Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
18. november 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Spindlere (edderkopper, mejere, mosskorpioner, mider) i 2019 (Se første i 2019)

1. 17-11: Gaffelmejer (Dicranopalpus ramosus)
2. 17-11: Kæmpemejer (Odiellus spinosus)
3. 17-11: Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
4. 17-11: Hvidøjet Langbensmejer (Leiobunum blackwalli)
5. 15-11: Almindelig Baldakinspinder (Linyphia triangularis)
6. 15-11: Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
7. 14-11: Stilkhovedet Dværgedderkop (Walckenaeria acuminata)
8. 14-11: Felampespinder (Agroeca brunnea)
9. 14-11: Skovkartespinder (Amaurobius fenestralis)
10. 13-11: Stor Husedderkop (Eratigena atrica)
11. 13-11: Theridion sp. (Theridion sp.)
12. 13-11: Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
13. 13-11: Skovstavedderkop (Tetragnatha montana)
14. 13-11: Philodromus sp. (Philodromus sp.)
15. 12-11: Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
16. 12-11: Lille Plantekrustrådsspinder (Dictyna arundinacea)
17. 10-11: Piratedderkop ubest. (Ero sp.)
18. 09-11: Blækkugleedderkop (Platnickina tincta)
19. 09-11: Rektangelmejer (Lacinius ephippiatus)
20. 09-11: Marktykkæbe (Pachygnatha degeeri)
21. 09-11: Hornmejer (Phalangium opilio)
22. 09-11: Stor Skovmejer (Mitopus morio)
23. 09-11: Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
24. 08-11: Theridion varians (Theridion varians)
25. 08-11: Broget Langbensmejer ( Leiobunum gracile)
26. 07-11: Bolværksedderkop (Larinioides sclopetarius)
27. 07-11: Macrargus rufus (Macrargus rufus)
28. 07-11: Katteedderkop (Zora spinimana)
29. 05-11: Dødningehoved-Edderkop (Philodromus margaritatus)
30. 05-11: Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
31. 04-11: Bøgefiltgalmide (Aceria nervisequa)
32. 03-11: Kærbaldakinspinder (Microlinyphia impigra)
33. 03-11: Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
34. 03-11: Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
35. 03-11: Høstmeta (Metellina segmentata)
36. 03-11: Korsedderkop (Araneus diadematus)
37. 03-11: Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
38. 02-11: Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
39. 02-11: Linyphiidae ubest. (Linyphiidae indet.)
40. 02-11: Lille Murmejer (Oligolophus hanseni)
41. 02-11: Amaurobius sp. (Amaurobius sp.)
42. 01-11: Rustrød Husedderkop (Tegenaria ferruginea)
43. 01-11: Stavedderkop ubest. (Tetragnatha sp.)
44. 31-10: Klitgraveedderkop (Arctosa perita)
45. 31-10: Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
46. 31-10: Metellina sp. (Metellina sp.)
47. 31-10: Grøn Krabbeedderkop (Diaea dorsata)
48. 30-10: Tæppespinder sp. (Erigone sp.)
49. 30-10: Vandedderkop (Argyroneta aquatica)
50. 30-10: Almindelig Krabbeedderkop (Xysticus cristatus)
51. 29-10: Centromerita bicolor (Centromerita bicolor)
52. 29-10: Keglerumpe (Cyclosa conica)
53. 29-10: Theridion pictum (Theridion pictum)
54. 28-10: Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
55. 28-10: Clubiona comta (Clubiona comta)
56. 28-10: Museedderkop sp. (Scotophaeus sp.)
57. 27-10: Snubletrådsedderkop (Segestria senoculata)
58. 27-10: Skovflåt (Ixodes ricinus)
59. 27-10: Rød Langbensmejer (Leiobunum rotundum)
60. 27-10: Anelosimus vittatus (Anelosimus vittatus)
61. 26-10: Væksthusspinder (Parasteatoda tepidariorum)
62. 25-10: Grå Sektoredderkop (Zygiella x-notata)
63. 24-10: Grøn plantekrustrådsspinder (Nigma walckenaeri)
64. 24-10: Huskartespinder (Amaurobius similis)
65. 24-10: Clubiona sp. (Clubiona sp.)
66. 23-10: Engjæger (Pardosa amentata)
67. 22-10: Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
68. 22-10: Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
69. 22-10: Gibbaranea gibbosa (Gibbaranea gibbosa)
70. 22-10: Hvepseedderkop (Argiope bruennichi)
71. 20-10: Xysticus ulmi (Xysticus ulmi)
72. 20-10: Almindelig Pighånd (Cheiracanthium erraticum)
73. 20-10: Skovjæger (Pardosa saltans)
74. 20-10: Phylloneta sp. (Phylloneta sp.)
75. 20-10: Lille Skovmejer (Oligolophus tridens)
76. 18-10: Mejeredderkop (Pholcus phalangioides)
77. 17-10: Gongylidium rufipes (Gongylidium rufipes)
78. 17-10: Nordlig Fugleedderkop (Atypus affinis)
79. 17-10: Buskbaldakinspinder (Neriene montana)
80. 17-10: Spytteedderkop (Scytodes thoracica)
81. 17-10: Tibellus sp. (Tibellus sp.)
82. 16-10: Almindelig Teltspinder (Phylloneta sisyphia)
83. 16-10: Fedtedderkop (Steatoda bipunctata)
84. 16-10: Stor Springedderkop (Marpissa muscosa)
85. 16-10: Tenuiphantes sp. (Tenuiphantes sp.)
86. 15-10: Sektoredderkop (Zygiella atrica)
87. 14-10: Pardosa sp. (Pardosa sp.)
88. 14-10: Barkjæger (Drapetisca socialis)
89. 14-10: Stor Kæmpejæger (Alopecosa inquilina)
90. 13-10: Tykbenet Kæmpejæger (Alopecosa cuneata)
91. 12-10: Skovtykkæbe (Pachygnatha listeri)
92. 12-10: Tagrørssækspinder (Clubiona phragmitis)
93. 12-10: Philodromus fallax (Philodromus fallax)
94. 09-10: Tegenaria sp. (Tegenaria sp.)
95. 08-10: Bdellidae ubest. (Bdellidae indet.)
96. 07-10: Cercidia prominens (Cercidia prominens)
97. 07-10: Dolomedes sp. (Dolomedes sp.)
98. 07-10: Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
99. 07-10: Klitkæmpejæger (Alopecosa barbipes)
100. 07-10: Strandjæger (Pardosa agricola)
101. 07-10: Lys Teltspinder (Phylloneta impressa)
102. 07-10: Skovzebraedderkop (Salticus cingulatus)
103. 07-10: Lodden Hjulspinder (Agalenatea redii)
104. 06-10: Lille Vægmejer (Opilio saxatilis)
105. 06-10: Mejer sp. (Opiliones sp.)
106. 06-10: Textrix denticulata (Textrix denticulata)
107. 06-10: Gonatium rubellum (Gonatium rubellum)
108. 05-10: Larinioides patagiatus (Larinioides patagiatus)
109. 29-09: Lille Bladkugleedderkop (Paidiscura pallens)
110. 28-09: Smaragdedderkop (Micrommata virescens)
111. 28-09: Kæruldhjulspinder (Singa hamata)
112. 28-09: Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
113. 28-09: Lindepunggalmide (Eriophyes tiliae)
114. 28-09: Almindelig Zebraedderkop (Salticus scenicus)
115. 26-09: Stor Rovedderkop (Dolomedes fimbriatus)
116. 26-09: Vinduesspringer (Pseudeuophrys lanigera)
117. 26-09: Lepthyphantes minutus (Lepthyphantes minutus)
118. 26-09: Museedderkop (Scotophaeus blackwalli)
119. 24-09: Anystis sp. (Anystis sp.)
120. 23-09: Rødbenet Museedderkop (Gnaphosa bicolor)
121. 22-09: Ahornfiltgalmide (Aceria pseudoplatani)
122. 22-09: Stenacis euonymi (Stenacis euonymi)
123. 21-09: Hedejæger (Pardosa nigriceps)
124. 21-09: Phrurolithus festivus (Phrurolithus festivus)
125. 21-09: Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
126. 21-09: Alopecosa sp. (Alopecosa sp.)
127. 20-09: Jagtedderkop ubest. (Lycosidae indet.)
128. 19-09: Philodromus dispar (Philodromus dispar)
129. 19-09: Hvidbuget Baldakinspinder (Neriene peltata)
130. 19-09: Treplettet Springedderkop (Pellenes tripunctatus)
131. 19-09: Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
132. 19-09: Trochosa sp. (Trochosa sp.)
133. 18-09: Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
134. 18-09: Rubinrød Seksøjespinder (Harpactea rubicunda)
135. 18-09: Ruderat-Husedderkop (Eratigena agrestis)
136. 18-09: Philodromus histrio (Philodromus histrio)
137. 17-09: Cheiracanthium sp. (Cheiracanthium sp.)
138. 17-09: Sandgraveedderkop (Arctosa cinerea)
139. 17-09: Skyggehjulspinder (Metellina merianae)
140. 16-09: Marmoreret Hjulspinder (Araneus marmoreus)
141. 15-09: Lille Husedderkop (Tegenaria domestica)
142. 15-09: Trekantspinder (Hyptiotes paradoxus)
143. 15-09: Valnødgalmide (Aceria erinea)
144. 13-09: Kilekæmpejæger (Alopecosa pulverulenta)
145. 13-09: Araneus triguttatus/sturmi (Araneus triguttatus/sturmi)
146. 08-09: Sortspringer sp. (Heliophanus sp.)
147. 08-09: Ellefiltgalmide (Acalitus brevitarsus)
148. 07-09: Massemejer (Leiobunum sp. A)
149. 07-09: Chthonius tetrachelatus (Chthonius tetrachelatus)
150. 07-09: Sorthaleedderkop (Ostearius melanopygius)
151. 07-09: Leptus phalangii (Leptus phalangii)
152. 05-09: Kamæleonedderkop (Misumena vatia)
153. 03-09: Eriophyes tristriatus (Eriophyes tristriatus)
154. 03-09: Phyllocoptes goniothorax (Phyllocoptes goniothorax)
155. 31-08: Broget Springedderkop (Evarcha falcata)
156. 31-08: Aceria geranii (Aceria geranii)
157. 31-08: Acalitus stenaspis (Acalitus stenaspis)
158. 30-08: Aceria lycopersici (Aceria lycopersici)
159. 29-08: Aceria genistae (Aceria genistae)
160. 29-08: Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
161. 28-08: Zebraedderkop sp. (Salticus sp.)
162. 28-08: Blåtoptæppespinder (Floronia bucculenta)
163. 28-08: Smuk Voksedderkop (Asagena phalerata)
164. 27-08: Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
165. 27-08: Eriophyes homophyllus (Eriophyes homophyllus)
166. 26-08: Sitticus distinguendus (Sitticus distinguendus)
167. 25-08: Stribet Baldakinspinder (Stemonyphantes lineatus)
168. 24-08: Bladhyttespinder (Parasteatoda lunata)
169. 24-08: Almindelig Bjørneedderkop (Trochosa terricola)
170. 24-08: Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
171. 24-08: Plettet Vægmejer (Opilio parietinus)
172. 24-08: Hypsosinga pygmaea (Hypsosinga pygmaea)
173. 22-08: Heliophanus flavipes (Heliophanus flavipes)
174. 20-08: Eriophyes vitis (Eriophyes vitis)
175. 19-08: Philodromus cespitum (Philodromus cespitum)
176. 19-08: Trochosa ruricola (Trochosa ruricola)
177. 18-08: Grotteedderkop (Meta menardi)
178. 17-08: Erythraeinae ubest. (Erythraeinae indet.)
179. 17-08: Crustulina guttata (Crustulina guttata)
180. 17-08: Sitticus caricis (Sitticus caricis)
181. 17-08: Græsbladsedderkop (Tibellus oblongus)
182. 16-08: Almindelig Piratjagtedderkop (Pirata piraticus)
183. 16-08: Gonatium ubest. (Gonatium sp.)
184. 14-08: Pardosa pullata (Pardosa pullata)
185. 13-08: Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
186. 12-08: Aspegalmide (Phyllocoptes populi)
187. 11-08: Drassyllus sp. (Drassyllus sp.)
188. 11-08: Cecidophyes galii/rouhollahi (Cecidophyes galii/rouhollahi )
189. 10-08: Klitspringedderkop (Marpissa nivoyi)
190. 08-08: Euophrys frontalis (Euophrys frontalis)
191. 06-08: Dendryphantes rudis (Dendryphantes rudis)
192. 06-08: Ero aphana (Ero aphana)
193. 05-08: Xysticus lanio (Xysticus lanio)
194. 04-08: Salticus zebraneus (Salticus zebraneus)
195. 02-08: Klithjulspinder (Neoscona adianta)
196. 01-08: Snerreknopgalmide (Aceria galiobia)
197. 30-07: Labyrintedderkop (Agelena labyrinthica)
198. 30-07: Lynggalmide (Aceria exigua)
199. 29-07: Linderustgalmide (Eriophyes leiosoma)
200. 28-07: Obscuriphantes obscurus (Obscuriphantes obscurus)
201. 27-07: Lathys humilis (Lathys humilis)
202. 25-07: V-Mærket Hoppekop (Aelurillus v-insignitus)
203. 25-07: Aceria thomasi (Aceria thomasi)
204. 24-07: Heliophanus cupreus (Heliophanus cupreus)
205. 20-07: Poecilochirus ubest. (Poecilochirus sp.)
206. 20-07: Lille Navrbladgalmide (Aceria myriadeum)
207. 20-07: Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
208. 18-07: Pansermide Ubest (Orbatida indet)
209. 18-07: Aculus magnirostris (Aculus magnirostris)
210. 17-07: Aculus laevis (Aculus laevis)
211. 17-07: Orange Hjulspinder (Araneus alsine)
212. 17-07: Eriophyes exilis (Eriophyes exilis)
213. 17-07: Pergamasus crassipes (Pergamasus crassipes)
214. 17-07: Ozyptila atomaria (Ozyptila atomaria)
215. 16-07: Stor Skovbaldakinspinder (Neriene emphana)
216. 14-07: Aceria campestricola (Aceria campestricola)
217. 14-07: Aceria filiformis (Aceria filiformis)
218. 14-07: Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
219. 13-07: Eriophyes ulmicola (Eriophyes ulmicola)
220. 13-07: Hæg-Punggalmide (Phyllocoptes eupadi)
221. 12-07: Phaeocedus braccatus (Phaeocedus braccatus)
222. 11-07: Ahornvortegalmide (Aceria cephalonea)
223. 11-07: Haplodrassus signifer (Haplodrassus signifer)
224. 10-07: Leopardedderkop (Arctosa leopardus)
225. 09-07: Strandengsjæger (Pardosa agrestis)
226. 08-07: Theridion melanurum (Theridion melanurum)
227. 07-07: Aceria marginemvolvens (Aceria marginemvolvens)
228. 07-07: Enoplognatha sp. (Enoplognatha sp.)
229. 07-07: Dactylochelifer latreillei (Dactylochelifer latreillei)
230. 07-07: Rød Ninja (Zelotes electus)
231. 07-07: Murspringer (Sitticus pubescens)
232. 06-07: Agurkehjulspinder (Araniella cucurbitina)
233. 03-07: Rød Vægjæger (Oonops domesticus)
234. 02-07: Ozyptila trux (Ozyptila trux)
235. 30-06: Storøjet Mejer (Platybunus pinetorum)
236. 29-06: Dictyna uncinata (Dictyna uncinata)
237. 29-06: Rørstavedderkop (Tetragnatha striata)
238. 29-06: Tagrørglasmide (Steneotarsonemus phragmitidis)
239. 28-06: Mariehøneedderkop (Eresus sandaliatus)
240. 26-06: Philodromus albidus (Philodromus albidus)
241. 26-06: Enoplognatha latimana (Enoplognatha latimana)
242. 25-06: Forårsmejer (Platybunus triangularis)
243. 24-06: Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
244. 22-06: Væksthusspindemide (Tetranychus urticae)
245. 22-06: Havtorngalmide (Aceria hippophaena)
246. 18-06: Hyldebladgalmide (Epitrimerus trilobus)
247. 16-06: Hægpunggalmide (Eriophyes padi)
248. 16-06: Hasselknopgalmide (Phytoptus avellanae)
249. 13-06: Almindelig Myreedderkop (Micaria pulicaria)
250. 13-06: Marpissa radiata (Marpissa radiata)
251. 12-06: Hyalomma marginatum (Hyalomma marginatum)
252. 10-06: Pardosa lugubris (Pardosa lugubris)
253. 10-06: Vrietorngalmide (Aequsomatus annulatus)
254. 09-06: Philodromus aureolus (Philodromus aureolus)
255. 05-06: Mosespringer (Sitticus floricola)
256. 05-06: Eriophyes leionotus (Eriophyes leionotus)
257. 02-06: Pardosa prativaga (Pardosa prativaga)
258. 01-06: Ozyptila praticola (Ozyptila praticola)
259. 01-06: Dysdera crocata (Dysdera crocata)
260. 31-05: Drassodes cupreus (Drassodes cupreus)
261. 31-05: Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
262. 28-05: Lasaeola tristis (Lasaeola tristis)
263. 26-05: Eriophyes crataegi (Eriophyes crataegi)
264. 25-05: Forårsmeta (Metellina mengei)
265. 23-05: Plettet Myrefanger (Euryopis flavomaculata)
266. 21-05: Skov-Sandjæger (Xerolycosa nemoralis)
267. 20-05: Zelotes sp. (Zelotes sp.)
268. 19-05: Vandmide, ubest. (Hydracarina, indet.)
269. 19-05: Aceria dispar (Aceria dispar)
270. 19-05: Rønneblæregalmide (Eriophyes pyri)
271. 18-05: Phlegra fasciata (Phlegra fasciata)
272. 18-05: Hvidplettet Voksedderkop (Steatoda albomaculata)
273. 17-05: Aceria vermicularis (Aceria vermicularis)
274. 16-05: Aculops aceris (Aculops aceris)
275. 14-05: Pukkelhovedet Dværgedderkop (Hypomma bituberculatum)
276. 13-05: Dværghjulspinder (Theridiosoma gemmosum)
277. 12-05: Myrespringedderkop (Synageles venator)
278. 12-05: Glinsende Baldakinspinder (Microlinyphia pusilla)
279. 12-05: Hunde-Pelsmide (Cheyletiella yasguri)
280. 12-05: Blisglanshjulspinder (Hypsosinga albovittata)
281. 11-05: Pirata ubest. (Pirata sp.)
282. 10-05: Stor Piratjagtedderkop (Pirata piscatorius)
283. 09-05: Ceratinella brevis (Ceratinella brevis)
284. 09-05: Gnathonarium dentatum (Gnathonarium dentatum)
285. 05-05: Clubiona corticalis (Clubiona corticalis)
286. 05-05: Dværgninja (Drassyllus pusillus)
287. 04-05: Platybunus sp. (Platybunus sp.)
288. 04-05: Skovmyre-Edderkop (Micaria fulgens)
289. 04-05: Gran-Sækspinder (Clubiona subsultans)
290. 01-05: Mosskorpion ubest. (Pseudoscorpiones indet.)
291. 01-05: Coelotes sp. (Coelotes sp.)
292. 30-04: Overdrevsjæger (Pardosa monticola)
293. 30-04: Xysticus audax (Xysticus audax)
294. 29-04: Pærebladgalmide (Eriophyes pyri)
295. 27-04: Platytrombidium fasciatum (Platytrombidium fasciatum)
296. 22-04: Fjerbenet Edderkop (Uloborus plumipes)
297. 19-04: Sitticus sp. (Sitticus sp.)
298. 15-04: Chernes cimicoides (Chernes cimicoides)
299. 15-04: Ozyptila sp. (Ozyptila sp.)
300. 15-04: Thanatus striatus (Thanatus striatus)
301. 14-04: Dinocheirus panzeri (Dinocheirus panzeri)
302. 06-04: Askeblomstgalmide (Aceria fraxinivora)
303. 06-04: Neriene sp. (Neriene sp.)
304. 06-04: Thyreostenius Biovatus (Thyreosthenius biovatus)
305. 06-04: Crustulina sticta (Crustulina sticta)
306. 05-04: Dictyna sp. (Dictyna sp.)
307. 04-04: Microneta viaria (Microneta viaria)
308. 03-04: Neon reticulatus (Neon reticulatus)
309. 01-04: Simitidion simile (Simitidion simile)
310. 30-03: Walckenaeria cuspidata (Walckenaeria cuspidata)
311. 30-03: Acantholycosa lignaria (Acantholycosa lignaria)
312. 30-03: Theridion mystaceum (Theridion mystaceum)
313. 23-03: Sort Dværgedderkop (Erigone atra)
314. 22-03: Damaeus onustus (Damaeus onustus)
315. 16-03: Pardosa paludicola (Pardosa paludicola)
316. 10-03: Drassodes sp. (Drassodes sp.)
317. 06-03: Trombiculidae indet. (Trombiculidae indet.)
318. 03-03: Enoplognatha thoracica (Enoplognatha thoracica)
319. 03-03: Almindelig Piratedderkop (Ero furcata)
320. 28-02: Flad Krabbeedderkop (Coriarachne depressa)
321. 26-02: Clubiona terrestris (Clubiona terrestris)
322. 23-02: Stranddværgedderkop (Erigone arctica)
323. 22-02: Diplostyla concolor (Diplostyla concolor)
324. 17-02: Stubbaldakinspinder (Labulla thoracica)
325. 16-02: Sumpbaldakinspinder (Taranucnus setosus)
326. 16-02: Almindelig Dværgbaldakinspinder (Bathyphantes gracilis)
327. 15-02: Bathyphantes sp. (Bathyphantes sp.)
328. 12-02: Pergamasus longicornis (Pergamasus longicornis)
329. 12-02: Pirata hygrophilus (Pirata hygrophilus)
330. 10-02: Udhusbaldakinspinder (Megalepthyphantes nebulosus)
331. 07-02: Blå Havremide (Penthalus major)
332. 02-02: Bathyphantes approximatus (Bathyphantes approximatus)
333. 02-02: Bleg Vandspinder (Donacochara speciosa)
334. 01-02: Fnatmide (Sarcoptes scabiei)
335. 26-01: Centromerus sylvaticus (Centromerus sylvaticus)
336. 22-01: Sort Dværgedderkop (Erigone dentipalpis) (Erigone dentipalpis)
337. 21-01: Markbaldakinspinder (Tenuiphantes tenuis)
338. 20-01: Hylyphantes graminicola (Hylyphantes graminicola)
339. 18-01: Pselaphochernes scorpioides (Pselaphochernes scorpioides)
340. 18-01: Mastigusa arietina (Mastigusa arietina)
341. 18-01: Bogskorpion (Chelifer cancroides)
342. 05-01: Haplodrassus sp. (Haplodrassus sp.)
343. 05-01: Knivmider ubest. (Phthiracaridae indet.)
344. 05-01: Damaeidae ubest. (Damaeidae indet.)
345. 02-01: Antistea elegans (Antistea elegans)
346. 02-01: Pelecopsis parallela (Pelecopsis parallela)
347. 02-01: Walckenaeria nudipalpis (Walckenaeria nudipalpis)
348. 02-01: Thyreosthenius parasiticus (Thyreosthenius parasiticus)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator