Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
18. november 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Sidste iagttagelser af arter i gruppen Biller i 2019 (Se første i 2019)

1. 17-11: Hypera rumicis (Hypera rumicis)
2. 17-11: Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
3. 17-11: Skovkvikløber (Platynus assimilis)
4. 17-11: Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
5. 17-11: Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
6. 17-11: Øjeplettet Mariehøne (Anatis ocellata)
7. 17-11: Dråberovbille (Scaphidium quadrimaculatum)
8. 17-11: Notiophilus rufipes (Notiophilus rufipes)
9. 17-11: Sekstenplettet Mariehøne (Halyzia sedecimguttata)
10. 17-11: Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
11. 17-11: Lixus iridis (Lixus iridis)
12. 17-11: Apion onopordi (Apion onopordi)
13. 17-11: Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
14. 17-11: Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
15. 17-11: Skovjordløber (Pterostichus niger)
16. 17-11: Strandklanner (Dermestes szekessyi)
17. 17-11: Apion fulvipes (Apion fulvipes)
18. 17-11: Elleveplettet Mariehøne (Coccinella undecimpunctata)
19. 16-11: Tachyporus sp. (Tachyporus sp.)
20. 16-11: Quedius cruentus (Quedius cruentus)
21. 16-11: Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
22. 15-11: Brungul Skægløber (Leistus ferrugineus)
23. 14-11: Apion vorax (Apion vorax)
24. 14-11: Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
25. 13-11: Sandhåret Møgbille (Aphodius contaminatus)
26. 13-11: Almindelig Møgbille (Aphodius prodromus)
27. 13-11: Rødbenet Møgbille (Aphodius rufipes)
28. 11-11: Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
29. 11-11: Kornet Løber (Carabus granulatus)
30. 11-11: Xantholinus linearis (Xantholinus linearis)
31. 11-11: Bred Muldløber (Abax parallelepipedus)
32. 10-11: Stenus flavipes (Stenus flavipes)
33. 10-11: Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
34. 10-11: Catops tristis (Catops tristis)
35. 10-11: Anthobium atrocephalum (Anthobium atrocephalum)
36. 10-11: Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
37. 10-11: Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
38. 10-11: Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
39. 10-11: Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
40. 09-11: Rugilus erichsoni (Rugilus erichsoni)
41. 09-11: Cordalia obscura (Cordalia obscura)
42. 09-11: Phloiophilus edwardsii (Phloiophilus edwardsii)
43. 08-11: Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
44. 07-11: Hypera conmaculata (Hypera conmaculata)
45. 07-11: Apion cruentatum (Apion cruentatum)
46. 07-11: Apion violaceum (Apion violaceum)
47. 07-11: Longitarsus melanocephalus (Longitarsus melanocephalus)
48. 07-11: Apion hookerorum (Apion hookerorum)
49. 07-11: Andrion regensteinense (Andrion regensteinense)
50. 07-11: Smuk Smalløber (Demetrias imperialis)
51. 07-11: Apion frumentarium (Apion frumentarium)
52. 06-11: Aphodius sphacelatus (Aphodius sphacelatus)
53. 03-11: Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
54. 03-11: Sepedophilus testaceus (Sepedophilus testaceus)
55. 03-11: Væksthussnudebille (Otiorhynchus sulcatus)
56. 03-11: Sepedophilus sp. (Sepedophilus sp.)
57. 03-11: Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
58. 03-11: Otiorhynchus aurifer (Otiorhynchus aurifer)
59. 03-11: Kløverbladrandbille (Sitona hispidulus)
60. 03-11: Spejlløber sp. (Notiophilus sp.)
61. 03-11: Tidlig Møgbille (Aphodius distinctus)
62. 03-11: Smal Sivløber (Paradromius linearis)
63. 03-11: Stenus similis (Stenus similis)
64. 03-11: Stor Skægløber (Leistus rufomarginatus)
65. 03-11: Stenus carbonarius (Stenus carbonarius)
66. 03-11: Stenus juno (Stenus juno)
67. 01-11: Stenus sp. (Stenus sp.)
68. 01-11: Violsnudebille (Orobitis cyaneus)
69. 01-11: Omalium rivulare (Omalium rivulare)
70. 01-11: Bronzestumpløber (Syntomus foveatus)
71. 31-10: Lille Klitskyggebille (Melanimon tibialis)
72. 31-10: Sogda suturalis (Sogda suturalis)
73. 31-10: Rapsjordloppe (Psylliodes chrysocephala)
74. 30-10: Liogluta alpestris (Liogluta alpestris)
75. 30-10: Kratløber (Carabus nemoralis)
76. 29-10: Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
77. 29-10: Bedejordloppe (Chaetocnema concinna)
78. 29-10: Gulstribet Kornjordloppe (Phyllotreta vittula)
79. 29-10: Gyvelbønnebille (Bruchidius villosus)
80. 29-10: Kornbladbille ubest. (Oulema sp.)
81. 28-10: Acidota cruentata (Acidota cruentata)
82. 27-10: Apion assimile (Apion assimile)
83. 27-10: Charagmus gressorius (Charagmus gressorius)
84. 27-10: Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
85. 27-10: Fireplettet Barkløber (Dromius quadrimaculatus)
86. 27-10: Sort Ådselbille (Silpha carinata)
87. 27-10: Rejnfanbladbille (Galeruca tanaceti)
88. 27-10: Atheta fungi (Atheta fungi)
89. 27-10: Chrysolina staphylaea (Chrysolina staphylaea)
90. 27-10: Uplettet Mariehøne (Aphidecta obliterata)
91. 27-10: Vingeløs Mariehøne (Cynegetis impunctata)
92. 26-10: Almindelig Markløber (Harpalus latus)
93. 26-10: Trachyphloeus bifoveolatus (Trachyphloeus bifoveolatus)
94. 26-10: Trachyphloeus aristatus (Trachyphloeus aristatus)
95. 26-10: Læderløber (Carabus coriaceus)
96. 25-10: Skovådselgraver (Nicrophorus investigator)
97. 25-10: Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
98. 25-10: Quedius sp. (Quedius sp.)
99. 24-10: Trehornet Skarnbasse (Typhaeus typhoeus)
100. 24-10: Violet Skyggebille (Platydema violacea)
101. 24-10: Ligrøver (Necrodes littoralis)
102. 23-10: Liljebille (Lilioceris lilii)
103. 23-10: Matsort Ådselbille (Aclypea opaca)
104. 23-10: Tachinus fimetarius (Tachinus fimetarius)
105. 22-10: Tychius junceus (Tychius junceus)
106. 22-10: Myrebille (Thanasimus formicarius)
107. 22-10: Lysplettet Barkløber (Calodromius spilotus)
108. 22-10: Ceutorhynchus pollinarius (Ceutorhynchus pollinarius)
109. 22-10: Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
110. 22-10: Sandgraver (Broscus cephalotes)
111. 22-10: Lordithon trinotatus (Lordithon trinotatus)
112. 22-10: Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
113. 22-10: Blomsterkøllebille (Cychramus luteus)
114. 21-10: Skarlagensvampehøne (Endomychus coccineus)
115. 21-10: Markskarnbasse (Geotrupes spiniger)
116. 21-10: Psylliodes sp. (Psylliodes sp.)
117. 20-10: Metopsia similis (Metopsia similis)
118. 20-10: Azurbille (Pytho depressus)
119. 20-10: Spraglet Kvikløber (Anchomenus dorsalis)
120. 20-10: Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
121. 20-10: Nebria sp. (Nebria sp.)
122. 20-10: Rækkepunkteret Guldbille (Chrysolina oricalcia)
123. 20-10: Adonis Mariehøne (Hippodamia variegata)
124. 20-10: Flæskeklanner (Dermestes lardarius)
125. 19-10: Bøghjort (Dorcus parallelipipedus)
126. 19-10: Toplettet Mariehøne (Adalia bipunctata)
127. 19-10: Skovfladløber (Nebria brevicollis)
128. 19-10: Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
129. 18-10: Hydroporus gyllenhalii (Hydroporus gyllenhalii)
130. 18-10: Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
131. 18-10: Hydroporus neglectus (Hydroporus neglectus)
132. 18-10: Anacaena lutescens (Anacaena lutescens)
133. 18-10: Glat Skarnbasse (Trypocopris vernalis)
134. 18-10: Håret Skyggebille (Lagria hirta)
135. 18-10: Agabus congener (Agabus congener)
136. 18-10: Otiorhynchus raucus (Otiorhynchus raucus)
137. 18-10: Agabus affinis (Agabus affinis)
138. 18-10: Gyrinus sp. (Gyrinus sp.)
139. 18-10: Hydroporus melanarius (Hydroporus melanarius)
140. 18-10: Hydroporus tristis (Hydroporus tristis)
141. 18-10: Agabus bipustulatus (Agabus bipustulatus)
142. 18-10: Almindelig Sumpløber (Badister bullatus)
143. 18-10: Anacaena globulus (Anacaena globulus)
144. 18-10: Clemnius decoratus (Clemnius decoratus)
145. 17-10: Sortkøllet Ådselgraver (Nicrophorus vespilloides)
146. 17-10: Fyrretandbuk (Rhagium inquisitor)
147. 17-10: Krumbenet Ådselgraver (Nicrophorus vespillo)
148. 16-10: Apion meliloti (Apion meliloti)
149. 16-10: Catops nigricans (Catops nigricans)
150. 15-10: Attenplettet Mariehøne (Myrrha octodecimguttata)
151. 15-10: Sort Ådselgraver (Nicrophorus humator)
152. 15-10: Bøgeloppe (Rhynchaenus fagi)
153. 15-10: Ertsfarvet Guldbille (Chrysolina brunsvicensis)
154. 15-10: Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
155. 15-10: Guldpletløber (Carabus hortensis)
156. 15-10: Stor Kæmperovbille (Ocypus olens)
157. 15-10: Altica sp. (Altica sp.)
158. 15-10: Fireogtyveplettet Mariehøne (Subcoccinella vigintiquatuorpunctata)
159. 14-10: Notiophilus germinyi (Notiophilus germinyi)
160. 14-10: Stor Dovenløber (Clivina fossor)
161. 14-10: Apion minimum (Apion minimum)
162. 14-10: Nebria salina (Nebria salina)
163. 14-10: Lille Pilejordloppe (Crepidodera fulvicornis)
164. 14-10: Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
165. 14-10: Sortpandet Skægløber (Leistus terminatus)
166. 14-10: Lang Kvikløber (Platynus livens)
167. 14-10: Rhyzobius chrysomeloides (Rhyzobius chrysomeloides)
168. 14-10: Stenus impressus (Stenus impressus)
169. 14-10: Dorytomus majalis (Dorytomus majalis)
170. 14-10: Scymnus suturalis (Scymnus suturalis)
171. 14-10: Cyphon padi (Cyphon padi)
172. 14-10: Båndtegnet Sivløber (Philorhizus sigma)
173. 14-10: Væver (Lamia textor)
174. 13-10: Lakrød Møgbille sp. (Aphodius fimetarius/pedellus)
175. 13-10: Mahognibrun Møgbille (Aphodius rufus)
176. 13-10: Skarnbasse sp. (Geotrupinae sp.)
177. 13-10: Askemariehøne (Chilocorus renipustulatus)
178. 12-10: Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
179. 12-10: Apion apricans (Apion apricans)
180. 12-10: Brungul Kvikløber (Agonum piceum)
181. 12-10: Rhinoncus bruchoides (Rhinoncus bruchoides)
182. 12-10: Hundelavbille (Orthocerus clavicornis)
183. 12-10: Apion ervi (Apion ervi)
184. 12-10: Apion gyllenhalii (Apion gyllenhalii)
185. 12-10: Apion viciae (Apion viciae)
186. 12-10: Bøgeløber (Carabus intricatus)
187. 12-10: Stenus brunnipes (Stenus brunnipes)
188. 12-10: Rhinoncus castor (Rhinoncus castor)
189. 12-10: Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
190. 12-10: Larinus planus (Larinus planus)
191. 12-10: Lucernegnaver (Hypera postica)
192. 12-10: Apion spencii (Apion spencii)
193. 10-10: Trichosirocalus troglodytes (Trichosirocalus troglodytes)
194. 10-10: Apion aeneum (Apion aeneum)
195. 10-10: Stor Torpedoløber (Calathus fuscipes)
196. 10-10: Åkandebille (Galerucella nymphaeae)
197. 10-10: Almindelig Brunløber (Bradycellus harpalinus)
198. 10-10: Netskyggebille (Bolitophagus reticulatus)
199. 09-10: Almindelig Ødebille (Byrrhus pilula)
200. 09-10: Rød Malakitbille (Anthocomus rufus)
201. 09-10: Jysk Løber (Carabus problematicus)
202. 09-10: Hippuriphila modeeri (Hippuriphila modeeri)
203. 08-10: Cleonis pigra (Cleonis pigra)
204. 08-10: Otiorhynchus rugosostriatus (Otiorhynchus rugosostriatus)
205. 08-10: Stor Korsløber (Panagaeus cruxmajor)
206. 08-10: Quedius fuliginosus / curtipennis (Quedius fuliginosus / curtipennis)
207. 08-10: Rødplettet Møgkær (Sphaeridium scarabaeoides)
208. 07-10: Gangskyggebille (Corticeus unicolor)
209. 07-10: Sort Oliebille (Meloe proscarabaeus)
210. 06-10: Calvia decemguttata (Calvia decemguttata)
211. 05-10: Fireplettet Mariehøne (Exochomus quadripustulatus)
212. 05-10: Olibrus aeneus (Olibrus aeneus)
213. 05-10: Fjortenplettet Mariehøne (Calvia quatuordecimguttata)
214. 05-10: Lycoperdina succincta (Lycoperdina succincta)
215. 05-10: Brun Barkløber (Dromius agilis)
216. 05-10: Agathidium nigripenne (Agathidium nigripenne)
217. 05-10: Stor Fyrresnudebille (Pissodes pini)
218. 05-10: Longitarsus succineus (Longitarsus succineus)
219. 05-10: Myremariehøne (Coccinella magnifica)
220. 05-10: Stor Glansløber (Bembidion tetracolum)
221. 05-10: Cychramus variegatus (Cychramus variegatus)
222. 05-10: Tasgius ater (Tasgius ater)
223. 05-10: Savtakket Kornbille (Oryzaephilus surinamensis)
224. 05-10: Atheta nidicola (Atheta nidicola)
225. 05-10: Notiophilus aesthuans (Notiophilus aesthuans)
226. 05-10: Nålegråbuk (Pogonocherus fasciculatus)
227. 05-10: Ocypus brunnipes (Ocypus brunnipes)
228. 05-10: Femplettet Mariehøne (Coccinella quinquepunctata)
229. 05-10: Philonthus cognatus (Philonthus cognatus)
230. 05-10: Fyrregråbuk (Pogonocherus decoratus)
231. 04-10: Galeruca pomonae (Galeruca pomonae)
232. 04-10: Overdrevsskarnbasse (Geotrupes stercorarius)
233. 04-10: Uvinget Torpedoløber (Calathus micropterus)
234. 04-10: Bronzejordløber (Pterostichus oblongopunctatus)
235. 03-10: Salpingus planirostris (Salpingus planirostris)
236. 03-10: Ellebladbille (Agelastica alni)
237. 03-10: Pindsvinebille (Hispa atra)
238. 01-10: Båndet Tandbuk (Rhagium bifasciatum)
239. 01-10: Rødbrun Birkebladbille (Lochmaea caprea)
240. 01-10: Cryptophagus reflexus (Cryptophagus reflexus)
241. 30-09: Omalium rugatum (Omalium rugatum)
242. 29-09: Mycetophagus multipunctatus (Mycetophagus multipunctatus)
243. 29-09: Homalota plana (Homalota plana)
244. 29-09: Dacne bipustulata (Dacne bipustulata)
245. 29-09: Cassida vittata (Cassida vittata)
246. 29-09: Leiodes calcarata (Leiodes calcarata)
247. 28-09: Donacia versicolorea (Donacia versicolorea)
248. 28-09: Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
249. 28-09: Plateumaris sericea (Plateumaris sericea)
250. 28-09: Liopterus haemorrhoidalis (Liopterus haemorrhoidalis)
251. 28-09: Hydroporus figuratus (Hydroporus figuratus)
252. 28-09: Hydroglyphus geminus (Hydroglyphus geminus)
253. 28-09: Grøn Guldbasse (Cetonia aurata)
254. 28-09: Haliplus lineatocollis (Haliplus lineatocollis)
255. 28-09: Agabus nebulosus (Agabus nebulosus)
256. 28-09: Acilius canaliculatus (Acilius canaliculatus)
257. 28-09: Violetrandet Løber (Carabus violaceus)
258. 28-09: Haliplus ruficollis (Haliplus ruficollis)
259. 28-09: Tværridset Vandkalv (Colymbetes fuscus)
260. 28-09: Marmorvandkalv (Rhantus suturalis)
261. 28-09: Laccophilus minutus (Laccophilus minutus)
262. 28-09: Hygrotus confluens (Hygrotus confluens)
263. 28-09: Thryogenes nereis (Thryogenes nereis)
264. 28-09: Haliplus heydeni (Haliplus heydeni)
265. 28-09: Aleochara curtula (Aleochara curtula)
266. 28-09: Plettet Vandtræder (Peltodytes caesus)
267. 28-09: Helochares obscurus (Helochares obscurus)
268. 28-09: Glischrochilus hortensis (Glischrochilus hortensis)
269. 28-09: Børsteløber (Loricera pilicornis)
270. 28-09: Hygrotus inaequalis (Hygrotus inaequalis)
271. 27-09: Grøn Sandspringer (Cicindela campestris)
272. 27-09: Markglansløber (Bembidion lampros)
273. 27-09: Fagniezia impressa (Fagniezia impressa)
274. 26-09: Chrysolina marginata (Chrysolina marginata)
275. 26-09: Kobberguldbasse (Protaetia cuprea)
276. 26-09: Møgbille sp. (Aphodius sp.)
277. 25-09: Svamperøver sp. (Gyrophaena sp.)
278. 25-09: Oxypoda alternans (Oxypoda alternans)
279. 25-09: Gulrød Mariehøne (Harmonia quadripunctata)
280. 23-09: Hvidhovedet Bredsnudebille (Platystomos albinus)
281. 22-09: Apion trifolii (Apion trifolii)
282. 22-09: Tachinus proximus (Tachinus proximus)
283. 22-09: Gulbrun Skjoldbille (Cassida flaveola)
284. 22-09: Skovmøgbille (Aphodius sticticus)
285. 22-09: Lille Firplettet Glansløber (Bembidion quadrimaculatum)
286. 22-09: Lordithon thoracicus (Lordithon thoracicus)
287. 22-09: Langhornet Fladbille (Uleiota planata)
288. 22-09: Markjordløber (Pterostichus melanarius)
289. 22-09: Lathrobium geminum (Lathrobium geminum)
290. 22-09: Sermylassa halensis (Sermylassa halensis)
291. 22-09: Blåhjort (Platycerus caraboides)
292. 21-09: Longitarsus luridus (Longitarsus luridus)
293. 21-09: Smal Klittorbist (Aegialia sabuleti)
294. 21-09: Scymnus nigrinus (Scymnus nigrinus)
295. 21-09: Sortblå Guldbille (Chrysolina haemoptera)
296. 21-09: Klitsandspringer (Cicindela maritima)
297. 21-09: Gymnetron antirrhini (Gymnetron antirrhini)
298. 21-09: Philonthus sp. (Philonthus sp.)
299. 21-09: Phloeocharis subtilissima (Phloeocharis subtilissima)
300. 21-09: Psammodius sulcicollis (Psammodius asper)
301. 21-09: Anoplus plantaris (Anoplus plantaris)
302. 21-09: Brachonyx pineti (Brachonyx pineti)
303. 21-09: Stenus binotatus (Stenus binotatus)
304. 21-09: Crepidodera aurata (Crepidodera aurata)
305. 21-09: Egeloppe (Orchestes quercus)
306. 21-09: Apion nigritarse (Apion nigritarse)
307. 21-09: Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
308. 21-09: Agonum sp. (Agonum sp.)
309. 21-09: Perikonbladbille (Chrysolina geminata)
310. 21-09: Rhinoncus pericarpius (Rhinoncus pericarpius)
311. 21-09: Pselaphus heisei (Pselaphus heisei)
312. 21-09: Blågrøn Pilebladbille (Phratora vulgatissima)
313. 21-09: Apion curtirostre (Apion curtirostre)
314. 21-09: Hydrophilus aterrimus (Hydrophilus aterrimus)
315. 21-09: Myrerøver (Drusilla canaliculata)
316. 21-09: Brachypera zoilus (Brachypera zoilus)
317. 21-09: Brachypterus urticae (Brachypterus urticae)
318. 21-09: Apion pomonae (Apion pomonae)
319. 21-09: Bladrandbille ubest. (Sitona sp.)
320. 21-09: Stor Vandkalv (Dytiscus marginalis)
321. 21-09: Sortbenet Spejlløber (Notiophilus aquaticus)
322. 21-09: Apion astragali (Apion astragali)
323. 21-09: Apion radiolus (Apion radiolus)
324. 21-09: Agernsnudebille (Curculio venosus)
325. 21-09: Ceutorhynchus javeti (Ceutorhynchus javeti)
326. 21-09: Håret Hvirvler (Orectochilus villosus)
327. 21-09: Stilbus oblongus (Stilbus oblongus)
328. 21-09: Sortplettet Bladbille (Phyllobrotica quadrimaculata)
329. 21-09: Bred Metaljordløber (Poecilus cupreus)
330. 21-09: Xantholinus sp. (Xantholinus sp.)
331. 21-09: Strandrovbille (Cafius xantholoma)
332. 20-09: Trixagus carinifrons (Trixagus carinifrons)
333. 20-09: Lille Hvepsebuk (Clytus arietis)
334. 20-09: Lakrød Møgbille (Aphodius pedellus)
335. 20-09: Brachypterolus sp. (Brachypterolus sp.)
336. 20-09: Hestebønnebille (Bruchus rufimanus)
337. 20-09: Møgkær sp. (Sphaeridium sp.)
338. 19-09: Apion rubens (Apion rubens)
339. 19-09: Enochrus affinis (Enochrus affinis)
340. 19-09: Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
341. 19-09: Enochrus testaceus (Enochrus testaceus)
342. 19-09: Noterus crassicornis (Noterus crassicornis)
343. 19-09: Hydrochus elongatus (Hydrochus elongatus)
344. 19-09: Hydroporus erythrocephalus (Hydroporus erythrocephalus)
345. 19-09: Quedius molochinus (Quedius molochinus)
346. 19-09: Hydroporus angustatus (Hydroporus angustatus)
347. 19-09: Hydrochus crenatus (Hydrochus crenatus)
348. 19-09: Noterus clavicornis (Noterus clavicornis)
349. 19-09: Sortblå Kornbladbille (Oulema gallaeciana)
350. 19-09: Lille Bladrandbille (Sitona sulcifrons)
351. 19-09: Coccidula scutellata (Coccidula scutellata)
352. 19-09: Crepidodera nitidula (Crepidodera nitidula)
353. 18-09: Cassida hemisphaerica (Cassida hemisphaerica)
354. 18-09: Håret Markløber (Harpalus rufipes)
355. 17-09: Bruchus atomarius (Bruchus atomarius)
356. 16-09: Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
357. 16-09: Tvetandbladbille (Chrysolina fastuosa)
358. 16-09: Salpingus ruficollis (Salpingus ruficollis)
359. 15-09: Blå Kæmperovbille (Ocypus ophthalmicus)
360. 15-09: Sneglerøver (Cychrus caraboides)
361. 15-09: Cryptophagus lycoperdi (Cryptophagus lycoperdi)
362. 15-09: Apion pallipes (Apion pallipes)
363. 15-09: Ildrovbille (Oxyporus rufus)
364. 15-09: Kornet Ådselbille (Silpha tristis)
365. 15-09: Stor Nåletræsnudebille (Hylobius abietis)
366. 15-09: Hermaeophaga mercurialis (Hermaeophaga mercurialis)
367. 15-09: Almindelig Guldpletrovbille (Platydracus stercorarius)
368. 14-09: Pukkelbladbille (Zeugophora subspinosa)
369. 14-09: Rødbuget Møgbille (Aphodius foetens)
370. 14-09: Gyrophaena pulchella (Gyrophaena pulchella)
371. 14-09: Omonadus floralis (Omonadus floralis)
372. 14-09: Metallisk Sandløber (Harpalus affinis)
373. 14-09: Gyrophaena gentilis (Gyrophaena gentilis)
374. 13-09: Fintstribet Kvikløber (Agonum muelleri)
375. 13-09: Enhjørning (Notoxus monoceros)
376. 12-09: Rhyzobius sp. (Rhyzobius sp.)
377. 12-09: Apion filirostre (Apion filirostre)
378. 11-09: Cis bidentatus (Cis bidentatus)
379. 11-09: Agaricochara latissima (Agaricochara latissima)
380. 11-09: Orthoperus atomus (Orthoperus atomus)
381. 11-09: Poppelbladruller (Byctiscus populi)
382. 11-09: Acalles roboris (Kyklioacalles roboris)
383. 10-09: Pterostichus sp. (Pterostichus sp.)
384. 09-09: Trettenplettet Mariehøne (Hippodamia tredecimpunctata)
385. 09-09: Natskyggekøllebille (Pria dulcamarae)
386. 09-09: Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
387. 09-09: Gaffelsnudebille (Lixus paraplecticus)
388. 09-09: Dyndløber (Carabus clathratus)
389. 09-09: Stor Blå Jordloppe (Altica oleracea)
390. 09-09: Rødbrun Rismelbille (Tribolium castaneum)
391. 08-09: Tachyerges salicis (Tachyerges salicis)
392. 08-09: Ochthebius marinus (Ochthebius marinus)
393. 08-09: Hygrotus nigrolineatus (Hygrotus nigrolineatus)
394. 08-09: Ilybius ater (Ilybius ater)
395. 08-09: Almindelig Skyggeløber (Patrobus atrorufus)
396. 08-09: Haliplus obliquus (Haliplus obliquus)
397. 08-09: Haliplus immaculatus (Haliplus immaculatus)
398. 08-09: Bidessus unistriatus (Bidessus unistriatus)
399. 08-09: Haliplus apicalis (Haliplus apicalis)
400. 08-09: Lyngmariehøne (Chilocorus bipustulatus)
401. 08-09: Haliplus confinis (Haliplus confinis)
402. 08-09: Coelostoma orbiculare (Coelostoma orbiculare)
403. 08-09: Kobberfarvet Øjenløber (Elaphrus cupreus)
404. 08-09: Rhantus frontalis (Rhantus frontalis)
405. 08-09: Hygrotus parallelogrammus (Hygrotus parallelogrammus)
406. 08-09: Notaris scirpi (Notaris scirpi)
407. 08-09: Blågrøn Ellebladbille (Plagiosterna aenea)
408. 08-09: Garver (Prionus coriarius)
409. 08-09: Graphoderus cinereus (Graphoderus cinereus)
410. 08-09: Berosus spinosus (Berosus spinosus)
411. 08-09: Apion simile (Apion simile)
412. 08-09: Apion subulatum (Apion subulatum)
413. 08-09: Cymbiodyta marginella (Cymbiodyta marginella)
414. 08-09: Cassida stigmatica (Cassida stigmatica)
415. 07-09: Mørk Damløber (Stenolophus mixtus)
416. 07-09: Tolvplettet Mariehøne (Vibidia duodecimguttata)
417. 07-09: Aphthona lutescens (Aphthona lutescens)
418. 07-09: Otiorhynchus smreczynskii (Otiorhynchus smreczynskii)
419. 07-09: Sort Stumpløber (Syntomus truncatellus)
420. 07-09: Strophosoma sp. (Strophosoma sp.)
421. 07-09: Kvalkvedbladbille (Pyrrhalta viburni)
422. 07-09: Giftig Rovbille (Paederus riparius)
423. 06-09: Stor jagtrovbille (Ontholestes tessellatus)
424. 06-09: Longitarsus brunneus (Longitarsus brunneus)
425. 06-09: Tømmermand (Acanthocinus aedilis)
426. 05-09: Megarthrus denticollis (Megarthrus denticollis)
427. 05-09: Myrmechixenus vaporariorum (Myrmechixenus vaporariorum)
428. 05-09: Lucerneøresnudebille (Otiorhynchus ligustici)
429. 05-09: Lille Møgkær (Sphaeridium bipustulatum)
430. 05-09: Stor Svampebille (Mycetophagus quadripustulatus)
431. 05-09: Poppelbuk (Saperda carcharias)
432. 05-09: Nakkehornet Møggraver (Onthophagus nuchicornis)
433. 05-09: Monotoma spinicollis (Monotoma spinicollis)
434. 05-09: Måneplettet Møgkær (Sphaeridium lunatum)
435. 05-09: Autalia longicornis (Autalia longicornis)
436. 05-09: Skrækrovbille (Creophilus maxillosus)
437. 05-09: Bisnius fimetarius (Bisnius fimetarius)
438. 05-09: Tigerskyggebille (Diaperis boleti)
439. 03-09: Skinnende Møggraver (Onthophagus coenobita)
440. 03-09: Otiorhynchus crataegi (Otiorhynchus crataegi)
441. 02-09: Grøn Øjenløber (Elaphrus riparius)
442. 02-09: Gulhovedet Agerrovbille (Tachyporus obtusus)
443. 02-09: Moskusbuk (Aromia moschata)
444. 01-09: Glinsende Rådstumpbille (Saprinus semistriatus)
445. 01-09: Olibrus corticalis (Olibrus corticalis)
446. 01-09: Haploglossa nidicola (Haploglossa nidicola)
447. 01-09: Rødbenet Koprabille (Necrobia rufipes)
448. 01-09: Longitarsus gracilis (Longitarsus gracilis)
449. 01-09: Brun Sandspringer (Cicindela hybrida)
450. 01-09: Amalus scortillum (Amalus scortillum)
451. 01-09: Toplettet Øjenrovbille (Stenus biguttatus)
452. 01-09: Lappet Ådselbille (Thanatophilus sinuatus)
453. 01-09: Stor Kobberløber (Asaphidion pallipes)
454. 01-09: Bothynoderes affinis (Bothynoderes affinis)
455. 31-08: Amara majuscula (Amara majuscula)
456. 31-08: Cryptocephalus pusillus (Cryptocephalus pusillus)
457. 31-08: Mørkebrun Ovalløber (Amara apricaria)
458. 31-08: Barkøresnudebille (Otiorhynchus singularis)
459. 31-08: Hieroglyf-Mariehøne (Coccinella hieroglyphica)
460. 31-08: Charagmus griseus (Charagmus griseus)
461. 31-08: Lys Brunløber (Bradycellus verbasci)
462. 31-08: Gulplettet Svampebille (Mycetophagus atomarius)
463. 31-08: Apion cerdo (Apion cerdo)
464. 31-08: Chaetocnema hortensis (Chaetocnema hortensis)
465. 31-08: Stor Møgbille (Aphodius fossor)
466. 31-08: Asiorestia sp. (Asiorestia sp.)
467. 31-08: Polydrusus formosus (Polydrusus formosus)
468. 31-08: Leptusa ruficollis (Leptusa ruficollis)
469. 31-08: Rød Blomsterbuk (Stictoleptura rubra)
470. 31-08: Syvprikket Mariehøne (Hippodamia septemmaculata)
471. 31-08: Lyngbladbille (Lochmaea suturalis)
472. 31-08: Gulrandet Damvandkalv (Ilybius fuliginosus)
473. 31-08: Platyrhinus resinosus (Platyrhinus resinosus)
474. 31-08: Sitona ambiguus (Sitona ambiguus)
475. 31-08: Rødbrystet Torpedoløber (Calathus melanocephalus)
476. 31-08: Poppelbladbille (Chrysomela populi)
477. 30-08: Monotoma picipes (Monotoma picipes)
478. 30-08: Punktstribet Dværgstumpbille (Carcinops pumilio)
479. 30-08: Astenus pulchellus (Astenus pulchellus)
480. 30-08: Otiorhynchus armadillo (Otiorhynchus armadillo)
481. 30-08: Lille Humlebille (Trichius rosaceus)
482. 29-08: Elaphropus parvulus (Elaphropus parvulus)
483. 29-08: Soronia punctatissima (Soronia punctatissima)
484. 28-08: Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
485. 28-08: Gulvinget Solbille (Oedemera femorata)
486. 28-08: Apion fuscirostre (Apion fuscirostre)
487. 28-08: Lille Maskebille (Platycis minutus)
488. 28-08: Melskrubbe (Tenebrio molitor)
489. 27-08: Colymbetes sp. (Colymbetes sp.)
490. 27-08: Serropalpus barbatus (Serropalpus barbatus)
491. 27-08: Donacia semicuprea (Donacia semicuprea)
492. 26-08: Løvgråbuk (Pogonocherus hispidus)
493. 26-08: Apion sedi (Apion sedi)
494. 26-08: Quedius curtipennis (Quedius curtipennis)
495. 26-08: Barynotus obscurus (Barynotus obscurus)
496. 26-08: Rhinoncus inconspectus (Rhinoncus inconspectus)
497. 26-08: Rødhalet Møgbille (Aphodius haemorrhoidalis)
498. 26-08: Strandpragtbille (Aphanisticus pusillus)
499. 26-08: Sciodrepoides watsoni (Sciodrepoides watsoni)
500. 26-08: Apion ononidis (Apion ononidis)
501. 26-08: Hypera miles (Hypera miles)
502. 26-08: Sericoderus lateralis (Sericoderus lateralis)
503. 25-08: Gyrophaena affinis (Gyrophaena affinis)
504. 25-08: Stor Skjoldbille (Cassida viridis)
505. 25-08: Begsort Torpedoløber (Calathus rotundicollis)
506. 25-08: Curculio betulae (Curculio betulae)
507. 25-08: Harpalus sp. (Harpalus sp.)
508. 25-08: Næsehornsbille (Oryctes nasicornis)
509. 25-08: Coloradobille (Leptinotarsa decemlineata)
510. 25-08: Gulbrun Ovalløber (Amara fulva)
511. 25-08: Hadroplontus litura (Hadroplontus litura)
512. 25-08: Rødbrystet Ådselbille (Oiceoptoma thoracicum)
513. 25-08: Ocypus compressus (Ocypus compressus)
514. 25-08: Grøn Solbille (Chrysanthia nigricornis)
515. 25-08: Lille Metaljordløber (Poecilus versicolor)
516. 25-08: Smuk Metaljordløber (Poecilus lepidus)
517. 25-08: Sortkindet Kejserrovbille (Staphylinus dimidiaticornis)
518. 24-08: Mordellistena variegata (Mordellistena variegata)
519. 24-08: Ellesnudebille (Cryptorhynchus lapathi)
520. 24-08: Pilebuk (Oberea oculata)
521. 24-08: Orchestes populicola (Orchestes populicola)
522. 24-08: Orchestes testaceus (Orchestes testaceus)
523. 24-08: Deporaus mannerheimii (Deporaus mannerheimii)
524. 24-08: Hygrotus impressopunctatus (Hygrotus impressopunctatus)
525. 24-08: Lyngløber (Carabus arvensis)
526. 24-08: Pelenomus canaliculatus (Pelenomus canaliculatus)
527. 24-08: Enochrus bicolor (Enochrus bicolor)
528. 24-08: Pselaphorhynchites Tomentosus (Temnocerus tomentosus)
529. 24-08: Coeliodes rubicundus (Coeliodes rubicundus)
530. 24-08: Bred Ovalløber (Amara consularis)
531. 24-08: Slikløber (Dicheirotrichus gustavii)
532. 24-08: Lille jagtrovbille (Ontholestes murinus)
533. 23-08: Almindelig Kalkløber (Ophonus rufibarbis)
534. 23-08: Larinus turbinatus (Larinus turbinatus)
535. 23-08: Glat Løber (Carabus glabratus)
536. 23-08: Lille Kardinalbille (Schizotus pectinicornis)
537. 23-08: Dinarda dentata (Dinarda dentata)
538. 23-08: Soronia grisea (Soronia grisea)
539. 23-08: Dorytomus salicinus (Dorytomus salicinus)
540. 23-08: Valsehjort (Sinodendron cylindricum)
541. 23-08: Tachyerges stigma (Tachyerges stigma)
542. 23-08: Birke-Skovsmælder (Ampedus pomonae)
543. 23-08: Ellescus bipunctatus (Ellescus bipunctatus)
544. 22-08: Humlerovbille (Emus hirtus)
545. 22-08: Almindelig Bredløber (Anisodactylus binotatus)
546. 22-08: Hydroporus umbrosus (Hydroporus umbrosus)
547. 22-08: Forskelligfarvet Guldbille (Chrysolina polita)
548. 22-08: Agabus biguttulus (Agabus biguttulus)
549. 22-08: Stor Alantskjoldbille (Cassida murraea)
550. 22-08: Løvtræsmyrebille (Opilo mollis)
551. 22-08: Hydroporus memnonius (Hydroporus memnonius)
552. 22-08: Calathus cinctus (Calathus cinctus)
553. 22-08: Lille Alantskjoldbille (Pilemostoma fastuosum)
554. 21-08: Hvepsesnyltebille (Metoecus paradoxus)
555. 21-08: Nartus grapii (Nartus grapii)
556. 21-08: Hvidkløverbladrandbille (Sitona obsoletus)
557. 21-08: Hydroporus palustris (Hydroporus palustris)
558. 21-08: Oedemera sp. (Oedemera sp.)
559. 21-08: Fladtrykt Vandkalv (Hydroporus planus)
560. 20-08: Firebåndet Blomsterbuk (Leptura quadrifasciata)
561. 20-08: Kærjordløber/Mosejordløber (Pterostichus nigrita/Pterostichus rhaeticus)
562. 20-08: Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
563. 19-08: Slank Møgbille (Aphodius ictericus)
564. 19-08: Tyklårssolbille (Oedemera nobilis)
565. 19-08: Ocypus sp. (Ocypus sp.)
566. 19-08: Strågul Landkær (Cercyon quisquilius)
567. 18-08: Phaedon concinnus (Phaedon concinnus)
568. 18-08: Mecinus collaris (Mecinus collaris)
569. 18-08: Lordithon lunulatus (Lordithon lunulatus)
570. 18-08: Dværglandkær (Cercyon pygmaeus)
571. 18-08: Apion malvae (Apion malvae)
572. 18-08: Smal Sandløber (Harpalus anxius)
573. 18-08: Trichosirocalus barnevillei (Trichosirocalus barnevillei)
574. 18-08: Rugilus rufipes (Rugilus rufipes)
575. 18-08: Gulerodskalkløber (Ophonus puncticeps)
576. 18-08: Longitarsus quadriguttatus (Longitarsus quadriguttatus)
577. 18-08: Sen Landkær (Cercyon lateralis)
578. 18-08: Stenus formicetorum (Stenus formicetorum)
579. 18-08: Phyllotreta striolata (Phyllotreta striolata)
580. 18-08: Ceutorhynchus melanostictus (Ceutorhynchus melanostictus)
581. 18-08: Ocypus aeneocephalus (Ocypus aeneocephalus)
582. 18-08: Rødfodet Markløber (Harpalus tardus)
583. 18-08: Philonthus parvicornis (Philonthus parvicornis)
584. 18-08: Helophorus brevipalpis (Helophorus brevipalpis)
585. 18-08: Apion rubiginosum (Apion rubiginosum)
586. 18-08: Rhyzobius litura (Rhyzobius litura)
587. 18-08: Cercyon convexiusculus (Cercyon convexiusculus)
588. 18-08: Valsebuk (Spondylis buprestoides)
589. 17-08: Ceutorhynchus floralis (Ceutorhynchus floralis)
590. 17-08: Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
591. 17-08: Philonthus nigrita (Philonthus nigrita)
592. 17-08: Hedevandkalv (Dytiscus lapponicus)
593. 17-08: Brun Græsjordloppe (Neocrepidodera ferruginea)
594. 17-08: Æblestikker (Rhynchites cupreus)
595. 17-08: Lathrobium brunnipes (Lathrobium brunnipes)
596. 17-08: Kornguldbille (Lema cyanella)
597. 17-08: Birkebladruller (Deporaus betulae)
598. 17-08: Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
599. 17-08: Nebrioporus canaliculatus (Nebrioporus canaliculatus)
600. 17-08: Ilybius fenestratus (Ilybius fenestratus)
601. 17-08: Kort Kvikløber (Agonum fuliginosum)
602. 17-08: Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
603. 16-08: Zorochros minimus (Zorochros minimus)
604. 16-08: Broget Sandpiler (Anthicus antherinus)
605. 16-08: Blå Koprabille (Necrobia violacea)
606. 16-08: Pelenomus quadrituberculatus (Pelenomus quadrituberculatus)
607. 16-08: Gulplettet Aspargesbille (Crioceris asparagi)
608. 16-08: Bruchus affinis (Bruchus affinis)
609. 16-08: Otiorhynchus porcatus (Otiorhynchus porcatus)
610. 15-08: Brunrodsnudebille (Cionus scrophulariae)
611. 15-08: Tidselbuk (Agapanthia villosoviridescens)
612. 15-08: Mecinus pascuorum (Mecinus pascuorum)
613. 15-08: Brachypterus glaber (Brachypterus glaber)
614. 14-08: Broget Sumpløber (Badister lacertosus)
615. 14-08: Lille Solbille (Oedemera lurida)
616. 14-08: Apion dissimile (Apion dissimile)
617. 14-08: Hydroporus striola (Hydroporus striola)
618. 14-08: Vagabonderende Møgbille (Aphodius erraticus)
619. 14-08: Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
620. 14-08: Leiodes sp. (Leiodes sp.)
621. 14-08: Gederamsbille (Bromius obscurus)
622. 14-08: Ilybius angustior (Ilybius angustior)
623. 14-08: Brachypterolus pulicarius (Brachypterolus pulicarius)
624. 14-08: Falsk Skjoldbille (Thymalus limbatus)
625. 14-08: Dytiscus sp. (Dytiscus sp.)
626. 14-08: Scymnus rubromaculatus (Scymnus rubromaculatus)
627. 13-08: Curculio glandium (Curculio glandium)
628. 13-08: Brachyderes lusitanicus (Brachyderes lusitanicus)
629. 13-08: Præstebille (Rhagonycha fulva)
630. 13-08: Brachyderes incanus (Brachyderes incanus)
631. 13-08: Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
632. 12-08: Cassida sp. (Cassida sp.)
633. 12-08: Cryptocephalus fulvus (Cryptocephalus fulvus)
634. 12-08: Corticaria sp. (Corticaria sp.)
635. 11-08: Liophloeus tessulatus (Liophloeus tessulatus)
636. 11-08: Uloma rufa (Uloma rufa)
637. 11-08: Lille Hårlandkær (Cryptopleurum minutum)
638. 11-08: Geostiba circellaris (Geostiba circellaris)
639. 11-08: Liden Kvikløber (Agonum gracile)
640. 11-08: Oxytelus laqueatus (Oxytelus laqueatus)
641. 11-08: Spraglet Damløber (Stenolophus teutonus)
642. 11-08: Hjerteplettet Blomsterbuk (Stictoleptura cordigera)
643. 11-08: Perikonfaldbille (Cryptocephalus moraei)
644. 11-08: Anotylus tetracarinatus (Anotylus tetracarinatus)
645. 11-08: Rødbenet Markløber (Harpalus rubripes)
646. 11-08: Ocypus Pedator (Tasgius pedator)
647. 11-08: Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
648. 11-08: Atomaria analis/nitidula (Atomaria analis/nitidula)
649. 11-08: Mecinus pyraster (Mecinus pyraster)
650. 11-08: Liden Græssmælder (Limonius minutus)
651. 11-08: Toplettet Glansløber (Bembidion biguttatum)
652. 11-08: Stor Stumpbille (Hister unicolor)
653. 11-08: Apion modestum (Apion modestum)
654. 11-08: Enicmus transversus (Enicmus transversus)
655. 11-08: Stenus comma (Stenus comma)
656. 11-08: Longitarsus sp. (Longitarsus sp.)
657. 11-08: Philonthus varians (Philonthus varians)
658. 11-08: Almindelig Ovalløber (Amara aenea)
659. 10-08: Sitona striatellus (Sitona striatellus)
660. 10-08: Mørk Ådselbille (Silpha obscura)
661. 10-08: Gonioctena olivacea (Gonioctena olivacea)
662. 10-08: Prasocuris phellandrii (Prasocuris phellandrii)
663. 10-08: Håret Pilebladbille (Galerucella lineola)
664. 10-08: Asiorestia transversa (Neocrepidodera transversa)
665. 10-08: Longitarsus pratensis (Longitarsus pratensis)
666. 10-08: Håret Mariehøne (Platynaspis luteorubra)
667. 10-08: Omosita colon (Omosita colon)
668. 10-08: Apion immune (Apion immune)
669. 10-08: Omosita discoidea (Omosita discoidea)
670. 10-08: Natoldenborre (Serica brunnea)
671. 10-08: Notaris acridulus (Notaris acridulus)
672. 10-08: Altica palustris (Altica palustris)
673. 09-08: Nephus bipunctatus (Nephus bipunctatus)
674. 08-08: Egedværgmariehøne (Scymnus auritus)
675. 08-08: Scymnus haemorrhoidalis (Scymnus haemorrhoidalis)
676. 08-08: Hydrobius fuscipes (Hydrobius fuscipes)
677. 08-08: Chrysolina sturmi (Chrysolina sturmi)
678. 08-08: Phratora laticollis (Phratora laticollis)
679. 07-08: Gulrandet Fladløber (Nebria livida)
680. 07-08: Kornbladbille (Oulema melanopus)
681. 07-08: Aksløber (Zabrus tenebrioides)
682. 07-08: Lille Guldløber (Carabus nitens)
683. 07-08: Bred Klittorbist (Aegialia arenaria)
684. 06-08: Sivbuk ubest. (Donaciinae indet)
685. 06-08: Amischa sp. (Amischa sp.)
686. 06-08: Pileurtbladbille (Gastrophysa polygoni)
687. 06-08: Kløvergnaver (Hypera nigrirostris)
688. 06-08: Corticaria impressa (Corticaria impressa)
689. 06-08: Stor Gulstribet Jordloppe (Phyllotreta nemorum)
690. 05-08: Orchesia undulata (Orchesia undulata)
691. 05-08: Knopurtkuglebille (Sphaeroderma rubidum)
692. 05-08: Brun Barkbuk (Arhopalus rusticus)
693. 05-08: Nanophyes marmoratus (Nanophyes marmoratus)
694. 05-08: Mesocoelopus niger (Mesocoelopus niger)
695. 05-08: Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
696. 04-08: Tropiphorus elevatus (Tropiphorus elevatus)
697. 04-08: Cercyon marinus (Cercyon marinus)
698. 04-08: Bembidion ubest. (Bembidion indet.)
699. 04-08: Nøddesnudebille (Curculio nucum)
700. 04-08: Atomaria fuscata (Atomaria fuscata)
701. 03-08: Stor Ovalløber (Amara aulica)
702. 03-08: Hygrotus versicolor (Hygrotus versicolor)
703. 03-08: Chrysolina varians (Chrysolina varians)
704. 03-08: Laccobius minutus (Laccobius minutus)
705. 03-08: Haliplus flavicollis (Haliplus flavicollis)
706. 03-08: Bladribbesnudebille (Ceutorhynchus pallidactylus)
707. 03-08: Haliplus fluviatilis (Haliplus fluviatilis)
708. 03-08: Carpelimus corticinus (Carpelimus corticinus)
709. 03-08: Atomaria zetterstedti (Atomaria zetterstedti)
710. 03-08: Anthonomus sorbi (Anthonomus sorbi)
711. 03-08: Heterocerus fusculus (Heterocerus fusculus)
712. 03-08: Enochrus melanocephalus (Enochrus melanocephalus)
713. 03-08: Heterocerus fenestratus (Heterocerus fenestratus)
714. 03-08: Hjortemøggraver (Onthophagus joannae)
715. 03-08: Laccobius Biguttatus (Laccobius colon)
716. 03-08: Sitona humeralis (Sitona humeralis)
717. 03-08: Cantharis flavilabris (Cantharis flavilabris)
718. 03-08: Telmatophilus typhae (Telmatophilus typhae)
719. 03-08: Porhydrus lineatus (Porhydrus lineatus)
720. 03-08: Svovlgul Skyggebille (Cteniopus sulphureus)
721. 03-08: Hydrobius rottenbergii (Hydrobius rottenbergii)
722. 03-08: Stribet Kornsmælder (Agriotes lineatus)
723. 02-08: Stor Sandspringer (Cicindela sylvatica)
724. 02-08: Agonum viduum (Agonum viduum)
725. 02-08: Hasselbladruller (Apoderus coryli)
726. 02-08: Corticarina minuta (Corticarina minuta)
727. 02-08: Octotemnus glabriculus (Octotemnus glabriculus)
728. 02-08: Orchesia micans (Orchesia micans)
729. 02-08: Silkeglinsende Jordsmælder (Prosternon tessellatum)
730. 02-08: Hindbærbille (Byturus tomentosus)
731. 02-08: Arhopalus sp. (Arhopalus sp.)
732. 02-08: Almindelig Barksmalbille (Rhizophagus dispar)
733. 02-08: Mycetoporus lepidus (Mycetoporus lepidus)
734. 01-08: Stenus geniculatus (Stenus geniculatus)
735. 01-08: Otiorhynchus atroapterus (Otiorhynchus atroapterus)
736. 01-08: Apion craccae (Apion craccae)
737. 31-07: Bølgestribet Jordloppe (Phyllotreta undulata)
738. 31-07: Sølvstribet Skjoldbille (Cassida nobilis)
739. 31-07: Tolvplettet Aspargesbille (Crioceris duodecimpunctata)
740. 31-07: Phyllotreta sp. (Phyllotreta sp.)
741. 30-07: Tachyporus nitidulus (Tachyporus nitidulus)
742. 30-07: Anaspis thoracica (Anaspis thoracica)
743. 30-07: Cassida vibex (Cassida vibex)
744. 30-07: Apion loti (Apion loti)
745. 30-07: Miarus campanulae (Miarus campanulae)
746. 30-07: Gyrinus substriatus (Gyrinus substriatus)
747. 29-07: Chaetocnema aridula (Chaetocnema aridula)
748. 29-07: Longitarsus jacobaeae (Longitarsus jacobaeae)
749. 29-07: Planløber (Olisthopus rotundatus)
750. 29-07: Orchesia fasciata (Orchesia fasciata)
751. 29-07: Stribet Mariehøne (Myzia oblongoguttata)
752. 29-07: Acalyptus carpini (Acalyptus carpini)
753. 29-07: Cryptocephalus labiatus (Cryptocephalus labiatus)
754. 29-07: Curculio salicivorus (Curculio salicivorus)
755. 29-07: Ceutorhynchus fennicus (Ceutorhynchus fennicus)
756. 29-07: Mørk Mariehøne (Parexochomus nigromaculatus)
757. 29-07: Prionychus ater (Prionychus ater)
758. 29-07: Sitona suturalis (Sitona suturalis)
759. 29-07: Apion seniculus (Apion seniculus)
760. 29-07: Sibinia pyrrhodactyla (Sibinia pyrrhodactyla)
761. 29-07: Langhornet Bladbille (Luperus longicornis)
762. 29-07: Polydrusus cervinus (Polydrusus cervinus)
763. 29-07: Orchestes pilosus (Orchestes pilosus)
764. 29-07: Dorytomus edoughensis (Dorytomus edoughensis)
765. 29-07: Orchestes signifer (Orchestes signifer)
766. 29-07: Hvælvet Løber (Carabus convexus)
767. 29-07: Cordylepherus viridis (Cordylepherus viridis)
768. 29-07: Sort Sandpiler (Anthicus ater)
769. 29-07: Klitoldenborre (Anomala dubia)
770. 29-07: Almindelig Marksmælder (Adrastus pallens)
771. 29-07: Anthonomus brunnipennis (Anthonomus brunnipennis)
772. 29-07: Jordbærbladbille (Galerucella tenella)
773. 29-07: Gul Blødvinge (Cantharis livida)
774. 28-07: Astenus immaculatus (Astenus immaculatus)
775. 28-07: Lys Ovalløber (Amara bifrons)
776. 28-07: Phyllotreta cruciferae (Phyllotreta cruciferae)
777. 28-07: Sandgråsnude (Philopedon plagiatus)
778. 28-07: Miarus graminis (Miarus graminis)
779. 28-07: Meligethes flavimanus (Meligethes flavimanus)
780. 28-07: Psylliodes marcida (Psylliodes marcida)
781. 28-07: Apion gibbirostre (Apion gibbirostre)
782. 28-07: Cyphon coarctatus (Cyphon coarctatus)
783. 28-07: Stenus fulvicornis (Stenus fulvicornis)
784. 28-07: Apion sp. (Apion sp.)
785. 28-07: Rundhoftet Vandkalv (Dytiscus dimidiatus)
786. 28-07: Quedius persimilis (Quedius persimilis)
787. 28-07: Scymnus schmidti (Scymnus schmidti)
788. 28-07: Apion marchicum (Apion marchicum)
789. 27-07: Ennearthron cornutum (Ennearthron cornutum)
790. 27-07: Cis punctulatus (Cis punctulatus)
791. 27-07: Curculio pyrrhoceras (Curculio pyrrhoceras)
792. 27-07: Donacia marginata (Donacia marginata)
793. 27-07: Kateretes pedicularius (Kateretes pedicularius)
794. 27-07: Cis castaneus (Cis castaneus)
795. 27-07: Orthoperus brunnipes (Orthoperus brunnipes)
796. 27-07: Totandet Strømvandkalv (Nebrioporus depressus)
797. 27-07: Nudobius lentus (Nudobius lentus)
798. 27-07: Aleochara lanuginosa (Aleochara lanuginosa)
799. 27-07: Gabrius splendidulus (Gabrius splendidulus)
800. 27-07: Apion virens (Apion virens)
801. 27-07: Apion haematodes (Apion haematodes)
802. 27-07: Scaphisoma agaricinum (Scaphisoma agaricinum)
803. 27-07: Cassida denticollis (Cassida denticollis)
804. 27-07: Apion hydrolapathi (Apion hydrolapathi)
805. 27-07: Coeliodes dryados (Coeliodes dryados)
806. 27-07: Apalochrus femoralis (Apalochrus femoralis)
807. 27-07: Blålig Klitstumpbille (Hypocaccus rugiceps)
808. 27-07: Othius subuliformis (Othius subuliformis)
809. 27-07: Kirsebærsnudebille (Furcipus rectirostris)
810. 27-07: Enochrus quadripunctatus (Enochrus quadripunctatus)
811. 27-07: Brødbille (Stegobium paniceum)
812. 27-07: Anidorus nigrinus (Anidorus nigrinus)
813. 27-07: Rhamphus pulicarius (Rhamphus pulicarius)
814. 26-07: Bleggul Sandpiler (Anthicus bimaculatus)
815. 26-07: Bolværksbille (Nacerdes melanura)
816. 26-07: Apion brevirostre (Apion brevirostre)
817. 26-07: Neobisnius procerulus (Neobisnius procerulus)
818. 26-07: Blodrød Blomsterbuk (Anastrangalia sanguinolenta)
819. 26-07: Gymnetron villosulum (Gymnetron villosulum)
820. 26-07: Lythraria salicariae (Lythraria salicariae)
821. 25-07: Sibinia phalerata (Sibinia phalerata)
822. 25-07: Plettet Skjoldbille (Cassida nebulosa)
823. 25-07: Enochrus fuscipennis (Enochrus fuscipennis)
824. 25-07: Enochrus ochropterus (Enochrus ochropterus)
825. 25-07: Charopus flavipes (Charopus flavipes)
826. 25-07: Rhantus suturellus (Rhantus suturellus)
827. 25-07: Ilybius aenescens (Ilybius aenescens)
828. 25-07: Agabus sturmii (Agabus sturmii)
829. 24-07: Stenus picipes (Stenus picipes)
830. 24-07: Malthinus flaveolus (Malthinus flaveolus)
831. 24-07: Longitarsus exoletus (Longitarsus exoletus)
832. 24-07: Tachyporus atriceps (Tachyporus atriceps)
833. 24-07: Microrhagus pygmaeus (Microrhagus pygmaeus)
834. 24-07: Almindelig Borebille (Anobium punctatum)
835. 24-07: Hemicrepidius hirtus (Hemicrepidius hirtus)
836. 24-07: Glischrochilus quadrisignatus (Glischrochilus quadrisignatus)
837. 24-07: Leptusa pulchella (Leptusa pulchella)
838. 24-07: Sortbuget Sivløber (Philorhizus notatus)
839. 24-07: Bolitochara obliqua (Bolitochara obliqua)
840. 24-07: Tachyporus pusillus (Tachyporus pusillus)
841. 24-07: Epuraea melanocephala (Epuraea melanocephala)
842. 24-07: Gyrophaena minima (Gyrophaena minima)
843. 24-07: Quedius levicollis (Quedius levicollis)
844. 23-07: Mantura chrysanthemi (Mantura chrysanthemi)
845. 23-07: Chaetocnema picipes (Chaetocnema picipes)
846. 23-07: Lille Møggraver (Onthophagus similis)
847. 23-07: Tychius quinquepunctatus (Tychius quinquepunctatus)
848. 23-07: Dannebrogsbille (Bitoma crenata)
849. 23-07: Notoxus trifasciatus (Notoxus trifasciatus)
850. 23-07: Phalacrus substriatus (Phalacrus substriatus)
851. 23-07: Mordella aculeata (Mordella aculeata)
852. 23-07: Stribet Skivevandkalv (Acilius sulcatus)
853. 22-07: Trøffeltorbist (Odonteus armiger)
854. 21-07: Almindelig Træstumpbille (Paromalus flavicornis)
855. 21-07: Phyllobius arborator (Phyllobius arborator)
856. 21-07: Vandløber (Oodes helopioides)
857. 21-07: Stor Sumpbille (Microcara testacea)
858. 21-07: Apion vicinum (Apion vicinum)
859. 21-07: Flad Møgbille (Aphodius depressus)
860. 21-07: Triplax aenea (Triplax aenea)
861. 21-07: Plectophloeus nubigena (Plectophloeus nubigena)
862. 21-07: Cerylon histeroides (Cerylon histeroides)
863. 21-07: Sortrød Landkær (Cercyon melanocephalus)
864. 21-07: Scymnus impexus (Scymnus impexus)
865. 21-07: Museumsklanner (Anthrenus museorum)
866. 21-07: Gyrophaena fasciata (Gyrophaena fasciata)
867. 21-07: Microscydmus minimus (Microscydmus minimus)
868. 20-07: Aderus populneus (Aderus populneus)
869. 20-07: Scymnus abietis (Scymnus abietis)
870. 20-07: Otiorhynchus tristis (Otiorhynchus tristis)
871. 20-07: Rødhovedet Kardinalbille (Pyrochroa serraticornis)
872. 20-07: Cantharis lateralis (Cantharis lateralis)
873. 20-07: Ceutorhynchus rugulosus (Ceutorhynchus rugulosus)
874. 20-07: Malakitbille ubest. (Malachiidae indet.)
875. 20-07: Crudosilis ruficollis (Crudosilis ruficollis)
876. 19-07: Anaspis sp. (Anaspis sp.)
877. 19-07: Sølvplettet Glansløber (Bembidion litorale)
878. 19-07: Cantharis nigra (Cantharis nigra)
879. 19-07: Bledius subterraneus (Bledius subterraneus)
880. 19-07: Prasocuris junci (Prasocuris junci)
881. 19-07: Olibrus bicolor (Olibrus bicolor)
882. 19-07: Strandfluerøver (Aleochara bipustulata)
883. 19-07: Uldlusmariehøne (Cryptolaemus montrouzieri)
884. 19-07: Phyllobius virideaeris (Phyllobius virideaeris)
885. 19-07: Tæppeklanner (Anthrenus verbasci)
886. 18-07: Olibrus millefolii (Olibrus millefolii)
887. 18-07: Atomaria mesomela (Atomaria mesomela)
888. 18-07: Atheta amplicollis (Atheta amplicollis)
889. 18-07: Barypeithes pellucidus (Barypeithes pellucidus)
890. 18-07: Cerapheles terminatus (Cerapheles terminatus)
891. 18-07: Hasselbuk (Oberea linearis)
892. 18-07: Liparus coronatus (Liparus coronatus)
893. 18-07: Almindelig Gæsterovbille (Lomechusa emarginata)
894. 18-07: Philonthus marginatus (Philonthus marginatus)
895. 18-07: Rødhalet Busksmælder (Athous haemorrhoidalis)
896. 18-07: Polydrusus pterygomalis (Polydrusus pterygomalis)
897. 18-07: Pachyrhinus lethierryi (Pachyrhinus lethierryi)
898. 18-07: Mordellistena acuticollis (Mordellistena acuticollis)
899. 18-07: Scymnus ferrugatus (Scymnus ferrugatus)
900. 18-07: Atheta sp. (Atheta sp.)
901. 18-07: Skræppebladbille (Gastrophysa viridula)
902. 18-07: Scymnus femoralis (Scymnus femoralis)
903. 18-07: Pella cognata (Pella cognata)
904. 18-07: Agriotes acuminatus (Agriotes acuminatus)
905. 17-07: Klintoldenborre (Omaloplia nigromarginata)
906. 17-07: Syntomium aeneum (Syntomium aeneum)
907. 17-07: Torskemundbladbille (Chrysolina sanguinolenta)
908. 17-07: Apion ononis (Apion ononis)
909. 17-07: Tychius meliloti (Tychius meliloti)
910. 17-07: Micropeplus porcatus (Micropeplus porcatus)
911. 17-07: Lille Kejserrovbille (Staphylinus erythropterus)
912. 17-07: Smal Frøklanner (Trogoderma angustum)
913. 17-07: Tobaksfarvet Blomsterbuk (Alosterna tabacicolor)
914. 17-07: Sorthovedet Kardinalbille (Pyrochroa coccinea)
915. 17-07: Faldbille ubest. (Cryptocephalus sp.)
916. 17-07: Cryptocephalus aureolus (Cryptocephalus aureolus)
917. 17-07: Velleius dilatatus (Velleius dilatatus)
918. 17-07: Kamhornet Borebille (Ptilinus pectinicornis)
919. 16-07: Kort Møgbille (Aphodius brevis)
920. 16-07: Forskelligfarvet Glansløber (Bembidion articulatum)
921. 16-07: Sankthansoldenborre (Amphimallon solstitiale)
922. 16-07: Bredrygget Moseløber (Acupalpus parvulus)
923. 16-07: Trachyphloeus scabriculus (Trachyphloeus scabriculus)
924. 16-07: Gåsebille (Phyllopertha horticola)
925. 16-07: Cantharis cryptica (Cantharis cryptica)
926. 15-07: Mogulones crucifer (Mogulones crucifer)
927. 15-07: Philonthus decorus (Philonthus decorus)
928. 15-07: Cantharis sp. (Cantharis sp.)
929. 14-07: Allecula rhenana (Allecula rhenana)
930. 14-07: Rhinoncus perpendicularis (Rhinoncus perpendicularis)
931. 14-07: Kaprifoliepragtbille (Agrilus cyanescens)
932. 14-07: Gyldenlaksnudebille (Ceutorhynchus contractus)
933. 14-07: Skinkebille (Korynetes caeruleus)
934. 14-07: Hemicoelus costatus (Hemicoelus costatus)
935. 14-07: Skovmalakitbille (Malachius bipustulatus)
936. 14-07: Cleopus pulchellus (Cleopus pulchellus)
937. 14-07: Uloma culinaris (Uloma culinaris)
938. 14-07: Agathidium varians (Agathidium varians)
939. 14-07: Cilea silphoides (Cilea silphoides)
940. 14-07: Hindbærjordloppe (Batophila rubi)
941. 14-07: Firepunktet Markløber (Harpalus quadripunctatus)
942. 14-07: Bøgebuk (Phymatodes testaceus)
943. 14-07: Bøgeløvsnudebille (Phyllobius argentatus)
944. 14-07: Gulspættet Glansløber (Bembidion varium)
945. 14-07: Firplettet Glansløber (Bembidion illigeri)
946. 14-07: Cryptophagus scanicus (Cryptophagus scanicus)
947. 14-07: Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
948. 14-07: Quedius cinctus (Quedius cinctus)
949. 14-07: Cionus tuberculosus (Cionus tuberculosus)
950. 13-07: Lille Kornsmælder (Agriotes sputator)
951. 13-07: Trichiusa immigrata (Trichiusa immigrata)
952. 13-07: Glimmerbøsse (Meligethes aeneus)
953. 13-07: Megarthrus depressus (Megarthrus depressus)
954. 13-07: Stor Spidshale (Anaspis frontalis)
955. 13-07: Skulderplettet Sumpløber (Badister sodalis)
956. 13-07: Prionocyphon serricornis (Prionocyphon serricornis)
957. 13-07: Blankplettet Tandbuk (Rhagium mordax)
958. 13-07: Gul Vedborer (Trypodendron domesticum)
959. 13-07: Apion carduorum (Apion carduorum)
960. 13-07: Atheta graminicola (Atheta graminicola)
961. 13-07: Enochrus coarctatus (Enochrus coarctatus)
962. 13-07: Sankthansorm (Lampyris noctiluca)
963. 13-07: Kompostkær (Megasternum concinnum)
964. 13-07: Sphaerosoma pilosum (Sphaerosoma pilosum)
965. 13-07: Gul Spidshale (Anaspis flava)
966. 13-07: Diplocoelus fagi (Diplocoelus fagi)
967. 13-07: Ephistemus globulus (Ephistemus globulus)
968. 13-07: Cryptophagus sp. (Cryptophagus sp.)
969. 13-07: Quedius umbrinus (Quedius umbrinus)
970. 13-07: Cercyon sp. (Cercyon sp.)
971. 13-07: Autalia rivularis (Autalia rivularis)
972. 13-07: Kort Kalkløber (Ophonus melletii)
973. 13-07: Helophorus minutus (Helophorus minutus)
974. 13-07: Plebejisk Ovalløber (Amara plebeja)
975. 13-07: Dryops similaris (Dryops similaris)
976. 13-07: Stephostethus lardarius (Stephostethus lardarius)
977. 13-07: Stethorus pusillus (Stethorus pusillus)
978. 13-07: Fireplettet Glansbille (Glischrochilus quadriguttatus)
979. 13-07: Agabus conspersus (Agabus conspersus)
980. 13-07: Storøjet hindbærbille (Byturus ochraceus)
981. 12-07: Fugleredeklanner (Anthrenus pimpinellae)
982. 12-07: Tritoma bipustulata (Tritoma bipustulata)
983. 12-07: Stenus latifrons (Stenus latifrons)
984. 12-07: Mørkbåndet Gråbuk/ Leiopus Linnei (Leiopus nebulosus/ Leiopus linnei)
985. 12-07: Scirtes hemisphaericus (Scirtes hemisphaericus)
986. 12-07: Tagrørsfladbille (Psammoecus bipunctatus)
987. 12-07: Pelenomus waltoni (Pelenomus waltoni)
988. 12-07: Kejserrovbille (Staphylinus caesareus)
989. 12-07: Psylliodes picina (Psylliodes picina)
990. 12-07: Malthinus biguttatus (Malthinus biguttatus)
991. 12-07: Gulgrøn Pilebladbille (Phratora vitellinae)
992. 12-07: Gulhalset Bladbille (Zeugophora flavicollis)
993. 12-07: Orangebrystet Solbille (Oedemera croceicollis)
994. 12-07: Curculio crux (Curculio crux)
995. 11-07: Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
996. 11-07: Sortplettet Spidshale (Anaspis maculata)
997. 11-07: Apion rufirostre (Apion rufirostre)
998. 11-07: Stenus cicindeloides (Stenus cicindeloides)
999. 11-07: Rhantus exsoletus (Rhantus exsoletus)
1000. 11-07: Hvepsebuget Vandkalv (Dytiscus circumflexus)
1001. 11-07: Almindelig Oldenborre (Melolontha melolontha)
1002. 11-07: Hallomenus axillaris (Hallomenus axillaris)
1003. 11-07: Clanoptilus marginellus (Clanoptilus marginellus)
1004. 11-07: Myllaena sp. (Myllaena sp.)
1005. 11-07: Metalskyggebille (Scaphidema metallica)
1006. 10-07: Micrelus ericae (Micrelus ericae)
1007. 10-07: Hedemøgbille (Aphodius coenosus)
1008. 10-07: Aleochara grisea (Aleochara grisea)
1009. 10-07: Sortbrystet Maskebille (Pyropterus nigroruber)
1010. 10-07: Rød Elmeloppe (Orchestes rufus)
1011. 10-07: Dolichosoma lineare (Dolichosoma lineare)
1012. 10-07: Agrilus sp. (Agrilus sp.)
1013. 10-07: Jysk Blomsterbuk (Pachytodes cerambyciformis)
1014. 10-07: Pselaphorhynchites Longiceps (Temnocerus longiceps)
1015. 10-07: Gylden jagtrovbille (Dinothenarus pubescens)
1016. 10-07: Kæbeløber (Stomis pumicatus)
1017. 10-07: Lille Bønnebille (Bruchus loti)
1018. 10-07: Lille Fyrresnudebille (Pissodes castaneus)
1019. 10-07: Lille Klitstumpbille (Hypocaccus rugifrons)
1020. 10-07: Padderokkesnudebille (Grypus equiseti)
1021. 10-07: Prasocuris glabra (Prasocuris glabra)
1022. 10-07: Stor Klitskyggebille (Phylan gibbus)
1023. 09-07: Gonioctena decemnotata (Gonioctena decemnotata)
1024. 09-07: Sandskyggebille (Crypticus quisquilius)
1025. 09-07: Magdalis cerasi (Magdalis cerasi)
1026. 09-07: Anthonomus pedicularius (Anthonomus pedicularius)
1027. 09-07: Malthodes sp. (Malthodes sp.)
1028. 09-07: Dværgbuk (Tetrops praeustus)
1029. 09-07: Pilepragtbille (Agrilus viridis)
1030. 09-07: Myrebladbille (Clytra quadripunctata)
1031. 08-07: Hallomenus binotatus (Hallomenus binotatus)
1032. 08-07: Bagous subcarinatus (Bagous subcarinatus)
1033. 08-07: Smal Egepragtbille (Agrilus angustulus)
1034. 07-07: Strandglansløber (Bembidion aeneum)
1035. 07-07: Anotylus insecatus (Anotylus insecatus)
1036. 07-07: Coeliodes ruber (Coeliodes ruber)
1037. 07-07: Mørklåret Glansløber (Bembidion femoratum)
1038. 07-07: Ochthephilum collare (Ochthephilum collare)
1039. 07-07: Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
1040. 07-07: Rødbenet Ovalløber (Amara familiaris)
1041. 07-07: Nældesnudebille (Phyllobius pomaceus)
1042. 07-07: Crepidodera aurea (Crepidodera aurea)
1043. 07-07: Kratgrotteløber (Trechus obtusus)
1044. 07-07: Lille Sandpiler (Anthicus flavipes)
1045. 07-07: Kløverfrøgnaver (Tychius picirostris)
1046. 07-07: Dryops ernesti (Dryops ernesti)
1047. 07-07: Trixagus meybohmi (Trixagus meybohmi)
1048. 07-07: Tychius breviusculus (Tychius breviusculus)
1049. 07-07: Kugleløber (Omophron limbatum)
1050. 07-07: Brun Torpedoløber (Calathus mollis)
1051. 07-07: Gulrandet Kvikløber (Agonum marginatum)
1052. 07-07: Sunius melanocephalus (Sunius melanocephalus)
1053. 07-07: Phratora atrovirens (Phratora atrovirens)
1054. 07-07: Apion pubescens (Apion pubescens)
1055. 07-07: Steppeløber (Masoreus wetterhallii)
1056. 05-07: Donacia clavipes (Donacia clavipes)
1057. 05-07: Malthodes minimus (Malthodes minimus)
1058. 05-07: Grypus brunnirostris (Grypus brunnirostris)
1059. 05-07: Vedskyggebille (Mycetochara maura)
1060. 05-07: Lille Løvsnudebille (Phyllobius viridicollis)
1061. 04-07: Klitklanner (Dermestes murinus)
1062. 04-07: Prasocuris marginella (Prasocuris marginella)
1063. 03-07: Gonioctena pallida (Gonioctena pallida)
1064. 02-07: Cantharis obscura (Cantharis obscura)
1065. 02-07: Hypera sp. (Hypera sp.)
1066. 02-07: Cryptophagus pilosus (Cryptophagus pilosus)
1067. 02-07: Atomaria sp. (Atomaria sp.)
1068. 02-07: Båndødebille (Byrrhus fasciatus)
1069. 01-07: Blegvinget Glansløber (Bembidion pallidipenne)
1070. 01-07: Neocoenorrhinus aequatus (Neocoenorrhinus aequatus)
1071. 01-07: Atheta crassicornis (Atheta crassicornis)
1072. 01-07: Philonthus politus (Philonthus politus)
1073. 30-06: Sort Blomsterbuk (Stictoleptura scutellata)
1074. 30-06: Violbuk (Callidium violaceum)
1075. 30-06: Gul Blomsterbuk (Pseudovadonia livida)
1076. 30-06: Hindbærbille ubest. (Byturus sp)
1077. 30-06: Colymbetes paykulli (Colymbetes paykulli)
1078. 30-06: Myrekøllebille (Amphotis marginata)
1079. 30-06: Blank Myrebille (Tillus elongatus)
1080. 30-06: Stor Bladrandbille (Sitona puncticollis)
1081. 30-06: Hemicrepidius sp. (Hemicrepidius sp.)
1082. 30-06: Forskelligfarvet Hækkebuk (Oxymirus cursor)
1083. 30-06: Hylis sp. (Hylis sp.)
1084. 30-06: Mycetochara axillaris (Mycetochara axillaris)
1085. 29-06: Kulsort Jordløber (Pterostichus anthracinus)
1086. 29-06: Anobium fulvicorne (Anobium fulvicorne)
1087. 29-06: Cantharis rufa (Cantharis rufa)
1088. 29-06: Klitsmalløber (Demetrias monostigma)
1089. 29-06: Ischnopoda Atra (Thinonoma atra)
1090. 29-06: Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
1091. 29-06: Sort Busksmælder (Hemicrepidius niger)
1092. 29-06: Smal Kornsmælder (Dalopius marginatus)
1093. 29-06: Trixagus sp. (Trixagus sp.)
1094. 29-06: Cyphon phragmiteticola (Cyphon laevipennis)
1095. 29-06: Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
1096. 29-06: Stigebuk (Saperda scalaris)
1097. 29-06: Anisotoma orbicularis (Anisotoma orbicularis)
1098. 29-06: Atomaria atricapilla (Atomaria atricapilla)
1099. 29-06: Atomaria gutta (Atomaria gutta)
1100. 29-06: Klitbladbille (Chrysomela collaris)
1101. 29-06: Ectinus aterrimus (Ectinus aterrimus)
1102. 29-06: Rhagonycha testacea (Rhagonycha testacea)
1103. 29-06: Rhagonycha limbata (Rhagonycha nigriventris)
1104. 29-06: Cercyon tristis (Cercyon tristis)
1105. 29-06: Kobbersmælder (Selatosomus aeneus)
1106. 29-06: Fintstribet Sumpløber (Badister collaris)
1107. 29-06: Coeliodes erythroleucos (Coeliodes erythroleucos)
1108. 29-06: Blank Vedsmælder (Hypoganus inunctus)
1109. 29-06: Mørkbåndet Gråbuk (Leiopus nebulosus)
1110. 28-06: Fluebuk (Molorchus minor)
1111. 27-06: Toplettet Brodbille (Tomoxia bucephala)
1112. 26-06: Stor Egepragtbille (Agrilus sulcicollis)
1113. 26-06: Phyllobius sp. (Phyllobius sp.)
1114. 26-06: Egebarkbille (Scolytus intricatus)
1115. 26-06: Stor Hvepsebuk (Plagionotus arcuatus)
1116. 26-06: Triphyllus bicolor (Triphyllus bicolor)
1117. 26-06: Guldgrubet Pragtbille (Chrysobothris affinis)
1118. 25-06: Phyllobius maculicornis (Phyllobius maculicornis)
1119. 25-06: Brun Pelsklanner (Attagenus smirnovi)
1120. 25-06: Brunbenet Klitstumpbille (Hypocaccus metallicus)
1121. 25-06: Fireplettet Ådselbille (Dendroxena quadrimaculata)
1122. 25-06: Kørvelbuk (Phytoecia cylindrica)
1123. 25-06: Smalbuk (Stenocorus meridianus)
1124. 25-06: Kamhornet Smælder (Ctenicera pectinicornis)
1125. 24-06: Carabus sp. (larve) (Carabus sp. (larvae))
1126. 24-06: Limnobaris dolorosa (Limnobaris dolorosa)
1127. 24-06: Kartoffeljordloppe (Psylliodes affinis)
1128. 24-06: Ceutorhynchus punctiger (Ceutorhynchus punctiger)
1129. 24-06: Cantharis nigricans (Cantharis nigricans)
1130. 24-06: Tachyporus transversalis (Tachyporus transversalis)
1131. 24-06: Eusphalerum torquatum (Eusphalerum torquatum)
1132. 24-06: Hvidtjørnshvepsebuk (Anaglyptus mysticus)
1133. 24-06: Cerambyx cerdo (Cerambyx cerdo)
1134. 24-06: Tvefarvet Skovsmælder (Ampedus balteatus)
1135. 24-06: Blå Malakitbille (Dasytes caeruleus)
1136. 23-06: Myrmecocephalus concinnus (Myrmecocephalus concinnus)
1137. 23-06: Stor Blødvinge (Cantharis fusca)
1138. 23-06: Hydaticus seminiger (Hydaticus seminiger)
1139. 23-06: Stribet Barkbuk (Asemum striatum)
1140. 23-06: Dorytomus rufatus (Dorytomus rufatus)
1141. 23-06: Kløverhovedgnaver (Hypera meles)
1142. 23-06: Agabus labiatus (Agabus labiatus)
1143. 23-06: Apion punctigerum (Apion punctigerum)
1144. 23-06: Skræntskyggebille (Opatrum sabulosum)
1145. 23-06: Blankbuk (Obrium brunneum)
1146. 23-06: Dryops sp. (Dryops sp.)
1147. 23-06: Ilybius quadriguttatus (Ilybius quadriguttatus)
1148. 23-06: Fyrrepragtbille (Melanophila cyanea)
1149. 23-06: Cantharis figurata (Cantharis figurata)
1150. 23-06: Mørk Kornsmælder (Agriotes obscurus)
1151. 23-06: Lille Langben (Labidostomis longimana)
1152. 23-06: Phyllobius calcaratus (Phyllobius calcaratus)
1153. 23-06: Smal Torpedoløber (Calathus erratus)
1154. 23-06: Hvidbroget Borebille (Ptinomorphus imperialis)
1155. 23-06: Tychius lineatulus (Tychius lineatulus)
1156. 23-06: Thryogenes festucae (Thryogenes festucae)
1157. 22-06: Aleochara tristis (Aleochara tristis)
1158. 22-06: Sort Bøgebuk (Cerambyx scopoli)
1159. 22-06: Axinotarsus marginalis (Axinotarsus marginalis)
1160. 22-06: Toplettet Egepragtbille (Agrilus biguttatus)
1161. 22-06: Omosita depressa (Omosita depressa)
1162. 22-06: Urskovshvepsebuk (Plagionotus detritus)
1163. 22-06: Lerkobberløber (Asaphidion curtum)
1164. 22-06: Stor Egefladbille (Silvanus bidentatus)
1165. 22-06: Blå Glansbladbille (Oreina caerulea)
1166. 22-06: Blå Oliebille (Meloe violaceus)
1167. 22-06: Matsort Møgbille (Aphodius ater)
1168. 22-06: Ceutorhynchus erysimi (Ceutorhynchus erysimi)
1169. 21-06: Pocadius sp. (Pocadius sp.)
1170. 21-06: Seksplettet Blomsterbuk (Anoplodera sexguttata)
1171. 21-06: Mordellochroa abdominalis (Mordellochroa abdominalis)
1172. 20-06: Anthrenus sp. (Anthrenus sp.)
1173. 19-06: Anacaena limbata (Anacaena limbata)
1174. 19-06: Dorytomus longimanus (Dorytomus longimanus)
1175. 19-06: Ceutorhynchus pyrrhorhynchus (Ceutorhynchus pyrrhorhynchus)
1176. 19-06: Gymnetron veronicae (Gymnetron veronicae)
1177. 19-06: Engoldenborre (Hoplia philanthus)
1178. 19-06: Donacia vulgaris (Donacia vulgaris)
1179. 19-06: Anthocomus fasciatus (Anthocomus fasciatus)
1180. 19-06: Ilybius guttiger (Ilybius guttiger)
1181. 19-06: Tidevandsglansløber (Cillenus lateralis)
1182. 19-06: Rød Kuglevandkalv (Hyphydrus ovatus)
1183. 19-06: Strandpupperøver (Calosoma auropunctatum)
1184. 19-06: Cis ubest. (Cis sp.)
1185. 19-06: Dorytomus ictor (Dorytomus ictor)
1186. 18-06: Olibrus affinis (Olibrus affinis)
1187. 18-06: Xyleborinus saxesenii (Xyleborinus saxesenii)
1188. 18-06: Ceutorhynchus distinctus (Ceutorhynchus distinctus)
1189. 18-06: Tiplettet Faldbille (Cryptocephalus decemmaculatus)
1190. 18-06: Magdalis carbonaria (Magdalis carbonaria)
1191. 18-06: Elle-Skovsmælder (Ampedus pomorum)
1192. 18-06: Anaspis regimbarti (Anaspis regimbarti)
1193. 18-06: Ischnomera cinerascens (Ischnomera cinerascens)
1194. 18-06: Orchestes rusci (Orchestes rusci)
1195. 18-06: Eusphalerum sorbi (Eusphalerum sorbi)
1196. 17-06: Negastrius sabulicola (Negastrius sabulicola)
1197. 17-06: Malthinus frontalis (Malthinus frontalis)
1198. 17-06: Eghjort (Lucanus cervus)
1199. 17-06: Magdalis linearis (Magdalis linearis)
1200. 17-06: Pelsklanner (Attagenus pellio)
1201. 17-06: Strandskyggebille (Phaleria cadaverina)
1202. 17-06: Negastrius arenicola (Negastrius arenicola)
1203. 17-06: Gulplettet Spidshale (Anaspis fasciata)
1204. 17-06: Eledona agricola (Eledona agricola)
1205. 17-06: Cantharis rufa liturata (Cantharis rufa liturata)
1206. 17-06: Tværstribet Vandkalv (Hydaticus transversalis)
1207. 17-06: Lille Fluebuk (Glaphyra umbellatarum)
1208. 17-06: Blågrøn Solbille (Ischnomera cyanea)
1209. 17-06: Cryptocephalus parvulus (Cryptocephalus parvulus)
1210. 17-06: Rhagonycha lutea (Rhagonycha lutea)
1211. 16-06: Blå Ribbevinge (Melandrya caraboides)
1212. 16-06: Dorytomus taeniatus (Dorytomus taeniatus)
1213. 16-06: Phaedon armoraciae (Phaedon armoraciae)
1214. 16-06: Cryptocephalus vittatus (Cryptocephalus vittatus)
1215. 16-06: Rødbrystet Hjertesmælder (Cardiophorus ruficollis)
1216. 16-06: Plateumaris braccata (Plateumaris braccata)
1217. 16-06: Galerucella calmariensis (Galerucella calmariensis)
1218. 16-06: Seksbåndet Blomsterbuk (Judolia sexmaculata)
1219. 16-06: Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
1220. 16-06: Liden Busksmælder (Athous subfuscus)
1221. 16-06: Seksplettet Faldbille (Cryptocephalus sexpunctatus)
1222. 16-06: Simplocaria semistriata (Simplocaria semistriata)
1223. 16-06: Zacladus geranii (Zacladus geranii)
1224. 16-06: Tapinotus sellatus (Tapinotus sellatus)
1225. 16-06: Otiorhynchus desertus (Otiorhynchus desertus)
1226. 15-06: Donacia cinerea (Donacia cinerea)
1227. 15-06: Sortbenet Ovalløber (Amara ovata)
1228. 15-06: Neocoenorrhinus germanicus (Neocoenorrhinus germanicus)
1229. 15-06: Stor Malakitbille (Malachius aeneus)
1230. 15-06: Apion meieri (Apion meieri)
1231. 15-06: Slamvandkærer, ubest. (Helophorus sp.)
1232. 14-06: Helophorus griseus (Helophorus griseus)
1233. 14-06: Cossonus parallelepipedus (Cossonus parallelepipedus)
1234. 14-06: Strophosoma fulvicorne (Strophosoma fulvicorne)
1235. 14-06: Pseudostyphlus pillumus (Pseudostyphlus pillumus)
1236. 14-06: Plateumaris rustica (Plateumaris rustica)
1237. 14-06: Aspebuk (Saperda populnea)
1238. 14-06: Cantharis rustica (Cantharis rustica)
1239. 14-06: Takket Sivbuk (Donacia aquatica)
1240. 14-06: Tanysphyrus lemnae (Tanysphyrus lemnae)
1241. 14-06: Apion facetum (Apion facetum)
1242. 13-06: Cryptocephalus nitidus (Cryptocephalus nitidus)
1243. 13-06: Tolvtandet Barkbille (Ips sexdentatus)
1244. 13-06: Laccobius bipunctatus (Laccobius bipunctatus)
1245. 13-06: Bagous tubulus (Bagous tubulus)
1246. 13-06: Limnebius truncatulus (Limnebius truncatulus)
1247. 13-06: Scarodytes halensis (Scarodytes halensis)
1248. 13-06: Helophorus aequalis (Helophorus aequalis)
1249. 12-06: Blodsnudebille (Polydrusus mollis)
1250. 12-06: Blomsterskyggebille (Gonodera luperus)
1251. 12-06: Pocadius ferrugineus (Pocadius ferrugineus)
1252. 12-06: Dorytomus ubest. (Dorytomus indet.)
1253. 12-06: Donacia thalassina (Donacia thalassina)
1254. 11-06: Brodbille ubest. (Mordellidae indet.)
1255. 11-06: Cigarruller (Byctiscus betulae)
1256. 11-06: Sekspunktet Kvikløber (Agonum sexpunctatum)
1257. 10-06: Hasselfaldbille (Cryptocephalus coryli)
1258. 10-06: Rød Skovsmælder (Ampedus cinnabarinus)
1259. 10-06: Lille Jordmøgbille (Aphodius plagiatus)
1260. 10-06: Tjørnebladbille (Lochmaea crataegi)
1261. 10-06: Blank Lindebuk (Stenostola dubia)
1262. 09-06: Kridtødebille (Chaetophora spinosa)
1263. 09-06: Tangvandkær (Cercyon littoralis)
1264. 09-06: Lille Overdrevsfaldbille (Cryptocephalus hypochoeridis)
1265. 09-06: Gonioctena quinquepunctata (Gonioctena quinquepunctata)
1266. 09-06: Almindelig Sirsmælder (Denticollis linearis)
1267. 09-06: Galerucella aquatica (Galerucella aquatica)
1268. 09-06: Græsskyggebille (Isomira thoracica)
1269. 09-06: Malthodes spathifer (Malthodes spathifer)
1270. 09-06: Anoplus roboris (Anoplus roboris)
1271. 09-06: Almindelig Græssmælder (Cidnopus pilosus)
1272. 09-06: Dinaraea angustula (Dinaraea angustula)
1273. 09-06: Atomaria testacea (Atomaria testacea)
1274. 09-06: Brungul Kamsmælder (Anostirus castaneus)
1275. 09-06: Magdalis armigera (Magdalis armigera)
1276. 09-06: But Ovalløber (Amara communis)
1277. 09-06: Amara gebleri (Amara gebleri)
1278. 08-06: Rhagonycha lignosa (Rhagonycha lignosa)
1279. 08-06: Gulbenet Kvikløber (Paranchus albipes)
1280. 08-06: Galerucella sp. (Galerucella sp.)
1281. 08-06: Båndet Barkbuk (Tetropium fuscum)
1282. 08-06: Jættebarkbille (Dendroctonus micans)
1283. 08-06: Uanselig Jordløber (Pterostichus vernalis)
1284. 07-06: Bagous puncticollis (Bagous puncticollis)
1285. 07-06: Donacia simplex (Donacia simplex)
1286. 07-06: Actenicerus sjaelandicus (Actenicerus sjaelandicus)
1287. 07-06: Mellemstor Vandkær (Hydrochara caraboides)
1288. 06-06: Gyrinus marinus (Gyrinus marinus)
1289. 06-06: Prydskivebuk (Phymatodes alni)
1290. 06-06: Glischrochilus quadripunctatus (Glischrochilus quadripunctatus)
1291. 06-06: Dorytomus rubirostris (Dorytomus rubirostris)
1292. 06-06: Dykkervandkalv (Cybister lateralimarginalis)
1293. 06-06: Berosus luridus (Berosus luridus)
1294. 05-06: Derocrepis rufipes (Derocrepis rufipes)
1295. 05-06: Polydrusus sp. (Polydrusus sp.)
1296. 05-06: Apion aethiops (Apion aethiops)
1297. 05-06: Byrrhus sp. (Byrrhus sp.)
1298. 05-06: Alianta incana (Alianta incana)
1299. 05-06: Sortstribet Busksmælder (Athous vittatus)
1300. 05-06: Eusphalerum minutum (Eusphalerum minutum)
1301. 05-06: Leiosoma deflexum (Leiosoma deflexum)
1302. 05-06: Rhamphus oxyacanthae (Rhamphus oxyacanthae)
1303. 05-06: Stenocarus ruficornis (Stenocarus ruficornis)
1304. 05-06: Stumphornet Møggraver (Onthophagus fracticornis)
1305. 05-06: Antherophagus similis (Antherophagus similis)
1306. 05-06: Cantharis decipiens (Cantharis decipiens)
1307. 05-06: Almindelig Værftbille (Elateroides dermestoides)
1308. 05-06: Ancistronycha cyanipennis (Ancistronycha cyanipennis)
1309. 05-06: Ilyobates bennetti (Ilyobates bennetti)
1310. 05-06: Purpurstumpbille (Margarinotus purpurascens)
1311. 05-06: Stor Skovsmælder (Ampedus sanguineus)
1312. 04-06: Epitrix pubescens (Epitrix pubescens)
1313. 04-06: Rød Skivebuk (Pyrrhidium sanguineum)
1314. 04-06: Cassida sanguinolenta (Cassida sanguinolenta)
1315. 04-06: Brachypera dauci (Brachypera dauci)
1316. 04-06: Ceutorhynchus inaffectatus (Ceutorhynchus inaffectatus)
1317. 04-06: Granrodbille (Hylastes cunicularius)
1318. 04-06: Dorytomus tortrix (Dorytomus tortrix)
1319. 04-06: Granbarkbuk (Tetropium castaneum)
1320. 04-06: Kardinalbille sp. (Pyrochroa sp.)
1321. 04-06: Ochthebius minimus (Ochthebius minimus)
1322. 03-06: Longitarsus holsaticus (Longitarsus holsaticus)
1323. 03-06: Stenus nitidiusculus (Stenus nitidiusculus)
1324. 03-06: Cantharis paludosa (Cantharis paludosa)
1325. 03-06: Apion affine (Apion affine)
1326. 03-06: Galerucella grisescens (Galerucella grisescens)
1327. 03-06: Broget Gråbuk (Mesosa nebulosa)
1328. 03-06: Hygronoma dimidiata (Hygronoma dimidiata)
1329. 03-06: Mantura obtusata (Mantura obtusata)
1330. 03-06: Tofarvet Sivbuk (Donacia bicolor)
1331. 03-06: Cartodere constricta (Cartodere constricta)
1332. 03-06: Anthribus nebulosus (Anthribus nebulosus)
1333. 03-06: Dyschirius sp. (Dyschirius sp.)
1334. 03-06: Drupenatus nasturtii (Drupenatus nasturtii)
1335. 03-06: Prasocuris hannoveriana (Prasocuris hannoveriana)
1336. 03-06: Grubeløber (Blethisa multipunctata)
1337. 03-06: Zyras collaris (Zyras collaris)
1338. 02-06: Baris laticollis (Baris laticollis)
1339. 02-06: Egebladruller (Attelabus nitens)
1340. 02-06: Ampedus sp. (Ampedus sp.)
1341. 02-06: Tychius schneideri (Tychius schneideri)
1342. 02-06: Juvelsivbuk (Plateumaris discolor)
1343. 02-06: Ceutorhynchus sp. (Ceutorhynchus sp.)
1344. 02-06: Pilebladbille ubest. (Phratora sp.)
1345. 02-06: Hydroporus dorsalis (Hydroporus dorsalis)
1346. 01-06: Dorcatoma dresdensis (Dorcatoma dresdensis)
1347. 01-06: Cis micans (Cis micans)
1348. 01-06: Curculio ubest. (Curculio sp.)
1349. 01-06: Uens Vedborer (Anisandrus dispar)
1350. 01-06: Magdalis ruficornis (Magdalis ruficornis)
1351. 01-06: Ceutorhynchus asperifoliarum (Ceutorhynchus asperifoliarum)
1352. 01-06: Frugttræløvsnudebille (Phyllobius oblongus)
1353. 01-06: Aspidiphorus orbiculatus (Aspidiphorus orbiculatus)
1354. 01-06: Chrysolina sp. (Chrysolina sp.)
1355. 01-06: Bred Vandkalv (Dytiscus latissimus)
1356. 01-06: Stenus solutus (Stenus solutus)
1357. 31-05: Stor Askebarkbille (Hylesinus crenatus)
1358. 31-05: Pæreløvsnudebille (Phyllobius pyri)
1359. 31-05: Anotylus inustus (Anotylus inustus)
1360. 31-05: Atheta gagatina (Atheta gagatina)
1361. 31-05: Stenichnus collaris (Stenichnus collaris)
1362. 31-05: Gymnetron labile (Gymnetron labile)
1363. 31-05: Atheta coriaria (Atheta coriaria)
1364. 31-05: Podabrus alpinus (Podabrus alpinus)
1365. 31-05: Stor Vandkær (Hydrophilus piceus)
1366. 31-05: Fyrreborebille (Ernobius nigrinus)
1367. 31-05: Lille Korsløber (Panagaeus bipustulatus)
1368. 31-05: Malthodes marginatus (Malthodes marginatus)
1369. 31-05: Acrotona pygmaea (Acrotona pygmaea)
1370. 31-05: Aleochara sp. (Aleochara sp.)
1371. 31-05: Atheta laticollis (Atheta laticollis)
1372. 31-05: Pityophthorus pubescens (Pityophthorus pubescens)
1373. 30-05: Rødrandet Maskebille (Erotides cosnardi)
1374. 30-05: Aplocnemus nigricornis (Aplocnemus nigricornis)
1375. 30-05: Muldsmældere ubest. (Throscidae indet.)
1376. 30-05: Phyllotreta ochripes (Phyllotreta ochripes)
1377. 29-05: Askesnudebille (Stereonychus fraxini)
1378. 29-05: Curculio villosus (Curculio villosus)
1379. 29-05: Rødbrystet Glansløber (Bembidion ruficolle)
1380. 29-05: Olibrus sp. (Olibrus sp.)
1381. 29-05: Dryophilus pusillus (Dryophilus pusillus)
1382. 29-05: Ophonus sp. (Ophonus sp.)
1383. 29-05: Dasytes aeratus (Dasytes aeratus)
1384. 29-05: Calathus ambiguus (Calathus ambiguus)
1385. 28-05: Højmosekvikløber (Agonum ericeti)
1386. 28-05: Møggraver sp. (Onthophagus sp.)
1387. 28-05: Rødmundet Spidshale (Anaspis rufilabris)
1388. 28-05: Sennepsbladbille (Phaedon cochleariae)
1389. 28-05: Ternet Møgbille (Aphodius luridus)
1390. 28-05: Forskelligplettet Glansløber (Bembidion obliquum)
1391. 28-05: Månetorbist (Copris lunaris)
1392. 27-05: Ceutorhynchus sulcicollis (Ceutorhynchus sulcicollis)
1393. 27-05: Gøgesnudebille (Lasiorhynchites sericeus)
1394. 26-05: Haliplus lineolatus (Haliplus lineolatus)
1395. 26-05: Plagiodera versicolora (Plagiodera versicolora)
1396. 26-05: Synchita humeralis (Synchita humeralis)
1397. 26-05: Dryops luridus (Dryops luridus)
1398. 26-05: Lille Møgbille (Aphodius pusillus)
1399. 26-05: Lys Skivevandkalv (Graphoderus bilineatus)
1400. 26-05: Attactogenus plumbeus (Attactagenus plumbeus)
1401. 25-05: Dacne rufifrons (Dacne rufifrons)
1402. 25-05: Dadobia immersa (Dadobia immersa)
1403. 25-05: Phyllotreta tetrastigma (Phyllotreta tetrastigma)
1404. 25-05: Lys Bækbille (Elodes minuta)
1405. 25-05: Ligebred Græssmælder (Cidnopus aeruginosus)
1406. 25-05: Ceutorhynchus cochleariae (Ceutorhynchus cochleariae)
1407. 25-05: Cantharis pallida (Cantharis pallida)
1408. 25-05: Vincenzellus ruficollis (Vincenzellus ruficollis)
1409. 25-05: Oliebille sp. (Meloe sp.)
1410. 25-05: Sericus brunneus (Sericus brunneus)
1411. 25-05: Osphya bipunctata (Osphya bipunctata)
1412. 25-05: Philorinum sordidum (Philorinum sordidum)
1413. 25-05: Poophagus sisymbrii (Poophagus sisymbrii)
1414. 25-05: Taphrorychus bicolor (Taphrorychus bicolor)
1415. 24-05: Hydroporus incognitus (Hydroporus incognitus)
1416. 24-05: Hydrobius subrotundus (Hydrobius subrotundus)
1417. 23-05: Cercyon analis (Cercyon analis)
1418. 23-05: Nemozoma elongatum (Nemozoma elongatum)
1419. 23-05: Matblå Kåljordloppe (Phyllotreta nigripes)
1420. 23-05: Stor Svampeborer (Cis boleti)
1421. 23-05: Almindelig Moseløber (Acupalpus meridianus)
1422. 23-05: Lesteva longoelytrata (Lesteva longoelytrata)
1423. 23-05: Auleutes epilobii (Auleutes epilobii)
1424. 22-05: Rød Sirsmælder (Denticollis rubens)
1425. 21-05: Synchita variegata (Synchita variegata)
1426. 21-05: Melandrya barbata (Melandrya barbata)
1427. 20-05: Polydrusus tereticollis (Polydrusus tereticollis)
1428. 20-05: Scymnus frontalis (Scymnus frontalis)
1429. 20-05: Amara sp. (Amara sp.)
1430. 20-05: Cryptocephalus bipunctatus (Cryptocephalus bipunctatus)
1431. 20-05: Epuraea unicolor (Epuraea unicolor)
1432. 20-05: Hypnoidus riparius (Hypnoidus riparius)
1433. 20-05: Egeborebille (Xestobium rufovillosum)
1434. 20-05: Sepedophilus littoreus (Sepedophilus littoreus)
1435. 20-05: Nephus redtenbacheri (Nephus redtenbacheri)
1436. 20-05: Rynket Ådselbille (Thanatophilus rugosus)
1437. 20-05: Melasis buprestoides (Melasis buprestoides)
1438. 20-05: Typograf (Ips typographus)
1439. 20-05: Scaphisoma sp. (Scaphisoma sp.)
1440. 20-05: Barynotus moerens (Barynotus moerens)
1441. 20-05: Brandjordløber (Pterostichus quadrifoveolatus)
1442. 19-05: Philonthus fumarius (Philonthus fumarius)
1443. 19-05: Grankoglebille (Ernobius abietinus)
1444. 19-05: Agathidium laevigatum (Agathidium laevigatum)
1445. 19-05: Calyptomerus dubius (Calyptomerus dubius)
1446. 19-05: Hydraena palustris (Hydraena palustris)
1447. 19-05: Bleg Barkbille (Hylurgops palliatus)
1448. 19-05: Hydroporus scalesianus (Hydroporus scalesianus)
1449. 19-05: Helophorus obscurus (Helophorus obscurus)
1450. 19-05: Limnebius aluta (Limnebius aluta)
1451. 19-05: Blanksort Kåljordloppe (Phyllotreta atra)
1452. 19-05: Aphthona atrocaerulea (Aphthona atrocaerulea)
1453. 19-05: Kompostskyggebille (Alphitophagus bifasciatus)
1454. 19-05: Atheta orbata (Atheta orbata)
1455. 19-05: Philonthus quisquiliarius (Philonthus quisquiliarius)
1456. 19-05: Diaclina fagi (Diaclina fagi )
1457. 18-05: Fyrrerodbille (Hylastes brunneus)
1458. 18-05: Agabus undulatus (Agabus undulatus)
1459. 18-05: Stor Grøn Glansløber (Bembidion stephensii)
1460. 18-05: Plegaderus vulneratus (Plegaderus vulneratus)
1461. 18-05: Dansk Ovalløber (Amara lunicollis)
1462. 18-05: Hylastes ater (Hylastes ater)
1463. 18-05: Liden Jordløber (Pterostichus minor)
1464. 18-05: Paederus littoralis (Paederus littoralis)
1465. 18-05: Fyrresmælder (Paraphotistus impressus)
1466. 18-05: Cimberis attelaboides (Cimberis attelaboides)
1467. 18-05: Apion confluens (Apion confluens)
1468. 18-05: Atheta vestita (Atheta vestita)
1469. 18-05: Overdrevsløber (Carabus cancellatus)
1470. 18-05: Orthotomicus suturalis (Orthotomicus suturalis)
1471. 18-05: Polydrusus undatus (Polydrusus undatus)
1472. 18-05: Rhizophagus depressus (Rhizophagus depressus)
1473. 18-05: Corticeus fasciatus (Corticeus fasciatus)
1474. 18-05: Variabel Ovalløber (Amara spreta)
1475. 17-05: Apion melancholicum (Apion melancholicum)
1476. 15-05: Sulcacis nitidus (Sulcacis nitidus)
1477. 15-05: Enplettet Landkær (Cercyon unipunctatus)
1478. 15-05: Psylliodes dulcamarae (Psylliodes dulcamarae)
1479. 15-05: Anthrenus fuscus (Anthrenus fuscus)
1480. 15-05: Meligethes morosus (Meligethes morosus)
1481. 14-05: Korthalset Oliebille (Meloe brevicollis)
1482. 14-05: Sortspidset Skovsmælder (Ampedus praeustus)
1483. 14-05: Orchestes calceatus (Orchestes calceatus)
1484. 14-05: Helophorus grandis (Helophorus grandis)
1485. 14-05: Ernobius abietis (Ernobius abietis)
1486. 14-05: Agabus uliginosus (Agabus uliginosus)
1487. 14-05: Graptodytes granularis (Graptodytes granularis)
1488. 14-05: Stor Guldløber (Carabus auratus)
1489. 14-05: Tachinus signatus (Tachinus signatus)
1490. 14-05: Ceutorhynchus constrictus (Ceutorhynchus constrictus)
1491. 14-05: Agabus unguicularis (Agabus unguicularis)
1492. 14-05: Graptodytes bilineatus (Graptodytes bilineatus)
1493. 14-05: Helophorus redtenbacheri (Helophorus redtenbacheri)
1494. 14-05: Sibinia sodalis (Sibinia sodalis)
1495. 14-05: Helophorus strigifrons (Helophorus strigifrons)
1496. 13-05: Polydrusus impressifrons (Polydrusus impressifrons)
1497. 13-05: Gulstribet Åvandkalv (Platambus maculatus)
1498. 12-05: Cerylon fagi (Cerylon fagi)
1499. 12-05: Stor Møggraver (Onthophagus vacca)
1500. 12-05: Pukkellandkær (Cercyon ustulatus)
1501. 12-05: Lesteva sicula (Lesteva sicula)
1502. 12-05: Haliplus furcatus (Haliplus furcatus)
1503. 12-05: Ocyusa maura (Ocyusa maura)
1504. 12-05: Hydroporus elongatulus (Hydroporus elongatulus)
1505. 12-05: Olophrum fuscum (Olophrum fuscum)
1506. 12-05: Carpelimus elongatulus (Carpelimus elongatulus)
1507. 12-05: Lille Sankthansorm (Phosphaenus hemipterus)
1508. 11-05: Hydrochus brevis (Hydrochus brevis)
1509. 11-05: Stenus humilis (Stenus humilis)
1510. 11-05: Brachygluta fossulata (Brachygluta fossulata)
1511. 11-05: Bagous lutulentus (Bagous lutulentus)
1512. 11-05: Hydraena britteni (Hydraena britteni)
1513. 11-05: Apion urticarium (Apion urticarium)
1514. 11-05: Ceutorhynchus alliariae (Ceutorhynchus alliariae)
1515. 11-05: Mycetoporus bimaculatus (Mycetoporus bimaculatus)
1516. 10-05: Hylastes opacus (Hylastes opacus)
1517. 09-05: Helophorus nanus (Helophorus nanus)
1518. 08-05: Ceutorhynchus pectoralis (Ceutorhynchus pectoralis)
1519. 08-05: Stenus picipennis (Stenus picipennis)
1520. 08-05: Odeles marginata (Odeles marginata)
1521. 08-05: Stenus nitens (Stenus nitens)
1522. 08-05: Ceutorhynchus pervicax (Ceutorhynchus pervicax)
1523. 08-05: Ceutorhynchus turbatus (Ceutorhynchus turbatus)
1524. 08-05: Meligethes symphyti (Meligethes symphyti)
1525. 08-05: Paramecosoma melanocephalum (Paramecosoma melanocephalum)
1526. 08-05: Stenus bifoveolatus (Stenus bifoveolatus)
1527. 08-05: Omalium riparium (Omalium riparium)
1528. 08-05: Medon apicalis (Medon apicalis)
1529. 08-05: Meligethes pedicularius (Meligethes pedicularius)
1530. 08-05: Psylliodes laticollis (Psylliodes laticollis)
1531. 08-05: Epuraea distincta (Epuraea distincta)
1532. 07-05: Pella limbata (Pella limbata)
1533. 07-05: Tachyporus chrysomelinus/dispar (Tachyporus chrysomelinus/dispar)
1534. 07-05: Spercheus emarginatus (Spercheus emarginatus)
1535. 06-05: Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
1536. 06-05: Stenus lustrator (Stenus lustrator)
1537. 06-05: Stenus circularis (Stenus circularis)
1538. 05-05: Holobus flavicornis (Holobus flavicornis)
1539. 05-05: Ceutorhynchus cakilis (Ceutorhynchus cakilis)
1540. 05-05: Stilbus testaceus (Stilbus testaceus)
1541. 05-05: Phyllotreta dilatata (Phyllotreta dilatata)
1542. 04-05: Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
1543. 04-05: Bembidion lunulatum (Bembidion lunulatum)
1544. 04-05: Grønlig Ovalløber (Amara lucida)
1545. 03-05: Trixagus dermestoides (Trixagus dermestoides)
1546. 03-05: Haliplus variegatus (Haliplus variegatus)
1547. 03-05: Brillevandkalv (Dytiscus circumcinctus)
1548. 03-05: Dryops anglicanus (Dryops anglicanus)
1549. 02-05: Druehyldbille (Heterhelus scutellaris)
1550. 01-05: Grøn Fløjlsløber (Chlaenius nigricornis)
1551. 01-05: Xyleborus bodoanus (Xyleborus bodoanus)
1552. 01-05: Platydracus fulvipes (Platydracus fulvipes)
1553. 01-05: Litargus connexus (Litargus connexus)
1554. 30-04: Aloconota gregaria (Aloconota gregaria)
1555. 30-04: Anthonomus humeralis (Anthonomus humeralis)
1556. 30-04: Lathrobium rufipenne (Lathrobium rufipenne)
1557. 30-04: Anisotoma humeralis (Anisotoma humeralis)
1558. 30-04: Meligethes difficilis (Meligethes difficilis)
1559. 30-04: Lille Ødebille (Cytilus sericeus)
1560. 30-04: Acylophorus wagenschieberi (Acylophorus wagenschieberi)
1561. 30-04: Strandtunnelløber (Dyschirius thoracicus)
1562. 30-04: Epuraea aestiva (Epuraea aestiva)
1563. 30-04: Proteinus laevigatus (Proteinus laevigatus)
1564. 29-04: Epuraea sp. (Epuraea sp.)
1565. 28-04: Langstrakt Kvikløber (Agonum thoreyi)
1566. 28-04: Dødningeur (Hadrobregmus pertinax)
1567. 28-04: Bagous frit (Bagous frit)
1568. 28-04: Myllaena dubia (Myllaena dubia)
1569. 27-04: Sortbenet Øjenløber (Elaphrus uliginosus)
1570. 27-04: Cyphon pubescens (Cyphon pubescens)
1571. 27-04: Almindelig vandkær sp. (Hydrobius sp.)
1572. 27-04: Harpalus signaticornis (Harpalus signaticornis)
1573. 27-04: Paederus fuscipes (Paederus fuscipes)
1574. 26-04: Sitona cylindricollis (Sitona cylindricollis)
1575. 26-04: Ertsfarvet Hjertesmælder (Cardiophorus asellus)
1576. 25-04: Epuraea marseuli (Epuraea marseuli)
1577. 25-04: Dienerella vincenti (Dienerella vincenti)
1578. 25-04: Bolitobius cingulatus (Bolitobius cingulatus)
1579. 25-04: Kalkograf (Pityogenes chalcographus)
1580. 25-04: Haliplus sibiricus (Haliplus sibiricus)
1581. 24-04: Ilybius erichsoni (Ilybius erichsoni)
1582. 24-04: Bryaxis bulbifer (Bryaxis bulbifer)
1583. 24-04: Euconnus hirticollis (Euconnus hirticollis)
1584. 24-04: Ilybius chalconatus (Ilybius chalconatus)
1585. 24-04: Toplettet Barksmalbille (Rhizophagus bipustulatus)
1586. 24-04: Ceutorhynchus atomus (Ceutorhynchus atomus)
1587. 24-04: Helophorus flavipes (Helophorus flavipes)
1588. 23-04: Anthonomus bituberculatus (Anthonomus bituberculatus)
1589. 23-04: Longitarsus dorsalis (Longitarsus dorsalis)
1590. 23-04: Autograf (Dryocoetes autographus)
1591. 23-04: Ipidia binotata (Ipidia binotata)
1592. 23-04: Deubelia picina (Ocyusa picina)
1593. 22-04: Oxypoda elongatula (Oxypoda elongatula)
1594. 22-04: Rugilus orbiculatus (Rugilus orbiculatus)
1595. 22-04: Gauropterus fulgidus (Gauropterus fulgidus)
1596. 22-04: Sphaeridium marginatum (Sphaeridium marginatum)
1597. 22-04: Strømklobille (Elmis aenea)
1598. 22-04: Psylliodes napi (Psylliodes napi)
1599. 22-04: Oulema duftschmidi (Oulema duftschmidi)
1600. 22-04: Mycetaea subterranea (Mycetaea subterranea)
1601. 22-04: Gyrohypnus fracticornis (Gyrohypnus fracticornis)
1602. 22-04: Micropeplus fulvus (Micropeplus fulvus)
1603. 22-04: Grankvistbarkbille (Cryphalus asperatus)
1604. 22-04: Philonthus Parcus (Bisnius parcus)
1605. 22-04: Philonthus tenuicornis (Philonthus tenuicornis)
1606. 22-04: Dienerella filiformis (Dienerella filiformis)
1607. 22-04: Gabronthus thermarum (Gabronthus thermarum)
1608. 22-04: Tachinus subterraneus (Tachinus subterraneus)
1609. 22-04: Fuldstribet Stumpbille (Atholus duodecimstriatus)
1610. 22-04: Philonthus spinipes (Philonthus spinipes)
1611. 22-04: Euaesthetus laeviusculus (Euaesthetus laeviusculus)
1612. 22-04: Quedius Assimilis (Quedius fulgidus)
1613. 22-04: Trichophya pilicornis (Trichophya pilicornis)
1614. 22-04: Longitarsus anchusae (Longitarsus anchusae)
1615. 22-04: Fyrrebarkløber (Dromius angustus)
1616. 22-04: Kompostmøgbille (Oxyomus sylvestris)
1617. 21-04: Kystglansløber (Bembidion normannum)
1618. 21-04: Brunlig Moseløber (Acupalpus dubius)
1619. 21-04: Tandbuk sp. (Rhagium sp)
1620. 21-04: Ischnosoma splendidum (Ischnosoma splendidum)
1621. 20-04: Hydraena nigrita (Hydraena nigrita)
1622. 20-04: Heterothops binotatus (Heterothops binotatus)
1623. 20-04: Platystethus cornutus (Platystethus cornutus)
1624. 20-04: Dermestes laniarius (Dermestes laniarius)
1625. 20-04: Myllaena intermedia (Myllaena intermedia)
1626. 20-04: Lille Grøn Glansløber (Bembidion deletum)
1627. 20-04: Bradycellus sp. (Bradycellus sp.)
1628. 20-04: Pediacus dermestoides (Pediacus dermestoides)
1629. 20-04: Philonthus rubripennis (Philonthus rubripennis)
1630. 20-04: Rødhalset Moseløber (Acupalpus flavicollis)
1631. 20-04: Lys Damløber (Stenolophus skrimshiranus)
1632. 20-04: Stenus canaliculatus (Stenus canaliculatus)
1633. 20-04: Hydraena gracilis (Hydraena gracilis)
1634. 20-04: Quedius fuliginosus (Quedius fuliginosus)
1635. 20-04: Xantholinus longiventris (Xantholinus longiventris)
1636. 20-04: Philonthus atratus (Philonthus atratus)
1637. 20-04: Tachinus rufipes (Tachinus rufipes)
1638. 19-04: Sort Moseløber (Acupalpus exiguus)
1639. 19-04: Engspejlløber (Notiophilus palustris)
1640. 19-04: Gyrohypnus angustatus (Gyrohypnus angustatus)
1641. 19-04: Bronzemarskløber (Pogonus chalceus)
1642. 19-04: Catops morio (Catops morio)
1643. 19-04: Tychus niger (Tychus niger)
1644. 19-04: Bledius tricornis (Bledius tricornis)
1645. 19-04: Sunius bicolor (Sunius bicolor)
1646. 19-04: Gulvinget Marskløber (Pogonus luridipennis)
1647. 19-04: Kompostovalløber (Amara anthobia)
1648. 19-04: Hvælvet Stumpbille (Margarinotus carbonarius)
1649. 19-04: Sepedophilus marshami (Sepedophilus marshami)
1650. 18-04: Ptinus rufipes (Ptinus rufipes)
1651. 18-04: Amischa analis (Amischa analis)
1652. 17-04: Paromalus parallelepipedus (Paromalus parallelepipedus)
1653. 17-04: Stribet Vedborer (Trypodendron lineatum)
1654. 17-04: Phloeopora corticalis (Phloeopora corticalis)
1655. 17-04: Flad Ovalløber (Amara eurynota)
1656. 17-04: Crypturgus subcribrosus (Crypturgus subcribrosus)
1657. 17-04: Placusa depressa (Placusa depressa)
1658. 16-04: Anthocomus equestris (Anthocomus equestris)
1659. 16-04: Plettet Askebarkbille (Hylensis wachtli)
1660. 16-04: Tetratoma fungorum (Tetratoma fungorum)
1661. 15-04: Ilybius wasastjernae (Ilybius wasastjernae)
1662. 15-04: Rødløber (Odacantha melanura)
1663. 15-04: Rhizophagus picipes (Rhizophagus picipes)
1664. 15-04: Phloeonomus pusillus (Phloeonomus pusillus)
1665. 15-04: Dryocoetes villosus (Dryocoetes villosus)
1666. 15-04: Latridius consimilis (Latridius consimilis)
1667. 15-04: Mørk Skovsmælder (Ampedus nigerrimus)
1668. 15-04: Stenichnus scutellaris (Stenichnus scutellaris)
1669. 15-04: Euplectus brunneus (Euplectus brunneus)
1670. 15-04: Atheta sodalis (Atheta sodalis)
1671. 15-04: Laccobius sp. (Laccobius sp.)
1672. 15-04: Plegaderus dissectus (Plegaderus dissectus)
1673. 15-04: Euplectus nanus (Euplectus nanus)
1674. 15-04: Batrisodes venustus (Batrisodes venustus)
1675. 15-04: Ege-Skovsmælder (Ampedus hjorti)
1676. 15-04: Euplectus karstenii (Euplectus karstenii)
1677. 15-04: Phloeopora testacea (Phloeopora testacea)
1678. 15-04: Plectophloeus nitidus (Plectophloeus nitidus)
1679. 15-04: Talgvedbille (Prostomis mandibularis)
1680. 14-04: Stor Barkstumpbille (Platysoma compressum)
1681. 14-04: Cerylon ferrugineum (Cerylon ferrugineum)
1682. 14-04: Hydroporus pubescens (Hydroporus pubescens)
1683. 14-04: Dryops auriculatus (Dryops auriculatus)
1684. 14-04: Ischnopoda leucopus (Ischnopoda leucopus)
1685. 14-04: Laccornis oblongus (Laccornis oblongus)
1686. 14-04: Telmatophilus caricis (Telmatophilus caricis)
1687. 14-04: Brun Kuglestumpbille (Abraeus perpusillus)
1688. 14-04: Megatoma undata (Megatoma undata)
1689. 14-04: Dinarda hagensii (Dinarda hagensii)
1690. 14-04: Atrecus affinis (Atrecus affinis)
1691. 14-04: Hydroporus glabriusculus (Hydroporus glabriusculus)
1692. 14-04: Sort Hørjordloppe (Longitarsus parvulus)
1693. 14-04: Atheta amicula (Atheta amicula)
1694. 10-04: Haliplus fulvicollis (Haliplus fulvicollis)
1695. 10-04: Limnebius crinifer (Limnebius crinifer)
1696. 10-04: Bidessus grossepunctatus (Bidessus grossepunctatus)
1697. 10-04: Smal Damvandkalv (Agabus striolatus)
1698. 10-04: Laccobius sinuatus (Laccobius sinuatus)
1699. 09-04: Rissnudebille (Sitophilus oryzae)
1700. 09-04: Hydroporus obscurus (Hydroporus obscurus)
1701. 09-04: Euconnus rutilipennis (Euconnus rutilipennis)
1702. 08-04: Stenus palustris (Stenus palustris)
1703. 08-04: Atheta picipes (Atheta picipes)
1704. 07-04: Acrotrichis sp. (Acrotrichis sp.)
1705. 07-04: Agabus guttatus (Agabus guttatus)
1706. 07-04: Gronops inaequalis (Gronops inaequalis)
1707. 07-04: Monotoma quadricollis (Monotoma quadricollis)
1708. 07-04: Lathrobium elongatum (Lathrobium elongatum)
1709. 07-04: Corticarina truncatella (Corticarina truncatella)
1710. 07-04: Astenus procerus (Astenus procerus)
1711. 07-04: Gabrius sp. (Gabrius sp.)
1712. 07-04: Agabus paludosus (Agabus paludosus)
1713. 07-04: Coprophilus striatulus (Coprophilus striatulus)
1714. 07-04: Hydroporus discretus (Hydroporus discretus)
1715. 07-04: Hydroporus obsoletus (Hydroporus obsoletus)
1716. 07-04: Agabus didymus (Agabus didymus)
1717. 06-04: Habrocerus capillaricornis (Habrocerus capillaricornis)
1718. 06-04: Thiasophila angulata (Thiasophila angulata)
1719. 06-04: Hylastes sp. (Hylastes sp.)
1720. 06-04: Barksmalbille ubest. (Rhizophagus sp.)
1721. 06-04: Spavius glaber (Spavius glaber)
1722. 06-04: Peltis ferruginea (Peltis ferruginea)
1723. 06-04: Dinarda maerkelii (Dinarda maerkelii)
1724. 06-04: Strophosoma faber (Strophosoma faber)
1725. 06-04: Notothecta flavipes (Notothecta flavipes)
1726. 06-04: Gyrohypnus atratus (Gyrohypnus atratus)
1727. 06-04: Pella humeralis (Pella humeralis)
1728. 06-04: Tyrus mucronatus (Tyrus mucronatus)
1729. 06-04: Brysselsk Glansløber (Bembidion bruxellense)
1730. 05-04: Cryptophilus integer (Cryptophilus integer)
1731. 04-04: Erichsonius cinerascens (Erichsonius cinerascens)
1732. 04-04: Gyrinus minutus (Gyrinus minutus)
1733. 03-04: Hydroporus fuscipennis (Hydroporus fuscipennis)
1734. 03-04: Olophrum piceum (Olophrum piceum)
1735. 02-04: Kærjordløber (Pterostichus nigrita)
1736. 02-04: Neomida haemorrhoidalis (Neomida haemorrhoidalis)
1737. 02-04: Apion atratulum (Apion atratulum)
1738. 01-04: Quedius fumatus (Quedius fumatus)
1739. 01-04: Lycoperdina bovistae (Lycoperdina bovistae)
1740. 01-04: Oxypoda acuminata (Oxypoda acuminata)
1741. 01-04: Strophosoma sus (Strophosoma sus)
1742. 01-04: Æblesnudebille (Anthonomus pomorum)
1743. 01-04: Gabrius trossulus (Gabrius trossulus)
1744. 01-04: Oxypoda funebris (Oxypoda funebris)
1745. 01-04: Sandkobberløber (Asaphidion flavipes)
1746. 31-03: Stor Sumpvandkær (Limnebius truncatellus)
1747. 31-03: Atomaria munda (Atomaria munda)
1748. 31-03: Staphylininae ubest. (Staphylininae indet.)
1749. 30-03: Stenichnus bicolor (Stenichnus bicolor)
1750. 30-03: Euplectus piceus (Euplectus piceus)
1751. 30-03: Remus sericeus (Remus sericeus)
1752. 30-03: Gyrinus caspius (Gyrinus caspius)
1753. 30-03: Gyrinus aeratus (Gyrinus aeratus)
1754. 30-03: Cytilus auricomus (Cytilus auricomus)
1755. 30-03: Cis glabratus (Cis glabratus)
1756. 30-03: Cordicomus instabilis (Cordicollis instabilis)
1757. 30-03: Quedius xanthopus (Quedius xanthopus)
1758. 30-03: Brychius elevatus (Brychius elevatus)
1759. 30-03: Pteryngium crenatum (Pteryngium crenatum)
1760. 30-03: Lathrobium fovulum (Lathrobium fovulum)
1761. 30-03: Cis comptus (Cis comptus)
1762. 30-03: Cis submicans (Cis submicans)
1763. 30-03: Sulcacis fronticornis (Sulcacis fronticornis)
1764. 27-03: Donacia obscura (Donacia obscura)
1765. 27-03: Lathrobium Terminatum (Tetartopeus terminatus)
1766. 26-03: Ahasverus advena (Ahasverus advena)
1767. 26-03: Tasgius globulifer (Tasgius globulifer)
1768. 24-03: Lille Uldtorbist (Trox scaber)
1769. 24-03: Cyphon hilaris (Cyphon hilaris)
1770. 24-03: Dværgglansløber (Bembidion minimum)
1771. 24-03: Nellikegnaver (Hypera arator)
1772. 24-03: Philonthus carbonarius (Philonthus carbonarius)
1773. 23-03: Philonthus discoideus (Philonthus discoideus)
1774. 23-03: Tveplettet Stumpbille (Atholus bimaculatus)
1775. 23-03: Stenus argus (Stenus argus)
1776. 23-03: Coprothassa melanaria (Atheta melanaria)
1777. 23-03: Mannerheims Glansløber (Bembidion mannerheimii)
1778. 23-03: Sort Skovsmælder (Ampedus nigrinus)
1779. 23-03: Fladtrykket Ægstumpbille (Acritus nigricornis)
1780. 23-03: Gabrius Velox (Gabrius austriacus)
1781. 23-03: Othius punctulatus (Othius punctulatus)
1782. 23-03: Carpophilus marginellus (Carpophilus marginellus)
1783. 23-03: Philonthus rectangulus (Philonthus rectangulus)
1784. 23-03: Liden Skovsmælder (Ampedus erythrogonus)
1785. 23-03: Oxytelus sculptus (Oxytelus sculptus)
1786. 23-03: Kompostløber (Perigona nigriceps)
1787. 22-03: Scymnus sp. (Scymnus sp.)
1788. 22-03: Agabinae, ubest. (Agabinae, indet.)
1789. 22-03: Rhyncolus ater (Rhyncolus ater)
1790. 21-03: Encephalus complicans (Encephalus complicans)
1791. 21-03: Stenus fornicatus (Stenus fornicatus)
1792. 19-03: Reichenbachia juncorum (Reichenbachia juncorum)
1793. 18-03: Rybaxis sp. (Rybaxis sp.)
1794. 17-03: Mniophila muscorum (Mniophila muscorum)
1795. 17-03: Hydroporus dorsalis / Hydroporus figuratus, ubest. (Hydroporus dorsalis / Hydroporus figuratus, indet.)
1796. 16-03: Cis fagi (Cis fagi)
1797. 16-03: Omonadus sp. (Omonadus sp.)
1798. 16-03: Cis jacquemartii (Cis jacquemartii)
1799. 16-03: Stenus providus (Stenus providus)
1800. 16-03: Lathrobium fulvipenne (Lathrobium fulvipenne)
1801. 16-03: Stenus umbratilis (Stenus umbratilis)
1802. 10-03: Graptodytes pictus (Graptodytes pictus)
1803. 10-03: Proteinus brachypterus (Proteinus brachypterus)
1804. 09-03: Micrambe bimaculata (Micrambe bimaculata)
1805. 09-03: Stenus pusillus (Stenus pusillus)
1806. 09-03: Bøge-Skovsmælder (Ampedus rufipennis)
1807. 09-03: Palorus depressus (Palorus depressus)
1808. 09-03: Ropalodontus perforatus (Ropalodontus perforatus)
1809. 09-03: Stenichnus godarti (Stenichnus godarti)
1810. 09-03: Sepedophilus pedicularius (Sepedophilus pedicularius)
1811. 09-03: Gul Skovsmælder (Ampedus nigroflavus)
1812. 09-03: Phyllodrepoidea crenata (Phyllodrepoidea crenata)
1813. 09-03: Clambus punctulum (Clambus punctulum)
1814. 08-03: Omalium sp. (Omalium sp.)
1815. 07-03: Nargus anisotomoides (Nargus anisotomoides)
1816. 03-03: Euryusa castanoptera (Euryusa castanoptera)
1817. 03-03: Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
1818. 03-03: Rhizophagus nitidulus (Rhizophagus nitidulus)
1819. 03-03: Anomognathus cuspidatus (Anomognathus cuspidatus)
1820. 03-03: Enicmus rugosus (Enicmus rugosus)
1821. 03-03: Clitostethus arcuatus (Clitostethus arcuatus)
1822. 02-03: Ellebarkbille (Dryocoetes alni)
1823. 02-03: Grålig Markløber (Harpalus griseus)
1824. 02-03: Oxypoda opaca (Oxypoda opaca)
1825. 02-03: Ocalea picata (Ocalea picata)
1826. 01-03: Cossonus linearis (Cossonus linearis)
1827. 27-02: Stor Klobille (Limnius volckmari)
1828. 26-02: Nargus sp. (Nargus sp.)
1829. 25-02: Catops ubest. (Catops indet.)
1830. 25-02: Gabrius Coxalus (Gabrius breviventer)
1831. 25-02: Tachyporus chrysomelinus (Tachyporus chrysomelinus)
1832. 24-02: Carpelimus sp. (Carpelimus sp.)
1833. 24-02: Catops coracinus (Catops coracinus)
1834. 24-02: Oxypoda procerula (Oxypoda procerula)
1835. 24-02: Hvidbåndet Gråbuk (Pogonocherus hispidulus)
1836. 24-02: Grønvinget Græsløber (Lebia chlorocephala)
1837. 23-02: Halobrecta flavipes (Halobrecta flavipes)
1838. 23-02: Cercyon depressus (Cercyon depressus)
1839. 23-02: Agathidium sp. (Agathidium sp.)
1840. 22-02: Aphthona sp. (Aphthona sp.)
1841. 22-02: Sepedophilus immaculatus (Sepedophilus immaculatus)
1842. 21-02: Almindelig Kvikløber (Agonum emarginatum)
1843. 20-02: Kuglestrømvandkalv (Nectoporus sanmarkii)
1844. 20-02: Helophorus aquaticus (Helophorus aquaticus)
1845. 18-02: Stor Cylinderbille (Colydium elongatum)
1846. 17-02: Trixagus leseigneuri (Trixagus leseigneuri)
1847. 16-02: Euophryum confine (Euophryum confine)
1848. 16-02: Gulspraglet Glansløber (Bembidion fumigatum)
1849. 16-02: Hypera plantaginis (Hypera plantaginis)
1850. 16-02: Scymnus limbatus (Scymnus limbatus)
1851. 16-02: Quedius puncticollis (Quedius puncticollis)
1852. 16-02: Quedius maurorufus (Quedius maurorufus)
1853. 15-02: Quedius lateralis (Quedius lateralis)
1854. 15-02: Anotylus sp. (Anotylus sp.)
1855. 15-02: Birkebarkbille (Scolytus ratzeburgi)
1856. 14-02: Monotoma longicollis (Monotoma longicollis)
1857. 14-02: Atheta trinotata (Atheta trinotata)
1858. 14-02: Anotylus sculpturatus (Anotylus sculpturatus)
1859. 14-02: Tachinus corticinus (Tachinus corticinus)
1860. 14-02: Ootypus globosus (Ootypus globosus)
1861. 14-02: Nehemitropia lividipennis (Nehemitropia lividipennis)
1862. 12-02: Sumpløber sp. (Badister sp.)
1863. 11-02: Liogluta microptera (Liogluta microptera)
1864. 09-02: Amischa bifoveolata (Amischa bifoveolata)
1865. 09-02: Skovmosekvikløber (Platynus krynickii)
1866. 06-02: Bolitochara sp. (Bolitochara sp.)
1867. 06-02: Cypha sp. (Cypha sp.)
1868. 03-02: Atheta triangulum (Atheta triangulum)
1869. 03-02: Pachnida nigella (Pachnida nigella)
1870. 03-02: Catops fuliginosus (Catops fuliginosus)
1871. 03-02: Sort Sumpløber (Badister dilatatus)
1872. 02-02: Stenus pallipes (Stenus pallipes)
1873. 28-01: Atomaria barani (Atomaria barani)
1874. 28-01: Lobrathium multipunctum (Lobrathium multipunctum)
1875. 28-01: Almindelig Tyv (Ptinus fur)
1876. 26-01: Lithocharis nigriceps (Lithocharis nigriceps)
1877. 26-01: Scydmaenus tarsatus (Scydmaenus tarsatus)
1878. 26-01: Leptacinus pusillus (Leptacinus pusillus)
1879. 26-01: Euplectus signatus (Euplectus signatus)
1880. 26-01: Gyrohypnus Liebei (Gyrohypnus punctulatus)
1881. 25-01: Stephostethus angusticollis (Stephostethus angusticollis)
1882. 22-01: Bembidion properans (Bembidion properans)
1883. 20-01: Magdalis phlegmatica (Magdalis phlegmatica)
1884. 19-01: Ilybius sp. (Ilybius sp.)
1885. 18-01: Monotoma conicicollis (Monotoma conicicollis)
1886. 14-01: Cryptophilus obliteratus (Cryptophilus obliteratus)
1887. 05-01: Enochrus halophilus (Enochrus halophilus)
1888. 05-01: Carpelimus foveolatus (Carpelimus foveolatus)
1889. 05-01: Kyklioacalles navieresi (Kyklioacalles navieresi)
1890. 05-01: Phyllotreta exclamationis (Phyllotreta exclamationis)
1891. 05-01: Salttunnelløber (Dyschirius salinus)
1892. 05-01: Aleochara brevipennis (Aleochara brevipennis)
1893. 05-01: Gulrandet Guldbille (Chrysolina analis)
1894. 05-01: Langhovedet Sivløber (Paradromius longiceps)
1895. 05-01: Trachodes hispidus (Trachodes hispidus)
1896. 05-01: Dilacra Vilis (Atheta vilis)
1897. 05-01: Thamiocolus viduatus (Thamiocolus viduatus)
1898. 05-01: But Glansløber (Bembidion obtusum)
1899. 05-01: Gnypeta carbonaria (Gnypeta carbonaria)
1900. 05-01: Macroplea mutica (Macroplea mutica)
1901. 05-01: Coelositona cinerascens (Coelositona cinerascens)
1902. 05-01: Cypha laeviuscula (Cypha laeviuscula)
1903. 05-01: Stenus nigritulus (Stenus nigritulus)
1904. 05-01: Euaesthetus bipunctatus (Euaesthetus bipunctatus)
1905. 05-01: Galeruca melanocephala (Galeruca melanocephala)
1906. 04-01: Myrmechixenus subterraneus (Myrmechixenus subterraneus)
1907. 04-01: Monotoma angusticollis (Monotoma angusticollis)
1908. 03-01: Dværg-Punktumbille (Baranowskiella ehnstromi)
1909. 03-01: Brunlig Jordstumpbille (Dendrophilus pygmaeus)
1910. 02-01: Quedius nitipennis (Quedius nitipennis)
1911. 02-01: Philonthus salinus (Philonthus salinus)
1912. 02-01: Quedius picipes (Quedius picipes)
1913. 02-01: Phytosus spinifer (Phytosus spinifer)
1914. 02-01: Myrmecopora lohmanderi (Myrmecopora sulcata)
1915. 02-01: Apteropeda globosa (Apteropeda globosa)
1916. 02-01: Diglotta mersa (Diglotta mersa)
1917. 02-01: Dacrila fallax (Dacrila fallax)
1918. 02-01: Gabrius appendiculatus (Gabrius appendiculatus)
1919. 02-01: Platystethus alutaceus (Platystethus alutaceus)
1920. 02-01: Bryaxis puncticollis (Bryaxis puncticollis)
1921. 02-01: Deinopsis erosa (Deinopsis erosa)
1922. 02-01: Rybaxis laminata (Rybaxis laminata)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator