Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
20. juli 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Svampe og slimsvampe i 2019 (Se sidste i 2019)

1. 01-01: Birkeporesvamp (Piptoporus betulinus)
2. 01-01: Flad Lakporesvamp (Ganoderma applanatum)
3. 01-01: Løv-Tjæreporesvamp (Ischnoderma resinosum)
4. 01-01: Rynket Lædersvamp (Stereum rugosum)
5. 01-01: Blød Begporesvamp (Datronia mollis)
6. 01-01: Grenet Stødsvamp (Xylaria hypoxylon)
7. 01-01: Stråle-Åresvamp (Phlebia radiata)
8. 01-01: Blomme-Ildporesvamp (Phellinus pomaceus)
9. 01-01: Bøge-Kulbær (Hypoxylon fragiforme)
10. 01-01: Grov Kulskorpe (Eutypa spinosa)
11. 01-01: Rødmende Læderporesvamp (Trametes confragosa)
12. 01-01: Stokroserust (Puccinia malvacearum)
13. 01-01: Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
14. 01-01: Knippe-Svovlhat (Hypholoma fasciculare)
15. 01-01: Puklet Læderporesvamp (Trametes gibbosa)
16. 01-01: Rank Koralsvamp (Ramaria stricta)
17. 01-01: Sammenflydende Kulbær (Hypoxylon cohaerens)
18. 01-01: Æble-Knoldskive (Monilinia fructigena)
19. 01-01: Flammulina elastica (Flammulina elastica)
20. 01-01: Mørkfiltet Barkhat (Resupinatus trichotis)
21. 01-01: Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
22. 01-01: Hvidskivet Kulknippe (Cytospora nivea)
23. 01-01: Krusblad (Plicatura crispa)
24. 01-01: Tandet Violporesvamp (Trichaptum fuscoviolaceum)
25. 01-01: Vinter-Stilkporesvamp (Polyporus brumalis)
26. 01-01: Fløjlsfod ubest. (Flammulina sp.)
27. 01-01: Hekse-Sækdug (Taphrina betulina)
28. 01-01: Pibet Rørkølle (Macrotyphula fistulosa)
29. 01-01: Stiv Ruslædersvamp (Hymenochaete rubiginosa)
30. 01-01: Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
31. 01-01: Håret Læderporesvamp (Trametes hirsuta)
32. 01-01: Kæmpeporesvamp (Meripilus giganteus)
33. 01-01: Pude-Ildporesvamp (Fomitiporia punctata)
34. 01-01: Rødlig Okkerporesvamp (Hapalopilus rutilans)
35. 01-01: Sveden Sodporesvamp (Bjerkandera adusta)
36. 01-01: Bøge-Korsprik (Quaternaria quaternata)
37. 01-01: Enlig Svovlhat (Hypholoma marginatum)
38. 01-01: Hjortebæger (Byssonectria terrestris)
39. 01-01: Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
40. 01-01: Kliddet Fnughat (Tubaria furfuracea)
41. 01-01: Nectriopsis lecanodes (Nectriopsis lecanodes)
42. 01-01: Almindelig Judasøre (Auricularia auricula-judae)
43. 01-01: Almindelig Østershat (Pleurotus ostreatus)
44. 01-01: Bark-rynkeplet (Ascodichaena rugosa)
45. 01-01: Ege-Labyrintsvamp (Daedalea quercina)
46. 01-01: Gummihat (Sarcomyxa serotina)
47. 01-01: Koglepigsvamp (Auriscalpium vulgare)
48. 01-01: Purpurlædersvamp (Chondrostereum purpureum)
49. 01-01: Spanskgrøn Bredblad (Stropharia aeruginosa)
50. 01-01: Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
51. 01-01: Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
52. 01-01: Almindelig Grønskive (Chlorociboria aeruginascens)
53. 01-01: Almindelig Tåresvamp (Dacrymyces stillatus)
54. 01-01: Chaetosphaerella phaeostroma (Chaetosphaerella phaeostroma)
55. 02-01: Gul Fløjlsfod (Flammulina velutipes var. velutipes)
56. 02-01: Sodfarvet Skærmhat (Pluteus cervinus)
57. 02-01: Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
58. 02-01: Fyrre-Korkhat (Gloeophyllum sepiarium)
59. 02-01: Pære-Støvbold (Lycoperdon pyriforme)
60. 02-01: Smuk Bævrehinde (Exidiopsis effusa)
61. 02-01: Bogskål-Stødsvamp (Xylaria carpophila)
62. 02-01: Ege-Voksskind (Peniophora quercina)
63. 02-01: Hemitrichia clavata (Hemitrichia clavata)
64. 02-01: Krudtslam (Bispora antennata)
65. 02-01: Almindelig Violporesvamp (Trichaptum abietinum)
66. 02-01: Firfliget Stjernebold (Geastrum quadrifidum)
67. 02-01: Mosskive (Mniaecia jungermanniae)
68. 02-01: Stor Krystalporesvamp (Skeletocutis nivea)
69. 02-01: Rodfordærver (Heterobasidion annosum)
70. 02-01: Pilfinger (Hypocreopsis lichenoides)
71. 03-01: Xanthoriicola physciae (Xanthoriicola physciae)
72. 03-01: Fnughat-Snylteskorpe (Nectriopsis tubariicola)
73. 03-01: Pile-Ildporesvamp (Porodaedalea conchata)
74. 03-01: Kroghåret Spejlporesvamp (Inonotus cuticularis)
75. 03-01: Cinnoberporesvamp (Pycnoporus cinnabarinus)
76. 03-01: Pudderkølle (Phleogena faginea)
77. 03-01: Kødet Stjernebold (Geastrum triplex)
78. 03-01: Liden Lædersvamp (Stereum complicatum)
79. 03-01: Snyltende Kødkerne (Hypocrea pulvinata)
80. 03-01: Bævrende Åresvamp (Phlebia tremellosa)
81. 04-01: Gylden Spindhinde (Botryobasidium aureum)
82. 04-01: Læder-Åresvamp (Meruliopsis corium)
83. 04-01: Grovtandet Kalkskind (Basidioradulum radula)
84. 04-01: Bæltet Læderporesvamp (Trametes ochracea)
85. 04-01: Marchandiomyces aurantiacus (Marchandiomyces aurantiacus)
86. 04-01: Illosporiopsis christiansenii (Illosporiopsis christiansenii)
87. 04-01: Almindelig Ildporesvamp (Phellinus igniarius)
88. 04-01: Tynd Lædersvamp (Stereum gausapatum)
89. 04-01: Krølhåret Pragtbæger (Sarcoscypha austriaca)
90. 04-01: Tobaksbrun Ruslædersvamp (Hymenochaete tabacina)
91. 04-01: Sejskive sp. (Ascocoryne sp.)
92. 04-01: Kløvblad (Schizophyllum commune)
93. 04-01: Almindelig Cinnobersvamp (Nectria cinnabarina)
94. 05-01: Almindelig Gulskive (Bisporella citrina)
95. 05-01: Violet Hekseringshat (Lepista nuda)
96. 05-01: Stor Kulsvamp (Kretzschmaria deusta)
97. 05-01: Dunskive (Polydesmia pruinosa)
98. 05-01: Ege-Bævretop (Exidia glandulosa)
99. 05-01: Gulplettet Ridderhat (Tricholoma scalpturatum)
100. 05-01: Havtorn-Ildporesvamp (Fomitiporia hippophaeicola)
101. 05-01: Hygrophorus unicolor (Hygrophorus unicolor)
102. 05-01: Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
103. 05-01: Almindelig Stinksvamp (Phallus impudicus)
104. 05-01: Almindelig Pigsvamp (Hydnum repandum)
105. 05-01: Purpurbrun Foldporesvamp (Meruliopsis taxicola)
106. 05-01: Bleg Hekseringshat (Lepista personata)
107. 06-01: Blålig Kødporesvamp (Postia caesia)
108. 06-01: Sprækkehinde (Cylindrobasidium laeve)
109. 06-01: Almindelig Kalkskind (Hyphoderma praetermissum)
110. 06-01: Grågul Sodporesvamp (Bjerkandera fumosa)
111. 06-01: Svovlporesvamp (Laetiporus sulphureus)
112. 06-01: Bøge-Spejlporesvamp (Mensularia nodulosa)
113. 06-01: Klar Bævretop (Exidia nucleata)
114. 06-01: Gul Førnehinde (Piloderma fallax)
115. 06-01: Trist Pastelporesvamp (Ceriporiopsis resinascens)
116. 06-01: Antrodiella pallescens (Antrodiella pallescens)
117. 06-01: Gulrandet Elastikporesvamp (Antrodiella serpula)
118. 06-01: Venturiocistella pini (Venturiocistella pini)
119. 06-01: Aske-Bæltekugle (Daldinia concentrica)
120. 06-01: Kæmpebarksvamp (Phlebiopsis gigantea)
121. 06-01: Laksefarvet Voksskind (Peniophora incarnata)
122. 06-01: Almindelig kulmusling (Lophium mytilinum)
123. 06-01: Trådfin Huesvamp (Mycena capillaris)
124. 06-01: Pile-Bævretop (Exidia recisa)
125. 07-01: Ege-Spejlporesvamp (Inonotus dryadeus)
126. 07-01: Gul Sejporesvamp (Antrodia xantha)
127. 07-01: Hvid Tandsvamp (Hyphodontia paradoxa)
128. 07-01: Hvidlig Bævretop (Exidia thuretiana)
129. 07-01: Almindelig Læderskål (Merismodes anomala)
130. 07-01: Dunskivet Huesvamp (Mycena clavularis)
131. 07-01: Nedsænket Kulbær (Hypoxylon petriniae)
132. 07-01: Kliddet Epaulethat (Panellus stipticus)
133. 07-01: Mørkrandet Voksskind (Peniophora limitata)
134. 07-01: Krystal-Støvbold (Lycoperdon perlatum)
135. 07-01: Almindelig Mosskål (Rimbachia arachnoidea)
136. 07-01: Skålformet gyldenkerne (Hydropisphaera peziza)
137. 07-01: Fliget Frynsesvamp (Thelephora terrestris)
138. 07-01: Afsmittende Topsvamp (Bulgaria inquinans)
139. 08-01: Blødende Lædersvamp (Stereum sanguinolentum)
140. 08-01: Mild Epaulethat (Panellus mitis)
141. 08-01: Stor Dukatbæger (Pithya vulgaris)
142. 08-01: Stor Sejskive (Ascocoryne cylichnium)
143. 08-01: Huesvamp sp. (Mycena sp.)
144. 08-01: Elle-Spejlporesvamp (Mensularia radiata)
145. 08-01: Hassel-Barksprænger (Vuilleminia coryli)
146. 08-01: Ubestemt Muslingesvamp. (Crepidotus sp.)
147. 09-01: Almindelig Guldgaffel (Calocera viscosa)
148. 09-01: Almindelig Muslingesvamp (Crepidotus cesatii)
149. 09-01: Almindelig Barksprænger (Vuilleminia comedens)
150. 09-01: Koglebruskhat (Baeospora myosura)
151. 09-01: Toppet Huesvamp (Mycena galericulata)
152. 09-01: Tåresvamp sp. (Dacrymyces sp.)
153. 09-01: Skællet Stilkporesvamp (Polyporus squamosus)
154. 09-01: Rødlilla Sejskive (Ascocoryne sarcoides)
155. 09-01: Foranderlig Kulbær (Hypoxylon multiforme)
156. 10-01: Melanomma pulvis-pyrius (Melanomma pulvis-pyrius)
157. 10-01: Kogle-Hårskive (Hamatocanthoscypha laricionis)
158. 10-01: Skorpe-Ildporesvamp (Fuscoporia ferrea)
159. 10-01: Puccinia obscura (Puccinia obscura)
160. 11-01: Række-Sejporesvamp (Antrodia serialis)
161. 11-01: Ved-Stråhat (Psilocybe horizontalis)
162. 11-01: Almindelig Snylteskorpe (Hypomyces aurantius)
163. 11-01: Kant-Kulskorpe (Diatrype disciformis)
164. 11-01: Bleg Bævreskive (Neobulgaria pura var. foliacea)
165. 11-01: Brunporesvamp (Phaeolus schweinitzii)
166. 11-01: Pile-Kulskorpe (Diatrype bullata)
167. 11-01: Blankstokket Huesvamp (Mycena vitilis)
168. 11-01: Smuk Lædersvamp (Stereum subtomentosum)
169. 11-01: Almindelig Bægertragthat (Pseudoclitocybe cyathiformis)
170. 11-01: Førne-Muslingesvamp (Crepidotus epibryus)
171. 11-01: Gran-Bævretop (Exidia pithya)
172. 12-01: Gran-Tjæreporesvamp (Ischnoderma benzoinum)
173. 12-01: Brun Bævresvamp (Phaeotremella foliacea)
174. 12-01: Ozonium (Ozonium indet.)
175. 13-01: Børstefod (Crinipellis scabella)
176. 13-01: Gråhvid Melhat (Clitopilus prunulus)
177. 13-01: Vellugtende Tragthat (Clitocybe fragrans)
178. 13-01: Poppel-Hængeøre (Schizophyllum amplum)
179. 13-01: Lysfiltet Barkhat (Resupinatus applicatus)
180. 13-01: Vinrød Barkhuesvamp (Mycena meliigena)
181. 13-01: Almindelig Skønpig (Steccherinum ochraceum)
182. 13-01: Gråblå Bark-Huesvamp (Mycena pseudocorticola)
183. 13-01: Badhamia utricularis (Badhamia utricularis)
184. 13-01: Kuløkse (Glyphium elatum)
185. 14-01: Randet Barkhinde (Athelia arachnoidea)
186. 15-01: Almindelig Hyldehinde (Lyomyces sambuci)
187. 15-01: Liden Guldgaffel (Calocera cornea)
188. 16-01: Glat Naftalinskind (Cerocorticium confluens)
189. 16-01: Orange Krystalporesvamp (Skeletocutis amorpha)
190. 16-01: Hårbold sp. (Trichia sp.)
191. 16-01: Blegblå Kødporesvamp (Postia alni)
192. 16-01: Labyrint-Tandsvamp (Xylodon raduloides)
193. 17-01: Smuk Frynseskive (Trichopeziza leucophaea)
194. 18-01: Orange Skiveskorpe (Aleurodiscus amorphus)
195. 19-01: Rynket Tåresvamp (Dacrymyces lacrymalis)
196. 19-01: Ege-Kulskorpe (Diatrypella quercina)
197. 19-01: Kæmpe-Støvbold (Langermannia gigantea)
198. 19-01: Ræve-Spejlporesvamp (Inonotus rheades)
199. 20-01: Neodasyscypha cerina (Neodasyscypha cerina)
200. 20-01: Kurts Kalkskind (Kurtia argillacea)
201. 20-01: Glimmer-Blækhat (Coprinellus micaceus)
202. 20-01: Gul Tømmersvamp (Coniophora puteana)
203. 20-01: Penicillium expansum (Penicillium expansum)
204. 21-01: Vedsprængerskive (Propolis farinosa)
205. 21-01: Nælde-Stængeltunge (Acrospermum compressum)
206. 21-01: Aporhytisma urticae (Aporhytisma urticae)
207. 22-01: Birke-Læderporesvamp (Lenzites betulina)
208. 22-01: Skarlagen-Pragtbæger (Sarcoscypha coccinea)
209. 22-01: Polygon-Voksskind (Peniophora polygonia)
210. 22-01: Rhopographus filicinus (Rhopographus filicinus)
211. 22-01: Almindelig Rødært (Lycogala epidendrum)
212. 22-01: Hormiactella asetosa (Hormiactella asetosa)
213. 24-01: Lemalis aurea (Lemalis aurea Lév.)
214. 24-01: Hvid Hængepig (Mucronella calva)
215. 24-01: Kandis-Bævretop (Exidia saccharina)
216. 24-01: Birke-Spejlporesvamp (Inonotus obliquus)
217. 26-01: Fyrre-Rustskive (Cenangium ferruginosum)
218. 27-01: Håret Kalkskind (Hyphoderma setigerum)
219. 28-01: Grankogle-nålerust (Pucciniastrum areolatum)
220. 28-01: Fyrre-Bævresvamp (Tremella encephala)
221. 28-01: Gren-Brunskive (Rutstroemia firma)
222. 28-01: Tætvortet Tandsvamp (Xylodon brevisetus)
223. 29-01: Kegleformet Kulbær (Hypoxylon fuscum)
224. 29-01: Honningsvamp ubest. (Armillaria sp.)
225. 30-01: Sværtende Skørhat (Russula nigricans)
226. 30-01: Poppel-Ildporesvamp (Phellinus populicola)
227. 01-02: Exarmidium inclusum (Exarmidium inclusum)
228. 01-02: Vouauxiella lichenicola (Vouauxiella lichenicola)
229. 02-02: Ubestemt Pragtbæger (Sarcoscypha sp.)
230. 02-02: Rustbrun Ildporesvamp (Fuscoporia ferruginosa)
231. 03-02: Lille Dukatbæger (Pithya cupressina)
232. 03-02: Kødkerne (Trichoderma sp.)
233. 03-02: Cosmospora arxii (Cosmospora arxii)
234. 03-02: Vinter-Huesvamp (Mycena tintinnabulum)
235. 03-02: Kæmpe-Bævresvamp (Phaeotremella frondosa )
236. 03-02: Gråskive sp. (Mollisia / Tapesia sp.)
237. 03-02: Halvkugleformet Kulbær (Hypoxylon howeanum)
238. 04-02: Allophylaria macrospora (Allophylaria macrospora)
239. 04-02: Gran-Svovlhat (Hypholoma capnoides)
240. 05-02: Diatrypella favacea (Diatrypella favacea)
241. 05-02: Foranderlig Stilkporesvamp (Polyporus leptocephalus)
242. 06-02: Ellerakle-Knoldskive (Ciboria caucus)
243. 08-02: Almindelig Gråskive (Mollisia cinerea)
244. 08-02: Gran-Koglehat (Strobilurus esculentus)
245. 08-02: Æg-kalkskind (Bulbillomyces farinosus)
246. 08-02: Brunstænket Hekseringshat (Lepista flaccida)
247. 09-02: Nælde-Orangeskive (Calloria neglecta)
248. 09-02: Coleroa robertiani (Coleroa robertiani)
249. 09-02: Lindeskive (Holwaya mucida)
250. 10-02: Mahonierust (Cumminsiella mirabilissima)
251. 10-02: Navr-Barkskind (Dendrothele acerina)
252. 10-02: Gul Furehat (Leucocoprinus birnbaumii)
253. 10-02: Bitter Kødporesvamp (Oligoporus stipticus)
254. 10-02: Cladobotryum stereicola (Cladobotryum stereicola)
255. 10-02: Diplocarpon rosae (Diplocarpon rosae)
256. 10-02: Calycina vulgaris (Calycina vulgaris)
257. 10-02: Exidiopsis grisea (Exidiopsis grisea)
258. 11-02: Linde-Slimklat (Achroomyces disciformis)
259. 11-02: Linde-Voksskind (Peniophora rufomarginata)
260. 11-02: Purpur-Voksporesvamp (Ceriporia purpurea)
261. 11-02: Tapesia villosa (Tapesia villosa)
262. 11-02: Comatricha nigra (Comatricha nigra)
263. 12-02: Almindelig Kulkaviar (Rosellinia thelena)
264. 12-02: Bøgefod-Kulhals (Melanamphora spinifera)
265. 13-02: Rødmende Tjæreskive (Ionomidotis fulvotingens)
266. 13-02: Trådet Skønpig (Steccherinum fimbriatum)
267. 13-02: Paranectria oropensis (Paranectria oropensis)
268. 13-02: Fusarium roseum (Fusarium roseum)
269. 14-02: Spids Kulkegle (Leptosphaeria acuta)
270. 14-02: Grynet Voksskind (Peniophora lycii)
271. 14-02: Hvid Frynserede (Lachnella villosa)
272. 15-02: Blå Førnehinde (Byssocorticium atrovirens)
273. 15-02: Prikbæger sp. (Ascobolus sp.)
274. 16-02: Subulicystidium longisporum (Subulicystidium longisporum)
275. 16-02: Cosmospora episphaeria (Cosmospora episphaeria)
276. 16-02: Tremella globispora (Tremella globispora)
277. 16-02: Skræpperust (Uromyces rumicis)
278. 16-02: Korsknaprust (Puccinia glechomatis)
279. 16-02: Durella macrospora (Durella macrospora)
280. 16-02: Kirsebær-Sækdug (Taphrina wiesneri)
281. 17-02: Rosabrun Kødkerne (Trichoderma europaeum)
282. 17-02: Ved-Gråskive (Mollisia ligni)
283. 17-02: Mastesvamp (Physisporinus vitreus)
284. 17-02: Orange Mosnavlehat (Rickenella fibula)
285. 17-02: Fureplet (Lophodermium sp.)
286. 17-02: Nectria sp. (Nectria sp.)
287. 18-02: Ædelgran-Frynseskive (Lachnellula calyciformis)
288. 18-02: Skålformet muslingesvamp (Crepidotus pallidus)
289. 18-02: Bævretand (Pseudohydnum gelatinosum)
290. 18-02: Calyptella gibbosa (Calyptella gibbosa)
291. 18-02: Cucurbitaria spartii (Cucurbitaria spartii)
292. 20-02: Taphrina insititiae (Taphrina insititiae)
293. 21-02: Prægtig Frynseskive (Capitotricha bicolor)
294. 22-02: Tyndkødet Hussvamp (Serpula himantioides)
295. 23-02: Håret Judasøre (Auricularia mesenterica)
296. 24-02: Sphaeridium candidum (Sphaeridium candidum)
297. 24-02: Ege-Spindskive (Eriopezia caesia)
298. 24-02: Højstokket Støvbold (Handkea excipuliformis)
299. 24-02: Ascocoryne solitaria (Ascocoryne solitaria)
300. 24-02: Botrytis cinerea (Botrytis cinerea)
301. 25-02: Birkefrø-Knoldskive (Ciboria betulae)
302. 25-02: Protounguicularia transiens (Protounguicularia transiens)
303. 25-02: Hassel-Læderskive (Encoelia furfuracea)
304. 25-02: Bøge-Kulskive (Biscogniauxia nummularia)
305. 26-02: Diatrypella verruciformis (Diatrypella verruciformis)
306. 28-02: Ceratellopsis sagittiformis (Ceratellopsis sagittiformis)
307. 28-02: Ene-Barkhat (Resupinatus griseopallidus )
308. 28-02: Langsporet Begskive (Patellaria atrata)
309. 01-03: Tvefarvet Filtskind (Laxitextum bicolor)
310. 02-03: Bøgebark-cinnobersvamp (Neonectria coccinea)
311. 03-03: Diatrype stigma (Diatrype stigma)
312. 04-03: Rakle-Stilkskive (Crocicreas amenti)
313. 06-03: Højtsiddende Skælhat (Pholiota adiposa)
314. 06-03: Stribet Redesvamp (Cyathus striatus)
315. 06-03: Stilket Tåresvamp (Dacrymyces capitatus)
316. 08-03: Trimmatostroma betulinum (Trimmatostroma betulinum)
317. 08-03: Smudsigbrun Vinterskælhat (Meottomyces dissimulans)
318. 08-03: Xenotypa aterrima (Xenotypa aterrima)
319. 08-03: Gemmina gemmarum (Gemmina gemmarum)
320. 09-03: Skive-Sejporesvamp (Antrodia ramentacea)
321. 09-03: Blod-Skorpeporesvamp (Physisporinus sanguinolentus)
322. 09-03: Kobberrød Lakporesvamp (Ganoderma pfeifferi)
323. 09-03: Okkerblad (Phyllotopsis nidulans)
324. 09-03: Trichopeziza subsulphurea (Trichopeziza subsulphurea)
325. 10-03: Pokal-Stilkskive (Crocicreas cyathoideum)
326. 10-03: Craterium minutum (Craterium minutum)
327. 10-03: Krybende Kødporesvamp (Tyromyces wynnei)
328. 10-03: Amphiporthe leiphaemia (Amphiporthe leiphaemia)
329. 10-03: Jomfru-Frynseskive (Lachnum virgineum)
330. 10-03: Rødgrå Krystalporesvamp (Skeletocutis carneogrisea)
331. 10-03: Tørve-Lavhat (Lichenomphalia umbellifera)
332. 10-03: Kirsebær-Lågskive [kun Laurbærkirsebær] (Trochila laurocerasi)
333. 10-03: Lachnellula occidentalis (Lachnellula occidentalis)
334. 10-03: Kristtorn-Tandskive (Phacidium multivalve)
335. 10-03: Siv-Frynseskive (Lachnum apalum)
336. 10-03: Ellekogle-Stilkskive (Pezizella alniella)
337. 10-03: Hindbær-Frynseskive (Brunnipila clandestina)
338. 10-03: Bertia moriformis (Bertia moriformis)
339. 11-03: Rødbrun Stråhat (Psilocybe montana)
340. 12-03: Brunviolet Bægersvamp (Peziza violacea)
341. 12-03: Phragmidium sanguisorbae (Phragmidium sanguisorbae)
342. 12-03: Barksprænger-Kulskorpe (Diatrype decorticata)
343. 12-03: Eutypa maura (Eutypa maura)
344. 15-03: Gran-Frynseskive (Lachnellula subtilissima)
345. 16-03: Chloroscypha seaveri (Chloroscypha seaveri)
346. 16-03: Coniochaeta ligniaria (Coniochaeta ligniaria)
347. 16-03: Stor Løghat (Mycetinis alliaceus)
348. 16-03: Pyrenochaeta ilicis (Pyrenochaeta ilicis)
349. 16-03: Orangegul Frynseskive (Capitotricha rubi)
350. 16-03: Udbredt Stenmorkel (Gyromitra ancilis)
351. 17-03: Tremella mycetophiloides (Tremella mycetophiloides)
352. 17-03: Nålebæger (Desmazierella acicola)
353. 17-03: Spidsskælhat (Phaeomarasmius erinaceus)
354. 17-03: Teglrød Svovlhat (Hypholoma lateritium)
355. 17-03: Ene-Huesvamp (Mycena juniperina)
356. 17-03: Kølle-Stødsvamp (Xylaria polymorpha)
357. 18-03: Ene-Lædersvamp (Amylostereum laevigatum)
358. 19-03: Duftende Korkhat (Gloeophyllum odoratum)
359. 19-03: Hasselporesvamp (Dichomitus campestris)
360. 20-03: Plicaria endocarpoides (Plicaria endocarpoides)
361. 20-03: Hymenoscyphus vernus (Hymenoscyphus vernus)
362. 21-03: Bølget Kulskorpe (Diatrype undulata)
363. 21-03: Skorpe-Kulbær (Hypoxylon macrocarpum)
364. 21-03: Japangran-Boldkølle (Physalacria cryptomeriae)
365. 22-03: Stilket Stjernebold (Geastrum pectinatum)
366. 22-03: Orangegul Harpiksskive (Sarea resinae)
367. 22-03: Bredbladet Væbnerhat (Megacollybia platyphylla)
368. 22-03: Ægte Stenmorkel (Gyromitra esculenta)
369. 23-03: Aske-Stilkskive (Hymenoscyphus albidus)
370. 23-03: Erantisbrand (Urocystis eranthidis)
371. 23-03: Skinnende Støvpude (Reticularia lycoperdon)
372. 23-03: Grå Frynserede (Lachnella alboviolascens)
373. 24-03: Tremella versicolor (Tremella versicolor)
374. 24-03: Rønne-Kulskorpe (Eutypella sorbi)
375. 24-03: Voksagtig Tandsvamp (Resinicium bicolor)
376. 25-03: Anemone-Knoldskive (Dumontinia tuberosa)
377. 25-03: Knaldgul Tåresvamp (Guepiniopsis alpina)
378. 28-03: Træflis-Bredblad (Stropholoma percevalii)
379. 30-03: Flammeporesvamp (Pycnoporellus fulgens)
380. 30-03: Ege-Sprækkeskive (Colpoma quercinum)
381. 30-03: Ramularia rubella (Ramularia rubella)
382. 31-03: Almindelig Prikbæger (Ascobolus furfuraceus)
383. 31-03: Fyrre-Koglehat (Strobilurus stephanocystis)
384. 01-04: Tagrør-Tvecellerust (Puccinia phragmitis)
385. 01-04: Børstehåret Spejlporesvamp (Inonotus hispidus)
386. 02-04: Vorterodrust (Uromyces ficariae)
387. 02-04: Enekølle-Bævrerust (Gymnosporangium clavariiforme)
388. 02-04: Haremadrust (Puccinia lapsanae)
389. 04-04: Kegle-Morkel (Morchella conica)
390. 05-04: Gråbrun Mørkhat (Psathyrella spadiceogrisea)
391. 05-04: Seifertia azaleae (Seifertia azaleae)
392. 06-04: Klor-Bægermorkel (Disciotis venosa)
393. 06-04: Phycomyces blakesleeanus (Phycomyces blakesleeanus)
394. 06-04: Nældegalle-Tvecellerust (Puccinia urticata)
395. 06-04: Hundegræsrust (Uromyces dactylidis)
396. 10-04: Spiselig Morkel (Morchella esculenta)
397. 11-04: Ochropsora ariae (Ochropsora ariae)
398. 11-04: Anemonebrand (Urocystis anemones)
399. 11-04: Tranzschelia anemones (Tranzschelia anemones)
400. 13-04: Daldinia decipiens (Daldinia decipiens)
401. 14-04: Rynket Klokkemorkel (Verpa bohemica)
402. 14-04: Glat Klokkemorkel (Verpa conica)
403. 14-04: Hætte-Morkel (Morchella semilibera)
404. 14-04: Kristtorn-Lågskive (Trochila ilicina)
405. 15-04: Synchytrium anemones (Synchytrium anemones)
406. 15-04: Peronospora ficariae (Peronospora ficariae)
407. 15-04: Grov Lakporesvamp (Ganoderma adspersum)
408. 18-04: Tandrodmeldug (Hyaloperonospora dentariae)
409. 21-04: Taphrina farlowii (Taphrina farlowii)
410. 21-04: Almindelig Morkel (Morchella vulgaris)
411. 26-04: Coprinopsis romagnesiana (Coprinopsis romagnesiana)
412. 26-04: Almindelig Blækhat (Coprinopsis atramentaria)
413. 26-04: Skinnende Lakporesvamp (Ganoderma lucidum)
414. 27-04: Gran-Fureplet (Lirula macrospora)
415. 27-04: Ved-Bægersvamp (Peziza varia)
416. 27-04: Entyloma ranunculi-repentis (Entyloma ranunculi-repentis)
417. 28-04: Foranderlig Skælhat (Kuehneromyces mutabilis)
418. 28-04: Guldstjernerust (Uromyces gageae)
419. 28-04: Fyrrenål-Blærerust (Coleosporium tussilaginis)
420. 28-04: Vårmusseron (Calocybe gambosa)
421. 29-04: Vinter-Stilkbovist (Tulostoma brumale)
422. 29-04: Puccinia aegopodii (Puccinia aegopodii)
423. 30-04: Tidlig Agerhat (Agrocybe praecox)
424. 30-04: Ring-Glanshat (Panaeolus semiovatus var. semiovatus)
425. 01-05: Taphrina padi (Taphrina padi)
426. 01-05: Forårs-Stilkporesvamp (Polyporus ciliatus)
427. 02-05: Poppel-Skorperust (Melampsora populnea)
428. 02-05: Ubestemt Morkel (Morchella sp.)
429. 02-05: Taphrina johansonii (Taphrina johansonii)
430. 03-05: Ribs-Urneskive (Godronia ribis)
431. 03-05: Blommepung (Taphrina pruni)
432. 03-05: Morchella importuna (Morchella importuna)
433. 04-05: Klitroserust (Phragmidium rosae-pimpinellifoliae)
434. 04-05: Almindelig Glanshat (Panaeolus papilionaceus)
435. 04-05: Rosenrust (Phragmidium mucronatum)
436. 04-05: Podosphaera leucotricha (Podosphaera leucotricha)
437. 04-05: Troldsmør (Fuligo septica)
438. 05-05: Ramsløg-Løgrust (Puccinia allii-phalaridis)
439. 05-05: Tidlig Dansehat (Pholiotina aporos)
440. 07-05: Pokal-Foldhat (Helvella acetabulum)
441. 08-05: Gul Nøkketunge (Mitrula paludosa)
442. 08-05: Puccinia sessilis (Puccinia sessilis)
443. 10-05: Mose-Agerhat (Agrocybe elatella)
444. 10-05: Pluteus primus (Pluteus primus)
445. 10-05: Tørvemos-Sortbæger (Pseudoplectania episphagnum)
446. 10-05: Tidsel-Tvecellerust (Puccinia punctiformis)
447. 11-05: Vej-Champignon (Agaricus bitorquis)
448. 12-05: Peronospora alta (Peronospora alta)
449. 13-05: Phragmidium mucronatum/tuberculatum (Phragmidium mucronatum/tuberculatum)
450. 14-05: Nellikebrand (Microbotryum violaceum s.l.)
451. 14-05: Stor Slimtrøffel (Melanogaster tuberiformis)
452. 15-05: Hede-Navlehat (Arrhenia obscurata)
453. 16-05: Støvende Kødporesvamp (Oligoporus ptychogaster)
454. 16-05: Mose-Hjelmhat (Galerina paludosa)
455. 16-05: Almindelig Kernerør (Epichloë typhina)
456. 18-05: Elledans-Bruskhat (Marasmius oreades)
457. 18-05: Pæregitter-Bævrerust (Gymnosporangium sabinae)
458. 19-05: Høj Glanshat (Panaeolus acuminatus)
459. 19-05: Puccinia pulverulenta (Puccinia pulverulenta)
460. 20-05: Albugo candida (Albugo candida)
461. 20-05: Sodbrun Støvkølle (Stemonitis fusca)
462. 20-05: Sommer-Østershat (Pleurotus pulmonarius)
463. 21-05: Stor Parykhat (Coprinus comatus)
464. 21-05: Rødbrun Bredblad (Stropharia rugosoannulata)
465. 21-05: Agurkmeldug (Golovinomyces cichoracearum)
466. 22-05: Flammet Rødblad (Entoloma clypeatum)
467. 22-05: Isfinger (Ceratiomyxa fruticulosa)
468. 22-05: Flueskimmel (Entomophthora muscae)
469. 23-05: Året Agerhat (Agrocybe rivulosa)
470. 23-05: Hjul-Blækhat (Coprinus plicatilis)
471. 23-05: Melampsora caprearum (Melampsora caprearum)
472. 23-05: Skygge-Skærmhat (Pluteus umbrosus var. Umbrosus)
473. 25-05: Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
474. 25-05: Puccinia hysterium (Puccinia hysterium)
475. 25-05: Plasmopara nivea (Plasmopara nivea)
476. 26-05: Bredsået Blækhat (Coprinellus disseminatus)
477. 26-05: Tørvemos-Gråblad (Lyophyllum palustre)
478. 26-05: Høj Posesvamp (Volvariella gloiocephala)
479. 26-05: Almindelig Gulhat (Bolbitius titubans)
480. 26-05: Bøge-Frynseskive (Brunnipila fagicola)
481. 27-05: Spinkel Skørhat (Russula nauseosa)
482. 27-05: Knoldet Stilkporesvamp (Polyporus tuberaster)
483. 28-05: Hjelmhat sp. (Galerina sp.)
484. 28-05: Sommer-Huesvamp (Mycena abramsii)
485. 28-05: Puccinia coronata (Puccinia coronata)
486. 28-05: Bleg Fladhat (Gymnopus aquosus)
487. 30-05: Taphrina tosquinetii (Taphrina tosquinetii)
488. 30-05: Violrust (Puccinia violae)
489. 31-05: Frynset Skjoldbæger (Scutellinia scutellata)
490. 31-05: Oksetunge (Fistulina hepatica)
491. 31-05: Brungul Slimrørhat (Suillus luteus)
492. 31-05: Sorthvid Foldhat (Helvella leucomelaena)
493. 31-05: Candolles Mørkhat (Psathyrella candolleana)
494. 31-05: Mjødurtrust (Triphragmium ulmariae)
495. 31-05: Læderbrun Frynseskive (Brunnipila fuscescens)
496. 31-05: Kegle-Vokshat (Hygrocybe conica var. conica)
497. 01-06: Stjernebæger (Sarcosphaera coronaria)
498. 01-06: Rapgræsrust (Puccinia poarum)
499. 01-06: Snerrebrand (Melanotaenium endogenum)
500. 01-06: Mørk Fladhat (Gymnopus ocior)
501. 01-06: Lærke-Slimrørhat (Suillus grevillei var. grevillei)
502. 02-06: Høslætsvamp (Panaeolus foenisecii)
503. 05-06: Ager-Champignon (Agaricus arvensis)
504. 05-06: Elle-Netbladhat (Paxillus filamentosus)
505. 06-06: Græssernes Sortrust (Puccinia graminis)
506. 07-06: Puccinia vincae (Puccinia vincae)
507. 07-06: Vaskeskinds-Rørhat (Boletus ferrugineus)
508. 07-06: Ahornmeldug (Sawadaea bicornis)
509. 08-06: Protomyces macrosporus (Protomyces macrosporus)
510. 08-06: Melampsora euphorbiae (Melampsora euphorbiae)
511. 08-06: Puccinia chaerophylli (Puccinia chaerophylli)
512. 08-06: Afblegende Skørhat (Russula decolorans)
513. 09-06: Almindelig Agerhat (Agrocybe pediades)
514. 09-06: Løgrust (Puccinia porri)
515. 10-06: Kulsukkerrust (Melampsorella symphyti)
516. 10-06: Spidspuklet Vokshat s.lat. (Hygrocybe acutoconica s.lat)
517. 11-06: Orange Huesvamp (Mycena acicula)
518. 11-06: Puccinia cribrata (Puccinia cribrata)
519. 11-06: Peronospora radii (Peronospora radii)
520. 13-06: Småskællet Tragthat (Infundibulicybe squamulosa)
521. 13-06: Poppelporesvamp (Oxyporus populinus)
522. 13-06: Jordfarvet Ridderhat (Tricholoma terreum)
523. 13-06: Græsgrøn Skørhat (Russula aeruginea)
524. 15-06: Finstokket Mosnavlehat (Rickenella swartzii)
525. 16-06: Savbladet Rødblad (Entoloma serrulatum)
526. 16-06: Rødgul Pigsvamp (i bred betydning) (Hydnum rufescens (sensu lat.))
527. 16-06: Morgen-Blækhat (Coprinellus ephemerus)
528. 16-06: Skjoldbæger ubest. (Scutellinia sp.)
529. 16-06: Grå Kam-Fluesvamp (Amanita vaginata var. Vaginata)
530. 16-06: Blygrå Bovist (Bovista plumbea)
531. 16-06: Brun Kam-Fluesvamp (Amanita fulva)
532. 16-06: Flad Støvbold (Vascellum pratense)
533. 16-06: Høj Fluesvamp (Amanita excelsa)
534. 16-06: Steffensurtrust (Puccinia circaeae)
535. 17-06: Konrads Vokshat (Hygrocybe konradii)
536. 17-06: Snylteskorpe sp. (Stephanoma sp.)
537. 17-06: Slør-Ridderhat (Tricholoma argyraceum)
538. 19-06: Avnbøg-Sækdug (Taphrina carpini)
539. 20-06: Hjul-Bruskhat (Marasmius rotula)
540. 20-06: Lille Løghat (Mycetinis scorodonius)
541. 20-06: Kartoffelskimmel (Phytophthora infestans)
542. 20-06: Melampsora euonymi-caprearum (Melampsora euonymi-caprearum)
543. 21-06: Netstokket Indigo-Rørhat (Boletus luridus)
544. 21-06: Slank Stødsvamp (Xylaria longipes)
545. 21-06: Tørvemos-Vokshat (Hygrocybe coccineocrenata)
546. 21-06: Slør-Huesvamp (Delicatula integrella)
547. 21-06: Sommer-Rørhat (Boletus reticulatus)
548. 21-06: Gulkødet Bægersvamp (Peziza michelii)
549. 22-06: Hindebægerrust (Uromyces limonii)
550. 22-06: Tenstokket Fladhat (Gymnopus fusipes)
551. 22-06: Punktstokket Indigo-Rørhat (Neoboletus luridiformis)
552. 23-06: Rede-Frynseskive (Trichopezizella nidulus)
553. 23-06: Have-Champignon (Agaricus bisporus)
554. 23-06: Kugleknoldet Fluesvamp (Amanita citrina var. Alba)
555. 23-06: Bleg Rødblad (Entoloma neglectum)
556. 23-06: Mild Kam-Skørhat (Russula pectinatoides)
557. 23-06: Hypocrea spinulosa (Hypocrea spinulosa)
558. 23-06: Grå Slimslør (Gomphidius glutinosus)
559. 23-06: Kanel-Støvrør (Tubifera ferruginosa)
560. 23-06: Taphrina sadebeckii (Taphrina sadebeckii)
561. 23-06: Peber-Rørhat (Chalciporus piperatus)
562. 23-06: Giftig Trævlhat (Inocybe erubescens)
563. 23-06: Melampsora ubest. (Melampsora sp.)
564. 23-06: Falmende Skørhat (Russula depallens)
565. 23-06: Almindelig Skælrørhat (Leccinum cyaneobasileucum)
566. 23-06: Podosphaera aphanis (Podosphaera aphanis)
567. 23-06: Rødbrun Navlehat (Omphalina pyxidata)
568. 23-06: Blodrød Rørhat (Hortiboletus rubellus)
569. 23-06: Stikkelsbærdræber (Sphaerotheca mors-uvae)
570. 24-06: Skønfodet Rørhat (Caloboletus calopus)
571. 26-06: Ceratiomyxa fruticulosa var. porioides (Ceratiomyxa fruticulosa var. porioides (Alb. & Schwein.) Lister)
572. 26-06: Rødbrun Støvkølle (Stemonitis axifera)
573. 26-06: Krumsporet Voksskive (Orbilia delicatula)
574. 27-06: Tjørne-Stødsvamp (Xylaria oxyacanthae)
575. 27-06: Skærmformet Stilkporesvamp (Polyporus umbellatus)
576. 28-06: Blækspruttesvamp (Clathrus archeri)
577. 28-06: Siddende Fontænehat (Arrhenia lobata)
578. 29-06: Pleuroceras pseudoplatani (Pleuroceras pseudoplatani)
579. 29-06: Podosphaera filipendulae (Podosphaera filipendulae)
580. 01-07: Tyttebærblad-Bøllesyge (Exobasidium vaccinii)
581. 02-07: Birke-Skørhat (Russula claroflava)
582. 02-07: Galde-Rørhat (Tylopilus felleus)
583. 02-07: Silkehåret Posesvamp (Volvariella bombycina)
584. 02-07: Gymnosporangium cornutum (Gymnosporangium cornutum)
585. 04-07: Rosa Fedtporesvamp (Aurantiporus alborubescens)
586. 04-07: Olivenskive (Catinella olivacea)
587. 05-07: Birkerust (Melampsoridium betulinum)
588. 05-07: Porrerust (Puccinia allii)
589. 05-07: Melampsora hypericorum (Melampsora hypericorum)
590. 05-07: Puccinia cnici-oleracei (Puccinia cnici-oleracei)
591. 06-07: Ege-Meldug (Microsphaera alphitoides)
592. 07-07: Taphrina amentorum (Taphrina amentorum)
593. 07-07: Gyldenbrun Lakporesvamp (Ganoderma resinaceum)
594. 08-07: Fløjlsgræs-Kernerør (Epichloë clarkii)
595. 10-07: Taphrina populina (Taphrina populina)
596. 10-07: Pile-Rynkeplet (Rhytisma salicinum)
597. 12-07: Taphrina caerulescens (Taphrina caerulescens)
598. 16-07: Erysiphe galeopsidis (Erysiphe galeopsidis)
599. 16-07: Hængesæk-Hjelmhat (Galerina tibiicystis)
600. 17-07: Sortfiltet Viftesvamp (Tapinella atrotomentosa)
601. 18-07: Fyrre-Fureplet (Lophodermium pinastri)
602. 19-07: Protomyces pachydermus (Protomyces pachydermus)
603. 19-07: Orange Skælrørhat (Leccinum versipelle)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator