (Athalia circularis)
336. 21-05: Ichneumon stramentor (Ichneumon stramentor)
337. 21-05: Sphecodes pellucidus (Sphecodes pellucidus)
338. 21-05: Blåbærjordbi (Andrena lapponica)
339. 21-05: Lasioglossum rufitarse (Lasioglossum rufitarse)
340. 21-05: Hartigia nigra (Hartigia nigra)
341. 21-05: Cryptus armator (Cryptus armator)
342. 21-05: Parksmåjordbi (Andrena minutula)
343. 20-05: Agrypon flaveolatum (Agrypon flaveolatum)
344. 20-05: Sapyga quinquepunctata (Sapyga quinquepunctata)
345. 20-05: Ophion minutus (Ophion minutus)
346. 20-05: Euura sp. (Euura sp.)
347. 20-05: Stenichneumon culpator (Stenichneumon culpator)
348. 20-05: Periclistus brandtii (Periclistus brandtii)
349. 20-05: Doryctinae indet. (Doryctinae indet.)
350. 19-05: Tidlig Hvepsebi (Nomada leucophthalma)
351. 18-05: Itoplectis maculator (Itoplectis maculator)
352. 18-05: Orthopelma mediator (Orthopelma mediator)
353. 18-05: Xorides sp. (Xorides sp.)
354. 18-05: Eurytoma rosae (Eurytoma rosae)
355. 17-05: Pteromalus bedeguaris (Pteromalus bedeguaris)
356. 17-05: Itoplectis alternans (Itoplectis alternans)
357. 17-05: Tersilochinae ubest. (Tersilochinae indet.)
358. 17-05: Gul Granspindehveps (Cephalcia arvensis)
359. 17-05: Eulophus ramicornis (Eulophus ramicornis)
360. 17-05: Trichiosoma sp. (Trichiosoma sp.)
361. 17-05: Stigmus pendulus (Stigmus pendulus)
362. 16-05: Diprion pini/similis (Diprion pini/similis)
363. 16-05: Vulgichneumon saturatorius (Vulgichneumon saturatorius)
364. 16-05: Brun Træmyre (Lasius brunneus)
365. 15-05: Cidaphus alarius (Cidaphus alarius)
366. 15-05: Ametastegia tenera (Ametastegia tenera)
367. 15-05: Torymus bedeguaris (Torymus bedeguaris)
368. 14-05: Ancistrocerus oviventris (Ancistrocerus oviventris)
369. 14-05: Kornbladhveps (Dolerus haematodes)
370. 13-05: Lønjordbi (Andrena tibialis)
371. 13-05: Forårsjordbi (Andrena praecox)
372. 13-05: Dusona sp. (Dusona sp.)
373. 13-05: Lasius platythorax (Lasius platythorax)
374. 12-05: Strongylogaster multifasciata (Strongylogaster multifasciata)
375. 12-05: Zele albiditarsus (Zele albiditarsus)
376. 11-05: Rød Gedehams (Vespula rufa)
377. 11-05: Hoplismenus axillatorius (Hoplismenus axillatorius)
378. 10-05: Dolerus madidus (Dolerus madidus)
379. 10-05: Nomada ferruginata (Nomada ferruginata)
380. 10-05: Mørk Stikmyre (Myrmica lobicornis)
381. 10-05: Sandstikmyre (Myrmica rugulosa)
382. 09-05: Pamphilius sylvaticus (Pamphilius sylvaticus)
383. 09-05: Tofarvet Jordbi (Andrena bicolor)
384. 09-05: Rhogogaster genistae (Rhogogaster genistae)
385. 09-05: Gul Hvepsebi (Nomada fulvicornis)
386. 09-05: Netelia virgata (Netelia virgata)
387. 09-05: Platbenet Sabelhveps (Echthrus reluctator)
388. 09-05: Almindelig Fyrrehveps (Diprion pini)
389. 08-05: Sandjordbi (Andrena barbilabris)
390. 08-05: Blank Gæstemyre (Formicoxenus nitidulus)
391. 08-05: Vinterjordmyre (Lasius mixtus)
392. 07-05: Sphecodes ephippius (Sphecodes ephippius)
393. 07-05: Empria sp. (Empria sp.)
394. 07-05: Dolerus triplicatus (Dolerus triplicatus)
395. 07-05: Nomada ruficornis (Nomada ruficornis)
396. 07-05: Tenthredo zona (Tenthredo zona)
397. 06-05: Pachyprotasis simulans (Pachyprotasis simulans)
398. 06-05: Finpunkteret Smalbi (Lasioglossum lativentre)
399. 06-05: Nomada signata (Nomada signata)
400. 06-05: Klokkehumle (Bombus soroeensis)
401. 06-05: Hvidbåndet Jordbi (Andrena gravida)
402. 05-05: Sphecophaga vesparum (Sphecophaga vesparum)
403. 05-05: Stenomalina liparae (Stenomalina liparae)
404. 05-05: Pachynematus sp. (Pachynematus sp.)
405. 05-05: Overdrevmurerbi (Osmia uncinata)
406. 05-05: Macrophya ribis (Macrophya ribis)
407. 05-05: Skovvejbi (Halictus rubicundus)
408. 05-05: Aglaostigma aucupariae (Aglaostigma aucupariae)
409. 04-05: Skovhumle (Bombus sylvarum)
410. 03-05: Bronzesmalbi (Lasioglossum leucopus)
411. 03-05: Monsoma pulveratum (Monsoma pulveratum)
412. 03-05: Nomada fucata (Nomada fucata)
413. 03-05: Kølet Gæstehveps (Tetramopria aurocincta)
414. 03-05: Hussnyltehumle/Skovsnyltehumle (Bombus norvegicus/Bombus sylvestris)
415. 03-05: Nomada flava (Nomada flava)
416. 01-05: Korttornet Stikmyre (Myrmica rubra)
417. 29-04: Polemochartus liparae (Polemochartus liparae)
418. 28-04: Phaneroserphus calcar (Phaneroserphus calcar)
419. 28-04: Sandjordsmyre (Lasius psammophilus)
420. 26-04: Lys forårsseglhveps (Ophion variegatus)
421. 26-04: Eutomostethus luteiventris (Eutomostethus luteiventris)
422. 26-04: Spilomicrus stigmaticalis (Spilomicrus stigmaticalis)
423. 26-04: Strongylogaster mixta (Strongylogaster mixta)
424. 24-04: Spindehveps ubest. (Pamphiliidae ubest.)
425. 23-04: Helcostizus restaurator (Helcostizus restaurator)
426. 22-04: Lille Skovmyre (Formica polyctena)
427. 22-04: Banchus pictus (Banchus pictus)
428. 22-04: Monophadnus pallescens (Monophadnus pallescens)
429. 20-04: Glinsende Jordbi (Andrena nitida)
430. 20-04: Vårsilkebi (Colletes cunicularius)
431. 20-04: Forårsvægbi (Anthophora plumipes)
432. 20-04: Platygaster uniformis (Platygaster uniformis)
433. 20-04: Torymus rosariae (Torymus rosariae)
434. 20-04: Sycophila biguttata (Sycophila biguttata)
435. 20-04: Synopeas lugubris (Synopeas lugubris)
436. 19-04: Syrebladhveps (Ametastegia glabrata)
437. 18-04: Marmorkugle-Galhveps (Andricus kollari)
438. 18-04: Hoplocampa crataegi (Hoplocampa crataegi)
439. 17-04: Sørgebi (Melecta albifrons)
440. 16-04: Hoplocampa fulvicornis (Hoplocampa fulvicornis)
441. 16-04: Pilejordhumle (Bombus cryptarum)
442. 15-04: Tromatobia sp. (Tromatobia sp.)
443. 15-04: Enicospilus sp. (Enicospilus sp.)
444. 12-04: Osmia cornuta (Osmia cornuta)
445. 09-04: Abia lonicerae (Abia lonicerae)
446. 08-04: Eurytoma cynipsea (Eurytoma cynipsea)
447. 07-04: Psilonotus adamas (Psilonotus adamas)
448. 07-04: Psilonotus achaeus (Psilonotus achaeus)
449. 07-04: Akelejebladhveps (Pristiphora rufipes)
450. 06-04: Callitula pyrrhogaster (Callitula pyrrhogaster)
451. 06-04: Cladius pectinicornis (Cladius pectinicornis)
452. 06-04: Tetramesa hyalipennis (Tetramesa hyalipennis)
453. 05-04: Pteromalidae ubest. (Pteromalidae indet.)
454. 05-04: Slåenjordbi (Andrena varians)
455. 04-04: Trichopria verticillata (Trichopria verticillata)
456. 03-04: Amblyjoppa proteus (Amblyjoppa proteus)
457. 01-04: Euderus albitarsis (Euderus albitarsis )
458. 31-03: Trichopria sp. (Trichopria sp.)
459. 31-03: Ophion scutellaris (Ophion scutellaris)
460. 31-03: Xyela julii (Xyela julii)
461. 29-03: Aprostocetus pallipes (Aprostocetus pallipes)
462. 29-03: Microterys sp. (Microterys sp.)
463. 28-03: Stenomalina epistena (Stenomalina epistena)
464. 28-03: Cyrtogaster vulgaris (Cyrtogaster vulgaris)
465. 28-03: Gryon misellum (Gryon misellum)
466. 28-03: Aphanogmus claviger (Aphanogmus claviger)
467. 28-03: Telenomus angustatus (Telenomus angustatus)
468. 27-03: Diphyus raptorius (Diphyus raptorius)
469. 26-03: Stor Pilejordbi (Andrena apicata)
470. 22-03: Achrysocharoides cilla (Achrysocharoides cilla)
471. 22-03: Sympiesis sericeicornis (Sympiesis sericeicornis)
472. 21-03: Hypoponera ergatandria (Hypoponera ergatandria)
473. 21-03: Andricus lignicolus (Andricus lignicolus)
474. 17-03: Platygaster splendidula (Platygaster splendidula)
475. 17-03: Ichneumon suspiciosus (Ichneumon suspiciosus)
476. 15-03: Quadrastichus anysis (Quadrastichus anysis)
477. 14-03: Colastes braconius (Colastes braconius)
478. 13-03: Gelis anthracinus (Gelis anthracinus)
479. 13-03: Torymus fuscicornis (Torymus fuscicornis)
480. 07-03: Pimpla contemplator (Pimpla contemplator)
481. 07-03: Gelis mangeri (Gelis mangeri)
482. 06-03: Andricus quercuscalicis (Andricus quercuscalicis)
483. 02-03: Homoporus subniger (Homoporus subniger)
484. 01-03: Trimorus sp. (Trimorus sp.)
485. 01-03: Thoron metallicus (Thoron metallicus)
486. 28-02: Spilomicrus annulicornis (Spilomicrus annulicornis)
487. 25-02: Aprostocetus craneiobiae (Aprostocetus craneiobiae)
488. 22-02: Torymus cultriventris (Torymus cultriventris)
489. 22-02: Aptesis nigrocincta (Aptesis nigrocincta)
490. 21-02: Chrysocharis laomedon (Chrysocharis laomedon)
491. 14-02: Gelis proximus (Gelis proximus)
492. 14-02: Rogadinae ubest. (Rogadinae indet.)
493. 13-02: Aprostocetus elongatus (Aprostocetus elongatus)
494. 13-02: Chasmias motatorius (Chasmias motatorius)
495. 12-02: Lagynodes pallidus (Lagynodes pallidus)
496. 12-02: Torymus janetiellae (Torymus janetiellae)
497. 30-01: Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
498. 25-01: Gelis rufogaster (Gelis rufogaster)
499. 23-01: Rhembobius perscrutator (Rhembobius perscrutator)
500. 20-01: Ichneumon tuberculipes (Ichneumon tuberculipes)
501. 11-01: Diglyphus minoeus (Diglyphus minoeus)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator