Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
22. september 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Årevingede insekter (hvepse, bier og myrer) i 2019 (Se sidste i 2019)

1. 01-01: Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
2. 01-01: Callitula pyrrhogaster (Callitula pyrrhogaster)
3. 01-01: Almindelig Gedehams (Vespula vulgaris)
4. 01-01: Marmorkugle-Galhveps (Andricus kollari)
5. 02-01: Lagynodes pallidus (Lagynodes pallidus)
6. 04-01: Blank Gæstemyre (Formicoxenus nitidulus)
7. 05-01: Gule Jordmyrer - Ubestemt (Lasius. Underslægten Chthonolasius. Lasius meridionalis/mixtus/umbratus/sabularum)
8. 05-01: Jordbi ubest. (Andrena sp.)
9. 06-01: Kålmølsnyltehveps (Diadromus collaris)
10. 06-01: Torymus rosariae (Torymus rosariae)
11. 09-01: Mesochorinae ubest. (Mesochorinae indet.)
12. 11-01: Almindelig Stikmyre (Myrmica ruginodis)
13. 12-01: Eurytoma robusta (Eurytoma robusta)
14. 12-01: Ichneumon stramentarius (Ichneumon stramentarius)
15. 12-01: Aprostocetus eriophyes (Aprostocetus eriophyes)
16. 19-01: Scambus pomorum (Scambus pomorum)
17. 19-01: Gelis spurius (Gelis spurius)
18. 19-01: Gelis anthracinus (Gelis anthracinus)
19. 20-01: Spaniopus dissimilis (Spaniopus dissimilis)
20. 20-01: Callitula bicolor (Callitula bicolor)
21. 22-01: Polemochartus liparae (Polemochartus liparae)
22. 23-01: Torymus affinis (Torymus affinis)
23. 23-01: Gelis proximus (Gelis proximus)
24. 02-02: Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
25. 02-02: Gelis sp. (Gelis sp.)
26. 03-02: Torymus bedeguaris (Torymus bedeguaris)
27. 03-02: Pteromalus bedeguaris (Pteromalus bedeguaris)
28. 03-02: Orthopelma mediator (Orthopelma mediator)
29. 03-02: Eurytoma rosae (Eurytoma rosae)
30. 07-02: Orangemyre (Lasius fuliginosus)
31. 09-02: Sort Slavemyre (Formica fusca)
32. 10-02: Technomyrmex vitiensis (Technomyrmex vitiensis)
33. 13-02: Ichneumonidae ubest. (Ichneumonidae indet.)
34. 14-02: Vedguldhveps (Trichrysis cyanea)
35. 15-02: Gelis hortensis (Gelis hortensis)
36. 15-02: Trimorus flavipes (Trimorus flavipes)
37. 15-02: Sort Havemyre (Lasius niger)
38. 15-02: Cheiropachus quadrum (Cheiropachus quadrum)
39. 15-02: Trimorus angustulus (Trimorus angustulus)
40. 15-02: Honningbi (Apis mellifera)
41. 16-02: Gelis melanocephalus (Gelis melanocephalus)
42. 16-02: Barkmyre (Leptothorax acervorum)
43. 18-02: Mørk Jordhumle (Bombus terrestris)
44. 23-02: Sort Havemyre ubestemt (Lasius niger/platythorax)
45. 24-02: Jordhumle/Lys Jordhumle (Bombus terrestris/lucorum)
46. 24-02: Sørgebi (Melecta albifrons)
47. 24-02: Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
48. 24-02: Humlebi sp. (Bombus sp.)
49. 26-02: Tysk Gedehams (Vespula germanica)
50. 27-02: Rød Skovmyre (Formica rufa)
51. 27-02: Lys Jordhumle (Bombus lucorum)
52. 27-02: Hushumle (Bombus hypnorum)
53. 27-02: Agerhumle (Bombus pascuorum)
54. 27-02: Stenhumle (Bombus lapidarius)
55. 27-02: Lille Skovhumle (Bombus pratorum)
56. 28-02: Gryon misellum (Gryon misellum)
57. 01-03: Diplolepis mayri (Diplolepis mayri)
58. 02-03: Lasius platythorax (Lasius platythorax)
59. 02-03: Diphyus raptorius (Diphyus raptorius)
60. 02-03: Stor Sandhveps (Podalonia hirsuta)
61. 03-03: Ancistrocerus sp. (Ancistrocerus sp.)
62. 05-03: Kamelhveps (Xiphydria camelus)
63. 06-03: Stor Gedehams (Vespa crabro)
64. 09-03: Dolerus sp. (Dolerus sp.)
65. 11-03: Eumenes sp. (Eumenes sp.)
66. 11-03: Rød Murerbi (Osmia bicornis)
67. 11-03: Sortbrun Jordbi (Andrena nigroaenea)
68. 11-03: Tofarvet Jordbi (Andrena bicolor)
69. 15-03: Crossocerus megacephalus (Crossocerus megacephalus)
70. 18-03: Almindelig Vejhveps (Anoplius viaticus)
71. 19-03: Osmia cornuta (Osmia cornuta)
72. 19-03: Hvidbrystet Jordbi (Andrena vaga)
73. 20-03: Nomada marshamella (Nomada marshamella)
74. 22-03: Rødbrystet Jordbi (Andrena clarkella)
75. 22-03: Lissonota sp. (Lissonota sp.)
76. 22-03: Tidlig Hvepsebi (Nomada leucophthalma)
77. 23-03: Rødpelset Jordbi (Andrena fulva)
78. 23-03: Havehumle (Bombus hortorum)
79. 23-03: Forårsjordbi (Andrena praecox)
80. 24-03: Blodrød Rovmyre (Formica sanguinea)
81. 24-03: Nasonia vitripennis (Nasonia vitripennis)
82. 25-03: Forårsvægbi (Anthophora plumipes)
83. 26-03: Sorthvid Jordbi (Andrena cineraria)
84. 26-03: Stenomalina liparae (Stenomalina liparae)
85. 26-03: Æblejordbi (Andrena helvola)
86. 28-03: Ophion sp. (Ophion sp.)
87. 28-03: Almindelig Sandhveps (Ammophila sabulosa)
88. 28-03: Aptesis nigrocincta (Aptesis nigrocincta)
89. 28-03: Tjørnejordbi (Andrena carantonica)
90. 29-03: Periclistus brandtii (Periclistus brandtii)
91. 29-03: Skovvejbi (Halictus rubicundus)
92. 29-03: Vejhveps ubest. (Pompilidae indet.)
93. 29-03: Polistes dominula (Polistes dominula)
94. 30-03: Ichneumon stramentor (Ichneumon stramentor)
95. 30-03: Myre sp. (Formicidae sp.)
96. 30-03: Blodbi sp. (Sphecodes sp.)
97. 30-03: Græstørvmyre (Tetramorium caespitum)
98. 01-04: Græshumle (Bombus ruderarius)
99. 01-04: Konvalbladhveps (Phymatocera aterrima)
100. 01-04: Akelejebladhveps (Pristiphora rufipes)
101. 02-04: Herkulesmyre (Camponotus herculeanus)
102. 04-04: Fireplettet grottesnyltehveps (Diphyus quadripunctorius)
103. 04-04: Ophion obscuratus (Ophion obscuratus)
104. 05-04: Abia lonicerae (Abia lonicerae)
105. 05-04: Ichneumon sp. (Ichneumon sp.)
106. 05-04: Rødhalet Jordbi (Andrena haemorrhoa)
107. 05-04: Hvepsebi sp. (Nomada sp.)
108. 05-04: Rapsjordbi (Andrena bimaculata)
109. 06-04: Stubmyre (Formica truncorum)
110. 06-04: Gulbåndet Jordbi (Andrena flavipes)
111. 06-04: Lasioglossum quadrinotatum (Lasioglossum quadrinotatum)
112. 06-04: Stor Blodbi (Sphecodes albilabris)
113. 06-04: Stensnyltehumle (Bombus rupestris)
114. 06-04: Kornbladhveps (Dolerus haematodes)
115. 06-04: Sort Vægbi (Anthophora retusa)
116. 06-04: Nomada flava (Nomada flava)
117. 06-04: Vårsilkebi (Colletes cunicularius)
118. 06-04: Nomada fucata (Nomada fucata)
119. 06-04: Brombærgalhveps (Diastrophus rubi)
120. 07-04: Nomada goodeniana (Nomada goodeniana)
121. 07-04: Nomada ruficornis (Nomada ruficornis)
122. 07-04: Lys Jordsnyltehumle (Bombus bohemicus)
123. 07-04: Rødhovedet Fyrrespindehveps (Acantholyda erythrocephala)
124. 07-04: Nomada ferruginata (Nomada ferruginata)
125. 09-04: Gul Engmyre (Lasius flavus)
126. 10-04: Gelis areator (Gelis areator)
127. 12-04: Bladhveps ubest. (Tenthredinidae indet.)
128. 13-04: Sphecodes ephippius (Sphecodes ephippius)
129. 13-04: Moshumle (Bombus muscorum)
130. 14-04: Virgichneumon maculicauda (Virgichneumon maculicauda)
131. 14-04: Tromatobia sp. (Tromatobia sp.)
132. 14-04: Mosemyre (Formica picea)
133. 14-04: Rød Hedemyre (Formica exsecta)
134. 14-04: Rød Jordbi (Andrena schencki)
135. 15-04: Sandstikmyre (Myrmica rugulosa)
136. 15-04: Bethylidae sp. (Bethylidae sp.)
137. 15-04: Korttornet Stikmyre (Myrmica rubra)
138. 16-04: Cladius pectinicornis (Cladius pectinicornis)
139. 17-04: Metalsmalbi (Lasioglossum morio)
140. 17-04: Hvidbåndet Jordbi (Andrena gravida)
141. 17-04: Rød Gedehams (Vespula rufa)
142. 17-04: Stor Pilehvepsebi (Nomada lathburiana)
143. 17-04: Halictus sp. (Halictus sp.)
144. 17-04: Colletes sp. (Colletes sp.)
145. 17-04: Guldmurerbi (Osmia aurulenta)
146. 17-04: Ammophila sp. (Gravehvepse) (Ammophila sp. (Sphecidae))
147. 17-04: Nomada succincta (Nomada succincta)
148. 17-04: Moskussmalbi (Lasioglossum calceatum)
149. 18-04: Haltichella rufipes (Haltichella rufipes)
150. 18-04: Torymus sp. (Torymus sp.)
151. 18-04: Gul Hvepsebi (Nomada fulvicornis)
152. 18-04: Mellemstor Gedehams (Dolichovespula media)
153. 18-04: Nomada signata (Nomada signata)
154. 19-04: Stor Sabelhveps (Rhyssa persuasoria)
155. 20-04: Abia sp. (Abia sp.)
156. 20-04: Træboende Bladskærerbi (Megachile willughbiella)
157. 20-04: Blå Murerbi (Osmia caerulescens)
158. 22-04: Lille Skovmyre (Formica polyctena)
159. 22-04: Perilampus ruficornis (Perilampus ruficornis)
160. 23-04: Gulbenet Jordbi (Andrena chrysosceles)
161. 23-04: Guldhveps ubest. (Chrysididae indet.)
162. 23-04: Sphecodes crassus (Sphecodes crassus)
163. 23-04: Pimplinae ubest. (Pimplinae indet.)
164. 24-04: Græsplænebladhveps (Eutomostethus ephippium)
165. 24-04: Rød Slavemyre (Formica rufibarbis)
166. 24-04: Mørk Jordsnyltehumle (Bombus vestalis)
167. 25-04: Skovgedehams (Dolichovespula sylvestris)
168. 25-04: Glinsende Jordbi (Andrena nitida)
169. 25-04: Anomaloninae ubest. (Anomaloninae indet.)
170. 27-04: Skovhumle (Bombus sylvarum)
171. 27-04: Taggedehams (Dolichovespula saxonica)
172. 27-04: Neurotoma nemoralis (Neurotoma nemoralis)
173. 27-04: Nomada fabriciana (Nomada fabriciana)
174. 27-04: Eupelmus vesicularis (Eupelmus vesicularis)
175. 28-04: Vikkejordbi (Andrena lathyri)
176. 28-04: Athalia sp. (Athalia sp.)
177. 28-04: Blommebladhveps (Hoplocampa flava)
178. 29-04: Tromatobia lineatoria (Tromatobia lineatoria)
179. 29-04: Athalia cordata (Athalia cordata)
180. 29-04: Sapyga quinquepunctata (Sapyga quinquepunctata)
181. 29-04: Mørk Dværghvepsebi (Nomada sheppardana)
182. 29-04: Netelia sp. (Netelia sp.)
183. 30-04: Platbenet Sabelhveps (Echthrus reluctator)
184. 30-04: Kæmpetræhveps (Urocerus gigas)
185. 30-04: Sterictiphora geminata (Sterictiphora geminata)
186. 30-04: Gul Jordmyre (Lasius umbratus)
187. 01-05: Braconidae ubest. (Braconidae indet.)
188. 01-05: Tersilochinae ubest. (Tersilochinae indet.)
189. 04-05: Mumiehveps sp. (Aleiodes sp.)
190. 04-05: Microgastrinae ubest. (Microgastrinae indet.)
191. 04-05: Nomada panzeri (Nomada panzeri)
192. 04-05: Cryptinae ubest. (Cryptinae indet.)
193. 04-05: Aglaostigma aucupariae (Aglaostigma aucupariae)
194. 05-05: Stor Bladhveps (Cimbex femoratus)
195. 05-05: Nematus sp. (Nematus sp.)
196. 05-05: Andricus ubest. (Andricus sp.)
197. 05-05: Skovsnyltehumle (Bombus sylvestris)
198. 06-05: Pteromalidae ubest. (Pteromalidae indet.)
199. 07-05: Opius pulchriceps (Opius pulchriceps)
200. 08-05: Aglaostigma fulvipes (Aglaostigma fulvipes)
201. 08-05: Xyela julii (Xyela julii)
202. 08-05: Herkulesmyre/ Kæmpemyre (Camponotus herculeanus/ligniperda)
203. 09-05: Osmia sp. (Osmia sp.)
204. 09-05: Arge cyanocrocea (Arge cyanocrocea)
205. 09-05: Tersilochus heterocerus (Tersilochus heterocerus)
206. 10-05: Rhogogaster ubest. (Rhogogaster sp.)
207. 11-05: Craesus alniastri (Craesus alniastri)
208. 11-05: Agersnyltehumle (Bombus campestris)
209. 12-05: Blodjordbi (Andrena labiata)
210. 12-05: Pamphilius sp. (Pamphilius sp.)
211. 12-05: Cyrtogaster vulgaris (Cyrtogaster vulgaris)
212. 13-05: Ichneumoninae ubest. (Ichneumoninae indet.)
213. 13-05: Tenthredopsis sp. (Tenthredopsis sp.)
214. 13-05: Ophion ventricosus (Ophion ventricosus)
215. 14-05: Bredrandet Jordbi (Andrena synadelpha)
216. 14-05: Pachyprotasis rapae (Pachyprotasis rapae)
217. 14-05: Hussnyltehumle (Bombus norvegicus)
218. 14-05: Nomada flavoguttata (Nomada flavoguttata)
219. 15-05: Ophion luteus (Ophion luteus)
220. 15-05: Megarhyssa vagatoria (Megarhyssa vagatoria)
221. 15-05: Tenthredo campestris (Tenthredo campestris)
222. 15-05: Tenthredo temula (Tenthredo temula)
223. 15-05: Kæmpesabelhveps sp. (Megarhyssa sp.)
224. 15-05: Macrophya punctumalbum (Macrophya punctumalbum)
225. 16-05: Campopleginae ubest. (Campopleginae indet.)
226. 16-05: Birkebladhveps (Arge ustulata)
227. 16-05: Tenthredo sp. (Tenthredo sp.)
228. 17-05: Metopiinae ubest. (Metopiinae indet.)
229. 17-05: Mesopolobus tibialis (Mesopolobus tibialis)
230. 18-05: Pimpla rufipes (Pimpla rufipes)
231. 18-05: Ectemnius continuus (Ectemnius continuus)
232. 18-05: Arge sp. (Arge sp.)
233. 19-05: Ærtehvepsebi (Nomada striata)
234. 19-05: Kystmurerbi (Osmia maritima)
235. 19-05: Xorides sp. (Xorides sp.)
236. 19-05: Dolerus madidus (Dolerus madidus)
237. 19-05: Grøn Bladhveps (Rhogogaster viridis)
238. 19-05: Dusona sp. (Dusona sp.)
239. 19-05: Nematinae ubest. (Nematinae indet.)
240. 20-05: Stor Saksebi (Chelostoma rapunculi)
241. 20-05: Cephus nigrinus (Cephus nigrinus)
242. 21-05: Acantholyda posticalis (Acantholyda posticalis)
243. 21-05: Amauronematus sp. (Amauronematus sp.)
244. 21-05: Chrysis sp. (Chrysis sp.)
245. 21-05: Macrophya duodecimpunctata (Macrophya duodecimpunctata)
246. 21-05: Megarhyssa perlata (Megarhyssa perlata)
247. 21-05: Gul Granspindehveps (Cephalcia arvensis)
248. 22-05: Tenthredopsis nassata (Tenthredopsis nassata)
249. 22-05: Langhornsbi (Eucera longicornis)
250. 23-05: Slåenjordbi (Andrena varians)
251. 23-05: Tenthredo atra (Tenthredo atra)
252. 24-05: Hartigia nigra (Hartigia nigra)
253. 24-05: Tenthredo mesomela (Tenthredo mesomela)
254. 24-05: Cryptus armator (Cryptus armator)
255. 24-05: Violet Kugleguldhveps (Pseudomalus violaceus)
256. 25-05: Flammeguldhveps (Chrysis viridula)
257. 25-05: Allantus cingulatus (Allantus cingulatus)
258. 25-05: Hussnyltehumle/Skovsnyltehumle (Bombus norvegicus/Bombus sylvestris)
259. 25-05: Monoctenus juniperi (Monoctenus juniperi)
260. 25-05: Arge fuscipes (Arge fuscipes)
261. 25-05: Havevægbi (Anthophora quadrimaculata)
262. 26-05: Trypoxylon sp. (Trypoxylon sp.)
263. 27-05: Cephus ubest. (Cephus sp.)
264. 27-05: Tryphoninae ubest. (Tryphoninae indet.)
265. 28-05: Formica exsecta-gruppen sp. (Formica exsecta/foreli/forsslundi/pressilabris)
266. 28-05: Strongylogaster multifasciata (Strongylogaster multifasciata)
267. 28-05: Arge pagana (Arge pagana)
268. 28-05: Macrophya ribis (Macrophya ribis)
269. 29-05: Cephidae ubest. (Cephidae indet.)
270. 29-05: Polyblastus macrocentrus (Polyblastus macrocentrus)
271. 29-05: Caliroa cinxia (Caliroa cinxia)
272. 29-05: Tenthredo ferruginea (Tenthredo ferruginea)
273. 30-05: Biulv (Philanthus triangulum)
274. 30-05: Coleocentrus excitator (Coleocentrus excitator)
275. 31-05: Macrophya teutona (Macrophya teutona)
276. 31-05: Netelia melanura (Netelia melanura)
277. 31-05: Tandet tigersnyltehveps (Amblyteles armatorius)
278. 31-05: Tenthredo notha (Tenthredo notha)
279. 31-05: Hoplocampa crataegi (Hoplocampa crataegi)
280. 31-05: Argogorytes mystaceus (Argogorytes mystaceus)
281. 31-05: Tenthredo livida (Tenthredo livida)
282. 31-05: Ærtejordbi (Andrena wilkella)
283. 01-06: Brunhalet Jordbi (Andrena humilis)
284. 01-06: Bladskærerbi sp. (Megachile sp.)
285. 01-06: Lasioglossum villosulum (Lasioglossum villosulum)
286. 01-06: Ceropales maculata (Ceropales maculata)
287. 01-06: Odynerus spinipes (Odynerus spinipes)
288. 01-06: Odynerus melanocephalus (Odynerus melanocephalus)
289. 02-06: Pamphilius varius (Pamphilius varius)
290. 02-06: Blå Guldhveps (Chrysis fulgida)
291. 02-06: Dolichomitus sp. (Dolichomitus sp.)
292. 02-06: Enghumle (Bombus veteranus)
293. 02-06: Macrophya sp. (Macrophya sp.)
294. 02-06: Collyria sp. (Collyria sp.)
295. 03-06: Rosenhveps (Arge ochropus)
296. 03-06: Engstikmyre (Myrmica scabrinodis)
297. 03-06: Symmorphus sp. (Symmorphus sp.)
298. 03-06: Buathra sp. (Buathra sp.)
299. 04-06: Banchus sp. (Banchus sp.)
300. 04-06: Sort kæmpesabelhveps (Megarhyssa rixator)
301. 04-06: Rhimphoctona megacephalus (Rhimphoctona megacephalus)
302. 04-06: Hoplitis claviventris (Hoplitis claviventris)
303. 04-06: Xorides irrigator (Xorides irrigator)
304. 04-06: Netelia cristata (Netelia cristata)
305. 04-06: Gasteruption jaculator (Gasteruption jaculator)
306. 04-06: Foranderlig Humle (Bombus humilis)
307. 05-06: Cephus spinipes (Cephus spinipes)
308. 05-06: Ildguldhveps (Chrysis ignita)
309. 05-06: Tenthredo colon (Tenthredo colon)
310. 05-06: Ancistrocerus parietum (Ancistrocerus parietum)
311. 05-06: Eupontania pedunculi (Eupontania pedunculi)
312. 05-06: Kæmpemyre (Camponotus ligniperda)
313. 06-06: Cimbex connatus (Cimbex connatus)
314. 06-06: Rødbenet Vejhveps (Episyron rufipes)
315. 07-06: Tenthredo mandibularis (Tenthredo mandibularis)
316. 07-06: Rosenbladskærerbi (Megachile centuncularis)
317. 07-06: Rhopalum coarctatum (Rhopalum coarctatum)
318. 07-06: Kurvmurerbi (Osmia leaiana)
319. 07-06: Pemphredon sp. (Pemphredon sp.)
320. 07-06: Calameuta filiformis (Calameuta filiformis)
321. 08-06: Auplopus carbonarius (Auplopus carbonarius)
322. 08-06: Blåhatjordbi (Andrena hattorfiana)
323. 08-06: Zele albiditarsus (Zele albiditarsus)
324. 08-06: Hadrodactylus ubest. (Hadrodactylus sp.)
325. 09-06: Cerceris rybyensis (Cerceris rybyensis)
326. 09-06: Kålbladhveps (Athalia rosae)
327. 09-06: Encyrtidae ubest. (Encyrtidae indet.)
328. 09-06: Ulden Ellebladhveps (Eriocampa ovata)
329. 09-06: Lille Uldbi (Anthidium punctatum)
330. 10-06: Hvidbenet Oliebi (Macropis europaea)
331. 10-06: Agrothereutes saturniae (Agrothereutes saturniae)
332. 10-06: Alomya sp. (Alomya sp.)
333. 10-06: Sapyga similis (Sapyga similis)
334. 10-06: Ranunkelsaksebi (Chelostoma florisomne)
335. 11-06: Klokkehumle (Bombus soroeensis)
336. 12-06: Mat Smalbi (Lasioglossum leucozonium)
337. 12-06: Cratichneumon sp. (Cratichneumon sp.)
338. 13-06: Blåhathvepsebi (Nomada armata)
339. 13-06: Vægsilkebi (Colletes daviesanus)
340. 13-06: Hylaeus communis (Hylaeus communis)
341. 13-06: Parksmåjordbi (Andrena minutula)
342. 13-06: Ichneumon sarcitorius (Ichneumon sarcitorius)
343. 14-06: Kratguldhveps (Cleptes semiauratus)
344. 16-06: Knudehveps (Cerceris arenaria)
345. 16-06: Heriades truncorum (Heriades truncorum)
346. 16-06: Lille Rosenbladhveps (Blennocampa phyllocolpa)
347. 16-06: Stenarella domator (Stenarella domator)
348. 16-06: Tenthredo vespa (Tenthredo vespa)
349. 17-06: Megastigmus aculeatus (Megastigmus aculeatus)
350. 17-06: Hylaeus sp. (Hylaeus sp.)
351. 17-06: Coelioxys sp. (Coelioxys sp.)
352. 17-06: Wroughtonia spinator (Wroughtonia spinator)
353. 17-06: Ectemnius lapidarius (Ectemnius lapidarius)
354. 17-06: Leiophron reclinator (Leiophron reclinator)
355. 18-06: Ichneumon suspiciosus (Ichneumon suspiciosus)
356. 18-06: Ephialtes manifestator (Ephialtes manifestator)
357. 18-06: Platygaster rutubus (Platygaster rutubus)
358. 18-06: Stor Bladskærerbi (Megachile lagopoda)
359. 18-06: Nematopodius debilis (Nematopodius debilis)
360. 19-06: Pottemagerhveps (Eumenes pedunculatus)
361. 20-06: Pragtbuksebi (Dasypoda hirtipes)
362. 20-06: Hedestikmyre (Myrmica sabuleti)
363. 20-06: Tragtstikmyre (Myrmica schencki)
364. 20-06: Virgichneumon tergenus (Virgichneumon tergenus)
365. 21-06: Oxybelus sp. (Oxybelus sp.)
366. 21-06: Kongelysbladhveps (Tenthredo scrophulariae)
367. 21-06: Ichneumon emancipatus (Ichneumon emancipatus)
368. 22-06: Omalus sp. (Omalus sp.)
369. 22-06: Tigersnyltehveps (Ichneumon xanthorius)
370. 24-06: Sabeltræhveps (Xeris spectrum)
371. 24-06: Cratichneumon rufifrons (Cratichneumon rufifrons)
372. 24-06: Galtetandvægbi (Anthophora furcata)
373. 24-06: Rhembobius perscrutator (Rhembobius perscrutator)
374. 24-06: Ectemnius cavifrons (Ectemnius cavifrons)
375. 24-06: Rhimphoctona obscuripes (Rhimphoctona obscuripes)
376. 24-06: Neoxorides collaris (Neoxorides collaris)
377. 25-06: Hylaeus pectoralis (Hylaeus pectoralis)
378. 25-06: Blåbærjordbi (Andrena lapponica)
379. 25-06: Helconidea dentator (Helconidea dentator)
380. 25-06: Perithous sp. (Perithous sp.)
381. 25-06: Ærtebladskærerbi (Megachile circumcincta)
382. 26-06: Overdrevmurerbi (Osmia uncinata)
383. 26-06: Ancistrocerus gazella (Ancistrocerus gazella)
384. 26-06: Crabro cribrarius (Crabro cribrarius)
385. 26-06: Metalkugleguldhveps (Pseudomalus auratus)
386. 26-06: Ectemnius sp. (Ectemnius sp.)
387. 26-06: Hindbærjordbi (Andrena fucata)
388. 28-06: Hedychrum sp. (Hedychrum sp.)
389. 29-06: Stor Uldbi (Anthidium manicatum)
390. 29-06: Amblyaspis tritici (Amblyaspis tritici)
391. 30-06: Almindelig Svirrefluesnyltehveps (Diplazon laetatorius)
392. 30-06: Sortblå Birkebladhveps (Arge pullata)
393. 02-07: Hylaeus confusus (Hylaeus confusus)
394. 02-07: Sølvfløjlsmyre (Smicromyrme rufipes)
395. 02-07: Pimpla contemplator (Pimpla contemplator)
396. 03-07: Grå Klitmyre (Formica cinerea)
397. 03-07: Nysson sp. (Nysson sp.)
398. 05-07: Gasteruption sp. (Gasteruption sp.)
399. 05-07: Dolichovespula sp. (Dolichovespula sp.)
400. 05-07: Ancistrocerus scoticus (Ancistrocerus scoticus)
401. 06-07: Almindelig Fyrrehveps (Diprion pini)
402. 07-07: Prikket Hvepsebi (Nomada flavopicta)
403. 07-07: Lucernebi (Melitta leporina)
404. 08-07: Hemichroa australis (Hemichroa australis)
405. 09-07: Hedehumle (Bombus jonellus)
406. 09-07: Hylaeus hyalinatus (Hylaeus hyalinatus)
407. 09-07: Diprion pini/similis (Diprion pini/similis)
408. 09-07: Coelioxys elongata (Coelioxys elongata)
409. 09-07: Klitbladskærerbi (Megachile leachella)
410. 10-07: Epeolus variegatus (Epeolus variegatus)
411. 10-07: Mariehønesnyltehveps (Dinocampus coccinellae)
412. 10-07: Tandet Jordbi (Andrena denticulata)
413. 10-07: Blank Hedemyre (Formica pressilabris)
414. 10-07: Nysson spinosus (Nysson spinosus)
415. 10-07: Rød Blåhatsnyltehveps (Stilbops ruficornis)
416. 10-07: Banchus falcatorius (Banchus falcatorius)
417. 10-07: Mimesa equestris (Mimesa equestris)
418. 10-07: Crossocerus sp. (Crossocerus sp.)
419. 10-07: Selandria serva (Selandria serva)
420. 11-07: Hylaeus gibbus (Hylaeus gibbus)
421. 11-07: Priocnemis sp. (Priocnemis sp.)
422. 11-07: Crabro scutellatus (Crabro scutellatus)
423. 12-07: Hedefiltbi (Epeolus cruciger)
424. 12-07: Abia sericea (Abia sericea)
425. 13-07: Scolobates auriculatus (Scolobates auriculatus)
426. 13-07: Oxybelus uniglumis (Oxybelus uniglumis)
427. 13-07: Stor Rosenbladhveps (Allantus cinctus)
428. 13-07: Hoplosmia spinulosa (Hoplosmia spinulosa)
429. 13-07: Eumenes papillarius (Eumenes papillarius)
430. 13-07: Sycophila biguttata (Sycophila biguttata)
431. 13-07: Stor Kugleguldhveps (Pseudomalus triangulifer)
432. 13-07: Lasioglossum sp. (Lasioglossum sp.)
433. 14-07: Ephialtes sp. (Ephialtes sp.)
434. 14-07: Ege-Kartoffelgalhveps (Biorhiza pallida)
435. 14-07: Blå Træhveps (Sirex juvencus)
436. 14-07: Ancistrocerus parietinus (Ancistrocerus parietinus)
437. 15-07: Tormentiljordbi (Andrena tarsata)
438. 15-07: Dipogon sp. (Dipogon sp.)
439. 15-07: Lille Strithårsbi (Panurgus calcaratus)
440. 15-07: Stor Strithårsbi (Panurgus banksianus)
441. 15-07: Lestica subterranea (Lestica subterranea)
442. 16-07: Coelioxys inermis (Coelioxys inermis)
443. 16-07: Kystjordmyre (Lasius meridionalis)
444. 16-07: Amblyjoppa fuscipennis (Amblyjoppa fuscipennis)
445. 16-07: Stelis phaeoptera (Stelis phaeoptera)
446. 16-07: Bembix rostrata (Bembix rostrata)
447. 16-07: Biulvguldhveps (Hedychrum rutilans)
448. 16-07: Sandsilkebi (Colletes fodiens)
449. 16-07: Flerfarvet Bladskærerbi (Megachile versicolor)
450. 17-07: Sandjordsmyre (Lasius psammophilus)
451. 17-07: Sort Fløjlsmyre (Myrmosa atra)
452. 17-07: Lille Saksebi (Chelostoma campanularum)
453. 17-07: Lasioglossum rufitarse (Lasioglossum rufitarse)
454. 17-07: Ichneumon extensorius (Ichneumon extensorius)
455. 17-07: Rødbrun Hvepsebi (Nomada similis)
456. 18-07: Anoplius sp. (Anoplius sp.)
457. 18-07: Gelis mangeri (Gelis mangeri)
458. 18-07: Kyststikmyre (Myrmica specioides)
459. 18-07: Norsk Gedehams (Dolichovespula norwegica)
460. 20-07: Athalia circularis (Athalia circularis)
461. 20-07: Efterårsgravehveps (Mellinus arvensis)
462. 23-07: Orange Jordbi (Andrena marginata)
463. 24-07: Rødhalet Høstbi (Melitta haemorrhoidalis)
464. 24-07: Rød Fløjlsmyre (Mutilla europaea)
465. 24-07: Cerceris quinquefasciata (Cerceris quinquefasciata)
466. 26-07: Homolobus annulicornis (Homolobus annulicornis)
467. 26-07: Lyngjordbi (Andrena fuscipes)
468. 26-07: Aleiodes leptofemur (Aleiodes leptofemur)
469. 26-07: Meteorus vexator (Meteorus vexator)
470. 26-07: Chrysopophthorus hungaricus (Chrysopophthorus hungaricus)
471. 26-07: Bassus calculator (Bassus calculator)
472. 26-07: Aylax papaveris (Aylax papaveris)
473. 26-07: Ectemnius cephalotes (Ectemnius cephalotes)
474. 26-07: Aleiodes similis (Aleiodes similis)
475. 28-07: Cladius sp. (Cladius sp.)
476. 28-07: Diphyus amatorius (Diphyus amatorius)
477. 29-07: Lyngsilkebi (Colletes succinctus)
478. 29-07: Pristiphora testacea (Pristiphora testacea)
479. 29-07: Dinocarsis hemiptera (Dinocarsis hemiptera)
480. 29-07: Stenichneumon militarius (Stenichneumon militarius)
481. 30-07: Ctenichneumon panzeri (Ctenichneumon panzeri)
482. 01-08: Gorytes laticinctus (Gorytes laticinctus)
483. 02-08: Athalia scutellariae (Athalia scutellariae)
484. 02-08: Tiphia femorata (Tiphia femorata)
485. 03-08: Epeolus sp. (Epeolus sp.)
486. 05-08: Abia fasciata (Abia fasciata)
487. 05-08: Mørk Sommerjordbi (Andrena nigriceps)
488. 06-08: Ibalia leucospoides (Ibalia leucospoides)
489. 07-08: Lynghvepsebi (Nomada rufipes)
490. 08-08: Marsksilkebi (Colletes halophilus)
491. 09-08: Netelia testacea (Netelia testacea)
492. 11-08: Ancistrocerus nigricornis (Ancistrocerus nigricornis)
493. 11-08: Pimpla flavicoxis (Pimpla flavicoxis)
494. 12-08: Symmorphus bifasciatus (Symmorphus bifasciatus)
495. 13-08: Chelonus sp. (Chelonus sp.)
496. 15-08: Agrothereutes abbreviatus (Agrothereutes abbreviatus)
497. 17-08: Ormyrus nitidulus (Ormyrus nitidulus)
498. 17-08: Craesus septentrionalis (Craesus septentrionalis)
499. 18-08: Chalcis sispes (Chalcis sispes)
500. 21-08: Gorytes quadrifasciatus (Gorytes quadrifasciatus)
501. 25-08: Rigkærstikmyre (Myrmica vandeli)
502. 25-08: Bronzevejbi (Halictus tumulorum)
503. 31-08: Opheltes glaucopterus (Opheltes glaucopterus)
504. 31-08: Eupelmus sp. (Eupelmus sp.)
505. 01-09: Mørk Stikmyre (Myrmica lobicornis)
506. 02-09: Eutanyacra picta (Eutanyacra picta)
507. 07-09: Pimpla sp. (Pimpla sp.)
508. 11-09: Bethylus cephalotes (Bethylus cephalotes)
509. 13-09: Ectemnius sexcinctus (Ectemnius sexcinctus)
510. 13-09: Stenichneumon culpator (Stenichneumon culpator)
511. 14-09: Perithous scurra (Perithous scurra)
512. 18-09: Apechthis compunctor (Apechthis compunctor)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator