Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
9. juli 2020
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Andre insekter og hexapoder i 2020 (Se første i 2020)

1. 08-07: Peripsocus subfasciatus (Peripsocus subfasciatus)
2. 08-07: Skorpionflue sp. (Panorpa sp.)
3. 08-07: Blaste conspurcata (Blaste conspurcata)
4. 08-07: Trichadenotecnum sexpunctatum (Trichadenotecnum sexpunctatum)
5. 07-07: Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
6. 07-07: Nothochrysa capitata (Nothochrysa capitata)
7. 06-07: Mesopsocus immunis (Mesopsocus immunis)
8. 06-07: Trichopsocus dalii (Trichopsocus dalii)
9. 05-07: Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
10. 05-07: Ectobius sylvestris (Ectobius sylvestris)
11. 05-07: Skægget Sølvkræ (Ctenolepisma longicaudata)
12. 04-07: Allacma fusca (Allacma fusca)
13. 03-07: Grammotaulius nigropunctatus (Grammotaulius nigropunctatus)
14. 03-07: Cerobasis guestfalica (Cerobasis guestfalica)
15. 03-07: Guldøje ubest. (Chrysopidae indet.)
16. 03-07: Boglus og Barklus ubest. (Psocoptera indet.)
17. 03-07: Limnephilus marmoratus (Limnephilus marmoratus)
18. 02-07: Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
19. 02-07: Lille Kamelhalsflue (Xanthostigma xanthostigma)
20. 01-07: Vårflue ubest. (Trichoptera indet.)
21. 01-07: Mystacides azurea (Mystacides azurea)
22. 29-06: Heptagenia sulphurea (Heptagenia sulphurea)
23. 29-06: Panorpa germanica (Panorpa germanica)
24. 29-06: Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
25. 28-06: Chrysopa perla (Chrysopa perla)
26. 28-06: Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
27. 28-06: Trichostegia minor (Trichostegia minor)
28. 28-06: Loensia fasciata (Loensia fasciata)
29. 27-06: Stor Spiralvårflue (Phryganea grandis)
30. 27-06: Stenopsocus immaculatus (Stenopsocus immaculatus)
31. 27-06: Lachesilla pedicularia (Lachesilla pedicularia)
32. 27-06: Wesmaelius nervosus (Wesmaelius nervosus)
33. 27-06: Hemerobius micans (Hemerobius micans)
34. 27-06: Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
35. 27-06: Caenis horaria (Caenis horaria)
36. 27-06: Ectopsocus petersi (Ectopsocus petersi)
37. 27-06: Enderleinella obsoleta (Enderleinella obsoleta)
38. 26-06: Oecetis furva (Oecetis furva)
39. 26-06: Phryganea sp. (Phryganea sp.)
40. 25-06: Vandmyreløve (Osmylus fulvicephalus)
41. 25-06: Micropterna sequax (Micropterna sequax)
42. 25-06: Micromus variegatus (Micromus variegatus)
43. 25-06: Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
44. 25-06: Tomocerus sp. (Tomocerus sp.)
45. 24-06: Neureclipsis bimaculata (Neureclipsis bimaculata)
46. 22-06: Orthotrichia costalis (Orthotrichia costalis)
47. 21-06: Hagenella clathrata (Hagenella clathrata)
48. 20-06: Limnephilus sparsus (Limnephilus sparsus)
49. 20-06: Micromus paganus (Micromus paganus)
50. 20-06: Plectrocnemia conspersa (Plectrocnemia conspersa)
51. 20-06: Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
52. 20-06: Orchesella villosa (Orchesella villosa)
53. 20-06: Limnephilus luridus (Limnephilus luridus)
54. 20-06: Limnephilus flavicornis (Limnephilus flavicornis)
55. 20-06: Trips ubest. (Thysanoptera indet.)
56. 20-06: Valenzuela piceus (Valenzuela piceus)
57. 20-06: Mesopsocus sp. (Mesopsocus sp.)
58. 20-06: Bark-Springhale (Entomobrya corticalis)
59. 20-06: Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
60. 19-06: Valenzuela burmeisteri (Valenzuela burmeisteri)
61. 19-06: Orchesella bifasciata (Orchesella bifasciata)
62. 18-06: Valenzuela sp. (Valenzuela sp.)
63. 18-06: Agrypnia varia (Agrypnia varia)
64. 18-06: Panorpa cognata (Panorpa cognata)
65. 18-06: Leptocerus tineiformis (Leptocerus tineiformis)
66. 17-06: Goera pilosa (Goera pilosa)
67. 17-06: Sø-Majflue (Ephemera vulgata)
68. 17-06: Stor Myreløve (Myrmeleon formicarius)
69. 16-06: Limnephilus affinis (Limnephilus affinis)
70. 16-06: Elipsocus sp. (Elipsocus sp.)
71. 16-06: Ectobius sp. (Ectobius sp.)
72. 15-06: Stor Kamelhalsflue (Phaeostigma notata)
73. 14-06: Agraylea multipunctata (Agraylea multipunctata)
74. 14-06: Athripsodes cinereus (Athripsodes cinereus)
75. 14-06: Tinodes waeneri (Tinodes waeneri)
76. 13-06: Hemerobius humulinus (Hemerobius humulinus)
77. 13-06: Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
78. 13-06: Kornthrips (Limothrips cerealium)
79. 13-06: Ectopsocus briggsi (Ectopsocus briggsi)
80. 13-06: Athripsodes aterrimus (Athripsodes aterrimus)
81. 13-06: Det Visne Blad (Drepanepteryx phalaenoides)
82. 13-06: Skovørentvist ubest. (Chelidurella sp.)
83. 12-06: Beraea pullata (Beraea pullata)
84. 12-06: Almindelig Sølvkræ (Lepisma saccharina)
85. 11-06: Deuterosminthurus bicinctus (Deuterosminthurus bicinctus)
86. 11-06: Hemerobius sp. (Hemerobius sp.)
87. 09-06: Triaenodes bicolor (Triaenodes bicolor)
88. 09-06: Døgnflue sp. (Ephemeroptera sp.)
89. 09-06: Stor Majflue (Ephemera danica)
90. 08-06: Gul Slørvinge (Isoperla grammatica)
91. 08-06: Caenis sp. (Caenis sp.)
92. 07-06: Coniopteryx pygmaea (Coniopteryx pygmaea)
93. 07-06: Limnephilus binotatus (Limnephilus binotatus)
94. 06-06: Anabolia furcata (Anabolia furcata)
95. 06-06: Glyphotaelius pellucidus (Glyphotaelius pellucidus)
96. 06-06: Cloeon sp. (Cloeon sp.)
97. 06-06: Orchesella spectabilis (Orchesella spectabilis)
98. 06-06: Nemoura cinerea (Nemoura cinerea)
99. 05-06: Aeolothripidae ubest. (Aeolothripidae indet.)
100. 05-06: Limnephilus incisus (Limnephilus incisus)
101. 05-06: Limnephilus auricula (Limnephilus auricula)
102. 05-06: Gul Sødøgnflue (Cloeon dipterum)
103. 05-06: Sminthurides aquaticus (Sminthurides aquaticus)
104. 04-06: Majflue sp. (E. danica/vulgata) (Ephemera sp.)
105. 03-06: Nemoura sp. (Nemoura sp.)
106. 03-06: Dovenflue sp. (Sialis sp.)
107. 03-06: Chrysopa abbreviata (Chrysopa abbreviata)
108. 02-06: Insekt ubest. (Insecta indet.)
109. 01-06: Holocentropus stagnalis (Holocentropus stagnalis)
110. 31-05: Cloeon inscriptum (Cloeon inscriptum)
111. 31-05: Erotesis baltica (Erotesis baltica)
112. 31-05: Holocentropus dubius (Holocentropus dubius)
113. 31-05: Hemerobius lutescens (Hemerobius lutescens)
114. 31-05: Holocentropus picicornis (Holocentropus picicornis)
115. 29-05: Almindelig Dovenflue (Sialis lutaria)
116. 29-05: Phryganea bipunctata (Phryganea bipunctata)
117. 28-05: Hydropsyche angustipennis (Hydropsyche angustipennis)
118. 27-05: Deuterosminthurus pallipes (Deuterosminthurus pallipes)
119. 26-05: Voksnetvinge ubest. (Coniopterygidae indet.)
120. 25-05: Florvinge ubest. (Hemerobiidae indet.)
121. 25-05: Baetidae, ubest. (Baetidae, indet.)
122. 25-05: Terebrantia ubest. (Terebrantia indet.)
123. 25-05: Limnephilus extricatus (Limnephilus extricatus)
124. 25-05: Limnephilus lunatus (Limnephilus lunatus)
125. 23-05: Kageronia fuscogrisea (Kageronia fuscogrisea)
126. 22-05: Rhyacophila fasciata (Rhyacophila fasciata)
127. 21-05: Hypochrysa elegans (Hypochrysa elegans)
128. 21-05: Ceraclea nigronervosa (Ceraclea nigronervosa)
129. 21-05: Sisyra fuscata (Sisyra fuscata)
130. 20-05: Isotomurus maculatus (Isotomurus maculatus)
131. 20-05: Nemouridae ubest. (Nemouridae indet.)
132. 20-05: Sydlig skovørentvist (Chelidurella acanthopygia)
133. 19-05: Leptophlebia marginata (Leptophlebia marginata)
134. 19-05: Isotomurus graminis (Isotomurus graminis)
135. 19-05: Polycentropus flavomaculatus (Polycentropus flavomaculatus)
136. 19-05: Bilobella braunerae (Bilobella braunerae)
137. 18-05: Limnephilus vittatus (Limnephilus vittatus)
138. 17-05: Oligotricha striata (Oligotricha striata)
139. 17-05: Coniopteryx ubest. (Coniopteryx sp.)
140. 16-05: Bengtssons Sødøgnflue (Cloeon praetextum)
141. 16-05: Oxyethira flavicornis (Oxyethira flavicornis)
142. 16-05: Dicyrtomina saundersi (Dicyrtomina saundersi)
143. 13-05: Leptophlebia vespertina (Leptophlebia vespertina)
144. 11-05: Leuctra sp. (Leuctra sp.)
145. 10-05: Klippespringer (Petrobius maritimus)
146. 10-05: Stort Sølvkræ (Thermobia domestica)
147. 07-05: Nemoura avicularis (Nemoura avicularis)
148. 07-05: Dicyrtomidae g.sp (Dicyrtomidae g.sp)
149. 07-05: Isotomurus sp. (Isotomurus sp.)
150. 04-05: Anurophorus laricis (Anurophorus laricis)
151. 03-05: Limnephilus nigriceps (Limnephilus nigriceps)
152. 03-05: Nemoura dubitans (Nemoura dubitans)
153. 26-04: Coniopteryx tineiformis (Coniopteryx tineiformis)
154. 26-04: Entomobrya albocincta (Entomobrya albocincta)
155. 25-04: Leuctra hippopus (Leuctra hippopus)
156. 25-04: Agrypnia pagetana (Agrypnia pagetana)
157. 25-04: Crunoecia irrorata (Crunoecia irrorata)
158. 25-04: Leuctra nigra (Leuctra nigra)
159. 23-04: Stor Slørvinge (Perlodes microcephala)
160. 20-04: Hypogastrura vernalis (Hypogastrura vernalis)
161. 20-04: Brachyptera risi (Brachyptera risi)
162. 18-04: Dicyrtomina ornata (Dicyrtomina ornata)
163. 18-04: Isoperla difformis (Isoperla difformis)
164. 13-04: Wesmaelius sp. (Wesmaelius sp.)
165. 12-04: Limnephilus rhombicus (Limnephilus rhombicus)
166. 12-04: Ectopsocus sp. (Ectopsocus sp.)
167. 12-04: Vortespringhale (Neanura muscorum)
168. 08-04: Dorypteryx domestica (Dorypteryx domestica)
169. 07-04: Stylops melittae (Stylops melittae)
170. 06-04: Willowsia platani (Willowsia platani)
171. 06-04: Pogonognathellus flavescens (Pogonognathellus flavescens)
172. 05-04: Isotomurus plumosus (Isotomurus plumosus)
173. 05-04: Isotoma viridis (Isotoma viridis)
174. 04-04: Entomobrya nicoleti (Entomobrya nicoleti)
175. 04-04: Vertagopus arboreus (Vertagopus arboreus)
176. 29-03: Isotoma riparia (Isotoma riparia)
177. 29-03: Liposcelis sp. (Liposcelis sp.)
178. 28-03: Thripidae ubest. (Thripidae indet.)
179. 25-03: Almindelig Fiskedøgnflue (Baetis rhodani)
180. 25-03: Sminthurides malmgreni (Sminthurides malmgreni)
181. 24-03: Tomocerus minor (Tomocerus minor)
182. 23-03: Lepinotus patruelis (Lepinotus patruelis)
183. 22-03: Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
184. 22-03: Paraceras melis (Paraceras melis)
185. 22-03: Buskørentvist (Apterygida media)
186. 17-03: Lepidocyrtus sp. (Lepidocyrtus sp.)
187. 13-03: Hemerobius stigma (Hemerobius stigma)
188. 11-03: Taeniopteryx nebulosa (Taeniopteryx nebulosa)
189. 08-03: Dicyrtoma fusca (Dicyrtoma fusca)
190. 07-03: Protonemura meyeri (Protonemura meyeri)
191. 07-03: Hypogastruridae ubest. (Hypogastruridae ubest,)
192. 06-03: Katianna schoetti (Katianna schoetti)
193. 06-03: Dicyrtomina minuta (Dicyrtomina minuta)
194. 05-03: Isslørvinge (Capnia bifrons)
195. 21-02: Spiral-Langhornspringhale (Pogonognathellus longicornis)
196. 21-02: Tomoceridae g. sp. (Tomoceridae g. sp.)
197. 15-02: Tomocerus vulgaris (Tomocerus vulgaris)
198. 05-02: Vertagopus ubest. (Vertagopus sp.)
199. 03-02: Sminthurinus aureus (Sminthurinus aureus)
200. 03-02: Heteromurus major (Heteromurus major)
201. 02-02: Entomobrya muscorum (Entomobrya muscorum)
202. 01-02: Isotoma sp. (viridis gruppe) (Isotoma sp. (viridis gruppe))
203. 01-02: Isotomurus palustris (Isotomurus palustris)
204. 01-02: Brunstribet Kakerlak (Supella longipalpa)
205. 31-01: Isotomidae ubest. (Isotomidae indet.)
206. 29-01: Willowsia buskii (Willowsia buskii)
207. 27-01: Entomobrya multifasciata (Entomobrya multifasciata)
208. 18-01: Peyerimhoffina gracilis (Peyerimhoffina gracilis)
209. 07-01: Desoria sp. (Desoria sp.)
210. 01-01: Willowsia nigromaculata (Willowsia nigromaculata)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator