Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
18. november 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Bløddyr (snegle og muslinger o.l.) i 2019 (Se første i 2019)

1. 17-11: Blåmusling (Mytilus edulis)
2. 17-11: Almindelig Topsnegl (Gibbula cineraria)
3. 17-11: Bøgesnegl (Lehmannia marginata)
4. 16-11: Leopardsnegl (Limax maximus)
5. 10-11: Gråsidesnegl (Arion circumscriptus)
6. 10-11: Sort Skovsnegl (Arion ater)
7. 10-11: Brunsnegl (Arion fuscus)
8. 10-11: Sortsidesnegl (Arion distinctus)
9. 10-11: Spædsnegl (Malacolimax tenellus)
10. 09-11: Konk (Buccinum undatum)
11. 09-11: Rødkonk (Neptunea antiqua)
12. 05-11: Pletbåndet Solsnegl (Candidula intersecta)
13. 03-11: Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
14. 02-11: Vandremusling (Dreissena polymorpha)
15. 02-11: Stor Dammusling (Anodonta cygnea)
16. 31-10: Solbærvindelsnegl (Vertigo antivertigo)
17. 31-10: Ribbestribet Vindelsnegl (Vertigo substriata)
18. 31-10: Græsvindelsnegl (Vertigo pygmaea)
19. 31-10: Skæv Vindelsnegl (Vertigo angustior)
20. 31-10: Net-Agersnegl (Deroceras reticulatum)
21. 31-10: Sumpvindelsnegl (Vertigo moulinsiana)
22. 27-10: Dværgkonk (Nassarius reticulatus)
23. 25-10: Kældersnegl (Limacus flavus)
24. 24-10: Håret Snegl (Trochulus hispidus)
25. 23-10: Havesnegl (Cepaea hortensis)
26. 23-10: Amerikansk Knivmusling (Ensis directus)
27. 23-10: Sværdskedemusling (Ensis ensis)
28. 22-10: Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
29. 22-10: Stor Strandsnegl (Littorina littorea)
30. 21-10: Plettet Voldsnegl (Cornu aspersum)
31. 20-10: Rød Skovsnegl (Arion rufus)
32. 20-10: Varierende Kammusling (Mimachlamys varia)
33. 20-10: Kratsnegl (Arianta arbustorum)
34. 20-10: Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
35. 18-10: Stillehavsøsters (Crassostrea gigas)
36. 14-10: Sepiablæksprutte (Sepia officinalis)
37. 13-10: Skovpantersnegl (Limax cinereo-niger)
38. 12-10: Østers (Ostrea edulis)
39. 12-10: Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
40. 10-10: Valsepuppesnegl (Columella edentula)
41. 10-10: Pæleorm ubest. (Teredinidae indet.)
42. 06-10: Tårnsnegl (Turritella communis)
43. 03-10: Vinkeltandssnegl (Lauria cylindracea)
44. 29-09: Hygromia cinctella (Hygromia cinctella)
45. 28-09: Agersnegl (Deroceras agreste)
46. 26-09: Hestemusling (Modiolus modiolus)
47. 26-09: Lille Knivmusling (Phaxas pellucidus)
48. 26-09: Almindelig Boremusling (Barnea candida)
49. 26-09: Lille Sadelmusling (Heteranomia squamula)
50. 26-09: Tøffelsnegl (Crepidula fornicata)
51. 26-09: Agatsnegl (Cochlicopa lubrica)
52. 26-09: Almindelig Sandmusling (Mya arenaria)
53. 26-09: Almindelig Hjertemusling (Cerastoderma edule)
54. 26-09: Pupilla pratensis (Pupilla pratensis)
55. 26-09: Kildevældsvindelsnegl (Vertigo geyeri)
56. 26-09: Lille Strandsnegl (Melarhaphe neritoides)
57. 25-09: Ribbet Græssnegl (Vallonia costata)
58. 24-09: Jomfruøsters (Aequipecten opercularis)
59. 24-09: Afstumpet Sandmusling (Mya truncata)
60. 24-09: Stor Sadelmusling (Pododesmus patelliformis)
61. 24-09: Barberknivmusling (Ensis siliqua)
62. 23-09: Amerikansk Boremusling (Petricola pholadiformis)
63. 23-09: Skovsnegl/Dræbersnegl ubest., samt bastarder (Arion ater / rufus / vulgaris / empiricorum)
64. 22-09: Øresnegl (Radix auricularia)
65. 19-09: Busksnegl (Fruticicola fruticum)
66. 17-09: Oval Græssnegl (Vallonia cf. excentrica)
67. 15-09: Stor Mosesnegl (Lymnaea stagnalis)
68. 15-09: Nøddesnegl (Monachoides incarnatus)
69. 15-09: Syvribbet Kammusling (Pseudamussium peslutrae)
70. 12-09: Ravsnegl ubest. (Succineidae indet.)
71. 12-09: Sandskornsnegl (Carychium minimum)
72. 09-09: Lille Foldsnegl (Clausilia bidentata)
73. 09-09: Slank Foldsnegl (Balea biplicata)
74. 08-09: Posthornsnegl (Planorbarius corneus)
75. 08-09: Kratnøddesnegl (Euomphalia strigella)
76. 07-09: Stor Solsnegl (Helicella itala)
77. 06-09: Smuk Trugmusling (Mactra stultorum)
78. 04-09: Almindelig Mosesnegl (Radix balthica)
79. 30-08: Sumpfoldsnegl (Clausilia pumila)
80. 24-08: Flodnerit (Theodoxus fluviatilis)
81. 23-08: Gærdesnegl (Balea perversa)
82. 15-08: Tykskallet Trugmusling (Spisula solida)
83. 14-08: Glissnegl (Zonitoides nitidus)
84. 12-08: Blæresnegl (Physa fontinalis)
85. 09-08: Lampesnegl (Helicigona lapicida)
86. 09-08: Almindelig Venusmusling (Chamelea striatula)
87. 07-08: Astartemusling (Astarte borealis)
88. 07-08: Have-/Lundsnegl (Cepaea indet.)
89. 02-08: Tæppemusling (Venerupis senegalensis)
90. 30-07: Deroceras sp. (Deroceras sp.)
91. 30-07: Østersømusling (Macoma balthica)
92. 30-07: Molboøsters (Arctica islandica)
93. 29-07: Dosiniamusling (Dosinia exoleta)
94. 27-07: Almindelig Skivesnegl (Planorbis planorbis)
95. 26-07: Karteusersnegl (Monacha cartusiana)
96. 23-07: Mysia (Mysia undata)
97. 18-07: Rødlig Rovsnegl (Aegopinella nitidula)
98. 18-07: Almindelig Vindeltrappesnegl (Epitonium clathrus)
99. 13-07: Knapsnegl (Discus rotundatus)
100. 11-07: Ungefødende Strandsnegl (Littorina saxatilis)
101. 10-07: Stor Dyndsnegl (Hydrobia ulvae)
102. 09-07: Stor Boremusling (Zirfaea crispata)
103. 08-07: Hulemusling (Hiatella arctica)
104. 30-06: Lille Ravsnegl (Succinella oblonga)
105. 29-06: Almindelig Ravsnegl (Succinea putris)
106. 23-06: Bygkornssnegl (Merdigera obscura)
107. 17-06: Bathyomphalus contortus (Bathyomphalus contortus)
108. 16-06: Lille Bønnemusling (Musculium lacustre)
109. 14-06: Hippeutis complanatus (Hippeutis complanatus)
110. 13-06: Stor Sumpsnegl (Viviparus contectus)
111. 13-06: Gulsidesnegl (Arion fasciatus)
112. 05-06: Bimpelsnegl (Pupilla muscorum)
113. 04-06: Brakvandshjertemusling (Cerastoderma glaucum)
114. 03-06: Lille Mosesnegl (S. palustris) (Stagnicola palustris)
115. 02-06: Stor Bønnemusling (Sphaerium corneum)
116. 26-05: Kølskivesnegl (Planorbis carinatus)
117. 26-05: Almindelig Sumpsnegl (Bithynia tentaculata)
118. 26-05: Skarpkølet Skivesnegl (Anisus vortex)
119. 24-05: Stor Østersømusling (Macoma calcarea)
120. 24-05: Pigget Hjertemusling (Acanthocardia echinata)
121. 24-05: Hvælvet Trugmusling (Spisula subtruncata)
122. 23-05: Almindelig Dammusling (Anodonta anatina)
123. 23-05: Huesnegl (Ancylus fluviatilis)
124. 22-05: Stor Boresnegl (Euspira catena)
125. 22-05: Flad Pebermusling (Scrobicularia plana)
126. 22-05: Kilemusling (Donax vittatus)
127. 19-05: Lille Skivesnegl (Gyraulus crista)
128. 18-05: Segmentina nitida (Segmentina nitida)
129. 15-05: Cernuella virgata (Cernuella virgata)
130. 14-05: Aplexa hypnorum (Aplexa hypnorum)
131. 11-05: Søcitron (Archidoris pseudoargus)
132. 11-05: Anisus leucostoma (Anisus leucostoma)
133. 05-05: Elliptisk Trugmusling (Spisula elliptica)
134. 04-05: Facelina bostoniensis (Facelina bostoniensis)
135. 29-04: Dammusling sp. (Anodonta sp.)
136. 27-04: Skællet Pigsnegl (Ocenebra erinaceus)
137. 21-04: Almindelig Tallerkenmusling (Tellina tenuis)
138. 21-04: Cylindersnegl (Cylichna cylindracea)
139. 14-04: Omphiscola glabra (Omphiscola glabra)
140. 09-04: Variabel Skallus (Lepidochitona cinerea)
141. 07-04: Stor Agatsnegl (Cochlicopa nitens)
142. 06-04: Buttet Dyndsnegl (Hydrobia ventrosa)
143. 06-04: Hydrobia sp. (Hydrobia sp.)
144. 03-04: Tvetandssnegl (Perforatella bidentata)
145. 03-04: Valvata macrostoma (Valvata macrostoma)
146. 30-03: Pæleorm (Teredo navalis)
147. 30-03: Butspiret Strandsnegl (Littorina obtusata)
148. 23-03: Kuglesnegl (Akera bullata)
149. 22-03: Pindsvinesnegl (Arion intermedius)
150. 17-03: Boresnegl sp. (Euspira sp.)
151. 17-03: Pelikanfod (Aporrhais pespelecani)
152. 17-03: Lille Tårnsnegl (Bittium reticulatum)
153. 16-03: Lille Rovsnegl (Aegopinella pura)
154. 11-03: Glatsnegl (Deroceras laeve)
155. 01-03: Stor Rovsnegl (Oxychilus draparnaudi)
156. 27-02: Lymnaea columellaris (Lymnaea columellaris)
157. 26-02: Topassnegl (Euconulus fulvus)
158. 26-02: Hvidløgssnegl (Oxychilus alliarius)
159. 22-02: Mosetopassnegl (Euconulus alderi)
160. 18-02: Krystalsnegl (Vitrea crystallina)
161. 17-02: Hampefrømusling (Corbula gibba)
162. 17-02: Buet Knivmusling (Ensis arcuatus)
163. 17-02: Halvribbet Tangsnegl (Onoba semicostata)
164. 17-02: Marmoreret Tangsnegl (Cingula semistriata)
165. 17-02: Marmoreret Musculus (Modiolarca subpicta)
166. 17-02: Stribet Tallerkenmusling (Tellina fabula)
167. 17-02: Venstresnoet Tårnsnegl (Marshallora adversa)
168. 17-02: Vinterglassnegl (Vitrina pellucida)
169. 17-02: Hueformet Albueskæl (Iothia fulva)
170. 17-02: Almindelig Nøddemusling (Nucula nitidosa)
171. 16-02: Stor Tangsnegl (Rissoa membranacea)
172. 16-02: Rav-Tangsnegl (Pusillina sarsii)
173. 15-02: Hvid Pebermusling (Abra alba)
174. 14-02: Nøgen Havesnegl (Arion hortensis)
175. 13-02: Hvidsidesnegl (Arion silvaticus)
176. 07-02: Glat Hjertemusling (Laevicardium crassum)
177. 06-02: Lille Agatsnegl (Cochlicopa lubricella)
178. 06-02: Priksnegl (Punctum pygmaeum)
179. 06-02: Skov-Sandskornsnegl (Carychium tridentatum)
180. 23-01: Sandskornvindelsnegl (Vertigo pusilla)
181. 23-01: Glat Græssnegl (Vallonia pulchella)
182. 12-01: Littorina fabalis/obtusata (Littorina fabalis/obtusata)
183. 12-01: Stribet Hestemusling (Modiolus adriaticus)
184. 10-01: Purpursnegl (Nucella lapillus)
185. 09-01: Oddermusling (Lutraria lutraria)
186. 05-01: Kælderrovsnegl (Oxychilus cellarius)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator