Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
20. juni 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Fisk i 2019 (Se første i 2019)

1. 19-06: Karusse (Carassius carassius)
2. 17-06: Slethvarre (Scophthalmus rhombus)
3. 17-06: Aborre (Perca fluviatilis)
4. 17-06: Brasen (Abramis brama)
5. 17-06: Rudskalle (Scardinius erythrophthalmus)
6. 17-06: Gedde (Esox lucius)
7. 17-06: Skalle (Rutilus rutilus)
8. 08-06: Trepigget Hundestejle (Gasterosteus aculeatus)
9. 06-06: Suder (Tinca tinca)
10. 05-06: Hornfisk (Belone belone)
11. 05-06: Stor Tangnål (Syngnathus acus)
12. 03-06: Flire (Blicca bjoerkna)
13. 02-06: Snippe (Entelurus aequoreus)
14. 02-06: Glaskutling (Aphia minuta)
15. 02-06: Havkarusse (Ctenolabrus rupestris)
16. 02-06: Toplettet Kutling (Gobiusculus flavescens)
17. 02-06: Nipigget Hundestejle (Pungitius pungitius)
18. 02-06: Kysttobis (Ammodytes tobianus)
19. 02-06: Savgylte (Symphodus melops)
20. 02-06: Skrubbe (Platichthys flesus)
21. 31-05: Ål (Anguilla anguilla)
22. 29-05: Grå Knurhane (Eutrigla gurnardus)
23. 29-05: Torsk (Gadus morhua)
24. 29-05: Sild (Clupea harengus)
25. 29-05: Bækørred (Salmo trutta fario)
26. 29-05: Makrel (Scomber scombrus)
27. 26-05: Ising (Limanda limanda)
28. 26-05: Lille Tangnål (Syngnathus rostellatus)
29. 26-05: Spættet Kutling (Pomatoschistus pictus)
30. 25-05: Sortmundet Kutling (Neogobius melanostomus)
31. 23-05: Bæklampret (Lampetra planeri)
32. 22-05: Karpe (Cyprinus carpio)
33. 21-05: Fjæsing (Trachinus draco)
34. 21-05: Sardin (Sardina pilchardus)
35. 21-05: Brisling (Sprattus sprattus)
36. 21-05: Hestemakrel (Trachurus trachurus)
37. 18-05: Ålekvabbe (Zoarces viviparus)
38. 18-05: Regnbueørred (Oncorhynchus mykiss)
39. 15-05: Sej (Pollachius virens)
40. 14-05: Sortkutling (Gobius niger)
41. 09-05: Skade (Dipturus batis)
42. 29-04: Løje (Alburnus alburnus)
43. 29-04: Grundling (Gobio gobio)
44. 28-04: Tangspræl (Pholis gunnellus)
45. 28-04: Almindelig Ulk (Myoxocephalus scorpius)
46. 27-04: Havørred (Salmo trutta trutta)
47. 21-04: Sandkutling (Pomatoschistus minutus)
48. 21-04: Rimte (Leuciscus idus)
49. 19-04: Laks (Salmo salar)
50. 18-04: Rødspætte (Pleuronectes platessa)
51. 14-04: Båndgrundling (Pseudorasbora parva)
52. 12-04: Smelt (Osmerus eperlanus)
53. 10-04: Stalling (Thymallus thymallus)
54. 10-04: Pigsmerling (Cobitis taenia)
55. 07-04: Ørred (Salmo trutta)
56. 07-04: Regnløje (Leucaspius delineatus)
57. 30-03: Rødtunge (Microstomus kitt)
58. 26-03: Sølvkarusse (Carassius auratus)
59. 23-03: Pighvarre (Scophthalmus maximus)
60. 09-03: Stenbider (Cyclopterus lumpus)
61. 24-02: Tunge (Solea solea)
62. 19-02: Panserulk (Agonus cataphractus)
63. 16-02: Småplettet Rødhaj (Scyliorhinus caniculus)
64. 04-02: Tærbe (Amblyraja radiata)
65. 06-01: Elritse (Phoxinus phoxinus)
66. 03-01: Lubbe (Pollachius pollachius)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator