Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
29. januar 2020
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Biller i 2020 (Se sidste i 2020)

1. 01-01: Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
2. 01-01: Glischrochilus hortensis (Glischrochilus hortensis)
3. 01-01: Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
4. 01-01: Sepedophilus littoreus (Sepedophilus littoreus)
5. 01-01: Skovjordløber (Pterostichus niger)
6. 01-01: Cryptophilus integer (Cryptophilus integer)
7. 01-01: Kornet Løber (Carabus granulatus)
8. 01-01: Lille Sandpiler (Anthicus flavipes)
9. 01-01: Monotoma picipes (Monotoma picipes)
10. 01-01: Omalium rivulare (Omalium rivulare)
11. 01-01: Oxypoda opaca (Oxypoda opaca)
12. 01-01: Skovkvikløber (Platynus assimilis)
13. 01-01: Stor Barkstumpbille (Platysoma compressum)
14. 01-01: Tachinus subterraneus (Tachinus subterraneus)
15. 01-01: Apion simile (Apion simile)
16. 01-01: Guldpletløber (Carabus hortensis)
17. 01-01: Kompostskyggebille (Alphitophagus bifasciatus)
18. 01-01: Stenus pusillus (Stenus pusillus)
19. 01-01: Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
20. 01-01: Leptacinus pusillus (Leptacinus pusillus)
21. 01-01: Punktstribet Dværgstumpbille (Carcinops pumilio)
22. 01-01: Scydmaenus tarsatus (Scydmaenus tarsatus)
23. 01-01: Vintermøgbille (Aphodius conspurcatus)
24. 01-01: Fireplettet Barkløber (Dromius quadrimaculatus)
25. 01-01: Mannerheims Glansløber (Bembidion mannerheimii)
26. 01-01: Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
27. 01-01: Ahasverus advena (Ahasverus advena)
28. 01-01: Leptacinus intermedius (Leptacinus intermedius)
29. 01-01: Læderløber (Carabus coriaceus)
30. 01-01: Oligota parva (Oligota parva)
31. 01-01: Rugilus orbiculatus (Rugilus orbiculatus)
32. 01-01: Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
33. 01-01: Stenus nitens (Stenus nitens)
34. 01-01: Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
35. 01-01: Oxypoda haemorrhoa (Oxypoda haemorrhoa)
36. 01-01: Bronzejordløber (Pterostichus oblongopunctatus)
37. 01-01: Båndet Tandbuk (Rhagium bifasciatum)
38. 01-01: Jysk Løber (Carabus problematicus)
39. 01-01: Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
40. 01-01: Tachinus marginellus (Tachinus marginellus)
41. 01-01: Catops morio (Catops morio)
42. 01-01: Philonthus Sordidus (Bisnius sordidus)
43. 01-01: Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
44. 01-01: Spraglet Kvikløber (Anchomenus dorsalis)
45. 01-01: Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
46. 01-01: Quedius cruentus (Quedius cruentus)
47. 01-01: Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
48. 01-01: Toplettet Glansløber (Bembidion biguttatum)
49. 01-01: Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
50. 01-01: Sort Stumpløber (Syntomus truncatellus)
51. 01-01: Stenus brunnipes (Stenus brunnipes)
52. 01-01: Rugilus erichsoni (Rugilus erichsoni)
53. 01-01: Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
54. 01-01: Sericoderus lateralis (Sericoderus lateralis)
55. 01-01: Vingeløs Mariehøne (Cynegetis impunctata)
56. 02-01: Myrerøver (Drusilla canaliculata)
57. 02-01: Tanysphyrus lemnae (Tanysphyrus lemnae)
58. 02-01: Otiorhynchus crataegi (Otiorhynchus crataegi)
59. 02-01: Lille Firplettet Glansløber (Bembidion quadrimaculatum)
60. 02-01: Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
61. 02-01: Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
62. 02-01: Stenus flavipes (Stenus flavipes)
63. 02-01: Stenus juno (Stenus juno)
64. 02-01: Laccophilus minutus (Laccophilus minutus)
65. 02-01: Apion fulvipes (Apion fulvipes)
66. 02-01: Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
67. 02-01: Apion frumentarium (Apion frumentarium)
68. 02-01: Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
69. 02-01: Stenus impressus (Stenus impressus)
70. 03-01: Stenus similis (Stenus similis)
71. 03-01: Otiorhynchus rugosostriatus (Otiorhynchus rugosostriatus)
72. 03-01: Anthonomus pedicularius (Anthonomus pedicularius)
73. 03-01: Lysplettet Barkløber (Calodromius spilotus)
74. 03-01: Ischnosoma splendidum (Ischnosoma splendidum)
75. 03-01: Stor Skægløber (Leistus rufomarginatus)
76. 03-01: Symbiotes gibberosus (Symbiotes gibberosus)
77. 03-01: Håret Markløber (Harpalus rufipes)
78. 04-01: Hygronoma dimidiata (Hygronoma dimidiata)
79. 04-01: Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
80. 04-01: Stenus cicindeloides (Stenus cicindeloides)
81. 04-01: Sekstenplettet Mariehøne (Halyzia sedecimguttata)
82. 04-01: Cis fagi (Cis fagi)
83. 04-01: Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
84. 04-01: Stenus boops (Stenus boops)
85. 04-01: Cis castaneus (Cis castaneus)
86. 04-01: Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
87. 04-01: Stor Svampeborer (Cis boleti)
88. 04-01: Giftig Rovbille (Paederus riparius)
89. 04-01: Tetratoma fungorum (Tetratoma fungorum)
90. 04-01: Stor Nåletræsnudebille (Hylobius abietis)
91. 04-01: Sort Moseløber (Acupalpus exiguus)
92. 04-01: Skarlagensvampehøne (Endomychus coccineus)
93. 04-01: Smal Sivløber (Paradromius linearis)
94. 04-01: Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
95. 04-01: Vincenzellus ruficollis (Vincenzellus ruficollis)
96. 04-01: Violetrandet Løber (Carabus violaceus)
97. 04-01: Philonthus cognatus (Philonthus cognatus)
98. 04-01: Orchestes pilosus (Orchestes pilosus)
99. 04-01: Gulstribet Kornjordloppe (Phyllotreta vittula)
100. 04-01: Hylastes sp. (Hylastes sp.)
101. 04-01: Cerylon histeroides (Cerylon histeroides)
102. 04-01: Tagrørsfladbille (Psammoecus bipunctatus)
103. 05-01: Agrilus sp. (Agrilus sp.)
104. 05-01: Almindelig Borebille (Anobium punctatum)
105. 05-01: Gulplettet Svampebille (Mycetophagus atomarius)
106. 05-01: Octotemnus glabriculus (Octotemnus glabriculus)
107. 05-01: Tigerskyggebille (Diaperis boleti)
108. 05-01: Orchesia undulata (Orchesia undulata)
109. 05-01: Synchita variegata (Synchita variegata)
110. 05-01: Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
111. 05-01: Brungul Skægløber (Leistus ferrugineus)
112. 05-01: Bøgebuk (Phymatodes testaceus)
113. 05-01: Orthoperus nigrescens (Orthoperus nigrescens)
114. 05-01: Sepedophilus testaceus (Sepedophilus testaceus)
115. 05-01: Bryaxis puncticollis (Bryaxis puncticollis)
116. 05-01: Glimmerbøsse (Meligethes aeneus)
117. 05-01: Stenichnus godarti (Stenichnus godarti)
118. 05-01: Phyllodrepa ioptera (Dropephylla ioptera)
119. 05-01: Bøgeloppe (Rhynchaenus fagi)
120. 05-01: Cis jacquemartii (Cis jacquemartii)
121. 05-01: Gabrius splendidulus (Gabrius splendidulus)
122. 05-01: Lordithon trinotatus (Lordithon trinotatus)
123. 05-01: Proteinus brachypterus (Proteinus brachypterus)
124. 05-01: Sulcacis nitidus (Sulcacis nitidus)
125. 05-01: Stereocorynes truncorum (Stereocorynes truncorum)
126. 05-01: Orthoperus brunnipes (Orthoperus brunnipes)
127. 05-01: Sepedophilus marshami (Sepedophilus marshami)
128. 05-01: Quedius fumatus (Quedius fumatus)
129. 05-01: Dienerella vincenti (Dienerella vincenti)
130. 05-01: Euophryum confine (Euophryum confine)
131. 05-01: Habrocerus capillaricornis (Habrocerus capillaricornis)
132. 05-01: Leptusa pulchella (Leptusa pulchella)
133. 05-01: Lille Sankthansorm (Phosphaenus hemipterus)
134. 05-01: Nargus anisotomoides (Nargus anisotomoides)
135. 05-01: Olibrus corticalis (Olibrus corticalis)
136. 05-01: Othius subuliformis (Othius subuliformis)
137. 05-01: Bruchus atomarius (Bruchus atomarius)
138. 05-01: Mosejordløber (Pterostichus rhaeticus)
139. 06-01: Anthobium atrocephalum (Anthobium atrocephalum)
140. 06-01: Apion craccae (Apion craccae)
141. 06-01: Sennepsbladbille (Phaedon cochleariae)
142. 06-01: Metalskyggebille (Scaphidema metallica)
143. 06-01: Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
144. 06-01: Apion hookerorum (Apion hookerorum)
145. 06-01: Almindelig Tyv (Ptinus fur)
146. 06-01: Quedius xanthopus (Quedius xanthopus)
147. 06-01: Soronia grisea (Soronia grisea)
148. 06-01: Tvetandbladbille (Chrysolina fastuosa)
149. 07-01: Diplocoelus fagi (Diplocoelus fagi)
150. 07-01: Corticaria sp. (Corticaria sp.)
151. 07-01: Cypha sp. (Cypha sp.)
152. 07-01: Ocypus brunnipes (Ocypus brunnipes)
153. 07-01: Bladribbesnudebille (Ceutorhynchus pallidactylus)
154. 07-01: Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
155. 07-01: Stenus sp. (Stenus sp.)
156. 07-01: Brachygluta fossulata (Brachygluta fossulata)
157. 07-01: Kratløber (Carabus nemoralis)
158. 07-01: Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
159. 07-01: Bryaxis bulbifer (Bryaxis bulbifer)
160. 07-01: Børsteløber (Loricera pilicornis)
161. 07-01: Corticaria impressa (Corticaria impressa)
162. 07-01: Stenichnus collaris (Stenichnus collaris)
163. 07-01: Tachyporus chrysomelinus/dispar (Tachyporus chrysomelinus/dispar)
164. 08-01: Rhyzobius litura (Rhyzobius litura)
165. 08-01: Flæskeklanner (Dermestes lardarius)
166. 08-01: Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
167. 08-01: Olibrus bicolor (Olibrus bicolor)
168. 09-01: Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
169. 10-01: Gulbenet Kvikløber (Paranchus albipes)
170. 10-01: Brun Kuglestumpbille (Abraeus perpusillus)
171. 10-01: Almindelig Barksmalbille (Rhizophagus dispar)
172. 10-01: Sneglerøver (Cychrus caraboides)
173. 10-01: Latridius consimilis (Latridius consimilis)
174. 10-01: Dacne rufifrons (Dacne rufifrons)
175. 10-01: Nevraphes ruthenus (Neuraphes ruthenus)
176. 10-01: Ocalea picata (Ocalea picata)
177. 10-01: Calvia decemguttata (Calvia decemguttata)
178. 10-01: Catops fuliginosus (Catops fuliginosus)
179. 10-01: Dochmonota clancula (Dochmonota clancula)
180. 10-01: Cercyon sternalis (Cercyon sternalis)
181. 10-01: Brun Sumpløber (Badister peltatus)
182. 10-01: Stenichnus scutellaris (Stenichnus scutellaris)
183. 10-01: Quedius umbrinus (Quedius umbrinus)
184. 11-01: Stenus fulvicornis (Stenus fulvicornis)
185. 11-01: Scymnus femoralis (Scymnus femoralis)
186. 11-01: Valsehjort (Sinodendron cylindricum)
187. 11-01: Mecinus pascuorum (Mecinus pascuorum)
188. 11-01: Bembidion lunulatum (Bembidion lunulatum)
189. 11-01: Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
190. 11-01: Bolitochara obliqua (Bolitochara obliqua)
191. 11-01: Løvgråbuk (Pogonocherus hispidus)
192. 11-01: Netskyggebille (Bolitophagus reticulatus)
193. 11-01: But Glansløber (Bembidion obtusum)
194. 11-01: Sumpløber sp. (Badister sp.)
195. 11-01: Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
196. 11-01: Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
197. 11-01: Løvtræsmyrebille (Opilo mollis)
198. 11-01: Toplettet Barksmalbille (Rhizophagus bipustulatus)
199. 11-01: Violet Skyggebille (Platydema violacea)
200. 11-01: Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
201. 11-01: Orchesia minor (Orchesia minor)
202. 11-01: Uanselig Jordløber (Pterostichus vernalis)
203. 11-01: Lang Kvikløber (Platynus livens)
204. 11-01: Bladrandbille ubest. (Sitona sp.)
205. 11-01: Agonum sp. (Agonum sp.)
206. 11-01: Kortstribet Glansløber (Bembidion gilvipes)
207. 12-01: Apion onopordi (Apion onopordi)
208. 12-01: Åkandebille (Galerucella nymphaeae)
209. 12-01: Monotoma conicicollis (Monotoma conicicollis)
210. 12-01: Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
211. 12-01: Skovfladløber (Nebria brevicollis)
212. 12-01: Atheta negligens (Atheta negligens)
213. 12-01: Autalia longicornis (Autalia longicornis)
214. 12-01: Båndtegnet Sivløber (Philorhizus sigma)
215. 12-01: Sphaerosoma pilosum (Sphaerosoma pilosum)
216. 12-01: Håret Pilebladbille (Galerucella lineola)
217. 12-01: Quedius brevis (Quedius brevis)
218. 12-01: Altica sp. (Altica sp.)
219. 12-01: Catops ubest. (Catops indet.)
220. 13-01: Stenus providus (Stenus providus)
221. 13-01: Cryptophagus sp. (Cryptophagus sp.)
222. 13-01: Gangskyggebille (Corticeus unicolor)
223. 13-01: Stor Gulstribet Jordloppe (Phyllotreta nemorum)
224. 13-01: Stenus picipes (Stenus picipes)
225. 13-01: Rhyzobius chrysomeloides (Rhyzobius chrysomeloides)
226. 13-01: Almindelig Kvikløber (Agonum emarginatum)
227. 13-01: Quedius fuliginosus (Quedius fuliginosus)
228. 13-01: Skulderplettet Sumpløber (Badister sodalis)
229. 13-01: Sepedophilus pedicularius (Sepedophilus pedicularius)
230. 13-01: Stenus palustris (Stenus palustris)
231. 13-01: Nicrophorus sp. (Nicrophorus sp.)
232. 13-01: Totandet Strømvandkalv (Nebrioporus depressus)
233. 13-01: Cyphon padi (Cyphon padi)
234. 13-01: Enicmus transversus (Enicmus transversus)
235. 13-01: Langstrakt Kvikløber (Agonum thoreyi)
236. 13-01: Brachysomus echinatus (Brachysomus echinatus)
237. 15-01: Cerylon fagi (Cerylon fagi)
238. 15-01: Stephostethus alternans (Stephostethus alternans)
239. 15-01: Xantholinus linearis (Xantholinus linearis)
240. 15-01: Melskrubbe (Tenebrio molitor)
241. 15-01: Geostiba circellaris (Geostiba circellaris)
242. 15-01: Nargus Wilkinii (Nargus wilkini)
243. 15-01: Hønseribille (Alphitobius diaperinus)
244. 15-01: Sepedophilus immaculatus (Sepedophilus immaculatus)
245. 15-01: Rugilus rufipes (Rugilus rufipes)
246. 15-01: Atheta fungi (Atheta fungi)
247. 15-01: Neuraphes elongatulus (Neuraphes elongatulus)
248. 15-01: Rød Skovsmælder (Ampedus cinnabarinus)
249. 16-01: Tachinus signatus (Tachinus signatus)
250. 16-01: Væksthussnudebille (Otiorhynchus sulcatus)
251. 16-01: Kornbladbille ubest. (Oulema sp.)
252. 16-01: Simplocaria semistriata (Simplocaria semistriata)
253. 17-01: Fyrrebarkløber (Dromius angustus)
254. 17-01: Prasocuris marginella (Prasocuris marginella)
255. 17-01: Atomaria mesomela (Atomaria mesomela)
256. 17-01: Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
257. 17-01: Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
258. 17-01: Rækkepunkteret Guldbille (Chrysolina oricalcia)
259. 17-01: Kort Kvikløber (Agonum fuliginosum)
260. 18-01: Atomaria analis/nitidula (Atomaria analis/nitidula)
261. 18-01: Lille Hvepsebuk (Clytus arietis)
262. 18-01: Dacne bipustulata (Dacne bipustulata)
263. 18-01: Phaedon armoraciae (Phaedon armoraciae)
264. 18-01: Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
265. 18-01: Bred Klittorbist (Aegialia arenaria)
266. 18-01: Gulrød Mariehøne (Harmonia quadripunctata)
267. 18-01: Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
268. 18-01: Fireplettet Mariehøne (Exochomus quadripustulatus)
269. 18-01: Toplettet Øjenrovbille (Stenus biguttatus)
270. 18-01: Phyllodrepa nigra (Phyllodrepa nigra)
271. 18-01: Sort Sandpiler (Anthicus ater)
272. 19-01: Atomaria gutta (Atomaria gutta)
273. 19-01: Aloconota gregaria (Aloconota gregaria)
274. 19-01: Klitsmalløber (Demetrias monostigma)
275. 19-01: Azurbille (Pytho depressus)
276. 19-01: Andrion regensteinense (Andrion regensteinense)
277. 19-01: Myremariehøne (Coccinella magnifica)
278. 19-01: Salpingus planirostris (Salpingus planirostris)
279. 19-01: Trachyphloeus bifoveolatus (Trachyphloeus bifoveolatus)
280. 19-01: Olibrus aeneus (Olibrus aeneus)
281. 19-01: Askemariehøne (Chilocorus renipustulatus)
282. 19-01: Smal Kornsmælder (Dalopius marginatus)
283. 19-01: Amidobia talpa (Amidobia talpa)
284. 19-01: Fyrretandbuk (Rhagium inquisitor)
285. 19-01: Metopsia similis (Metopsia similis)
286. 19-01: Spavius glaber (Spavius glaber)
287. 19-01: Bedejordloppe (Chaetocnema concinna)
288. 19-01: Stenus latifrons (Stenus latifrons)
289. 19-01: Hundelavbille (Orthocerus clavicornis)
290. 19-01: Brunlig Jordstumpbille (Dendrophilus pygmaeus)
291. 20-01: Otiorhynchus raucus (Otiorhynchus raucus)
292. 21-01: Olophrum piceum (Olophrum piceum)
293. 21-01: Choleva agilis (Choleva agilis)
294. 21-01: Scaphisoma agaricinum (Scaphisoma agaricinum)
295. 21-01: Triplax aenea (Triplax aenea)
296. 21-01: Kærjordløber (Pterostichus nigrita)
297. 21-01: Tachyporus transversalis (Tachyporus transversalis)
298. 21-01: Birke-Skovsmælder (Ampedus pomonae)
299. 21-01: Elle-Skovsmælder (Ampedus pomorum)
300. 21-01: Skovmosekvikløber (Platynus krynickii)
301. 21-01: Oxypoda elongatula (Oxypoda elongatula)
302. 21-01: Philonthus fumarius (Philonthus fumarius)
303. 21-01: Gabrius trossulus (Gabrius trossulus)
304. 21-01: Smal Torpedoløber (Calathus erratus)
305. 21-01: Agonum viduum (Agonum viduum)
306. 22-01: Longitarsus sp. (Longitarsus sp.)
307. 22-01: Bruchus affinis (Bruchus affinis)
308. 22-01: Quedius sp. (Quedius sp.)
309. 22-01: Bølgestribet Jordloppe (Phyllotreta undulata)
310. 22-01: Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
311. 22-01: Pelenomus quadrituberculatus (Pelenomus quadrituberculatus)
312. 22-01: Håret Mariehøne (Platynaspis luteorubra)
313. 23-01: Apion hydrolapathi (Apion hydrolapathi)
314. 23-01: Calathus ambiguus (Calathus ambiguus)
315. 23-01: Bronzestumpløber (Syntomus foveatus)
316. 23-01: Apion malvae (Apion malvae)
317. 24-01: Deinopsis erosa (Deinopsis erosa)
318. 24-01: Stenus geniculatus (Stenus geniculatus)
319. 24-01: Almindelig Markløber (Harpalus latus)
320. 24-01: Kornbladbille (Oulema melanopus)
321. 24-01: Ceutorhynchus floralis (Ceutorhynchus floralis)
322. 24-01: Fjortenplettet Mariehøne (Calvia quatuordecimguttata)
323. 24-01: Gyldenlaksnudebille (Ceutorhynchus contractus)
324. 24-01: Rødbenet Markløber (Harpalus rubripes)
325. 24-01: Atomaria lewisi (Atomaria lewisi)
326. 25-01: Blød Borebille (Ernobius mollis)
327. 25-01: Tidlig Møgbille (Aphodius distinctus)
328. 25-01: Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
329. 26-01: Olophrum fuscum (Olophrum fuscum)
330. 26-01: Enicmus rugosus (Enicmus rugosus)
331. 26-01: Lathrobium brunnipes (Lathrobium brunnipes)
332. 27-01: Latridius minutus/assimilis (Latridius minutus/assimilis)
333. 27-01: Lathrobium terminatum (Tetartopeus terminatus)
334. 27-01: Deubelia picina (Ocyusa picina)
335. 27-01: Rhinoncus inconspectus (Rhinoncus inconspectus)
336. 27-01: Dannebrogsbille (Bitoma crenata)
337. 27-01: Fagniezia impressa (Fagniezia impressa)
338. 27-01: Latridius sp. (Latridius sp.)
339. 27-01: Coelostoma orbiculare (Coelostoma orbiculare)
340. 27-01: Langhornet Fladbille (Uleiota planata)
341. 27-01: Bred Metaljordløber (Poecilus cupreus)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator