Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
20. juni 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Andre insekter og hexapoder i 2019 (Se sidste i 2019)

1. 01-01: Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
2. 01-01: Entomobrya albocincta (Entomobrya albocincta)
3. 01-01: Lepinotus patruelis (Lepinotus patruelis)
4. 01-01: Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
5. 01-01: Entomobrya multifasciata (Entomobrya multifasciata)
6. 01-01: Isotomurus graminis (Isotomurus graminis)
7. 01-01: Almindelig Sølvkræ (Lepisma saccharina)
8. 01-01: Dicyrtomina ornata (Dicyrtomina ornata)
9. 01-01: Entomobrya nicoleti (Entomobrya nicoleti)
10. 01-01: Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
11. 01-01: Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
12. 01-01: Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
13. 01-01: Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
14. 01-01: Dicyrtomina saundersi (Dicyrtomina saundersi)
15. 01-01: Skægget Sølvkræ (Ctenolepisma longicaudata)
16. 01-01: Sminthurinus sp. (Sminthurinus sp.)
17. 02-01: Ectopsocus briggsi (Ectopsocus briggsi)
18. 02-01: Anurophorus laricis (Anurophorus laricis)
19. 02-01: Entomobrya muscorum (Entomobrya muscorum)
20. 02-01: Isotoma riparia (Isotoma riparia)
21. 02-01: Vortespringhale (Neanura muscorum)
22. 02-01: Boglus og Barklus ubest. (Psocoptera indet.)
23. 04-01: Cerobasis guestfalica (Cerobasis guestfalica)
24. 04-01: Klit-Barklus (Valenzuela corsicus)
25. 04-01: Ectopsocus sp. (Ectopsocus sp.)
26. 04-01: Thripidae ubest. (Thripidae indet.)
27. 05-01: Ectopsocus petersi (Ectopsocus petersi)
28. 05-01: Orchesella villosa (Orchesella villosa)
29. 05-01: Hypogastrura viatica (Hypogastrura viatica)
30. 05-01: Vertagopus arboreus (Vertagopus arboreus)
31. 05-01: Tomoceridae g. sp. (Tomoceridae g. sp.)
32. 05-01: Sydlig skovørentvist (Chelidurella acanthopygia)
33. 05-01: Tomocerus sp. (Tomocerus sp.)
34. 05-01: Guldøje ubest. (Chrysopidae indet.)
35. 05-01: Spiral-Langhornspringhale (Pogonognathellus longicornis)
36. 05-01: Dicyrtoma fusca (Dicyrtoma fusca)
37. 05-01: Sminthurides malmgreni (Sminthurides malmgreni)
38. 05-01: Sminthurus nigromaculatus (Sminthurus nigromaculatus)
39. 06-01: Isotomurus maculatus (Isotomurus maculatus)
40. 06-01: Isotoma sp. (viridis gruppe) (Isotoma sp. (viridis gruppe))
41. 06-01: Trips ubest. (Thysanoptera indet.)
42. 06-01: Isotomurus palustris (Isotomurus palustris)
43. 08-01: Tomocerus minor (Tomocerus minor)
44. 09-01: Sminthurinus reticulatus (Sminthurinus reticulatus)
45. 09-01: Isotomurus sp. (Isotomurus sp.)
46. 12-01: Lepidocyrtus sp. (Lepidocyrtus sp.)
47. 12-01: Isotoma viridis (Isotoma viridis)
48. 12-01: Tomocerus vulgaris (Tomocerus vulgaris)
49. 14-01: Desoria grisea (Desoria grisea)
50. 14-01: Ceratophysella bengtssoni (Ceratophysella bengtssoni)
51. 14-01: Desoria tigrina (Desoria tigrina)
52. 19-01: Hypogastrura sahlbergi (Hypogastrura sahlbergi)
53. 19-01: Allacma fusca (Allacma fusca)
54. 19-01: Isotoma caerulea (Isotoma caerulea)
55. 02-02: Isotomurus plumosus (Isotomurus plumosus)
56. 02-02: Entomobrya schoetti (Entomobrya schoetti)
57. 02-02: Hypogastrura distincta (Hypogastrura distincta)
58. 02-02: Lepidocyrtus violaceus (Lepidocyrtus violaceus)
59. 02-02: Heteromurus major (Heteromurus major)
60. 02-02: Sminthurinus elegans (Sminthurinus elegans)
61. 02-02: Brachystomella parvula (Brachystomella parvula)
62. 08-02: Orchesella bifasciata (Orchesella bifasciata)
63. 08-02: Skovørentvist ubest. (Chelidurella sp.)
64. 11-02: Pogonognathellus flavescens (Pogonognathellus flavescens)
65. 13-02: Buskørentvist (Apterygida media)
66. 13-02: Desoria intermedia (Desoria intermedia)
67. 15-02: Bilobella braunerae (Bilobella braunerae)
68. 15-02: Klippespringer (Petrobius maritimus)
69. 16-02: Bark-Springhale (Entomobrya corticalis)
70. 16-02: Desoria tolya (Desoria tolya)
71. 16-02: Gisinianus flammeolus (Gisinianus flammeolus)
72. 17-02: Willowsia nigromaculata (Willowsia nigromaculata)
73. 18-02: Hønseloppe (Ceratophyllus gallinae)
74. 20-02: Orchesella quinquefasciata (Orchesella quinquefasciata)
75. 22-02: Entomobrya lanuginosa (Entomobrya lanuginosa)
76. 23-02: Isotomidae ubest. (Isotomidae indet.)
77. 23-02: Tubulifera ubest. (Tubulifera indet.)
78. 23-02: Hypogastruridae ubest. (Hypogastruridae ubest,)
79. 24-02: Dicyrtomidae g.sp (Dicyrtomidae g.sp)
80. 25-02: Hypogastrura purpurescens (Hypogastrura purpurescens)
81. 03-03: Sminthurinus aureus (Sminthurinus aureus)
82. 03-03: Xenylla szeptysckii (Xenylla szeptysckii)
83. 03-03: Desoria trispinata (Desoria trispinata)
84. 03-03: Parisotoma notabilis (Parisotoma notabilis)
85. 06-03: Onychiurinae ubest. (Onychiurinae indet.)
86. 06-03: Isslørvinge (Capnia bifrons)
87. 09-03: Willowsia buskii (Willowsia buskii)
88. 10-03: Leuctra sp. (Leuctra sp.)
89. 10-03: Ceratophysella sp. (Ceratophysella sp.)
90. 14-03: Hypogastrura vernalis (Hypogastrura vernalis)
91. 15-03: Katianna schoetti (Katianna schoetti)
92. 16-03: Petrobius sp. (Petrobius sp.)
93. 16-03: Philotarsus parviceps (Philotarsus parviceps)
94. 19-03: Stylops melittae (Stylops melittae)
95. 21-03: Lepidocyrtus lignorum (Lepidocyrtus lignorum)
96. 22-03: Pseudosinella alba (Pseudosinella alba)
97. 23-03: Lille Ørentvist (Labia minor)
98. 24-03: Jordspringhale (Onychiurus armatus)
99. 27-03: Folsomia sexoculata (Folsomia sexoculata)
100. 27-03: Xenylla humicola (Xenylla humicola)
101. 27-03: Lepidocyrtus cyaneus (Lepidocyrtus cyaneus)
102. 27-03: Xenylla maritima (Xenylla maritima)
103. 30-03: Pseudisotoma sensibilis (Pseudisotoma sensibilis)
104. 03-04: Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
105. 03-04: Døgnflue sp. (Ephemeroptera sp.)
106. 04-04: Nemoura avicularis (Nemoura avicularis)
107. 04-04: Nemurella pictetii (Nemurella pictetii)
108. 04-04: Leuctra nigra (Leuctra nigra)
109. 05-04: Terebrantia ubest. (Terebrantia indet.)
110. 06-04: Vårflue ubest. (Trichoptera indet.)
111. 07-04: Campodea fragilis (Campodea fragilis)
112. 07-04: Stor Slørvinge (Perlodes microcephala)
113. 09-04: Dicyrtomina minuta (Dicyrtomina minuta)
114. 14-04: Lachesilla pedicularia (Lachesilla pedicularia)
115. 15-04: Florvinge ubest. (Hemerobiidae indet.)
116. 16-04: Det Visne Blad (Drepanepteryx phalaenoides)
117. 16-04: Lille Kamelhalsflue (Xanthostigma xanthostigma)
118. 18-04: Oligostomis reticulata (Oligostomis reticulata)
119. 19-04: Dovenflue sp. (Sialis sp.)
120. 19-04: Almindelig Dovenflue (Sialis lutaria)
121. 21-04: Leptophlebia marginata (Leptophlebia marginata)
122. 22-04: Micromus variegatus (Micromus variegatus)
123. 23-04: Nemouridae ubest. (Nemouridae indet.)
124. 24-04: Hovedlus (Pediculus humanus)
125. 25-04: Chrysopa sp. (Chrysopa sp.)
126. 28-04: Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
127. 29-04: Sminthurus viridis (Sminthurus viridis)
128. 29-04: Sandørentvist (Labidura riparia)
129. 30-04: Hypochrysa elegans (Hypochrysa elegans)
130. 30-04: Oxyethira flavicornis (Oxyethira flavicornis)
131. 30-04: Brachycentrus subnubilus (Brachycentrus subnubilus)
132. 01-05: Leptophlebia vespertina (Leptophlebia vespertina)
133. 04-05: Coniopteryx tineiformis (Coniopteryx tineiformis)
134. 05-05: Hemerobius sp. (Hemerobius sp.)
135. 05-05: Skorpionflue sp. (Panorpa sp.)
136. 05-05: Elipsocus pumilis (Elipsocus pumilis)
137. 05-05: Chrysopa perla (Chrysopa perla)
138. 08-05: Notidobia ciliaris (Notidobia ciliaris)
139. 09-05: Nemoura cinerea (Nemoura cinerea)
140. 09-05: Limnephilus sp. (Limnephilus sp.)
141. 15-05: Brachyptera risi (Brachyptera risi)
142. 16-05: Stor Majflue (Ephemera danica)
143. 16-05: Trichopsocus dalii (Trichopsocus dalii)
144. 19-05: Sisyra fuscata (Sisyra fuscata)
145. 19-05: Stor Spiralvårflue (Phryganea grandis)
146. 20-05: Beraea pullata (Beraea pullata)
147. 20-05: Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
148. 21-05: Loensia fasciata (Loensia fasciata)
149. 22-05: Stor Kamelhalsflue (Phaeostigma notata)
150. 23-05: Glyphotaelius pellucidus (Glyphotaelius pellucidus)
151. 25-05: Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
152. 25-05: Deuterosminthurus bicinctus (Deuterosminthurus bicinctus)
153. 25-05: Sminthurinus niger (Sminthurinus niger)
154. 26-05: Holocentropus stagnalis (Holocentropus stagnalis)
155. 26-05: Sø-Majflue (Ephemera vulgata)
156. 26-05: Limnephilus flavicornis (Limnephilus flavicornis)
157. 27-05: Panorpa germanica (Panorpa germanica)
158. 28-05: Majflue sp. (E. danica/vulgata) (Ephemera sp.)
159. 28-05: Ectobius sylvestris (Ectobius sylvestris)
160. 29-05: Stor Myreløve (Myrmeleon formicarius)
161. 31-05: Athripsodes aterrimus (Athripsodes aterrimus)
162. 31-05: Hemerobius humulinus (Hemerobius humulinus)
163. 01-06: Oligotricha striata (Oligotricha striata)
164. 02-06: Phryganea bipunctata (Phryganea bipunctata)
165. 02-06: Nothochrysa fulviceps (Nothochrysa fulviceps)
166. 02-06: Vandmyreløve (Osmylus fulvicephalus)
167. 04-06: Limnephilus sparsus (Limnephilus sparsus)
168. 05-06: Voksnetvinge ubest. (Coniopterygidae indet.)
169. 05-06: Mesopsocus unipunctatus (Mesopsocus unipunctatus)
170. 06-06: Peripsocus subfasciatus (Peripsocus subfasciatus)
171. 06-06: Hydropsyche pellucidula (Hydropsyche pellucidula)
172. 07-06: Mystacides azurea (Mystacides azurea)
173. 08-06: Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
174. 09-06: Valenzuela burmeisteri (Valenzuela burmeisteri)
175. 09-06: Åens Fiskedøgnflue (Baetis vernus)
176. 10-06: Nineta vittata (Nineta vittata)
177. 10-06: Mesopsocus immunis (Mesopsocus immunis)
178. 13-06: Anisochrysa prasina (Anisochrysa prasina)
179. 16-06: Limnephilus rhombicus (Limnephilus rhombicus)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator