Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
18. november 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Andre dyr/organismer i 2019 (Se første i 2019)

1. 17-11: Lille broget kuglebænkebider (Armadillidium pulchellum)
2. 17-11: Rød Brandmand (Cyanea capillata)
3. 16-11: Ru Søpung (Ascidiella scabra)
4. 16-11: Hummer (Homarus gammarus)
5. 16-11: Taskekrabbe (Cancer pagurus)
6. 16-11: Grov Skælryg (Lepidonotus squamatus)
7. 16-11: Parallelsidet Søpung (Corella parallelogramma)
8. 16-11: Køllepolyp (Clava multicornis)
9. 15-11: Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
10. 14-11: Almindelig Vandmand (Aurelia aurita)
11. 14-11: Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
12. 11-11: Brakvandsrur (Balanus improvisus)
13. 11-11: Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
14. 10-11: Stor Grå Orm (Aporrectodea tuberculata)
15. 10-11: Agrobacterium tumefaciens (Agrobacterium tumefaciens)
16. 10-11: Kuglebænkebider sp. (Armadillidium sp.)
17. 09-11: Almindelig Hestereje (Crangon crangon)
18. 09-11: Dræbergople (Mnemiopsis leidyi)
19. 09-11: Almindelig Eremitkrebs (Pagurus bernhardus)
20. 09-11: Fjordreje (Palaemon adspersus)
21. 09-11: Almindelig Søstjerne (Asterias rubens)
22. 09-11: Almindelig Strandkrabbe (Carcinus maenas)
23. 08-11: Polydesmus sp. (Polydesmus sp.)
24. 08-11: Tang-Myside (Praunus flexuosus)
25. 08-11: Almindelig Tanglus (Idotea balthica)
26. 08-11: Brødkrummesvamp (Halichondria panicea)
27. 04-11: Brandorm (Eisenia fetida)
28. 04-11: Polydesmus angustus (Polydesmus angustus)
29. 03-11: Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
30. 03-11: Polydesmus denticulatus (Polydesmus denticulatus)
31. 02-11: Stankelbenskrabbe (Macropodia rostrata)
32. 02-11: Dødningehånd (Alcyonium digitatum)
33. 02-11: Galizisk Sumpkrebs (Astacus leptodactylus)
34. 02-11: Sønellike (Metridium senile)
35. 29-10: Branchipus schaefferi (Branchipus schaefferi)
36. 27-10: Stuborm (Dendrodrilus rubidus)
37. 27-10: Tangborre (Psammechinus miliaris)
38. 27-10: Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
39. 27-10: Sorthovedet bænkebider (Porcellio spinicornis)
40. 26-10: Gul Jordelsker (Geophilus flavus)
41. 26-10: Vortet Søpung (Ascidiella aspersa)
42. 25-10: Myrebænkebider (Platyarthrus hoffmannseggi)
43. 24-10: Stenskolopender (Lithobius forficatus)
44. 23-10: Lille Lædersøpung (Botrylloides leachi)
45. 23-10: Stor Lædersøpung (Botryllus schlosseri)
46. 20-10: Julus scanicus (Julus scanicus)
47. 20-10: Kuglekrebs (Lekanesphaera rugicauda)
48. 16-10: Rhombekrabbe (Goneplax rhomboides)
49. 14-10: Kugletusindben (Glomeris marginata)
50. 14-10: Løvskolopender (Lithobius melanops)
51. 13-10: Trekantorm (Pomatoceros triqueter)
52. 13-10: Sandorm (Arenicola marina)
53. 12-10: Signalkrebs (Pacifastacus leniusculus)
54. 09-10: Stribet bænkebider (Trachelipus rathkii)
55. 06-10: Rød Søfjer (Pennatula phosphorea)
56. 06-10: Søstrå (Virgularia mirabilis)
57. 06-10: Hydroides norvegicus (Hydroides norvegicus)
58. 06-10: Almindelig Svømmekrabbe (Liocarcinus depurator)
59. 05-10: Stor Bånd-Tusindben (Ommatoiulus sabulosus)
60. 05-10: Lungegople (Rhizostoma pulmo)
61. 28-09: Kiletusindben (Polydesmus complanatus)
62. 27-09: Julus sp. (Julus sp.)
63. 27-09: Bredt Bladmosdyr (Flustra foliacea)
64. 26-09: Clathrina coriacea (Clathrina coriacea)
65. 26-09: Mørk Sandhopper (Orchestia gammarellus)
66. 26-09: Tanglus ubest. (Idoteidae indet.)
67. 25-09: Efterårsdamrokke (Triops cancriformis)
68. 24-09: Sumpbænkebider (Ligidium hypnorum)
69. 24-09: Tangloppe sp. (Gammarus sp.)
70. 24-09: Regnorm sp. (Lumbricidae sp.)
71. 22-09: Tubifex ubest. (Tubifex sp.)
72. 22-09: Tangreje (Palaemon elegans)
73. 21-09: Furet Langhals (Lepas fascicularis)
74. 21-09: Boresvamp (Pione vastifica)
75. 19-09: Liglagen (Beggiatoa sp.)
76. 15-09: Sandkrabbe (Hyas araneus)
77. 13-09: Penseltusindben (Polyxenus lagurus)
78. 13-09: Havbænkebider (Ligia oceanica)
79. 07-09: Kølet Posthornsorm (Spirorbis tridentatus)
80. 05-09: Brakvandsreje (Palaemonetes varians)
81. 05-09: Neomysis integer (Neomysis integer)
82. 31-08: Tolappet Ribbegople (Bolinopsis infundibulum)
83. 31-08: Dugesia gonocephala (Dugesia gonocephala)
84. 31-08: Vandbænkebider (Asellus aquaticus)
85. 31-08: Almindelig Ferskvandstangloppe (Gammarus pulex)
86. 31-08: Megathrips lativentris (Megathrips lativentris)
87. 30-08: Bred bænkebider (Porcellio dilatatus)
88. 28-08: Pensel-Klippekrabbe (hemigrapsus takanoi)
89. 27-08: Kompasgople (Chrysaora hysoscella)
90. 25-08: Xestoiulus laeticollis (Xestoiulus laeticollis)
91. 21-08: Cylindroiulus sp. (Cylindroiulus sp.)
92. 20-08: Knopfodet Søanemone (Sagartiogeton laceratus)
93. 19-08: Goplelus (Hyperia galba)
94. 17-08: Polyzonium germanicum (Polyzonium germanicum)
95. 17-08: Moseskolopender (Lithobius calcaratus)
96. 16-08: Hesteigle (Haemopis sanguisuga)
97. 16-08: Flodkrebs (Astacus astacus)
98. 10-08: Leucochloridium paradoxum (Leucochloridium paradoxum)
99. 10-08: Uldhåndskrabbe (Eriocheir sinensis)
100. 09-08: Andeigle (Theromyzon tessulatum)
101. 09-08: Kølet Rur (Balanus crenatus)
102. 04-08: Jordskolopender (Geophilus sp.)
103. 04-08: Hundeigle (Erpobdella octoculata)
104. 03-08: Stor Regnorm (Lumbricus terrestris)
105. 03-08: Tubifex tubifex (Tubifex tubifex)
106. 03-08: Saintpauliatrips (Frankliniella occidentalis)
107. 01-08: Lavvandsrur (Semibalanus balanoides)
108. 01-08: Glat Hindemosdyr (Membranipora membranacea)
109. 01-08: Grøn Tanglus (Idotea chelipes)
110. 29-07: Fladnæset kuglebænkebider (Armadillidium nasutum)
111. 27-07: Haplothrips niger (Haplothrips niger)
112. 24-07: Lanice (Lanice conchilega)
113. 23-07: Caprella linearis (Caprella linearis)
114. 22-07: Stor broget kuglebænkebider (Armadillidium pictum)
115. 18-07: Gammarus lacustris (Gammarus lacustris)
116. 18-07: Almindelig Posthornsorm (Spirorbis spirorbis)
117. 18-07: Aeolothrips fasciatus (Aeolothrips fasciatus)
118. 16-07: Blå Brandmand (Cyanea lamarckii)
119. 14-07: Lysegrøn Bruskigle (Glossiphonia complanata)
120. 13-07: Glat kambænkebider (Haplophthalmus danicus)
121. 13-07: Træcylindertusindben (Cylindroiulus punctatus)
122. 13-07: Barktrådtusindben (Nemasoma varicorne)
123. 12-07: Lakselus (Lepeophtheirus salmonis)
124. 11-07: Leucochloridium perturbatum (Leucochloridium perturbatum )
125. 11-07: Skæv Rur (Verruca stroemia)
126. 11-07: Lægeigle (Hirudo medicinalis)
127. 11-07: Stor Rur (Balanus balanus)
128. 10-07: Grøn Nereis (Alitta virens)
129. 10-07: Almindelig Tangloppe (Gammarus locusta)
130. 09-07: Pigget Hindemosdyr (Electra pilosa)
131. 08-07: Jomfruhummer (Nephrops norvegicus)
132. 08-07: Pindsvinepolyp (Hydractinia echinata)
133. 08-07: Græsfrøgallenematod (Anguina agrostis)
134. 07-07: Rotaria rotatoria (Rotaria rotatoria)
135. 29-06: Enkytræ (Enchytraeidae indet.)
136. 24-06: Frankliniella tenuicornis (Frankliniella tenuicornis)
137. 24-06: Muslingekrebs ubest. (Ostracoda indet.)
138. 23-06: Rødankret Bægergople (Haliclystus auricula)
139. 22-06: Proteroiulus fuscus (Proteroiulus fuscus)
140. 22-06: Aeolothrips vittatus (Aeolothrips vittatus)
141. 18-06: Blodrød Jordskolopender (Pachymerium ferrugineum)
142. 12-06: Trådorm ubest. (Mermithidae indet.)
143. 03-06: Havetusindben (Cylindroiulus caeruleocinctus)
144. 02-06: Julidae ubest. (Julidae indet.)
145. 31-05: Lys Sandhopper (Talitrus saltator)
146. 30-05: Trekantpolyp (Dynamena pumila)
147. 25-05: Urnesvamp (Sycon ciliatum)
148. 25-05: Almindelig Søpung (Ciona intestinalis)
149. 25-05: Aeolothrips albicinctus (Aeolothrips albicinctus)
150. 24-05: Almindelig Sømus (Echinocardium cordatum)
151. 24-05: Boreorm (Polydora ciliata)
152. 24-05: Pigget Søstjerne (Marthasterias glacialis)
153. 24-05: Glat Søpung (Ascidia virginea)
154. 23-05: Grøn Ferskvandssvamp (Spongilla lacustris)
155. 23-05: Buskmosdyr (Scrupocellaria scruposa)
156. 18-05: Almindelig Slangestjerne (Ophiura albida)
157. 17-05: Skovregnorm (Lumbricus rubellus)
158. 09-05: Almindelig Dafnie (Daphnia pulex)
159. 09-05: Cyclopoida, Ubest (Cyclopoida, Indet)
160. 07-05: Forårsdamrokke (Lepidurus apus)
161. 07-05: Muslingeskalkrebs (Lynceus brachyurus)
162. 05-05: Almindelig Nereis (Hediste diversicolor)
163. 05-05: Geophilus proximus (Geophilus proximus)
164. 28-04: Stikkelsbærsøpung (Dendrodoa grossularia)
165. 27-04: Ophyiulus pilosus (Ophyiulus pilosus)
166. 21-04: Frynseorm sp. (Nereis sp.)
167. 21-04: Almindelig Slikkrebs (Corophium volutator)
168. 20-04: Glat Svømmekrabbe (Liocarcinus holsatus)
169. 19-04: Ribbegople ubest. (Ctenophora indet.)
170. 18-04: Kyst-Skolopender (Strigamia maritima)
171. 18-04: Polycelis nigra (Polycelis nigra)
172. 17-04: Sarsia tubulosa (Sarsia tubulosa)
173. 16-04: Skælpølse (Psolus phantapus)
174. 16-04: Grov Mudderslangestjerne (Amphiura chiajei)
175. 16-04: Stor Slangestjerne (Ophiura ophiura)
176. 16-04: Kamstjerne (Astropecten irregularis)
177. 16-04: Guldmus (Aphrodita aculeata)
178. 15-04: Lithobius erythrocephalus (Lithobius erythrocephalus)
179. 14-04: Cylindroiulus britannicus (Cylindroiulus britannicus)
180. 14-04: Bækorm (Eiseniella tetraedra)
181. 14-04: Forårsfereje (Eubranchipus grubii)
182. 06-04: Maskekrabbe (Corystes cassivelaunus)
183. 30-03: Fjordsvamp (Chalinula limbata)
184. 30-03: Pælekrebs (Limnoria lignorum)
185. 24-03: Firepladet Rur (Elminius modestus)
186. 24-03: Craspedosoma rawlinsi (Craspedosoma rawlinsi)
187. 24-03: Schendyla nemorensis (Schendyla nemorensis)
188. 23-03: Proasellus coxalis (Proasellus coxalis)
189. 23-03: Filigranorm (Filograna implexa)
190. 22-03: Almindelig Søtand (Antalis entalis)
191. 22-03: Kort Jordelsker (Geophilus truncorum)
192. 21-03: Bacillothrips nobilis (Bacillothrips nobilis)
193. 16-03: Thrips atratus (Thrips atratus)
194. 11-03: Julus scandinavius (Julus scandinavius)
195. 02-03: Membranipora sp. (Membranipora sp.)
196. 02-03: Stigmatogaster subterraneus (Stigmatogaster subterraneus)
197. 28-02: Jassa falcata (Jassa falcata)
198. 27-02: Planaria torva (Planaria torva)
199. 24-02: Plettet Tusindben (Blaniulus guttulatus)
200. 23-02: Lille sandhopper (Deshayesorchestia deshayesii)
201. 16-02: Askekræft (Pseudomonas savastanoi pv. fraxini)
202. 13-02: Gevirsvamp (Haliclona oculata)
203. 12-02: Lige Kambørsteorm (Lagis koreni)
204. 10-02: Cylindroiulus parisiorum (Cylindroiulus parisiorum)
205. 10-02: Oxidus gracilis (Oxidus gracilis)
206. 08-02: Grenet Rørpolyp (Ectopleura larynx)
207. 29-01: Phlaeothrips coriaceus (Phlaeothrips coriaceus)
208. 19-01: Stosatea italica (Stosatea italica)
209. 12-01: Haliclona rosea (Haliclona rosea)
210. 12-01: Rørbyggende Slikkrebs (Corophium insidiosum)
211. 10-01: Lumbriculus variegatus (Lumbriculus variegatus)
212. 02-01: Smalt Bladmosdyr (Securiflustra securifrons)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator