Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
28. november 2021
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Årevingede insekter (hvepse, bier og myrer) i 2021 (Se første i 2021)

1. 27-11: Årevinget Insekt ubest. (Hymenoptera indet.)
2. 25-11: Tandet Tigersnyltehveps (Amblyteles armatorius)
3. 23-11: Braconidae ubest. (Braconidae indet.)
4. 23-11: Gelis sp. (Gelis sp.)
5. 23-11: Blank Gæstemyre (Formicoxenus nitidulus)
6. 22-11: Stor Gedehams (Vespa crabro)
7. 21-11: Proctotrupidae ubest. (Proctotrupidae indet.)
8. 21-11: Aptesis nigrocincta (Aptesis nigrocincta)
9. 21-11: Ichneumon sp. (Ichneumon sp.)
10. 21-11: Torymidae ubest. (Torymidae indet.)
11. 21-11: Dolichomitus sp. (Dolichomitus sp.)
12. 19-11: Ichneumonidae ubest. (Ichneumonidae indet.)
13. 15-11: Microgastrinae ubest. (Microgastrinae indet.)
14. 13-11: Vespula sp. (Vespula sp.)
15. 12-11: Almindelig Gedehams (Vespula vulgaris)
16. 11-11: Pimpla sp. (Pimpla sp.)
17. 10-11: Cryptinae ubest. (Cryptinae indet.)
18. 09-11: Gul Engmyre (Lasius flavus)
19. 08-11: Tromatobia lineatoria (Tromatobia lineatoria)
20. 07-11: Mørk Jordhumle (Bombus terrestris)
21. 06-11: Knapgalhveps (Neuroterus numismalis)
22. 06-11: Kålmølsnyltehveps (Diadromus collaris)
23. 05-11: Ichneumon suspiciosus (Ichneumon suspiciosus)
24. 05-11: Lasius sp. (Lasius sp.)
25. 05-11: Cratichneumon sp. (Cratichneumon sp.)
26. 03-11: Campopleginae ubest. (Campopleginae indet.)
27. 03-11: Stenichneumon militarius (Stenichneumon militarius)
28. 03-11: Gambrus carnifex (Gambrus carnifex)
29. 03-11: Homolobus sp. (Homolobus sp.)
30. 02-11: Agerhumle (Bombus pascuorum)
31. 02-11: Netelia sp. (Netelia sp.)
32. 02-11: Honningbi (Apis mellifera)
33. 02-11: Podalonia sp. (Podalonia sp.)
34. 31-10: Stor Galæblehveps (Cynips quercusfolii)
35. 31-10: Lasioglossum sp. (Lasioglossum sp.)
36. 31-10: Lys efterårsseglhveps (Ophion obscuratus)
37. 31-10: Spilomicrus sp. (Spilomicrus sp.)
38. 30-10: Stenichneumon culpator (Stenichneumon culpator)
39. 29-10: Pimpla turionellae (Pimpla turionellae)
40. 29-10: Rhembobius quadrispinus (Rhembobius quadrispinus)
41. 28-10: Humlebi sp. (Bombus sp.)
42. 27-10: Spathius exarator (Spathius exarator)
43. 26-10: Rødhalet Jordbi (Andrena haemorrhoa)
44. 26-10: Skovgedehams (Dolichovespula sylvestris)
45. 25-10: Ichneumoninae ubest. (Ichneumoninae indet.)
46. 25-10: Ichneumon stramentor (Ichneumon stramentor)
47. 25-10: Stor sabelhveps (Rhyssa persuasoria)
48. 24-10: Pimpla rufipes (Pimpla rufipes)
49. 24-10: Doryctinae indet. (Doryctinae indet.)
50. 24-10: Banchinae ubest. (Banchinae indet.)
51. 23-10: Tromatobia sp. (Tromatobia sp.)
52. 20-10: Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
53. 20-10: Belyta sanguinolenta (Belyta sanguinolenta)
54. 19-10: Almindelig Svirrefluesnyltehveps (Diplazon laetatorius)
55. 19-10: Protichneumon pisorius (Protichneumon pisorius)
56. 19-10: Tersilochinae ubest. (Tersilochinae indet.)
57. 17-10: Itoplectis alternans (Itoplectis alternans)
58. 17-10: Ctenopelmatinae ubest. (Ctenopelmatinae indet.)
59. 16-10: Orangemyre (Lasius fuliginosus)
60. 16-10: Cratichneumon luteiventris (Cratichneumon luteiventris)
61. 15-10: Tysk Gedehams (Vespula germanica)
62. 13-10: Exephanes sp. (Exephanes sp.)
63. 13-10: Mellemstor Gedehams (Dolichovespula media)
64. 13-10: Alomya sp. (Alomya sp.)
65. 12-10: Gregopimpla inquisitor (Gregopimpla inquisitor)
66. 11-10: Andricus quercuscalicis (Andricus quercuscalicis)
67. 11-10: Efterårsgravehveps (Mellinus arvensis)
68. 10-10: Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
69. 10-10: Apechthis rufata (Apechthis rufata)
70. 10-10: Gelis melanocephalus (Gelis melanocephalus)
71. 10-10: Pteromalidae ubest. (Pteromalidae indet.)
72. 09-10: Polistes dominula (Polistes dominula)
73. 09-10: Caliroa annulipes (Caliroa annulipes)
74. 09-10: Almindelig Sandhveps (Ammophila sabulosa)
75. 09-10: Dyspetes luteomarginatus (Dyspetes luteomarginatus)
76. 08-10: Tryphoninae ubest. (Tryphoninae indet.)
77. 07-10: Ancistrocerus sp. (Ancistrocerus sp.)
78. 07-10: Ephialtes sp. (Ephialtes sp.)
79. 07-10: Rødpelset Jordbi (Andrena fulva)
80. 07-10: Stensnyltehumle (Bombus rupestris)
81. 07-10: Stor Sandhveps (Podalonia hirsuta)
82. 07-10: Chalcidoidea ubest. (Chalcidoidea indet.)
83. 07-10: Pimplinae ubest. (Pimplinae indet.)
84. 06-10: Cerceris rybyensis (Cerceris rybyensis)
85. 05-10: Seglhveps sp. (Ophion sp.)
86. 05-10: Aoplus ochropis (Aoplus ochropis)
87. 04-10: Ichneumon deliratorius (Ichneumon deliratorius)
88. 04-10: Pleolophus brachypterus (Pleolophus brachypterus)
89. 03-10: Exenterus adspersus (Exenterus adspersus)
90. 03-10: Græslandsmalbi (Lasioglossum albipes)
91. 02-10: Lys Jordhumle (Bombus lucorum)
92. 02-10: Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
93. 02-10: Agersnyltehumle (Bombus campestris)
94. 02-10: Euplectrus bicolor (Euplectrus bicolor)
95. 02-10: Diphyus raptorius (Diphyus raptorius)
96. 01-10: Platylabus rufus (Platylabus rufus)
97. 01-10: Moskussmalbi (Lasioglossum calceatum)
98. 29-09: Barycnemis sp. (Barycnemis sp.)
99. 29-09: Rød Gedehams (Vespula rufa)
100. 28-09: Colpotrochia cincta (Colpotrochia cincta)
101. 28-09: Bathythrix strigosa (Bathythrix strigosa)
102. 28-09: Banchus falcatorius (Banchus falcatorius)
103. 28-09: Diplazon sp. (Diplazon sp.)
104. 28-09: Exetastes adpressorius (Exetastes adpressorius)
105. 28-09: Homotherus locutor (Homotherus locutor)
106. 27-09: Ichneumon gracilentus (Ichneumon gracilentus)
107. 26-09: Formica sp. (Formica sp.)
108. 26-09: Moshumle (Bombus muscorum)
109. 26-09: Halictus sp. (Halictus sp.)
110. 25-09: Tiphia sp. (Tiphia sp.)
111. 25-09: Ichneumon primatorius (Ichneumon primatorius)
112. 25-09: Sortfodet Træhveps (Sirex noctilio)
113. 25-09: Hemichroa crocea (Hemichroa crocea)
114. 25-09: Sphinctus serotinus (Sphinctus serotinus)
115. 24-09: Aprostocetus eriophyes (Aprostocetus eriophyes)
116. 24-09: Goedartia alboguttata (Goedartia alboguttata)
117. 22-09: Skovvejbi (Halictus rubicundus)
118. 22-09: Pottemagerhveps (Eumenes pedunculatus)
119. 20-09: Euryproctus sp. (Euryproctus sp.)
120. 20-09: Schizopyga sp. (Schizopyga sp.)
121. 20-09: Almindelig Vejhveps (Anoplius viaticus)
122. 20-09: Biulv (Philanthus triangulum)
123. 20-09: Metopiinae ubest. (Metopiinae indet.)
124. 20-09: Cosmoconus meridionator (Cosmoconus meridionator)
125. 20-09: Ichneumon extensorius (Ichneumon extensorius)
126. 19-09: Metalsmalbi (Lasioglossum morio)
127. 19-09: Bronzevejbi (Halictus tumulorum)
128. 19-09: Cryptus sp. (Cryptus sp.)
129. 19-09: Achaius oratorius (Achaius oratorius)
130. 19-09: Gulhovedet træhveps (Urocerus augur)
131. 18-09: Eulophinae ubest. (Eulophinae indet.)
132. 18-09: Sorthvid Jordbi (Andrena cineraria)
133. 18-09: Rogadinae ubest. (Rogadinae indet.)
134. 18-09: Cryptus armator (Cryptus armator)
135. 18-09: Ichneumon sarcitorius (Ichneumon sarcitorius)
136. 18-09: Kålormesnyltehveps (Cotesia glomerata)
137. 17-09: Halidamia affinis (Halidamia affinis)
138. 17-09: Vejhveps ubest. (Pompilidae indet.)
139. 17-09: Sort Fløjlsmyre (Myrmosa atra)
140. 16-09: Dannebrogsgalhveps (Cynips longiventris)
141. 16-09: Lyngjordbi (Andrena fuscipes)
142. 16-09: Hedestikmyre (Myrmica sabuleti)
143. 14-09: Callajoppa exaltatoria (Callajoppa exaltatoria)
144. 14-09: Oronotus binotatus (Oronotus binotatus)
145. 14-09: Scambus sp. (Scambus sp.)
146. 13-09: Aneuclis incidens (Aneuclis incidens)
147. 13-09: Blå Træhveps (Sirex juvencus)
148. 13-09: Perithous sp. (Perithous sp.)
149. 12-09: Ectemnius continuus (Ectemnius continuus)
150. 12-09: Gedehams ubest. (Vespidae indet.)
151. 12-09: Zaglyptus varipes (Zaglyptus varipes)
152. 12-09: Callajoppa cirrogaster (Callajoppa cirrogaster)
153. 12-09: Hulbi (Heriades truncorum)
154. 11-09: Taggedehams (Dolichovespula saxonica)
155. 11-09: Hushumle (Bombus hypnorum)
156. 10-09: Stor Bladskærerbi (Megachile lagopoda)
157. 10-09: Jordhumle/Lys Jordhumle (Bombus terrestris/lucorum)
158. 10-09: Ulden Ellebladhveps (Eriocampa ovata)
159. 09-09: Therion sp. (Therion sp.)
160. 09-09: Opheltes glaucopterus (Opheltes glaucopterus)
161. 09-09: Apechthis compunctor (Apechthis compunctor)
162. 09-09: Enicospilus ramidulus (Enicospilus ramidulus)
163. 09-09: Eurylabus torvus (Eurylabus torvus)
164. 09-09: Ctenichneumon funereus (Ctenichneumon funereus)
165. 08-09: Agrothereutes abbreviatus (Agrothereutes abbreviatus)
166. 08-09: Havemaskebi (Hylaeus communis)
167. 08-09: Ammophila sp. (Sandhvepse) (Ammophila sp. (Sphecidae))
168. 07-09: Artiskokgalhveps (Andricus foecundatrix)
169. 07-09: Enicospilus sp. (Enicospilus sp.)
170. 07-09: Polistes gallicus (Polistes gallicus)
171. 07-09: Telenomus coilus (Telenomus coilus)
172. 07-09: Diphyus sp. (Diphyus sp.)
173. 06-09: Vulgichneumon saturatorius (Vulgichneumon saturatorius)
174. 06-09: Engmaskebi (Hylaeus confusus)
175. 06-09: Pragtbuksebi (Dasypoda hirtipes)
176. 06-09: Syrphoctonus tarsatorius (Syrphoctonus tarsatorius)
177. 06-09: Euryproctus nemoralis (Euryproctus nemoralis)
178. 06-09: Klokkehumle (Bombus soroeensis)
179. 06-09: Blodbi sp. (Sphecodes sp.)
180. 06-09: Apechthis quadridentata (Apechthis quadridentata)
181. 05-09: Ectemnius cephalotes (Ectemnius cephalotes)
182. 05-09: Erigorgus cerinops (Erigorgus cerinops)
183. 04-09: Ancistrocerus gazella (Ancistrocerus gazella)
184. 04-09: Sort Havemyre (Lasius niger)
185. 04-09: Bladskærerbi sp. (Megachile sp.)
186. 04-09: Kålbladhveps (Athalia rosae)
187. 04-09: Colletes sp. (Colletes sp.)
188. 04-09: Sort Slavemyre (Formica fusca)
189. 03-09: Dusona sp. (Dusona sp.)
190. 03-09: Rødbenet Vejhveps (Episyron rufipes)
191. 03-09: Epeolus sp. (Epeolus sp.)
192. 03-09: Banchus sp. (Banchus sp.)
193. 03-09: Guldhveps ubest. (Chrysididae indet.)
194. 03-09: Biulvguldhveps (Hedychrum rutilans)
195. 03-09: Foranderlig Humle (Bombus humilis)
196. 02-09: Brachymeria minuta (Brachymeria minuta)
197. 02-09: Stenhumle (Bombus lapidarius)
198. 02-09: Rød Slavemyre (Formica rufibarbis)
199. 02-09: Barkmyre (Leptothorax acervorum)
200. 02-09: Kort hussabelhveps (Stenarella domator)
201. 02-09: Hedeskovmyre (Formica pratensis)
202. 02-09: Netelia virgata (Netelia virgata)
203. 02-09: Lynghvepsebi (Nomada rufipes)
204. 02-09: Neoneurus clypeatus (Neoneurus clypeatus)
205. 02-09: Tenthredo campestris (Tenthredo campestris)
206. 02-09: Spinolochus laevifrons (Spinolochus laevifrons)
207. 01-09: Flerfarvet Bladskærerbi (Megachile versicolor)
208. 01-09: Almindelig Stikmyre (Myrmica ruginodis)
209. 01-09: Ceropales maculata (Ceropales maculata)
210. 01-09: Rosenbladskærerbi (Megachile centuncularis)
211. 01-09: Erigorgus sp. (Erigorgus sp.)
212. 01-09: Pemphredon sp. (Pemphredon sp.)
213. 01-09: Rød hussabelhveps (Perithous scurra)
214. 01-09: Spilichneumon sp. (Spilichneumon sp.)
215. 01-09: Tenthredo sp. (Tenthredo sp.)
216. 01-09: Sandhveps ubest. (Sphecidae indet.)
217. 31-08: Symmorphus sp. (Symmorphus sp.)
218. 31-08: Chrysis sp. (Chrysis sp.)
219. 31-08: Mørk Sommerjordbi (Andrena nigriceps)
220. 31-08: Heterischnus pulex (Heterischnus pulex)
221. 31-08: Stor Blodbi (Sphecodes albilabris)
222. 31-08: Stauropoctonus bombycivorus (Stauropoctonus bombycivorus )
223. 31-08: Ectemnius sp. (Ectemnius sp.)
224. 31-08: Enclisis vindex (Enclisis vindex)
225. 31-08: Eumenes sp. (Eumenes sp.)
226. 31-08: Enghumle (Bombus veteranus)
227. 31-08: Rødhalet Høstbi (Melitta haemorrhoidalis)
228. 31-08: Lyngsilkebi (Colletes succinctus)
229. 31-08: Gastracanthus pulcherrimus (Gastracanthus pulcherrimus)
230. 31-08: Stubmyre (Formica truncorum)
231. 30-08: Rhopalum clavipes (Rhopalum clavipes)
232. 30-08: Macrocentrus sp. (Macrocentrus sp.)
233. 30-08: Priocnemis sp. (Priocnemis sp.)
234. 28-08: Zele sp. (Zele sp.)
235. 28-08: Linsegalhveps (Neuroterus quercusbaccarum)
236. 28-08: Græstørvmyre (Tetramorium caespitum)
237. 28-08: Bred Klintblodbi (Sphecodes crassus)
238. 26-08: Excavarus apiarius (Excavarus apiarius)
239. 26-08: Rosenhveps (Arge ochropus)
240. 25-08: Hvidbenet Oliebi (Macropis europaea)
241. 24-08: Hedefiltbi (Epeolus cruciger)
242. 24-08: Sølvjordbi (Andrena argentata)
243. 24-08: Coelioxys sp. (Coelioxys sp.)
244. 24-08: Lille Sandhvepsebi (Nomada baccata)
245. 24-08: Tandet Jordbi (Andrena denticulata)
246. 24-08: Orange Jordbi (Andrena marginata)
247. 24-08: Arge sp. (Arge sp.)
248. 24-08: Stor Sandguldhveps (Hedychrum nobile)
249. 24-08: Røvermyre (Harpagoxenus sublaevis)
250. 24-08: Prikket Hvepsebi (Nomada flavopicta)
251. 24-08: Gulerodshveps sp. (Gasteruption sp.)
252. 24-08: Hylaeus sp. (Hylaeus sp.)
253. 22-08: Athalia sp. (Athalia sp.)
254. 22-08: Ancistrocerus parietum (Ancistrocerus parietum)
255. 22-08: Rød Fløjlsmyre (Mutilla europaea)
256. 22-08: Ischnoceros sp. (Ischnoceros sp.)
257. 22-08: Listrodromus nycthemerus (Listrodromus nycthemerus)
258. 21-08: Symmorphus bifasciatus (Symmorphus bifasciatus)
259. 21-08: Blyvejhveps (Pompilus cinereus)
260. 21-08: Ancistrocerus trifasciatus (Ancistrocerus trifasciatus)
261. 21-08: Lissonota sp. (Lissonota sp.)
262. 21-08: Ectemnius lapidarius (Ectemnius lapidarius)
263. 21-08: Spathius sp (Spathius sp)
264. 20-08: Træboende Bladskærerbi (Megachile willughbiella)
265. 20-08: Fireplettet hulesnyltehveps (Diphyus quadripunctorius)
266. 20-08: Haltichella rufipes (Haltichella rufipes)
267. 20-08: Knudehveps (Cerceris arenaria)
268. 20-08: Tenthredo vespa (Tenthredo vespa)
269. 20-08: Tremex fuscicornis (Tremex fuscicornis)
270. 20-08: Gul Hvepsebi (Nomada fulvicornis)
271. 20-08: Aoplus sp. (Aoplus sp.)
272. 19-08: Cosmoconus sp. (Cosmoconus sp.)
273. 19-08: Rød Skovmyre (Formica rufa)
274. 19-08: Aphelopus melaleucus (Aphelopus melaleucus)
275. 19-08: Crabro cribrarius (Crabro cribrarius)
276. 18-08: Pimpla flavicoxis (Pimpla flavicoxis)
277. 17-08: Cosmoconus elongator (Cosmoconus elongator)
278. 17-08: Sølvfløjlsmyre (Smicromyrme rufipes)
279. 17-08: Tromatobia ornata (Tromatobia ornata)
280. 16-08: Nematus sp. (Nematus sp.)
281. 16-08: Chasmias motatorius (Chasmias motatorius)
282. 15-08: Stor Uldbi (Anthidium manicatum)
283. 15-08: Limerodops elongatus (Limerodops elongatus)
284. 14-08: Marmorkugle-Galhveps (Andricus kollari)
285. 14-08: Sortblå Birkebladhveps (Arge pullata)
286. 14-08: Craesus septentrionalis (Craesus septentrionalis)
287. 14-08: Abia fasciata (Abia fasciata)
288. 14-08: Stor Rosenbladhveps (Allantus cinctus)
289. 14-08: Scambus nigricans (Scambus nigricans)
290. 14-08: Pachyprotasis rapae (Pachyprotasis rapae)
291. 14-08: Aneugmenus coronatus (Aneugmenus coronatus)
292. 14-08: Ibalia leucospoides (Ibalia leucospoides)
293. 14-08: Arge cyanocrocea (Arge cyanocrocea)
294. 14-08: Rogas luteus (Rogas luteus)
295. 14-08: Mørk Jordsnyltehumle (Bombus vestalis)
296. 13-08: Oxyrrhexis carbonator (Oxyrrhexis carbonator)
297. 13-08: Sussaba flavipes (Sussaba flavipes)
298. 13-08: Tymmophorus suspiciosus (Tymmophorus suspiciosus)
299. 13-08: Agenioideus sericeus (Agenioideus sericeus)
300. 13-08: Mimesa equestris (Mimesa equestris)
301. 13-08: Tromatobia variabilis (Tromatobia variabilis)
302. 13-08: Havehumle (Bombus hortorum)
303. 12-08: Metalkugleguldhveps (Pseudomalus auratus)
304. 12-08: Arge pagana (Arge pagana)
305. 12-08: Euura sp. (Euura sp.)
306. 12-08: Blåhatjordbi (Andrena hattorfiana)
307. 12-08: Athalia cordata (Athalia cordata)
308. 11-08: Eumenes papillarius (Eumenes papillarius)
309. 11-08: Ectemnius ruficornis (Ectemnius ruficornis)
310. 11-08: Panzers snyltehveps (Ctenichneumon panzeri)
311. 11-08: Bracon sp. (Bracon sp.)
312. 11-08: Hedychrum sp. (Hedychrum sp.)
313. 11-08: Conura xanthostigma (Conura xanthostigma)
314. 10-08: Dolerus aericeps (Dolerus aericeps)
315. 10-08: Kæmpetræhveps (Urocerus gigas)
316. 10-08: Hvepsebi sp. (Nomada sp.)
317. 10-08: Ischnus inquisitorius (Ischnus inquisitorius)
318. 10-08: Ancistrocerus nigricornis (Ancistrocerus nigricornis)
319. 09-08: Netelia melanura (Netelia melanura)
320. 09-08: Lille Strithårsbi (Panurgus calcaratus)
321. 09-08: Trypoxylon sp. (Trypoxylon sp.)
322. 08-08: Cimbex connatus (Cimbex connatus)
323. 07-08: Bronzesmalbi (Lasioglossum leucopus)
324. 07-08: Bladhveps ubest. (Tenthredinidae indet.)
325. 07-08: Syrebladhveps (Ametastegia glabrata)
326. 06-08: Agrypon sp. (Agrypon sp.)
327. 06-08: Amblyjoppa proteus (Amblyjoppa proteus)
328. 06-08: Hepiopelmus melanogaster (Hepiopelmus melanogaster)
329. 06-08: Euura miliaris (Euura miliaris)
330. 06-08: Ectemnius cavifrons (Ectemnius cavifrons)
331. 06-08: Marsksilkebi (Colletes halophilus)
332. 06-08: Tenthredo omissa (Tenthredo omissa)
333. 06-08: Peristenus sp. (Peristenus sp. )
334. 06-08: Ctenichneumon sp. (Ctenichneumon sp.)
335. 06-08: Anoplius infuscatus (Anoplius infuscatus)
336. 05-08: Coelichneumon sp. (Coelichneumon sp.)
337. 05-08: Tagrørmaskebi (Hylaeus pectoralis)
338. 05-08: Perlemaskebi (Hylaeus dilatatus)
339. 05-08: Chelostoma sp. (Chelostoma sp.)
340. 05-08: Smal Filtbi (Epeolus variegatus)
341. 05-08: Lille Maskebi (Hylaeus brevicornis)
342. 05-08: Vægsilkebi (Colletes daviesanus)
343. 05-08: Tenthredo notha (Tenthredo notha)
344. 05-08: Lille Skovhumle (Bombus pratorum)
345. 04-08: Synopeas pinnei (Synopeas pinnei)
346. 04-08: Gulbåndet Jordbi (Andrena flavipes)
347. 04-08: Torymus sp. (Torymus sp.)
348. 04-08: Oedemopsis scabricula (Oedemopsis scabricula)
349. 04-08: Pragthvepsebi (Nomada fucata)
350. 04-08: Pragtbi (Epeoloides coecutiens)
351. 03-08: Hedesmalbi (Lasioglossum villosulum)
352. 03-08: Cryptus viduatorius (Cryptus viduatorius)
353. 03-08: Kugleguldhveps sp. (Pseudomalus sp.)
354. 03-08: Acroricnus stylator (Acroricnus stylator)
355. 03-08: Tenthredo colon (Tenthredo colon)
356. 03-08: Skovsmåjordbi (Andrena subopaca)
357. 03-08: Hedehumle (Bombus jonellus)
358. 03-08: Stor Strithårsbi (Panurgus banksianus)
359. 03-08: Tiphia femorata (Tiphia femorata)
360. 02-08: Cladius pectinicornis (Cladius pectinicornis)
361. 02-08: Helconidea sp (Helconidea sp)
362. 02-08: Amblyjoppa fuscipennis (Amblyjoppa fuscipennis)
363. 02-08: Hussnyltehumle/Skovsnyltehumle (Bombus norvegicus/Bombus sylvestris)
364. 02-08: Rhopalum coarctatum (Rhopalum coarctatum)
365. 02-08: Grøn Bladhveps (Rhogogaster viridis)
366. 01-08: Kongelysbladhveps (Tenthredo scrophulariae)
367. 01-08: Blåhathvepsebi (Nomada armata)
368. 01-08: Odynerus melanocephalus (Odynerus melanocephalus)
369. 01-08: Cimbex sp. (Cimbex sp.)
370. 01-08: Birkebladhveps (Arge ustulata)
371. 31-07: Kratguldhveps (Cleptes semiauratus)
372. 31-07: Trichomma enecator (Trichomma enecator)
373. 31-07: Korsknapgalhveps (Liposthenes glechomae)
374. 31-07: Tenthredo amoena (Tenthredo amoena)
375. 30-07: Mat Smalbi (Lasioglossum leucozonium)
376. 30-07: Nysson sp. (Nysson sp.)
377. 30-07: Kystjordbi (Andrena thoracica)
378. 30-07: Lys Jordsnyltehumle (Bombus bohemicus)
379. 30-07: Bassus calculator (Bassus calculator)
380. 28-07: Pontania proxima (Pontania proxima)
381. 28-07: Havesnyltehumle (Bombus barbutellus)
382. 28-07: Anomaloninae ubest. (Anomaloninae indet.)
383. 28-07: Tømrerbi (Xylocopa violacea)
384. 27-07: Blodrød Rovmyre (Formica sanguinea)
385. 26-07: Kurvsilkebi (Colletes similis)
386. 26-07: Ichneumon stramentarius (Ichneumon stramentarius)
387. 26-07: Xylophrurus augustus (Xylophrurus augustus)
388. 26-07: Skovhumle (Bombus sylvarum)
389. 26-07: Stor Saksebi (Chelostoma rapunculi)
390. 26-07: Nysson trimaculatus (Nysson trimaculatus)
391. 26-07: Lille Uldbi (Anthidium punctatum)
392. 26-07: Gorytes laticinctus (Gorytes laticinctus)
393. 24-07: Crossocerus quadrimaculatus (Crossocerus quadrimaculatus)
394. 24-07: Crossocerus sp. (Crossocerus sp.)
395. 24-07: Cephus sp. (Cephus sp.)
396. 24-07: Nematinae ubest. (Nematinae indet.)
397. 24-07: Lucernebi (Melitta leporina)
398. 24-07: Rødbrun Hvepsebi (Nomada similis)
399. 24-07: Skinnende Smalbi (Lasioglossum semilucens)
400. 24-07: Mørk Hvepsebi (Nomada fuscicornis)
401. 23-07: Havevægbi (Anthophora quadrimaculata)
402. 23-07: Chalcis sispes (Chalcis sispes)
403. 22-07: Ærtebladskærerbi (Megachile circumcincta)
404. 22-07: Ærtejordbi (Andrena wilkella)
405. 22-07: Sortbrun Jordbi (Andrena nigroaenea)
406. 22-07: Græsplænebladhveps (Eutomostethus ephippium)
407. 22-07: Klintjordbi (Andrena labialis)
408. 22-07: Herkulesmyre/ Kæmpemyre (Camponotus herculeanus/ligniperda)
409. 22-07: Craesus latipes (Craesus latipes)
410. 22-07: Gederamsbladskærerbi (Megachile lapponica)
411. 22-07: Guldmurerbi (Osmia aurulenta)
412. 22-07: Poemenia notata (Poemenia notata)
413. 21-07: Kamelhveps (Xiphydria camelus)
414. 21-07: Sandspringersnyltehveps (Methocha articulata)
415. 20-07: Skovsnyltehumle (Bombus sylvestris)
416. 20-07: Gul Granspindehveps (Cephalcia arvensis)
417. 20-07: Entedoninae ubest. (Entedoninae indet.)
418. 20-07: Aritranis director (Aritranis director)
419. 20-07: Xorides praecatorius (Xorides praecatorius)
420. 19-07: Lille Saksebi (Chelostoma campanularum)
421. 19-07: Sapyga quinquepunctata (Sapyga quinquepunctata)
422. 19-07: Gasteruption jaculator (Gasteruption jaculator)
423. 19-07: Dolichovespula sp. (Dolichovespula sp.)
424. 18-07: Hypomecus quadriannulatus (Hypomecus quadriannulatus)
425. 18-07: Tornbi (Hoplosmia spinulosa)
426. 17-07: Sabeltræhveps sp. (Xeris sp. )
427. 17-07: Rhogogaster sp. (Rhogogaster sp.)
428. 17-07: Herkulesmyre (Camponotus herculeanus)
429. 17-07: Træguldhveps (Chrysis terminata)
430. 16-07: Tigersnyltehveps (Ichneumon xanthorius)
431. 16-07: Buathra laborator (Buathra laborator)
432. 16-07: Hussnyltehumle (Bombus norvegicus)
433. 15-07: Ranunkelsaksebi (Chelostoma florisomne)
434. 15-07: Blå Murerbi (Osmia caerulescens)
435. 14-07: Wroughtonia spinator (Wroughtonia spinator)
436. 14-07: Piletræhveps (Xiphydria prolongata)
437. 14-07: Macrophya annulata (Macrophya annulata)
438. 14-07: Klitbladskærerbi (Megachile leachella)
439. 14-07: Macrophya rufipes (Macrophya rufipes)
440. 14-07: Gorytes sp. (Gorytes sp.)
441. 13-07: Græshumle (Bombus ruderarius)
442. 13-07: Oxybelus sp. (Oxybelus sp.)
443. 13-07: Glypta sp. (Glypta sp.)
444. 13-07: Ildguldhveps (Chrysis ignita)
445. 12-07: Sort Havemyre ubestemt (Lasius niger/platythorax)
446. 12-07: Trychosis sp. (Trychosis sp.)
447. 12-07: Mumiehveps sp. (Aleiodes sp.)
448. 12-07: Violet Kugleguldhveps (Pseudomalus violaceus)
449. 12-07: Vedguldhveps (Trichrysis cyanea)
450. 11-07: Osmia sp. (Osmia sp.)
451. 11-07: Argogorytes mystaceus (Argogorytes mystaceus)
452. 11-07: Tragtstikmyre (Myrmica schencki)
453. 11-07: Lys sabeltræhveps (Xeris pallicoxae)
454. 11-07: Itoplectis maculator (Itoplectis maculator)
455. 11-07: Crabro sp. (Crabro sp.)
456. 10-07: Tryphon sp. (Tryphon sp.)
457. 10-07: Therion circumflexum (Therion circumflexum)
458. 09-07: Megarhyssa vagatoria (Megarhyssa vagatoria)
459. 09-07: Dolerus sp. (Dolerus sp.)
460. 09-07: Gorytes quadrifasciatus (Gorytes quadrifasciatus)
461. 08-07: Galtetandvægbi (Anthophora furcata)
462. 08-07: Perithous septemcinctorius (Perithous septemcinctorius)
463. 07-07: Rynket blodbi (Sphecodes reticulatus)
464. 06-07: Caliadurgus fasciatellus (Caliadurgus fasciatellus)
465. 06-07: Stor Bladhveps (Cimbex femoratus)
466. 05-07: Konvalbladhveps (Phymatocera aterrima)
467. 05-07: Lindenius albilabris (Lindenius albilabris)
468. 04-07: Hedychrum niemelai (Hedychrum niemelai)
469. 04-07: Tenthredopsis sp. (Tenthredopsis sp.)
470. 04-07: Trissolcus cultratus (Trissolcus cultratus)
471. 04-07: Tormentiljordbi (Andrena tarsata)
472. 04-07: Cerceris quinquefasciata (Cerceris quinquefasciata)
473. 03-07: Pachyprotasis sp. (Pachyprotasis sp.)
474. 03-07: Zele albiditarsus (Zele albiditarsus)
475. 03-07: Cheloninae ubest. (Cheloninae indet.)
476. 03-07: Braconinae ubest. (Braconinae indet.)
477. 03-07: Sporeguldhveps (Chrysis pseudobrevitarsis)
478. 02-07: Megastigmus sp. (Megastigmus sp.)
479. 02-07: Kurvjordbi (Andrena fulvago)
480. 02-07: Blå Guldhveps (Chrysis fulgida)
481. 02-07: Bathythrix pellucidator (Bathythrix pellucidator)
482. 02-07: Kantmaskebi (Hylaeus hyalinatus)
483. 02-07: Hoplocryptus confector (Hoplocryptus confector)
484. 01-07: Oliebi sp. (Macropis sp.)
485. 01-07: Harpikshveps sp. (Passaloecus sp.)
486. 01-07: Spindehveps ubest. (Pamphiliidae ubest.)
487. 01-07: Tenthredo livida (Tenthredo livida)
488. 01-07: Hedekeglebi (Coelioxys conica)
489. 30-06: Stor Pilehvepsebi (Nomada lathburiana)
490. 30-06: Cerceris sp. (Cerceris sp.)
491. 30-06: Crabro peltarius (Crabro peltarius)
492. 30-06: Atanycolus sp. (Atanycolus sp.)
493. 30-06: Tenthredo mesomela (Tenthredo mesomela)
494. 29-06: Hvidbrystet Jordbi (Andrena vaga)
495. 29-06: Ancistrocerus parietinus (Ancistrocerus parietinus)
496. 29-06: Tenthredo ferruginea (Tenthredo ferruginea)
497. 29-06: Priopoda apicaria (Priopoda apicaria)
498. 28-06: Sort Panserbi (Stelis phaeoptera)
499. 28-06: Rød Murerbi (Osmia bicornis)
500. 28-06: Langhornsbi (Eucera longicornis)
501. 28-06: Lissonota lineolaris (Lissonota lineolaris)
502. 28-06: Odynerus spinipes (Odynerus spinipes)
503. 28-06: Dværgguldhveps (Hedychridium ardens)
504. 27-06: Calameuta filiformis (Calameuta filiformis)
505. 27-06: Sort Jordbi (Andrena nigrospina)
506. 27-06: Itoplectis sp. (Itoplectis sp.)
507. 27-06: Tenthredo zonula (Tenthredo zonula)
508. 27-06: Sandsilkebi (Colletes fodiens)
509. 27-06: Hedemaskebi (Hylaeus gibbus)
510. 27-06: Sabeltræhveps (Xeris spectrum)
511. 27-06: Phygadeuon sp. (Phygadeuon sp.)
512. 26-06: Discoelius zonalis (Discoelius zonalis)
513. 26-06: Auplopus carbonarius (Auplopus carbonarius)
514. 26-06: Linycus exhortator (Linycus exhortator)
515. 26-06: Havekeglebi (Coelioxys inermis)
516. 26-06: Neurotoma saltuum (Neurotoma saltuum)
517. 26-06: Gulsporet Gnavebi (Hoplitis claviventris)
518. 26-06: Frynset Smalbi (Lasioglossum sexstrigatum)
519. 25-06: Jordbi sp. (Andrena sp.)
520. 25-06: Athalia circularis (Athalia circularis)
521. 23-06: Rustkeglebi (Coelioxys rufescens)
522. 23-06: Sortgul Hvepsebi (Nomada goodeniana)
523. 22-06: Coeloides sp. (Coeloides sp.)
524. 22-06: Crypteffigies lanius (Crypteffigies lanius)
525. 22-06: Rødbrystet Jordbi (Andrena clarkella)
526. 22-06: Nematus pavidus (Nematus pavidus)
527. 22-06: Gulbenet Jordbi (Andrena chrysosceles)
528. 19-06: Brunhalet Jordbi (Andrena humilis)
529. 19-06: Athalia bicolor (Athalia bicolor)
530. 19-06: Frynset Hvepsebi (Nomada stigma)
531. 19-06: Oxybelus uniglumis (Oxybelus uniglumis)
532. 19-06: Tenthredo distinguenda (Tenthredo distinguenda)
533. 19-06: Spilichneumon occisorius (Spilichneumon occisorius)
534. 18-06: Kæmpemyre (Camponotus ligniperda)
535. 18-06: Macrophya duodecimpunctata (Macrophya duodecimpunctata)
536. 18-06: Blodjordbi (Andrena labiata)
537. 18-06: Tenthredopsis litterata (Tenthredopsis litterata)
538. 18-06: Ærtehvepsebi (Nomada striata)
539. 18-06: Rød hvepsebi (Nomada integra)
540. 18-06: Hemiteles bipunctator (Hemiteles bipunctator)
541. 18-06: Akelejebladhveps (Pristiphora rufipes)
542. 17-06: Macrophya teutona (Macrophya teutona)
543. 17-06: Xorides sp. (Xorides sp.)
544. 17-06: Eutanyacra picta (Eutanyacra picta)
545. 17-06: Tjørnejordbi (Andrena carantonica)
546. 16-06: Mørk Dværghvepsebi (Nomada sheppardana)
547. 16-06: Majhvepsebi (Nomada marshamella)
548. 15-06: Platbenet Sabelhveps (Echthrus reluctator)
549. 15-06: Lang hussabelhveps (Ephialtes manifestator)
550. 15-06: Parkhvepsebi (Nomada panzeri)
551. 15-06: Otoblastus luteomarginatus (Otoblastus luteomarginatus)
552. 15-06: Tenthredo temula (Tenthredo temula)
553. 14-06: Buathra sp. (Buathra sp.)
554. 14-06: Gasteruption minutum (Gasteruption minutum)
555. 14-06: Caenolyda reticulata (Caenolyda reticulata)
556. 13-06: Macrophya punctumalbum (Macrophya punctumalbum)
557. 12-06: Æblejordbi (Andrena helvola)
558. 12-06: Dolerus picipes (Dolerus picipes)
559. 12-06: Robiniebladhveps (Euura tibialis)
560. 12-06: Kystmurerbi (Osmia maritima)
561. 11-06: Sandjordbi (Andrena barbilabris)
562. 11-06: Strongylogaster multifasciata (Strongylogaster multifasciata)
563. 11-06: Tætpunkteret Smalbi (Lasioglossum quadrinotatum)
564. 10-06: Lille seglhveps (Ophion minutus)
565. 10-06: Kurvmurerbi (Osmia leaiana)
566. 09-06: Hartigia nigra (Hartigia nigra)
567. 09-06: Tetrastichus coeruleus (Tetrastichus coeruleus)
568. 08-06: Pachynematus scutellatus (Pachynematus scutellatus)
569. 08-06: Collyria sp. (Collyria sp.)
570. 08-06: Oxybelus bipunctatus (Oxybelus bipunctatus)
571. 07-06: Punkteret Blodbi (Sphecodes puncticeps)
572. 07-06: Dråbehvepsebi (Nomada guttulata)
573. 07-06: Tenthredopsis scutellaris (Tenthredopsis scutellaris)
574. 07-06: Gulbåndet Hvepsebi (Nomada flava)
575. 06-06: Scolobates auriculatus (Scolobates auriculatus)
576. 06-06: Lille Rosenbladhveps (Blennocampa phyllocolpa)
577. 06-06: Tomostethus nigritus (Tomostethus nigritus)
578. 05-06: Korttornet Stikmyre (Myrmica rubra)
579. 05-06: Cephidae ubest. (Cephidae indet.)
580. 05-06: Halmhveps (Cephus pygmeus)
581. 05-06: Hoplocampa crataegi (Hoplocampa crataegi)
582. 04-06: Tenthredopsis nassata (Tenthredopsis nassata)
583. 03-06: Alloplasta piceator (Alloplasta piceator)
584. 03-06: Mørkhovedet Smalmyre (Temnothorax tuberum)
585. 03-06: Theroscopus hemipteron (Theroscopus hemipteron)
586. 02-06: Fabriciushvepsebi (Nomada fabriciana)
587. 02-06: Lille Hvepsebi (Nomada flavoguttata)
588. 02-06: Skinnende Småjordbi (Andrena semilaevis)
589. 02-06: Grå Klitmyre (Formica cinerea)
590. 01-06: Forårsjordbi (Andrena praecox)
591. 01-06: Nematus lucidus (Nematus lucidus)
592. 31-05: Selandria serva (Selandria serva)
593. 31-05: Cephalcia intermedia (Cephalcia intermedia)
594. 31-05: Aglaostigma fulvipes (Aglaostigma fulvipes)
595. 30-05: Kornbladhveps (Dolerus haematodes)
596. 30-05: Tofarvet Jordbi (Andrena bicolor)
597. 30-05: Forårsvægbi (Anthophora plumipes)
598. 30-05: Tidlig Murerbi (Osmia cornuta)
599. 30-05: Cephus nigrinus (Cephus nigrinus)
600. 29-05: Dolerus triplicatus (Dolerus triplicatus)
601. 29-05: Odontocolon dentipes (Odontocolon dentipes)
602. 29-05: Gulplettet tambourmajor (Sapyga clavicornis)
603. 29-05: Eutomostethus luteiventris (Eutomostethus luteiventris)
604. 29-05: Aphanistes gliscens (Aphanistes gliscens)
605. 29-05: Overdrevblodbi (Sphecodes ephippius)
606. 29-05: Macrophya alboannulata (Macrophya alboannulata)
607. 29-05: Macrophya ribis (Macrophya ribis)
608. 28-05: Sløvmyre (Myrmecina graminicola)
609. 28-05: Rhogogaster genistae (Rhogogaster genistae)
610. 28-05: Chasmodon apterus (Chasmodon apterus)
611. 28-05: Havehvepsebi (Nomada ruficornis)
612. 28-05: Punkteret Smalbi (Lasioglossum punctatissimum)
613. 28-05: Macrophya sanguinolenta (Macrophya sanguinolenta)
614. 28-05: Hedevejbi (Halictus confusus)
615. 28-05: Mørk Stikmyre (Myrmica lobicornis)
616. 27-05: Dolerus liogaster (Dolerus liogaster)
617. 27-05: Vårsilkebi (Colletes cunicularius)
618. 27-05: Aglaostigma aucupariae (Aglaostigma aucupariae)
619. 24-05: Sandjordsmyre (Lasius psammophilus)
620. 24-05: Kølet Gæstehveps (Tetramopria aurocincta)
621. 24-05: Abia sp. (Abia sp.)
622. 24-05: Glinsende Jordbi (Andrena nitida)
623. 24-05: Skovmurerbi (Osmia pilicornis)
624. 24-05: Cimbex luteus (Cimbex luteus)
625. 24-05: Overdrevsmalbi (Lasioglossum brevicorne)
626. 23-05: Slåenjordbi (Andrena varians)
627. 23-05: Xyela julii (Xyela julii)
628. 23-05: Empria sp. (Empria sp.)
629. 22-05: Lønjordbi (Andrena tibialis)
630. 21-05: Pamphilius sp. (Pamphilius sp.)
631. 21-05: Parksmåjordbi (Andrena minutula)
632. 20-05: Gilpinia sp. (Gilpinia sp.)
633. 19-05: Conostigmus sp. (Conostigmus sp.)
634. 19-05: Lille Pilejordbi (Andrena ruficrus)
635. 19-05: Tidlig Hvepsebi (Nomada leucophthalma)
636. 17-05: Rødhovedet Fyrrespindehveps (Acantholyda erythrocephala)
637. 17-05: Forårshvepsebi (Nomada ferruginata)
638. 17-05: Tenthredo atra (Tenthredo atra)
639. 16-05: Mørk forårsseglhveps (Ophion scutellaris)
640. 15-05: Stilbops vetulus (Stilbops vetulus)
641. 15-05: Stromboceros delicatulus (Stromboceros delicatulus)
642. 10-05: Opius pulchriceps (Opius pulchriceps)
643. 10-05: Colpognathus sp. (Colpognathus sp.)
644. 09-05: Perilampus ruficornis (Perilampus ruficornis)
645. 09-05: Plettet Sørgebi (Melecta albifrons)
646. 09-05: Forvekslet Smalbi (Lasioglossum parvulum)
647. 09-05: Anthophora sp. (Anthophora sp.)
648. 09-05: Hvidbåndet Jordbi (Andrena gravida)
649. 08-05: Aglaostigma sp. (Aglaostigma sp.)
650. 07-05: Svirrefluesnyltehveps ubestemt (Diplazontinae indet.)
651. 02-05: Ungarnsk guldøjesnyltehveps (Chrysopophthorus hungaricus)
652. 02-05: Almindelig Fyrrehveps (Diprion pini)
653. 01-05: Abia lonicerae (Abia lonicerae)
654. 01-05: Lille Skovmyre (Formica polyctena)
655. 29-04: Sandblodbi (Sphecodes pellucidus)
656. 27-04: Gelis longicauda (Gelis longicauda)
657. 27-04: Skovblodbi (Sphecodes gibbus)
658. 25-04: Diospilus abietis (Diospilus abietis)
659. 24-04: Andricus sp. (Andricus sp.)
660. 24-04: Bredbåndet Hvepsebi (Nomada signata)
661. 20-04: Lys forårsseglhveps (Ophion variegatus)
662. 18-04: Græslandblodbi (Sphecodes monilicornis)
663. 18-04: Pemphredon lugubris (Pemphredon lugubris)
664. 17-04: Brun Træmyre (Lasius brunneus)
665. 16-04: Diphyus amatorius (Diphyus amatorius)
666. 16-04: Eulophus ramicornis (Eulophus ramicornis)
667. 14-04: Pilejordhumle (Bombus cryptarum)
668. 12-04: Dolerus madidus (Dolerus madidus)
669. 10-04: Gøgemyre (Tetramorium atratulum)
670. 07-04: Mosemyre (Formica picea)
671. 03-04: Stor Pilejordbi (Andrena apicata)
672. 03-04: Andrena batava (Andrena batava)
673. 02-04: Diapriidae ubest. (Diapriidae indet.)
674. 31-03: Lagynodes pallidus (Lagynodes pallidus)
675. 30-03: Gul Jordmyre (Lasius umbratus)
676. 30-03: Pelset Jordbi (Andrena nycthemera)
677. 21-03: Gelis mangeri (Gelis mangeri)
678. 18-03: Chrysocharis sp. (Chrysocharis sp.)
679. 17-03: Polypeza ciliata (Polypeza ciliata)
680. 14-03: Trimorus sp. (Trimorus sp.)
681. 10-03: Trissolcus scutellaris (Trissolcus scutellaris)
682. 27-02: Gelis spurius (Gelis spurius)
683. 25-02: Eupelmus urozonus (Eupelmus urozonus)
684. 21-02: Zanthojoppa lutea (Zanthojoppa lutea)
685. 18-02: Aulacidea hieracii (Aulacidea hieracii)
686. 15-02: Barkgalhveps (Andricus testaceipes)
687. 07-02: Netelia infractor (Netelia infractor)
688. 24-01: Ichneumon oblongus (Ichneumon oblongus)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator