Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
18. september 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Spindlere (edderkopper, mejere, mosskorpioner, mider) i 2019 (Se første i 2019)

1. 17-09: Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
2. 17-09: Metellina sp. (Metellina sp.)
3. 17-09: Rektangelmejer (Lacinius ephippiatus)
4. 17-09: Skyggehjulspinder (Metellina merianae)
5. 17-09: Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
6. 17-09: Dolomedes sp. (Dolomedes sp.)
7. 17-09: Korsedderkop (Araneus diadematus)
8. 17-09: Stor Skovmejer (Mitopus morio)
9. 17-09: Tagrørssækspinder (Clubiona phragmitis)
10. 17-09: Grå Sektoredderkop (Zygiella x-notata)
11. 17-09: Cheiracanthium sp. (Cheiracanthium sp.)
12. 17-09: Sandgraveedderkop (Arctosa cinerea)
13. 17-09: Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
14. 16-09: Lille Skovmejer (Oligolophus tridens)
15. 16-09: Rød Langbensmejer (Leiobunum rotundum)
16. 16-09: Kæmpemejer (Odiellus spinosus)
17. 16-09: Gaffelmejer (Dicranopalpus ramosus)
18. 16-09: Marmoreret Hjulspinder (Araneus marmoreus)
19. 16-09: Hvepseedderkop (Argiope bruennichi)
20. 15-09: Lille Husedderkop (Tegenaria domestica)
21. 15-09: Stor Springedderkop (Marpissa muscosa)
22. 15-09: Trekantspinder (Hyptiotes paradoxus)
23. 15-09: Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
24. 15-09: Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
25. 15-09: Valnødgalmide (Aceria erinea)
26. 15-09: Katteedderkop (Zora spinimana)
27. 15-09: Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
28. 15-09: Grøn Krabbeedderkop (Diaea dorsata)
29. 15-09: Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
30. 15-09: Lindepunggalmide (Eriophyes tiliae)
31. 14-09: Engjæger (Pardosa amentata)
32. 14-09: Lodden Hjulspinder (Agalenatea redii)
33. 14-09: Clubiona comta (Clubiona comta)
34. 14-09: Hornmejer (Phalangium opilio)
35. 14-09: Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
36. 14-09: Blækkugleedderkop (Platnickina tincta)
37. 13-09: Kilekæmpejæger (Alopecosa pulverulenta)
38. 13-09: Araneus triguttatus/sturmi (Araneus triguttatus/sturmi)
39. 13-09: Stor Husedderkop (Eratigena atrica)
40. 12-09: Theridion varians (Theridion varians)
41. 12-09: Clubiona sp. (Clubiona sp.)
42. 12-09: Grøn plantekrustrådsspinder (Nigma walckenaeri)
43. 12-09: Skovstavedderkop (Tetragnatha montana)
44. 12-09: Stor Rovedderkop (Dolomedes fimbriatus)
45. 11-09: Almindelig Zebraedderkop (Salticus scenicus)
46. 11-09: Philodromus sp. (Philodromus sp.)
47. 10-09: Museedderkop sp. (Scotophaeus sp.)
48. 09-09: Bolværksedderkop (Larinioides sclopetarius)
49. 08-09: Sortspringer sp. (Heliophanus sp.)
50. 08-09: Stor Kæmpejæger (Alopecosa inquilina)
51. 08-09: Høstmeta (Metellina segmentata)
52. 08-09: Klitgraveedderkop (Arctosa perita)
53. 08-09: Ellefiltgalmide (Acalitus brevitarsus)
54. 08-09: Hvidøjet Langbensmejer (Leiobunum blackwalli)
55. 08-09: Skovflåt (Ixodes ricinus)
56. 08-09: Philodromus dispar (Philodromus dispar)
57. 07-09: Leptus phalangii (Leptus phalangii)
58. 07-09: Sorthaleedderkop (Ostearius melanopygius)
59. 07-09: Chthonius tetrachelatus (Chthonius tetrachelatus)
60. 07-09: Væksthusspinder (Parasteatoda tepidariorum)
61. 07-09: Massemejer (Leiobunum sp. A)
62. 05-09: Anystis sp. (Anystis sp.)
63. 05-09: Kamæleonedderkop (Misumena vatia)
64. 05-09: Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
65. 04-09: Mejeredderkop (Pholcus phalangioides)
66. 04-09: Lille Murmejer (Oligolophus hanseni)
67. 03-09: Skovjæger (Pardosa saltans)
68. 03-09: Phyllocoptes goniothorax (Phyllocoptes goniothorax)
69. 03-09: Eriophyes tristriatus (Eriophyes tristriatus)
70. 02-09: Gongylidium rufipes (Gongylidium rufipes)
71. 02-09: Stavedderkop ubest. (Tetragnatha sp.)
72. 01-09: Huskartespinder (Amaurobius similis)
73. 31-08: Skovtykkæbe (Pachygnatha listeri)
74. 31-08: Smaragdedderkop (Micrommata virescens)
75. 31-08: Kæruldhjulspinder (Singa hamata)
76. 31-08: Almindelig Krabbeedderkop (Xysticus cristatus)
77. 31-08: Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
78. 31-08: Acalitus stenaspis (Acalitus stenaspis)
79. 31-08: Aceria geranii (Aceria geranii)
80. 31-08: Broget Springedderkop (Evarcha falcata)
81. 31-08: Bøgefiltgalmide (Aceria nervisequa)
82. 30-08: Aceria lycopersici (Aceria lycopersici)
83. 29-08: Aceria genistae (Aceria genistae)
84. 29-08: Textrix denticulata (Textrix denticulata)
85. 29-08: Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
86. 29-08: Lille Vægmejer (Opilio saxatilis)
87. 28-08: Barkjæger (Drapetisca socialis)
88. 28-08: Zebraedderkop sp. (Salticus sp.)
89. 28-08: Blåtoptæppespinder (Floronia bucculenta)
90. 28-08: Smuk Voksedderkop (Asagena phalerata)
91. 27-08: Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
92. 27-08: Eriophyes homophyllus (Eriophyes homophyllus)
93. 26-08: Philodromus fallax (Philodromus fallax)
94. 26-08: Sitticus distinguendus (Sitticus distinguendus)
95. 25-08: Hvidbuget Baldakinspinder (Neriene peltata)
96. 25-08: Stribet Baldakinspinder (Stemonyphantes lineatus)
97. 25-08: Broget Langbensmejer ( Leiobunum gracile)
98. 25-08: Almindelig Baldakinspinder (Linyphia triangularis)
99. 24-08: Buskbaldakinspinder (Neriene montana)
100. 24-08: Almindelig Bjørneedderkop (Trochosa terricola)
101. 24-08: Spytteedderkop (Scytodes thoracica)
102. 24-08: Fedtedderkop (Steatoda bipunctata)
103. 24-08: Larinioides patagiatus (Larinioides patagiatus)
104. 24-08: Bladhyttespinder (Parasteatoda lunata)
105. 24-08: Sektoredderkop (Zygiella atrica)
106. 24-08: Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
107. 24-08: Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
108. 24-08: Plettet Vægmejer (Opilio parietinus)
109. 24-08: Philodromus histrio (Philodromus histrio)
110. 23-08: Bdellidae ubest. (Bdellidae indet.)
111. 22-08: Snubletrådsedderkop (Segestria senoculata)
112. 22-08: Treplettet Springedderkop (Pellenes tripunctatus)
113. 22-08: Heliophanus flavipes (Heliophanus flavipes)
114. 21-08: Pardosa sp. (Pardosa sp.)
115. 20-08: Lille Bladkugleedderkop (Paidiscura pallens)
116. 20-08: Eriophyes vitis (Eriophyes vitis)
117. 19-08: Trochosa ruricola (Trochosa ruricola)
118. 19-08: Philodromus cespitum (Philodromus cespitum)
119. 18-08: Grotteedderkop (Meta menardi)
120. 17-08: Erythraeinae ubest. (Erythraeinae indet.)
121. 17-08: Marktykkæbe (Pachygnatha degeeri)
122. 17-08: Crustulina guttata (Crustulina guttata)
123. 17-08: Sitticus caricis (Sitticus caricis)
124. 17-08: Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
125. 17-08: Græsbladsedderkop (Tibellus oblongus)
126. 17-08: Vandedderkop (Argyroneta aquatica)
127. 17-08: Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
128. 16-08: Almindelig Piratjagtedderkop (Pirata piraticus)
129. 16-08: Theridion sp. (Theridion sp.)
130. 16-08: Xysticus ulmi (Xysticus ulmi)
131. 16-08: Gonatium ubest. (Gonatium sp.)
132. 14-08: Pardosa pullata (Pardosa pullata)
133. 13-08: Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
134. 12-08: Aspegalmide (Phyllocoptes populi)
135. 11-08: Drassyllus sp. (Drassyllus sp.)
136. 11-08: Lys Teltspinder (Phylloneta impressa)
137. 11-08: Kærbaldakinspinder (Microlinyphia impigra)
138. 11-08: Cecidophyes galii/rouhollahi (Cecidophyes galii/rouhollahi )
139. 11-08: Almindelig Pighånd (Cheiracanthium erraticum)
140. 11-08: Tykbenet Kæmpejæger (Alopecosa cuneata)
141. 10-08: Klitspringedderkop (Marpissa nivoyi)
142. 09-08: Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
143. 09-08: Phylloneta sp. (Phylloneta sp.)
144. 08-08: Euophrys frontalis (Euophrys frontalis)
145. 07-08: Amaurobius sp. (Amaurobius sp.)
146. 06-08: Dendryphantes rudis (Dendryphantes rudis)
147. 05-08: Xysticus lanio (Xysticus lanio)
148. 04-08: Salticus zebraneus (Salticus zebraneus)
149. 02-08: Klithjulspinder (Neoscona adianta)
150. 02-08: Vinduesspringer (Pseudeuophrys lanigera)
151. 01-08: Snerreknopgalmide (Aceria galiobia)
152. 30-07: Labyrintedderkop (Agelena labyrinthica)
153. 30-07: Lynggalmide (Aceria exigua)
154. 29-07: Linderustgalmide (Eriophyes leiosoma)
155. 28-07: Obscuriphantes obscurus (Obscuriphantes obscurus)
156. 27-07: Lathys humilis (Lathys humilis)
157. 27-07: Rustrød Husedderkop (Tegenaria ferruginea)
158. 25-07: Aceria thomasi (Aceria thomasi)
159. 25-07: Trochosa sp. (Trochosa sp.)
160. 25-07: V-Mærket Hoppekop (Aelurillus v-insignitus)
161. 24-07: Heliophanus cupreus (Heliophanus cupreus)
162. 22-07: Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
163. 20-07: Lille Navrbladgalmide (Aceria myriadeum)
164. 20-07: Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
165. 20-07: Poecilochirus ubest. (Poecilochirus sp.)
166. 19-07: Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
167. 18-07: Pansermide Ubest (Orbatida indet)
168. 18-07: Aculus magnirostris (Aculus magnirostris)
169. 18-07: Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
170. 18-07: Anelosimus vittatus (Anelosimus vittatus)
171. 17-07: Jagtedderkop ubest. (Lycosidae indet.)
172. 17-07: Ozyptila atomaria (Ozyptila atomaria)
173. 17-07: Aculus laevis (Aculus laevis)
174. 17-07: Eriophyes exilis (Eriophyes exilis)
175. 17-07: Pergamasus crassipes (Pergamasus crassipes)
176. 16-07: Stor Skovbaldakinspinder (Neriene emphana)
177. 14-07: Aceria campestricola (Aceria campestricola)
178. 14-07: Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
179. 14-07: Aceria filiformis (Aceria filiformis)
180. 14-07: Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
181. 13-07: Eriophyes ulmicola (Eriophyes ulmicola)
182. 13-07: Hæg-Punggalmide (Phyllocoptes eupadi)
183. 12-07: Phaeocedus braccatus (Phaeocedus braccatus)
184. 11-07: Ahornfiltgalmide (Aceria pseudoplatani)
185. 11-07: Ahornvortegalmide (Aceria cephalonea)
186. 11-07: Haplodrassus signifer (Haplodrassus signifer)
187. 10-07: Leopardedderkop (Arctosa leopardus)
188. 09-07: Strandengsjæger (Pardosa agrestis)
189. 08-07: Theridion melanurum (Theridion melanurum)
190. 07-07: Aceria marginemvolvens (Aceria marginemvolvens)
191. 07-07: Enoplognatha sp. (Enoplognatha sp.)
192. 07-07: Dactylochelifer latreillei (Dactylochelifer latreillei)
193. 07-07: Rød Ninja (Zelotes electus)
194. 07-07: Murspringer (Sitticus pubescens)
195. 06-07: Agurkehjulspinder (Araniella cucurbitina)
196. 05-07: Tæppespinder sp. (Erigone sp.)
197. 03-07: Rød Vægjæger (Oonops domesticus)
198. 02-07: Ozyptila trux (Ozyptila trux)
199. 30-06: Storøjet Mejer (Platybunus pinetorum)
200. 29-06: Dictyna uncinata (Dictyna uncinata)
201. 29-06: Rørstavedderkop (Tetragnatha striata)
202. 29-06: Tagrørglasmide (Steneotarsonemus phragmitidis)
203. 29-06: Tibellus sp. (Tibellus sp.)
204. 28-06: Mariehøneedderkop (Eresus sandaliatus)
205. 28-06: Keglerumpe (Cyclosa conica)
206. 26-06: Mejer sp. (Opiliones sp.)
207. 26-06: Philodromus albidus (Philodromus albidus)
208. 26-06: Enoplognatha latimana (Enoplognatha latimana)
209. 25-06: Forårsmejer (Platybunus triangularis)
210. 24-06: Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
211. 23-06: Almindelig Teltspinder (Phylloneta sisyphia)
212. 23-06: Felampespinder (Agroeca brunnea)
213. 22-06: Væksthusspindemide (Tetranychus urticae)
214. 22-06: Havtorngalmide (Aceria hippophaena)
215. 18-06: Hyldebladgalmide (Epitrimerus trilobus)
216. 16-06: Hægpunggalmide (Eriophyes padi)
217. 16-06: Hasselknopgalmide (Phytoptus avellanae)
218. 15-06: Museedderkop (Scotophaeus blackwalli)
219. 13-06: Almindelig Myreedderkop (Micaria pulicaria)
220. 13-06: Marpissa radiata (Marpissa radiata)
221. 13-06: Gibbaranea gibbosa (Gibbaranea gibbosa)
222. 12-06: Hyalomma marginatum (Hyalomma marginatum)
223. 10-06: Pardosa lugubris (Pardosa lugubris)
224. 10-06: Vrietorngalmide (Aequsomatus annulatus)
225. 09-06: Philodromus aureolus (Philodromus aureolus)
226. 05-06: Mosespringer (Sitticus floricola)
227. 05-06: Eriophyes leionotus (Eriophyes leionotus)
228. 05-06: Skovzebraedderkop (Salticus cingulatus)
229. 03-06: Skovkartespinder (Amaurobius fenestralis)
230. 02-06: Linyphiidae ubest. (Linyphiidae indet.)
231. 02-06: Pardosa prativaga (Pardosa prativaga)
232. 01-06: Dysdera crocata (Dysdera crocata)
233. 01-06: Ozyptila praticola (Ozyptila praticola)
234. 31-05: Drassodes cupreus (Drassodes cupreus)
235. 31-05: Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
236. 31-05: Stenacis euonymi (Stenacis euonymi)
237. 31-05: Klitkæmpejæger (Alopecosa barbipes)
238. 28-05: Lasaeola tristis (Lasaeola tristis)
239. 26-05: Eriophyes crataegi (Eriophyes crataegi)
240. 25-05: Forårsmeta (Metellina mengei)
241. 23-05: Plettet Myrefanger (Euryopis flavomaculata)
242. 21-05: Skov-Sandjæger (Xerolycosa nemoralis)
243. 20-05: Zelotes sp. (Zelotes sp.)
244. 19-05: Vandmide, ubest. (Hydracarina, indet.)
245. 19-05: Aceria dispar (Aceria dispar)
246. 19-05: Rønneblæregalmide (Eriophyes pyri)
247. 18-05: Phlegra fasciata (Phlegra fasciata)
248. 18-05: Hvidplettet Voksedderkop (Steatoda albomaculata)
249. 17-05: Aceria vermicularis (Aceria vermicularis)
250. 16-05: Aculops aceris (Aculops aceris)
251. 16-05: Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
252. 14-05: Pukkelhovedet Dværgedderkop (Hypomma bituberculatum)
253. 13-05: Dværghjulspinder (Theridiosoma gemmosum)
254. 12-05: Myrespringedderkop (Synageles venator)
255. 12-05: Glinsende Baldakinspinder (Microlinyphia pusilla)
256. 12-05: Hunde-Pelsmide (Cheyletiella yasguri)
257. 12-05: Blisglanshjulspinder (Hypsosinga albovittata)
258. 12-05: Alopecosa sp. (Alopecosa sp.)
259. 11-05: Nordlig Fugleedderkop (Atypus affinis)
260. 11-05: Pirata ubest. (Pirata sp.)
261. 10-05: Stor Piratjagtedderkop (Pirata piscatorius)
262. 09-05: Ceratinella brevis (Ceratinella brevis)
263. 09-05: Gnathonarium dentatum (Gnathonarium dentatum)
264. 05-05: Clubiona corticalis (Clubiona corticalis)
265. 05-05: Dværgninja (Drassyllus pusillus)
266. 04-05: Platybunus sp. (Platybunus sp.)
267. 04-05: Skovmyre-Edderkop (Micaria fulgens)
268. 04-05: Gran-Sækspinder (Clubiona subsultans)
269. 01-05: Mosskorpion ubest. (Pseudoscorpiones indet.)
270. 01-05: Coelotes sp. (Coelotes sp.)
271. 30-04: Overdrevsjæger (Pardosa monticola)
272. 30-04: Xysticus audax (Xysticus audax)
273. 29-04: Pærebladgalmide (Eriophyes pyri)
274. 27-04: Platytrombidium fasciatum (Platytrombidium fasciatum)
275. 23-04: Dødningehoved-Edderkop (Philodromus margaritatus)
276. 22-04: Fjerbenet Edderkop (Uloborus plumipes)
277. 20-04: Strandjæger (Pardosa agricola)
278. 19-04: Sitticus sp. (Sitticus sp.)
279. 15-04: Chernes cimicoides (Chernes cimicoides)
280. 15-04: Ozyptila sp. (Ozyptila sp.)
281. 15-04: Thanatus striatus (Thanatus striatus)
282. 14-04: Dinocheirus panzeri (Dinocheirus panzeri)
283. 08-04: Cercidia prominens (Cercidia prominens)
284. 07-04: Tenuiphantes sp. (Tenuiphantes sp.)
285. 06-04: Crustulina sticta (Crustulina sticta)
286. 06-04: Thyreostenius Biovatus (Thyreosthenius biovatus)
287. 06-04: Neriene sp. (Neriene sp.)
288. 06-04: Askeblomstgalmide (Aceria fraxinivora)
289. 05-04: Dictyna sp. (Dictyna sp.)
290. 04-04: Microneta viaria (Microneta viaria)
291. 03-04: Neon reticulatus (Neon reticulatus)
292. 01-04: Simitidion simile (Simitidion simile)
293. 30-03: Walckenaeria cuspidata (Walckenaeria cuspidata)
294. 30-03: Acantholycosa lignaria (Acantholycosa lignaria)
295. 30-03: Theridion mystaceum (Theridion mystaceum)
296. 23-03: Sort Dværgedderkop (Erigone atra)
297. 23-03: Hedejæger (Pardosa nigriceps)
298. 22-03: Damaeus onustus (Damaeus onustus)
299. 16-03: Pardosa paludicola (Pardosa paludicola)
300. 10-03: Drassodes sp. (Drassodes sp.)
301. 06-03: Trombiculidae indet. (Trombiculidae indet.)
302. 03-03: Enoplognatha thoracica (Enoplognatha thoracica)
303. 03-03: Almindelig Piratedderkop (Ero furcata)
304. 03-03: Theridion pictum (Theridion pictum)
305. 02-03: Rubinrød Seksøjespinder (Harpactea rubicunda)
306. 28-02: Flad Krabbeedderkop (Coriarachne depressa)
307. 26-02: Clubiona terrestris (Clubiona terrestris)
308. 26-02: Macrargus rufus (Macrargus rufus)
309. 23-02: Stranddværgedderkop (Erigone arctica)
310. 22-02: Diplostyla concolor (Diplostyla concolor)
311. 17-02: Stubbaldakinspinder (Labulla thoracica)
312. 16-02: Sumpbaldakinspinder (Taranucnus setosus)
313. 16-02: Almindelig Dværgbaldakinspinder (Bathyphantes gracilis)
314. 15-02: Bathyphantes sp. (Bathyphantes sp.)
315. 12-02: Pergamasus longicornis (Pergamasus longicornis)
316. 12-02: Pirata hygrophilus (Pirata hygrophilus)
317. 12-02: Lepthyphantes minutus (Lepthyphantes minutus)
318. 10-02: Udhusbaldakinspinder (Megalepthyphantes nebulosus)
319. 07-02: Blå Havremide (Penthalus major)
320. 02-02: Bathyphantes approximatus (Bathyphantes approximatus)
321. 02-02: Piratedderkop ubest. (Ero sp.)
322. 02-02: Bleg Vandspinder (Donacochara speciosa)
323. 01-02: Fnatmide (Sarcoptes scabiei)
324. 26-01: Centromerus sylvaticus (Centromerus sylvaticus)
325. 22-01: Sort Dværgedderkop (Erigone dentipalpis) (Erigone dentipalpis)
326. 21-01: Markbaldakinspinder (Tenuiphantes tenuis)
327. 20-01: Hylyphantes graminicola (Hylyphantes graminicola)
328. 18-01: Pselaphochernes scorpioides (Pselaphochernes scorpioides)
329. 18-01: Mastigusa arietina (Mastigusa arietina)
330. 18-01: Bogskorpion (Chelifer cancroides)
331. 05-01: Haplodrassus sp. (Haplodrassus sp.)
332. 05-01: Knivmider ubest. (Phthiracaridae indet.)
333. 05-01: Centromerita bicolor (Centromerita bicolor)
334. 05-01: Damaeidae ubest. (Damaeidae indet.)
335. 02-01: Antistea elegans (Antistea elegans)
336. 02-01: Pelecopsis parallela (Pelecopsis parallela)
337. 02-01: Walckenaeria nudipalpis (Walckenaeria nudipalpis)
338. 02-01: Thyreosthenius parasiticus (Thyreosthenius parasiticus)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator