Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
20. juni 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Andre dyr/organismer i 2019 (Se første i 2019)

1. 18-06: Stenskolopender (Lithobius forficatus)
2. 17-06: Myrebænkebider (Platyarthrus hoffmannseggi)
3. 17-06: Jordskolopender (Geophilus sp.)
4. 17-06: Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
5. 16-06: Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
6. 16-06: Almindelig Strandkrabbe (Carcinus maenas)
7. 16-06: Penseltusindben (Polyxenus lagurus)
8. 16-06: Pigget Hindemosdyr (Electra pilosa)
9. 16-06: Kuglebænkebider sp. (Armadillidium sp.)
10. 14-06: Aeolothrips fasciatus (Aeolothrips fasciatus)
11. 13-06: Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
12. 13-06: Fjordreje (Palaemon adspersus)
13. 12-06: Trådorm ubest. (Mermithidae indet.)
14. 10-06: Agrobacterium tumefaciens (Agrobacterium tumefaciens)
15. 09-06: Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
16. 08-06: Sorthovedet bænkebider (Porcellio spinicornis)
17. 08-06: Tangreje (Palaemon elegans)
18. 05-06: Almindelig Ferskvandstangloppe (Gammarus pulex)
19. 05-06: Hesteigle (Haemopis sanguisuga)
20. 05-06: Stor Bånd-Tusindben (Ommatoiulus sabulosus)
21. 03-06: Havetusindben (Cylindroiulus caeruleocinctus)
22. 02-06: Almindelig Vandmand (Aurelia aurita)
23. 02-06: Julidae ubest. (Julidae indet.)
24. 02-06: Almindelig Søstjerne (Asterias rubens)
25. 02-06: Sandorm (Arenicola marina)
26. 01-06: Polydesmus angustus (Polydesmus angustus)
27. 01-06: Taskekrabbe (Cancer pagurus)
28. 31-05: Mørk Sandhopper (Orchestia gammarellus)
29. 31-05: Almindelig Posthornsorm (Spirorbis spirorbis)
30. 31-05: Hundeigle (Erpobdella octoculata)
31. 31-05: Vandbænkebider (Asellus aquaticus)
32. 31-05: Kølet Posthornsorm (Spirorbis tridentatus)
33. 31-05: Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
34. 31-05: Lys Sandhopper (Talitrus saltator)
35. 31-05: Megathrips lativentris (Megathrips lativentris)
36. 30-05: Stor Rur (Balanus balanus)
37. 30-05: Brødkrummesvamp (Halichondria panicea)
38. 30-05: Trekantpolyp (Dynamena pumila)
39. 30-05: Kølet Rur (Balanus crenatus)
40. 30-05: Glat Hindemosdyr (Membranipora membranacea)
41. 29-05: Almindelig Eremitkrebs (Pagurus bernhardus)
42. 29-05: Almindelig Svømmekrabbe (Liocarcinus depurator)
43. 28-05: Blå Brandmand (Cyanea lamarckii)
44. 26-05: Rød Brandmand (Cyanea capillata)
45. 26-05: Knopfodet Søanemone (Sagartiogeton laceratus)
46. 25-05: Almindelig Søpung (Ciona intestinalis)
47. 25-05: Aeolothrips albicinctus (Aeolothrips albicinctus)
48. 25-05: Lille Lædersøpung (Botrylloides leachi)
49. 25-05: Vortet Søpung (Ascidiella aspersa)
50. 25-05: Grov Skælryg (Lepidonotus squamatus)
51. 25-05: Stor Lædersøpung (Botryllus schlosseri)
52. 25-05: Urnesvamp (Sycon ciliatum)
53. 24-05: Bredt Bladmosdyr (Flustra foliacea)
54. 24-05: Glat Søpung (Ascidia virginea)
55. 24-05: Boresvamp (Pione vastifica)
56. 24-05: Pigget Søstjerne (Marthasterias glacialis)
57. 24-05: Boreorm (Polydora ciliata)
58. 24-05: Hydroides norvegicus (Hydroides norvegicus)
59. 24-05: Almindelig Sømus (Echinocardium cordatum)
60. 24-05: Lanice (Lanice conchilega)
61. 23-05: Flodkrebs (Astacus astacus)
62. 23-05: Buskmosdyr (Scrupocellaria scruposa)
63. 23-05: Grøn Ferskvandssvamp (Spongilla lacustris)
64. 22-05: Stankelbenskrabbe (Macropodia rostrata)
65. 22-05: Trekantorm (Pomatoceros triqueter)
66. 22-05: Kugletusindben (Glomeris marginata)
67. 19-05: Signalkrebs (Pacifastacus leniusculus)
68. 18-05: Almindelig Slangestjerne (Ophiura albida)
69. 17-05: Blodrød Jordskolopender (Pachymerium ferrugineum)
70. 17-05: Skovregnorm (Lumbricus rubellus)
71. 14-05: Almindelig Hestereje (Crangon crangon)
72. 12-05: Lille broget kuglebænkebider (Armadillidium pulchellum)
73. 09-05: Cyclopoida, Ubest (Cyclopoida, Indet)
74. 09-05: Muslingekrebs ubest. (Ostracoda indet.)
75. 09-05: Almindelig Dafnie (Daphnia pulex)
76. 09-05: Cylindroiulus sp. (Cylindroiulus sp.)
77. 07-05: Muslingeskalkrebs (Lynceus brachyurus)
78. 07-05: Forårsdamrokke (Lepidurus apus)
79. 05-05: Stuborm (Dendrodrilus rubidus)
80. 05-05: Almindelig Nereis (Hediste diversicolor)
81. 05-05: Geophilus proximus (Geophilus proximus)
82. 02-05: Regnorm sp. (Lumbricidae sp.)
83. 01-05: Kuglekrebs (Lekanesphaera rugicauda)
84. 30-04: Glat kambænkebider (Haplophthalmus danicus)
85. 28-04: Sønellike (Metridium senile)
86. 28-04: Tangborre (Psammechinus miliaris)
87. 28-04: Stikkelsbærsøpung (Dendrodoa grossularia)
88. 28-04: Sandkrabbe (Hyas araneus)
89. 27-04: Ophyiulus pilosus (Ophyiulus pilosus)
90. 27-04: Kiletusindben (Polydesmus complanatus)
91. 26-04: Polyzonium germanicum (Polyzonium germanicum)
92. 26-04: Julus sp. (Julus sp.)
93. 24-04: Polydesmus sp. (Polydesmus sp.)
94. 22-04: Tangloppe sp. (Gammarus sp.)
95. 21-04: Frynseorm sp. (Nereis sp.)
96. 21-04: Løvskolopender (Lithobius melanops)
97. 21-04: Almindelig Slikkrebs (Corophium volutator)
98. 20-04: Glat Svømmekrabbe (Liocarcinus holsatus)
99. 20-04: Træcylindertusindben (Cylindroiulus punctatus)
100. 19-04: Ribbegople ubest. (Ctenophora indet.)
101. 19-04: Lavvandsrur (Semibalanus balanoides)
102. 18-04: Kyst-Skolopender (Strigamia maritima)
103. 18-04: Polycelis nigra (Polycelis nigra)
104. 18-04: Brakvandsrur (Balanus improvisus)
105. 17-04: Barktrådtusindben (Nemasoma varicorne)
106. 17-04: Sarsia tubulosa (Sarsia tubulosa)
107. 16-04: Skælpølse (Psolus phantapus)
108. 16-04: Jomfruhummer (Nephrops norvegicus)
109. 16-04: Grov Mudderslangestjerne (Amphiura chiajei)
110. 16-04: Kamstjerne (Astropecten irregularis)
111. 16-04: Stor Slangestjerne (Ophiura ophiura)
112. 16-04: Stribet bænkebider (Trachelipus rathkii)
113. 16-04: Guldmus (Aphrodita aculeata)
114. 16-04: Rød Søfjer (Pennatula phosphorea)
115. 15-04: Lithobius erythrocephalus (Lithobius erythrocephalus)
116. 14-04: Cylindroiulus britannicus (Cylindroiulus britannicus)
117. 14-04: Bækorm (Eiseniella tetraedra)
118. 14-04: Forårsfereje (Eubranchipus grubii)
119. 09-04: Ru Søpung (Ascidiella scabra)
120. 06-04: Maskekrabbe (Corystes cassivelaunus)
121. 30-03: Fjordsvamp (Chalinula limbata)
122. 30-03: Enkytræ (Enchytraeidae indet.)
123. 30-03: Pælekrebs (Limnoria lignorum)
124. 30-03: Gul Jordelsker (Geophilus flavus)
125. 28-03: Caprella linearis (Caprella linearis)
126. 24-03: Craspedosoma rawlinsi (Craspedosoma rawlinsi)
127. 24-03: Firepladet Rur (Elminius modestus)
128. 24-03: Schendyla nemorensis (Schendyla nemorensis)
129. 23-03: Proasellus coxalis (Proasellus coxalis)
130. 23-03: Filigranorm (Filograna implexa)
131. 23-03: Havbænkebider (Ligia oceanica)
132. 22-03: Almindelig Søtand (Antalis entalis)
133. 22-03: Kort Jordelsker (Geophilus truncorum)
134. 21-03: Bacillothrips nobilis (Bacillothrips nobilis)
135. 17-03: Stor broget kuglebænkebider (Armadillidium pictum)
136. 16-03: Proteroiulus fuscus (Proteroiulus fuscus)
137. 16-03: Moseskolopender (Lithobius calcaratus)
138. 16-03: Thrips atratus (Thrips atratus)
139. 11-03: Julus scandinavius (Julus scandinavius)
140. 02-03: Membranipora sp. (Membranipora sp.)
141. 02-03: Stigmatogaster subterraneus (Stigmatogaster subterraneus)
142. 28-02: Stor Regnorm (Lumbricus terrestris)
143. 28-02: Jassa falcata (Jassa falcata)
144. 27-02: Tubifex ubest. (Tubifex sp.)
145. 27-02: Planaria torva (Planaria torva)
146. 26-02: Liglagen (Beggiatoa sp.)
147. 24-02: Plettet Tusindben (Blaniulus guttulatus)
148. 23-02: Lille sandhopper (Deshayesorchestia deshayesii)
149. 17-02: Dødningehånd (Alcyonium digitatum)
150. 16-02: Askekræft (Pseudomonas savastanoi pv. fraxini)
151. 13-02: Gevirsvamp (Haliclona oculata)
152. 12-02: Lige Kambørsteorm (Lagis koreni)
153. 10-02: Cylindroiulus parisiorum (Cylindroiulus parisiorum)
154. 10-02: Oxidus gracilis (Oxidus gracilis)
155. 08-02: Almindelig Tangloppe (Gammarus locusta)
156. 08-02: Grenet Rørpolyp (Ectopleura larynx)
157. 29-01: Phlaeothrips coriaceus (Phlaeothrips coriaceus)
158. 22-01: Kompasgople (Chrysaora hysoscella)
159. 19-01: Stosatea italica (Stosatea italica)
160. 12-01: Haliclona rosea (Haliclona rosea)
161. 12-01: Rørbyggende Slikkrebs (Corophium insidiosum)
162. 12-01: Pindsvinepolyp (Hydractinia echinata)
163. 10-01: Lumbriculus variegatus (Lumbriculus variegatus)
164. 02-01: Smalt Bladmosdyr (Securiflustra securifrons)
165. 02-01: Hummer (Homarus gammarus)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator