Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
20. juni 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Andre insekter og hexapoder i 2019 (Se første i 2019)

1. 18-06: Vårflue ubest. (Trichoptera indet.)
2. 18-06: Chrysopa perla (Chrysopa perla)
3. 17-06: Allacma fusca (Allacma fusca)
4. 17-06: Panorpa germanica (Panorpa germanica)
5. 17-06: Stor Kamelhalsflue (Phaeostigma notata)
6. 16-06: Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
7. 16-06: Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
8. 16-06: Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
9. 16-06: Limnephilus rhombicus (Limnephilus rhombicus)
10. 16-06: Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
11. 16-06: Skorpionflue sp. (Panorpa sp.)
12. 16-06: Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
13. 16-06: Voksnetvinge ubest. (Coniopterygidae indet.)
14. 16-06: Athripsodes aterrimus (Athripsodes aterrimus)
15. 16-06: Ectopsocus petersi (Ectopsocus petersi)
16. 16-06: Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
17. 15-06: Ectobius sylvestris (Ectobius sylvestris)
18. 15-06: Cerobasis guestfalica (Cerobasis guestfalica)
19. 15-06: Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
20. 15-06: Dovenflue sp. (Sialis sp.)
21. 15-06: Guldøje ubest. (Chrysopidae indet.)
22. 14-06: Hemerobius sp. (Hemerobius sp.)
23. 14-06: Sø-Majflue (Ephemera vulgata)
24. 13-06: Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
25. 13-06: Anisochrysa prasina (Anisochrysa prasina)
26. 13-06: Buskørentvist (Apterygida media)
27. 13-06: Stor Majflue (Ephemera danica)
28. 12-06: Loensia fasciata (Loensia fasciata)
29. 12-06: Lille Kamelhalsflue (Xanthostigma xanthostigma)
30. 12-06: Deuterosminthurus bicinctus (Deuterosminthurus bicinctus)
31. 11-06: Ectopsocus sp. (Ectopsocus sp.)
32. 10-06: Mesopsocus unipunctatus (Mesopsocus unipunctatus)
33. 10-06: Mesopsocus immunis (Mesopsocus immunis)
34. 10-06: Nineta vittata (Nineta vittata)
35. 10-06: Almindelig Dovenflue (Sialis lutaria)
36. 09-06: Åens Fiskedøgnflue (Baetis vernus)
37. 09-06: Limnephilus flavicornis (Limnephilus flavicornis)
38. 09-06: Valenzuela burmeisteri (Valenzuela burmeisteri)
39. 08-06: Majflue sp. (E. danica/vulgata) (Ephemera sp.)
40. 07-06: Nemoura cinerea (Nemoura cinerea)
41. 07-06: Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
42. 07-06: Mystacides azurea (Mystacides azurea)
43. 06-06: Peripsocus subfasciatus (Peripsocus subfasciatus)
44. 06-06: Hydropsyche pellucidula (Hydropsyche pellucidula)
45. 05-06: Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
46. 04-06: Limnephilus sparsus (Limnephilus sparsus)
47. 04-06: Beraea pullata (Beraea pullata)
48. 04-06: Micromus variegatus (Micromus variegatus)
49. 03-06: Døgnflue sp. (Ephemeroptera sp.)
50. 02-06: Phryganea bipunctata (Phryganea bipunctata)
51. 02-06: Nothochrysa fulviceps (Nothochrysa fulviceps)
52. 02-06: Hypochrysa elegans (Hypochrysa elegans)
53. 02-06: Vandmyreløve (Osmylus fulvicephalus)
54. 02-06: Nemouridae ubest. (Nemouridae indet.)
55. 01-06: Leuctra sp. (Leuctra sp.)
56. 01-06: Almindelig Sølvkræ (Lepisma saccharina)
57. 01-06: Dicyrtoma fusca (Dicyrtoma fusca)
58. 01-06: Oligotricha striata (Oligotricha striata)
59. 31-05: Hemerobius humulinus (Hemerobius humulinus)
60. 31-05: Isotomurus maculatus (Isotomurus maculatus)
61. 31-05: Glyphotaelius pellucidus (Glyphotaelius pellucidus)
62. 31-05: Entomobrya albocincta (Entomobrya albocincta)
63. 30-05: Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
64. 29-05: Stor Myreløve (Myrmeleon formicarius)
65. 26-05: Dicyrtomina ornata (Dicyrtomina ornata)
66. 26-05: Holocentropus stagnalis (Holocentropus stagnalis)
67. 25-05: Sminthurinus niger (Sminthurinus niger)
68. 25-05: Trips ubest. (Thysanoptera indet.)
69. 25-05: Sminthurus viridis (Sminthurus viridis)
70. 23-05: Entomobrya nicoleti (Entomobrya nicoleti)
71. 22-05: Det Visne Blad (Drepanepteryx phalaenoides)
72. 20-05: Isotomurus graminis (Isotomurus graminis)
73. 20-05: Sydlig skovørentvist (Chelidurella acanthopygia)
74. 19-05: Sisyra fuscata (Sisyra fuscata)
75. 19-05: Stor Spiralvårflue (Phryganea grandis)
76. 19-05: Isotoma viridis (Isotoma viridis)
77. 18-05: Dicyrtomina minuta (Dicyrtomina minuta)
78. 17-05: Skovørentvist ubest. (Chelidurella sp.)
79. 16-05: Florvinge ubest. (Hemerobiidae indet.)
80. 16-05: Stor Slørvinge (Perlodes microcephala)
81. 16-05: Tomocerus vulgaris (Tomocerus vulgaris)
82. 16-05: Trichopsocus dalii (Trichopsocus dalii)
83. 15-05: Brachyptera risi (Brachyptera risi)
84. 14-05: Entomobrya muscorum (Entomobrya muscorum)
85. 14-05: Orchesella villosa (Orchesella villosa)
86. 11-05: Isotoma sp. (viridis gruppe) (Isotoma sp. (viridis gruppe))
87. 09-05: Boglus og Barklus ubest. (Psocoptera indet.)
88. 09-05: Limnephilus sp. (Limnephilus sp.)
89. 08-05: Notidobia ciliaris (Notidobia ciliaris)
90. 07-05: Tomocerus sp. (Tomocerus sp.)
91. 05-05: Elipsocus pumilis (Elipsocus pumilis)
92. 05-05: Isotomurus palustris (Isotomurus palustris)
93. 05-05: Anurophorus laricis (Anurophorus laricis)
94. 04-05: Coniopteryx tineiformis (Coniopteryx tineiformis)
95. 01-05: Leptophlebia vespertina (Leptophlebia vespertina)
96. 30-04: Stylops melittae (Stylops melittae)
97. 30-04: Oxyethira flavicornis (Oxyethira flavicornis)
98. 30-04: Brachycentrus subnubilus (Brachycentrus subnubilus)
99. 29-04: Lepidocyrtus sp. (Lepidocyrtus sp.)
100. 29-04: Bark-Springhale (Entomobrya corticalis)
101. 29-04: Sandørentvist (Labidura riparia)
102. 28-04: Dicyrtomina saundersi (Dicyrtomina saundersi)
103. 27-04: Campodea fragilis (Campodea fragilis)
104. 25-04: Chrysopa sp. (Chrysopa sp.)
105. 24-04: Lepinotus patruelis (Lepinotus patruelis)
106. 24-04: Hovedlus (Pediculus humanus)
107. 22-04: Lille Ørentvist (Labia minor)
108. 21-04: Leptophlebia marginata (Leptophlebia marginata)
109. 18-04: Oligostomis reticulata (Oligostomis reticulata)
110. 17-04: Nemoura avicularis (Nemoura avicularis)
111. 16-04: Terebrantia ubest. (Terebrantia indet.)
112. 14-04: Vortespringhale (Neanura muscorum)
113. 14-04: Lachesilla pedicularia (Lachesilla pedicularia)
114. 08-04: Isotomurus sp. (Isotomurus sp.)
115. 07-04: Skægget Sølvkræ (Ctenolepisma longicaudata)
116. 06-04: Bilobella braunerae (Bilobella braunerae)
117. 04-04: Vertagopus arboreus (Vertagopus arboreus)
118. 04-04: Nemurella pictetii (Nemurella pictetii)
119. 04-04: Leuctra nigra (Leuctra nigra)
120. 01-04: Willowsia nigromaculata (Willowsia nigromaculata)
121. 30-03: Desoria tolya (Desoria tolya)
122. 30-03: Lepidocyrtus lignorum (Lepidocyrtus lignorum)
123. 30-03: Pseudisotoma sensibilis (Pseudisotoma sensibilis)
124. 30-03: Hypogastrura purpurescens (Hypogastrura purpurescens)
125. 30-03: Orchesella bifasciata (Orchesella bifasciata)
126. 30-03: Pogonognathellus flavescens (Pogonognathellus flavescens)
127. 27-03: Brachystomella parvula (Brachystomella parvula)
128. 27-03: Lepidocyrtus cyaneus (Lepidocyrtus cyaneus)
129. 27-03: Isotoma riparia (Isotoma riparia)
130. 27-03: Entomobrya multifasciata (Entomobrya multifasciata)
131. 27-03: Xenylla humicola (Xenylla humicola)
132. 27-03: Folsomia sexoculata (Folsomia sexoculata)
133. 27-03: Xenylla maritima (Xenylla maritima)
134. 27-03: Hypogastrura viatica (Hypogastrura viatica)
135. 27-03: Entomobrya lanuginosa (Entomobrya lanuginosa)
136. 26-03: Dicyrtomidae g.sp (Dicyrtomidae g.sp)
137. 24-03: Jordspringhale (Onychiurus armatus)
138. 22-03: Pseudosinella alba (Pseudosinella alba)
139. 21-03: Ceratophysella bengtssoni (Ceratophysella bengtssoni)
140. 18-03: Heteromurus major (Heteromurus major)
141. 16-03: Petrobius sp. (Petrobius sp.)
142. 16-03: Philotarsus parviceps (Philotarsus parviceps)
143. 15-03: Katianna schoetti (Katianna schoetti)
144. 14-03: Hypogastrura vernalis (Hypogastrura vernalis)
145. 10-03: Ceratophysella sp. (Ceratophysella sp.)
146. 09-03: Tomocerus minor (Tomocerus minor)
147. 09-03: Willowsia buskii (Willowsia buskii)
148. 06-03: Isslørvinge (Capnia bifrons)
149. 06-03: Onychiurinae ubest. (Onychiurinae indet.)
150. 03-03: Parisotoma notabilis (Parisotoma notabilis)
151. 03-03: Isotomurus plumosus (Isotomurus plumosus)
152. 03-03: Desoria trispinata (Desoria trispinata)
153. 03-03: Sminthurinus aureus (Sminthurinus aureus)
154. 03-03: Xenylla szeptysckii (Xenylla szeptysckii)
155. 03-03: Desoria intermedia (Desoria intermedia)
156. 24-02: Isotomidae ubest. (Isotomidae indet.)
157. 23-02: Hypogastruridae ubest. (Hypogastruridae ubest,)
158. 23-02: Tubulifera ubest. (Tubulifera indet.)
159. 20-02: Gisinianus flammeolus (Gisinianus flammeolus)
160. 20-02: Orchesella quinquefasciata (Orchesella quinquefasciata)
161. 20-02: Isotoma caerulea (Isotoma caerulea)
162. 19-02: Sminthurinus sp. (Sminthurinus sp.)
163. 18-02: Hønseloppe (Ceratophyllus gallinae)
164. 15-02: Klippespringer (Petrobius maritimus)
165. 15-02: Sminthurides malmgreni (Sminthurides malmgreni)
166. 13-02: Spiral-Langhornspringhale (Pogonognathellus longicornis)
167. 12-02: Ectopsocus briggsi (Ectopsocus briggsi)
168. 02-02: Entomobrya schoetti (Entomobrya schoetti)
169. 02-02: Hypogastrura distincta (Hypogastrura distincta)
170. 02-02: Lepidocyrtus violaceus (Lepidocyrtus violaceus)
171. 02-02: Sminthurinus elegans (Sminthurinus elegans)
172. 19-01: Hypogastrura sahlbergi (Hypogastrura sahlbergi)
173. 15-01: Sminthurinus reticulatus (Sminthurinus reticulatus)
174. 14-01: Desoria grisea (Desoria grisea)
175. 14-01: Desoria tigrina (Desoria tigrina)
176. 05-01: Tomoceridae g. sp. (Tomoceridae g. sp.)
177. 05-01: Sminthurus nigromaculatus (Sminthurus nigromaculatus)
178. 04-01: Klit-Barklus (Valenzuela corsicus)
179. 04-01: Thripidae ubest. (Thripidae indet.)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator