Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
18. september 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Spindlere (edderkopper, mejere, mosskorpioner, mider) i 2019 (Se sidste i 2019)

1. 01-01: Blækkugleedderkop (Platnickina tincta)
2. 01-01: Metellina sp. (Metellina sp.)
3. 01-01: Skovstavedderkop (Tetragnatha montana)
4. 01-01: Buskbaldakinspinder (Neriene montana)
5. 01-01: Xysticus ulmi (Xysticus ulmi)
6. 01-01: Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
7. 01-01: Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
8. 01-01: Clubiona sp. (Clubiona sp.)
9. 01-01: Linyphiidae ubest. (Linyphiidae indet.)
10. 01-01: Korsedderkop (Araneus diadematus)
11. 01-01: Stor Husedderkop (Eratigena atrica)
12. 01-01: Clubiona comta (Clubiona comta)
13. 01-01: Gongylidium rufipes (Gongylidium rufipes)
14. 01-01: Mejeredderkop (Pholcus phalangioides)
15. 01-01: Tagrørssækspinder (Clubiona phragmitis)
16. 01-01: Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
17. 01-01: Neon reticulatus (Neon reticulatus)
18. 01-01: Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
19. 01-01: Philodromus sp. (Philodromus sp.)
20. 01-01: Lathys humilis (Lathys humilis)
21. 01-01: Lille Murmejer (Oligolophus hanseni)
22. 01-01: Lille Skovmejer (Oligolophus tridens)
23. 01-01: Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
24. 02-01: Katteedderkop (Zora spinimana)
25. 02-01: Pukkelhovedet Dværgedderkop (Hypomma bituberculatum)
26. 02-01: Thyreosthenius parasiticus (Thyreosthenius parasiticus)
27. 02-01: Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
28. 02-01: Antistea elegans (Antistea elegans)
29. 02-01: Walckenaeria nudipalpis (Walckenaeria nudipalpis)
30. 02-01: Pelecopsis parallela (Pelecopsis parallela)
31. 02-01: Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
32. 02-01: Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
33. 03-01: Spytteedderkop (Scytodes thoracica)
34. 03-01: Hvidbuget Baldakinspinder (Neriene peltata)
35. 03-01: Stavedderkop ubest. (Tetragnatha sp.)
36. 04-01: Thanatus striatus (Thanatus striatus)
37. 04-01: Snubletrådsedderkop (Segestria senoculata)
38. 04-01: Fedtedderkop (Steatoda bipunctata)
39. 04-01: Tibellus sp. (Tibellus sp.)
40. 05-01: Philodromus histrio (Philodromus histrio)
41. 05-01: Vandedderkop (Argyroneta aquatica)
42. 05-01: Lodden Hjulspinder (Agalenatea redii)
43. 05-01: Knivmider ubest. (Phthiracaridae indet.)
44. 05-01: Bathyphantes sp. (Bathyphantes sp.)
45. 05-01: Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
46. 05-01: Bøgefiltgalmide (Aceria nervisequa)
47. 05-01: Haplodrassus sp. (Haplodrassus sp.)
48. 05-01: Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
49. 05-01: Blå Havremide (Penthalus major)
50. 05-01: Skyggehjulspinder (Metellina merianae)
51. 05-01: Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
52. 05-01: Ahornfiltgalmide (Aceria pseudoplatani)
53. 05-01: Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
54. 05-01: Damaeidae ubest. (Damaeidae indet.)
55. 05-01: Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
56. 05-01: Storøjet Mejer (Platybunus pinetorum)
57. 05-01: Centromerita bicolor (Centromerita bicolor)
58. 05-01: Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
59. 05-01: Bladhyttespinder (Parasteatoda lunata)
60. 06-01: Keglerumpe (Cyclosa conica)
61. 07-01: Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
62. 07-01: Dværghjulspinder (Theridiosoma gemmosum)
63. 10-01: Almindelig Zebraedderkop (Salticus scenicus)
64. 12-01: Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
65. 12-01: Forårsmejer (Platybunus triangularis)
66. 12-01: Textrix denticulata (Textrix denticulata)
67. 12-01: Cercidia prominens (Cercidia prominens)
68. 12-01: Tagrørglasmide (Steneotarsonemus phragmitidis)
69. 14-01: Pselaphochernes scorpioides (Pselaphochernes scorpioides)
70. 14-01: Skovflåt (Ixodes ricinus)
71. 15-01: Høstmeta (Metellina segmentata)
72. 16-01: Huskartespinder (Amaurobius similis)
73. 17-01: Museedderkop (Scotophaeus blackwalli)
74. 18-01: Udhusbaldakinspinder (Megalepthyphantes nebulosus)
75. 18-01: Mastigusa arietina (Mastigusa arietina)
76. 18-01: Bogskorpion (Chelifer cancroides)
77. 19-01: Græsbladsedderkop (Tibellus oblongus)
78. 19-01: Pirata ubest. (Pirata sp.)
79. 19-01: Macrargus rufus (Macrargus rufus)
80. 19-01: Museedderkop sp. (Scotophaeus sp.)
81. 20-01: Hylyphantes graminicola (Hylyphantes graminicola)
82. 20-01: Grotteedderkop (Meta menardi)
83. 21-01: Markbaldakinspinder (Tenuiphantes tenuis)
84. 22-01: Sort Dværgedderkop (Erigone dentipalpis) (Erigone dentipalpis)
85. 23-01: Glinsende Baldakinspinder (Microlinyphia pusilla)
86. 24-01: Dødningehoved-Edderkop (Philodromus margaritatus)
87. 25-01: Tæppespinder sp. (Erigone sp.)
88. 25-01: Mosskorpion ubest. (Pseudoscorpiones indet.)
89. 25-01: Strandengsjæger (Pardosa agrestis)
90. 26-01: Centromerus sylvaticus (Centromerus sylvaticus)
91. 27-01: Stor Springedderkop (Marpissa muscosa)
92. 29-01: Pardosa sp. (Pardosa sp.)
93. 29-01: Ozyptila sp. (Ozyptila sp.)
94. 30-01: Strandjæger (Pardosa agricola)
95. 31-01: Væksthusspinder (Parasteatoda tepidariorum)
96. 01-02: Fnatmide (Sarcoptes scabiei)
97. 02-02: Diplostyla concolor (Diplostyla concolor)
98. 02-02: Bathyphantes approximatus (Bathyphantes approximatus)
99. 02-02: Almindelig Piratjagtedderkop (Pirata piraticus)
100. 02-02: Piratedderkop ubest. (Ero sp.)
101. 02-02: Skovkartespinder (Amaurobius fenestralis)
102. 02-02: Bleg Vandspinder (Donacochara speciosa)
103. 03-02: Askeblomstgalmide (Aceria fraxinivora)
104. 05-02: Hasselknopgalmide (Phytoptus avellanae)
105. 05-02: Gibbaranea gibbosa (Gibbaranea gibbosa)
106. 07-02: Ozyptila praticola (Ozyptila praticola)
107. 07-02: Theridion sp. (Theridion sp.)
108. 08-02: Almindelig Myreedderkop (Micaria pulicaria)
109. 08-02: Skovzebraedderkop (Salticus cingulatus)
110. 09-02: Phylloneta sp. (Phylloneta sp.)
111. 10-02: Fjerbenet Edderkop (Uloborus plumipes)
112. 10-02: Rød Vægjæger (Oonops domesticus)
113. 10-02: Marktykkæbe (Pachygnatha degeeri)
114. 11-02: Almindelig Krabbeedderkop (Xysticus cristatus)
115. 12-02: Lepthyphantes minutus (Lepthyphantes minutus)
116. 12-02: Pirata hygrophilus (Pirata hygrophilus)
117. 12-02: Pergamasus longicornis (Pergamasus longicornis)
118. 12-02: Mejer sp. (Opiliones sp.)
119. 13-02: Anelosimus vittatus (Anelosimus vittatus)
120. 15-02: Amaurobius sp. (Amaurobius sp.)
121. 15-02: Skovjæger (Pardosa saltans)
122. 15-02: Klitkæmpejæger (Alopecosa barbipes)
123. 16-02: Sumpbaldakinspinder (Taranucnus setosus)
124. 16-02: Almindelig Dværgbaldakinspinder (Bathyphantes gracilis)
125. 16-02: Stribet Baldakinspinder (Stemonyphantes lineatus)
126. 16-02: Clubiona terrestris (Clubiona terrestris)
127. 16-02: Grøn Krabbeedderkop (Diaea dorsata)
128. 16-02: Grå Sektoredderkop (Zygiella x-notata)
129. 16-02: Ozyptila atomaria (Ozyptila atomaria)
130. 16-02: Engjæger (Pardosa amentata)
131. 17-02: Simitidion simile (Simitidion simile)
132. 17-02: Stubbaldakinspinder (Labulla thoracica)
133. 17-02: Pansermide Ubest (Orbatida indet)
134. 22-02: Lille Bladkugleedderkop (Paidiscura pallens)
135. 22-02: Skovtykkæbe (Pachygnatha listeri)
136. 23-02: Stranddværgedderkop (Erigone arctica)
137. 24-02: Clubiona corticalis (Clubiona corticalis)
138. 24-02: Kæruldhjulspinder (Singa hamata)
139. 24-02: Zebraedderkop sp. (Salticus sp.)
140. 25-02: Trochosa ruricola (Trochosa ruricola)
141. 26-02: Pardosa prativaga (Pardosa prativaga)
142. 27-02: Kilekæmpejæger (Alopecosa pulverulenta)
143. 27-02: Drassyllus sp. (Drassyllus sp.)
144. 28-02: Trochosa sp. (Trochosa sp.)
145. 28-02: Flad Krabbeedderkop (Coriarachne depressa)
146. 02-03: Rubinrød Seksøjespinder (Harpactea rubicunda)
147. 02-03: Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
148. 03-03: Theridion pictum (Theridion pictum)
149. 03-03: Enoplognatha thoracica (Enoplognatha thoracica)
150. 03-03: Almindelig Piratedderkop (Ero furcata)
151. 06-03: Trombiculidae indet. (Trombiculidae indet.)
152. 07-03: Microneta viaria (Microneta viaria)
153. 08-03: Stor Piratjagtedderkop (Pirata piscatorius)
154. 10-03: Drassodes sp. (Drassodes sp.)
155. 11-03: Vinduesspringer (Pseudeuophrys lanigera)
156. 11-03: Kærbaldakinspinder (Microlinyphia impigra)
157. 16-03: Pardosa paludicola (Pardosa paludicola)
158. 18-03: Felampespinder (Agroeca brunnea)
159. 18-03: Grøn plantekrustrådsspinder (Nigma walckenaeri)
160. 21-03: Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
161. 21-03: Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
162. 22-03: Gonatium ubest. (Gonatium sp.)
163. 22-03: Damaeus onustus (Damaeus onustus)
164. 22-03: Hvidplettet Voksedderkop (Steatoda albomaculata)
165. 23-03: Sort Dværgedderkop (Erigone atra)
166. 23-03: Vandmide, ubest. (Hydracarina, indet.)
167. 23-03: Almindelig Baldakinspinder (Linyphia triangularis)
168. 23-03: Crustulina guttata (Crustulina guttata)
169. 23-03: Bdellidae ubest. (Bdellidae indet.)
170. 23-03: Hedejæger (Pardosa nigriceps)
171. 27-03: Lille Husedderkop (Tegenaria domestica)
172. 28-03: Sortspringer sp. (Heliophanus sp.)
173. 29-03: Treplettet Springedderkop (Pellenes tripunctatus)
174. 30-03: Rustrød Husedderkop (Tegenaria ferruginea)
175. 30-03: Acantholycosa lignaria (Acantholycosa lignaria)
176. 30-03: Smaragdedderkop (Micrommata virescens)
177. 30-03: Walckenaeria cuspidata (Walckenaeria cuspidata)
178. 30-03: Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
179. 30-03: Theridion mystaceum (Theridion mystaceum)
180. 30-03: Chernes cimicoides (Chernes cimicoides)
181. 30-03: Heliophanus cupreus (Heliophanus cupreus)
182. 01-04: Heliophanus flavipes (Heliophanus flavipes)
183. 01-04: Almindelig Bjørneedderkop (Trochosa terricola)
184. 01-04: Klitgraveedderkop (Arctosa perita)
185. 02-04: Dictyna sp. (Dictyna sp.)
186. 04-04: Bolværksedderkop (Larinioides sclopetarius)
187. 06-04: Neriene sp. (Neriene sp.)
188. 06-04: Thyreostenius Biovatus (Thyreosthenius biovatus)
189. 06-04: Crustulina sticta (Crustulina sticta)
190. 07-04: Tenuiphantes sp. (Tenuiphantes sp.)
191. 14-04: Theridion varians (Theridion varians)
192. 14-04: Dinocheirus panzeri (Dinocheirus panzeri)
193. 15-04: Rød Ninja (Zelotes electus)
194. 15-04: Broget Springedderkop (Evarcha falcata)
195. 15-04: Phlegra fasciata (Phlegra fasciata)
196. 17-04: Skov-Sandjæger (Xerolycosa nemoralis)
197. 19-04: Tykbenet Kæmpejæger (Alopecosa cuneata)
198. 19-04: Dactylochelifer latreillei (Dactylochelifer latreillei)
199. 19-04: Sitticus distinguendus (Sitticus distinguendus)
200. 19-04: Sitticus sp. (Sitticus sp.)
201. 19-04: Mariehøneedderkop (Eresus sandaliatus)
202. 20-04: Zelotes sp. (Zelotes sp.)
203. 20-04: Labyrintedderkop (Agelena labyrinthica)
204. 21-04: Leopardedderkop (Arctosa leopardus)
205. 22-04: Sorthaleedderkop (Ostearius melanopygius)
206. 22-04: Dendryphantes rudis (Dendryphantes rudis)
207. 23-04: Xysticus lanio (Xysticus lanio)
208. 26-04: Ahornvortegalmide (Aceria cephalonea)
209. 26-04: Xysticus audax (Xysticus audax)
210. 26-04: V-Mærket Hoppekop (Aelurillus v-insignitus)
211. 27-04: Hæg-Punggalmide (Phyllocoptes eupadi)
212. 27-04: Rønneblæregalmide (Eriophyes pyri)
213. 27-04: Almindelig Teltspinder (Phylloneta sisyphia)
214. 27-04: Platytrombidium fasciatum (Platytrombidium fasciatum)
215. 28-04: Hægpunggalmide (Eriophyes padi)
216. 29-04: Pærebladgalmide (Eriophyes pyri)
217. 29-04: Stor Rovedderkop (Dolomedes fimbriatus)
218. 30-04: Overdrevsjæger (Pardosa monticola)
219. 01-05: Dværgninja (Drassyllus pusillus)
220. 01-05: Coelotes sp. (Coelotes sp.)
221. 03-05: Murspringer (Sitticus pubescens)
222. 04-05: Skovmyre-Edderkop (Micaria fulgens)
223. 04-05: Almindelig Pighånd (Cheiracanthium erraticum)
224. 04-05: Gran-Sækspinder (Clubiona subsultans)
225. 04-05: Platybunus sp. (Platybunus sp.)
226. 04-05: Forårsmeta (Metellina mengei)
227. 09-05: Lindepunggalmide (Eriophyes tiliae)
228. 09-05: Ceratinella brevis (Ceratinella brevis)
229. 09-05: Eriophyes crataegi (Eriophyes crataegi)
230. 09-05: Gnathonarium dentatum (Gnathonarium dentatum)
231. 09-05: Kamæleonedderkop (Misumena vatia)
232. 11-05: Nordlig Fugleedderkop (Atypus affinis)
233. 11-05: Aceria campestricola (Aceria campestricola)
234. 12-05: Blisglanshjulspinder (Hypsosinga albovittata)
235. 12-05: Myrespringedderkop (Synageles venator)
236. 12-05: Hunde-Pelsmide (Cheyletiella yasguri)
237. 12-05: Alopecosa sp. (Alopecosa sp.)
238. 14-05: Stor Skovbaldakinspinder (Neriene emphana)
239. 15-05: Philodromus fallax (Philodromus fallax)
240. 16-05: Aculops aceris (Aculops aceris)
241. 17-05: Aceria vermicularis (Aceria vermicularis)
242. 17-05: Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
243. 17-05: Larinioides patagiatus (Larinioides patagiatus)
244. 17-05: Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
245. 17-05: Lille Navrbladgalmide (Aceria myriadeum)
246. 18-05: Smuk Voksedderkop (Asagena phalerata)
247. 18-05: Stor Kæmpejæger (Alopecosa inquilina)
248. 18-05: Sandgraveedderkop (Arctosa cinerea)
249. 19-05: Linderustgalmide (Eriophyes leiosoma)
250. 19-05: Phyllocoptes goniothorax (Phyllocoptes goniothorax)
251. 19-05: Aceria dispar (Aceria dispar)
252. 21-05: Dolomedes sp. (Dolomedes sp.)
253. 21-05: Enoplognatha sp. (Enoplognatha sp.)
254. 22-05: Hvidøjet Langbensmejer (Leiobunum blackwalli)
255. 23-05: Klitspringedderkop (Marpissa nivoyi)
256. 23-05: Plettet Myrefanger (Euryopis flavomaculata)
257. 25-05: Agurkehjulspinder (Araniella cucurbitina)
258. 28-05: Lasaeola tristis (Lasaeola tristis)
259. 31-05: Pardosa pullata (Pardosa pullata)
260. 31-05: Stenacis euonymi (Stenacis euonymi)
261. 31-05: Drassodes cupreus (Drassodes cupreus)
262. 31-05: Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
263. 31-05: Aspegalmide (Phyllocoptes populi)
264. 01-06: Dysdera crocata (Dysdera crocata)
265. 02-06: Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
266. 03-06: Eriophyes exilis (Eriophyes exilis)
267. 03-06: Mosespringer (Sitticus floricola)
268. 03-06: Philodromus dispar (Philodromus dispar)
269. 05-06: Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
270. 05-06: Eriophyes leionotus (Eriophyes leionotus)
271. 05-06: Aculus laevis (Aculus laevis)
272. 06-06: Philodromus aureolus (Philodromus aureolus)
273. 08-06: Valnødgalmide (Aceria erinea)
274. 09-06: Rørstavedderkop (Tetragnatha striata)
275. 09-06: Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
276. 10-06: Pardosa lugubris (Pardosa lugubris)
277. 10-06: Vrietorngalmide (Aequsomatus annulatus)
278. 10-06: Ellefiltgalmide (Acalitus brevitarsus)
279. 12-06: Hyalomma marginatum (Hyalomma marginatum)
280. 13-06: Marpissa radiata (Marpissa radiata)
281. 14-06: Theridion melanurum (Theridion melanurum)
282. 17-06: Stor Skovmejer (Mitopus morio)
283. 18-06: Hyldebladgalmide (Epitrimerus trilobus)
284. 22-06: Væksthusspindemide (Tetranychus urticae)
285. 22-06: Aceria marginemvolvens (Aceria marginemvolvens)
286. 22-06: Havtorngalmide (Aceria hippophaena)
287. 23-06: Philodromus cespitum (Philodromus cespitum)
288. 24-06: Hornmejer (Phalangium opilio)
289. 24-06: Philodromus albidus (Philodromus albidus)
290. 25-06: Rektangelmejer (Lacinius ephippiatus)
291. 26-06: Hvepseedderkop (Argiope bruennichi)
292. 26-06: Enoplognatha latimana (Enoplognatha latimana)
293. 27-06: Klithjulspinder (Neoscona adianta)
294. 28-06: Salticus zebraneus (Salticus zebraneus)
295. 29-06: Dictyna uncinata (Dictyna uncinata)
296. 29-06: Anystis sp. (Anystis sp.)
297. 02-07: Ozyptila trux (Ozyptila trux)
298. 08-07: Sektoredderkop (Zygiella atrica)
299. 09-07: Erythraeinae ubest. (Erythraeinae indet.)
300. 09-07: Euophrys frontalis (Euophrys frontalis)
301. 11-07: Haplodrassus signifer (Haplodrassus signifer)
302. 12-07: Phaeocedus braccatus (Phaeocedus braccatus)
303. 12-07: Rød Langbensmejer (Leiobunum rotundum)
304. 13-07: Eriophyes ulmicola (Eriophyes ulmicola)
305. 13-07: Obscuriphantes obscurus (Obscuriphantes obscurus)
306. 13-07: Aceria filiformis (Aceria filiformis)
307. 13-07: Gaffelmejer (Dicranopalpus ramosus)
308. 13-07: Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
309. 14-07: Aceria thomasi (Aceria thomasi)
310. 17-07: Pergamasus crassipes (Pergamasus crassipes)
311. 17-07: Barkjæger (Drapetisca socialis)
312. 17-07: Jagtedderkop ubest. (Lycosidae indet.)
313. 18-07: Aculus magnirostris (Aculus magnirostris)
314. 20-07: Poecilochirus ubest. (Poecilochirus sp.)
315. 27-07: Leptus phalangii (Leptus phalangii)
316. 30-07: Lynggalmide (Aceria exigua)
317. 01-08: Snerreknopgalmide (Aceria galiobia)
318. 07-08: Araneus triguttatus/sturmi (Araneus triguttatus/sturmi)
319. 10-08: Blåtoptæppespinder (Floronia bucculenta)
320. 11-08: Lys Teltspinder (Phylloneta impressa)
321. 11-08: Cecidophyes galii/rouhollahi (Cecidophyes galii/rouhollahi )
322. 16-08: Sitticus caricis (Sitticus caricis)
323. 20-08: Eriophyes vitis (Eriophyes vitis)
324. 24-08: Plettet Vægmejer (Opilio parietinus)
325. 24-08: Broget Langbensmejer ( Leiobunum gracile)
326. 27-08: Eriophyes homophyllus (Eriophyes homophyllus)
327. 29-08: Lille Vægmejer (Opilio saxatilis)
328. 29-08: Aceria genistae (Aceria genistae)
329. 30-08: Aceria lycopersici (Aceria lycopersici)
330. 31-08: Aceria geranii (Aceria geranii)
331. 31-08: Acalitus stenaspis (Acalitus stenaspis)
332. 01-09: Massemejer (Leiobunum sp. A)
333. 03-09: Eriophyes tristriatus (Eriophyes tristriatus)
334. 07-09: Kæmpemejer (Odiellus spinosus)
335. 07-09: Chthonius tetrachelatus (Chthonius tetrachelatus)
336. 15-09: Trekantspinder (Hyptiotes paradoxus)
337. 16-09: Marmoreret Hjulspinder (Araneus marmoreus)
338. 17-09: Cheiracanthium sp. (Cheiracanthium sp.)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator