Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
6. december 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Andre dyr/organismer i 2019 (Se sidste i 2019)

1. 01-01: Almindelig Posthornsorm (Spirorbis spirorbis)
2. 01-01: Stor Regnorm (Lumbricus terrestris)
3. 01-01: Agrobacterium tumefaciens (Agrobacterium tumefaciens)
4. 01-01: Brakvandsrur (Balanus improvisus)
5. 01-01: Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
6. 01-01: Penseltusindben (Polyxenus lagurus)
7. 01-01: Craspedosoma rawlinsi (Craspedosoma rawlinsi)
8. 01-01: Mørk Sandhopper (Orchestia gammarellus)
9. 01-01: Jordskolopender (Geophilus sp.)
10. 01-01: Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
11. 01-01: Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
12. 01-01: Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
13. 01-01: Rød Brandmand (Cyanea capillata)
14. 01-01: Stenskolopender (Lithobius forficatus)
15. 01-01: Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
16. 02-01: Smalt Bladmosdyr (Securiflustra securifrons)
17. 02-01: Stribet bænkebider (Trachelipus rathkii)
18. 02-01: Hummer (Homarus gammarus)
19. 03-01: Jassa falcata (Jassa falcata)
20. 04-01: Kugletusindben (Glomeris marginata)
21. 04-01: Tangloppe sp. (Gammarus sp.)
22. 05-01: Almindelig Søstjerne (Asterias rubens)
23. 05-01: Trekantorm (Pomatoceros triqueter)
24. 05-01: Glat Hindemosdyr (Membranipora membranacea)
25. 05-01: Enkytræ (Enchytraeidae indet.)
26. 05-01: Kiletusindben (Polydesmus complanatus)
27. 05-01: Almindelig Strandkrabbe (Carcinus maenas)
28. 05-01: Sorthovedet bænkebider (Porcellio spinicornis)
29. 05-01: Almindelig Vandmand (Aurelia aurita)
30. 05-01: Lys Sandhopper (Talitrus saltator)
31. 05-01: Glat Søpung (Ascidia virginea)
32. 05-01: Pindsvinepolyp (Hydractinia echinata)
33. 05-01: Polydesmus sp. (Polydesmus sp.)
34. 06-01: Taskekrabbe (Cancer pagurus)
35. 09-01: Firepladet Rur (Elminius modestus)
36. 09-01: Almindelig Sømus (Echinocardium cordatum)
37. 09-01: Filigranorm (Filograna implexa)
38. 09-01: Askekræft (Pseudomonas savastanoi pv. fraxini)
39. 10-01: Lumbriculus variegatus (Lumbriculus variegatus)
40. 10-01: Lanice (Lanice conchilega)
41. 10-01: Stor Rur (Balanus balanus)
42. 10-01: Boresvamp (Pione vastifica)
43. 12-01: Trekantpolyp (Dynamena pumila)
44. 12-01: Pigget Hindemosdyr (Electra pilosa)
45. 12-01: Fjordsvamp (Chalinula limbata)
46. 12-01: Lithobius erythrocephalus (Lithobius erythrocephalus)
47. 12-01: Rørbyggende Slikkrebs (Corophium insidiosum)
48. 12-01: Lige Kambørsteorm (Lagis koreni)
49. 12-01: Stor Lædersøpung (Botryllus schlosseri)
50. 12-01: Boreorm (Polydora ciliata)
51. 12-01: Haliclona rosea (Haliclona rosea)
52. 12-01: Kølet Rur (Balanus crenatus)
53. 12-01: Almindelig Eremitkrebs (Pagurus bernhardus)
54. 14-01: Moseskolopender (Lithobius calcaratus)
55. 14-01: Barktrådtusindben (Nemasoma varicorne)
56. 19-01: Stosatea italica (Stosatea italica)
57. 19-01: Myrebænkebider (Platyarthrus hoffmannseggi)
58. 19-01: Glat kambænkebider (Haplophthalmus danicus)
59. 20-01: Sandorm (Arenicola marina)
60. 21-01: Kuglebænkebider sp. (Armadillidium sp.)
61. 22-01: Bredt Bladmosdyr (Flustra foliacea)
62. 22-01: Vortet Søpung (Ascidiella aspersa)
63. 22-01: Buskmosdyr (Scrupocellaria scruposa)
64. 22-01: Kompasgople (Chrysaora hysoscella)
65. 29-01: Phlaeothrips coriaceus (Phlaeothrips coriaceus)
66. 02-02: Stuborm (Dendrodrilus rubidus)
67. 07-02: Cylindroiulus sp. (Cylindroiulus sp.)
68. 07-02: Løvskolopender (Lithobius melanops)
69. 08-02: Brødkrummesvamp (Halichondria panicea)
70. 08-02: Kølet Posthornsorm (Spirorbis tridentatus)
71. 08-02: Membranipora sp. (Membranipora sp.)
72. 08-02: Almindelig Tangloppe (Gammarus locusta)
73. 08-02: Grenet Rørpolyp (Ectopleura larynx)
74. 10-02: Regnorm sp. (Lumbricidae sp.)
75. 10-02: Cylindroiulus parisiorum (Cylindroiulus parisiorum)
76. 10-02: Havbænkebider (Ligia oceanica)
77. 10-02: Oxidus gracilis (Oxidus gracilis)
78. 12-02: Vandbænkebider (Asellus aquaticus)
79. 12-02: Almindelig Ferskvandstangloppe (Gammarus pulex)
80. 12-02: Træcylindertusindben (Cylindroiulus punctatus)
81. 12-02: Blodrød Jordskolopender (Pachymerium ferrugineum)
82. 13-02: Gevirsvamp (Haliclona oculata)
83. 14-02: Julidae ubest. (Julidae indet.)
84. 15-02: Jomfruhummer (Nephrops norvegicus)
85. 16-02: Megathrips lativentris (Megathrips lativentris)
86. 16-02: Lille sandhopper (Deshayesorchestia deshayesii)
87. 17-02: Dødningehånd (Alcyonium digitatum)
88. 17-02: Sønellike (Metridium senile)
89. 17-02: Gul Jordelsker (Geophilus flavus)
90. 18-02: Almindelig Nereis (Hediste diversicolor)
91. 19-02: Knopfodet Søanemone (Sagartiogeton laceratus)
92. 22-02: Almindelig Dafnie (Daphnia pulex)
93. 23-02: Cyclopoida, Ubest (Cyclopoida, Indet)
94. 23-02: Proasellus coxalis (Proasellus coxalis)
95. 23-02: Julus sp. (Julus sp.)
96. 24-02: Almindelig Svømmekrabbe (Liocarcinus depurator)
97. 24-02: Plettet Tusindben (Blaniulus guttulatus)
98. 24-02: Stor Slangestjerne (Ophiura ophiura)
99. 24-02: Sandkrabbe (Hyas araneus)
100. 26-02: Liglagen (Beggiatoa sp.)
101. 27-02: Planaria torva (Planaria torva)
102. 27-02: Flodkrebs (Astacus astacus)
103. 27-02: Tubifex ubest. (Tubifex sp.)
104. 27-02: Almindelig Hestereje (Crangon crangon)
105. 01-03: Havetusindben (Cylindroiulus caeruleocinctus)
106. 01-03: Stigmatogaster subterraneus (Stigmatogaster subterraneus)
107. 02-03: Skovregnorm (Lumbricus rubellus)
108. 10-03: Kort Jordelsker (Geophilus truncorum)
109. 11-03: Julus scandinavius (Julus scandinavius)
110. 13-03: Forårsfereje (Eubranchipus grubii)
111. 14-03: Forårsdamrokke (Lepidurus apus)
112. 16-03: Hydroides norvegicus (Hydroides norvegicus)
113. 16-03: Bækorm (Eiseniella tetraedra)
114. 16-03: Thrips atratus (Thrips atratus)
115. 16-03: Proteroiulus fuscus (Proteroiulus fuscus)
116. 17-03: Stor broget kuglebænkebider (Armadillidium pictum)
117. 20-03: Ribbegople ubest. (Ctenophora indet.)
118. 21-03: Bacillothrips nobilis (Bacillothrips nobilis)
119. 22-03: Polydesmus angustus (Polydesmus angustus)
120. 22-03: Dugesia gonocephala (Dugesia gonocephala)
121. 22-03: Almindelig Søtand (Antalis entalis)
122. 24-03: Almindelig Slikkrebs (Corophium volutator)
123. 24-03: Schendyla nemorensis (Schendyla nemorensis)
124. 28-03: Caprella linearis (Caprella linearis)
125. 30-03: Pælekrebs (Limnoria lignorum)
126. 30-03: Fjordreje (Palaemon adspersus)
127. 30-03: Almindelig Søpung (Ciona intestinalis)
128. 30-03: Tangborre (Psammechinus miliaris)
129. 31-03: Lille broget kuglebænkebider (Armadillidium pulchellum)
130. 03-04: Hesteigle (Haemopis sanguisuga)
131. 06-04: Maskekrabbe (Corystes cassivelaunus)
132. 07-04: Frynseorm sp. (Nereis sp.)
133. 08-04: Trådorm ubest. (Mermithidae indet.)
134. 09-04: Ru Søpung (Ascidiella scabra)
135. 09-04: Stankelbenskrabbe (Macropodia rostrata)
136. 13-04: Tangreje (Palaemon elegans)
137. 14-04: Hundeigle (Erpobdella octoculata)
138. 14-04: Cylindroiulus britannicus (Cylindroiulus britannicus)
139. 16-04: Guldmus (Aphrodita aculeata)
140. 16-04: Rød Søfjer (Pennatula phosphorea)
141. 16-04: Pigget Søstjerne (Marthasterias glacialis)
142. 16-04: Kamstjerne (Astropecten irregularis)
143. 16-04: Grov Mudderslangestjerne (Amphiura chiajei)
144. 16-04: Skælpølse (Psolus phantapus)
145. 17-04: Sarsia tubulosa (Sarsia tubulosa)
146. 18-04: Kyst-Skolopender (Strigamia maritima)
147. 18-04: Polycelis nigra (Polycelis nigra)
148. 19-04: Lavvandsrur (Semibalanus balanoides)
149. 20-04: Glat Svømmekrabbe (Liocarcinus holsatus)
150. 21-04: Gammarus lacustris (Gammarus lacustris)
151. 26-04: Polyzonium germanicum (Polyzonium germanicum)
152. 27-04: Ophyiulus pilosus (Ophyiulus pilosus)
153. 28-04: Stikkelsbærsøpung (Dendrodoa grossularia)
154. 01-05: Kuglekrebs (Lekanesphaera rugicauda)
155. 01-05: Aeolothrips albicinctus (Aeolothrips albicinctus)
156. 05-05: Geophilus proximus (Geophilus proximus)
157. 07-05: Muslingeskalkrebs (Lynceus brachyurus)
158. 09-05: Muslingekrebs ubest. (Ostracoda indet.)
159. 15-05: Aeolothrips fasciatus (Aeolothrips fasciatus)
160. 16-05: Signalkrebs (Pacifastacus leniusculus)
161. 18-05: Almindelig Slangestjerne (Ophiura albida)
162. 21-05: Stor Bånd-Tusindben (Ommatoiulus sabulosus)
163. 23-05: Grøn Ferskvandssvamp (Spongilla lacustris)
164. 24-05: Urnesvamp (Sycon ciliatum)
165. 24-05: Blå Brandmand (Cyanea lamarckii)
166. 25-05: Grov Skælryg (Lepidonotus squamatus)
167. 25-05: Lille Lædersøpung (Botrylloides leachi)
168. 22-06: Aeolothrips vittatus (Aeolothrips vittatus)
169. 22-06: Dræbergople (Mnemiopsis leidyi)
170. 23-06: Rødankret Bægergople (Haliclystus auricula)
171. 24-06: Frankliniella tenuicornis (Frankliniella tenuicornis)
172. 27-06: Grøn Tanglus (Idotea chelipes)
173. 01-07: Furet Langhals (Lepas fascicularis)
174. 07-07: Rotaria rotatoria (Rotaria rotatoria)
175. 08-07: Græsfrøgallenematod (Anguina agrostis)
176. 10-07: Grøn Nereis (Alitta virens)
177. 11-07: Lægeigle (Hirudo medicinalis)
178. 11-07: Skæv Rur (Verruca stroemia)
179. 11-07: Leucochloridium perturbatum (Leucochloridium perturbatum )
180. 12-07: Lakselus (Lepeophtheirus salmonis)
181. 14-07: Lysegrøn Bruskigle (Glossiphonia complanata)
182. 16-07: Sumpbænkebider (Ligidium hypnorum)
183. 16-07: Almindelig Tanglus (Idotea balthica)
184. 17-07: Pensel-Klippekrabbe (hemigrapsus takanoi)
185. 23-07: Fladnæset kuglebænkebider (Armadillidium nasutum)
186. 27-07: Haplothrips niger (Haplothrips niger)
187. 27-07: Andeigle (Theromyzon tessulatum)
188. 02-08: Saintpauliatrips (Frankliniella occidentalis)
189. 03-08: Tubifex tubifex (Tubifex tubifex)
190. 10-08: Leucochloridium paradoxum (Leucochloridium paradoxum)
191. 10-08: Uldhåndskrabbe (Eriocheir sinensis)
192. 19-08: Goplelus (Hyperia galba)
193. 19-08: Lungegople (Rhizostoma pulmo)
194. 25-08: Xestoiulus laeticollis (Xestoiulus laeticollis)
195. 30-08: Bred bænkebider (Porcellio dilatatus)
196. 31-08: Tolappet Ribbegople (Bolinopsis infundibulum)
197. 01-09: Efterårsdamrokke (Triops cancriformis)
198. 05-09: Brakvandsreje (Palaemonetes varians)
199. 05-09: Neomysis integer (Neomysis integer)
200. 13-09: Tanglus ubest. (Idoteidae indet.)
201. 26-09: Clathrina coriacea (Clathrina coriacea)
202. 06-10: Søstrå (Virgularia mirabilis)
203. 16-10: Rhombekrabbe (Goneplax rhomboides)
204. 18-10: Brandorm (Eisenia fetida)
205. 20-10: Julus scanicus (Julus scanicus)
206. 27-10: Branchipus schaefferi (Branchipus schaefferi)
207. 02-11: Galizisk Sumpkrebs (Astacus leptodactylus)
208. 03-11: Polydesmus denticulatus (Polydesmus denticulatus)
209. 08-11: Tang-Myside (Praunus flexuosus)
210. 10-11: Stor Grå Orm (Aporrectodea tuberculata)
211. 16-11: Køllepolyp (Clava multicornis)
212. 16-11: Parallelsidet Søpung (Corella parallelogramma)
213. 20-11: Lernaeenicus sprattae (Lernaeenicus sprattae)
214. 21-11: Torskens Gælleorm (Lernaeocera branchialis)
215. 23-11: Mørk Troldhummer (Galathea squamifera)
216. 23-11: Ru Tanglus (Idotea granulosa)
217. 23-11: Flad Nereis (Platynereis dumerilii)
218. 23-11: Calliopius laeviusculus (Calliopius laeviusculus)
219. 23-11: Strandtusindben (Cylindroiulus latestriatus)
220. 01-12: Leptocheirus pilosus (Leptocheirus pilosus)
221. 01-12: Jaera albifrons (Jaera albifrons)
222. 01-12: Klotanglus sp. (Tanaidacea sp.)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator