Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
13. december 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Svampe og slimsvampe i 2019 (Se sidste i 2019)

1. 01-01: Birkeporesvamp (Piptoporus betulinus)
2. 01-01: Flad Lakporesvamp (Ganoderma applanatum)
3. 01-01: Løv-Tjæreporesvamp (Ischnoderma resinosum)
4. 01-01: Rynket Lædersvamp (Stereum rugosum)
5. 01-01: Skjoldlav-Gyldenkerne (Nectriopsis lecanodes)
6. 01-01: Blød Begporesvamp (Datronia mollis)
7. 01-01: Grenet Stødsvamp (Xylaria hypoxylon)
8. 01-01: Stråle-Åresvamp (Phlebia radiata)
9. 01-01: Blomme-Ildporesvamp (Phellinus pomaceus)
10. 01-01: Bøge-Kulbær (Hypoxylon fragiforme)
11. 01-01: Grov Kulskorpe (Eutypa spinosa)
12. 01-01: Rødmende Læderporesvamp (Trametes confragosa)
13. 01-01: Stokroserust (Puccinia malvacearum)
14. 01-01: Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
15. 01-01: Knippe-Svovlhat (Hypholoma fasciculare)
16. 01-01: Puklet Læderporesvamp (Trametes gibbosa)
17. 01-01: Rank Koralsvamp (Ramaria stricta)
18. 01-01: Sammenflydende Kulbær (Hypoxylon cohaerens)
19. 01-01: Æble-Knoldskive (Monilinia fructigena)
20. 01-01: Flammulina elastica (Flammulina elastica)
21. 01-01: Mørkfiltet Barkhat (Resupinatus trichotis)
22. 01-01: Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
23. 01-01: Hvidskivet Kulknippe (Cytospora nivea)
24. 01-01: Krusblad (Plicatura crispa)
25. 01-01: Tandet Violporesvamp (Trichaptum fuscoviolaceum)
26. 01-01: Vinter-Stilkporesvamp (Polyporus brumalis)
27. 01-01: Fløjlsfod ubest. (Flammulina sp.)
28. 01-01: Hekse-Sækdug (Taphrina betulina)
29. 01-01: Pibet Rørkølle (Macrotyphula fistulosa)
30. 01-01: Stiv Ruslædersvamp (Hymenochaete rubiginosa)
31. 01-01: Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
32. 01-01: Håret Læderporesvamp (Trametes hirsuta)
33. 01-01: Kæmpeporesvamp (Meripilus giganteus)
34. 01-01: Pude-Ildporesvamp (Fomitiporia punctata)
35. 01-01: Rødlig Okkerporesvamp (Hapalopilus rutilans)
36. 01-01: Sveden Sodporesvamp (Bjerkandera adusta)
37. 01-01: Bøge-Korsprik (Quaternaria quaternata)
38. 01-01: Enlig Svovlhat (Hypholoma marginatum)
39. 01-01: Hjortebæger (Byssonectria terrestris)
40. 01-01: Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
41. 01-01: Kliddet Fnughat (Tubaria furfuracea)
42. 01-01: Almindelig Judasøre (Auricularia auricula-judae)
43. 01-01: Almindelig Østershat (Pleurotus ostreatus)
44. 01-01: Bark-rynkeplet (Ascodichaena rugosa)
45. 01-01: Ege-Labyrintsvamp (Daedalea quercina)
46. 01-01: Gummihat (Sarcomyxa serotina)
47. 01-01: Koglepigsvamp (Auriscalpium vulgare)
48. 01-01: Purpurlædersvamp (Chondrostereum purpureum)
49. 01-01: Spanskgrøn Bredblad (Stropharia aeruginosa)
50. 01-01: Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
51. 01-01: Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
52. 01-01: Almindelig Grønskive (Chlorociboria aeruginascens)
53. 01-01: Almindelig Tåresvamp (Dacrymyces stillatus)
54. 01-01: Chaetosphaerella phaeostroma (Chaetosphaerella phaeostroma)
55. 02-01: Gul Fløjlsfod (Flammulina velutipes var. velutipes)
56. 02-01: Sodfarvet Skærmhat (Pluteus cervinus)
57. 02-01: Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
58. 02-01: Fyrre-Korkhat (Gloeophyllum sepiarium)
59. 02-01: Smuk Bævrehinde (Exidiopsis effusa)
60. 02-01: Pære-Støvbold (Lycoperdon pyriforme)
61. 02-01: Bogskål-Stødsvamp (Xylaria carpophila)
62. 02-01: Ege-Voksskind (Peniophora quercina)
63. 02-01: Hemitrichia clavata (Hemitrichia clavata)
64. 02-01: Krudtslam (Bispora antennata)
65. 02-01: Almindelig Violporesvamp (Trichaptum abietinum)
66. 02-01: Firfliget Stjernebold (Geastrum quadrifidum)
67. 02-01: Mosskive (Mniaecia jungermanniae)
68. 02-01: Stor Krystalporesvamp (Skeletocutis nivea)
69. 02-01: Rodfordærver (Heterobasidion annosum)
70. 02-01: Pilfinger (Hypocreopsis lichenoides)
71. 03-01: Xanthoriicola physciae (Xanthoriicola physciae)
72. 03-01: Fnughat-Snylteskorpe (Nectriopsis tubariicola)
73. 03-01: Kroghåret Spejlporesvamp (Inonotus cuticularis)
74. 03-01: Pile-Ildporesvamp (Porodaedalea conchata)
75. 03-01: Cinnoberporesvamp (Pycnoporus cinnabarinus)
76. 03-01: Pudderkølle (Phleogena faginea)
77. 03-01: Kødet Stjernebold (Geastrum triplex)
78. 03-01: Liden Lædersvamp (Stereum complicatum)
79. 03-01: Snyltende Kødkerne (Hypocrea pulvinata)
80. 03-01: Bævrende Åresvamp (Phlebia tremellosa)
81. 04-01: Bæltet Læderporesvamp (Trametes ochracea)
82. 04-01: Grovtandet Kalkskind (Basidioradulum radula)
83. 04-01: Gylden Spindhinde (Botryobasidium aureum)
84. 04-01: Læder-Åresvamp (Meruliopsis corium)
85. 04-01: Marchandiomyces aurantiacus (Marchandiomyces aurantiacus)
86. 04-01: Illosporiopsis christiansenii (Illosporiopsis christiansenii)
87. 04-01: Almindelig Ildporesvamp (Phellinus igniarius)
88. 04-01: Tynd Lædersvamp (Stereum gausapatum)
89. 04-01: Krølhåret Pragtbæger (Sarcoscypha austriaca)
90. 04-01: Sejskive sp. (Ascocoryne sp.)
91. 04-01: Tobaksbrun Ruslædersvamp (Hymenochaete tabacina)
92. 04-01: Kløvblad (Schizophyllum commune)
93. 04-01: Almindelig Cinnobersvamp (Nectria cinnabarina)
94. 05-01: Almindelig Gulskive (Bisporella citrina)
95. 05-01: Violet Hekseringshat (Lepista nuda)
96. 05-01: Stor Kulsvamp (Kretzschmaria deusta)
97. 05-01: Dunskive (Polydesmia pruinosa)
98. 05-01: Ege-Bævretop (Exidia glandulosa)
99. 05-01: Gulplettet Ridderhat (Tricholoma scalpturatum)
100. 05-01: Havtorn-Ildporesvamp (Fomitiporia hippophaeicola)
101. 05-01: Hygrophorus unicolor (Hygrophorus unicolor)
102. 05-01: Almindelig Stinksvamp (Phallus impudicus)
103. 05-01: Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
104. 05-01: Almindelig Pigsvamp (Hydnum repandum)
105. 05-01: Purpurbrun Foldporesvamp (Meruliopsis taxicola)
106. 05-01: Bleg Hekseringshat (Lepista personata)
107. 06-01: Blålig Kødporesvamp (Postia caesia)
108. 06-01: Sprækkehinde (Cylindrobasidium laeve)
109. 06-01: Almindelig Kalkskind (Hyphoderma praetermissum)
110. 06-01: Grågul Sodporesvamp (Bjerkandera fumosa)
111. 06-01: Svovlporesvamp (Laetiporus sulphureus)
112. 06-01: Klar Bævretop (Exidia nucleata)
113. 06-01: Bøge-Spejlporesvamp (Mensularia nodulosa)
114. 06-01: Gul Førnehinde (Piloderma fallax)
115. 06-01: Trist Pastelporesvamp (Ceriporiopsis resinascens)
116. 06-01: Gulrandet Elastikporesvamp (Antrodiella serpula)
117. 06-01: Antrodiella pallescens (Antrodiella pallescens)
118. 06-01: Venturiocistella pini (Venturiocistella pini)
119. 06-01: Aske-Bæltekugle (Daldinia concentrica)
120. 06-01: Kæmpebarksvamp (Phlebiopsis gigantea)
121. 06-01: Laksefarvet Voksskind (Peniophora incarnata)
122. 06-01: Almindelig kulmusling (Lophium mytilinum)
123. 06-01: Trådfin Huesvamp (Mycena capillaris)
124. 06-01: Pile-Bævretop (Exidia recisa)
125. 07-01: Grov Lakporesvamp (Ganoderma adspersum)
126. 07-01: Ege-Spejlporesvamp (Inonotus dryadeus)
127. 07-01: Gul Sejporesvamp (Antrodia xantha)
128. 07-01: Hvid Tandsvamp (Hyphodontia paradoxa)
129. 07-01: Hvidlig Bævretop (Exidia thuretiana)
130. 07-01: Almindelig Læderskål (Merismodes anomala)
131. 07-01: Dunskivet Huesvamp (Mycena clavularis)
132. 07-01: Nedsænket Kulbær (Hypoxylon petriniae)
133. 07-01: Kliddet Epaulethat (Panellus stipticus)
134. 07-01: Mørkrandet Voksskind (Peniophora limitata)
135. 07-01: Krystal-Støvbold (Lycoperdon perlatum)
136. 07-01: Almindelig Mosskål (Rimbachia arachnoidea)
137. 07-01: Afsmittende Topsvamp (Bulgaria inquinans)
138. 07-01: Fliget Frynsesvamp (Thelephora terrestris)
139. 07-01: Skålformet gyldenkerne (Hydropisphaera peziza)
140. 08-01: Blødende Lædersvamp (Stereum sanguinolentum)
141. 08-01: Mild Epaulethat (Panellus mitis)
142. 08-01: Stor Sejskive (Ascocoryne cylichnium)
143. 08-01: Stor Dukatbæger (Pithya vulgaris)
144. 08-01: Huesvamp sp. (Mycena sp.)
145. 08-01: Elle-Spejlporesvamp (Mensularia radiata)
146. 08-01: Muslingesvamp sp. (Crepidotus sp.)
147. 08-01: Hassel-Barksprænger (Vuilleminia coryli)
148. 09-01: Koglebruskhat (Baeospora myosura)
149. 09-01: Almindelig Barksprænger (Vuilleminia comedens)
150. 09-01: Almindelig Guldgaffel (Calocera viscosa)
151. 09-01: Almindelig Muslingesvamp (Crepidotus cesatii)
152. 09-01: Toppet Huesvamp (Mycena galericulata)
153. 09-01: Skællet Stilkporesvamp (Polyporus squamosus)
154. 09-01: Tåresvamp sp. (Dacrymyces sp.)
155. 09-01: Rødlilla Sejskive (Ascocoryne sarcoides)
156. 09-01: Foranderlig Kulbær (Hypoxylon multiforme)
157. 10-01: Kogle-Hårskive (Hamatocanthoscypha laricionis)
158. 10-01: Melanomma pulvis-pyrius (Melanomma pulvis-pyrius)
159. 10-01: Skorpe-Ildporesvamp (Fuscoporia ferrea)
160. 10-01: Puccinia obscura (Puccinia obscura)
161. 11-01: Række-Sejporesvamp (Antrodia serialis)
162. 11-01: Ved-Stråhat (Psilocybe horizontalis)
163. 11-01: Brunporesvamp (Phaeolus schweinitzii)
164. 11-01: Pile-Kulskorpe (Diatrype bullata)
165. 11-01: Bleg Bævreskive (Neobulgaria pura var. foliacea)
166. 11-01: Almindelig Snylteskorpe (Hypomyces aurantius)
167. 11-01: Kant-Kulskorpe (Diatrype disciformis)
168. 11-01: Blankstokket Huesvamp (Mycena vitilis)
169. 11-01: Smuk Lædersvamp (Stereum subtomentosum)
170. 11-01: Førne-Muslingesvamp (Crepidotus epibryus)
171. 11-01: Almindelig Bægertragthat (Pseudoclitocybe cyathiformis)
172. 11-01: Gran-Bævretop (Exidia pithya)
173. 12-01: Gran-Tjæreporesvamp (Ischnoderma benzoinum)
174. 12-01: Brun Bævresvamp (Phaeotremella foliacea)
175. 12-01: Ozonium (Ozonium indet.)
176. 13-01: Børstefod (Crinipellis scabella)
177. 13-01: Gråhvid Melhat (Clitopilus prunulus)
178. 13-01: Vellugtende Tragthat (Clitocybe fragrans)
179. 13-01: Poppel-Hængeøre (Schizophyllum amplum)
180. 13-01: Lysfiltet Barkhat (Resupinatus applicatus)
181. 13-01: Vinrød Barkhuesvamp (Mycena meliigena)
182. 13-01: Almindelig Skønpig (Steccherinum ochraceum)
183. 13-01: Gråblå Bark-Huesvamp (Mycena pseudocorticola)
184. 13-01: Kuløkse (Glyphium elatum)
185. 13-01: Hængende klyngekugle (Badhamia utricularis)
186. 14-01: Randet Barkhinde (Athelia arachnoidea)
187. 15-01: Almindelig Hyldehinde (Lyomyces sambuci)
188. 15-01: Liden Guldgaffel (Calocera cornea)
189. 16-01: Glat Naftalinskind (Cerocorticium confluens)
190. 16-01: Orange Krystalporesvamp (Skeletocutis amorpha)
191. 16-01: Hårbold sp. (Trichia sp.)
192. 16-01: Blegblå Kødporesvamp (Postia alni)
193. 16-01: Labyrint-Tandsvamp (Xylodon raduloides)
194. 17-01: Smuk Frynseskive (Trichopeziza leucophaea)
195. 18-01: Orange Skiveskorpe (Aleurodiscus amorphus)
196. 19-01: Rynket Tåresvamp (Dacrymyces lacrymalis)
197. 19-01: Ege-Kulskorpe (Diatrypella quercina)
198. 19-01: Kæmpe-Støvbold (Langermannia gigantea)
199. 19-01: Ræve-Spejlporesvamp (Inonotus rheades)
200. 20-01: Neodasyscypha cerina (Neodasyscypha cerina)
201. 20-01: Kurts Kalkskind (Kurtia argillacea)
202. 20-01: Glimmer-Blækhat (Coprinellus micaceus)
203. 20-01: Gul Tømmersvamp (Coniophora puteana)
204. 20-01: Penicillium expansum (Penicillium expansum)
205. 21-01: Vedsprængerskive (Propolis farinosa)
206. 21-01: Nælde-Stængeltunge (Acrospermum compressum)
207. 21-01: Aporhytisma urticae (Aporhytisma urticae)
208. 22-01: Skarlagen-Pragtbæger (Sarcoscypha coccinea)
209. 22-01: Birke-Læderporesvamp (Lenzites betulina)
210. 22-01: Polygon-Voksskind (Peniophora polygonia)
211. 22-01: Rhopographus filicinus (Rhopographus filicinus)
212. 22-01: Almindelig Rødært (Lycogala epidendrum)
213. 22-01: Hormiactella asetosa (Hormiactella asetosa)
214. 24-01: Lemalis aurea (Lemalis aurea Lév.)
215. 24-01: Hvid Hængepig (Mucronella calva)
216. 24-01: Kandis-Bævretop (Exidia saccharina)
217. 24-01: Birke-Spejlporesvamp (Inonotus obliquus)
218. 26-01: Fyrre-Rustskive (Cenangium ferruginosum)
219. 27-01: Håret Kalkskind (Hyphoderma setigerum)
220. 28-01: Fyrre-Bævresvamp (Tremella encephala)
221. 28-01: Grankogle-nålerust (Pucciniastrum areolatum)
222. 28-01: Gren-Brunskive (Rutstroemia firma)
223. 28-01: Tætvortet Tandsvamp (Xylodon brevisetus)
224. 29-01: Kegleformet Kulbær (Hypoxylon fuscum)
225. 29-01: Honningsvamp ubest. (Armillaria sp.)
226. 30-01: Sværtende Skørhat (Russula nigricans)
227. 30-01: Poppel-Ildporesvamp (Phellinus populicola)
228. 01-02: Exarmidium inclusum (Exarmidium inclusum)
229. 01-02: Vouauxiella lichenicola (Vouauxiella lichenicola)
230. 02-02: Ubestemt Pragtbæger (Sarcoscypha sp.)
231. 02-02: Rustbrun Ildporesvamp (Fuscoporia ferruginosa)
232. 03-02: Lille Dukatbæger (Pithya cupressina)
233. 03-02: Kødkerne (Trichoderma sp.)
234. 03-02: Cosmospora arxii (Cosmospora arxii)
235. 03-02: Vinter-Huesvamp (Mycena tintinnabulum)
236. 03-02: Kæmpe-Bævresvamp (Phaeotremella frondosa )
237. 03-02: Halvkugleformet Kulbær (Hypoxylon howeanum)
238. 03-02: Gråskive sp. (Mollisia / Tapesia sp.)
239. 04-02: Allophylaria macrospora (Allophylaria macrospora)
240. 04-02: Gran-Svovlhat (Hypholoma capnoides)
241. 05-02: Diatrypella favacea (Diatrypella favacea)
242. 05-02: Foranderlig Stilkporesvamp (Polyporus leptocephalus)
243. 06-02: Ellerakle-Knoldskive (Ciboria caucus)
244. 08-02: Almindelig Gråskive (Mollisia cinerea)
245. 08-02: Gran-Koglehat (Strobilurus esculentus)
246. 08-02: Æg-kalkskind (Bulbillomyces farinosus)
247. 08-02: Brunstænket Hekseringshat (Lepista flaccida)
248. 09-02: Nælde-Orangeskive (Calloria neglecta)
249. 09-02: Coleroa robertiani (Coleroa robertiani)
250. 09-02: Lindeskive (Holwaya mucida)
251. 10-02: Mahonierust (Cumminsiella mirabilissima)
252. 10-02: Gul Furehat (Leucocoprinus birnbaumii)
253. 10-02: Navr-Barkskind (Dendrothele acerina)
254. 10-02: Bitter Kødporesvamp (Oligoporus stipticus)
255. 10-02: Cladobotryum stereicola (Cladobotryum stereicola)
256. 10-02: Diplocarpon rosae (Diplocarpon rosae)
257. 10-02: Calycina vulgaris (Calycina vulgaris)
258. 10-02: Exidiopsis grisea (Exidiopsis grisea)
259. 11-02: Linde-Slimklat (Achroomyces disciformis)
260. 11-02: Linde-Voksskind (Peniophora rufomarginata)
261. 11-02: Purpur-Voksporesvamp (Ceriporia purpurea)
262. 11-02: Tapesia villosa (Tapesia villosa)
263. 11-02: Comatricha nigra (Comatricha nigra)
264. 12-02: Almindelig Kulkaviar (Rosellinia thelena)
265. 12-02: Bøgefod-Kulhals (Melanamphora spinifera)
266. 13-02: Rødmende Tjæreskive (Ionomidotis fulvotingens)
267. 13-02: Trådet Skønpig (Steccherinum fimbriatum)
268. 13-02: Paranectria oropensis (Paranectria oropensis)
269. 13-02: Fusarium roseum (Fusarium roseum)
270. 14-02: Spids Kulkegle (Leptosphaeria acuta)
271. 14-02: Grynet Voksskind (Peniophora lycii)
272. 14-02: Hvid Frynserede (Lachnella villosa)
273. 15-02: Blå Førnehinde (Byssocorticium atrovirens)
274. 15-02: Prikbæger sp. (Ascobolus sp.)
275. 16-02: Subulicystidium longisporum (Subulicystidium longisporum)
276. 16-02: Cosmospora episphaeria (Cosmospora episphaeria)
277. 16-02: Tremella globispora (Tremella globispora)
278. 16-02: Skræpperust (Uromyces rumicis)
279. 16-02: Korsknaprust (Puccinia glechomatis)
280. 16-02: Durella macrospora (Durella macrospora)
281. 16-02: Kirsebær-Sækdug (Taphrina wiesneri)
282. 17-02: Rosabrun Kødkerne (Trichoderma europaeum)
283. 17-02: Ved-Gråskive (Mollisia ligni)
284. 17-02: Mastesvamp (Physisporinus vitreus)
285. 17-02: Orange Mosnavlehat (Rickenella fibula)
286. 17-02: Fureplet (Lophodermium sp.)
287. 17-02: Nectria sp. (Nectria sp.)
288. 18-02: Ædelgran-Frynseskive (Lachnellula calyciformis)
289. 18-02: Skålformet muslingesvamp (Crepidotus pallidus)
290. 18-02: Bævretand (Pseudohydnum gelatinosum)
291. 18-02: Calyptella gibbosa (Calyptella gibbosa)
292. 18-02: Cucurbitaria spartii (Cucurbitaria spartii)
293. 20-02: Taphrina insititiae (Taphrina insititiae)
294. 21-02: Prægtig Frynseskive (Capitotricha bicolor)
295. 22-02: Tyndkødet Hussvamp (Serpula himantioides)
296. 23-02: Håret Judasøre (Auricularia mesenterica)
297. 24-02: Sphaeridium candidum (Sphaeridium candidum)
298. 24-02: Ascocoryne albida (Ascocoryne albida)
299. 24-02: Ege-Spindskive (Eriopezia caesia)
300. 24-02: Højstokket Støvbold (Handkea excipuliformis)
301. 24-02: Botrytis cinerea (Botrytis cinerea)
302. 25-02: Birkefrø-Knoldskive (Ciboria betulae)
303. 25-02: Protounguicularia transiens (Protounguicularia transiens)
304. 25-02: Hassel-Læderskive (Encoelia furfuracea)
305. 25-02: Bøge-Kulskive (Biscogniauxia nummularia)
306. 26-02: Diatrypella verruciformis (Diatrypella verruciformis)
307. 28-02: Ceratellopsis sagittiformis (Ceratellopsis sagittiformis)
308. 28-02: Ene-Barkhat (Resupinatus griseopallidus )
309. 28-02: Langsporet Begskive (Patellaria atrata)
310. 01-03: Tvefarvet Filtskind (Laxitextum bicolor)
311. 02-03: Bøgebark-cinnobersvamp (Neonectria coccinea)
312. 03-03: Diatrype stigma (Diatrype stigma)
313. 04-03: Rakle-Stilkskive (Crocicreas amenti)
314. 06-03: Højtsiddende Skælhat (Pholiota adiposa)
315. 06-03: Stribet Redesvamp (Cyathus striatus)
316. 06-03: Stilket Tåresvamp (Dacrymyces capitatus)
317. 08-03: Trimmatostroma betulinum (Trimmatostroma betulinum)
318. 08-03: Smudsigbrun Vinterskælhat (Meottomyces dissimulans)
319. 08-03: Xenotypa aterrima (Xenotypa aterrima)
320. 08-03: Gemmina gemmarum (Gemmina gemmarum)
321. 09-03: Blod-Skorpeporesvamp (Physisporinus sanguinolentus)
322. 09-03: Kobberrød Lakporesvamp (Ganoderma pfeifferi)
323. 09-03: Okkerblad (Phyllotopsis nidulans)
324. 09-03: Skiveporesvamp (Antrodia ramentacea)
325. 09-03: Trichopeziza subsulphurea (Trichopeziza subsulphurea)
326. 10-03: Pokal-Stilkskive (Crocicreas cyathoideum)
327. 10-03: Craterium minutum (Craterium minutum)
328. 10-03: Krybende Kødporesvamp (Tyromyces wynnei)
329. 10-03: Jomfru-Frynseskive (Lachnum virgineum)
330. 10-03: Amphiporthe leiphaemia (Amphiporthe leiphaemia)
331. 10-03: Siv-Frynseskive (Lachnum apalum)
332. 10-03: Ellekogle-Stilkskive (Pezizella alniella)
333. 10-03: Rødgrå Krystalporesvamp (Skeletocutis carneogrisea)
334. 10-03: Tørve-Lavhat (Lichenomphalia umbellifera)
335. 10-03: Kirsebær-Lågskive [kun Laurbærkirsebær] (Trochila laurocerasi)
336. 10-03: Lachnellula occidentalis (Lachnellula occidentalis)
337. 10-03: Kristtorn-Tandskive (Phacidium multivalve)
338. 10-03: Hindbær-Frynseskive (Brunnipila clandestina)
339. 10-03: Bertia moriformis (Bertia moriformis)
340. 11-03: Rødbrun Stråhat (Psilocybe montana)
341. 12-03: Brunviolet Bægersvamp (Peziza violacea)
342. 12-03: Phragmidium sanguisorbae (Phragmidium sanguisorbae)
343. 12-03: Barksprænger-Kulskorpe (Diatrype decorticata)
344. 12-03: Eutypa maura (Eutypa maura)
345. 15-03: Gran-Frynseskive (Lachnellula subtilissima)
346. 16-03: Chloroscypha seaveri (Chloroscypha seaveri)
347. 16-03: Coniochaeta ligniaria (Coniochaeta ligniaria)
348. 16-03: Pyrenochaeta ilicis (Pyrenochaeta ilicis)
349. 16-03: Stor Løghat (Mycetinis alliaceus)
350. 16-03: Orangegul Frynseskive (Capitotricha rubi)
351. 16-03: Udbredt Stenmorkel (Gyromitra ancilis)
352. 17-03: Tremella mycetophiloides (Tremella mycetophiloides)
353. 17-03: Spidsskælhat (Phaeomarasmius erinaceus)
354. 17-03: Nålebæger (Desmazierella acicola)
355. 17-03: Teglrød Svovlhat (Hypholoma lateritium)
356. 17-03: Ene-Huesvamp (Mycena juniperina)
357. 17-03: Kølle-Stødsvamp (Xylaria polymorpha)
358. 18-03: Ene-Lædersvamp (Amylostereum laevigatum)
359. 19-03: Duftende Korkhat (Gloeophyllum odoratum)
360. 19-03: Erythricium laetum (Erythricium laetum)
361. 19-03: Hasselporesvamp (Dichomitus campestris)
362. 20-03: Plicaria endocarpoides (Plicaria endocarpoides)
363. 20-03: Hymenoscyphus vernus (Hymenoscyphus vernus)
364. 21-03: Bølget Kulskorpe (Diatrype undulata)
365. 21-03: Japangran-Boldkølle (Physalacria cryptomeriae)
366. 21-03: Colletotrichum dematium (Colletotrichum dematium)
367. 21-03: Skorpe-Kulbær (Hypoxylon macrocarpum)
368. 22-03: Stilket Stjernebold (Geastrum pectinatum)
369. 22-03: Orangegul Harpiksskive (Sarea resinae)
370. 22-03: Bredbladet Væbnerhat (Megacollybia platyphylla)
371. 22-03: Ægte Stenmorkel (Gyromitra esculenta)
372. 23-03: Aske-Stilkskive (Hymenoscyphus albidus)
373. 23-03: Cytospora corni (Cytospora corni )
374. 23-03: Erantisbrand (Urocystis eranthidis)
375. 23-03: Skinnende Støvpude (Reticularia lycoperdon)
376. 23-03: Grå Frynserede (Lachnella alboviolascens)
377. 24-03: Tremella versicolor (Tremella versicolor)
378. 24-03: Rønne-Kulskorpe (Eutypella sorbi)
379. 24-03: Voksagtig Tandsvamp (Resinicium bicolor)
380. 25-03: Anemone-Knoldskive (Dumontinia tuberosa)
381. 25-03: Knaldgul Tåresvamp (Guepiniopsis alpina)
382. 28-03: Træflis-Bredblad (Stropholoma percevalii)
383. 30-03: Flammeporesvamp (Pycnoporellus fulgens)
384. 30-03: Ege-Sprækkeskive (Colpoma quercinum)
385. 30-03: Ramularia rubella (Ramularia rubella)
386. 31-03: Almindelig Prikbæger (Ascobolus furfuraceus)
387. 31-03: Fyrre-Koglehat (Strobilurus stephanocystis)
388. 01-04: Tagrør-Tvecellerust (Puccinia phragmitis)
389. 01-04: Børstehåret Spejlporesvamp (Inonotus hispidus)
390. 02-04: Vorterodrust (Uromyces ficariae)
391. 02-04: Enekølle-Bævrerust (Gymnosporangium clavariiforme)
392. 02-04: Haremadrust (Puccinia lapsanae)
393. 04-04: Kegle-Morkel (Morchella conica)
394. 05-04: Gråbrun Mørkhat (Psathyrella spadiceogrisea)
395. 05-04: Seifertia azaleae (Seifertia azaleae)
396. 06-04: Klor-Bægermorkel (Disciotis venosa)
397. 06-04: Phycomyces blakesleeanus (Phycomyces blakesleeanus)
398. 06-04: Nældegalle-Tvecellerust (Puccinia urticata)
399. 06-04: Hundegræsrust (Uromyces dactylidis)
400. 10-04: Spiselig Morkel (Morchella esculenta)
401. 11-04: Ochropsora ariae (Ochropsora ariae)
402. 11-04: Anemonebrand (Urocystis anemones)
403. 11-04: Tranzschelia anemones (Tranzschelia anemones)
404. 13-04: Daldinia decipiens (Daldinia decipiens)
405. 14-04: Rynket Klokkemorkel (Verpa bohemica)
406. 14-04: Glat Klokkemorkel (Verpa conica)
407. 14-04: Hætte-Morkel (Morchella semilibera)
408. 14-04: Kristtorn-Lågskive (Trochila ilicina)
409. 15-04: Synchytrium anemones (Synchytrium anemones)
410. 15-04: Peronospora ficariae (Peronospora ficariae)
411. 18-04: Tandrodmeldug (Hyaloperonospora dentariae)
412. 21-04: Taphrina farlowii (Taphrina farlowii)
413. 21-04: Almindelig Morkel (Morchella vulgaris)
414. 26-04: Coprinopsis romagnesiana (Coprinopsis romagnesiana)
415. 26-04: Almindelig Blækhat (Coprinopsis atramentaria)
416. 26-04: Skinnende Lakporesvamp (Ganoderma lucidum)
417. 27-04: Ved-Bægersvamp (Peziza varia)
418. 27-04: Gran-Fureplet (Lirula macrospora)
419. 27-04: Entyloma ranunculi-repentis (Entyloma ranunculi-repentis)
420. 28-04: Foranderlig Skælhat (Kuehneromyces mutabilis)
421. 28-04: Guldstjernerust (Uromyces gageae)
422. 28-04: Fyrrenål-Blærerust (Coleosporium tussilaginis)
423. 28-04: Vårmusseron (Calocybe gambosa)
424. 29-04: Vinter-Stilkbovist (Tulostoma brumale)
425. 29-04: Puccinia aegopodii (Puccinia aegopodii)
426. 30-04: Tidlig Agerhat (Agrocybe praecox)
427. 30-04: Ring-Glanshat (Panaeolus semiovatus var. semiovatus)
428. 01-05: Taphrina padi (Taphrina padi)
429. 01-05: Forårs-Stilkporesvamp (Polyporus ciliatus)
430. 02-05: Poppel-Skorperust (Melampsora populnea)
431. 02-05: Ubestemt Morkel (Morchella sp.)
432. 02-05: Taphrina johansonii (Taphrina johansonii)
433. 03-05: Ribs-Urneskive (Godronia ribis)
434. 03-05: Blommepung (Taphrina pruni)
435. 03-05: Morchella importuna (Morchella importuna)
436. 04-05: Klitroserust (Phragmidium rosae-pimpinellifoliae)
437. 04-05: Almindelig Glanshat (Panaeolus papilionaceus)
438. 04-05: Rosenrust (Phragmidium mucronatum)
439. 04-05: Podosphaera leucotricha (Podosphaera leucotricha)
440. 04-05: Troldsmør (Fuligo septica)
441. 05-05: Ramsløg-Løgrust (Puccinia allii-phalaridis)
442. 05-05: Tidlig Dansehat (Pholiotina aporos)
443. 07-05: Pokal-Foldhat (Helvella acetabulum)
444. 08-05: Gul Nøkketunge (Mitrula paludosa)
445. 08-05: Puccinia sessilis (Puccinia sessilis)
446. 10-05: Mose-Agerhat (Agrocybe elatella)
447. 10-05: Pluteus primus (Pluteus primus)
448. 10-05: Tørvemos-Sortbæger (Pseudoplectania episphagnum)
449. 10-05: Tidsel-Tvecellerust (Puccinia punctiformis)
450. 11-05: Vej-Champignon (Agaricus bitorquis)
451. 12-05: Peronospora alta (Peronospora alta)
452. 13-05: Phragmidium mucronatum/tuberculatum (Phragmidium mucronatum/tuberculatum)
453. 14-05: Stor Slimtrøffel (Melanogaster tuberiformis)
454. 14-05: Nellikebrand (Microbotryum violaceum s.l.)
455. 15-05: Violrust (Puccinia violae)
456. 15-05: Hede-Navlehat (Arrhenia obscurata)
457. 16-05: Støvende Kødporesvamp (Oligoporus ptychogaster)
458. 16-05: Mose-Hjelmhat (Galerina paludosa)
459. 16-05: Almindelig Kernerør (Epichloë typhina)
460. 18-05: Elledans-Bruskhat (Marasmius oreades)
461. 18-05: Pæregitter-Bævrerust (Gymnosporangium sabinae)
462. 19-05: Høj Glanshat (Panaeolus acuminatus)
463. 19-05: Puccinia pulverulenta (Puccinia pulverulenta)
464. 20-05: Albugo candida (Albugo candida)
465. 20-05: Sodbrun Støvkølle (Stemonitis fusca)
466. 20-05: Sommer-Østershat (Pleurotus pulmonarius)
467. 21-05: Stor Parykhat (Coprinus comatus)
468. 21-05: Rødbrun Bredblad (Stropharia rugosoannulata)
469. 21-05: Agurkmeldug (Golovinomyces cichoracearum)
470. 22-05: Flammet Rødblad (Entoloma clypeatum)
471. 22-05: Isfinger (Ceratiomyxa fruticulosa)
472. 22-05: Flueskimmel (Entomophthora muscae)
473. 23-05: Året Agerhat (Agrocybe rivulosa)
474. 23-05: Hjul-Blækhat (Coprinus plicatilis)
475. 23-05: Melampsora caprearum (Melampsora caprearum)
476. 23-05: Skygge-Skærmhat (Pluteus umbrosus var. Umbrosus)
477. 25-05: Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
478. 25-05: Puccinia hysterium (Puccinia hysterium)
479. 25-05: Plasmopara nivea (Plasmopara nivea)
480. 26-05: Bredsået Blækhat (Coprinellus disseminatus)
481. 26-05: Tørvemos-Gråblad (Lyophyllum palustre)
482. 26-05: Høj Posesvamp (Volvariella gloiocephala)
483. 26-05: Almindelig Gulhat (Bolbitius titubans)
484. 26-05: Bøge-Frynseskive (Brunnipila fagicola)
485. 27-05: Spinkel Skørhat (Russula nauseosa)
486. 27-05: Mørk Fladhat (Gymnopus ocior)
487. 27-05: Knoldet Stilkporesvamp (Polyporus tuberaster)
488. 28-05: Hjelmhat sp. (Galerina sp.)
489. 28-05: Bleg Fladhat (Gymnopus aquosus)
490. 28-05: Sommer-Huesvamp (Mycena abramsii)
491. 28-05: Puccinia coronata (Puccinia coronata)
492. 29-05: Læderbrun Frynseskive (Brunnipila brunneola)
493. 29-05: Microthyrium microscopicum (Microthyrium microscopicum)
494. 30-05: Taphrina tosquinetii (Taphrina tosquinetii)
495. 31-05: Oksetunge (Fistulina hepatica)
496. 31-05: Brungul Slimrørhat (Suillus luteus)
497. 31-05: Sorthvid Foldhat (Helvella leucomelaena)
498. 31-05: Candolles Mørkhat (Psathyrella candolleana)
499. 31-05: Mjødurtrust (Triphragmium ulmariae)
500. 31-05: Elmesyge (Ophiostoma novo-ulmi)
501. 31-05: Kegle-Vokshat (Hygrocybe conica var. conica)
502. 31-05: Frynset Skjoldbæger (Scutellinia scutellata)
503. 01-06: Lærke-Slimrørhat (Suillus grevillei var. grevillei)
504. 01-06: Stikkelsbærdræber (Sphaerotheca mors-uvae)
505. 01-06: Snerrebrand (Melanotaenium endogenum)
506. 01-06: Stjernebæger (Sarcosphaera coronaria)
507. 01-06: Rapgræsrust (Puccinia poarum)
508. 02-06: Høslætsvamp (Panaeolus foenisecii)
509. 05-06: Ager-Champignon (Agaricus arvensis)
510. 05-06: Elle-Netbladhat (Paxillus filamentosus)
511. 06-06: Græssernes Sortrust (Puccinia graminis)
512. 07-06: Puccinia vincae (Puccinia vincae)
513. 07-06: Vaskeskinds-Rørhat (Boletus ferrugineus)
514. 07-06: Ahornmeldug (Sawadaea bicornis)
515. 08-06: Protomyces macrosporus (Protomyces macrosporus)
516. 08-06: Melampsora euphorbiae (Melampsora euphorbiae)
517. 08-06: Puccinia chaerophylli (Puccinia chaerophylli)
518. 08-06: Afblegende Skørhat (Russula decolorans)
519. 09-06: Møgbæger (Cheilymenia granulata)
520. 09-06: Almindelig Agerhat (Agrocybe pediades)
521. 09-06: Løgrust (Puccinia porri)
522. 10-06: Kulsukkerrust (Melampsorella symphyti)
523. 10-06: Spidspuklet Vokshat s.lat. (Hygrocybe acutoconica s.lat)
524. 11-06: Orange Huesvamp (Mycena acicula)
525. 11-06: Puccinia cribrata (Puccinia cribrata)
526. 11-06: Peronospora radii (Peronospora radii)
527. 13-06: Småskællet Tragthat (Infundibulicybe squamulosa)
528. 13-06: Poppelporesvamp (Oxyporus populinus)
529. 13-06: Jordfarvet Ridderhat (Tricholoma terreum)
530. 13-06: Græsgrøn Skørhat (Russula aeruginea)
531. 15-06: Finstokket Mosnavlehat (Rickenella swartzii)
532. 16-06: Savbladet Rødblad (Entoloma serrulatum)
533. 16-06: Rødgul Pigsvamp (i bred betydning) (Hydnum rufescens (sensu lat.))
534. 16-06: Morgen-Blækhat (Coprinellus ephemerus)
535. 16-06: Skjoldbæger ubest. (Scutellinia sp.)
536. 16-06: Grå Kam-Fluesvamp (Amanita vaginata var. Vaginata)
537. 16-06: Blygrå Bovist (Bovista plumbea)
538. 16-06: Brun Kam-Fluesvamp (Amanita fulva)
539. 16-06: Flad Støvbold (Vascellum pratense)
540. 16-06: Høj Fluesvamp (Amanita excelsa)
541. 16-06: Steffensurtrust (Puccinia circaeae)
542. 17-06: Konrads Vokshat (Hygrocybe konradii)
543. 17-06: Snylteskorpe sp. (Stephanoma sp.)
544. 17-06: Slør-Ridderhat (Tricholoma argyraceum)
545. 19-06: Avnbøg-Sækdug (Taphrina carpini)
546. 20-06: Hjul-Bruskhat (Marasmius rotula)
547. 20-06: Lille Løghat (Mycetinis scorodonius)
548. 20-06: Kartoffelskimmel (Phytophthora infestans)
549. 20-06: Melampsora euonymi-caprearum (Melampsora euonymi-caprearum)
550. 21-06: Netstokket Indigo-Rørhat (Boletus luridus)
551. 21-06: Bleg Fnughat (Tubaria conspersa)
552. 21-06: Tørvemos-Vokshat (Hygrocybe coccineocrenata)
553. 21-06: Slank Stødsvamp (Xylaria longipes)
554. 21-06: Slør-Huesvamp (Delicatula integrella)
555. 21-06: Sommer-Rørhat (Boletus reticulatus)
556. 21-06: Gulkødet Bægersvamp (Peziza michelii)
557. 22-06: Hindebægerrust (Uromyces limonii)
558. 22-06: Tenstokket Fladhat (Gymnopus fusipes)
559. 22-06: Punktstokket Indigo-Rørhat (Neoboletus luridiformis)
560. 23-06: Rede-Frynseskive (Trichopezizella nidulus)
561. 23-06: Kugleknoldet Fluesvamp (Amanita citrina var. Alba)
562. 23-06: Have-Champignon (Agaricus bisporus)
563. 23-06: Bleg Rødblad (Entoloma neglectum)
564. 23-06: Grå Slimslør (Gomphidius glutinosus)
565. 23-06: Mild Kam-Skørhat (Russula pectinatoides)
566. 23-06: Hypocrea spinulosa (Hypocrea spinulosa)
567. 23-06: Taphrina sadebeckii (Taphrina sadebeckii)
568. 23-06: Kanel-Støvrør (Tubifera ferruginosa)
569. 23-06: Peber-Rørhat (Chalciporus piperatus)
570. 23-06: Giftig Trævlhat (Inocybe erubescens)
571. 23-06: Melampsora ubest. (Melampsora sp.)
572. 23-06: Falmende Skørhat (Russula depallens)
573. 23-06: Almindelig Skælrørhat (Leccinum cyaneobasileucum)
574. 23-06: Rødbrun Navlehat (Omphalina pyxidata)
575. 23-06: Podosphaera aphanis (Podosphaera aphanis)
576. 23-06: Blodrød Rørhat (Hortiboletus rubellus)
577. 24-06: Skønfodet Rørhat (Caloboletus calopus)
578. 26-06: Ceratiomyxa fruticulosa var. porioides (Ceratiomyxa fruticulosa var. porioides (Alb. & Schwein.) Lister)
579. 26-06: Lophodermium typhinum (Lophodermium typhinum)
580. 26-06: Rødbrun Støvkølle (Stemonitis axifera)
581. 26-06: Krumsporet Voksskive (Orbilia delicatula)
582. 27-06: Tjørne-Stødsvamp (Xylaria oxyacanthae)
583. 27-06: Skærmformet Stilkporesvamp (Polyporus umbellatus)
584. 28-06: Blækspruttesvamp (Clathrus archeri)
585. 28-06: Siddende Fontænehat (Arrhenia lobata)
586. 29-06: Pleuroceras pseudoplatani (Pleuroceras pseudoplatani)
587. 29-06: Podosphaera filipendulae (Podosphaera filipendulae)
588. 01-07: Benved -Meldug (Erysiphe euonymi)
589. 01-07: Tyttebærblad-Bøllesyge (Exobasidium vaccinii)
590. 02-07: Birke-Skørhat (Russula claroflava)
591. 02-07: Galde-Rørhat (Tylopilus felleus)
592. 02-07: Silkehåret Posesvamp (Volvariella bombycina)
593. 02-07: Gymnosporangium cornutum (Gymnosporangium cornutum)
594. 04-07: Olivenskive (Catinella olivacea)
595. 04-07: Rosa Fedtporesvamp (Aurantiporus alborubescens)
596. 05-07: Birkerust (Melampsoridium betulinum)
597. 05-07: Melampsora hypericorum (Melampsora hypericorum)
598. 05-07: Porrerust (Puccinia allii)
599. 06-07: Ege-Meldug (Microsphaera alphitoides)
600. 07-07: Elletunge (Taphrina amentorum)
601. 07-07: Gyldenbrun Lakporesvamp (Ganoderma resinaceum)
602. 08-07: Fløjlsgræs-Kernerør (Epichloë clarkii)
603. 09-07: Hestebønnerust (Uromyces viciae-fabae)
604. 10-07: Taphrina populina (Taphrina populina)
605. 10-07: Pile-Rynkeplet (Rhytisma salicinum)
606. 12-07: Taphrina caerulescens (Taphrina caerulescens)
607. 13-07: Almindelig Pælerodshat (Xerula radicata)
608. 14-07: Entomophaga grylli (Entomophaga grylli)
609. 15-07: Bittersød Trævlhat (Inocybe dulcamara)
610. 16-07: Erysiphe galeopsidis (Erysiphe galeopsidis)
611. 16-07: Hængesæk-Hjelmhat (Galerina tibiicystis)
612. 17-07: Berberis-Meldug (Erysiphe berberidis)
613. 17-07: Sortfiltet Viftesvamp (Tapinella atrotomentosa)
614. 18-07: Fyrre-Fureplet (Lophodermium pinastri)
615. 19-07: Protomyces pachydermus (Protomyces pachydermus)
616. 19-07: Orange Skælrørhat (Leccinum versipelle)
617. 19-07: Leverbrun Bægersvamp (Peziza badia)
618. 21-07: Peber-Mælkehat (Lactarius piperatus)
619. 21-07: Druehyld-meldug (Microsphaera vanbruntiana var. sambuci-racemosa)
620. 21-07: Bleg Kantarel (Cantharellus pallens)
621. 21-07: Almindelig Kantarel (Cantharellus cibarius)
622. 21-07: Æbleskurv (Venturia inaequalis)
623. 21-07: Gaffelbladet Skørhat (Russula heterophylla)
624. 22-07: Prægtig Skørhat (Russula paludosa)
625. 25-07: Pæreskurv (Venturia pyrina)
626. 25-07: Almindelig Netbladhat (Paxillus involutus)
627. 26-07: Gul Monilia (Monilia fructigena)
628. 27-07: Platansyge (Apiognomonia veneta)
629. 30-07: Puccinia veronicae (Puccinia veronicae)
630. 31-07: Blødfiltet Mælkehat (Lactarius bertillonii)
631. 31-07: Brunstokket Tragthat (Infundibulicybe costata)
632. 31-07: Almindelig Bruskbold (Scleroderma citrinum)
633. 01-08: Fyrre-Ildporesvamp (Porodaedalea pini)
634. 01-08: Grøn Fluesvamp (Amanita phalloides)
635. 02-08: Sawadaea tulasnei (Sawadaea tulasnei)
636. 02-08: Djævle-Rørhat (Rubroboletus legaliae)
637. 03-08: Plettet Trævlhat (Inocybe maculata)
638. 03-08: Ravsvamp (Leotia lubrica)
639. 03-08: Hjulhat sp. (Parasola sp.)
640. 03-08: Gul Spatelsvamp (Spathularia flavida)
641. 04-08: Quélets Skørhat (Russula queletii)
642. 04-08: Prægtig Champignon (Agaricus augustus)
643. 04-08: Snehvid Fluesvamp (Amanita virosa)
644. 04-08: Skær Huesvamp (Mycena pura)
645. 04-08: Mosebøllesyge (Exobasidium pachysporum)
646. 04-08: Skællet Sejhat (Neolentinus lepideus)
647. 04-08: Busk-Frynsesvamp (Thelephora anthocephala)
648. 05-08: Mælkehvid Keglehat (Conocybe albipes)
649. 05-08: Taphrina crataegi (Taphrina crataegi)
650. 05-08: Dunstokket Blækhat (Coprinopsis lagopus)
651. 06-08: Knippe-Fladhat (Gymnopus confluens)
652. 07-08: Marasmius wettsteinii (Marasmius wettsteinii)
653. 07-08: Rødmælket Huesvamp (Mycena sanguinolenta)
654. 08-08: Mørkbladet Huesvamp (Mycena pelianthina)
655. 08-08: Mose-Mælkehat (Lactarius helvus)
656. 08-08: Satans Rørhat (Rubroboletus satanas)
657. 08-08: Rød Ametysthat (Laccaria laccata)
658. 08-08: Nåle-Bruskhat (Marasmiellus perforans)
659. 09-08: Grenet Frynsesvamp (Thelephora palmata)
660. 09-08: Aurora-Rørhat (Hortiboletus bubalinus)
661. 09-08: Stilket Bruskbold (Scleroderma verrucosum)
662. 10-08: Løv-Fladhat (Gymnopus dryophilus)
663. 10-08: Rødsprukken Rørhat (Xerocomellus chrysenteron)
664. 10-08: Hvid Skælrørhat (Leccunum holopus)
665. 11-08: Hvidsprukken Rørhat (Xerocomellus porosporus)
666. 11-08: Olivenbrun Mælkehat (Lactarius necator)
667. 11-08: Ager-Bredblad (Stropharia coronilla)
668. 11-08: Stinkende Parasolhat (Lepiota cristata)
669. 11-08: Gulskimmel (Hypomyces chrysospermum)
670. 11-08: Perlehøne-Champignon (Agaricus moelleri)
671. 11-08: Stemonitis sp. (Stemonitis sp.)
672. 11-08: Brun Skælrørhat (Leccinum scabrum)
673. 11-08: Ege-Mælkehat (Lactarius quietus)
674. 11-08: Finsprukken Rørhat (Xerocomellus cisalpinus)
675. 11-08: Rublad-Meldug (Golovinomyces cynoglossi)
676. 12-08: Erysiphe polygoni (Erysiphe polygoni)
677. 12-08: Tenstokket Rørhat (Butyriboletus appendiculatus)
678. 12-08: Gulhvid Champignon (Agaricus sylvicola)
679. 12-08: Ager-Champignon (i bred betydning) (Agaricus arvensis (sensu lat.))
680. 12-08: Gråfibret Skærmhat (Pluteus ephebeus)
681. 14-08: Bovist-Bruskbold (Scleroderma bovista)
682. 14-08: Cinnober-Muslingesvamp (Crepidotus cinnabarinus)
683. 14-08: Mark-Kæmpeparasolhat (Macrolepiota excoriata)
684. 15-08: Bestøvlet Fladhat (Gymnopus peronatus)
685. 15-08: Spiselig Rørhat (Boletus edulis)
686. 15-08: Bæltet Korkpigsvamp (Hydnellum concrescens)
687. 16-08: Spanskgrøn Skørhat (Russula virescens)
688. 16-08: Stor Kæmpeparasolhat (Macrolepiota procera)
689. 16-08: Spiselig Skørhat (Russula vesca)
690. 16-08: Broget Skørhat (Russula cyanoxantha)
691. 16-08: Læderbold (Mycenastrum corium)
692. 16-08: Mark-Champignon (Agaricus campestris)
693. 16-08: Orangerød Skørhat (Russula velenovskyi)
694. 16-08: Laetisaria fuciformis (Laetisaria fuciformis)
695. 16-08: Grædende Mørkhat (Lacrymaria lacrymabunda)
696. 16-08: Grædende Slimrørhat (Suillus plorans)
697. 16-08: Strandengs-Champignon (Agaricus bernardii)
698. 17-08: Hunde-Stinksvamp (Mutinus caninus)
699. 17-08: Brusk-Huesvamp (Mycena megaspora)
700. 17-08: Randbæltet Hjelmhat (Galerina marginata)
701. 17-08: Romells Skørhat (Russula romellii)
702. 17-08: Grubet Foldhat (Helvella lacunosa)
703. 17-08: Fastkødet Skørhat (Russula lepida)
704. 17-08: Champignonagtig Slørhat (Cortinarius torvus)
705. 17-08: Pseudonectria buxi (Pseudonectria buxi)
706. 17-08: Panter-Fluesvamp (Amanita pantherina)
707. 17-08: Vår-Fnugfod (Hydropus subalpinus)
708. 17-08: Erysiphe convolvuli var. convolvuli (Erysiphe convolvuli var. convolvuli)
709. 17-08: Kliddet Bovist (Bovista pusilla)
710. 17-08: Kamfer-Mælkehat (Lactarius camphoratus)
711. 17-08: Klor-Huesvamp (Mycena leptocephala)
712. 17-08: Ferskengul Skørhat (Russula violeipes)
713. 17-08: Brunstokket Rørhat (Imleria badia)
714. 17-08: Sortagtig Bovist (Bovista nigrescens)
715. 17-08: Poppel-Skælrørhat (Leccinum duriusculum)
716. 17-08: Koglerørhat (Strobilomyces strobilaceus)
717. 17-08: Kanel-Slørhat (Cortinarius cinnamomeus)
718. 17-08: Tørve-Svovlhat (Hypholoma udum)
719. 17-08: Cinnoberskællet Slørhat (Cortinarius bolaris)
720. 17-08: Sorthvid Skørhat (Russula albonigra)
721. 17-08: Hvid Skælrørhat (Leccinum holopus)
722. 18-08: Hvidmælket Huesvamp (Mycena galopus)
723. 18-08: Galde-Skørhat (Russula fellea)
724. 18-08: Rosabladet Silkehat (Leucoagaricus leucothites)
725. 18-08: Gren-Bruskhat (Marasmiellus ramealis)
726. 18-08: Almindelig Orangekantarel (Hygrophoropsis aurantiaca)
727. 18-08: Kam-Troldkølle (Clavulina coralloides)
728. 18-08: Dugget Rørhat (Xerocomellus pruinatus)
729. 18-08: Elle-Rørhat (Gyrodon lividus)
730. 18-08: Violet Ametysthat (Laccaria amethystina)
731. 18-08: Snehvid Blækhat (Coprinopsis nivea)
732. 18-08: Stor Skørhat (Russula olivacea)
733. 18-08: Brunfiltet Orangekantarel (Hygrophoropsis rufa)
734. 18-08: Fyrre-Skørhat (Russula cessans)
735. 18-08: Hypomyces sp. (Hypomyces sp.)
736. 18-08: Trompetsvamp (Craterellus cornucopioides)
737. 18-08: Rynket Troldkølle (Clavulina rugosa)
738. 18-08: Rodmorkel (Rhizina undulata)
739. 18-08: Blågrå Skørhat (Russula parazurea)
740. 18-08: Fyrre-Guldgaffel (Calocera furcata)
741. 19-08: Skællet Støvbold (Handkea utriformis)
742. 19-08: Krukkesvamp (Crucibulum crucibuliforme)
743. 19-08: Kantarel-Vokshat (Hygrocybe cantharellus)
744. 19-08: Voksgul Vokshat (Hygrocybe ceracea)
745. 19-08: Purpurbroget Skørhat (Russula undulata)
746. 19-08: Gul Vokshat (Hygrocybe chlorophana)
747. 19-08: Puppe-Snyltekølle (Cordyceps militaris)
748. 19-08: Sortrandet Skærmhat (Pluteus atromarginatus)
749. 19-08: Teglrød Bruskhat (Marasmius curreyi)
750. 19-08: Gran-Silkehat (Leucoagaricus nympharum)
751. 19-08: Gulfnugget Parasolhat (Lepiota magnispora)
752. 19-08: Kvist-Huesvamp (Mycena speirea)
753. 19-08: Gulgrøn Koralsvamp (Ramaria abietina)
754. 19-08: Mønje-Vokshat (Hygrocybe miniata )
755. 19-08: Tragt-Frynsesvamp (Thelephora caryophyllea)
756. 20-08: Silke-Lighat (Collybia cirrhata)
757. 20-08: Hemimycena cucullata (Hemimycena cucullata)
758. 20-08: Gran-Mælkehat (Lactarius deterrimus)
759. 20-08: Gran-Koralsvamp (Ramaria eumorpha)
760. 21-08: Tragt-Kantarel (Craterellus tubaeformis)
761. 21-08: Abrikos-Skørhat (Russula risigallina)
762. 21-08: Citrongul Ørebæger (Otidea concinna)
763. 21-08: Pindsvine-Støvbold (Lycoperdon echinatum)
764. 21-08: Bugtet Skørhat (Russula graveolens)
765. 21-08: Slimstokket Vokshat (Hygrocybe glutinipes)
766. 22-08: Almindelig Tragthat (Infundibulicybe gibba)
767. 22-08: Halvkugleformet Børstebæger (Humaria hemisphaerica)
768. 22-08: Blødende Huesvamp (Mycena haematopus)
769. 22-08: Jomfruhår-Mosbæger (Neottiella rutilans)
770. 22-08: Almindelig Sandporesvamp (Coltricia perennis)
771. 22-08: Anis-Tragthat (Clitocybe odora)
772. 23-08: Skarp Kam-Skørhat (Russula amoenolens)
773. 23-08: Æsel-Ørebæger (Otidea onotica)
774. 23-08: Svovl-Ridderhat (Tricholoma sulphureum)
775. 23-08: Trompet-Stilkporesvamp (Polyporus tubaeformis)
776. 23-08: Rustrød Skælrørhat (Leccinum quercinum)
777. 23-08: Skægget Mælkehat (Lactarius torminosus)
778. 23-08: Rødbrun Mælkehat (Lactarius rufus)
779. 23-08: Rynket Mælkehat (Lactarius tabidus)
780. 23-08: Filtet Rørhat (Boletus subtomentosus)
781. 23-08: Mucilago crustacea (Mucilago crustacea)
782. 23-08: Purpur-Væbnerhat (Tricholomopsis rutilans)
783. 23-08: Sepedonium chrysospermum (Sepedonium chrysospermum)
784. 23-08: Grønkødet Slørhat (Cortinarius malicorius)
785. 23-08: Almindelig Rabarberhat (Chlorophyllum olivieri)
786. 23-08: Almindelig Trævlhat (Inocybe geophylla)
787. 24-08: Septoria chelidonii (Septoria chelidonii)
788. 24-08: Rød Fluesvamp (Amanita muscaria)
789. 24-08: Puklet Gift-Slørhat (Cortinarius rubellus)
790. 24-08: Tæge-Mælkehat (Lactarius subumbonatus)
791. 24-08: Sveden Ridderhat (Tricholoma ustale)
792. 24-08: Okkergul Grynhat (Cystoderma amianthinum)
793. 24-08: Skarpbladet Skørhat (Russula acrifolia)
794. 24-08: Grøngul Rødblad (Entoloma incanum)
795. 24-08: Dunstokket Posesvamp (Volvariella hypopithys)
796. 24-08: Poleret Glatfrø (Leocarpus fragilis)
797. 24-08: Brunlig Kødporesvamp (Oligoporus fragilis)
798. 24-08: Meldrøjer (Claviceps purpurea)
799. 24-08: Grønhalset Skørhat (Russula chloroides)
800. 24-08: Kliddet Slørhat (Cortinarius caperatus)
801. 24-08: Kødfarvet Parasolhat (Lepiota subincarnata)
802. 24-08: Musegrå Tragthat (Clitocybe trulliformis)
803. 24-08: Okkergul Skørhat (Russula ochroleuca)
804. 24-08: Gulstokket Huesvamp (Mycena epipterygia)
805. 24-08: Olivengrå Slimrørhat (Suillus viscidus)
806. 24-08: Papegøje-Vokshat (Gliophorus psittacinus)
807. 24-08: Anis-Tragthat (var. Odora) (Clitocybe odora var. odora)
808. 24-08: Stinkende Slørhat (Cortinarius camphoratus)
809. 24-08: Stor Blod-Champignon (Agaricus langei)
810. 24-08: Sortagtig Støvbold (Lycoperdon nigrescens)
811. 25-08: Silke-Ridderhat (Tricholoma columbetta)
812. 25-08: Mælkehvid Kødporesvamp (Postia lactea)
813. 25-08: Bombekaster (Sphaerobolus stellatus)
814. 25-08: Birke-Ridderhat (Tricholoma fulvum)
815. 25-08: Porcelænshat (Oudemansiella mucida)
816. 25-08: Erysiphe aquilegiae (Erysiphe aquilegiae)
817. 25-08: Citrongul Vokspig (Phlebia uda)
818. 25-08: Rødbrun Rørhat (Boletus pinophilus)
819. 25-08: Tragt-Skørhat (Russula delica)
820. 25-08: Marcipan-Skørhat (Russula grata)
821. 25-08: Stor Ametysthat (Laccaria proxima)
822. 25-08: Syzygites megalocarpus (Syzygites megalocarpus)
823. 25-08: Pile-Skørhat (Russula subrubens)
824. 25-08: Rosa Huesvamp (Mycena rosea)
825. 25-08: Gylden Kam-Fluesvamp (Amanita crocea)
826. 26-08: Kastanje-Kammerrørhat (Gyroporus castaneus)
827. 26-08: Gulstokket Skærmhat (Pluteus romellii)
828. 26-08: Daddelbrun Vokshat (Hygrocybe spadicea var. spadicea)
829. 26-08: Cortinarius balteatocumatilis (Cortinarius balteatocumatilis)
830. 26-08: Ørebæger ubest. (Otidea indet.)
831. 26-08: Giftig Rabarberhat (Chlorophyllum brunneum)
832. 26-08: Halvkugleformet Bredblad (Stropharia semiglobata)
833. 26-08: Dunet Mælkehat (Lactarius pubescens)
834. 27-08: Kæmpe-Tragtridderhat (Leucopaxillus giganteus)
835. 27-08: Kornet Slimrørhat (Suillus granulatus)
836. 27-08: Aspe-Skælrørhat (Leccinum albostipitatum)
837. 28-08: Hassel-Mælkehat (Lactarius pyrogalus)
838. 29-08: Bukketorn-Meldug (Arthrocladiella mougeotii)
839. 29-08: Tætbladet Skørhat (Russula densifolia)
840. 29-08: Tømmer-Viftesvamp (Tapinella panuoides)
841. 29-08: Ubestemt Netbladhat (Paxillus sp.)
842. 29-08: Plettet Bruskbold (Scleroderma areolatum)
843. 30-08: Blåkødet Slørhat (Cortinarius coerulescens)
844. 30-08: Violetrandet Slørhat (Cortinarius largus)
845. 30-08: Coleosporium telekiae (Coleosporium telekiae)
846. 31-08: Teglrød vokshat (Gliophorus perplexus)
847. 31-08: Stor Tragthat (Infundibulicybe geotropa)
848. 31-08: Dråbeplettet Mælkehat (Lactarius blennius)
849. 31-08: Rød Stinksvamp (Mutinus ravenelii)
850. 31-08: Hummer-Skørhat (Russula xerampelina)
851. 01-09: Tvefarvet Mælkehat (Lactarius quieticolor)
852. 01-09: Brun Skælrørhat (i bred betydning) (Leccinum scabrum (sensu lato.))
853. 01-09: Horngrå Fladhat (Rhodocollybia butyracea f. asema)
854. 01-09: Slank Snyltekølle (Cordyceps ophioglossoides)
855. 01-09: Stinkende Vokshat (Neohygrocybe nitrata)
856. 01-09: Slimet Vokshat (Hygrocybe irrigata)
857. 01-09: Rabarberhat ubest. (Chlorophyllum indet.)
858. 01-09: Køllekantarel (Gomphus clavatus)
859. 01-09: Drue-Koralsvamp (Ramaria botrytis)
860. 01-09: Starpig (Epithele typhae)
861. 02-09: Kløvermeldug (Erysiphe trifolii)
862. 02-09: Lysrandet Mælkehat (Lactarius fluens)
863. 02-09: Gulbladet Slørhat (Cortinarius croceus)
864. 02-09: Stinkende Huesvamp (Mycena stipata)
865. 04-09: Kompost-Silkehat (Leucoagaricus meleagris)
866. 04-09: Kødfarvet Tragthat (Clitocybe diatreta)
867. 04-09: Hvidfiltet Mælkehat (Lactarius vellereus)
868. 05-09: Højstokket Foldhat (Helvella bulbosa)
869. 05-09: Pigget Parasolhat (Echinoderma asperum)
870. 05-09: Kødfarvet Stjernebold (Geastrum rufescens)
871. 05-09: Køllefod (Ampulloclitocybe clavipes)
872. 05-09: Lysviolet Slørhat (Cortinarius alboviolaceus)
873. 05-09: Frynset Stjernebold (Geastrum fimbriatum)
874. 05-09: Violet Koralsvamp (Ramaria fumigata)
875. 05-09: Inocybe lilacina (Inocybe lilacina)
876. 05-09: Gyldenbrun Slørhat (Cortinarius alcalinophilus)
877. 05-09: Karbol-Champignon (Agaricus xanthodermus)
878. 06-09: Grå Snyltehat (Asterophora parasitica)
879. 06-09: Hornstokket Bruskhat (Marasmius cohaerens)
880. 06-09: Erysiphe syringae-japonicae (Erysiphe syringae-japonicae)
881. 07-09: Koralpigsvamp (Hericium coralloides)
882. 07-09: Ildelugtende Sneglehat (Hygrophorus discoxanthus)
883. 07-09: Pelargonie-Slørhat (Cortinarius flexipes)
884. 07-09: Microsphaera divaricata (Microsphaera divaricata)
885. 07-09: Sveden Skørhat (Russula adusta)
886. 07-09: Diachea leucopoda (Diachea leucopoda)
887. 07-09: Orangeægget Huesvamp (Mycena aurantiomarginata)
888. 07-09: Bleg Gift-Skørhat (Russula betularum)
889. 07-09: Stinkende Skørhat (Russula foetens)
890. 07-09: Gulmælket Huesvamp (Mycena crocata)
891. 07-09: Sol-Skørhat (Russula solaris)
892. 07-09: Kruset Blomkålssvamp (Sparassis crispa)
893. 07-09: Randstribet Slørhat, I Bred Betydning (Cortinarius obtusus sensu lat.)
894. 08-09: Cinnoberbladet Slørhat (Cortinarius semisanguineus)
895. 08-09: Kastaniebrun Stilkporesvamp (Polyporus badius)
896. 08-09: Fladtrådt Frynsesvamp (Thelephora penicillata)
897. 08-09: Spatel-Filthat (Hohenbuehelia auriscalpium)
898. 08-09: Røggrå Gråblad (Lyophyllum fumosum)
899. 08-09: Cinnober-Slørhat (Cortinarius cinnabarinus)
900. 08-09: Stjernebold (Geastrum)
901. 08-09: Lille Gift-Skørhat (Russula mairei)
902. 08-09: Pælerodshat (Oudemansiella radicata)
903. 08-09: Krave-Stjernebold (Geastrum striatum)
904. 08-09: Børstepigsvamp (Hericium cirrhatum)
905. 08-09: Dunet Læderporesvamp (Trametes pubescens)
906. 08-09: Sphaerulina cornicola (Sphaerulina cornicola)
907. 08-09: Langes Parasolhat (Echinoderma jacobi)
908. 09-09: Bæltet Rødblad (Entoloma undatum)
909. 09-09: Gulkødet Grynhat (Cystoderma jasonis)
910. 09-09: Flamme-Skælhat (Pholiota flammans)
911. 09-09: Jordtunge sp. (Geoglossum sp)
912. 09-09: Rødægget Huesvamp (Mycena rubromarginata)
913. 10-09: Elastik-Foldhat (Helvella elastica)
914. 10-09: Kridt-Tragthat (Clitocybe candicans)
915. 11-09: Mangestribet Huesvamp (Mycena polygramma)
916. 11-09: Galde-Huesvamp (Mycena erubescens)
917. 11-09: Hvidfnugget Slørhat (Cortinarius hemitrichus)
918. 11-09: Sen Huesvamp (Mycena hiemalis)
919. 11-09: Peziza proteana (Peziza proteana)
920. 11-09: Fjernbladet Rødblad (Entoloma rhodocalyx)
921. 11-09: Sump-Rørhat (Xerocomellus ripariellus)
922. 11-09: Mørkviolet Slørhat (Cortinarius violaceus)
923. 11-09: Snyltende Rørhat (Pseudoboletus parasiticus )
924. 12-09: Kegle-Hjulhat (Parasola conopilus)
925. 12-09: Sodet Parasolhat (Melanophyllum haematospermum)
926. 12-09: Snehvid Vokshat (Cuphophyllus virgineus)
927. 12-09: Kastaniebrun Parasolhat (Lepiota castanea)
928. 12-09: Exobasidium juelianum (Exobasidium juelianum)
929. 12-09: Gulfodet Vokshat (Cuphophyllus flavipes)
930. 13-09: Bleg Mælkehat (Lactarius pallidus)
931. 13-09: Hvidløgs-Vokshat (Hygrocybe helobia)
932. 13-09: Porfyr-Fluesvamp (Amanita porphyria)
933. 13-09: Mos-Dughat (Mycenella bryophila)
934. 13-09: Clitocybe subspadicea (Clitocybe subspadicea)
935. 13-09: Sæbe-Ridderhat (Tricholoma saponaceum var. Saponaceum)
936. 13-09: Lillabladet Trævlhat (Inocybe cincinnata var. Cincinnata)
937. 13-09: Krat-Koralsvamp (Phaeoclavulina decurrens)
938. 13-09: Plettet Fladhat (Rhodocollybia maculata)
939. 13-09: Silkeglinsende Rødblad (Entoloma sericeum var. sericeum)
940. 13-09: Eng-Vokshat (Cuphophyllus pratensis)
941. 13-09: Trådstokket Bruskhat (Gymnopus androsaceus)
942. 13-09: Vingesporet Mælkehat (Lactarius pterosporus)
943. 13-09: Kromgul Vokshat (Glioxanthomyces vitellinus)
944. 13-09: Rødmende Vokshat (Neohygrocybe ovina)
945. 14-09: Ræve-Mælkehat (Lactarius fulvissimus)
946. 14-09: Puccinia lagenophorae (Puccinia lagenophorae)
947. 14-09: Stinkende Tragthat (Clitocybe phaeophthalma)
948. 14-09: Spiselig Sneglehat (Hygrophorus penarius)
949. 14-09: Stribet Ridderhat (Tricholoma sciodes)
950. 14-09: Skade-Blækhat (Coprinopsis picacea)
951. 14-09: Spinkel Hekseringshat (Lepista sordida)
952. 14-09: Diderma floriforme (Diderma floriforme)
953. 14-09: Brusk-Vokshat (Gliophorus laetus)
954. 14-09: Filtfodet Bruskhat (Marasmius torquescens)
955. 14-09: Gulgrøn Snylteskorpe (Hypomyces luteovirens)
956. 15-09: Kruset Foldhat (Helvella crispa)
957. 15-09: Blodrød Skørhat (Russula sanguinea)
958. 15-09: Liden Kantarel (Craterellus undulatus)
959. 15-09: Podosphaera erigerontis-canadensis (Podosphaera erigerontis-canadensis)
960. 15-09: Kridthat (Pleurocybella porrigens)
961. 16-09: Småskællet Muslingesvamp (Crepidotus calolepis)
962. 16-09: Herkules-Kæmpekølle (Clavariadelphus pistillaris)
963. 16-09: Bæltet Mælkehat (Lactarius evosmus)
964. 16-09: Trævlhat sp. (Inocybe sp.)
965. 16-09: Krat-Keglehat (Conocybe subpubescens)
966. 17-09: Klit-Bovist (Bovista aestivalis)
967. 17-09: Grå Troldkølle (Clavulina cinerea)
968. 17-09: Rustfarvet Kulbær (Hypoxylon rubiginosum)
969. 17-09: Eng-Tragthat (Clitocybe rivulosa)
970. 18-09: Ring-Dansehat (Pholiotina arrhenii)
971. 18-09: Hulstokket Slimrørhat (Suillus cavipes f. cavipes)
972. 18-09: Hare-Ørebæger (Otidea leporina)
973. 18-09: Grøngul Skælhat (Pholiota gummosa)
974. 18-09: Honning-Vokshat (Hygrocybe reidii)
975. 18-09: Stor Gift-Skørhat (Russula emetica)
976. 18-09: Flosset Parasolhat (Lepiota clypeolaria)
977. 18-09: Frugt-Stilkskive (Hymenoscyphus fructigenus)
978. 18-09: Blegrød Champignon (Agaricus semotus)
979. 18-09: Slørhat ubest. (Cortinarius indet.)
980. 19-09: Citronbladet Skørhat (Russula sardonia)
981. 19-09: Abrikos-Køllesvamp (Clavulinopsis luteoalba)
982. 19-09: Cinnober-Vokshat (Hygrocybe coccinea)
983. 19-09: Røggrå Køllesvamp (Clavaria fumosa)
984. 20-09: Knippe-Gråblad / Tragthat (Clitocybe connata)
985. 20-09: Melet Parasolhat (Cystolepiota adulterina)
986. 20-09: Blodplettet Koralsvamp (Ramaria sanguinea)
987. 20-09: Almindelig Stilkskive (Hymenoscyphus scutula)
988. 20-09: Gulmælket Bægersvamp (Peziza succosa)
989. 20-09: Galde-Slørhat (Cortinarius infractus)
990. 20-09: Phialina separabilis (Phialina separabilis)
991. 20-09: Fjernbladet Mælkehat (Lactarius romagnesii)
992. 21-09: Tvefarvet Ametysthat (Laccaria bicolor)
993. 21-09: Bøge-Slørhat (Cortinarius anserinus)
994. 21-09: Silkehvid Rødblad (Entoloma sericellum)
995. 21-09: Agurkehat (Macrocystidia cucumis)
996. 21-09: Rejnfanrust (Puccinia tanaceti)
997. 21-09: Fureskivet Huesvamp (Mycena stylobates)
998. 21-09: Elfenbens-Sneglehat (Hygrophorus eburneus)
999. 21-09: Velsmagende Mælkehat (Lactarius deliciosus)
1000. 21-09: Grovporet Slimrørhat (Suillus bovinus)
1001. 21-09: Spidsknoldet Fladhat (Collybia tuberosa)
1002. 21-09: Mark-Støvbold (Lycoperdon lividum)
1003. 22-09: Kær-Bruskhat (Marasmius limosus)
1004. 22-09: Grågrøn Farvetunge (Microglossum griseoviride)
1005. 22-09: Poppelrust (Melampsora laricis-populina)
1006. 22-09: Rødstokket Fladhat (Gymnopus erythropus)
1007. 22-09: Året Ørebæger (Otidea phlebophora)
1008. 22-09: Vandbæltet Mælkehat (Lactarius aquizonatus)
1009. 22-09: Lille Fontænehat (Arrhenia retiruga)
1010. 22-09: Køllestokket Honningsvamp (Armillaria lutea)
1011. 22-09: Tåge-Tragthat (Clitocybe nebularis)
1012. 22-09: Løv-Tragthat (Clitocybe phyllophila)
1013. 22-09: Grågul Huesvamp (Mycena flavescens)
1014. 22-09: Hassel-Meldug (Phyllactinia guttata)
1015. 22-09: Lysstokket Mørkhat (Psathyrella piluliformis)
1016. 22-09: Hvid Ridderhat (Tricholoma stiparophyllum)
1017. 22-09: Duftende Rødblad (Entoloma pleopodium)
1018. 22-09: Klæbrig Huesvamp (Mycena vulgaris)
1019. 22-09: Ildhåret Mørkhat (Lacrymaria pyrotricha)
1020. 22-09: Hypomyces cervinigenus (Hypomyces cervinigenus)
1021. 22-09: Hypomyces armeniacus (Hypomyces armeniacus)
1022. 22-09: Gran-Slørhat (Cortinarius caninus)
1023. 22-09: Rufodet Munkehat (Melanoleuca verrucipes)
1024. 22-09: Ægte Rabarberhat (Chlorophyllum rhacodes)
1025. 23-09: Mel-Rødblad (Entoloma prunuloides)
1026. 23-09: Liden Vokshat (Hygrocybe insipida)
1027. 23-09: Broget Slimrørhat (Suillus variegatus)
1028. 23-09: Skællet Bredblad (Stropholoma squamosa)
1029. 23-09: Østershat sp. (Pleurotus sp.)
1030. 23-09: Puklet Kæmpeparasolhat (Macrolepiota mastoidea)
1031. 23-09: Rosa Støvbold (Lycoperdon mammiforme)
1032. 23-09: Pælerods-Tåreblad (Hebeloma radicosum)
1033. 23-09: Rødblad sp. (Entoloma sp.)
1034. 24-09: Nordisk Bredblad (Stropharia hornemannii)
1035. 24-09: Almindelig Orangebæger (Aleuria aurantia)
1036. 24-09: Tyndbladet Vokshat (Camarophyllopsis schulzeri)
1037. 24-09: Rosafodet Slimrørhat (Suillus collinitus)
1038. 24-09: Silke-Parasolhat (Echinoderma perplexum)
1039. 24-09: Helvella albella (Helvella albella)
1040. 24-09: Slank Jordtunge (Geoglossum umbratile)
1041. 25-09: Gråbrun Mælkehat (Lactarius ruginosus)
1042. 25-09: Fjersvamp (Onygena corvina)
1043. 25-09: Skamløs Champignon (Agaricus impudicus)
1044. 25-09: Skiveknoldet Champignon (Agaricus essettei)
1045. 25-09: Rødmende Mørkhat (Psathyrella impexa)
1046. 25-09: Mellemstor Gift-skørhat (Russula silvestris)
1047. 25-09: Sødlig Mælkehat (Lactarius subdulcis)
1048. 25-09: Furet Bruskhat (Marasmius bulliardii)
1049. 26-09: Hypomyces microspermus (Hypomyces microspermus)
1050. 26-09: Plettet Flammehat (Gymnopilus penetrans)
1051. 26-09: Grynet Hjortetrøffel (Elaphomyces granulatus)
1052. 26-09: Okkergul Fluesvamp (Amanita gemmata)
1053. 27-09: Ligusterbladplet (Cercospora ligustrina)
1054. 27-09: Brunøjet Vokshat (Cuphophyllus fuscescens)
1055. 27-09: Bitter Vokshat (Hygrocybe mucronella)
1056. 27-09: Korkagtig Østershat (Pleurotus dryinus)
1057. 27-09: Plantage-Slørhat (Cortinarius biformis)
1058. 27-09: Bævretunge (Tremiscus helvelloides)
1059. 27-09: Gul Skægtrøffel (Rhizopogon obtextus)
1060. 27-09: Almindelig Tåreblad (i bred betydning) (Hebeloma crustuliniforme s.l.)
1061. 27-09: Busket Fjerkølle (Pterula multifida)
1062. 27-09: Hvid Navlehat (Omphalina mutila)
1063. 27-09: Gulfnugget Slørhat (Cortinarius anomalus)
1064. 27-09: Poppel-Ridderhat (Tricholoma populinum)
1065. 27-09: Bleg Orangekantarel (Hygrophoropsis pallida)
1066. 27-09: Gulbæltet Slørhat (Cortinarius triumphans)
1067. 27-09: Klit-Skørhat (Russula laccata)
1068. 27-09: Gulhvid Huesvamp (Mycena flavoalba)
1069. 28-09: Eng-Køllesvamp (Clavulinopsis corniculata)
1070. 28-09: Lille Blod-Champignon (Agaricus sylvaticus)
1071. 28-09: Plæne-Huesvamp (Mycena aetites)
1072. 28-09: Bred Jordtunge (Geoglossum cookeanum)
1073. 28-09: Krumskællet Skælhat (Pholiota squarrosa)
1074. 28-09: Lerbrun Tåreblad (Hebeloma mesophaeum)
1075. 28-09: Spids Ridderhat (Tricholoma inocybeoides)
1076. 28-09: Eng-Nonnehat (Dermoloma cuneifolium)
1077. 28-09: Håret Jordtunge (Trichoglossum hirsutum)
1078. 28-09: Puccinia polygoni-amphibii (Puccinia polygoni-amphibii)
1079. 28-09: Rosa Fagerhat (Rugosomyces carneus)
1080. 28-09: Rosenrød Slimslør (Gomphidius roseus)
1081. 29-09: Sneglehus-Ørebæger (Otidea cochleata)
1082. 29-09: Blød Muslingesvamp (Crepidotus mollis)
1083. 29-09: Lysstokket Rødblad (Entoloma lividoalbum)
1084. 29-09: Inocybe cincinnata var. major (Inocybe cincinnata var. major)
1085. 29-09: Blåbladet Rødblad (Entoloma chalybaeum var. Chalybaeum)
1086. 29-09: Violetgrøn Skørhat (Russula ionochlora)
1087. 29-09: Savbladet Skørhat (Russula fragilis var. Fragilis)
1088. 29-09: Sump-Mælkehat (Lactarius lacunarum)
1089. 29-09: Skålsvøb sp. (Arcyria sp.)
1090. 29-09: Skov-Rødblad (Entoloma rhodopolium)
1091. 29-09: Oliven-vokshat (Hygrocybe olivaceonigra)
1092. 29-09: Orangegul Køllesvamp (Clavulinopsis helvola)
1093. 29-09: Stribet Slørhat (Cortinarius foetens)
1094. 29-09: Anis-Savbladhat (Lentinellus cochleatus)
1095. 30-09: Klit-Vokshat (Hygrocybe conicoides)
1096. 30-09: Blågrøn Bredblad (Stropharia cyanea)
1097. 30-09: Skørhat ubest. (Russula sp.)
1098. 30-09: Gyldenhat (Phaeolepiota aurea)
1099. 30-09: Fibret Flammehat (Gymnopilus spectabilis)
1100. 30-09: Stilket Kroneskorpe (Sistotrema confluens)
1101. 01-10: Almindelig Tåreblad (Hebeloma crustuliniforme)
1102. 01-10: Ring-Ridderhat (Tricholoma cingulatum)
1103. 01-10: Orangegul Ridderhat (Tricholoma aurantium)
1104. 01-10: Landsby-Champignon (Agaricus urinascens)
1105. 02-10: Lilla Mælkehat (Lactarius lilacinus)
1106. 02-10: Avnbøg-Mælkehat (Lactarius circellatus)
1107. 02-10: Nikkende Huesvamp (Mycena inclinata)
1108. 03-10: Elfenben-Slørhat (Cortinarius barbatus)
1109. 03-10: Hvælvet Bruskhat (Marasmius wynnei)
1110. 03-10: Gulgrå Køllesvamp (Clavulinopsis cinereoides)
1111. 03-10: Vellugtende Sneglehat (Hygrophorus agathosmus)
1112. 03-10: Skarlagen-Vokshat (Hygrocybe punicea)
1113. 03-10: Sødtduftende Parasolhat (Lepiota ochraceofulva)
1114. 03-10: Rustbrun Parasolhat (Lepiota boudieri)
1115. 04-10: Hvidbladet Munkehat (Melanoleuca friesii)
1116. 04-10: Slimet Skælhat (Pholiota jahnii)
1117. 04-10: Filtstokket Læderhat (Panus conchatus)
1118. 04-10: Læder-Ørebæger (Otidea alutacea)
1119. 04-10: Gulstokket Skørhat (Russula puellaris)
1120. 04-10: Højtsiddende Skælhat (i bred betydning) (Pholiota adiposa s.l.)
1121. 04-10: Fladhatte-Snyltehjerne (Syzygospora tumefaciens)
1122. 04-10: Småskællet Jordtunge (Geoglossum fallax)
1123. 04-10: Skarlagen-Skærmhat (Pluteus aurantiorugosus)
1124. 04-10: Isabella-Vokshat (Cuphophyllus ochraceopallidus)
1125. 04-10: Brunviolet Slørhat (Cortinarius saturninus)
1126. 04-10: Pluteus pouzarianus (Pluteus pouzarianus)
1127. 04-10: Mild Mælkehat (Lactarius aurantiacus)
1128. 04-10: Mørk Honningsvamp (Armillaria ostoyae)
1129. 05-10: Munkehat sp. (Melanoleuca sp.)
1130. 05-10: Stor Filthat (Hohenbuehelia petaloides)
1131. 05-10: Nålestribet Ridderhat (Tricholoma virgatum)
1132. 05-10: Kegle-Ridderhat (Tricholoma aestuans)
1133. 05-10: Tåre-Snekkehat (Limacella guttata)
1134. 05-10: Løv-Skælhat (Pholiota lenta)
1135. 05-10: Puklet Skørhat (Russula caerulea)
1136. 05-10: Netåret Skærmhat (Pluteus phlebophorus)
1137. 05-10: Sphaerotheca epilobii (Sphaerotheca epilobii)
1138. 05-10: Halsbånd-Mælkehat (Lactarius rubrocinctus)
1139. 06-10: Brunrød Slimslør (Chroogomphus rutilus)
1140. 06-10: Brunslimet Slørhat (Cortinarius trivialis)
1141. 06-10: Kulsukker-Huesvamp (Hemimycena candida)
1142. 06-10: Ræddike-Tåreblad (Hebeloma sinapizans)
1143. 06-10: Bugtet Køllesvamp (Clavaria fragilis)
1144. 06-10: Bækbæger (Pachyella babingtonii)
1145. 06-10: Violetgrå Mælkehat (Lactarius vietus)
1146. 06-10: Randknoldet Trævlhat (Inocybe mixtilis)
1147. 06-10: Rødbrun Vokshat (Cuphophyllus colemannianus)
1148. 06-10: Gulknoldet Fladhat (Collybia cookei)
1149. 06-10: Gråspættet Kam-Fluesvamp (Amanita submembranacea)
1150. 06-10: Iris-Huesvamp (Mycena amicta)
1151. 06-10: Knaldrød Vokshat (Hygrocybe splendidissima)
1152. 07-10: Trådagtig Køllesvamp (Macrotyphula juncea)
1153. 07-10: Musegrå Slørhat (Cortinarius luhmannii)
1154. 08-10: Ubestemt champignon (Agaricus)
1155. 09-10: Mel-Gråblad (Lyophyllum rancidum)
1156. 09-10: Hvid Køllesvamp (Clavaria falcata)
1157. 09-10: Violduftende Hekseringshat (Lepista irina)
1158. 09-10: Mel-Tragthat (Clitocybe ditopus)
1159. 09-10: Brunplettet Huesvamp (Mycena zephirus)
1160. 09-10: Mørkprikket Sneglehat (Hygrophorus pustulatus)
1161. 10-10: Bøgeblads-Bruskhat (Marasmius setosus)
1162. 10-10: Gul Hængepig (Mucronella flava)
1163. 10-10: Blygrå Netskorpe (Dictydiaethalium plumbeum)
1164. 10-10: Poppel-Kæmpeskælhat (Hemipholiota populnea)
1165. 11-10: Høj Slørhat (Cortinarius elatior)
1166. 11-10: Agern-Knoldskive (Ciboria batschiana)
1167. 12-10: Skæv Fontænehat (Arrhenia spathulata)
1168. 12-10: Mælkehvid Huesvamp (Hemimycena lactea)
1169. 12-10: Krybende Ametysthat (Laccaria tortilis)
1170. 12-10: Stor Pudebæger (Pulvinula convexella)
1171. 12-10: Børstehåret Savbladhat (Lentinellus castoreus)
1172. 12-10: Dværg-Stjernebold (Geastrum schmidelii)
1173. 12-10: Krat-Rødblad (Entoloma hebes)
1174. 12-10: Mycena galopus var. nigra (Mycena galopus var. nigra)
1175. 12-10: Nedsænket Børstebæger (Sepultariella semi-immersa)
1176. 13-10: Kastanie-Brunskive (Rutstroemia echinophila)
1177. 13-10: Brun Ørebæger (Otidea bufonia)
1178. 13-10: Knippe-Mørkhat (Psathyrella multipedata)
1179. 13-10: Spids Nøgenhat (Psilocybe semilanceata)
1180. 13-10: Fyrre-Huesvamp (Mycena clavicularis)
1181. 13-10: Lerfarvet Køllesvamp (Clavaria argillacea)
1182. 13-10: Porfyrbrun Rødblad (Entoloma porphyrophaeum)
1183. 13-10: Stribestokket Munkehat (Melanoleuca grammopodia)
1184. 13-10: Grå Kantarel (Cantharellus cinereus)
1185. 13-10: Rønnerød Huesvamp ( Atheniella adonis)
1186. 13-10: Leverbrun Mælkehat (Lactarius hepaticus)
1187. 14-10: Frost-Sneglehat (Hygrophorus hypothejus var. Hypothejus)
1188. 14-10: Cinnober-Grynhat (Cystodermella cinnabarina)
1189. 14-10: Vellugtende Stilkskive (Hymenoscyphus fagineus)
1190. 14-10: Rødmende Pjalteporesvamp (Abortiporus biennis)
1191. 14-10: Fåre-kernesvamp (Lasiosphaeria ovina)
1192. 14-10: Kortstokket Munkehat (Melanoleuca brevipes)
1193. 14-10: Ægte Honningsvamp (Armillaria mellea)
1194. 15-10: Tobaks-Huesvamp (Mycena diosma)
1195. 15-10: Småsporet Jordtunge (Geoglossum elongatum)
1196. 15-10: Kokos-Mælkehat (Lactarius glyciosmus)
1197. 15-10: Rosabladet Mælkehat (Lactarius controversus)
1198. 16-10: Hydnum umbilicatum (Hydnum umbilicatum)
1199. 16-10: Bægersvamp sp. (Peziza sp.)
1200. 16-10: Spinkel Koralsvamp (Ramaria flaccida)
1201. 16-10: Huenål (Spinellus fusiger)
1202. 17-10: Psathyrella spintrigeroides (Psathyrella spintrigeroides)
1203. 17-10: Stinkende Ridderhat (Tricholoma lascivum)
1204. 18-10: Skællet Mørkhat (Psathyrella cotonea)
1205. 18-10: Blad-Bruskhat (Marasmius epiphyllus)
1206. 18-10: Tåreblad sp. (Hebeloma sp.)
1207. 18-10: Jod-Huesvamp (Mycena filopes)
1208. 18-10: Skjoldlav-Fontænehat (Arrhenia peltigerina)
1209. 19-10: Bispehue-Stenmorkel (Gyromitra infula)
1210. 19-10: Koralsvamp (Ramaria sp)
1211. 19-10: Mycena epipterygia var. epipterygia (Mycena epipterygia var. epipterygia)
1212. 19-10: Tueporesvamp (Grifola frondosa)
1213. 19-10: Randstribet Tragthat (Clitocybe vibecina)
1214. 20-10: Året Skørhat (Russula nitida)
1215. 20-10: Muslingeskål (Chromocyphella muscicola)
1216. 20-10: Svovlmælket Mælkehat (Lactarius chrysorrheus)
1217. 20-10: Purpurbrun Fladhat (Gymnopus fuscopurpureus)
1218. 20-10: Boldkaster (Pilobolus sp.)
1219. 20-10: Purpursort Slørhat (Cortinarius anthracinus)
1220. 20-10: Olivenbrun Slørhat (Cortinarius olivaceofuscus)
1221. 20-10: Rødprikket Dughat (Mycenella trachyspora)
1222. 20-10: Gråbrun Troldhat (Clitopilus caelatus)
1223. 20-10: Hvid Silkehat (Leucoagaricus sericifer)
1224. 21-10: Slimet Jordtunge (Geoglossum glutinosum)
1225. 21-10: Ægte Ridderhat (Tricholoma equestre)
1226. 21-10: Snyltende Posesvamp (Volvariella surrecta)
1227. 21-10: Gul Stilkskive (Hymenoscyphus virgultorum)
1228. 21-10: Sortskællet Ridderhat (Tricholoma squarrulosum)
1229. 21-10: Rødstokket Trådkølle (Typhula erythropus)
1230. 21-10: Dråbe-Kødporesvamp (Oligoporus guttulatus)
1231. 21-10: Parfumeret Sneglehat (Hygrophorus suaveolens)
1232. 22-10: Rosenrød Vokshat (Porpolomopsis calyptriformis)
1233. 22-10: Ruslæder-Vokshat (Cuphophyllus russocoriaceus)
1234. 22-10: Kliddet Grynhat (Cystodermella granulosa)
1235. 22-10: Dunstokket Hjelmhat (Galerina vittiformis)
1236. 23-10: Spids Slørhat (Cortinarius acutus)
1237. 23-10: Stinkende Bruskhat (Marasmiellus foetidus)
1238. 23-10: Tykgrenet Køllesvamp (Ramariopsis robusta)
1239. 23-10: Frynset Stilkbovist (Tulostoma fimbriatum)
1240. 23-10: Sortblånende Rørhat (Cyanoboletus pulverulentus)
1241. 23-10: Liden Trådkølle (Typhula setipes)
1242. 24-10: Bregnerør (Woldmaria filicina)
1243. 24-10: Ceriporia excelsa (Ceriporia excelsa)
1244. 25-10: Blodrød Slørhat (Cortinarius sanguineus)
1245. 25-10: Pudesvamp (Nidularia deformis)
1246. 25-10: Mørk Læderpigsvamp (Phellodon niger)
1247. 25-10: Helminthosphaeria claviarum (Helminthosphaeria claviarum)
1248. 26-10: Tosporet Dansehat (Pholiotina teneroides)
1249. 26-10: Grå Tragthat (Clitocybe metachroa)
1250. 27-10: Rødgrå Grynhat (Cystoderma carcharias)
1251. 27-10: Ege-Løghat (Mycetinis querceus)
1252. 27-10: Mørk Stjernebold (Geastrum coronatum)
1253. 27-10: Brunpudret Snyltehat (Asterophora lycoperdoides)
1254. 27-10: Galerina sideroides (Galerina sideroides)
1255. 27-10: Phragmidium potentillae (Phragmidium potentillae)
1256. 27-10: Uldskællet Trævlhat (Inocybe lanuginosa)
1257. 28-10: Trompetkølle (Clavicorona taxophila)
1258. 28-10: Lundells Muslingesvamp (Crepidotus lundellii)
1259. 28-10: Gymnopus fagiphilus (Gymnopus fagiphilus)
1260. 28-10: Klit-Jordtunge (Geoglossum arenarium)
1261. 29-10: Plettet Hekseringshat (Lepista gilva)
1262. 29-10: Violet Bævreskive (Ascotremella faginea)
1263. 29-10: Sand-Stinksvamp (Phallus hadriani)
1264. 30-10: Svovl-Åresvamp (Phlebia subochracea)
1265. 30-10: Oliven-Huesvamp (Mycena arcangeliana)
1266. 30-10: Fibret Fladhat (Rhodocollybia filamentosa)
1267. 30-10: Aphanoascus fulvescens (Aphanoascus fulvescens)
1268. 31-10: Naftalinskorpe (Scytinostroma portentosum)
1269. 31-10: Kalk-Vokshat (Hygrocybe calciphila)
1270. 31-10: Stor Kanelporesvamp (Perenniporia fraxinea)
1271. 02-11: Knippe-Læderskål (Merismodes fasciculata)
1272. 02-11: Skov-Støvbold (Lycoperdon molle)
1273. 03-11: Klokke-Redesvamp (Cyathus olla)
1274. 03-11: Erysiphe heraclei (Erysiphe heraclei)
1275. 04-11: Gran-Lædersvamp (Amylostereum chailletii)
1276. 04-11: Rødlig Huesvamp (Mycena metata)
1277. 05-11: Stød-Gyldenblad (Chrysomphalina grossula)
1278. 06-11: Brunlig Koralpig (Kavinia himantia)
1279. 06-11: Glat Askebæger (Pyronema omphalodes)
1280. 06-11: Dråbehat (Chamaemyces fracidus)
1281. 06-11: Højskællet Parasolhat (Echinoderma calcicola)
1282. 06-11: Mørkrandet Rødbæger (Melastiza cornubiensis)
1283. 06-11: Forskelligformet Muslingesvamp (Crepidotus variabilis)
1284. 06-11: Labyrint-Citrushinde (Lindtneria trachyspora)
1285. 06-11: Turkis-Farvetunge (Microglossum tenebrosum)
1286. 07-11: Ensfarvet Læderporesvamp (Cerrena unicolor)
1287. 08-11: Gylden Køllesvamp (Ramariopsis crocea)
1288. 09-11: Klit-Tragthat (Clitocybe barbularum)
1289. 09-11: Ege-Dyndskive (Cudoniella acicularis)
1290. 09-11: Violet Cinnobersvamp (Nectriopsis violacea)
1291. 09-11: Dværg-Mørkhat (Psathyrella pygmaea)
1292. 09-11: Randstribet Slørhat (Cortinarius obtusus)
1293. 09-11: Hypocopra brefeldii (Hypocopra brefeldii)
1294. 10-11: Hypomyces leotiicola (Hypomyces leotiicola)
1295. 10-11: Ellerust (Melampsoridium hiratsukanum)
1296. 10-11: Arcyria ferruginea (Arcyria ferruginea)
1297. 10-11: Beauveria bassiana (Beauveria bassiana)
1298. 10-11: Lille Bægertragthat (Pseudoclitocybe expallens)
1299. 10-11: Helminthosphaeria clavariarum (Helminthosphaeria clavariarum)
1300. 10-11: Rødmende Trævlhat (Inocybe whitei)
1301. 11-11: Ko-Ridderhat (Tricholoma vaccinum)
1302. 11-11: Entoloma tenellum (Entoloma tenellum)
1303. 12-11: Stor Priksvamp (Poronia punctata)
1304. 12-11: Kvælstof-Gråblad (Lyophyllum tylicolor)
1305. 13-11: Capronia porothelia (Capronia porothelia)
1306. 13-11: Skæv Melhat (Clitopilus hobsonii)
1307. 13-11: Aske-Trådkølle (Typhula spathulata)
1308. 13-11: Nodulisporium cecidiogenes (Nodulisporium cecidiogenes)
1309. 14-11: Bregne-Huesvamp (Mycena pterigena)
1310. 15-11: Finskællet Skælhat (Pholiota tuberculosa)
1311. 15-11: Svedje-Gråblad (Lyophyllum anthracophilum)
1312. 15-11: Mycena luteovariegata (Mycena luteovariegata)
1313. 15-11: Grønprikket kødkerne (Trichoderma strictipile)
1314. 16-11: Asketoptørre-Stilkskive (Hymenoscyphus subalbidus)
1315. 17-11: Galerina uncialis (Galerina uncialis)
1316. 17-11: Okkergul Skålsvøb (Arcyria obvelata)
1317. 17-11: Krumsporet Stilkskive (Hymenoscyphus serotinus)
1318. 18-11: Olivenbrun Farvetunge (Microglossum olivaceum)
1319. 19-11: Safran-Skælhat (Pholiota astragalina)
1320. 19-11: Gran-Muslingesvamp (Crepidotus kubickae)
1321. 19-11: Marmoreret Hekseringshat (Lepista panaeolus)
1322. 19-11: Lyophyllum decastes (Lyophyllum decastes)
1323. 19-11: Klit-Mørkhat (Psathyrella ammophila)
1324. 21-11: Jordtunge-Snylteskorpe (Hypomyces papulasporae)
1325. 21-11: Tofarvet Foldporesvamp (Gloeoporus dichrous)
1326. 21-11: Gråbladet Mørkhat (Psathyrella tephrophylla)
1327. 21-11: Brun Børstekerne (Echinosphaeria canescens)
1328. 21-11: Violetstokket Parasolhat (Cystolepiota bucknallii)
1329. 21-11: Gul Muslingesvamp (Crepidotus luteolus)
1330. 21-11: Gulægget Huesvamp (Mycena citrinomarginata)
1331. 22-11: Pezicula eucrita (Pezicula eucrita)
1332. 23-11: Avnbøg-Brunskive (Rutstroemia bolaris)
1333. 23-11: Pudret Huesvamp (Mycena adscendens)
1334. 23-11: Tagrør-Huesvamp (Mycena belliae)
1335. 23-11: Urte-Læderskål (Merismodes bresadolae)
1336. 24-11: Svamp ubest. (Fungi indet.)
1337. 24-11: Vinrød Mørkhat (Psathyrella odorata)
1338. 29-11: Galerina vittiformis f. bispora (Galerina vittiformis f. bispora)
1339. 29-11: Blegrosa Grynskælhat (Flammulaster subincarnatus)
1340. 30-11: Gulfnugget Sneglehat (Hygrophorus chrysodon)
1341. 30-11: Måtte-Snitskive (Bisporella pallescens)
1342. 30-11: Dværg-Hjelmhat (Galerina nana)
1343. 30-11: Mycena mucor (Mycena mucor)
1344. 30-11: Almindelig Kuldyne (Nemania serpens)
1345. 30-11: Durella connivens (Durella connivens)
1346. 30-11: Egeblads-Huesvamp (Mycena polyadelpha)
1347. 30-11: Marchandiomyces corallinus (Marchandiomyces corallinus)
1348. 02-12: Mycena adonis var. coccinea (Mycena adonis var. coccinea)
1349. 03-12: Pigsvamp ubestemt. (Hydnum sp.)
1350. 04-12: Honninggul Hjelmhat (Galerina pumila)
1351. 05-12: Hvidlig Nældehue (Calyptella capula)
1352. 05-12: Glat Børstekerne (Ruzenia spermoides)
1353. 06-12: Ellekogle-Gråskive (Mollisia amenticola)
1354. 07-12: Eutypa flavovirens (Eutypa flavovirens)
1355. 07-12: Lang Trådkølle (Typhula phacorrhiza)
1356. 07-12: Protoventuria andromedae (Protoventuria andromedae)
1357. 07-12: Nitschkia parasitans (Nitschkia parasitans)
1358. 07-12: Didymium melanospermum (Didymium melanospermum)
1359. 07-12: Bleggul Spindskive (Arachnopeziza aurata)
1360. 08-12: Vortet Hjortetrøffel (Elaphomyces muricatus)
1361. 10-12: Æggegul Kødkernesvamp (Hypocrea aureoviridis)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator