Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
9. juli 2020
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Andre insekter og hexapoder i 2020 (Se sidste i 2020)

1. 01-01: Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
2. 01-01: Willowsia nigromaculata (Willowsia nigromaculata)
3. 01-01: Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
4. 01-01: Skægget Sølvkræ (Ctenolepisma longicaudata)
5. 01-01: Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
6. 01-01: Vertagopus arboreus (Vertagopus arboreus)
7. 01-01: Dicyrtomina ornata (Dicyrtomina ornata)
8. 01-01: Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
9. 01-01: Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
10. 01-01: Anurophorus laricis (Anurophorus laricis)
11. 01-01: Entomobrya albocincta (Entomobrya albocincta)
12. 01-01: Sydlig skovørentvist (Chelidurella acanthopygia)
13. 01-01: Orchesella villosa (Orchesella villosa)
14. 01-01: Skovørentvist ubest. (Chelidurella sp.)
15. 02-01: Entomobrya multifasciata (Entomobrya multifasciata)
16. 02-01: Dicyrtoma fusca (Dicyrtoma fusca)
17. 02-01: Tomocerus sp. (Tomocerus sp.)
18. 02-01: Entomobrya nicoleti (Entomobrya nicoleti)
19. 03-01: Willowsia platani (Willowsia platani)
20. 04-01: Almindelig Sølvkræ (Lepisma saccharina)
21. 05-01: Dicyrtomina saundersi (Dicyrtomina saundersi)
22. 05-01: Ectopsocus petersi (Ectopsocus petersi)
23. 05-01: Isotomurus graminis (Isotomurus graminis)
24. 05-01: Ectopsocus sp. (Ectopsocus sp.)
25. 05-01: Isotoma sp. (viridis gruppe) (Isotoma sp. (viridis gruppe))
26. 06-01: Ectopsocus briggsi (Ectopsocus briggsi)
27. 07-01: Bark-Springhale (Entomobrya corticalis)
28. 07-01: Lepidocyrtus sp. (Lepidocyrtus sp.)
29. 07-01: Desoria sp. (Desoria sp.)
30. 09-01: Lepinotus patruelis (Lepinotus patruelis)
31. 11-01: Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
32. 11-01: Spiral-Langhornspringhale (Pogonognathellus longicornis)
33. 11-01: Klippespringer (Petrobius maritimus)
34. 13-01: Trichopsocus dalii (Trichopsocus dalii)
35. 14-01: Isotomurus maculatus (Isotomurus maculatus)
36. 15-01: Liposcelis sp. (Liposcelis sp.)
37. 16-01: Tomoceridae g. sp. (Tomoceridae g. sp.)
38. 18-01: Pogonognathellus flavescens (Pogonognathellus flavescens)
39. 18-01: Isotomurus plumosus (Isotomurus plumosus)
40. 18-01: Dicyrtomina minuta (Dicyrtomina minuta)
41. 18-01: Peyerimhoffina gracilis (Peyerimhoffina gracilis)
42. 18-01: Guldøje ubest. (Chrysopidae indet.)
43. 19-01: Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
44. 19-01: Vortespringhale (Neanura muscorum)
45. 20-01: Dorypteryx domestica (Dorypteryx domestica)
46. 23-01: Isotomurus palustris (Isotomurus palustris)
47. 25-01: Isotoma riparia (Isotoma riparia)
48. 25-01: Buskørentvist (Apterygida media)
49. 27-01: Isotoma viridis (Isotoma viridis)
50. 29-01: Willowsia buskii (Willowsia buskii)
51. 31-01: Isotomidae ubest. (Isotomidae indet.)
52. 01-02: Brunstribet Kakerlak (Supella longipalpa)
53. 02-02: Hypogastruridae ubest. (Hypogastruridae ubest,)
54. 02-02: Entomobrya muscorum (Entomobrya muscorum)
55. 03-02: Heteromurus major (Heteromurus major)
56. 03-02: Sminthurinus aureus (Sminthurinus aureus)
57. 04-02: Cerobasis guestfalica (Cerobasis guestfalica)
58. 05-02: Isotomurus sp. (Isotomurus sp.)
59. 05-02: Vertagopus ubest. (Vertagopus sp.)
60. 14-02: Taeniopteryx nebulosa (Taeniopteryx nebulosa)
61. 15-02: Tomocerus vulgaris (Tomocerus vulgaris)
62. 26-02: Leuctra hippopus (Leuctra hippopus)
63. 02-03: Stylops melittae (Stylops melittae)
64. 05-03: Isslørvinge (Capnia bifrons)
65. 06-03: Katianna schoetti (Katianna schoetti)
66. 07-03: Protonemura meyeri (Protonemura meyeri)
67. 13-03: Hemerobius stigma (Hemerobius stigma)
68. 19-03: Terebrantia ubest. (Terebrantia indet.)
69. 20-03: Stor Slørvinge (Perlodes microcephala)
70. 22-03: Paraceras melis (Paraceras melis)
71. 24-03: Sminthurides malmgreni (Sminthurides malmgreni)
72. 24-03: Tomocerus minor (Tomocerus minor)
73. 25-03: Døgnflue sp. (Ephemeroptera sp.)
74. 25-03: Almindelig Fiskedøgnflue (Baetis rhodani)
75. 27-03: Thripidae ubest. (Thripidae indet.)
76. 02-04: Nemoura avicularis (Nemoura avicularis)
77. 08-04: Trips ubest. (Thysanoptera indet.)
78. 09-04: Ectobius sp. (Ectobius sp.)
79. 10-04: Almindelig Dovenflue (Sialis lutaria)
80. 12-04: Limnephilus rhombicus (Limnephilus rhombicus)
81. 12-04: Nemoura sp. (Nemoura sp.)
82. 13-04: Wesmaelius sp. (Wesmaelius sp.)
83. 18-04: Hypogastrura vernalis (Hypogastrura vernalis)
84. 18-04: Kornthrips (Limothrips cerealium)
85. 18-04: Isoperla difformis (Isoperla difformis)
86. 19-04: Nemoura dubitans (Nemoura dubitans)
87. 20-04: Brachyptera risi (Brachyptera risi)
88. 23-04: Dovenflue sp. (Sialis sp.)
89. 23-04: Nemouridae ubest. (Nemouridae indet.)
90. 25-04: Crunoecia irrorata (Crunoecia irrorata)
91. 25-04: Leuctra nigra (Leuctra nigra)
92. 25-04: Agrypnia pagetana (Agrypnia pagetana)
93. 25-04: Cloeon inscriptum (Cloeon inscriptum)
94. 26-04: Coniopteryx tineiformis (Coniopteryx tineiformis)
95. 26-04: Vårflue ubest. (Trichoptera indet.)
96. 26-04: Hemerobius micans (Hemerobius micans)
97. 28-04: Micromus variegatus (Micromus variegatus)
98. 03-05: Limnephilus auricula (Limnephilus auricula)
99. 03-05: Limnephilus nigriceps (Limnephilus nigriceps)
100. 03-05: Glyphotaelius pellucidus (Glyphotaelius pellucidus)
101. 03-05: Nemoura cinerea (Nemoura cinerea)
102. 03-05: Holocentropus stagnalis (Holocentropus stagnalis)
103. 04-05: Limnephilus extricatus (Limnephilus extricatus)
104. 06-05: Leptophlebia marginata (Leptophlebia marginata)
105. 06-05: Hypochrysa elegans (Hypochrysa elegans)
106. 06-05: Stort Sølvkræ (Thermobia domestica)
107. 07-05: Dicyrtomidae g.sp (Dicyrtomidae g.sp)
108. 07-05: Rhyacophila fasciata (Rhyacophila fasciata)
109. 07-05: Skorpionflue sp. (Panorpa sp.)
110. 08-05: Chrysopa perla (Chrysopa perla)
111. 08-05: Det Visne Blad (Drepanepteryx phalaenoides)
112. 10-05: Sø-Majflue (Ephemera vulgata)
113. 11-05: Lille Kamelhalsflue (Xanthostigma xanthostigma)
114. 11-05: Leuctra sp. (Leuctra sp.)
115. 13-05: Panorpa germanica (Panorpa germanica)
116. 13-05: Sisyra fuscata (Sisyra fuscata)
117. 13-05: Leptophlebia vespertina (Leptophlebia vespertina)
118. 13-05: Beraea pullata (Beraea pullata)
119. 15-05: Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
120. 15-05: Limnephilus binotatus (Limnephilus binotatus)
121. 16-05: Bengtssons Sødøgnflue (Cloeon praetextum)
122. 16-05: Oxyethira flavicornis (Oxyethira flavicornis)
123. 17-05: Coniopteryx ubest. (Coniopteryx sp.)
124. 17-05: Limnephilus lunatus (Limnephilus lunatus)
125. 17-05: Majflue sp. (E. danica/vulgata) (Ephemera sp.)
126. 17-05: Oligotricha striata (Oligotricha striata)
127. 18-05: Limnephilus vittatus (Limnephilus vittatus)
128. 19-05: Agraylea multipunctata (Agraylea multipunctata)
129. 19-05: Bilobella braunerae (Bilobella braunerae)
130. 19-05: Elipsocus sp. (Elipsocus sp.)
131. 19-05: Polycentropus flavomaculatus (Polycentropus flavomaculatus)
132. 20-05: Heptagenia sulphurea (Heptagenia sulphurea)
133. 20-05: Stor Majflue (Ephemera danica)
134. 21-05: Phryganea sp. (Phryganea sp.)
135. 21-05: Ceraclea nigronervosa (Ceraclea nigronervosa)
136. 22-05: Insekt ubest. (Insecta indet.)
137. 23-05: Limnephilus affinis (Limnephilus affinis)
138. 23-05: Kageronia fuscogrisea (Kageronia fuscogrisea)
139. 23-05: Hemerobius humulinus (Hemerobius humulinus)
140. 23-05: Stor Kamelhalsflue (Phaeostigma notata)
141. 25-05: Limnephilus sparsus (Limnephilus sparsus)
142. 25-05: Deuterosminthurus bicinctus (Deuterosminthurus bicinctus)
143. 25-05: Tinodes waeneri (Tinodes waeneri)
144. 25-05: Florvinge ubest. (Hemerobiidae indet.)
145. 25-05: Baetidae, ubest. (Baetidae, indet.)
146. 26-05: Voksnetvinge ubest. (Coniopterygidae indet.)
147. 26-05: Athripsodes aterrimus (Athripsodes aterrimus)
148. 27-05: Limnephilus marmoratus (Limnephilus marmoratus)
149. 27-05: Deuterosminthurus pallipes (Deuterosminthurus pallipes)
150. 28-05: Triaenodes bicolor (Triaenodes bicolor)
151. 28-05: Hydropsyche angustipennis (Hydropsyche angustipennis)
152. 29-05: Phryganea bipunctata (Phryganea bipunctata)
153. 30-05: Cloeon sp. (Cloeon sp.)
154. 30-05: Caenis horaria (Caenis horaria)
155. 31-05: Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
156. 31-05: Holocentropus dubius (Holocentropus dubius)
157. 31-05: Hemerobius lutescens (Hemerobius lutescens)
158. 31-05: Limnephilus flavicornis (Limnephilus flavicornis)
159. 31-05: Holocentropus picicornis (Holocentropus picicornis)
160. 31-05: Erotesis baltica (Erotesis baltica)
161. 01-06: Valenzuela burmeisteri (Valenzuela burmeisteri)
162. 01-06: Stor Myreløve (Myrmeleon formicarius)
163. 03-06: Hagenella clathrata (Hagenella clathrata)
164. 03-06: Chrysopa abbreviata (Chrysopa abbreviata)
165. 05-06: Loensia fasciata (Loensia fasciata)
166. 05-06: Limnephilus incisus (Limnephilus incisus)
167. 05-06: Aeolothripidae ubest. (Aeolothripidae indet.)
168. 05-06: Sminthurides aquaticus (Sminthurides aquaticus)
169. 05-06: Gul Sødøgnflue (Cloeon dipterum)
170. 05-06: Mystacides azurea (Mystacides azurea)
171. 06-06: Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
172. 06-06: Anabolia furcata (Anabolia furcata)
173. 06-06: Orchesella spectabilis (Orchesella spectabilis)
174. 07-06: Trichostegia minor (Trichostegia minor)
175. 07-06: Stor Spiralvårflue (Phryganea grandis)
176. 07-06: Coniopteryx pygmaea (Coniopteryx pygmaea)
177. 07-06: Vandmyreløve (Osmylus fulvicephalus)
178. 08-06: Caenis sp. (Caenis sp.)
179. 08-06: Gul Slørvinge (Isoperla grammatica)
180. 09-06: Hemerobius sp. (Hemerobius sp.)
181. 13-06: Grammotaulius nigropunctatus (Grammotaulius nigropunctatus)
182. 13-06: Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
183. 14-06: Athripsodes cinereus (Athripsodes cinereus)
184. 17-06: Goera pilosa (Goera pilosa)
185. 18-06: Agrypnia varia (Agrypnia varia)
186. 18-06: Leptocerus tineiformis (Leptocerus tineiformis)
187. 18-06: Panorpa cognata (Panorpa cognata)
188. 18-06: Valenzuela sp. (Valenzuela sp.)
189. 19-06: Orchesella bifasciata (Orchesella bifasciata)
190. 20-06: Mesopsocus sp. (Mesopsocus sp.)
191. 20-06: Valenzuela piceus (Valenzuela piceus)
192. 20-06: Limnephilus luridus (Limnephilus luridus)
193. 20-06: Plectrocnemia conspersa (Plectrocnemia conspersa)
194. 20-06: Micromus paganus (Micromus paganus)
195. 20-06: Nothochrysa capitata (Nothochrysa capitata)
196. 21-06: Allacma fusca (Allacma fusca)
197. 22-06: Orthotrichia costalis (Orthotrichia costalis)
198. 24-06: Neureclipsis bimaculata (Neureclipsis bimaculata)
199. 25-06: Peripsocus subfasciatus (Peripsocus subfasciatus)
200. 25-06: Micropterna sequax (Micropterna sequax)
201. 26-06: Oecetis furva (Oecetis furva)
202. 27-06: Lachesilla pedicularia (Lachesilla pedicularia)
203. 27-06: Wesmaelius nervosus (Wesmaelius nervosus)
204. 27-06: Enderleinella obsoleta (Enderleinella obsoleta)
205. 27-06: Stenopsocus immaculatus (Stenopsocus immaculatus)
206. 01-07: Blaste conspurcata (Blaste conspurcata)
207. 02-07: Trichadenotecnum sexpunctatum (Trichadenotecnum sexpunctatum)
208. 03-07: Boglus og Barklus ubest. (Psocoptera indet.)
209. 03-07: Ectobius sylvestris (Ectobius sylvestris)
210. 06-07: Mesopsocus immunis (Mesopsocus immunis)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator