Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
7. juli 2020
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Svampe og slimsvampe i 2020 (Se første i 2020)

1. 06-07: Taphrina populina (Taphrina populina)
2. 06-07: Abrikosporesvamp (Frantisekia mentschulensis)
3. 06-07: Skællet Stilkporesvamp (Polyporus squamosus)
4. 06-07: Enekølle-Bævrerust (Gymnosporangium clavariiforme)
5. 06-07: Hundegræsrust (Uromyces dactylidis)
6. 05-07: Snehvid Blækhat (Coprinopsis nivea)
7. 05-07: Almindelig Skønpig (Steccherinum ochraceum)
8. 05-07: Høslætsvamp (Panaeolus foenisecii)
9. 05-07: Knippe-Læderskål (Merismodes fasciculata)
10. 05-07: Kulvulkan-Cinnobersvamp (Flammocladiella decora)
11. 05-07: Netstokket Indigo-Rørhat (Boletus luridus)
12. 05-07: Orangerød Skørhat (Russula velenovskyi)
13. 05-07: Elletunge (Taphrina amentorum)
14. 05-07: Hjul-Bruskhat (Marasmius rotula)
15. 05-07: Anthracoidea paniceae (Anthracoidea paniceae)
16. 05-07: Flamme-Spindskive (Arachnopeziza aurelia)
17. 05-07: Elledans-Bruskhat (Marasmius oreades)
18. 04-07: Vår-Fnugfod (Hydropus subalpinus)
19. 04-07: Foranderlig Skælhat (Kuehneromyces mutabilis)
20. 04-07: Almindelig Kantarel (Cantharellus cibarius)
21. 04-07: Troldsmør (Fuligo septica)
22. 04-07: Kæmpe-Støvbold (Langermannia gigantea)
23. 04-07: Mælkehvid Keglehat (Conocybe albipes)
24. 04-07: Gymnosporangium cornutum (Gymnosporangium cornutum)
25. 03-07: Ahornmeldug (Sawadaea bicornis)
26. 03-07: Steffensurtrust (Puccinia circaeae)
27. 03-07: Ege-Meldug (Erysiphe alphitoides)
28. 03-07: Stikkelsbærdræber (Sphaerotheca mors-uvae)
29. 03-07: Meldug ubest. (Erysiphaceae indet.)
30. 03-07: Kornet Slimrørhat (Suillus granulatus)
31. 03-07: Tidsel-Tvecellerust (Puccinia punctiformis)
32. 02-07: Puccinia coronata (Puccinia coronata)
33. 02-07: Almindelig Bruskbold (Scleroderma citrinum)
34. 01-07: Pæregitter-Bævrerust (Gymnosporangium sabinae)
35. 01-07: Rødbrun Bredblad (Stropharia rugosoannulata)
36. 01-07: Taphrina deformans (Taphrina deformans)
37. 01-07: Punktstokket Indigo-Rørhat (Neoboletus luridiformis)
38. 01-07: Strandengs-Champignon (Agaricus bernardii)
39. 30-06: Almindelig Stinksvamp (Phallus impudicus)
40. 29-06: Pors-Frynseskive (Incrucipulum sulphurellum)
41. 29-06: Abrikos-Skørhat (Russula risigallina)
42. 29-06: Hyalopsora aspidiotus (Hyalopsora aspidiotus)
43. 29-06: Puccinia cribrata (Puccinia cribrata)
44. 29-06: Podosphaera filipendulae (Podosphaera filipendulae)
45. 29-06: Puccinia pulverulenta (Puccinia pulverulenta)
46. 29-06: Exobasidium rhododendri (Exobasidium rhododendri)
47. 29-06: Benved -Meldug (Erysiphe euonymi)
48. 28-06: Phragmidium mucronatum/tuberculatum (Phragmidium mucronatum/tuberculatum)
49. 28-06: Spiselig Skørhat (Russula vesca)
50. 27-06: Badhamia foliicola (Badhamia foliicola)
51. 27-06: Podosphaera aphanis (Podosphaera aphanis)
52. 27-06: Taphrina caerulescens (Taphrina caerulescens)
53. 27-06: Klitroserust (Phragmidium rosae-pimpinellifoliae)
54. 27-06: Almindelig Kernerør (Epichloë typhina)
55. 27-06: Grankogle-nålerust (Pucciniastrum areolatum)
56. 27-06: Puccinia veronicae (Puccinia veronicae)
57. 26-06: Protomyces macrosporus (Protomyces macrosporus)
58. 26-06: Gul Furehat (Leucocoprinus birnbaumii)
59. 25-06: Taphrina farlowii (Taphrina farlowii)
60. 24-06: Tørvemos-Gråblad (Lyophyllum palustre)
61. 24-06: Pleuroceras pseudoplatani (Pleuroceras pseudoplatani)
62. 24-06: Birkeporesvamp (Piptoporus betulinus)
63. 23-06: Diplocarpon rosae (Diplocarpon rosae)
64. 23-06: Dunhammer-Mørkhat (Psathyrella typhae)
65. 23-06: Tørvemos-Vokshat (Hygrocybe coccineocrenata)
66. 23-06: Svovlporesvamp (Laetiporus sulphureus)
67. 23-06: Mucilago crustacea (Mucilago crustacea)
68. 23-06: Mjødurtrust (Triphragmium ulmariae)
69. 23-06: Almindelig Knippeskive (Tympanis alnea)
70. 23-06: Frynset Skjoldbæger (Scutellinia scutellata)
71. 23-06: Sortfodet Stilkporesvamp (Polyporus melanopus)
72. 22-06: Albugo candida (Albugo candida)
73. 22-06: Pile-Rynkeplet (Rhytisma salicinum)
74. 22-06: Almindelig Pudeskive (Heterosphaeria patella)
75. 22-06: Plasmopara nivea (Plasmopara nivea)
76. 22-06: Urocystis pulsatillae (Urocystis pulsatillae)
77. 22-06: Forårs-Stilkporesvamp (Polyporus ciliatus)
78. 22-06: Almindelig Rødært (Lycogala epidendrum)
79. 22-06: Keglehat ubest (Conocybe sp.)
80. 22-06: Almindelig Violporesvamp (Trichaptum abietinum)
81. 21-06: Tidlig Agerhat (Agrocybe praecox)
82. 21-06: Svingelrust (Puccinia festucae)
83. 21-06: Melampsora epitea (Melampsora epitea)
84. 21-06: Sortagtig Bovist (Bovista nigrescens)
85. 21-06: Almindelig Agerhat (Agrocybe pediades)
86. 21-06: Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
87. 20-06: Candolles Mørkhat (Psathyrella candolleana)
88. 20-06: Blommepung (Taphrina pruni)
89. 20-06: Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
90. 20-06: Beauveria bassiana (Beauveria bassiana)
91. 19-06: Sommer-Østershat (Pleurotus pulmonarius)
92. 18-06: Vej-Champignon (Agaricus bitorquis)
93. 18-06: Pustula obtusata (Pustula obtusata)
94. 17-06: Stokroserust (Puccinia malvacearum)
95. 17-06: Nellikebrand (Microbotryum violaceum s.l.)
96. 17-06: Vårmusseron (Calocybe gambosa)
97. 16-06: Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
98. 14-06: Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
99. 14-06: Laset Trævlhat (Inocybe lacera var. Lacera)
100. 14-06: Håret Læderporesvamp (Trametes hirsuta)
101. 13-06: Microsphaera divaricata (Microsphaera divaricata)
102. 13-06: Melampsora lini (Melampsora lini)
103. 13-06: Tagrør-Tvecellerust (Puccinia phragmitis)
104. 13-06: Klynger-kædecellerust (Kuehneola uredinis)
105. 13-06: Hjulhat sp. (Parasola sp.)
106. 13-06: Poppel-Ildporesvamp (Phellinus populicola)
107. 13-06: Poppel-Skorperust (Melampsora populnea)
108. 13-06: Fyrrenål-Blærerust (Coleosporium tussilaginis)
109. 13-06: Knippe-Svovlhat (Hypholoma fasciculare)
110. 12-06: Ubestemt champignon (Agaricus)
111. 10-06: Uncinula adunca (Uncinula adunca)
112. 10-06: Stemonitis sp. (Stemonitis sp.)
113. 09-06: Brunrust (Puccinia recondita)
114. 09-06: Grov Lakporesvamp (Ganoderma adspersum)
115. 09-06: Puklet Læderporesvamp (Trametes gibbosa)
116. 08-06: Gul Nøkketunge (Mitrula paludosa)
117. 07-06: Nældegalle-Tvecellerust (Puccinia urticata)
118. 07-06: Mahonierust (Cumminsiella mirabilissima)
119. 07-06: Agurkmeldug (Golovinomyces cichoracearum)
120. 07-06: Langsporet Bækskive (Vibrissea decolorans)
121. 07-06: Flueskimmel (Entomophthora muscae)
122. 07-06: Nålebæger (Desmazierella acicola)
123. 06-06: Puccinia hysterium (Puccinia hysterium)
124. 06-06: Almindelig Judasøre (Auricularia auricula-judae)
125. 05-06: Melampsora ubest. (Melampsora sp.)
126. 05-06: Højtsiddende Skælhat (i bred betydning) (Pholiota adiposa s.l.)
127. 05-06: Sødgræsbrand (Ustilago filiformis)
128. 04-06: Fladstjerne-støvbladrust (Microbotryum stellariae)
129. 02-06: Bøgefod-Kulhals (Melanamphora spinifera)
130. 02-06: Puccinia chaerophylli (Puccinia chaerophylli)
131. 02-06: Kulsukkerrust (Melampsorella symphyti)
132. 02-06: Bredbladet Væbnerhat (Megacollybia platyphylla)
133. 01-06: Kæmpeklat (Brefeldia maxima)
134. 01-06: Purpurbrun Foldporesvamp (Meruliopsis taxicola)
135. 01-06: Foranderlig Skørhat (Russula versicolor)
136. 01-06: Melampsora euonymi-caprearum (Melampsora euonymi-caprearum)
137. 01-06: Podosphaera leucotricha (Podosphaera leucotricha)
138. 31-05: Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
139. 31-05: Glat Vulkanskorpe (Dacryobolus karstenii)
140. 31-05: Bøge-Kulbær (Hypoxylon fragiforme)
141. 31-05: Stor Kulsvamp (Kretzschmaria deusta)
142. 31-05: Græssernes Sortrust (Puccinia graminis)
143. 31-05: Elle-Kulsnegl (Camarops polysperma)
144. 30-05: Microbotryum violaceum (Microbotryum violaceum)
145. 30-05: Rapgræsrust (Puccinia poarum)
146. 29-05: Puccinia sessilis (Puccinia sessilis)
147. 28-05: Skinnende Støvpude (Reticularia lycoperdon)
148. 28-05: Almindelig Gulhat (Bolbitius titubans)
149. 28-05: Porrerust (Puccinia allii)
150. 26-05: Vorterodrust (Uromyces ficariae)
151. 26-05: Elmesyge (Ophiostoma novo-ulmi)
152. 25-05: Almindelig Blækhat (Coprinopsis atramentaria)
153. 25-05: Mynterust (Puccinia menthae)
154. 25-05: Toppet Huesvamp (Mycena galericulata)
155. 24-05: Poppel-Læderskive ( Sclerenceolia fascicularis)
156. 24-05: Gulstokket Skærmhat (Pluteus romellii)
157. 23-05: Peronospora alta (Peronospora alta)
158. 23-05: Taphrina padi (Taphrina padi)
159. 23-05: Stribet Redesvamp (Cyathus striatus)
160. 23-05: Hekse-Sækdug (Taphrina betulina)
161. 23-05: Bægersvamp sp. (Peziza sp.)
162. 23-05: Flammet Rødblad (Entoloma clypeatum)
163. 23-05: Almindelig Orangebæger (Aleuria aurantia)
164. 23-05: Brun Skælrørhat (Leccinum scabrum)
165. 22-05: Kødet Stjernebold (Geastrum triplex)
166. 22-05: Rødmende Læderporesvamp (Trametes confragosa)
167. 17-05: Flad Lakporesvamp (Ganoderma applanatum)
168. 17-05: Ege-Labyrintsvamp (Daedalea quercina)
169. 17-05: Kliddet Epaulethat (Panellus stipticus)
170. 16-05: Almindelig Pigtrådshinde (Subulicystidium longisporum)
171. 16-05: Blod-Skorpeporesvamp (Physisporinus sanguinolentus)
172. 16-05: Almindelig bækbæger (Pachyella babingtonii)
173. 16-05: Bøge-Frynseskive (Brunnipila fagicola)
174. 16-05: Mose-Hjelmhat (Galerina paludosa)
175. 16-05: Blomme-Rust (Tranzschelia pruni-spinosae)
176. 15-05: Høj Glanshat (Panaeolus acuminatus)
177. 13-05: Rosenrust (Phragmidium mucronatum)
178. 13-05: Sodet Parasolhat (Melanophyllum haematospermum)
179. 12-05: Tandrodmeldug (Hyaloperonospora dentariae)
180. 12-05: Anemone-Knæksporerust (Tranzschelia anemones)
181. 12-05: Pilfinger (Hypocreopsis lichenoides)
182. 11-05: Møgbæger (Cheilymenia granulata)
183. 11-05: Birke-Spejlporesvamp (Inonotus obliquus)
184. 10-05: Krudtslam (Bispora antennata)
185. 10-05: Glimmer-Blækhat (Coprinellus micaceus)
186. 09-05: Melampsora allii-fragilis f.sp. galanthi-fragilis ( Melampsora allii-fragilis f.sp. galanthi-fragilis )
187. 09-05: Podosphaera clandestina var. aucupariae (Podosphaera clandestina var. aucupariae)
188. 09-05: Seifertia azaleae (Seifertia azaleae)
189. 09-05: Neonectria ditissima (Neonectria ditissima)
190. 08-05: Gråbrun Mørkhat (Psathyrella spadiceogrisea)
191. 08-05: Brunporesvamp (Phaeolus schweinitzii)
192. 07-05: Anemonebrand (Urocystis anemones)
193. 07-05: Hætte-Morkel (Morchella semilibera)
194. 06-05: Puccinia aegopodii (Puccinia aegopodii)
195. 05-05: Barksprænger-Kulskorpe (Diatrype decorticata)
196. 04-05: Stor Krystalporesvamp (Skeletocutis nivea)
197. 03-05: Ramularia lamii (Ramularia lamii)
198. 03-05: Knippe-Tåreblad (Hebeloma collariatum)
199. 02-05: Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
200. 02-05: Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
201. 02-05: Ochropsora ariae (Ochropsora ariae)
202. 02-05: Violrust (Puccinia violae)
203. 01-05: Skinnende Lakporesvamp (Ganoderma lucidum)
204. 01-05: Vinter-Stilkbovist (Tulostoma brumale)
205. 01-05: Grenet Stødsvamp (Xylaria hypoxylon)
206. 29-04: Stiv Ruslædersvamp (Hymenochaete rubiginosa)
207. 28-04: Bøge-Spejlporesvamp (Mensularia nodulosa)
208. 27-04: Sammenflydende Kulbær (Hypoxylon cohaerens)
209. 27-04: Entyloma ficariae (Entyloma ficariae)
210. 26-04: Erantisbrand (Urocystis eranthidis)
211. 25-04: Boeremia hedericola (Boeremia hedericola)
212. 25-04: Julerosebladplet (Microsphaeropsis hellebori)
213. 23-04: Morchella dunensis (Morchella dunensis)
214. 21-04: Grov Kulskorpe (Eutypa spinosa)
215. 20-04: Almindelig Morkel (Morchella vulgaris)
216. 18-04: Libertella betulina (Libertella betulina)
217. 18-04: Haremadrust (Puccinia lapsanae)
218. 18-04: Puccinia polygoni-amphibii (Puccinia polygoni-amphibii)
219. 18-04: Stilket Bæltekugle (Daldinia decipiens)
220. 18-04: Anemone-Knoldskive (Dumontinia tuberosa)
221. 18-04: Blygrå Netskorpe (Dictydiaethalium plumbeum)
222. 16-04: Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
223. 14-04: Grovtandet Kalkskind (Basidioradulum radula)
224. 13-04: Peniophora hydnoidea (Peniophora hydnoidea)
225. 13-04: Kristtorn-Tandskive (Phacidium multivalve)
226. 13-04: Gran-Tjæreporesvamp (Ischnoderma benzoinum)
227. 13-04: Kegleformet Kulbær (Hypoxylon fuscum)
228. 12-04: Diatrypella favacea (Diatrypella favacea)
229. 12-04: Blomme-Ildporesvamp (Phellinus pomaceus)
230. 12-04: Desmerurtrust (Puccinia adoxae)
231. 11-04: Rynket Tåresvamp (Dacrymyces lacrymalis)
232. 11-04: Grå Frynserede (Lachnella alboviolascens)
233. 10-04: Hasselporesvamp (Dichomitus campestris)
234. 10-04: Nedsænket Kulbær (Hypoxylon petriniae)
235. 10-04: Orangegul Harpiksskive (Sarea resinae)
236. 09-04: Spids Kulkegle (Leptosphaeria acuta)
237. 09-04: Rhopographus filicinus (Rhopographus filicinus)
238. 08-04: Pile-Kulskorpe (Diatrype bullata)
239. 06-04: Kant-Kulskorpe (Diatrype disciformis)
240. 05-04: Stor Dukatbæger (Pithya vulgaris)
241. 05-04: Vinter-Stilkporesvamp (Polyporus brumalis)
242. 04-04: Jomfru-Frynseskive (Lachnum virgineum)
243. 03-04: Kuløkse (Glyphium elatum)
244. 03-04: Foranderlig Kulbær (Jackrogersella multiformis)
245. 03-04: Kløvblad (Schizophyllum commune)
246. 02-04: Metatrichia floriformis (Metatrichia floriformis)
247. 02-04: Kliddet Fnughat (Tubaria furfuracea)
248. 01-04: Dunet Hængerør (Henningsomyces puber)
249. 01-04: Elle-Spejlporesvamp (Mensularia radiata)
250. 01-04: Blød Begporesvamp (Datronia mollis)
251. 31-03: Illosporiopsis christiansenii (Illosporiopsis christiansenii)
252. 31-03: Bøgebark-cinnobersvamp (Neonectria coccinea)
253. 29-03: Ubestemt Pragtbæger (Sarcoscypha sp.)
254. 29-03: Ozonium (Ozonium indet.)
255. 29-03: Tandet Violporesvamp (Trichaptum fuscoviolaceum)
256. 28-03: Ligusterbladplet (Cercospora ligustrina)
257. 28-03: Laksefarvet Voksskind (Peniophora incarnata)
258. 28-03: Huesvamp sp. (Mycena sp.)
259. 28-03: Navr-Barkskind (Dendrothele acerina)
260. 28-03: Cryptosphaeria ligniota (Cryptosphaeria ligniota)
261. 28-03: Stilket Stjernebold (Geastrum pectinatum)
262. 27-03: Ægte Stenmorkel (Gyromitra esculenta)
263. 27-03: Hvid Tandsvamp (Hyphodontia paradoxa)
264. 27-03: Rynket Lædersvamp (Stereum rugosum)
265. 27-03: Klor-Bægermorkel (Disciotis venosa)
266. 25-03: Udbredt Stenmorkel (Gyromitra ancilis)
267. 25-03: Pudret Huesvamp (Mycena adscendens)
268. 24-03: Fyrre-Fureplet (Lophodermium pinastri)
269. 24-03: Nælde-Orangeskive (Calloria neglecta)
270. 24-03: Nælde-Stængeltunge (Acrospermum compressum)
271. 23-03: Roseodiscus formosus (Roseodiscus formosus)
272. 23-03: Cosmospora arxii (Cosmospora arxii)
273. 22-03: Løv-Tjæreporesvamp (Ischnoderma resinosum)
274. 22-03: Polygon-Voksskind (Peniophora polygonia)
275. 22-03: Krølhåret Pragtbæger (Sarcoscypha austriaca)
276. 22-03: Ascodichaena rugosa (Ascodichaena rugosa)
277. 22-03: Bæltet Læderporesvamp (Trametes ochracea)
278. 22-03: Foranderlig Hårbold (Trichia varia)
279. 22-03: Metatrichia vesparium (Metatrichia vesparium)
280. 22-03: Cinnoberporesvamp (Pycnoporus cinnabarinus)
281. 22-03: Gråskive sp. (Mollisia / Tapesia sp.)
282. 21-03: Fyrre-Korkhat (Gloeophyllum sepiarium)
283. 21-03: Sprækkehinde (Cylindrobasidium laeve)
284. 20-03: Almindelig Ildporesvamp (Phellinus igniarius)
285. 20-03: Sommer-Koglehat (Strobilurus tenacellus)
286. 20-03: Almindelig Østershat (Pleurotus ostreatus)
287. 20-03: Sveden Sodporesvamp (Bjerkandera adusta)
288. 19-03: Siv-Frynseskive (Lachnum apalum)
289. 19-03: Tobaksbrun Ruslædersvamp (Hymenochaete tabacina)
290. 19-03: Højstokket Støvbold (Handkea excipuliformis)
291. 19-03: Sorthvid Foldhat (Helvella leucomelaena)
292. 19-03: Krukkesvamp (Crucibulum crucibuliforme)
293. 19-03: Måtte-Kulkaviar (Rosellinia corticium)
294. 18-03: Fløjlsfod ubest. (Flammulina sp.)
295. 18-03: Ege-Bævretop (Exidia glandulosa)
296. 18-03: Læder-Åresvamp (Meruliopsis corium)
297. 18-03: Knudret Kulsnegl (Camarops tubulina)
298. 17-03: Rødbrun Stråhat (Psilocybe montana)
299. 17-03: Naftalinskorpe (Scytinostroma portentosum)
300. 17-03: Almindelig Cinnobersvamp (Nectria cinnabarina)
301. 17-03: Skorpe-Ildporesvamp (Fuscoporia ferrea)
302. 17-03: Rutstroemia calopus (Rutstroemia calopus)
303. 16-03: Bogskål-Stødsvamp (Xylaria carpophila)
304. 16-03: Birke-Læderporesvamp (Lenzites betulina)
305. 16-03: Almindelig Gråskive (Mollisia cinerea)
306. 16-03: Almindelig Sortbæger (Pseudoplectania nigrella)
307. 16-03: Rønne-Kulskorpe (Eutypella sorbi)
308. 15-03: Koglepigsvamp (Auriscalpium vulgare)
309. 15-03: Ege-Kulskorpe (Diatrypella quercina)
310. 15-03: Løv-Skælhat (Pholiota lenta)
311. 15-03: Blå Førnehinde (Byssocorticium atrovirens)
312. 15-03: Hårbold sp. (Trichia sp.)
313. 15-03: Bertia moriformis (Bertia moriformis)
314. 15-03: Botryobasidium subcoronatum (Botryobasidium subcoronatum)
315. 15-03: Dunet Randtråd (Phanerochaete velutina)
316. 15-03: Lillaplettet Kalkskind (Hyphoderma roseocremeum)
317. 13-03: Muslingeskål (Chromocyphella muscicola)
318. 13-03: Aske-Bæltekugle (Daldinia concentrica)
319. 13-03: Rustbæger (Plectania melastoma)
320. 12-03: Bryoscyphus atromarginatus (Bryoscyphus atromarginatus)
321. 12-03: Prægtig Frynseskive (Capitotricha bicolor)
322. 12-03: Krusbladet Fontænehat (Arrhenia rickenii)
323. 12-03: Pseudonectria buxi (Pseudonectria buxi)
324. 12-03: Lungemos-Mosnavlehat (Loreleia marchantia)
325. 11-03: Skarlagen-Pragtbæger (Sarcoscypha coccinea)
326. 11-03: Kødfarvet Tragthat (Clitocybe diatreta)
327. 11-03: Hare-Priksvamp (Poronia erici)
328. 10-03: Tagrør-urneskive (Godronia muehlenbeckii)
329. 10-03: Bladmos-Stilkskive (Bryoscyphus dicrani)
330. 10-03: Foranderlig Stilkporesvamp (Polyporus leptocephalus)
331. 10-03: Stor Priksvamp (Poronia punctata)
332. 10-03: Dialonectria diatrypellicola (Dialonectria diatrypellicola)
333. 10-03: Lillebitte Hjulhat (Parasola misera)
334. 09-03: Ege-Voksskind (Peniophora quercina)
335. 09-03: Kølle-Stødsvamp (Xylaria polymorpha)
336. 08-03: Gul Sejporesvamp (Antrodia xantha)
337. 08-03: Octospora hetieri (Octospora hetieri)
338. 08-03: Rustbrun Ildporesvamp (Fuscoporia ferruginosa)
339. 08-03: Erythricium aurantiacum (Erythricium aurantiacum)
340. 08-03: Skjoldlav-Fontænehat (Arrhenia peltigerina)
341. 08-03: Tyndkødet Hussvamp (Serpula himantioides)
342. 08-03: Øjebæger sp. (Lasiobolus sp.)
343. 08-03: Neodasyscypha cerina (Neodasyscypha cerina)
344. 08-03: Trådet Skønpig (Steccherinum fimbriatum)
345. 08-03: Star-Fureplet (Lophodermium caricinum)
346. 08-03: Eutypa lata (Eutypa lata)
347. 08-03: Diaporthe dulcamarae (Diaporthe dulcamarae)
348. 08-03: Tæppe-Gråskive (Tapesia fusca)
349. 08-03: Skorpe-Tåresvamp (Dacrymyces enatus)
350. 08-03: Junghuhnia nitida (Junghuhnia nitida)
351. 08-03: Pseudolachnea hispidula (Pseudolachnea hispidula)
352. 08-03: Hassel-Læderskive (Encoelia furfuracea)
353. 08-03: Hjortebæger (Byssonectria terrestris)
354. 08-03: Snyltende Kødkerne (Hypocrea pulvinata)
355. 08-03: Vinter-Frynseskive (Lachnum impudicum)
356. 08-03: Dunet Kalkskind (Hyphoderma puberum)
357. 07-03: Gran-Bævretop (Exidia pithya)
358. 07-03: Smuk Bævrehinde (Exidiopsis effusa)
359. 07-03: Erythricium aurantiacum (Erythricium aurantiacum)
360. 07-03: Tofarvet Foldporesvamp (Gloeoporus dichrous)
361. 07-03: Vår-Rødblad (Entoloma vernum)
362. 07-03: Voksagtig Tandsvamp (Resinicium bicolor)
363. 07-03: Mørkrandet Rødbæger (Melastiza cornubiensis)
364. 06-03: Vår-Jordbæger (Geopora sumneriana)
365. 06-03: Gul Fløjlsfod (Flammulina velutipes var. velutipes)
366. 06-03: Måtte-Snitskive (Bisporella pallescens)
367. 05-03: Quelets Foldhat (Helvella queletii)
368. 05-03: Peziza perparva (Peziza perparva)
369. 05-03: Trist Pastelporesvamp (Ceriporiopsis resinascens)
370. 05-03: Hyphodontia crustosa (Hyphodontia crustosa)
371. 05-03: Myxarium hyalinum (Myxarium hyalinum)
372. 04-03: Almindelig Tåresvamp (Dacrymyces stillatus)
373. 04-03: Bøge-Korsprik (Quaternaria quaternata)
374. 04-03: Rødblad sp. (Entoloma sp.)
375. 03-03: Hvidlig Bævretop (Exidia thuretiana)
376. 03-03: Kæmpe-Bævresvamp (Phaeotremella frondosa )
377. 03-03: Tæpperør (Resupinatus poriaeformis)
378. 03-03: Række-Sejporesvamp (Antrodia serialis)
379. 03-03: Klar Bævretop (Exidia nucleata)
380. 03-03: Gulrandet Elastikporesvamp (Antrodiella serpula)
381. 03-03: Xanthoriicola physciae (Xanthoriicola physciae)
382. 03-03: Smuk Lædersvamp (Stereum subtomentosum)
383. 03-03: Rødlilla Sejskive (Ascocoryne sarcoides)
384. 02-03: Octospora rustica (Octospora rustica)
385. 02-03: Krusblad (Plicatura crispa)
386. 02-03: Almindelig Barksprænger (Vuilleminia comedens)
387. 02-03: Rodfordærver (Heterobasidion annosum)
388. 01-03: Smudsigbrun Vinterskælhat (Meottomyces dissimulans)
389. 01-03: Almindelig Grønskive (Chlorociboria aeruginascens)
390. 01-03: Almindelig Hyldehinde (Lyomyces sambuci)
391. 01-03: Urte-Læderskål (Merismodes bresadolae)
392. 01-03: Japangran-Boldkølle (Physalacria cryptomeriae)
393. 01-03: Brun Bævresvamp (Phaeotremella foliacea)
394. 01-03: Tynd Naftalinskind (Aphanobasidium pseudotsugae)
395. 01-03: Hvidskivet Kulknippe (Cytospora nivea)
396. 01-03: Kandis-Bævretop (Exidia saccharina)
397. 01-03: Sammenvokset Trylleporesvamp (Rigidoporus populinus)
398. 01-03: Gyldengrå Munkehat (Melanoleuca cognata)
399. 29-02: Grågul Sodporesvamp (Bjerkandera fumosa)
400. 29-02: Eutypella prunastri (Eutypella prunastri)
401. 29-02: Hirsutella ubest. (Hirsutella sp.)
402. 29-02: Typhula subhyalina (Typhula subhyalina)
403. 29-02: Volutella arundinis (Volutella arundinis)
404. 29-02: Almindelig Prikbæger (Ascobolus furfuraceus)
405. 28-02: Ahorn-Kulvulkan (Massaria inquinans)
406. 28-02: Vedsprængerskive (Propolis farinosa)
407. 28-02: Lamprospora miniata (Lamprospora miniata)
408. 28-02: Bleggul Spindskive (Arachnopeziza aurata)
409. 28-02: Kødkerne (Trichoderma sp.)
410. 28-02: Octospora gyalectoides (Octospora gyalectoides)
411. 27-02: Fliget Frynsesvamp (Thelephora terrestris)
412. 27-02: Mycena silvae-nigrae (Mycena silvae-nigrae)
413. 27-02: Svamp ubest. (Fungi indet.)
414. 26-02: Rødlig Okkerporesvamp (Hapalopilus rutilans)
415. 25-02: Lysfiltet Barkhat (Resupinatus applicatus)
416. 25-02: Æggegul Kødkernesvamp (Hypocrea aureoviridis)
417. 25-02: Hængende klyngekugle (Badhamia utricularis)
418. 25-02: Stråle-Åresvamp (Phlebia radiata)
419. 24-02: Netåret Gulhat (Bolbitius reticulatus f. reticulatus)
420. 24-02: Pleospora herbarum (Pleospora herbarum)
421. 24-02: Labyrint-Tandsvamp (Xylodon raduloides)
422. 24-02: Bølget Kulskorpe (Diatrype undulata)
423. 23-02: Didymium melanospermum (Didymium melanospermum)
424. 23-02: Hassel-Barksprænger (Vuilleminia coryli)
425. 20-02: Stigmatomyces burdigalensis (Stigmatomyces burdigalensis)
426. 20-02: Krystal-Støvbold (Lycoperdon perlatum)
427. 20-02: Blødende Lædersvamp (Stereum sanguinolentum)
428. 19-02: Grynet Voksskind (Peniophora lycii)
429. 18-02: Kæmpe-Stenmorkel (Gyromitra gigas)
430. 18-02: Langsporet Begskive (Patellaria atrata)
431. 18-02: Nåle-Bruskhat (Marasmiellus perforans)
432. 17-02: Poppel-Hængeøre (Schizophyllum amplum)
433. 17-02: Vellugtende Tragthat (Clitocybe fragrans)
434. 17-02: Hymenoscyphus vernus (Hymenoscyphus vernus)
435. 17-02: Læderbrun Frynseskive (Brunnipila brunneola)
436. 16-02: Octospora coccinea (Octospora coccinea)
437. 14-02: Blålig Kødporesvamp (Postia caesia)
438. 14-02: Bævrende Åresvamp (Phlebia tremellosa)
439. 13-02: Glat Naftalinskind (Cerocorticium confluens)
440. 13-02: Mild Epaulethat (Panellus mitis)
441. 13-02: Orange Krystalporesvamp (Skeletocutis amorpha)
442. 13-02: Hvid Hængepig (Mucronella calva)
443. 13-02: Pile-Bævretop (Exidia recisa)
444. 13-02: Lille Fontænehat (Arrhenia retiruga)
445. 12-02: Niesslia exilis (Niesslia exilis)
446. 12-02: Muslingesvamp sp. (Crepidotus sp.)
447. 12-02: Sodfarvet Skærmhat (Pluteus cervinus)
448. 12-02: Exidiopsis calcea (Exidiopsis calcea)
449. 11-02: Bitter Kødporesvamp (Oligoporus stipticus)
450. 11-02: Fyrre-Voksskind (Peniophora pini)
451. 11-02: Bønnesporet kroneskorpe (Sistotrema brinkmannii)
452. 11-02: Kobberrød Lakporesvamp (Ganoderma pfeifferi)
453. 10-02: Hemitrichia clavata (Hemitrichia clavata)
454. 10-02: Pære-Støvbold (Lycoperdon pyriforme)
455. 10-02: Hypocrea minutispora (Hypocrea minutispora)
456. 10-02: Teglrød Svovlhat (Hypholoma lateritium)
457. 08-02: Kastaniebrun Stilkporesvamp (Polyporus badius)
458. 08-02: Ved-Stråhat (Psilocybe horizontalis)
459. 08-02: Octospora neerlandica (Octospora neerlandica)
460. 08-02: Pyronemataceae ubest. (Pyronemataceae sp.)
461. 07-02: Solbær-Urneskive (Godronia uberiformis)
462. 06-02: Lamprospora arvensis (Lamprospora arvensis)
463. 05-02: Halvkugleformet Kulbær (Hypoxylon howeanum)
464. 05-02: Diatrype stigma (Diatrype stigma)
465. 04-02: Octospora rubens (Octospora rubens)
466. 03-02: Skæv Melhat (Clitopilus hobsonii)
467. 03-02: Tørve-Lavhat (Lichenomphalia umbellifera)
468. 03-02: Pude-Ildporesvamp (Fomitiporia punctata)
469. 03-02: Octospora affinis (Octospora affinis)
470. 03-02: Voks-Rødblad (Entoloma cetratum)
471. 03-02: Erysiphe galeopsidis (Erysiphe galeopsidis)
472. 02-02: Okkerblad (Phyllotopsis nidulans)
473. 02-02: Purpurlædersvamp (Chondrostereum purpureum)
474. 02-02: Nectria sp. (Nectria sp.)
475. 02-02: Vouauxiella lichenicola (Vouauxiella lichenicola)
476. 02-02: Rosa Snylteskorpe (Hypomyces rosellus)
477. 02-02: Fyrre-Bævresvamp (Tremella encephala)
478. 02-02: Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
479. 01-02: Violet Hekseringshat (Lepista nuda)
480. 01-02: Peroneutypa scoparia (Peroneutypa scoparia)
481. 01-02: Rynket Troldkølle (Clavulina rugosa)
482. 01-02: Gul Nældehue (Calyptella campanula)
483. 31-01: Pjusket Blækhat (Coprinopsis stercorea)
484. 31-01: Pile-Ildporesvamp (Porodaedalea conchata)
485. 31-01: Stor Blødporesvamp (Tyromyces chioneus)
486. 30-01: Slank Stødsvamp (Xylaria longipes)
487. 30-01: Klokke-Redesvamp (Cyathus olla)
488. 30-01: Ribs-Urneskive (Godronia ribis)
489. 29-01: Håret Judasøre (Auricularia mesenterica)
490. 29-01: Almindelig Gulskive (Bisporella citrina)
491. 29-01: Almindelig Bægertragthat (Pseudoclitocybe cyathiformis)
492. 29-01: Liden Guldgaffel (Calocera cornea)
493. 29-01: Gummihat (Sarcomyxa serotina)
494. 29-01: Gran-Muslingesvamp (Crepidotus kubickae)
495. 29-01: Almindelig Muslingesvamp (Crepidotus cesatii)
496. 29-01: Randstribet Tragthat (Clitocybe vibecina)
497. 29-01: Tåresvamp sp. (Dacrymyces sp.)
498. 28-01: Meldrøjer (Claviceps purpurea)
499. 28-01: Rødbrun Navlehat (Omphalina pyxidata)
500. 28-01: Blegblå Kødporesvamp (Postia alni)
501. 28-01: Tynd Lædersvamp (Stereum gausapatum)
502. 28-01: Bredsået Blækhat (Coprinellus disseminatus)
503. 28-01: Comatricha nigra (Comatricha nigra)
504. 26-01: Helminthosporium velutinum (Helminthosporium velutinum )
505. 26-01: Vinrød Mørkhat (Psathyrella odorata)
506. 26-01: Hindbær-Frynseskive (Brunnipila clandestina)
507. 26-01: Brunstænket Hekseringshat (Lepista flaccida)
508. 26-01: Gul Hængepig (Mucronella flava)
509. 26-01: Nåle-Hårskive (Cistella acuum)
510. 26-01: Diaporthe strumella (Diaporthe strumella)
511. 26-01: Durella atrocyanea (Durella atrocyanea)
512. 26-01: Rødgrå Krystalporesvamp (Skeletocutis carneogrisea)
513. 26-01: Mørkrandet Voksskind (Peniophora limitata)
514. 26-01: Skræpperust (Uromyces rumicis)
515. 26-01: Gulægget Huesvamp (Mycena citrinomarginata)
516. 26-01: Ribs-Ildporesvamp (Phylloporia ribis)
517. 26-01: Pudesvamp (Nidularia deformis)
518. 26-01: Ved-Bægersvamp (Peziza varia)
519. 25-01: Tragt-Kantarel (Craterellus tubaeformis)
520. 25-01: Clypeosphaeria mamillana (Clypeosphaeria mamillana)
521. 25-01: Craterium minutum (Craterium minutum)
522. 25-01: Stjernebold (Geastrum)
523. 25-01: Gul Tømmersvamp (Coniophora puteana)
524. 25-01: Tulasnella violea (Tulasnella violea)
525. 25-01: Hvidlig Kædebævresvamp (Sirobasidium albidum)
526. 24-01: Grå Troldkølle (Clavulina cinerea)
527. 24-01: Ege-Spindskive (Eriopezia caesia)
528. 24-01: Havtorn-Ildporesvamp (Fomitiporia hippophaeicola)
529. 22-01: Violet Bævreskive (Ascotremella faginea)
530. 21-01: Ellerakle-Knoldskive (Ciboria caucus)
531. 21-01: Tjørne-Barksprænger (Vuilleminia cystidiata)
532. 21-01: Mørk Stjernebold (Geastrum coronatum)
533. 21-01: Ceratellopsis sagittiformis (Ceratellopsis sagittiformis)
534. 21-01: Møg-Hårbæger (Cheilymenia fimicola)
535. 20-01: Trichopeziza subsulphurea (Trichopeziza subsulphurea)
536. 20-01: Chaetosphaerella phaeostroma (Chaetosphaerella phaeostroma)
537. 20-01: Gul Muslingesvamp (Crepidotus luteolus)
538. 20-01: Papegøje-Vokshat (Gliophorus psittacinus)
539. 20-01: Corticium roseum (Corticium roseum)
540. 19-01: Ene-Huesvamp (Mycena juniperina)
541. 19-01: Børstefod (Crinipellis scabella)
542. 19-01: Almindelig Læderskål (Merismodes anomala)
543. 19-01: Bombekaster (Sphaerobolus stellatus)
544. 19-01: Sphaeridium candidum (Sphaeridium candidum)
545. 19-01: Skjoldlav-Gyldenkerne (Nectriopsis lecanodes)
546. 19-01: Gran-Svovlhat (Hypholoma capnoides)
547. 19-01: Snyltende Hårskive (Hyphodiscus hymeniophilus)
548. 19-01: Ene-Barkhat (Resupinatus griseopallidus )
549. 19-01: Ene-Fureplet (Lophodermium juniperinum)
550. 19-01: Fyrre-Koglehat (Strobilurus stephanocystis)
551. 19-01: Lachnellula calycina (Lachnellula calycina)
552. 19-01: Koglebruskhat (Baeospora myosura)
553. 19-01: Spinkel Koralsvamp (Ramaria flaccida)
554. 19-01: Klit-Huesvamp (Mycena chlorantha)
555. 19-01: Nodulisporium cecidiogenes (Nodulisporium cecidiogenes)
556. 19-01: Jordfarvet Ridderhat (Tricholoma terreum)
557. 19-01: Leptosphaeria sp. (Leptosphaeria sp.)
558. 19-01: Skæv Fontænehat (Arrhenia spathulata)
559. 18-01: Almindelig Snylteskorpe (Hypomyces aurantius)
560. 18-01: Puppe-Snyltekølle (Cordyceps militaris)
561. 18-01: Kæmpeporesvamp (Meripilus giganteus)
562. 17-01: Mørkfiltet Barkhat (Resupinatus trichotis)
563. 17-01: Stor Pokalbæger (Tarzetta spurcata)
564. 17-01: Puccinia retifera (Puccinia retifera)
565. 17-01: Kirsebær-Klyngeskive (Dermea cerasi)
566. 16-01: Almindelig Kuldyne (Nemania serpens)
567. 16-01: Rosabrun Kødkerne (Trichoderma europaeum)
568. 16-01: Melogramma campylosporum (Melogramma campylosporum)
569. 16-01: Ved-Grynhat (Cystoderma simulatum)
570. 16-01: Blegrosa Grynskælhat (Flammulaster subincarnatus)
571. 16-01: Østershat sp. (Pleurotus sp.)
572. 15-01: Octospora meslinii (Octospora meslinii)
573. 15-01: Stor Sejskive (Ascocoryne cylichnium)
574. 15-01: Bleg Bævreskive (Neobulgaria pura var. foliacea)
575. 15-01: Glat Børstekerne (Ruzenia spermoides)
576. 15-01: Eutypa maura (Eutypa maura)
577. 15-01: Eutypa flavovirens (Eutypa flavovirens)
578. 15-01: Dunskive (Polydesmia pruinosa)
579. 14-01: Blære-Bægersvamp (Peziza vesiculosa)
580. 13-01: Ene-Lædersvamp (Amylostereum laevigatum)
581. 13-01: Fnughat-Snylteskorpe (Nectriopsis tubariicola)
582. 13-01: Pile-Filthat (Hohenbuehelia fluxilis)
583. 12-01: Stilket Tåresvamp (Dacrymyces capitatus)
584. 12-01: Tvefarvet Filtskind (Laxitextum bicolor)
585. 11-01: Mangestribet Huesvamp (Mycena polygramma)
586. 11-01: Bleg Fnughat (Tubaria conspersa)
587. 11-01: Coleroa robertiani (Coleroa robertiani)
588. 11-01: Blankstokket Huesvamp (Mycena vitilis)
589. 11-01: Gymnosporangium confusum (Gymnosporangium confusum)
590. 11-01: Tremella globispora (Tremella globispora)
591. 11-01: Kvist-Huesvamp (Mycena speirea)
592. 10-01: Mælkehvid Kødporesvamp (Postia lactea)
593. 08-01: Pilobolus roridus (Pilobolus roridus)
594. 08-01: Saccobolus versicolor (Saccobolus versicolor)
595. 08-01: Orange Skiveskorpe (Aleurodiscus amorphus)
596. 08-01: Durella macrospora (Durella macrospora)
597. 08-01: Hyaloscypha minuta (Hyaloscypha minuta )
598. 07-01: Lysstokket Mørkhat (Psathyrella piluliformis)
599. 07-01: Gran-Lædersvamp (Amylostereum chailletii)
600. 07-01: Glonium caucasicum (Glonium caucasicum)
601. 07-01: Rødmende Tjæreskive (Ionomidotis fulvotingens)
602. 06-01: Octospora wrightii (Octospora wrightii)
603. 06-01: Brun Børstekerne (Echinosphaeria canescens)
604. 06-01: Poppel-Kæmpeskælhat (Hemipholiota populnea)
605. 06-01: Gran-Koglehat (Strobilurus esculentus)
606. 06-01: Blågrøn Bredblad (Stropharia cyanea)
607. 05-01: Grubet Foldhat (Helvella lacunosa)
608. 05-01: Flad Støvbold (Vascellum pratense)
609. 05-01: Puccinia albulensis (Puccinia albulensis)
610. 05-01: Almindelig Trævlhat (Inocybe geophylla)
611. 05-01: Sejskive sp. (Ascocoryne sp.)
612. 04-01: Ascocoryne albida (Ascocoryne albida)
613. 04-01: Pilobolus umbronatus (Pilobolus umbronatus)
614. 04-01: Rosa Fedtporesvamp (Aurantiporus alborubescens)
615. 04-01: Krave-Stjernebold (Geastrum striatum)
616. 04-01: Cylindrobasidium evolvens (Cylindrobasidium evolvens)
617. 04-01: Chrysonectria finisterrensis (Chrysonectria finisterrensis)
618. 03-01: Almindelig Kulmund (Hysterium acuminatum)
619. 03-01: Lindeskive (Holwaya mucida)
620. 02-01: Aporhytisma urticae (Aporhytisma urticae)
621. 02-01: Sillia ferruginea (Sillia ferruginea)
622. 02-01: Diatrypella verruciformis (Diatrypella verruciformis)
623. 02-01: Fyrre-Guldgaffel (Calocera furcata)
624. 02-01: Sen Huesvamp (Mycena hiemalis)
625. 02-01: Nectria episphaeria (Nectria episphaeria)
626. 02-01: Vinter-Huesvamp (Mycena tintinnabulum)
627. 02-01: Pucciniastrum goeppertianum (Pucciniastrum goeppertianum)
628. 01-01: Linde-Voksskind (Peniophora rufomarginata)
629. 01-01: Flammulina elastica (Flammulina elastica)
630. 01-01: Storfrugtet Lavpest (Lichenoconium xanthoriae)
631. 01-01: Phragmidium sanguisorbae (Phragmidium sanguisorbae)
632. 01-01: Plettet Flammehat (Gymnopilus penetrans)
633. 01-01: Kam-Troldkølle (Clavulina coralloides)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator