Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
25. juni 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Svampe og slimsvampe i 2019 (Se første i 2019)

1. 24-06: Flammeporesvamp (Pycnoporellus fulgens)
2. 24-06: Almindelig Stinksvamp (Phallus impudicus)
3. 23-06: Rødbrun Navlehat (Omphalina pyxidata)
4. 23-06: Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
5. 23-06: Blodrød Rørhat (Hortiboletus rubellus)
6. 23-06: Stikkelsbærdræber (Sphaerotheca mors-uvae)
7. 23-06: Bredbladet Væbnerhat (Megacollybia platyphylla)
8. 23-06: Almindelig Skælrørhat (Leccinum cyaneobasileucum)
9. 23-06: Gråhvid Melhat (Clitopilus prunulus)
10. 23-06: Falmende Skørhat (Russula depallens)
11. 23-06: Småskællet Tragthat (Infundibulicybe squamulosa)
12. 23-06: Spinkel Skørhat (Russula nauseosa)
13. 23-06: Giftig Trævlhat (Inocybe erubescens)
14. 23-06: Peber-Rørhat (Chalciporus piperatus)
15. 23-06: Troldsmør (Fuligo septica)
16. 23-06: Kanel-Støvrør (Tubifera ferruginosa)
17. 23-06: Tidselrust (Puccinia punctiformis)
18. 23-06: Grå Slimslør (Gomphidius glutinosus)
19. 23-06: Hypocrea spinulosa (Hypocrea spinulosa)
20. 23-06: Mild Kam-Skørhat (Russula pectinatoides)
21. 23-06: Sommer-Rørhat (Boletus reticulatus)
22. 23-06: Have-Champignon (Agaricus bisporus)
23. 23-06: Kugleknoldet Fluesvamp (Amanita citrina var. Alba)
24. 23-06: Punktstokket Indigo-Rørhat (Neoboletus luridiformis)
25. 22-06: Sommer-Østershat (Pleurotus pulmonarius)
26. 22-06: Kæmpe-Støvbold (Langermannia gigantea)
27. 22-06: Kølle-Bævrerust (Gymnosporangium clavariiforme)
28. 22-06: Bredsået Blækhat (Coprinellus disseminatus)
29. 22-06: Nældegalle-Tvecellerust (Puccinia urticata)
30. 22-06: Tenstokket Fladhat (Gymnopus fusipes)
31. 22-06: Pæregitterrust (Gymnosporangium sabinae)
32. 21-06: Stokroserust (Puccinia malvacearum)
33. 21-06: Tørvemos-Vokshat (Hygrocybe coccineocrenata)
34. 21-06: Netstokket Indigo-Rørhat (Boletus luridus)
35. 21-06: Skjoldbæger ubest. (Scutellinia sp.)
36. 21-06: Almindelig Rødært (Lycogala epidendrum)
37. 21-06: Puccinia coronata (Puccinia coronata)
38. 20-06: Blommepung (Taphrina pruni)
39. 20-06: Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
40. 20-06: Kartoffelskimmel (Phytophthora infestans)
41. 20-06: Lille Løghat (Mycetinis scorodonius)
42. 20-06: Ceratiomyxa fruticulosa (Ceratiomyxa fruticulosa)
43. 20-06: Hjul-Bruskhat (Marasmius rotula)
44. 19-06: Avnbøg-Sækdug (Taphrina carpini)
45. 19-06: Taphrina farlowii (Taphrina farlowii)
46. 19-06: Candolles Mørkhat (Psathyrella candolleana)
47. 18-06: Sveden Sodporesvamp (Bjerkandera adusta)
48. 17-06: Konrads Vokshat (Hygrocybe konradii)
49. 17-06: Orange Mosnavlehat (Rickenella fibula)
50. 17-06: Snylteskorpe sp. (Stephanoma sp.)
51. 17-06: Koglepigsvamp (Auriscalpium vulgare)
52. 17-06: Svovlporesvamp (Laetiporus sulphureus)
53. 17-06: Almindelig Glanshat (Panaeolus papilionaceus)
54. 17-06: Slør-Ridderhat (Tricholoma argyraceum)
55. 16-06: Morgen-Blækhat (Coprinellus ephemerus)
56. 16-06: Puccinia cribrata (Puccinia cribrata)
57. 16-06: Hvid Tandsvamp (Hyphodontia paradoxa)
58. 16-06: Kegle-Vokshat (Hygrocybe conica var. conica)
59. 16-06: Savbladet Rødblad (Entoloma serrulatum)
60. 16-06: Kløvblad (Schizophyllum commune)
61. 16-06: Plasmopara nivea (Plasmopara nivea)
62. 16-06: Rødgul Pigsvamp (i bred betydning) (Hydnum rufescens (sensu lat.))
63. 16-06: Klitroserust (Phragmidium rosae-pimpinellifoliae)
64. 16-06: Puklet Læderporesvamp (Trametes gibbosa)
65. 16-06: Rosenrust (Phragmidium mucronatum)
66. 16-06: Blygrå Bovist (Bovista plumbea)
67. 16-06: Brun Kam-Fluesvamp (Amanita fulva)
68. 16-06: Grå Kam-Fluesvamp (Amanita vaginata var. Vaginata)
69. 16-06: Flad Støvbold (Vascellum pratense)
70. 16-06: Høslætsvamp (Panaeolus foenisecii)
71. 16-06: Almindelig Gulhat (Bolbitius titubans)
72. 16-06: Almindelig Judasøre (Auricularia auricula-judae)
73. 16-06: Almindelig Kernerør (Epichloë typhina)
74. 16-06: Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
75. 16-06: Steffensurtrust (Puccinia circaeae)
76. 16-06: Høj Fluesvamp (Amanita excelsa)
77. 15-06: Foranderlig Stilkporesvamp (Polyporus leptocephalus)
78. 15-06: Flueskimmel (Entomophthora muscae)
79. 15-06: Finstokket Mosnavlehat (Rickenella swartzii)
80. 15-06: Orange Huesvamp (Mycena acicula)
81. 13-06: Jordfarvet Ridderhat (Tricholoma terreum)
82. 13-06: Poppelporesvamp (Oxyporus populinus)
83. 13-06: Græsgrøn Skørhat (Russula aeruginea)
84. 13-06: Almindelig Østershat (Pleurotus ostreatus)
85. 13-06: Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
86. 12-06: Puccinia vincae (Puccinia vincae)
87. 11-06: Peronospora radii (Peronospora radii)
88. 10-06: Kulsukkerrust (Melampsorella symphyti)
89. 10-06: Mjødurtrust (Triphragmium ulmariae)
90. 10-06: Ahornmeldug (Sawadaea bicornis)
91. 10-06: Spidspuklet Vokshat s.lat. (Hygrocybe acutoconica s.lat)
92. 10-06: Puccinia hysterium (Puccinia hysterium)
93. 09-06: Tidlig Agerhat (Agrocybe praecox)
94. 09-06: Grenet Stødsvamp (Xylaria hypoxylon)
95. 09-06: Almindelig Agerhat (Agrocybe pediades)
96. 09-06: Elledans-Bruskhat (Marasmius oreades)
97. 09-06: Løgrust (Puccinia porri)
98. 08-06: Albugo candida (Albugo candida)
99. 08-06: Skællet Stilkporesvamp (Polyporus squamosus)
100. 08-06: Ege-Sprækkeskive (Colpoma quercinum)
101. 08-06: Melampsora euphorbiae (Melampsora euphorbiae)
102. 08-06: Rapgræsrust (Puccinia poarum)
103. 08-06: Protomyces macrosporus (Protomyces macrosporus)
104. 08-06: Græssernes Sortrust (Puccinia graminis)
105. 08-06: Puccinia chaerophylli (Puccinia chaerophylli)
106. 08-06: Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
107. 08-06: Tranzschelia anemones (Tranzschelia anemones)
108. 08-06: Afblegende Skørhat (Russula decolorans)
109. 07-06: Mahonierust (Cumminsiella mirabilissima)
110. 07-06: Vaskeskinds-Rørhat (Boletus ferrugineus)
111. 07-06: Taphrina padi (Taphrina padi)
112. 06-06: Pokal-Foldhat (Helvella acetabulum)
113. 05-06: Ager-Champignon (Agaricus arvensis)
114. 05-06: Vej-Champignon (Agaricus bitorquis)
115. 05-06: Puccinia sessilis (Puccinia sessilis)
116. 05-06: Elle-Netbladhat (Paxillus filamentosus)
117. 04-06: Vårmusseron (Calocybe gambosa)
118. 04-06: Kant-Kulskorpe (Diatrype disciformis)
119. 04-06: Vinter-Stilkporesvamp (Polyporus brumalis)
120. 04-06: Knippe-Svovlhat (Hypholoma fasciculare)
121. 04-06: Krudtslam (Bispora antennata)
122. 03-06: Ramularia rubella (Ramularia rubella)
123. 02-06: Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
124. 02-06: Rhopographus filicinus (Rhopographus filicinus)
125. 02-06: Skinnende Støvpude (Reticularia lycoperdon)
126. 01-06: Stjernebæger (Sarcosphaera coronaria)
127. 01-06: Snerrebrand (Melanotaenium endogenum)
128. 01-06: Stiv Ruslædersvamp (Hymenochaete rubiginosa)
129. 01-06: Mørk Fladhat (Gymnopus ocior)
130. 01-06: Lærke-Slimrørhat (Suillus grevillei var. grevillei)
131. 01-06: Nellikebrand (Microbotryum violaceum s.l.)
132. 31-05: Mose-Hjelmhat (Galerina paludosa)
133. 31-05: Frynset Skjoldbæger (Scutellinia scutellata)
134. 31-05: Ring-Glanshat (Panaeolus semiovatus var. semiovatus)
135. 31-05: Læderbrun Frynseskive (Brunnipila fuscescens)
136. 31-05: Oksetunge (Fistulina hepatica)
137. 31-05: Brungul Slimrørhat (Suillus luteus)
138. 31-05: Sorthvid Foldhat (Helvella leucomelaena)
139. 31-05: Forårs-Stilkporesvamp (Polyporus ciliatus)
140. 31-05: Gul Nøkketunge (Mitrula paludosa)
141. 30-05: Taphrina tosquinetii (Taphrina tosquinetii)
142. 30-05: Violrust (Puccinia violae)
143. 28-05: Fyrre-Korkhat (Gloeophyllum sepiarium)
144. 28-05: Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
145. 28-05: Sommer-Huesvamp (Mycena abramsii)
146. 28-05: Almindelig Blækhat (Coprinopsis atramentaria)
147. 28-05: Bleg Fladhat (Gymnopus aquosus)
148. 28-05: Tørve-Lavhat (Lichenomphalia umbellifera)
149. 28-05: Knoldet Stilkporesvamp (Polyporus tuberaster)
150. 28-05: Hjelmhat sp. (Galerina sp.)
151. 27-05: Glimmer-Blækhat (Coprinellus micaceus)
152. 26-05: Tørvemos-Gråblad (Lyophyllum palustre)
153. 26-05: Høj Posesvamp (Volvariella gloiocephala)
154. 26-05: Sodfarvet Skærmhat (Pluteus cervinus)
155. 26-05: Bøge-Frynseskive (Brunnipila fagicola)
156. 23-05: Skygge-Skærmhat (Pluteus umbrosus var. Umbrosus)
157. 23-05: Melampsora caprearum (Melampsora caprearum)
158. 23-05: Kliddet Fnughat (Tubaria furfuracea)
159. 23-05: Året Agerhat (Agrocybe rivulosa)
160. 23-05: Puccinia aegopodii (Puccinia aegopodii)
161. 23-05: Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
162. 23-05: Rødmende Læderporesvamp (Trametes confragosa)
163. 23-05: Hjul-Blækhat (Coprinus plicatilis)
164. 23-05: Skræpperust (Uromyces rumicis)
165. 22-05: Flammet Rødblad (Entoloma clypeatum)
166. 21-05: Agurkmeldug (Golovinomyces cichoracearum)
167. 21-05: Rødbrun Bredblad (Stropharia rugosoannulata)
168. 21-05: Stor Parykhat (Coprinus comatus)
169. 21-05: Morchella importuna (Morchella importuna)
170. 20-05: Sodbrun Støvkølle (Stemonitis fusca)
171. 19-05: Ochropsora ariae (Ochropsora ariae)
172. 19-05: Høj Glanshat (Panaeolus acuminatus)
173. 19-05: Puccinia pulverulenta (Puccinia pulverulenta)
174. 19-05: Tidlig Dansehat (Pholiotina aporos)
175. 19-05: Fyrrenål-Blærerust (Coleosporium tussilaginis)
176. 18-05: Højstokket Støvbold (Handkea excipuliformis)
177. 18-05: Bøge-Kulbær (Hypoxylon fragiforme)
178. 17-05: Hundegræsrust (Uromyces dactylidis)
179. 17-05: Vorterodrust (Uromyces ficariae)
180. 17-05: Anemonebrand (Urocystis anemones)
181. 16-05: Støvende Kødporesvamp (Oligoporus ptychogaster)
182. 15-05: Hede-Navlehat (Arrhenia obscurata)
183. 15-05: Håret Læderporesvamp (Trametes hirsuta)
184. 14-05: Stor Slimtrøffel (Melanogaster tuberiformis)
185. 13-05: Phragmidium mucronatum/tuberculatum (Phragmidium mucronatum/tuberculatum)
186. 12-05: Peronospora alta (Peronospora alta)
187. 11-05: Spiselig Morkel (Morchella esculenta)
188. 11-05: Stor Kulsvamp (Kretzschmaria deusta)
189. 11-05: Jomfru-Frynseskive (Lachnum virgineum)
190. 10-05: Taphrina johansonii (Taphrina johansonii)
191. 10-05: Blomme-Ildporesvamp (Phellinus pomaceus)
192. 10-05: Pluteus primus (Pluteus primus)
193. 10-05: Tørvemos-Sortbæger (Pseudoplectania episphagnum)
194. 09-05: Mosskive (Mniaecia jungermanniae)
195. 08-05: Poppel-Skorperust (Melampsora populnea)
196. 07-05: Hætte-Morkel (Morchella semilibera)
197. 05-05: Ægte Stenmorkel (Gyromitra esculenta)
198. 05-05: Ramsløg-Løgrust (Puccinia allii-phalaridis)
199. 05-05: Almindelig Morkel (Morchella vulgaris)
200. 04-05: Podosphaera leucotricha (Podosphaera leucotricha)
201. 03-05: Ribs-Urneskive (Godronia ribis)
202. 02-05: Taphrina insititiae (Taphrina insititiae)
203. 02-05: Ubestemt Morkel (Morchella sp.)
204. 02-05: Ege-Labyrintsvamp (Daedalea quercina)
205. 30-04: Flad Lakporesvamp (Ganoderma applanatum)
206. 30-04: Grov Kulskorpe (Eutypa spinosa)
207. 29-04: Foranderlig Skælhat (Kuehneromyces mutabilis)
208. 29-04: Vinter-Stilkbovist (Tulostoma brumale)
209. 28-04: Guldstjernerust (Uromyces gageae)
210. 28-04: Erantisbrand (Urocystis eranthidis)
211. 28-04: Højtsiddende Skælhat (Pholiota adiposa)
212. 27-04: Skorpe-Ildporesvamp (Fuscoporia ferrea)
213. 27-04: Entyloma ranunculi-repentis (Entyloma ranunculi-repentis)
214. 27-04: Sværtende Skørhat (Russula nigricans)
215. 27-04: Gran-Fureplet (Lirula macrospora)
216. 27-04: Ved-Bægersvamp (Peziza varia)
217. 27-04: Birke-Læderporesvamp (Lenzites betulina)
218. 27-04: Grankogle-nålerust (Pucciniastrum areolatum)
219. 26-04: Coprinopsis romagnesiana (Coprinopsis romagnesiana)
220. 26-04: Birkeporesvamp (Piptoporus betulinus)
221. 26-04: Skinnende Lakporesvamp (Ganoderma lucidum)
222. 25-04: Lachnellula occidentalis (Lachnellula occidentalis)
223. 25-04: Bark-rynkeplet (Ascodichaena rugosa)
224. 24-04: Nælde-Orangeskive (Calloria neglecta)
225. 24-04: Laksefarvet Voksskind (Peniophora incarnata)
226. 20-04: Kristtorn-Tandskive (Phacidium multivalve)
227. 20-04: Kristtorn-Lågskive (Trochila ilicina)
228. 18-04: Tandrodmeldug (Hyaloperonospora dentariae)
229. 17-04: Glat Klokkemorkel (Verpa conica)
230. 17-04: Rynket Klokkemorkel (Verpa bohemica)
231. 16-04: Blød Begporesvamp (Datronia mollis)
232. 15-04: Grov Lakporesvamp (Ganoderma adspersum)
233. 15-04: Peronospora ficariae (Peronospora ficariae)
234. 15-04: Ege-Spindskive (Eriopezia caesia)
235. 15-04: Grå Frynserede (Lachnella alboviolascens)
236. 15-04: Skorpe-Kulbær (Hypoxylon macrocarpum)
237. 15-04: Synchytrium anemones (Synchytrium anemones)
238. 14-04: Pile-Ildporesvamp (Porodaedalea conchata)
239. 14-04: Bøgefod-Kulhals (Melanamphora spinifera)
240. 14-04: Melanomma pulvis-pyrius (Melanomma pulvis-pyrius)
241. 13-04: Daldinia decipiens (Daldinia decipiens)
242. 12-04: Pilfinger (Hypocreopsis lichenoides)
243. 12-04: Hassel-Læderskive (Encoelia furfuracea)
244. 12-04: Kegleformet Kulbær (Hypoxylon fuscum)
245. 12-04: Anemone-Knoldskive (Dumontinia tuberosa)
246. 09-04: Haremadrust (Puccinia lapsanae)
247. 08-04: Pude-Ildporesvamp (Fomitiporia punctata)
248. 07-04: Pære-Støvbold (Lycoperdon pyriforme)
249. 07-04: Udbredt Stenmorkel (Gyromitra ancilis)
250. 07-04: Ege-Bævretop (Exidia glandulosa)
251. 07-04: Hekse-Sækdug (Taphrina betulina)
252. 07-04: Ege-Voksskind (Peniophora quercina)
253. 07-04: Almindelig Cinnobersvamp (Nectria cinnabarina)
254. 06-04: Honningsvamp ubest. (Armillaria sp.)
255. 06-04: Vellugtende Tragthat (Clitocybe fragrans)
256. 06-04: Klor-Bægermorkel (Disciotis venosa)
257. 06-04: Phycomyces blakesleeanus (Phycomyces blakesleeanus)
258. 06-04: Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
259. 05-04: Foranderlig Kulbær (Hypoxylon multiforme)
260. 05-04: Sprækkehinde (Cylindrobasidium laeve)
261. 05-04: Gråbrun Mørkhat (Psathyrella spadiceogrisea)
262. 05-04: Sammenflydende Kulbær (Hypoxylon cohaerens)
263. 05-04: Seifertia azaleae (Seifertia azaleae)
264. 05-04: Almindelig Ildporesvamp (Phellinus igniarius)
265. 05-04: Bertia moriformis (Bertia moriformis)
266. 05-04: Pile-Kulskorpe (Diatrype bullata)
267. 05-04: Tobaksbrun Ruslædersvamp (Hymenochaete tabacina)
268. 04-04: Kegle-Morkel (Morchella conica)
269. 02-04: Sphaeridium candidum (Sphaeridium candidum)
270. 01-04: Mørkrandet Voksskind (Peniophora limitata)
271. 01-04: Tagrør-Tvecellerust (Puccinia phragmitis)
272. 01-04: Gran-Tjæreporesvamp (Ischnoderma benzoinum)
273. 01-04: Nectria sp. (Nectria sp.)
274. 01-04: Børstehåret Spejlporesvamp (Inonotus hispidus)
275. 31-03: Fyrre-Koglehat (Strobilurus stephanocystis)
276. 31-03: Almindelig Prikbæger (Ascobolus furfuraceus)
277. 30-03: Almindelig Barksprænger (Vuilleminia comedens)
278. 30-03: Krølhåret Pragtbæger (Sarcoscypha austriaca)
279. 30-03: Ubestemt Pragtbæger (Sarcoscypha sp.)
280. 30-03: Orangegul Harpiksskive (Sarea resinae)
281. 30-03: Almindelig Violporesvamp (Trichaptum abietinum)
282. 30-03: Phragmidium sanguisorbae (Phragmidium sanguisorbae)
283. 30-03: Voksagtig Tandsvamp (Resinicium bicolor)
284. 29-03: Tandet Violporesvamp (Trichaptum fuscoviolaceum)
285. 28-03: Træflis-Bredblad (Stropholoma percevalii)
286. 28-03: Elle-Spejlporesvamp (Mensularia radiata)
287. 28-03: Nedsænket Kulbær (Hypoxylon petriniae)
288. 28-03: Rynket Lædersvamp (Stereum rugosum)
289. 28-03: Stor Krystalporesvamp (Skeletocutis nivea)
290. 28-03: Kuløkse (Glyphium elatum)
291. 28-03: Gran-Bævretop (Exidia pithya)
292. 27-03: Smuk Lædersvamp (Stereum subtomentosum)
293. 27-03: Kødet Stjernebold (Geastrum triplex)
294. 27-03: Bogskål-Stødsvamp (Xylaria carpophila)
295. 26-03: Rynket Tåresvamp (Dacrymyces lacrymalis)
296. 25-03: Knaldgul Tåresvamp (Guepiniopsis alpina)
297. 25-03: Purpurbrun Foldporesvamp (Meruliopsis taxicola)
298. 24-03: Skarlagen-Pragtbæger (Sarcoscypha coccinea)
299. 24-03: Tremella versicolor (Tremella versicolor)
300. 24-03: Rønne-Kulskorpe (Eutypella sorbi)
301. 24-03: Hvidlig Bævretop (Exidia thuretiana)
302. 24-03: Fløjlsfod ubest. (Flammulina sp.)
303. 23-03: Lysfiltet Barkhat (Resupinatus applicatus)
304. 23-03: Lemalis aurea (Lemalis aurea Lév.)
305. 23-03: Aske-Stilkskive (Hymenoscyphus albidus)
306. 23-03: Illosporiopsis christiansenii (Illosporiopsis christiansenii)
307. 23-03: Bæltet Læderporesvamp (Trametes ochracea)
308. 23-03: Almindelig Grønskive (Chlorociboria aeruginascens)
309. 22-03: Randet Barkhinde (Athelia arachnoidea)
310. 22-03: Okkerblad (Phyllotopsis nidulans)
311. 22-03: Stilket Stjernebold (Geastrum pectinatum)
312. 22-03: Neodasyscypha cerina (Neodasyscypha cerina)
313. 21-03: Japangran-Boldkølle (Physalacria cryptomeriae)
314. 21-03: Barksprænger-Kulskorpe (Diatrype decorticata)
315. 21-03: Stråle-Åresvamp (Phlebia radiata)
316. 21-03: Spids Kulkegle (Leptosphaeria acuta)
317. 21-03: Hårbold sp. (Trichia sp.)
318. 21-03: Bølget Kulskorpe (Diatrype undulata)
319. 21-03: Nælde-Stængeltunge (Acrospermum compressum)
320. 21-03: Pokal-Stilkskive (Crocicreas cyathoideum)
321. 20-03: Grågul Sodporesvamp (Bjerkandera fumosa)
322. 20-03: Hymenoscyphus vernus (Hymenoscyphus vernus)
323. 20-03: Plicaria endocarpoides (Plicaria endocarpoides)
324. 20-03: Ege-Kulskorpe (Diatrypella quercina)
325. 19-03: Duftende Korkhat (Gloeophyllum odoratum)
326. 19-03: Klar Bævretop (Exidia nucleata)
327. 19-03: Hasselporesvamp (Dichomitus campestris)
328. 18-03: Ene-Lædersvamp (Amylostereum laevigatum)
329. 18-03: Grovtandet Kalkskind (Basidioradulum radula)
330. 17-03: Fyrre-Bævresvamp (Tremella encephala)
331. 17-03: Tremella mycetophiloides (Tremella mycetophiloides)
332. 17-03: Ene-Huesvamp (Mycena juniperina)
333. 17-03: Hassel-Barksprænger (Vuilleminia coryli)
334. 17-03: Kølle-Stødsvamp (Xylaria polymorpha)
335. 17-03: Kæmpe-Bævresvamp (Phaeotremella frondosa )
336. 17-03: Teglrød Svovlhat (Hypholoma lateritium)
337. 17-03: Pile-Bævretop (Exidia recisa)
338. 17-03: Kandis-Bævretop (Exidia saccharina)
339. 17-03: Spidsskælhat (Phaeomarasmius erinaceus)
340. 17-03: Nålebæger (Desmazierella acicola)
341. 17-03: Orange Skiveskorpe (Aleurodiscus amorphus)
342. 16-03: Trådet Skønpig (Steccherinum fimbriatum)
343. 16-03: Pyrenochaeta ilicis (Pyrenochaeta ilicis)
344. 16-03: Krusblad (Plicatura crispa)
345. 16-03: Stor Løghat (Mycetinis alliaceus)
346. 16-03: Coniochaeta ligniaria (Coniochaeta ligniaria)
347. 16-03: Almindelig Hyldehinde (Lyomyces sambuci)
348. 16-03: Hindbær-Frynseskive (Brunnipila clandestina)
349. 16-03: Chloroscypha seaveri (Chloroscypha seaveri)
350. 16-03: Gråskive sp. (Mollisia / Tapesia sp.)
351. 16-03: Tvefarvet Filtskind (Laxitextum bicolor)
352. 16-03: Afsmittende Topsvamp (Bulgaria inquinans)
353. 16-03: Vedsprængerskive (Propolis farinosa)
354. 16-03: Orangegul Frynseskive (Capitotricha rubi)
355. 15-03: Brunviolet Bægersvamp (Peziza violacea)
356. 15-03: Gran-Frynseskive (Lachnellula subtilissima)
357. 15-03: Rodfordærver (Heterobasidion annosum)
358. 12-03: Eutypa maura (Eutypa maura)
359. 12-03: Bøgebark-cinnobersvamp (Neonectria coccinea)
360. 12-03: Protounguicularia transiens (Protounguicularia transiens)
361. 12-03: Stribet Redesvamp (Cyathus striatus)
362. 12-03: Almindelig Læderskål (Merismodes anomala)
363. 12-03: Stor Dukatbæger (Pithya vulgaris)
364. 11-03: Rødbrun Stråhat (Psilocybe montana)
365. 11-03: Almindelig Tåresvamp (Dacrymyces stillatus)
366. 11-03: Smuk Bævrehinde (Exidiopsis effusa)
367. 11-03: Løv-Tjæreporesvamp (Ischnoderma resinosum)
368. 10-03: Tynd Lædersvamp (Stereum gausapatum)
369. 10-03: Ellekogle-Stilkskive (Pezizella alniella)
370. 10-03: Siv-Frynseskive (Lachnum apalum)
371. 10-03: Rødgrå Krystalporesvamp (Skeletocutis carneogrisea)
372. 10-03: Kirsebær-Lågskive [kun Laurbærkirsebær] (Trochila laurocerasi)
373. 10-03: Kliddet Epaulethat (Panellus stipticus)
374. 10-03: Rakle-Stilkskive (Crocicreas amenti)
375. 10-03: Ved-Stråhat (Psilocybe horizontalis)
376. 10-03: Kæmpeporesvamp (Meripilus giganteus)
377. 10-03: Gran-Svovlhat (Hypholoma capnoides)
378. 10-03: Amphiporthe leiphaemia (Amphiporthe leiphaemia)
379. 10-03: Craterium minutum (Craterium minutum)
380. 10-03: Gul Fløjlsfod (Flammulina velutipes var. velutipes)
381. 10-03: Krybende Kødporesvamp (Tyromyces wynnei)
382. 10-03: Purpurlædersvamp (Chondrostereum purpureum)
383. 09-03: Trichopeziza subsulphurea (Trichopeziza subsulphurea)
384. 09-03: Blod-Skorpeporesvamp (Physisporinus sanguinolentus)
385. 09-03: Kobberrød Lakporesvamp (Ganoderma pfeifferi)
386. 09-03: Skive-Sejporesvamp (Antrodia ramentacea)
387. 08-03: Gemmina gemmarum (Gemmina gemmarum)
388. 08-03: Xenotypa aterrima (Xenotypa aterrima)
389. 08-03: Smudsigbrun Vinterskælhat (Meottomyces dissimulans)
390. 08-03: Rødlig Okkerporesvamp (Hapalopilus rutilans)
391. 08-03: Trimmatostroma betulinum (Trimmatostroma betulinum)
392. 06-03: Tyndkødet Hussvamp (Serpula himantioides)
393. 06-03: Stilket Tåresvamp (Dacrymyces capitatus)
394. 06-03: Comatricha nigra (Comatricha nigra)
395. 05-03: Vinter-Huesvamp (Mycena tintinnabulum)
396. 05-03: Bævrende Åresvamp (Phlebia tremellosa)
397. 03-03: Chaetosphaerella phaeostroma (Chaetosphaerella phaeostroma)
398. 03-03: Mørkfiltet Barkhat (Resupinatus trichotis)
399. 03-03: Diatrype stigma (Diatrype stigma)
400. 03-03: Gran-Koglehat (Strobilurus esculentus)
401. 02-03: Halvkugleformet Kulbær (Hypoxylon howeanum)
402. 01-03: Almindelig Kulkaviar (Rosellinia thelena)
403. 28-02: Ene-Barkhat (Resupinatus griseopallidus )
404. 28-02: Langsporet Begskive (Patellaria atrata)
405. 28-02: Ceratellopsis sagittiformis (Ceratellopsis sagittiformis)
406. 28-02: Cinnoberporesvamp (Pycnoporus cinnabarinus)
407. 28-02: Brunporesvamp (Phaeolus schweinitzii)
408. 27-02: Marchandiomyces aurantiacus (Marchandiomyces aurantiacus)
409. 26-02: Diatrypella verruciformis (Diatrypella verruciformis)
410. 25-02: Birkefrø-Knoldskive (Ciboria betulae)
411. 25-02: Bøge-Kulskive (Biscogniauxia nummularia)
412. 25-02: Blødende Lædersvamp (Stereum sanguinolentum)
413. 24-02: Botrytis cinerea (Botrytis cinerea)
414. 24-02: Ascocoryne solitaria (Ascocoryne solitaria)
415. 24-02: Paranectria oropensis (Paranectria oropensis)
416. 24-02: Xanthoriicola physciae (Xanthoriicola physciae)
417. 24-02: Labyrint-Tandsvamp (Xylodon raduloides)
418. 23-02: Huesvamp sp. (Mycena sp.)
419. 23-02: Håret Judasøre (Auricularia mesenterica)
420. 23-02: Bøge-Spejlporesvamp (Mensularia nodulosa)
421. 22-02: Trist Pastelporesvamp (Ceriporiopsis resinascens)
422. 22-02: Diatrypella favacea (Diatrypella favacea)
423. 22-02: Almindelig Gulskive (Bisporella citrina)
424. 21-02: Orange Krystalporesvamp (Skeletocutis amorpha)
425. 21-02: Prægtig Frynseskive (Capitotricha bicolor)
426. 21-02: Havtorn-Ildporesvamp (Fomitiporia hippophaeicola)
427. 20-02: Gul Sejporesvamp (Antrodia xantha)
428. 19-02: Ege-Spejlporesvamp (Inonotus dryadeus)
429. 19-02: Tåresvamp sp. (Dacrymyces sp.)
430. 18-02: Bævretand (Pseudohydnum gelatinosum)
431. 18-02: Calyptella gibbosa (Calyptella gibbosa)
432. 18-02: Cucurbitaria spartii (Cucurbitaria spartii)
433. 18-02: Skålformet muslingesvamp (Crepidotus pallidus)
434. 18-02: Ædelgran-Frynseskive (Lachnellula calyciformis)
435. 17-02: Ved-Gråskive (Mollisia ligni)
436. 17-02: Mastesvamp (Physisporinus vitreus)
437. 17-02: Fureplet (Lophodermium sp.)
438. 17-02: Rosabrun Kødkerne (Trichoderma europaeum)
439. 17-02: Glat Naftalinskind (Cerocorticium confluens)
440. 17-02: Cladobotryum stereicola (Cladobotryum stereicola)
441. 17-02: Gul Tømmersvamp (Coniophora puteana)
442. 16-02: Kirsebær-Sækdug (Taphrina wiesneri)
443. 16-02: Æg-kalkskind (Bulbillomyces farinosus)
444. 16-02: Durella macrospora (Durella macrospora)
445. 16-02: Korsknaprust (Puccinia glechomatis)
446. 16-02: Tremella globispora (Tremella globispora)
447. 16-02: Cosmospora episphaeria (Cosmospora episphaeria)
448. 16-02: Ellerakle-Knoldskive (Ciboria caucus)
449. 16-02: Subulicystidium longisporum (Subulicystidium longisporum)
450. 16-02: Læder-Åresvamp (Meruliopsis corium)
451. 16-02: Bøge-Korsprik (Quaternaria quaternata)
452. 15-02: Blå Førnehinde (Byssocorticium atrovirens)
453. 15-02: Prikbæger sp. (Ascobolus sp.)
454. 15-02: Navr-Barkskind (Dendrothele acerina)
455. 15-02: Aporhytisma urticae (Aporhytisma urticae)
456. 14-02: Grynet Voksskind (Peniophora lycii)
457. 14-02: Hvid Frynserede (Lachnella villosa)
458. 13-02: Rødmende Tjæreskive (Ionomidotis fulvotingens)
459. 13-02: Fusarium roseum (Fusarium roseum)
460. 12-02: Poppel-Ildporesvamp (Phellinus populicola)
461. 11-02: Purpur-Voksporesvamp (Ceriporia purpurea)
462. 11-02: Tapesia villosa (Tapesia villosa)
463. 11-02: Linde-Slimklat (Achroomyces disciformis)
464. 11-02: Linde-Voksskind (Peniophora rufomarginata)
465. 10-02: Exidiopsis grisea (Exidiopsis grisea)
466. 10-02: Calycina vulgaris (Calycina vulgaris)
467. 10-02: Dunskive (Polydesmia pruinosa)
468. 10-02: Diplocarpon rosae (Diplocarpon rosae)
469. 10-02: Bitter Kødporesvamp (Oligoporus stipticus)
470. 10-02: Gul Furehat (Leucocoprinus birnbaumii)
471. 09-02: Lindeskive (Holwaya mucida)
472. 09-02: Coleroa robertiani (Coleroa robertiani)
473. 08-02: Toppet Huesvamp (Mycena galericulata)
474. 08-02: Brun Bævresvamp (Phaeotremella foliacea)
475. 08-02: Almindelig Gråskive (Mollisia cinerea)
476. 08-02: Ubestemt Muslingesvamp. (Crepidotus sp.)
477. 08-02: Brunstænket Hekseringshat (Lepista flaccida)
478. 06-02: Gummihat (Sarcomyxa serotina)
479. 06-02: Blegblå Kødporesvamp (Postia alni)
480. 05-02: Koglebruskhat (Baeospora myosura)
481. 04-02: Hvidskivet Kulknippe (Cytospora nivea)
482. 04-02: Allophylaria macrospora (Allophylaria macrospora)
483. 03-02: Ozonium (Ozonium indet.)
484. 03-02: Række-Sejporesvamp (Antrodia serialis)
485. 03-02: Sejskive sp. (Ascocoryne sp.)
486. 03-02: Kødkerne (Trichoderma sp.)
487. 03-02: Mild Epaulethat (Panellus mitis)
488. 03-02: Cosmospora arxii (Cosmospora arxii)
489. 03-02: Almindelig Bægertragthat (Pseudoclitocybe cyathiformis)
490. 03-02: Lille Dukatbæger (Pithya cupressina)
491. 03-02: Rødlilla Sejskive (Ascocoryne sarcoides)
492. 02-02: Rustbrun Ildporesvamp (Fuscoporia ferruginosa)
493. 01-02: Exarmidium inclusum (Exarmidium inclusum)
494. 01-02: Vouauxiella lichenicola (Vouauxiella lichenicola)
495. 28-01: Pibet Rørkølle (Macrotyphula fistulosa)
496. 28-01: Tætvortet Tandsvamp (Xylodon brevisetus)
497. 28-01: Gren-Brunskive (Rutstroemia firma)
498. 27-01: Håret Kalkskind (Hyphoderma setigerum)
499. 26-01: Fyrre-Rustskive (Cenangium ferruginosum)
500. 24-01: Hvid Hængepig (Mucronella calva)
501. 24-01: Birke-Spejlporesvamp (Inonotus obliquus)
502. 23-01: Kæmpebarksvamp (Phlebiopsis gigantea)
503. 22-01: Polygon-Voksskind (Peniophora polygonia)
504. 22-01: Hormiactella asetosa (Hormiactella asetosa)
505. 20-01: Penicillium expansum (Penicillium expansum)
506. 20-01: Kurts Kalkskind (Kurtia argillacea)
507. 19-01: Ræve-Spejlporesvamp (Inonotus rheades)
508. 17-01: Smuk Frynseskive (Trichopeziza leucophaea)
509. 16-01: Almindelig Skønpig (Steccherinum ochraceum)
510. 15-01: Liden Guldgaffel (Calocera cornea)
511. 14-01: Aske-Bæltekugle (Daldinia concentrica)
512. 13-01: Børstefod (Crinipellis scabella)
513. 13-01: Poppel-Hængeøre (Schizophyllum amplum)
514. 13-01: Vinrød Barkhuesvamp (Mycena meliigena)
515. 13-01: Gråblå Bark-Huesvamp (Mycena pseudocorticola)
516. 13-01: Gylden Spindhinde (Botryobasidium aureum)
517. 13-01: Badhamia utricularis (Badhamia utricularis)
518. 11-01: Førne-Muslingesvamp (Crepidotus epibryus)
519. 11-01: Blankstokket Huesvamp (Mycena vitilis)
520. 11-01: Almindelig Snylteskorpe (Hypomyces aurantius)
521. 11-01: Almindelig Muslingesvamp (Crepidotus cesatii)
522. 11-01: Bleg Bævreskive (Neobulgaria pura var. foliacea)
523. 10-01: Almindelig kulmusling (Lophium mytilinum)
524. 10-01: Puccinia obscura (Puccinia obscura)
525. 10-01: Kogle-Hårskive (Hamatocanthoscypha laricionis)
526. 09-01: Almindelig Guldgaffel (Calocera viscosa)
527. 08-01: Pudderkølle (Phleogena faginea)
528. 08-01: Stor Sejskive (Ascocoryne cylichnium)
529. 07-01: Krystal-Støvbold (Lycoperdon perlatum)
530. 07-01: Almindelig Mosskål (Rimbachia arachnoidea)
531. 07-01: Skålformet gyldenkerne (Hydropisphaera peziza)
532. 07-01: Fliget Frynsesvamp (Thelephora terrestris)
533. 07-01: Dunskivet Huesvamp (Mycena clavularis)
534. 06-01: Antrodiella pallescens (Antrodiella pallescens)
535. 06-01: Gulrandet Elastikporesvamp (Antrodiella serpula)
536. 06-01: Venturiocistella pini (Venturiocistella pini)
537. 06-01: Gul Førnehinde (Piloderma fallax)
538. 06-01: Trådfin Huesvamp (Mycena capillaris)
539. 06-01: Blålig Kødporesvamp (Postia caesia)
540. 06-01: Almindelig Kalkskind (Hyphoderma praetermissum)
541. 05-01: Almindelig Pigsvamp (Hydnum repandum)
542. 05-01: Bleg Hekseringshat (Lepista personata)
543. 05-01: Hygrophorus unicolor (Hygrophorus unicolor)
544. 05-01: Violet Hekseringshat (Lepista nuda)
545. 05-01: Gulplettet Ridderhat (Tricholoma scalpturatum)
546. 03-01: Liden Lædersvamp (Stereum complicatum)
547. 03-01: Snyltende Kødkerne (Hypocrea pulvinata)
548. 03-01: Kroghåret Spejlporesvamp (Inonotus cuticularis)
549. 03-01: Fnughat-Snylteskorpe (Nectriopsis tubariicola)
550. 02-01: Firfliget Stjernebold (Geastrum quadrifidum)
551. 02-01: Hemitrichia clavata (Hemitrichia clavata)
552. 01-01: Flammulina elastica (Flammulina elastica)
553. 01-01: Æble-Knoldskive (Monilinia fructigena)
554. 01-01: Rank Koralsvamp (Ramaria stricta)
555. 01-01: Spanskgrøn Bredblad (Stropharia aeruginosa)
556. 01-01: Hjortebæger (Byssonectria terrestris)
557. 01-01: Enlig Svovlhat (Hypholoma marginatum)
558. 01-01: Nectriopsis lecanodes (Nectriopsis lecanodes)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator