Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
6. august 2020
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Spindlere (edderkopper, mejere, mosskorpioner, mider) i 2020 (Se sidste i 2020)

1. 01-01: Fedtedderkop (Steatoda bipunctata)
2. 01-01: Mejeredderkop (Pholcus phalangioides)
3. 01-01: Stubbaldakinspinder (Labulla thoracica)
4. 01-01: Marktykkæbe (Pachygnatha degeeri)
5. 01-01: Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
6. 01-01: Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
7. 01-01: Stor Springedderkop (Marpissa muscosa)
8. 02-01: Almindelig Piratedderkop (Ero furcata)
9. 02-01: Katteedderkop (Zora spinimana)
10. 02-01: Bdellidae ubest. (Bdellidae indet.)
11. 02-01: Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
12. 03-01: Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
13. 03-01: Hvidøjet Langbensmejer (Leiobunum blackwalli)
14. 04-01: Lille Husedderkop (Tegenaria domestica)
15. 04-01: Phrurolithus festivus (Phrurolithus festivus)
16. 04-01: Væksthusspinder (Parasteatoda tepidariorum)
17. 04-01: Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
18. 04-01: Gaffelmejer (Dicranopalpus ramosus)
19. 04-01: Linyphiidae ubest. (Linyphiidae indet.)
20. 05-01: Bathyphantes sp. (Bathyphantes sp.)
21. 05-01: Lille Murmejer (Oligolophus hanseni)
22. 05-01: Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
23. 05-01: Stor Husedderkop (Eratigena atrica)
24. 05-01: Hvidbuget Baldakinspinder (Neriene peltata)
25. 05-01: Skovflåt (Ixodes ricinus)
26. 05-01: Barkjæger (Drapetisca socialis)
27. 05-01: Skovkartespinder (Amaurobius fenestralis)
28. 06-01: Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
29. 07-01: Stilkhovedet Dværgedderkop (Walckenaeria acuminata)
30. 07-01: Piratula hygrophila (Piratula hygrophila)
31. 07-01: Microneta viaria (Microneta viaria)
32. 07-01: Metellina sp. (Metellina sp.)
33. 07-01: Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
34. 07-01: Pansermide Ubest (Orbatida indet)
35. 07-01: Clubiona sp. (Clubiona sp.)
36. 07-01: Almindelig Myreedderkop (Micaria pulicaria)
37. 07-01: Haplodrassus sp. (Haplodrassus sp.)
38. 07-01: Pardosa prativaga (Pardosa prativaga)
39. 07-01: Pergamasus longicornis (Pergamasus longicornis)
40. 08-01: Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
41. 08-01: Gibbaranea gibbosa (Gibbaranea gibbosa)
42. 08-01: Grøn plantekrustrådsspinder (Nigma walckenaeri)
43. 08-01: Grå Sektoredderkop (Zygiella x-notata)
44. 09-01: Theridion sp. (Theridion sp.)
45. 09-01: Clubiona comta (Clubiona comta)
46. 09-01: Philodromus sp. (Philodromus sp.)
47. 11-01: Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
48. 11-01: Piratedderkop ubest. (Ero sp.)
49. 11-01: Skyggehjulspinder (Metellina merianae)
50. 11-01: Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
51. 11-01: Steatoda grossa (Steatoda grossa)
52. 11-01: Forårsmejer (Platybunus triangularis)
53. 12-01: Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
54. 12-01: Kærbaldakinspinder (Microlinyphia impigra)
55. 12-01: Engjæger (Pardosa amentata)
56. 12-01: Pukkelhovedet Dværgedderkop (Hypomma bituberculatum)
57. 12-01: Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
58. 12-01: Tagrørssækspinder (Clubiona phragmitis)
59. 12-01: Skovtykkæbe (Pachygnatha listeri)
60. 13-01: Blækkugleedderkop (Platnickina tincta)
61. 13-01: Ozyptila praticola (Ozyptila praticola)
62. 13-01: Grøn Krabbeedderkop (Diaea dorsata)
63. 13-01: Ozyptila sp. (Ozyptila sp.)
64. 14-01: Amaurobius sp. (Amaurobius sp.)
65. 16-01: Lille Vægmejer (Opilio saxatilis)
66. 16-01: Stavedderkop ubest. (Tetragnatha sp.)
67. 18-01: Walckenaeria nudipalpis (Walckenaeria nudipalpis)
68. 18-01: Skovstavedderkop (Tetragnatha montana)
69. 19-01: Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
70. 19-01: Almindelig Zebraedderkop (Salticus scenicus)
71. 19-01: Almindelig Krabbeedderkop (Xysticus cristatus)
72. 19-01: Buskbaldakinspinder (Neriene montana)
73. 19-01: Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
74. 20-01: Korsedderkop (Araneus diadematus)
75. 21-01: Huskartespinder (Amaurobius similis)
76. 21-01: Trochosa sp. (Trochosa sp.)
77. 23-01: Acalitus stenaspis (Acalitus stenaspis)
78. 23-01: Eriophyes canestrinii (Eriophyes canestrinii )
79. 24-01: Mosskorpion ubest. (Pseudoscorpiones indet.)
80. 24-01: Udhusbaldakinspinder (Megalepthyphantes nebulosus)
81. 25-01: Phylloneta sp. (Phylloneta sp.)
82. 26-01: Tibellus sp. (Tibellus sp.)
83. 26-01: Dødningehoved-Edderkop (Philodromus margaritatus)
84. 26-01: Klitgraveedderkop (Arctosa perita)
85. 26-01: Rhysodromus fallax (Rhysodromus fallax)
86. 27-01: Tenuiphantes sp. (Tenuiphantes sp.)
87. 27-01: Tenuiphantes mengei (Tenuiphantes mengei)
88. 31-01: Cercidia prominens (Cercidia prominens)
89. 31-01: Skovjæger (Pardosa saltans)
90. 02-02: Clubiona corticalis (Clubiona corticalis)
91. 02-02: Diplocephalus latifrons (Diplocephalus latifrons)
92. 02-02: Gonatium ubest. (Gonatium sp.)
93. 04-02: Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
94. 05-02: Almindelig Teltspinder (Phylloneta sisyphia)
95. 08-02: Rød Ninja (Zelotes electus)
96. 08-02: Crustulina guttata (Crustulina guttata)
97. 08-02: Snubletrådsedderkop (Segestria senoculata)
98. 08-02: Euophrys frontalis (Euophrys frontalis)
99. 08-02: Lodden Hjulspinder (Agalenatea redii)
100. 08-02: Klitkæmpejæger (Alopecosa barbipes)
101. 09-02: Lepthyphantes leprosus (Lepthyphantes leprosus)
102. 10-02: Rubinrød Seksøjespinder (Harpactea rubicunda)
103. 11-02: Vinduesspringer (Pseudeuophrys lanigera)
104. 14-02: Damaeus onustus (Damaeus onustus)
105. 14-02: Araneus triguttatus/sturmi (Araneus triguttatus/sturmi)
106. 15-02: Græsbladsedderkop (Tibellus oblongus)
107. 15-02: Storøjet Mejer (Platybunus pinetorum)
108. 18-02: Macrargus rufus (Macrargus rufus)
109. 18-02: Stribet Baldakinspinder (Stemonyphantes lineatus)
110. 18-02: Anelosimus vittatus (Anelosimus vittatus)
111. 22-02: Bøgefiltgalmide (Aceria nervisequa)
112. 22-02: Sumppiratedderkop (Ero cambridgei)
113. 22-02: Glinsende Baldakinspinder (Microlinyphia pusilla)
114. 22-02: Zora silvestris (Zora silvestris)
115. 24-02: Spytteedderkop (Scytodes thoracica)
116. 24-02: Museedderkop sp. (Scotophaeus sp.)
117. 28-02: Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
118. 02-03: Zebraedderkop sp. (Salticus sp.)
119. 05-03: Massemejer (Leiobunum sp. A)
120. 05-03: Pardosa pullata (Pardosa pullata)
121. 05-03: Xysticus ulmi (Xysticus ulmi)
122. 06-03: Keglerumpe (Cyclosa conica)
123. 06-03: Smuk Voksedderkop (Asagena phalerata)
124. 06-03: Ceratinella brevis (Ceratinella brevis)
125. 07-03: Pardosa sp. (Pardosa sp.)
126. 07-03: Tagrørglasmide (Steneotarsonemus phragmitidis)
127. 07-03: Almindelig Piratjagtedderkop (Pirata piraticus)
128. 07-03: Rustrød Husedderkop (Tegenaria ferruginea)
129. 07-03: Vandedderkop (Argyroneta aquatica)
130. 07-03: Araneus sturmi (Araneus sturmi)
131. 08-03: Neon reticulatus (Neon reticulatus)
132. 11-03: Philodromus albidus (Philodromus albidus)
133. 13-03: Stor Kæmpejæger (Alopecosa inquilina)
134. 14-03: Myrespringedderkop (Synageles venator)
135. 14-03: Sibianor larae (Sibianor larae)
136. 14-03: Lille Bladkugleedderkop (Paidiscura pallens)
137. 14-03: Dactylochelifer latreillei (Dactylochelifer latreillei)
138. 14-03: Nemastoma dentigerum (Nemastoma dentigerum)
139. 14-03: Trombidium sp. (Trombidium sp.)
140. 15-03: Rødbenet Ninja (Trachyzelotes pedestris)
141. 16-03: Skovzebraedderkop (Salticus cingulatus)
142. 17-03: Almindelig Bjørneedderkop (Trochosa terricola)
143. 17-03: Pselaphochernes scorpioides (Pselaphochernes scorpioides)
144. 19-03: Askeblomstgalmide (Aceria fraxinivora)
145. 19-03: Sortspringer sp. (Heliophanus sp.)
146. 19-03: Dolomedes sp. (Dolomedes sp.)
147. 21-03: Bolværksedderkop (Larinioides sclopetarius)
148. 22-03: Nesticus cellulanus (Nesticus cellulanus)
149. 24-03: Thanatus striatus (Thanatus striatus)
150. 25-03: Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
151. 26-03: Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
152. 27-03: Enoplognatha thoracica (Enoplognatha thoracica)
153. 28-03: Forårsmeta (Metellina mengei)
154. 28-03: Apostenus fuscus (Apostenus fuscus)
155. 28-03: Chernes cimicoides (Chernes cimicoides)
156. 28-03: Kilekæmpejæger (Alopecosa pulverulenta)
157. 31-03: Dysdera crocata (Dysdera crocata)
158. 04-04: Dinocheirus panzeri (Dinocheirus panzeri)
159. 04-04: Philodromus dispar (Philodromus dispar)
160. 05-04: Agroeca sp. (Agroeca sp.)
161. 05-04: Textrix denticulata (Textrix denticulata)
162. 06-04: Ruderat-Husedderkop (Eratigena agrestis)
163. 06-04: Lepthyphantes minutus (Lepthyphantes minutus)
164. 06-04: Stor Rovedderkop (Dolomedes fimbriatus)
165. 06-04: Xysticus audax (Xysticus audax)
166. 07-04: Mariehøneedderkop (Eresus sandaliatus)
167. 08-04: Heliophanus flavipes (Heliophanus flavipes)
168. 08-04: Heliophanus cupreus (Heliophanus cupreus)
169. 08-04: Hedejæger (Pardosa nigriceps)
170. 11-04: Enoplognatha sp. (Enoplognatha sp.)
171. 11-04: Micaria sp. (Micaria sp.)
172. 11-04: Tetragnatha nigrita (Tetragnatha nigrita)
173. 11-04: Broget Springedderkop (Evarcha falcata)
174. 11-04: Alopecosa sp. (Alopecosa sp.)
175. 12-04: Tykbenet Kæmpejæger (Alopecosa cuneata)
176. 12-04: Leopardedderkop (Arctosa leopardus)
177. 12-04: V-Mærket Hoppekop (Aelurillus v-insignitus)
178. 13-04: Larinioides patagiatus (Larinioides patagiatus)
179. 13-04: Sitticus distinguendus (Sitticus distinguendus)
180. 13-04: Pholcomma gibbum (Pholcomma gibbum)
181. 13-04: Simitidion simile (Simitidion simile)
182. 14-04: Xysticus bifasciatus (Xysticus bifasciatus)
183. 17-04: Xysticus kochi (Xysticus kochi)
184. 17-04: Smaragdedderkop (Micrommata virescens)
185. 17-04: Stor Piratjagtedderkop (Pirata piscatorius)
186. 18-04: Høstmeta (Metellina segmentata)
187. 18-04: Erythraeinae ubest. (Erythraeinae indet.)
188. 19-04: Treplettet Springedderkop (Pellenes tripunctatus)
189. 19-04: Lathys humilis (Lathys humilis)
190. 20-04: Agurkehjulspinder (Araniella cucurbitina)
191. 23-04: Kæruldhjulspinder (Singa hamata)
192. 23-04: Labyrintedderkop (Agelena labyrinthica)
193. 24-04: Ahornvortegalmide (Aceria cephalonea)
194. 24-04: Museedderkop (Scotophaeus blackwalli)
195. 24-04: Phyllocoptes goniothorax (Phyllocoptes goniothorax)
196. 25-04: Drassodes sp. (Drassodes sp.)
197. 25-04: Hvidplettet Voksedderkop (Steatoda albomaculata)
198. 25-04: Almindelig Pighånd (Cheiracanthium erraticum)
199. 26-04: Ero tuberculata (Ero tuberculata)
200. 26-04: Grotteedderkop (Meta menardi)
201. 26-04: Ero aphana (Ero aphana)
202. 27-04: Sandgraveedderkop (Arctosa cinerea)
203. 28-04: Fjerbenet Edderkop (Uloborus plumipes)
204. 29-04: Mejer sp. (Opiliones sp.)
205. 01-05: Hæg-Punggalmide (Phyllocoptes eupadi)
206. 02-05: Rønneblæregalmide (Eriophyes pyri)
207. 03-05: Zelotes petrensis (Zelotes petrensis)
208. 03-05: Pseudeuophrys erratica (Pseudeuophrys erratica)
209. 03-05: Mosespringer (Sitticus floricola)
210. 03-05: Trochosa ruricola (Trochosa ruricola)
211. 04-05: Skov-Sandjæger (Xerolycosa nemoralis)
212. 04-05: Kamæleonedderkop (Misumena vatia)
213. 06-05: Tæppespinder sp. (Erigone sp.)
214. 07-05: Bjørnetragtspinder (Coelotes terrestris)
215. 07-05: Leptus trimaculatus (Leptus trimaculatus)
216. 07-05: Eriophyes crataegi (Eriophyes crataegi)
217. 08-05: Xysticus lanio (Xysticus lanio)
218. 08-05: Linderustgalmide (Eriophyes leiosoma)
219. 08-05: Hægfiltgalmide (Eriophyes distinguendus)
220. 08-05: Hægpunggalmide (Eriophyes padi)
221. 08-05: Cicurina cicur (Cicurina cicur)
222. 08-05: Phlegra fasciata (Phlegra fasciata)
223. 08-05: Stor Skovbaldakinspinder (Neriene emphana)
224. 09-05: Zelotes sp. (Zelotes sp.)
225. 09-05: Prikket Baldakinspinder (Pityohyphantes phrygianus)
226. 09-05: Aceria macrorhyncha (Aceria macrorhyncha)
227. 09-05: Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
228. 09-05: Dendryphantes rudis (Dendryphantes rudis)
229. 10-05: Thyene imperialis (Thyene imperialis)
230. 13-05: Lindepunggalmide (Eriophyes tiliae)
231. 14-05: Harpactea hombergi (Harpactea hombergi)
232. 16-05: Lille Navrbladgalmide (Aceria myriadeum)
233. 16-05: Clubiona pallidula (Clubiona pallidula)
234. 17-05: Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
235. 17-05: Larinioides sp. (Larinioides sp.)
236. 17-05: Eriophyes exilis (Eriophyes exilis)
237. 17-05: Theridion varians (Theridion varians)
238. 19-05: Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
239. 21-05: Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
240. 22-05: Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
241. 23-05: Anystis sp. (Anystis sp.)
242. 23-05: Philodromus aureolus (Philodromus aureolus)
243. 23-05: Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
244. 24-05: Nordlig Fugleedderkop (Atypus affinis)
245. 25-05: Hasarius adansoni (Hasarius adansoni)
246. 25-05: Taksknopgalmide (Cecidophyopsis psilaspis)
247. 25-05: Aceria ulmi (Aceria ulmi)
248. 26-05: Araniella opistographa (Araniella opistographa)
249. 26-05: Jagtedderkop ubest. (Lycosidae indet.)
250. 26-05: Losedderkop (Oxyopes ramosus)
251. 26-05: Vandmide, ubest. (Hydracarina, indet.)
252. 28-05: Tibellus maritimus (Tibellus maritimus)
253. 29-05: Ballus chalybeius (Ballus chalybeius)
254. 31-05: Dictyna sp. (Dictyna sp.)
255. 31-05: Lys Teltspinder (Phylloneta impressa)
256. 01-06: Valnødgalmide (Aceria erinea)
257. 01-06: Theridion mystaceum (Theridion mystaceum)
258. 01-06: Drassyllus sp. (Drassyllus sp.)
259. 02-06: Gongylidium rufipes (Gongylidium rufipes)
260. 03-06: Salticus zebraneus (Salticus zebraneus)
261. 04-06: Eriophyes ulmicola (Eriophyes ulmicola)
262. 05-06: Rød Birkefiltgalmide (Acalitus longisetosus)
263. 05-06: Philodromus cespitum (Philodromus cespitum)
264. 05-06: Stor Skovmejer (Mitopus morio)
265. 06-06: Bladhyttespinder (Parasteatoda lunata)
266. 13-06: Aceria dispar (Aceria dispar)
267. 13-06: Ahornfiltgalmide (Aceria pseudoplatani)
268. 13-06: Cyclosa oculata (Cyclosa oculata)
269. 13-06: Balaustium sp. (Balaustium sp.)
270. 13-06: Hasselknopgalmide (Phytoptus avellanae)
271. 13-06: Stor Pukkelhjulspinder (Araneus angulatus)
272. 13-06: Hvid Birkefiltgalmide (Acalitus rudis)
273. 13-06: Gibbaranea omoeda (Gibbaranea omoeda)
274. 13-06: Rørstavedderkop (Tetragnatha striata)
275. 13-06: Eriophyes leionotus (Eriophyes leionotus)
276. 14-06: Xysticus erraticus (Xysticus erraticus)
277. 14-06: Klit-Sandjæger (Xerolycosa miniata)
278. 14-06: Klitspringedderkop (Marpissa nivoyi)
279. 16-06: Scotophaeus scutulatus (Scotophaeus scutulatus)
280. 17-06: Frynseeggalmide (Aceria cerrea)
281. 17-06: Evarcha arcuata (Evarcha arcuata)
282. 18-06: Hornmejer (Phalangium opilio)
283. 18-06: Lille Førnmejer (Lophopilio palpinalis)
284. 19-06: Ozyptila trux (Ozyptila trux)
285. 20-06: Almindelig Baldakinspinder (Linyphia triangularis)
286. 25-06: Theridion melanurum (Theridion melanurum)
287. 29-06: Hvepseedderkop (Argiope bruennichi)
288. 30-06: Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
289. 01-07: Argas vespertilionis (Argas vespertilionis)
290. 01-07: Hylyphantes graminicola (Hylyphantes graminicola)
291. 02-07: Snerreknopgalmide (Aceria galiobia)
292. 03-07: Klithjulspinder (Neoscona adianta)
293. 03-07: Tegenaria sp. (Tegenaria sp.)
294. 04-07: Havtorngalmide (Aceria hippophaena)
295. 04-07: Grøn Pighånd (Cheiracanthium virescens)
296. 04-07: Sektoredderkop (Zygiella atrica)
297. 04-07: Hypsosinga pygmaea (Hypsosinga pygmaea)
298. 04-07: Drassyllus praeficus (Drassyllus praeficus)
299. 04-07: Eriophyes platanoideus (Eriophyes platanoideus)
300. 04-07: Aculus laevis (Aculus laevis)
301. 04-07: Ellefiltgalmide (Acalitus brevitarsus)
302. 04-07: Aspegalmide (Phyllocoptes populi)
303. 05-07: Araniella alpica (Araniella alpica)
304. 05-07: Orange Hjulspinder (Araneus alsine)
305. 11-07: Aceria labiatiflorae (Aceria labiatiflorae)
306. 11-07: Leiobunum sp. (Leiobunum sp.)
307. 12-07: Birkeknopgalmide (Acalitus calycophthirus)
308. 13-07: Kæmpemejer (Odiellus spinosus)
309. 13-07: Cheiracanthium sp. (Cheiracanthium sp.)
310. 15-07: Philaeus chrysops (Philaeus chrysops)
311. 19-07: Ozyptila atomaria (Ozyptila atomaria)
312. 22-07: Pardosa lugubris (Pardosa lugubris)
313. 23-07: Lille Skovmejer (Oligolophus tridens)
314. 25-07: Zelotes subterraneus (Zelotes subterraneus)
315. 25-07: Aceria geranii (Aceria geranii)
316. 01-08: Rød Langbensmejer (Leiobunum rotundum)
317. 02-08: Eriophyes tetanothrix (Eriophyes tetanothrix)
318. 02-08: Spindler ubest. (Arachnida indet.)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator