Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
5. august 2020
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Biller i 2020 (Se sidste i 2020)

1. 01-01: Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
2. 01-01: Glischrochilus hortensis (Glischrochilus hortensis)
3. 01-01: Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
4. 01-01: Sepedophilus littoreus (Sepedophilus littoreus)
5. 01-01: Skovjordløber (Pterostichus niger)
6. 01-01: Cryptophilus integer (Cryptophilus integer)
7. 01-01: Kornet Løber (Carabus granulatus)
8. 01-01: Lille Sandpiler (Anthicus flavipes)
9. 01-01: Monotoma picipes (Monotoma picipes)
10. 01-01: Omalium rivulare (Omalium rivulare)
11. 01-01: Oxypoda opaca (Oxypoda opaca)
12. 01-01: Skovkvikløber (Platynus assimilis)
13. 01-01: Stor Barkstumpbille (Platysoma compressum)
14. 01-01: Tachinus subterraneus (Tachinus subterraneus)
15. 01-01: Apion simile (Apion simile)
16. 01-01: Guldpletløber (Carabus hortensis)
17. 01-01: Kompostskyggebille (Alphitophagus bifasciatus)
18. 01-01: Stenus pusillus (Stenus pusillus)
19. 01-01: Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
20. 01-01: Leptacinus pusillus (Leptacinus pusillus)
21. 01-01: Punktstribet Dværgstumpbille (Carcinops pumilio)
22. 01-01: Scydmaenus tarsatus (Scydmaenus tarsatus)
23. 01-01: Vintermøgbille (Aphodius conspurcatus)
24. 01-01: Fireplettet Barkløber (Dromius quadrimaculatus)
25. 01-01: Mannerheims Glansløber (Bembidion mannerheimii)
26. 01-01: Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
27. 01-01: Ahasverus advena (Ahasverus advena)
28. 01-01: Leptacinus intermedius (Leptacinus intermedius)
29. 01-01: Læderløber (Carabus coriaceus)
30. 01-01: Oligota parva (Oligota parva)
31. 01-01: Oxypoda haemorrhoa (Oxypoda haemorrhoa)
32. 01-01: Rugilus orbiculatus (Rugilus orbiculatus)
33. 01-01: Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
34. 01-01: Stenus nitens (Stenus nitens)
35. 01-01: Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
36. 01-01: Bronzejordløber (Pterostichus oblongopunctatus)
37. 01-01: Båndet Tandbuk (Rhagium bifasciatum)
38. 01-01: Jysk Løber (Carabus problematicus)
39. 01-01: Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
40. 01-01: Tachinus marginellus (Tachinus marginellus)
41. 01-01: Catops morio (Catops morio)
42. 01-01: Philonthus Sordidus (Bisnius sordidus)
43. 01-01: Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
44. 01-01: Spraglet Kvikløber (Anchomenus dorsalis)
45. 01-01: Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
46. 01-01: Quedius cruentus (Quedius cruentus)
47. 01-01: Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
48. 01-01: Toplettet Glansløber (Bembidion biguttatum)
49. 01-01: Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
50. 01-01: Rugilus erichsoni (Rugilus erichsoni)
51. 01-01: Sort Stumpløber (Syntomus truncatellus)
52. 01-01: Stenus brunnipes (Stenus brunnipes)
53. 01-01: Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
54. 01-01: Sericoderus lateralis (Sericoderus lateralis)
55. 01-01: Vingeløs Mariehøne (Cynegetis impunctata)
56. 02-01: Myrerøver (Drusilla canaliculata)
57. 02-01: Otiorhynchus crataegi (Otiorhynchus crataegi)
58. 02-01: Tanysphyrus lemnae (Tanysphyrus lemnae)
59. 02-01: Lille Firplettet Glansløber (Bembidion quadrimaculatum)
60. 02-01: Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
61. 02-01: Stenus flavipes (Stenus flavipes)
62. 02-01: Stenus juno (Stenus juno)
63. 02-01: Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
64. 02-01: Laccophilus minutus (Laccophilus minutus)
65. 02-01: Apion fulvipes (Apion fulvipes)
66. 02-01: Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
67. 02-01: Apion frumentarium (Apion frumentarium)
68. 02-01: Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
69. 02-01: Stenus impressus (Stenus impressus)
70. 03-01: Stenus similis (Stenus similis)
71. 03-01: Otiorhynchus rugosostriatus (Otiorhynchus rugosostriatus)
72. 03-01: Anthonomus pedicularius (Anthonomus pedicularius)
73. 03-01: Lysplettet Barkløber (Calodromius spilotus)
74. 03-01: Ischnosoma splendidum (Ischnosoma splendidum)
75. 03-01: Symbiotes gibberosus (Symbiotes gibberosus)
76. 03-01: Stor Skægløber (Leistus rufomarginatus)
77. 03-01: Håret Markløber (Harpalus rufipes)
78. 04-01: Hygronoma dimidiata (Hygronoma dimidiata)
79. 04-01: Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
80. 04-01: Stenus cicindeloides (Stenus cicindeloides)
81. 04-01: Cis fagi (Cis fagi)
82. 04-01: Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
83. 04-01: Sekstenplettet Mariehøne (Halyzia sedecimguttata)
84. 04-01: Stenus boops (Stenus boops)
85. 04-01: Cis castaneus (Cis castaneus)
86. 04-01: Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
87. 04-01: Stor Svampeborer (Cis boleti)
88. 04-01: Giftig Rovbille (Paederus riparius)
89. 04-01: Tetratoma fungorum (Tetratoma fungorum)
90. 04-01: Sort Moseløber (Acupalpus exiguus)
91. 04-01: Stor Nåletræsnudebille (Hylobius abietis)
92. 04-01: Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
93. 04-01: Skarlagensvampehøne (Endomychus coccineus)
94. 04-01: Smal Sivløber (Paradromius linearis)
95. 04-01: Vincenzellus ruficollis (Vincenzellus ruficollis)
96. 04-01: Violetrandet Løber (Carabus violaceus)
97. 04-01: Philonthus cognatus (Philonthus cognatus)
98. 04-01: Hylastes sp. (Hylastes sp.)
99. 04-01: Orchestes pilosus (Orchestes pilosus)
100. 04-01: Gulstribet Kornjordloppe (Phyllotreta vittula)
101. 04-01: Cerylon histeroides (Cerylon histeroides)
102. 04-01: Tagrørsfladbille (Psammoecus bipunctatus)
103. 05-01: Agrilus sp. (Agrilus sp.)
104. 05-01: Almindelig Borebille (Anobium punctatum)
105. 05-01: Gulplettet Svampebille (Mycetophagus atomarius)
106. 05-01: Orchesia undulata (Orchesia undulata)
107. 05-01: Octotemnus glabriculus (Octotemnus glabriculus)
108. 05-01: Tigerskyggebille (Diaperis boleti)
109. 05-01: Synchita variegata (Synchita variegata)
110. 05-01: Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
111. 05-01: Brungul Skægløber (Leistus ferrugineus)
112. 05-01: Bøgebuk (Phymatodes testaceus)
113. 05-01: Orthoperus nigrescens (Orthoperus nigrescens)
114. 05-01: Sepedophilus testaceus (Sepedophilus testaceus)
115. 05-01: Bryaxis puncticollis (Bryaxis puncticollis)
116. 05-01: Glimmerbøsse (Meligethes aeneus)
117. 05-01: Stenichnus godarti (Stenichnus godarti)
118. 05-01: Phyllodrepa ioptera (Dropephylla ioptera)
119. 05-01: Bøgeloppe (Orchestes fagi)
120. 05-01: Cis jacquemartii (Cis jacquemartii)
121. 05-01: Gabrius splendidulus (Gabrius splendidulus)
122. 05-01: Lordithon trinotatus (Lordithon trinotatus)
123. 05-01: Sulcacis nitidus (Sulcacis nitidus)
124. 05-01: Proteinus brachypterus (Proteinus brachypterus)
125. 05-01: Sepedophilus marshami (Sepedophilus marshami)
126. 05-01: Quedius fumatus (Quedius fumatus)
127. 05-01: Orthoperus brunnipes (Orthoperus brunnipes)
128. 05-01: Dienerella vincenti (Dienerella vincenti)
129. 05-01: Euophryum confine (Euophryum confine)
130. 05-01: Habrocerus capillaricornis (Habrocerus capillaricornis)
131. 05-01: Nargus anisotomoides (Nargus anisotomoides)
132. 05-01: Olibrus corticalis (Olibrus corticalis)
133. 05-01: Leptusa pulchella (Leptusa pulchella)
134. 05-01: Othius subuliformis (Othius subuliformis)
135. 05-01: Bruchus atomarius (Bruchus atomarius)
136. 05-01: Mosejordløber (Pterostichus rhaeticus)
137. 06-01: Anthobium atrocephalum (Anthobium atrocephalum)
138. 06-01: Apion craccae (Apion craccae)
139. 06-01: Sennepsbladbille (Phaedon cochleariae)
140. 06-01: Metalskyggebille (Scaphidema metallica)
141. 06-01: Almindelig Tyv (Ptinus fur)
142. 06-01: Apion hookerorum (Apion hookerorum)
143. 06-01: Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
144. 06-01: Soronia grisea (Soronia grisea)
145. 06-01: Quedius xanthopus (Quedius xanthopus)
146. 06-01: Tvetandbladbille (Chrysolina fastuosa)
147. 07-01: Diplocoelus fagi (Diplocoelus fagi)
148. 07-01: Corticaria sp. (Corticaria sp.)
149. 07-01: Cypha sp. (Cypha sp.)
150. 07-01: Ocypus brunnipes (Ocypus brunnipes)
151. 07-01: Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
152. 07-01: Stenus sp. (Stenus sp.)
153. 07-01: Bladribbesnudebille (Ceutorhynchus pallidactylus)
154. 07-01: Brachygluta fossulata (Brachygluta fossulata)
155. 07-01: Kratløber (Carabus nemoralis)
156. 07-01: Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
157. 07-01: Bryaxis bulbifer (Bryaxis bulbifer)
158. 07-01: Børsteløber (Loricera pilicornis)
159. 07-01: Corticaria impressa (Corticaria impressa)
160. 07-01: Tachyporus chrysomelinus/dispar (Tachyporus chrysomelinus/dispar)
161. 07-01: Stenichnus collaris (Stenichnus collaris)
162. 08-01: Rhyzobius litura (Rhyzobius litura)
163. 08-01: Flæskeklanner (Dermestes lardarius)
164. 08-01: Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
165. 08-01: Olibrus bicolor (Olibrus bicolor)
166. 09-01: Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
167. 10-01: Brun Kuglestumpbille (Abraeus perpusillus)
168. 10-01: Gulbenet Kvikløber (Paranchus albipes)
169. 10-01: Almindelig Barksmalbille (Rhizophagus dispar)
170. 10-01: Sneglerøver (Cychrus caraboides)
171. 10-01: Dacne rufifrons (Dacne rufifrons)
172. 10-01: Ocalea picata (Ocalea picata)
173. 10-01: Latridius consimilis (Latridius consimilis)
174. 10-01: Nevraphes ruthenus (Neuraphes ruthenus)
175. 10-01: Calvia decemguttata (Calvia decemguttata)
176. 10-01: Catops fuliginosus (Catops fuliginosus)
177. 10-01: Dochmonota clancula (Dochmonota clancula)
178. 10-01: Cercyon sternalis (Cercyon sternalis)
179. 10-01: Brun Sumpløber (Badister peltatus)
180. 10-01: Stenichnus scutellaris (Stenichnus scutellaris)
181. 10-01: Quedius umbrinus (Quedius umbrinus)
182. 11-01: Stenus fulvicornis (Stenus fulvicornis)
183. 11-01: Scymnus femoralis (Scymnus femoralis)
184. 11-01: Valsehjort (Sinodendron cylindricum)
185. 11-01: Mecinus pascuorum (Mecinus pascuorum)
186. 11-01: Bolitochara obliqua (Bolitochara obliqua)
187. 11-01: Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
188. 11-01: Bembidion lunulatum (Bembidion lunulatum)
189. 11-01: Løvgråbuk (Pogonocherus hispidus)
190. 11-01: Netskyggebille (Bolitophagus reticulatus)
191. 11-01: But Glansløber (Bembidion obtusum)
192. 11-01: Sumpløber sp. (Badister sp.)
193. 11-01: Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
194. 11-01: Løvtræsmyrebille (Opilo mollis)
195. 11-01: Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
196. 11-01: Toplettet Barksmalbille (Rhizophagus bipustulatus)
197. 11-01: Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
198. 11-01: Violet Skyggebille (Platydema violacea)
199. 11-01: Lang Kvikløber (Platynus livens)
200. 11-01: Orchesia minor (Orchesia minor)
201. 11-01: Bladrandbille ubest. (Sitona sp.)
202. 11-01: Agonum sp. (Agonum sp.)
203. 11-01: Uanselig Jordløber (Pterostichus vernalis)
204. 11-01: Kortstribet Glansløber (Bembidion gilvipes)
205. 12-01: Apion onopordi (Apion onopordi)
206. 12-01: Åkandebille (Galerucella nymphaeae)
207. 12-01: Monotoma conicicollis (Monotoma conicicollis)
208. 12-01: Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
209. 12-01: Skovfladløber (Nebria brevicollis)
210. 12-01: Atheta negligens (Atheta negligens)
211. 12-01: Båndtegnet Sivløber (Philorhizus sigma)
212. 12-01: Autalia longicornis (Autalia longicornis)
213. 12-01: Sphaerosoma pilosum (Sphaerosoma pilosum)
214. 12-01: Håret Pilebladbille (Galerucella lineola)
215. 12-01: Quedius brevis (Quedius brevis)
216. 12-01: Altica sp. (Altica sp.)
217. 12-01: Catops ubest. (Catops indet.)
218. 13-01: Stenus providus (Stenus providus)
219. 13-01: Cryptophagus sp. (Cryptophagus sp.)
220. 13-01: Gangskyggebille (Corticeus unicolor)
221. 13-01: Stor Gulstribet Jordloppe (Phyllotreta nemorum)
222. 13-01: Stenus picipes (Stenus picipes)
223. 13-01: Rhyzobius chrysomeloides (Rhyzobius chrysomeloides)
224. 13-01: Almindelig Kvikløber (Agonum emarginatum)
225. 13-01: Quedius fuliginosus (Quedius fuliginosus)
226. 13-01: Skulderplettet Sumpløber (Badister sodalis)
227. 13-01: Sepedophilus pedicularius (Sepedophilus pedicularius)
228. 13-01: Stenus palustris (Stenus palustris)
229. 13-01: Nicrophorus sp. (Nicrophorus sp.)
230. 13-01: Langstrakt Kvikløber (Agonum thoreyi)
231. 13-01: Enicmus transversus (Enicmus transversus)
232. 13-01: Cyphon padi (Cyphon padi)
233. 13-01: Totandet Strømvandkalv (Nebrioporus depressus)
234. 13-01: Brachysomus echinatus (Brachysomus echinatus)
235. 14-01: Sitona humeralis (Sitona humeralis)
236. 15-01: Cerylon fagi (Cerylon fagi)
237. 15-01: Stephostethus alternans (Stephostethus alternans)
238. 15-01: Xantholinus linearis (Xantholinus linearis)
239. 15-01: Geostiba circellaris (Geostiba circellaris)
240. 15-01: Melskrubbe (Tenebrio molitor)
241. 15-01: Nargus Wilkinii (Nargus wilkini)
242. 15-01: Hønseribille (Alphitobius diaperinus)
243. 15-01: Sepedophilus immaculatus (Sepedophilus immaculatus)
244. 15-01: Rugilus rufipes (Rugilus rufipes)
245. 15-01: Atheta fungi (Atheta fungi)
246. 15-01: Neuraphes elongatulus (Neuraphes elongatulus)
247. 15-01: Rød Skovsmælder (Ampedus cinnabarinus)
248. 16-01: Kornbladbille ubest. (Oulema sp.)
249. 16-01: Tachinus signatus (Tachinus signatus)
250. 16-01: Væksthussnudebille (Otiorhynchus sulcatus)
251. 16-01: Simplocaria semistriata (Simplocaria semistriata)
252. 17-01: Fyrrebarkløber (Dromius angustus)
253. 17-01: Prasocuris marginella (Prasocuris marginella)
254. 17-01: Atomaria mesomela (Atomaria mesomela)
255. 17-01: Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
256. 17-01: Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
257. 17-01: Rækkepunkteret Guldbille (Chrysolina oricalcia)
258. 17-01: Kort Kvikløber (Agonum fuliginosum)
259. 18-01: Atomaria analis/nitidula (Atomaria analis/nitidula)
260. 18-01: Lille Hvepsebuk (Clytus arietis)
261. 18-01: Dacne bipustulata (Dacne bipustulata)
262. 18-01: Phaedon armoraciae (Phaedon armoraciae)
263. 18-01: Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
264. 18-01: Bred Klittorbist (Aegialia arenaria)
265. 18-01: Bred Metaljordløber (Poecilus cupreus)
266. 18-01: Gulrød Mariehøne (Harmonia quadripunctata)
267. 18-01: Stenus lustrator (Stenus lustrator)
268. 18-01: Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
269. 18-01: Fireplettet Mariehøne (Exochomus quadripustulatus)
270. 18-01: Sort Sandpiler (Anthicus ater)
271. 18-01: Phyllodrepa nigra (Phyllodrepa nigra)
272. 18-01: Toplettet Øjenrovbille (Stenus biguttatus)
273. 18-01: Bradycellus sp. (Bradycellus sp.)
274. 19-01: Klitsmalløber (Demetrias monostigma)
275. 19-01: Atomaria gutta (Atomaria gutta)
276. 19-01: Aloconota gregaria (Aloconota gregaria)
277. 19-01: Azurbille (Pytho depressus)
278. 19-01: Stenocarus ruficornis (Stenocarus ruficornis)
279. 19-01: Markglansløber (Bembidion lampros)
280. 19-01: Amidobia talpa (Amidobia talpa)
281. 19-01: Fyrretandbuk (Rhagium inquisitor)
282. 19-01: Smal Kornsmælder (Dalopius marginatus)
283. 19-01: Atheta sp. (Atheta sp.)
284. 19-01: Andrion regensteinense (Andrion regensteinense)
285. 19-01: Myremariehøne (Coccinella magnifica)
286. 19-01: Salpingus planirostris (Salpingus planirostris)
287. 19-01: Askemariehøne (Chilocorus renipustulatus)
288. 19-01: Olibrus aeneus (Olibrus aeneus)
289. 19-01: Trachyphloeus bifoveolatus (Trachyphloeus bifoveolatus)
290. 19-01: Metopsia similis (Metopsia similis)
291. 19-01: Spavius glaber (Spavius glaber)
292. 19-01: Bedejordloppe (Chaetocnema concinna)
293. 19-01: Stenus latifrons (Stenus latifrons)
294. 19-01: Brunlig Jordstumpbille (Dendrophilus pygmaeus)
295. 19-01: Hundelavbille (Orthocerus clavicornis)
296. 20-01: Otiorhynchus raucus (Otiorhynchus raucus)
297. 21-01: Olophrum piceum (Olophrum piceum)
298. 21-01: Choleva agilis (Choleva agilis)
299. 21-01: Triplax aenea (Triplax aenea)
300. 21-01: Scaphisoma agaricinum (Scaphisoma agaricinum)
301. 21-01: Elle-Skovsmælder (Ampedus pomorum)
302. 21-01: Skovmosekvikløber (Platynus krynickii)
303. 21-01: Kærjordløber (Pterostichus nigrita)
304. 21-01: Birke-Skovsmælder (Ampedus pomonae)
305. 21-01: Tachyporus transversalis (Tachyporus transversalis)
306. 21-01: Oxypoda elongatula (Oxypoda elongatula)
307. 21-01: Philonthus fumarius (Philonthus fumarius)
308. 21-01: Gabrius trossulus (Gabrius trossulus)
309. 21-01: Smal Torpedoløber (Calathus erratus)
310. 21-01: Agonum viduum (Agonum viduum)
311. 21-01: Rybaxis longicornis (Rybaxis longicornis)
312. 21-01: Lathrobium elongatum (Lathrobium elongatum)
313. 22-01: Longitarsus sp. (Longitarsus sp.)
314. 22-01: Bruchus affinis (Bruchus affinis)
315. 22-01: Bølgestribet Jordloppe (Phyllotreta undulata)
316. 22-01: Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
317. 22-01: Quedius sp. (Quedius sp.)
318. 22-01: Omalium laeviusculum (Omalium laeviusculum)
319. 22-01: Pelenomus quadrituberculatus (Pelenomus quadrituberculatus)
320. 22-01: Håret Mariehøne (Platynaspis luteorubra)
321. 23-01: Apion hydrolapathi (Apion hydrolapathi)
322. 23-01: Bronzestumpløber (Syntomus foveatus)
323. 23-01: Calathus ambiguus (Calathus ambiguus)
324. 23-01: Apion malvae (Apion malvae)
325. 24-01: Deinopsis erosa (Deinopsis erosa)
326. 24-01: Stenus geniculatus (Stenus geniculatus)
327. 24-01: Almindelig Markløber (Harpalus latus)
328. 24-01: Ceutorhynchus floralis (Ceutorhynchus floralis)
329. 24-01: Rødbenet Markløber (Harpalus rubripes)
330. 24-01: Gyldenlaksnudebille (Ceutorhynchus contractus)
331. 24-01: Fjortenplettet Mariehøne (Calvia quatuordecimguttata)
332. 24-01: Atomaria lewisi (Atomaria lewisi)
333. 25-01: Blød Borebille (Ernobius mollis)
334. 25-01: Tidlig Møgbille (Aphodius distinctus)
335. 25-01: Apion cruentatum (Apion cruentatum)
336. 25-01: Tachyporus sp. (Tachyporus sp.)
337. 25-01: Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
338. 26-01: Olophrum fuscum (Olophrum fuscum)
339. 26-01: Enicmus rugosus (Enicmus rugosus)
340. 26-01: Lathrobium brunnipes (Lathrobium brunnipes)
341. 27-01: Latridius minutus/assimilis (Latridius minutus/assimilis)
342. 27-01: Deubelia picina (Ocyusa picina)
343. 27-01: Lathrobium terminatum (Tetartopeus terminatus)
344. 27-01: Rhinoncus inconspectus (Rhinoncus inconspectus)
345. 27-01: Tachyporus atriceps (Tachyporus atriceps)
346. 27-01: Fagniezia impressa (Fagniezia impressa)
347. 27-01: Dannebrogsbille (Bitoma crenata)
348. 27-01: Latridius sp. (Latridius sp.)
349. 27-01: Coelostoma orbiculare (Coelostoma orbiculare)
350. 27-01: Lyngmariehøne (Chilocorus bipustulatus)
351. 27-01: Langhornet Fladbille (Uleiota planata)
352. 28-01: Tachyporus nitidulus (Tachyporus nitidulus)
353. 28-01: Anthobium sp. (Anthobium sp.)
354. 28-01: Mørklåret Glansløber (Bembidion femoratum)
355. 29-01: Micrambe bimaculata (Micrambe bimaculata)
356. 29-01: Acrotrichis sp. (Acrotrichis sp.)
357. 29-01: Agathidium varians (Agathidium varians)
358. 29-01: Ptenidium pusillum (Ptenidium pusillum)
359. 29-01: Stor Svampebille (Mycetophagus quadripustulatus)
360. 29-01: Phloeocharis subtilissima (Phloeocharis subtilissima)
361. 29-01: Typograf (Ips typographus)
362. 30-01: Skarnbasse sp. (Geotrupinae sp.)
363. 31-01: Uplettet Mariehøne (Aphidecta obliterata)
364. 31-01: Apion pomonae (Apion pomonae)
365. 01-02: Strågul Landkær (Cercyon quisquilius)
366. 01-02: Stenus nitidiusculus (Stenus nitidiusculus)
367. 01-02: Acritus komai (Acritus komai)
368. 01-02: Anacaena limbata (Anacaena limbata)
369. 01-02: Lille Hårlandkær (Cryptopleurum minutum)
370. 01-02: Agabus affinis (Agabus affinis)
371. 01-02: Cordalia obscura (Cordalia obscura)
372. 01-02: Philonthus discoideus (Philonthus discoideus)
373. 01-02: Ceutorhynchus pollinarius (Ceutorhynchus pollinarius)
374. 01-02: Stenus pallipes (Stenus pallipes)
375. 01-02: Oxytelus sculptus (Oxytelus sculptus)
376. 01-02: Myrebille (Thanasimus formicarius)
377. 01-02: Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
378. 01-02: Almindelig Sumpløber (Badister bullatus)
379. 01-02: Oxytelus migrator (Oxytelus migrator)
380. 01-02: Dorytomus tortrix (Dorytomus tortrix)
381. 01-02: Agabus undulatus (Agabus undulatus)
382. 01-02: Clambus punctulum (Clambus punctulum)
383. 01-02: Acalles misellus (Acalles misellus)
384. 01-02: Trichiusa immigrata (Trichiusa immigrata)
385. 01-02: Stenus nigritulus (Stenus nigritulus)
386. 01-02: Stor Glansløber (Bembidion tetracolum)
387. 01-02: Cleopus pulchellus (Cleopus pulchellus)
388. 02-02: Amischa analis (Amischa analis)
389. 02-02: Aleochara brevipennis (Aleochara brevipennis)
390. 02-02: Phloeopora corticalis (Phloeopora corticalis)
391. 02-02: Rhinoncus pericarpius (Rhinoncus pericarpius)
392. 02-02: Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
393. 02-02: Myllaena minuta (Myllaena minuta)
394. 02-02: Kløverhovedgnaver (Hypera meles)
395. 02-02: Pselaphus heisei (Pselaphus heisei)
396. 02-02: Philonthus sp. (Philonthus sp.)
397. 02-02: Aphodius sphacelatus (Aphodius sphacelatus)
398. 02-02: Taphrorychus bicolor (Taphrorychus bicolor)
399. 02-02: Liden Jordløber (Pterostichus minor)
400. 02-02: Mørk Damløber (Stenolophus mixtus)
401. 02-02: Nartus grapii (Nartus grapii)
402. 02-02: Chaetocnema confusa (Chaetocnema confusa)
403. 02-02: Corticeus bicolor (Corticeus bicolor)
404. 02-02: Almindelig Møgbille (Aphodius prodromus)
405. 02-02: Bøghjort (Dorcus parallelipipedus)
406. 02-02: Hydroporus tristis (Hydroporus tristis)
407. 02-02: Scymnus haemorrhoidalis (Scymnus haemorrhoidalis)
408. 02-02: Rødhalset Moseløber (Acupalpus flavicollis)
409. 02-02: Stenus europaeus (Stenus europaeus)
410. 02-02: Clambus simsoni (Clambus simsoni)
411. 02-02: Cis rugulosus (Cis rugulosus)
412. 02-02: Tvefarvet Skovsmælder (Ampedus balteatus)
413. 02-02: Euconnus denticornis (Euconnus denticornis)
414. 02-02: Apion sp. (Apion sp.)
415. 02-02: Almindelig Brunløber (Bradycellus harpalinus)
416. 02-02: Lythraria salicariae (Lythraria salicariae)
417. 02-02: Longitarsus gracilis (Longitarsus gracilis)
418. 02-02: Mørk Kornsmælder (Agriotes obscurus)
419. 02-02: Carpelimus elongatulus (Carpelimus elongatulus)
420. 02-02: Stilbus testaceus (Stilbus testaceus)
421. 02-02: Cercyon convexiusculus (Cercyon convexiusculus)
422. 02-02: Quedius longicornis (Quedius longicornis)
423. 02-02: Bredrygget Moseløber (Acupalpus parvulus)
424. 02-02: Phyllotreta exclamationis (Phyllotreta exclamationis)
425. 02-02: Hypera rumicis (Hypera rumicis)
426. 02-02: Engspejlløber (Notiophilus palustris)
427. 03-02: Sekspunktet Kvikløber (Agonum sexpunctatum)
428. 03-02: Brun Pelsklanner (Attagenus smirnovi)
429. 05-02: Corticarina minuta (Corticarina minuta)
430. 05-02: Ropalodontus perforatus (Ropalodontus perforatus)
431. 06-02: Strandrovbille (Cafius xantholoma)
432. 06-02: Toplettet Mariehøne (Adalia bipunctata)
433. 06-02: Olibrus affinis (Olibrus affinis)
434. 06-02: Pindsvinebille (Hispa atra)
435. 07-02: Dytiscus sp. (Dytiscus sp.)
436. 07-02: Cryptophagus acutangulus (Cryptophagus acutangulus)
437. 07-02: Rødbrystet Torpedoløber (Calathus melanocephalus)
438. 08-02: Corticaria umbilicata (Corticaria umbilicata)
439. 08-02: Cartodere constricta (Cartodere constricta)
440. 08-02: Apion assimile (Apion assimile)
441. 08-02: Omalium littorale (Omalium littorale)
442. 08-02: Kløvergnaver (Hypera nigrirostris)
443. 08-02: Otiorhynchus desertus (Otiorhynchus desertus)
444. 08-02: Olibrus millefolii (Olibrus millefolii)
445. 08-02: Apion ononidis (Apion ononidis)
446. 08-02: Elleveplettet Mariehøne (Coccinella undecimpunctata)
447. 08-02: Zacladus geranii (Zacladus geranii)
448. 08-02: Mycetophagus fulvicollis (Mycetophagus fulvicollis)
449. 08-02: Plegaderus dissectus (Plegaderus dissectus)
450. 08-02: Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
451. 08-02: Trachyphloeus aristatus (Trachyphloeus aristatus)
452. 08-02: Carpophilus marginellus (Carpophilus marginellus)
453. 08-02: Væver (Lamia textor)
454. 08-02: Cordicomus instabilis (Cordicollis instabilis)
455. 08-02: Gulhovedet Agerrovbille (Tachyporus obtusus)
456. 08-02: Strophosoma faber (Strophosoma faber)
457. 08-02: Xantholinus longiventris (Xantholinus longiventris)
458. 08-02: Litargus connexus (Litargus connexus)
459. 08-02: Almindelig Ovalløber (Amara aenea)
460. 08-02: Tachinus rufipes (Tachinus rufipes)
461. 08-02: Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
462. 08-02: Limnichus pygmaeus (Limnichus pygmaeus)
463. 08-02: Pukkellandkær (Cercyon ustulatus)
464. 08-02: Quedius scitus (Quedius scitus)
465. 08-02: Blankplettet Tandbuk (Rhagium mordax)
466. 08-02: Sort Oliebille (Meloe proscarabaeus)
467. 08-02: Trachyphloeus scabriculus (Trachyphloeus scabriculus)
468. 09-02: Dinaraea linearis (Dinaraea linearis)
469. 09-02: Gabrius Coxalus (Gabrius breviventer)
470. 10-02: Gul Vedborer (Trypodendron domesticum)
471. 10-02: Dinarda dentata (Dinarda dentata)
472. 10-02: Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
473. 12-02: Dråbeplettet Glansløber (Bembidion guttula)
474. 12-02: Blågrøn Ellebladbille (Plagiosterna aenea)
475. 12-02: Stenus bifoveolatus (Stenus bifoveolatus)
476. 12-02: Psylliodes picina (Psylliodes picina)
477. 12-02: Lathrobium fulvipenne (Lathrobium fulvipenne)
478. 12-02: Cyphon phragmiteticola (Cyphon laevipennis)
479. 12-02: Gulbrun Skjoldbille (Cassida flaveola)
480. 12-02: Alianta incana (Alianta incana)
481. 12-02: Thinodromus arcuatus (Thinodromus arcuatus)
482. 12-02: Sitona suturalis (Sitona suturalis)
483. 12-02: Stenus picipennis (Stenus picipennis)
484. 12-02: Lys Damløber (Stenolophus skrimshiranus)
485. 12-02: Trehornet Skarnbasse (Typhaeus typhoeus)
486. 12-02: Erichsonius cinerascens (Erichsonius cinerascens)
487. 12-02: Pycnoglypta lurida (Pycnoglypta lurida)
488. 12-02: Telmatophilus typhae (Telmatophilus typhae)
489. 12-02: Tychus niger (Tychus niger)
490. 12-02: Kompostkær (Megasternum concinnum)
491. 13-02: Stor Vandkalv (Dytiscus marginalis)
492. 13-02: Stor Kæmperovbille (Ocypus olens)
493. 13-02: Larinus planus (Larinus planus)
494. 14-02: Liden Kvikløber (Agonum gracile)
495. 14-02: Blå Oliebille (Meloe violaceus)
496. 14-02: Leptusa ruficollis (Leptusa ruficollis)
497. 14-02: Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
498. 14-02: Otiorhynchus porcatus (Otiorhynchus porcatus)
499. 15-02: Atheta xanthopus (Atheta xanthopus)
500. 15-02: Stenus solutus (Stenus solutus)
501. 15-02: Blank Myrebille (Tillus elongatus)
502. 15-02: Apion nigritarse (Apion nigritarse)
503. 17-02: Stenus melanarius (Stenus melanarius)
504. 17-02: Poophagus sisymbrii (Poophagus sisymbrii)
505. 17-02: Stenus formicetorum (Stenus formicetorum)
506. 17-02: Euaesthetus ruficapillus (Euaesthetus ruficapillus)
507. 17-02: Cypha longicornis (Cypha longicornis)
508. 17-02: Lille Pilejordloppe (Crepidodera fulvicornis)
509. 17-02: Crepidodera aurata (Crepidodera aurata)
510. 17-02: Thryogenes nereis (Thryogenes nereis)
511. 19-02: Nebria sp. (Nebria sp.)
512. 19-02: Notiophilus aesthuans (Notiophilus aesthuans)
513. 19-02: Tangvandkær (Cercyon littoralis)
514. 20-02: Nephus redtenbacheri (Nephus redtenbacheri)
515. 21-02: Nemozoma elongatum (Nemozoma elongatum)
516. 21-02: Coccidula scutellata (Coccidula scutellata)
517. 21-02: Dråberovbille (Scaphidium quadrimaculatum)
518. 22-02: Oxypoda procerula (Oxypoda procerula)
519. 22-02: Proteinus laevigatus (Proteinus laevigatus)
520. 23-02: Skovmøgbille (Aphodius sticticus)
521. 23-02: Kornet Ådselbille (Silpha tristis)
522. 23-02: Epitrix pubescens (Epitrix pubescens)
523. 23-02: Dinaraea angustula (Dinaraea angustula)
524. 23-02: Apion curtirostre (Apion curtirostre)
525. 23-02: Stenus pallitarsis (Stenus pallitarsis)
526. 23-02: Megarthrus prosseni (Megarthrus prosseni)
527. 23-02: Strandglansløber (Bembidion aeneum)
528. 23-02: Gyrohypnus angustatus (Gyrohypnus angustatus)
529. 23-02: Chaetocnema hortensis (Chaetocnema hortensis)
530. 23-02: Atomaria zetterstedti (Atomaria zetterstedti)
531. 23-02: Apion modestum (Apion modestum)
532. 23-02: Almindelig Skyggeløber (Patrobus atrorufus)
533. 23-02: Lille jagtrovbille (Ontholestes murinus)
534. 23-02: Notaris acridulus (Notaris acridulus)
535. 23-02: Trachodes hispidus (Trachodes hispidus)
536. 23-02: Apion apricans (Apion apricans)
537. 23-02: Fintstribet Kvikløber (Agonum muelleri)
538. 23-02: Stor Dovenløber (Clivina fossor)
539. 23-02: Clambus armadillo (Clambus armadillo)
540. 23-02: Tropiphorus elevatus (Tropiphorus elevatus)
541. 23-02: Ocyusa maura (Ocyusa maura)
542. 23-02: Euconnus hirticollis (Euconnus hirticollis)
543. 23-02: Almindelig Bredløber (Anisodactylus binotatus)
544. 23-02: Almindelig Moseløber (Acupalpus meridianus)
545. 23-02: Lathrobium longulum (Lathrobium longulum)
546. 23-02: Othius punctulatus (Othius punctulatus)
547. 23-02: Psylliodes dulcamarae (Psylliodes dulcamarae)
548. 23-02: Kartoffeljordloppe (Psylliodes affinis)
549. 23-02: Ochthebius minimus (Ochthebius minimus)
550. 23-02: Callicerus obscurus (Callicerus obscurus)
551. 23-02: Anotylus tetracarinatus (Anotylus tetracarinatus)
552. 24-02: Leiosoma deflexum (Leiosoma deflexum)
553. 24-02: Donacia marginata (Donacia marginata)
554. 24-02: Strandfluerøver (Aleochara bipustulata)
555. 25-02: Stenus argus (Stenus argus)
556. 25-02: Blanksort Kåljordloppe (Phyllotreta atra)
557. 25-02: Euaesthetus laeviusculus (Euaesthetus laeviusculus)
558. 25-02: Broget Sumpløber (Badister lacertosus)
559. 25-02: Granfladbille (Silvanoprus fagi)
560. 25-02: Atomaria barani (Atomaria barani)
561. 25-02: Mycetoporus rufescens (Mycetoporus rufescens)
562. 25-02: Cyphon variabilis (Cyphon variabilis)
563. 26-02: Perikonbladbille (Chrysolina geminata)
564. 29-02: Hypera miles (Hypera miles)
565. 29-02: Rødbenet Glansløber (Bembidion doris)
566. 29-02: Atheta triangulum (Atheta triangulum)
567. 29-02: But Ovalløber (Amara communis)
568. 29-02: Philonthus carbonarius (Philonthus carbonarius)
569. 29-02: Tachinus corticinus (Tachinus corticinus)
570. 29-02: Stenus kiesenwetteri (Stenus kiesenwetteri)
571. 29-02: Nevraphes angulatus (Neuraphes angulatus)
572. 29-02: Philonthus varians (Philonthus varians)
573. 01-03: Hvidtjørnshvepsebuk (Anaglyptus mysticus)
574. 01-03: Rød Skivebuk (Pyrrhidium sanguineum)
575. 01-03: Trichosirocalus troglodytes (Trichosirocalus troglodytes)
576. 02-03: Markjordløber (Pterostichus melanarius)
577. 03-03: Sortblå Kornbladbille (Oulema gallaeciana)
578. 03-03: Atheta longicornis (Atheta longicornis)
579. 03-03: Bibloporus minutus (Bibloporus minutus)
580. 03-03: Mecinus pyraster (Mecinus pyraster)
581. 03-03: Quedius suturalis (Quedius suturalis)
582. 03-03: Enochrus coarctatus (Enochrus coarctatus)
583. 03-03: Agathidium atrum (Agathidium atrum)
584. 03-03: Notiophilus rufipes (Notiophilus rufipes)
585. 04-03: Bleg Barkbille (Hylurgops palliatus)
586. 04-03: Dorytomus dejeani (Dorytomus dejeani)
587. 05-03: Cantharis sp. (Cantharis sp.)
588. 05-03: Apion pubescens (Apion pubescens)
589. 06-03: Apion trifolii (Apion trifolii)
590. 06-03: Phloeonomus punctipennnis (Phloeonomus punctipennis)
591. 06-03: Stephostethus rugicollis (Stephostethus rugicollis)
592. 07-03: Eledona agricola (Eledona agricola)
593. 07-03: Scymnus sp. (Scymnus sp.)
594. 07-03: Atheta graminicola (Atheta graminicola)
595. 07-03: Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
596. 07-03: Stenus binotatus (Stenus binotatus)
597. 07-03: Attenplettet Mariehøne (Myrrha octodecimguttata)
598. 07-03: Notaris scirpi (Notaris scirpi)
599. 07-03: Philonthus micans (Philonthus micans)
600. 07-03: Longitarsus luridus (Longitarsus luridus)
601. 07-03: Tachinus proximus (Tachinus proximus)
602. 07-03: Sortbuget Sivløber (Philorhizus notatus)
603. 07-03: Gulspættet Glansløber (Bembidion varium)
604. 07-03: Cypha discoidea (Cypha discoidea)
605. 07-03: Quedius maurorufus (Quedius maurorufus)
606. 07-03: Lille Bladrandbille (Sitona sulcifrons)
607. 07-03: Atomaria sp. (Atomaria sp.)
608. 07-03: Pelenomus quadricorniger (Pelenomus quadricorniger)
609. 07-03: Bledius sp. (Bledius sp.)
610. 07-03: Smuk Smalløber (Demetrias imperialis)
611. 08-03: Proteinus ovalis (Proteinus ovalis)
612. 08-03: Næsehornsbille (Oryctes nasicornis)
613. 08-03: Quedius molochinus (Quedius molochinus)
614. 09-03: Bothynoderes affinis (Bothynoderes affinis)
615. 09-03: Brun Barkløber (Dromius agilis)
616. 09-03: Barkøresnudebille (Otiorhynchus singularis)
617. 09-03: Amara sp. (Amara sp.)
618. 09-03: Plettet Springvandkalv (Laccophilus hyalinus)
619. 09-03: Lakrød Møgbille (Aphodius pedellus)
620. 09-03: Forskelligfarvet Guldbille (Chrysolina polita)
621. 10-03: Oxytelus fulvipes (Oxytelus fulvipes)
622. 10-03: Rødløber (Odacantha melanura)
623. 10-03: Stilbus atomarius (Stilbus atomarius)
624. 10-03: Tæppeklanner (Anthrenus verbasci)
625. 11-03: Anthribus nebulosus (Anthribus nebulosus)
626. 11-03: Lille Kornsmælder (Agriotes sputator)
627. 11-03: Almindelig Ødebille (Byrrhus pilula)
628. 11-03: Notiophilus germinyi (Notiophilus germinyi)
629. 11-03: Dorytomus ictor (Dorytomus ictor)
630. 11-03: Apion vorax (Apion vorax)
631. 12-03: Enedreytes sepicola (Enedreytes sepicola)
632. 13-03: Enochrus melanocephalus (Enochrus melanocephalus)
633. 13-03: Enochrus testaceus (Enochrus testaceus)
634. 13-03: Vandløber (Oodes helopioides)
635. 13-03: Gabrius appendiculatus (Gabrius appendiculatus)
636. 13-03: Rødbenet Ovalløber (Amara familiaris)
637. 13-03: Jordbærbladbille (Galerucella tenella)
638. 13-03: Pachnida nigella (Pachnida nigella)
639. 13-03: Stor Korsløber (Panagaeus cruxmajor)
640. 13-03: Chrysolina sturmi (Chrysolina sturmi)
641. 13-03: Lesteva sicula (Lesteva sicula)
642. 13-03: Ellebladbille (Agelastica alni)
643. 13-03: Philonthus nigrita (Philonthus nigrita)
644. 13-03: Atomaria nigrirostris (Atomaria nigrirostris)
645. 13-03: Zyras collaris (Zyras collaris)
646. 13-03: Lille Metaljordløber (Poecilus versicolor)
647. 14-03: Phalacrus substriatus (Phalacrus substriatus)
648. 14-03: Nakkehornet Møggraver (Onthophagus nuchicornis)
649. 14-03: Heterocerus flexuosus (Heterocerus flexuosus)
650. 14-03: Hvidkløverbladrandbille (Sitona obsoletus)
651. 14-03: Hygropora cunctans (Hygropora cunctans)
652. 14-03: Bibloplectus ambiguus (Bibloplectus ambiguus)
653. 14-03: Bledius pygmaeus (Bledius pygmaeus)
654. 14-03: Dryops similaris (Dryops similaris)
655. 14-03: Lille Korsløber (Panagaeus bipustulatus)
656. 14-03: Rapsjordloppe (Psylliodes chrysocephala)
657. 14-03: Platystethus alutaceus (Platystethus alutaceus)
658. 14-03: Sepedophilus nigripennis (Sepedophilus nigripennis)
659. 14-03: Sitona ambiguus (Sitona ambiguus)
660. 14-03: Bledius frisius (Bledius frisius)
661. 14-03: Enochrus ochropterus (Enochrus ochropterus)
662. 14-03: Gabrius keysianus (Gabrius keysianus)
663. 14-03: Crataraea suturalis (Crataraea suturalis)
664. 14-03: Helophorus minutus (Helophorus minutus)
665. 14-03: Heterothops quadripunctulus (Heterothops quadripunctulus)
666. 14-03: Tachyporus pusillus (Tachyporus pusillus)
667. 14-03: Stor Torpedoløber (Calathus fuscipes)
668. 14-03: Stor Tunnelløber (Dyschirius chalceus)
669. 14-03: Chrysolina staphylaea (Chrysolina staphylaea)
670. 14-03: Euryporus picipes (Euryporus picipes)
671. 14-03: Gymnetron antirrhini (Gymnetron antirrhini)
672. 14-03: Lathrobium Quadratum (Tetartopeus quadratus)
673. 14-03: Heterocerus fenestratus (Heterocerus fenestratus)
674. 14-03: Kateretes pedicularius (Kateretes pedicularius)
675. 14-03: Philonthus salinus (Philonthus salinus)
676. 14-03: Sortblå Guldbille (Chrysolina haemoptera)
677. 14-03: Otiorhynchus ligneus (Otiorhynchus ligneus)
678. 14-03: Omalium riparium (Omalium riparium)
679. 14-03: Notaris bimaculatus (Notaris bimaculatus)
680. 14-03: Quedius simplicifrons (Quedius simplicifrons)
681. 14-03: Rybaxis laminata (Rybaxis laminata)
682. 14-03: Stribet Kornsmælder (Agriotes lineatus)
683. 14-03: Noterus crassicornis (Noterus crassicornis)
684. 14-03: Phaedon concinnus (Phaedon concinnus)
685. 14-03: Lappet Ådselbille (Thanatophilus sinuatus)
686. 14-03: Longitarsus kutscherai (Longitarsus kutscherai)
687. 14-03: Dorytomus majalis (Dorytomus majalis)
688. 14-03: Ellesnudebille (Cryptorhynchus lapathi)
689. 14-03: Enhjørning (Notoxus monoceros)
690. 14-03: Philonthus cruentatus (Philonthus cruentatus)
691. 14-03: Nellikegnaver (Hypera arator)
692. 14-03: Ocypus picipennis (Ocypus picipennis)
693. 14-03: Gabrius osseticus (Gabrius osseticus)
694. 14-03: Kystglansløber (Bembidion normannum)
695. 14-03: Dyschirius tristis (Dyschirius tristis)
696. 14-03: Bledius spectabilis (Bledius spectabilis)
697. 14-03: Atomaria basalis (Atomaria basalis)
698. 14-03: Psammodius sulcicollis (Psammodius asper)
699. 14-03: Sandkobberløber (Asaphidion flavipes)
700. 14-03: Torskemundbladbille (Chrysolina sanguinolenta)
701. 14-03: Sølvstribet Skjoldbille (Cassida nobilis)
702. 14-03: Tidevandsglansløber (Cillenus lateralis)
703. 14-03: Helophorus grandis (Helophorus grandis)
704. 14-03: Pelenomus zumpti (Pelenomus zumpti)
705. 14-03: Pæreløvsnudebille (Phyllobius pyri)
706. 14-03: Corticarina truncatella (Corticarina truncatella)
707. 14-03: Encephalus complicans (Encephalus complicans)
708. 14-03: Bledius opacus (Bledius opacus)
709. 14-03: Strandskyggebille (Phaleria cadaverina)
710. 14-03: Typhaea stercorea (Typhaea stercorea)
711. 14-03: Salttunnelløber (Dyschirius salinus)
712. 14-03: Rhinoncus castor (Rhinoncus castor)
713. 14-03: Leiodes ciliaris (Leiodes ciliaris)
714. 14-03: Hypera venusta (Hypera venusta)
715. 14-03: Barynotus obscurus (Barynotus obscurus)
716. 14-03: Apion dissimile (Apion dissimile)
717. 14-03: Brun Torpedoløber (Calathus mollis)
718. 14-03: Dværgglansløber (Bembidion minimum)
719. 14-03: Sunius melanocephalus (Sunius melanocephalus)
720. 14-03: Lakrød Møgbille sp. (Aphodius fimetarius/pedellus)
721. 14-03: Lille Klitskyggebille (Melanimon tibialis)
722. 14-03: Monotoma quadricollis (Monotoma quadricollis)
723. 14-03: Mat Tunnelløber (Dyschirius obscurus)
724. 14-03: Apion violaceum (Apion violaceum)
725. 14-03: Atomaria rhenonum (Atomaria rhenonum)
726. 14-03: Diglotta sinuaticollis (Diglotta sinuaticollis)
727. 14-03: Thryogenes atrirostris (Thryogenes atrirostris)
728. 14-03: Klittunnelløber (Dyschirius impunctipennis)
729. 14-03: Heterocerus fusculus (Heterocerus fusculus)
730. 14-03: Brunbenet Ovalløber (Amara similata)
731. 14-03: Carpelimus corticinus (Carpelimus corticinus)
732. 14-03: Dienerella ruficollis (Dienerella ruficollis)
733. 14-03: Bledius fergussoni (Bledius fergussoni)
734. 14-03: Aphodius niger (Aphodius niger)
735. 14-03: Marskglansløber (Bembidion iricolor)
736. 14-03: Orchestes testaceus (Orchestes testaceus)
737. 14-03: Oval Stumpbille (Margarinotus neglectus)
738. 14-03: Stor Klitskyggebille (Phylan gibbus)
739. 14-03: Strandtunnelløber (Dyschirius thoracicus)
740. 14-03: Plettet Skjoldbille (Cassida nebulosa)
741. 14-03: Scymnus limbatus (Scymnus limbatus)
742. 14-03: Violsnudebille (Orobitis cyaneus)
743. 14-03: Carpelimus foveolatus (Carpelimus foveolatus)
744. 14-03: Cassida denticollis (Cassida denticollis)
745. 14-03: Cassida vittata (Cassida vittata)
746. 14-03: Brunbenet Klitstumpbille (Hypocaccus metallicus)
747. 14-03: Bagous lutulosus (Bagous lutulosus)
748. 14-03: Brachypera zoilus (Brachypera zoilus)
749. 14-03: Calyptomerus dubius (Calyptomerus dubius)
750. 14-03: Liogluta microptera (Liogluta microptera)
751. 14-03: Kratgrotteløber (Trechus obtusus)
752. 14-03: Markgrotteløber (Trechus quadristriatus)
753. 14-03: Gulrandet Kvikløber (Agonum marginatum)
754. 14-03: Hydroporus memnonius (Hydroporus memnonius)
755. 14-03: Negastrius arenicola (Negastrius arenicola)
756. 14-03: Oxypoda exoleta (Oxypoda exoleta)
757. 14-03: Dryops ernesti (Dryops ernesti)
758. 14-03: Charagmus griseus (Charagmus griseus)
759. 14-03: Calodera aethiops (Calodera aethiops)
760. 14-03: Bledius diota (Bledius diota)
761. 14-03: Apion loti (Apion loti)
762. 14-03: Apion virens (Apion virens)
763. 14-03: Mecinus collaris (Mecinus collaris)
764. 14-03: Longitarsus melanocephalus (Longitarsus melanocephalus)
765. 14-03: Lille Jordmøgbille (Aphodius plagiatus)
766. 14-03: Lamprinodes saginatus (Lamprinodes saginatus)
767. 14-03: Langhovedet Sivløber (Paradromius longiceps)
768. 14-03: Pella limbata (Pella limbata)
769. 14-03: Sandgråsnude (Philopedon plagiatus)
770. 14-03: Stenus canaliculatus (Stenus canaliculatus)
771. 14-03: Lixus iridis (Lixus iridis)
772. 14-03: Klitsandspringer (Cicindela maritima)
773. 14-03: Coelositona cambricus (Coelositona cambricus)
774. 14-03: Dværgagtig Ovalløber (Amara tibialis)
775. 14-03: Xantholinus dvoraki (Xantholinus dvoraki)
776. 15-03: Nålegråbuk (Pogonocherus fasciculatus)
777. 15-03: Skræntskyggebille (Opatrum sabulosum)
778. 15-03: Møgbille sp. (Aphodius sp.)
779. 15-03: Triplax russica (Triplax russica)
780. 15-03: Kløverfrøgnaver (Tychius picirostris)
781. 16-03: Kirsebærsnudebille (Furcipus rectirostris)
782. 16-03: Anthocomus fasciatus (Anthocomus fasciatus)
783. 16-03: Anthrenus sp. (Anthrenus sp.)
784. 16-03: Glat Skarnbasse (Trypocopris vernalis)
785. 17-03: Almindelig Gæsterovbille (Lomechusa emarginata)
786. 17-03: Astenus lyonessius (Astenus lyonessius)
787. 17-03: Dryops anglicanus (Dryops anglicanus)
788. 17-03: Kulsort Jordløber (Pterostichus anthracinus)
789. 17-03: Graptodytes bilineatus (Graptodytes bilineatus)
790. 17-03: Nanophyes marmoratus (Nanophyes marmoratus)
791. 17-03: Agabus labiatus (Agabus labiatus)
792. 17-03: Dryops auriculatus (Dryops auriculatus)
793. 17-03: Astenus gracilis (Astenus gracilis)
794. 17-03: Hydroporus palustris (Hydroporus palustris)
795. 17-03: Melanotus villosus (Melanotus villosus)
796. 17-03: Hydroporus sp. (Hydroporus sp.)
797. 17-03: Chaetocnema aridula (Chaetocnema aridula)
798. 17-03: Lordithon thoracicus (Lordithon thoracicus)
799. 17-03: Kobberguldbasse (Protaetia cuprea)
800. 18-03: Kornguldbille (Lema cyanella)
801. 18-03: Crepidodera nitidula (Crepidodera nitidula)
802. 18-03: Femplettet Mariehøne (Coccinella quinquepunctata)
803. 18-03: Cryptamorpha desjardinis (Cryptamorpha desjardinis)
804. 19-03: Quedius fuliginosus / curtipennis (Quedius fuliginosus / curtipennis)
805. 19-03: Coeliodes ruber (Coeliodes ruber)
806. 19-03: Grubeløber (Blethisa multipunctata)
807. 19-03: Ertsfarvet Hjertesmælder (Cardiophorus asellus)
808. 19-03: Kalkograf (Pityogenes chalcographus)
809. 19-03: Apion aeneum (Apion aeneum)
810. 19-03: Apion radiolus (Apion radiolus)
811. 19-03: Pteryx suturalis (Pteryx suturalis)
812. 19-03: Glischrochilus quadrisignatus (Glischrochilus quadrisignatus)
813. 19-03: Grøn Sandspringer (Cicindela campestris)
814. 19-03: Reichenbachia juncorum (Reichenbachia juncorum)
815. 19-03: Metallisk Sandløber (Harpalus affinis)
816. 19-03: Klitplasterbille (Apalus bimaculatus)
817. 19-03: Grypus brunnirostris (Grypus brunnirostris)
818. 19-03: Ocalea concolor (Ocalea concolor)
819. 19-03: Epuraea unicolor (Epuraea unicolor)
820. 19-03: Hydrobius fuscipes (Hydrobius fuscipes)
821. 20-03: Lyngløber (Carabus arvensis)
822. 20-03: Rødbrystet Ådselbille (Oiceoptoma thoracicum)
823. 21-03: Rhantus exsoletus (Rhantus exsoletus)
824. 21-03: Haliplus ruficollis (Haliplus ruficollis)
825. 21-03: Grankoglebille (Ernobius abietinus)
826. 21-03: Syvprikket Mariehøne (Hippodamia septemmaculata)
827. 21-03: Brun Sandspringer (Cicindela hybrida)
828. 21-03: Xantholinus sp. (Xantholinus sp.)
829. 21-03: Stor Skovsmælder (Ampedus sanguineus)
830. 21-03: Forskelligfarvet Glansløber (Bembidion articulatum)
831. 22-03: Gonioctena quinquepunctata (Gonioctena quinquepunctata)
832. 22-03: Harpalus rufipalpis (Harpalus rufipalpis)
833. 22-03: Paederus fuscipes (Paederus fuscipes)
834. 22-03: Cleonis pigra (Cleonis pigra)
835. 22-03: Ceutorhynchus erysimi (Ceutorhynchus erysimi)
836. 22-03: Bred Muldløber (Abax parallelepipedus)
837. 22-03: Nebria salina (Nebria salina)
838. 22-03: Mørk Ådselbille (Silpha obscura)
839. 22-03: Runkelroebille (Atomaria linearis)
840. 22-03: Sortkøllet Ådselgraver (Nicrophorus vespilloides)
841. 23-03: Bledius subniger (Bledius subniger)
842. 23-03: Euplectus punctatus (Euplectus punctatus)
843. 23-03: Skræppebladbille (Gastrophysa viridula)
844. 24-03: Quedius semiaeneus (Quedius semiaeneus)
845. 24-03: Leptusa fumida (Leptusa fumida)
846. 24-03: Carpelimus halophilus (Carpelimus halophilus)
847. 24-03: Enochrus affinis (Enochrus affinis)
848. 24-03: Glocianus fennicus (Glocianus fennicus)
849. 24-03: Hydrobius subrotundus (Hydrobius subrotundus)
850. 24-03: Lathrobium impressum (Lathrobium impressum)
851. 24-03: Rhantus suturellus (Rhantus suturellus)
852. 24-03: Cercyon tristis (Cercyon tristis)
853. 24-03: Anacaena lutescens (Anacaena lutescens)
854. 24-03: Hydroporus melanarius (Hydroporus melanarius)
855. 24-03: Hydroporus umbrosus (Hydroporus umbrosus)
856. 24-03: Phytosus balticus (Phytosus balticus)
857. 24-03: Plectophloeus nitidus (Plectophloeus nitidus)
858. 24-03: Dacrila fallax (Dacrila fallax)
859. 24-03: Planløber (Olisthopus rotundatus)
860. 24-03: Museumsklanner (Anthrenus museorum)
861. 24-03: Ochthebius marinus (Ochthebius marinus)
862. 24-03: Coelositona cinerascens (Coelositona cinerascens)
863. 24-03: Apion seniculus (Apion seniculus)
864. 24-03: Acrotona exigua (Acrotona exigua)
865. 24-03: Ochthephilum collare (Ochthephilum collare)
866. 24-03: Liden Stumpbille (Hister bissexstriatus)
867. 24-03: Cerylon ferrugineum (Cerylon ferrugineum)
868. 24-03: Olophrum assimile (Olophrum assimile)
869. 24-03: Gronops inaequalis (Gronops inaequalis)
870. 24-03: Cis bidentatus (Cis bidentatus)
871. 24-03: Atholus praetermissus (Atholus praetermissus)
872. 24-03: Philonthus decorus (Philonthus decorus)
873. 24-03: Paracymus aeneus (Paracymus aeneus)
874. 24-03: Cymbiodyta marginella (Cymbiodyta marginella)
875. 24-03: Liden Glansløber (Bembidion tenellum)
876. 24-03: Philonthus parvicornis (Philonthus parvicornis)
877. 24-03: Smicronyx reichii (Smicronyx reichii)
878. 24-03: Hydroporus gyllenhalii (Hydroporus gyllenhalii)
879. 25-03: Apion viciae (Apion viciae)
880. 25-03: Heterocerus obsoletus (Heterocerus obsoletus)
881. 25-03: Ennearthron cornutum (Ennearthron cornutum)
882. 25-03: Stephostethus lardarius (Stephostethus lardarius)
883. 25-03: Hygrotus impressopunctatus (Hygrotus impressopunctatus)
884. 25-03: Forskelligplettet Glansløber (Bembidion obliquum)
885. 25-03: Scaphisoma sp. (Scaphisoma sp.)
886. 25-03: Forlænget Moseløber (Anthracus consputus)
887. 25-03: Atomaria rhenana (Atomaria rhenana)
888. 25-03: Bidessus unistriatus (Bidessus unistriatus)
889. 25-03: Bledius tricornis (Bledius tricornis)
890. 25-03: Dryops griseus (Dryops griseus)
891. 25-03: Fladtrykt Vandkalv (Hydroporus planus)
892. 25-03: Askesnudebille (Stereonychus fraxini)
893. 26-03: Uvinget Torpedoløber (Calathus micropterus)
894. 26-03: Prasocuris phellandrii (Prasocuris phellandrii)
895. 26-03: Anthonomus sp. (Anthonomus sp.)
896. 27-03: Cercyon sp. (Cercyon sp.)
897. 27-03: Hydroporus pubescens (Hydroporus pubescens)
898. 27-03: Smal Frøklanner (Trogoderma angustum)
899. 27-03: Almindelig vandkær sp. (Hydrobius sp.)
900. 27-03: Matsort Ådselbille (Aclypea opaca)
901. 27-03: Rød Myrestumpbille (Haeterius ferrugineus)
902. 27-03: Prasocuris glabra (Prasocuris glabra)
903. 27-03: Apion rubens (Apion rubens)
904. 27-03: Agabus conspersus (Agabus conspersus)
905. 27-03: Sibinia pyrrhodactyla (Sibinia pyrrhodactyla)
906. 27-03: Enochrus bicolor (Enochrus bicolor)
907. 27-03: Almindelig Oldenborre (Melolontha melolontha)
908. 27-03: Staldløber (Laemostenus terricola)
909. 28-03: Silkeglinsende Jordsmælder (Prosternon tessellatum)
910. 28-03: Kløverbladrandbille (Sitona hispidulus)
911. 28-03: Apion atratulum (Apion atratulum)
912. 28-03: Barypeithes pellucidus (Barypeithes pellucidus)
913. 28-03: Bøge-Skovsmælder (Ampedus rufipennis)
914. 28-03: Liljebille (Lilioceris lilii)
915. 28-03: Amischa sp. (Amischa sp.)
916. 28-03: Stribet Skivevandkalv (Acilius sulcatus)
917. 28-03: Hvælvet Løber (Carabus convexus)
918. 28-03: Gyvelbønnebille (Bruchidius villosus)
919. 28-03: Uloma culinaris (Uloma culinaris)
920. 28-03: Bembidion ubest. (Bembidion indet.)
921. 29-03: Hypera plantaginis (Hypera plantaginis)
922. 29-03: Trixagus sp. (Trixagus sp.)
923. 29-03: Hypera sp. (Hypera sp.)
924. 29-03: Enochrus halophilus (Enochrus halophilus)
925. 29-03: Malakitbille ubest. (Malachiidae indet.)
926. 29-03: Broget Sandpiler (Anthicus antherinus)
927. 31-03: Fireplettet Glansbille (Glischrochilus quadriguttatus)
928. 31-03: Anacaena globulus (Anacaena globulus)
929. 31-03: Hvidhovedet Bredsnudebille (Platystomos albinus)
930. 31-03: Lasiorhynchites olivaceus (Lasiorhynchites olivaceus)
931. 31-03: Tachinus laticollis (Tachinus laticollis)
932. 31-03: Aderus populneus (Aderus populneus)
933. 31-03: Smuk Metaljordløber (Poecilus lepidus)
934. 31-03: Hygrotus versicolor (Hygrotus versicolor)
935. 01-04: Kobberfarvet Øjenløber (Elaphrus cupreus)
936. 01-04: Hydaticus seminiger (Hydaticus seminiger)
937. 01-04: Lathrobium fovulum (Lathrobium fovulum)
938. 01-04: Pilebladbille ubest. (Phratora sp.)
939. 01-04: Euaesthetus bipunctatus (Euaesthetus bipunctatus)
940. 01-04: Rybaxis sp. (Rybaxis sp.)
941. 01-04: Lithocharis sp. (Lithocharis sp.)
942. 02-04: Skinkebille (Korynetes caeruleus)
943. 02-04: Euconnus rutilipennis (Euconnus rutilipennis)
944. 02-04: Helochares obscurus (Helochares obscurus)
945. 02-04: Notothecta flavipes (Notothecta flavipes)
946. 02-04: Psylliodes napi (Psylliodes napi)
947. 02-04: Bænkrovbille (Carpelimus pusillus)
948. 02-04: Fladtrykket Ægstumpbille (Acritus nigricornis)
949. 02-04: Nudobius lentus (Nudobius lentus)
950. 02-04: Cercyon analis (Cercyon analis)
951. 02-04: Rød Kuglevandkalv (Hyphydrus ovatus)
952. 02-04: Hydroporus erythrocephalus (Hydroporus erythrocephalus)
953. 02-04: Euplectus signatus (Euplectus signatus)
954. 02-04: Almindelig Træstumpbille (Paromalus flavicornis)
955. 02-04: Rødbrystet Hjertesmælder (Cardiophorus ruficollis)
956. 02-04: Bøgeløber (Carabus intricatus)
957. 02-04: Euplectus sanguineus (Euplectus sanguineus)
958. 02-04: Hydroporus striola (Hydroporus striola)
959. 02-04: Hygrotus inaequalis (Hygrotus inaequalis)
960. 03-04: Oliebille sp. (Meloe sp.)
961. 03-04: Ligebred Græssmælder (Cidnopus aeruginosus)
962. 04-04: Heterothops niger (Heterothops niger)
963. 04-04: Acalles roboris (Kyklioacalles roboris)
964. 04-04: Cercyon depressus (Cercyon depressus)
965. 04-04: Træsaftstumpbille (Margarinotus marginatus)
966. 04-04: Coprophilus striatulus (Coprophilus striatulus)
967. 04-04: Apion urticarium (Apion urticarium)
968. 04-04: Apteropeda splendida (Apteropeda splendida)
969. 04-04: Paramecosoma melanocephalum (Paramecosoma melanocephalum)
970. 04-04: Phyllodrepa melanocephala (Phyllodrepa melanocephala)
971. 04-04: Ege-Skovsmælder (Ampedus hjorti)
972. 04-04: Grubet Glansløber (Bembidion bipunctatum)
973. 04-04: Dyndløber (Carabus clathratus)
974. 04-04: Falagria sulcatula (Falagria sulcatula)
975. 04-04: Dansk Ovalløber (Amara lunicollis)
976. 04-04: Gabrius sp. (Gabrius sp.)
977. 04-04: Sortbenet Øjenløber (Elaphrus uliginosus)
978. 04-04: Cryptophagus reflexus (Cryptophagus reflexus)
979. 04-04: Catops picipes (Catops picipes)
980. 04-04: Stribet Mariehøne (Myzia oblongoguttata)
981. 04-04: Scymnus suturalis (Scymnus suturalis)
982. 04-04: Paederus littoralis (Paederus littoralis)
983. 04-04: Enicmus testaceus (Enicmus testaceus)
984. 04-04: Choleva glauca (Choleva glauca)
985. 04-04: Egeborebille (Xestobium rufovillosum)
986. 04-04: Æblestikker (Rhynchites cupreus)
987. 04-04: Ptinus subpilosus (Ptinus subpilosus)
988. 04-04: Remus sericeus (Remus sericeus)
989. 04-04: Sort Jordstumpbille (Dendrophilus punctatus)
990. 04-04: Mycetophagus piceus (Mycetophagus piceus)
991. 04-04: Oxypoda flavicornis (Oxypoda flavicornis)
992. 04-04: Triphyllus bicolor (Triphyllus bicolor)
993. 04-04: Omalium excavatum (Omalium excavatum)
994. 04-04: Oxypoda longipes (Oxypoda longipes)
995. 04-04: Lille Ødebille (Cytilus sericeus)
996. 04-04: Orthocis linearis (Orthocis linearis)
997. 04-04: Helophorus brevipalpis (Helophorus brevipalpis)
998. 04-04: Cryptophagus punctipennis (Cryptophagus punctipennis)
999. 04-04: Astenus immaculatus (Astenus immaculatus)
1000. 04-04: Catops nigricans (Catops nigricans)
1001. 04-04: Aleochara spadicea (Aleochara spadicea)
1002. 04-04: Astenus immaculatus (SKAL SLETTET) (Astenus immaculatus (SKAL SLETTET))
1003. 04-04: Atheta amplicollis (Atheta amplicollis)
1004. 04-04: Siagonium quadricorne (Siagonium quadricorne)
1005. 04-04: Haploglossa villosula (Haploglossa villosula)
1006. 04-04: Lille Klitstumpbille (Hypocaccus rugifrons)
1007. 04-04: Musebille (Leptinus testaceus)
1008. 04-04: Tveplettet Stumpbille (Atholus bimaculatus)
1009. 04-04: Tychus normandi (Tychus normandi)
1010. 04-04: Tachyporus pallidus (Tachyporus pallidus)
1011. 04-04: Xylostiba bosnica (Xylostiba bosnica)
1012. 05-04: Liden Græssmælder (Limonius minutus)
1013. 05-04: Tømmermand (Acanthocinus aedilis)
1014. 05-04: Aleocharinae sp. (Aleocharinae sp.)
1015. 05-04: Brungul Kamsmælder (Anostirus castaneus)
1016. 05-04: Grøn Guldbasse (Cetonia aurata)
1017. 05-04: Agabus bipustulatus (Agabus bipustulatus)
1018. 05-04: Purpurstumpbille (Margarinotus purpurascens)
1019. 05-04: Dryops sp. (Dryops sp.)
1020. 05-04: Mycetophagus quadriguttatus (Mycetophagus quadriguttatus)
1021. 06-04: Bolitobius castaneus (Bolitobius castaneus)
1022. 06-04: Tjørnebladbille (Lochmaea crataegi)
1023. 06-04: Ilybius sp. (Ilybius sp.)
1024. 06-04: Gaffelsnudebille (Lixus paraplecticus)
1025. 06-04: Lille Guldløber (Carabus nitens)
1026. 06-04: Charagmus gressorius (Charagmus gressorius)
1027. 06-04: Gyrinus marinus (Gyrinus marinus)
1028. 06-04: Gederamsbille (Bromius obscurus)
1029. 06-04: Lucernegnaver (Hypera postica)
1030. 07-04: Sandgraver (Broscus cephalotes)
1031. 07-04: Strandklanner (Dermestes szekessyi)
1032. 07-04: Polydrusus tereticollis (Polydrusus tereticollis)
1033. 07-04: Bøgeløvsnudebille (Phyllobius argentatus)
1034. 07-04: Stumphornet Møggraver (Onthophagus fracticornis)
1035. 07-04: Lyngbladbille (Lochmaea suturalis)
1036. 07-04: Øjeplettet Mariehøne (Anatis ocellata)
1037. 07-04: Blodsnudebille (Polydrusus mollis)
1038. 07-04: Dykkervandkalv (Cybister lateralimarginalis)
1039. 07-04: Kobbersmælder (Selatosomus aeneus)
1040. 07-04: Polydrusus sp. (Polydrusus sp.)
1041. 08-04: Ilybius ater (Ilybius ater)
1042. 08-04: Kugleløber (Omophron limbatum)
1043. 08-04: Curculio crux (Curculio crux)
1044. 08-04: Blank Vedsmælder (Hypoganus inunctus)
1045. 08-04: Coeliodes rana (Coeliodes rana)
1046. 08-04: Philonthus debilis (Philonthus debilis)
1047. 08-04: Silvanus recticollis (Silvanus recticollis)
1048. 08-04: Møggraver sp. (Onthophagus sp.)
1049. 08-04: Trettenplettet Mariehøne (Hippodamia tredecimpunctata)
1050. 08-04: Kompostløber (Perigona nigriceps)
1051. 08-04: Mørk Skovsmælder (Ampedus nigerrimus)
1052. 08-04: Medon apicalis (Medon apicalis)
1053. 08-04: Quedius levicollis (Quedius levicollis)
1054. 08-04: Tasgius pedator (Tasgius pedator)
1055. 08-04: Skræntoldenborre (Maladera holosericea)
1056. 08-04: Eutheia scydmaenoides (Eutheia scydmaenoides)
1057. 08-04: Hypulus bifasciatus (Hypulus bifasciatus)
1058. 08-04: Colymbetes paykulli (Colymbetes paykulli)
1059. 08-04: Gonioctena olivacea (Gonioctena olivacea)
1060. 08-04: Egeloppe (Orchestes quercus)
1061. 09-04: Brachypera dauci (Brachypera dauci)
1062. 09-04: Brillevandkalv (Dytiscus circumcinctus)
1063. 09-04: Plebejisk Ovalløber (Amara plebeja)
1064. 09-04: Agathidium nigripenne (Agathidium nigripenne)
1065. 09-04: Tværstribet Vandkalv (Hydaticus transversalis)
1066. 10-04: Bibloplectus tenebrosus (Bibloplectus tenebrosus)
1067. 10-04: Aloconota sulcifrons (Aloconota sulcifrons)
1068. 10-04: Oxypoda funebris (Oxypoda funebris)
1069. 10-04: Atheta aquatilis (Atheta aquatilis)
1070. 10-04: Ilybius subtilis (Ilybius subtilis)
1071. 10-04: Myllaena brevicornis (Myllaena brevicornis)
1072. 10-04: Meotica exilis (Meotica exilis)
1073. 10-04: Atheta hypnorum (Atheta hypnorum)
1074. 10-04: Stor Sandspringer (Cicindela sylvatica)
1075. 10-04: Stor Fyrresnudebille (Pissodes pini)
1076. 10-04: Poppelbladbille (Chrysomela populi)
1077. 10-04: Spejlløber sp. (Notiophilus sp.)
1078. 10-04: Bryaxis curtisii (Bryaxis curtisii)
1079. 10-04: Coeliodes rubicundus (Coeliodes rubicundus)
1080. 10-04: Sort Ådselgraver (Nicrophorus humator)
1081. 10-04: Myllaena dubia (Myllaena dubia)
1082. 10-04: Ceutorhynchus constrictus (Ceutorhynchus constrictus)
1083. 10-04: Limnobaris dolorosa (Limnobaris dolorosa)
1084. 10-04: Bagous glabrirostris (Bagous glabrirostris)
1085. 10-04: Cyphon pubescens (Cyphon pubescens)
1086. 10-04: Rød Elmeloppe (Orchestes rufus)
1087. 10-04: Tværridset Vandkalv (Colymbetes fuscus)
1088. 10-04: Atomaria nigriventris (Atomaria nigriventris)
1089. 10-04: Gyrinus sp. (Gyrinus sp.)
1090. 10-04: Phyllotreta tetrastigma (Phyllotreta tetrastigma)
1091. 10-04: Stor Spidshale (Anaspis frontalis)
1092. 11-04: Melanotus sp. (Melanotus sp.)
1093. 11-04: Hestebønnebille (Bruchus rufimanus)
1094. 11-04: Skinnende Møggraver (Onthophagus coenobita)
1095. 12-04: Noterus clavicornis (Noterus clavicornis)
1096. 12-04: Anaspis sp. (Anaspis sp.)
1097. 12-04: Brungul Kvikløber (Agonum piceum)
1098. 12-04: Laccobius Biguttatus (Laccobius colon)
1099. 12-04: Møgkær sp. (Sphaeridium sp.)
1100. 12-04: Lille Møggraver (Onthophagus similis)
1101. 12-04: Aleochara sp. (Aleochara sp.)
1102. 12-04: Hvidbroget Borebille (Ptinomorphus imperialis)
1103. 12-04: Lys Brunløber (Bradycellus verbasci)
1104. 12-04: Kejserrovbille (Staphylinus caesareus)
1105. 12-04: Orchestes rusci (Orchestes rusci)
1106. 12-04: Lesteva longoelytrata (Lesteva longoelytrata)
1107. 12-04: Stenus comma (Stenus comma)
1108. 12-04: Dorytomus taeniatus (Dorytomus taeniatus)
1109. 12-04: Ternet Møgbille (Aphodius luridus)
1110. 12-04: Bille ubest. (Coleoptera indet.)
1111. 12-04: Stor Skjoldbille (Cassida viridis)
1112. 12-04: Haliplus heydeni (Haliplus heydeni)
1113. 12-04: Harpalus sp. (Harpalus sp.)
1114. 13-04: Anthonomus sorbi (Anthonomus sorbi)
1115. 13-04: Hydroporus dorsalis (Hydroporus dorsalis)
1116. 13-04: Ilybius erichsoni (Ilybius erichsoni)
1117. 13-04: Lycoperdina bovistae (Lycoperdina bovistae)
1118. 13-04: Begsort Torpedoløber (Calathus rotundicollis)
1119. 14-04: Egebarkbille (Scolytus intricatus)
1120. 14-04: Ceutorhynchus asperifoliarum (Ceutorhynchus asperifoliarum)
1121. 14-04: Blågrøn Solbille (Ischnomera cyanea)
1122. 14-04: Sortbenet Ovalløber (Amara ovata)
1123. 14-04: Omonadus sp. (Omonadus sp.)
1124. 14-04: Mellemstor Vandkær (Hydrochara caraboides)
1125. 15-04: Blå Malakitbille (Dasytes caeruleus)
1126. 15-04: Gyrinus substriatus (Gyrinus substriatus)
1127. 15-04: Strophosoma sp. (Strophosoma sp.)
1128. 15-04: Agabus sturmii (Agabus sturmii)
1129. 15-04: Lucerneøresnudebille (Otiorhynchus ligustici)
1130. 15-04: Barynotus moerens (Barynotus moerens)
1131. 15-04: Brachonyx pineti (Brachonyx pineti)
1132. 15-04: Altica aenescens (Altica aenescens)
1133. 16-04: Rynket Ådselbille (Thanatophilus rugosus)
1134. 16-04: Mørkbåndet Gråbuk (Leiopus nebulosus)
1135. 16-04: Almindelig Værftbille (Elateroides dermestoides)
1136. 16-04: Pocadius adustus (Pocadius adustus)
1137. 16-04: Neocoenorrhinus germanicus (Neocoenorrhinus germanicus)
1138. 16-04: Krumbenet Ådselgraver (Nicrophorus vespillo)
1139. 16-04: Klitbladbille (Chrysomela collaris)
1140. 17-04: Rødplettet Møgkær (Sphaeridium scarabaeoides)
1141. 17-04: Måneplettet Møgkær (Sphaeridium lunatum)
1142. 17-04: Marmorvandkalv (Rhantus suturalis)
1143. 17-04: Matsort Møgbille (Aphodius ater)
1144. 17-04: Phyllotreta sp. (Phyllotreta sp.)
1145. 17-04: Tychius parallelus (Tychius parallelus)
1146. 17-04: Baris laticollis (Baris laticollis)
1147. 17-04: Phyllobius calcaratus (Phyllobius calcaratus)
1148. 17-04: Brysselsk Glansløber (Bembidion bruxellense)
1149. 17-04: Synchita humeralis (Synchita humeralis)
1150. 18-04: Cimberis attelaboides (Cimberis attelaboides)
1151. 18-04: Strandpragtbille (Aphanisticus pusillus)
1152. 18-04: Anthonomus humeralis (Anthonomus humeralis)
1153. 18-04: Glansrovbille (Philonthus splendens)
1154. 18-04: Plettet Askebarkbille (Hylensis wachtli)
1155. 18-04: Haliplus flavicollis (Haliplus flavicollis)
1156. 18-04: Dorytomus rufatus (Dorytomus rufatus)
1157. 18-04: Ceutorhynchus rugulosus (Ceutorhynchus rugulosus)
1158. 18-04: Graptodytes granularis (Graptodytes granularis)
1159. 18-04: Anotylus sp. (Anotylus sp.)
1160. 18-04: Clemnius decoratus (Clemnius decoratus)
1161. 18-04: Astenus pulchellus (Astenus pulchellus)
1162. 18-04: Ochthephilum fracticorne (Ochthephilum fracticorne)
1163. 19-04: Longitarsus jacobaeae (Longitarsus jacobaeae)
1164. 19-04: Limnebius aluta (Limnebius aluta)
1165. 19-04: Aphodius granarius (Aphodius granarius)
1166. 19-04: Combocerus glaber (Combocerus glaber)
1167. 19-04: Flad Jordløber (Pterostichus macer)
1168. 19-04: Stor Sumpvandkær (Limnebius truncatellus)
1169. 19-04: Ilybius guttiger (Ilybius guttiger)
1170. 19-04: Liden Skovsmælder (Ampedus erythrogonus)
1171. 19-04: Helochares punctatus (Helochares punctatus)
1172. 19-04: Variabel Ovalløber (Amara spreta)
1173. 19-04: Gulrandet Damvandkalv (Ilybius fuliginosus)
1174. 19-04: Sort Skovsmælder (Ampedus nigrinus)
1175. 19-04: Hydrochus crenatus (Hydrochus crenatus)
1176. 19-04: Ischnosoma longicorne (Ischnosoma longicorne)
1177. 19-04: Liophloeus tessulatus (Liophloeus tessulatus)
1178. 19-04: Kærjordløber/Mosejordløber (Pterostichus nigrita/Pterostichus rhaeticus)
1179. 19-04: Brunrodsnudebille (Cionus scrophulariae)
1180. 19-04: Polydrusus cervinus (Polydrusus cervinus)
1181. 19-04: Ilybius quadriguttatus (Ilybius quadriguttatus)
1182. 19-04: Stor jagtrovbille (Ontholestes tessellatus)
1183. 19-04: Ilybius fenestratus (Ilybius fenestratus)
1184. 19-04: Nebrioporus canaliculatus (Nebrioporus canaliculatus)
1185. 19-04: Vadehavsovalløber (Amara strenua)
1186. 20-04: Donacia semicuprea (Donacia semicuprea)
1187. 20-04: Gul Blødvinge (Cantharis livida)
1188. 20-04: Cantharis obscura (Cantharis obscura)
1189. 20-04: Platyrhinus resinosus (Platyrhinus resinosus)
1190. 21-04: Curculio glandium (Curculio glandium)
1191. 21-04: Hydrophilus aterrimus (Hydrophilus aterrimus)
1192. 21-04: Coryssomerus capucinus (Coryssomerus capucinus)
1193. 21-04: Apion ervi (Apion ervi)
1194. 21-04: Monochamus sartor (Monochamus sartor)
1195. 21-04: Hermaeophaga mercurialis (Hermaeophaga mercurialis)
1196. 21-04: Apion pallipes (Apion pallipes)
1197. 21-04: Tasgius ater (Tasgius ater)
1198. 22-04: Helophorus nanus (Helophorus nanus)
1199. 22-04: Stor Vandkær (Hydrophilus piceus)
1200. 22-04: Helophorus griseus (Helophorus griseus)
1201. 22-04: Myrebladbille (Clytra quadripunctata)
1202. 22-04: Helophorus aequalis (Helophorus aequalis)
1203. 22-04: Epuraea melanocephala (Epuraea melanocephala)
1204. 22-04: Micrambe abietis (Micrambe abietis)
1205. 22-04: Neocoenorrhinus aequatus (Neocoenorrhinus aequatus)
1206. 22-04: Tritoma bipustulata (Tritoma bipustulata)
1207. 22-04: Sortrød Landkær (Cercyon melanocephalus)
1208. 22-04: Hypera arundinis (Hypera arundinis)
1209. 22-04: Helophorus strigifrons (Helophorus strigifrons)
1210. 22-04: Grøn Øjenløber (Elaphrus riparius)
1211. 22-04: Birkebladruller (Deporaus betulae)
1212. 22-04: Stor Hvepsebuk (Plagionotus arcuatus)
1213. 23-04: Liden Busksmælder (Athous subfuscus)
1214. 23-04: Grankvistbarkbille (Cryphalus asperatus)
1215. 23-04: Korssmælder (Selatosomus cruciatus)
1216. 23-04: Pelsklanner (Attagenus pellio)
1217. 23-04: Ilybius aenescens (Ilybius aenescens)
1218. 23-04: Hydroporus incognitus (Hydroporus incognitus)
1219. 23-04: Otiorhynchus aurifer (Otiorhynchus aurifer)
1220. 23-04: Hydroporus neglectus (Hydroporus neglectus)
1221. 23-04: Fireplettet Ådselbille (Dendroxena quadrimaculata)
1222. 23-04: Rhyncolus ater (Rhyncolus ater)
1223. 23-04: Sort Fløjlsløber (Chlaenius tristis)
1224. 24-04: Ceutorhynchus sulcicollis (Ceutorhynchus sulcicollis)
1225. 24-04: Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
1226. 24-04: Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
1227. 24-04: Skovmalakitbille (Malachius bipustulatus)
1228. 24-04: Tidselbuk (Agapanthia villosoviridescens)
1229. 24-04: Spraglet Damløber (Stenolophus teutonus)
1230. 24-04: Malthodes sp. (Malthodes sp.)
1231. 24-04: Hylastes ater (Hylastes ater)
1232. 25-04: Phyllotreta striolata (Phyllotreta striolata)
1233. 25-04: Sortplettet Spidshale (Anaspis maculata)
1234. 25-04: Sort Ådselbille (Silpha carinata)
1235. 25-04: Liopterus haemorrhoidalis (Liopterus haemorrhoidalis)
1236. 25-04: Lille Løvsnudebille (Phyllobius viridicollis)
1237. 25-04: Hindbærjordloppe (Batophila rubi)
1238. 25-04: Rødmundet Spidshale (Anaspis rufilabris)
1239. 25-04: Apion gibbirostre (Apion gibbirostre)
1240. 25-04: Almindelig Kalkløber (Ophonus rufibarbis)
1241. 25-04: Helophorus obscurus (Helophorus obscurus)
1242. 25-04: Dicronychus equisetioides (Dicronychus equisetioides)
1243. 25-04: Oxytelus laqueatus (Oxytelus laqueatus)
1244. 25-04: Sort Hørjordloppe (Longitarsus parvulus)
1245. 25-04: Philonthus marginatus (Philonthus marginatus)
1246. 25-04: Derocrepis rufipes (Derocrepis rufipes)
1247. 25-04: Enochrus fuscipennis (Enochrus fuscipennis)
1248. 25-04: Ectinus aterrimus (Ectinus aterrimus)
1249. 25-04: Gulplettet Spidshale (Anaspis fasciata)
1250. 25-04: Slamvandkærer, ubest. (Helophorus sp.)
1251. 25-04: Sericus brunneus (Sericus brunneus)
1252. 26-04: Lille Møgbille (Aphodius pusillus)
1253. 26-04: Epuraea longula (Epuraea longula)
1254. 26-04: Oxypoda lentula (Oxypoda lentula)
1255. 26-04: Agonum hypocrita (Agonum hypocrita)
1256. 26-04: Epuraea sp. (Epuraea sp.)
1257. 26-04: Hydrochus brevis (Hydrochus brevis)
1258. 26-04: Pycnota paradoxa (Pycnota paradoxa)
1259. 26-04: Hydrochus megaphallus (Hydrochus megaphallus)
1260. 26-04: Hydroporus scalesianus (Hydroporus scalesianus)
1261. 26-04: Hindbærbille (Byturus tomentosus)
1262. 26-04: Haliplus variegatus (Haliplus variegatus)
1263. 26-04: Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
1264. 26-04: Ellescus bipunctatus (Ellescus bipunctatus)
1265. 26-04: Berosus luridus (Berosus luridus)
1266. 26-04: Blå Koprabille (Necrobia violacea)
1267. 26-04: Smal Damvandkalv (Agabus striolatus)
1268. 26-04: Femliniet Ribbestumpbille (Onthophilus punctatus)
1269. 26-04: Microptilium palustre (Microptilium palustre)
1270. 26-04: Quedius boops (Quedius boops)
1271. 26-04: Agabus unguicularis (Agabus unguicularis)
1272. 26-04: Brachypterolus vestitus (Brachypterolus vestitus)
1273. 26-04: Meligethes morosus (Meligethes morosus)
1274. 26-04: Hemicoelus costatus (Hemicoelus costatus)
1275. 26-04: Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
1276. 26-04: Apion astragali (Apion astragali)
1277. 26-04: Haliplus immaculatus (Haliplus immaculatus)
1278. 26-04: Hydroporus obscurus (Hydroporus obscurus)
1279. 26-04: Mørk Mariehøne (Parexochomus nigromaculatus)
1280. 26-04: Ilyobates bennetti (Ilyobates bennetti)
1281. 26-04: Epuraea aestiva (Epuraea aestiva)
1282. 27-04: Husklanner (Dermestes haemorrhoidalis)
1283. 27-04: Sibinia sodalis (Sibinia sodalis)
1284. 27-04: Ceutorhynchus pyrrhorhynchus (Ceutorhynchus pyrrhorhynchus)
1285. 27-04: Cassida vibex (Cassida vibex)
1286. 27-04: Nøddesnudebille (Curculio nucum)
1287. 28-04: Blåhjort (Platycerus caraboides)
1288. 28-04: Stor Blødvinge (Cantharis fusca)
1289. 28-04: Ceutorhynchus alliariae (Ceutorhynchus alliariae)
1290. 28-04: Rødfodet Markløber (Harpalus tardus)
1291. 28-04: Cordylepherus viridis (Cordylepherus viridis)
1292. 28-04: Gylden jagtrovbille (Dinothenarus pubescens)
1293. 28-04: Hydrophilus sp. (Hydrophilus sp.)
1294. 28-04: Blå Kæmperovbille (Ocypus ophthalmicus)
1295. 28-04: Rhagonycha limbata (Rhagonycha nigriventris)
1296. 28-04: Sorthovedet Kardinalbille (Pyrochroa coccinea)
1297. 29-04: Nældesnudebille (Phyllobius pomaceus)
1298. 29-04: Aleochara intricata (Aleochara intricata)
1299. 29-04: Aleochara tristis (Aleochara tristis)
1300. 29-04: Sandhåret Møgbille (Aphodius contaminatus)
1301. 29-04: Anthrenus fuscus (Anthrenus fuscus)
1302. 30-04: Melasis buprestoides (Melasis buprestoides)
1303. 01-05: Phyllobius maculicornis (Phyllobius maculicornis)
1304. 01-05: Frugttræløvsnudebille (Phyllobius oblongus)
1305. 01-05: Ceutorhynchus atomus (Ceutorhynchus atomus)
1306. 01-05: Dermestes laniarius (Dermestes laniarius)
1307. 01-05: Hypera conmaculata (Hypera conmaculata)
1308. 01-05: Mantura obtusata (Mantura obtusata)
1309. 01-05: Diastictus vulneratus (Diastictus vulneratus)
1310. 01-05: Atheta sodalis (Atheta sodalis)
1311. 01-05: Morychus aeneus (Morychus aeneus)
1312. 02-05: Agernsnudebille (Curculio venosus)
1313. 02-05: Druehyldbille (Heterhelus scutellaris)
1314. 02-05: Eusphalerum sorbi (Eusphalerum sorbi)
1315. 02-05: Polydrusus pterygomalis (Polydrusus pterygomalis)
1316. 02-05: Asaphidion sp. (Asaphidion sp.)
1317. 02-05: Ptomaphagus sericatus (Ptomaphagus sericatus)
1318. 02-05: Curculio ubest. (Curculio sp.)
1319. 02-05: Gulrandet Fladløber (Nebria livida)
1320. 02-05: Storøjet hindbærbille (Byturus ochraceus)
1321. 02-05: Kamhornet Borebille (Ptilinus pectinicornis)
1322. 02-05: Glocianus distinctus (Glocianus distinctus)
1323. 03-05: Graphoderus cinereus (Graphoderus cinereus)
1324. 03-05: Chrysolina varians (Chrysolina varians)
1325. 03-05: Cionus tuberculosus (Cionus tuberculosus)
1326. 03-05: Cantharis decipiens (Cantharis decipiens)
1327. 03-05: Rødhalet Møgbille (Aphodius haemorrhoidalis)
1328. 03-05: Cantharis rustica (Cantharis rustica)
1329. 03-05: Apion fuscirostre (Apion fuscirostre)
1330. 03-05: Poecilus sp. (Poecilus sp.)
1331. 03-05: Hydroporus figuratus (Hydroporus figuratus)
1332. 03-05: Skrækrovbille (Creophilus maxillosus)
1333. 03-05: Curculio pyrrhoceras (Curculio pyrrhoceras)
1334. 03-05: Glocianus punctiger (Glocianus punctiger)
1335. 03-05: Coeliodes nigritarsis (Coeliodes nigritarsis)
1336. 03-05: Ilybius neglectus (Ilybius neglectus)
1337. 03-05: Lille Bønnebille (Bruchus loti)
1338. 03-05: Plateumaris sericea (Plateumaris sericea)
1339. 03-05: Platystethus cornutus (Platystethus cornutus)
1340. 04-05: Hasselbladruller (Apoderus coryli)
1341. 04-05: Mørk Brunløber (Bradycellus csikii)
1342. 04-05: Kørvelbuk (Phytoecia cylindrica)
1343. 04-05: Otiorhynchus carinatopunctatus (Otiorhynchus carinatopunctatus)
1344. 04-05: Aplocnemus nigricornis (Aplocnemus nigricornis)
1345. 04-05: Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
1346. 04-05: Hasselfaldbille (Cryptocephalus coryli)
1347. 05-05: Ptinella aptera (Ptinella aptera)
1348. 05-05: Magdalis cerasi (Magdalis cerasi)
1349. 05-05: Agriotes acuminatus (Agriotes acuminatus)
1350. 05-05: Rødhovedet Kardinalbille (Pyrochroa serraticornis)
1351. 05-05: Anisotoma humeralis (Anisotoma humeralis)
1352. 06-05: Cantharis rufa (Cantharis rufa)
1353. 06-05: Tanymecus palliatus (Tanymecus palliatus)
1354. 06-05: Markskarnbasse (Geotrupes spiniger)
1355. 06-05: Knopurtkuglebille (Sphaeroderma rubidum)
1356. 06-05: Stor Klobille (Limnius volckmari)
1357. 06-05: Cantharis nigricans (Cantharis nigricans)
1358. 06-05: Cantharis rufa liturata (Cantharis rufa liturata)
1359. 06-05: Apion meliloti (Apion meliloti)
1360. 06-05: Håret Hvirvler (Orectochilus villosus)
1361. 06-05: Blank Lindebuk (Stenostola dubia)
1362. 06-05: Bradybatus kellneri (Bradybatus kellneri)
1363. 06-05: Rhagonycha lignosa (Rhagonycha lignosa)
1364. 06-05: Almindelig Græssmælder (Cidnopus pilosus)
1365. 06-05: Tachyerges salicis (Tachyerges salicis)
1366. 06-05: Blå Ribbevinge (Melandrya caraboides)
1367. 07-05: Gymnetron labile (Gymnetron labile)
1368. 07-05: Anthocomus equestris (Anthocomus equestris)
1369. 07-05: Lille Solbille (Oedemera lurida)
1370. 07-05: Lille Overdrevsfaldbille (Cryptocephalus hypochoeridis)
1371. 07-05: Oedemera sp. (Oedemera sp.)
1372. 07-05: Adonis Mariehøne (Hippodamia variegata)
1373. 07-05: Lille Møgkær (Sphaeridium bipustulatum)
1374. 07-05: Stor Guldløber (Carabus auratus)
1375. 07-05: Anaspis regimbarti (Anaspis regimbarti)
1376. 07-05: Almindelig Marksmælder (Adrastus pallens)
1377. 07-05: Rødbrun Birkebladbille (Lochmaea caprea)
1378. 07-05: Odeles marginata (Odeles marginata)
1379. 07-05: Stigebuk (Saperda scalaris)
1380. 07-05: Sortstribet Busksmælder (Athous vittatus)
1381. 07-05: Pileurtbladbille (Gastrophysa polygoni)
1382. 07-05: Sortplettet Pilebladbille (Gonioctena viminalis)
1383. 07-05: Phyllotreta armoraciae (Phyllotreta armoraciae)
1384. 08-05: Konvalbille (Lilioceris merdigera)
1385. 08-05: Lepyrus palustris (Lepyrus palustris)
1386. 08-05: Tandbuk sp. (Rhagium sp)
1387. 08-05: Perikonfaldbille (Cryptocephalus moraei)
1388. 08-05: Lille Humlebille (Trichius rosaceus)
1389. 08-05: Rødhalet Busksmælder (Athous haemorrhoidalis)
1390. 08-05: Curculio salicivorus (Curculio salicivorus)
1391. 08-05: Kardinalbille sp. (Pyrochroa sp.)
1392. 08-05: Lille Kejserrovbille (Staphylinus erythropterus)
1393. 08-05: Sivbuk ubest. (Donaciinae indet)
1394. 08-05: Coeliodes erythroleucos (Coeliodes erythroleucos)
1395. 08-05: Micrelus ericae (Micrelus ericae)
1396. 09-05: Dværgbuk (Tetrops praeustus)
1397. 09-05: Broget Gråbuk (Mesosa nebulosa)
1398. 09-05: Dasytes aeratus (Dasytes aeratus)
1399. 09-05: Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
1400. 09-05: Bradybatus fallax (Bradybatus fallax)
1401. 09-05: Sort Busksmælder (Hemicrepidius niger)
1402. 09-05: Dicronychus equiseti (Dicronychus equiseti)
1403. 09-05: Mantura chrysanthemi (Mantura chrysanthemi)
1404. 09-05: Sandskyggebille (Crypticus quisquilius)
1405. 09-05: Juvelsivbuk (Plateumaris discolor)
1406. 09-05: Pachyrhinus lethierryi (Pachyrhinus lethierryi)
1407. 09-05: Almindelig Sirsmælder (Denticollis linearis)
1408. 09-05: Oulema duftschmidi (Oulema duftschmidi)
1409. 09-05: Psylliodes marcida (Psylliodes marcida)
1410. 09-05: Apion punctigerum (Apion punctigerum)
1411. 09-05: Cryptophagus saginatus (Cryptophagus saginatus)
1412. 09-05: Clanoptilus marginellus (Clanoptilus marginellus)
1413. 09-05: Firplettet Glansløber (Bembidion illigeri)
1414. 09-05: Stor Alantskjoldbille (Cassida murraea)
1415. 09-05: Cryptophagus pallidus (Cryptophagus pallidus)
1416. 09-05: Ancistronycha cyanipennis (Ancistronycha cyanipennis)
1417. 09-05: Phyllobius arborator (Phyllobius arborator)
1418. 09-05: Phyllobius sp. (Phyllobius sp.)
1419. 09-05: Cis micans (Cis micans)
1420. 09-05: Æblesnudebille (Anthonomus pomorum)
1421. 10-05: Gymnetron veronicae (Gymnetron veronicae)
1422. 10-05: Porhydrus lineatus (Porhydrus lineatus)
1423. 10-05: Brødbille (Stegobium paniceum)
1424. 10-05: Lille Pupperøver (Calosoma inquisitor)
1425. 10-05: Lille Sankthansorm (Phosphaenus hemipterus)
1426. 10-05: Rødbrystet Glansløber (Bembidion ruficolle)
1427. 10-05: Kamhornet Smælder (Ctenicera pectinicornis)
1428. 10-05: Dinarda maerkelii (Dinarda maerkelii)
1429. 10-05: Tropiphorus terricola (Tropiphorus terricola)
1430. 10-05: Drupenatus nasturtii (Drupenatus nasturtii)
1431. 10-05: Stenus aterrimus (Stenus aterrimus)
1432. 10-05: Thiasophila angulata (Thiasophila angulata)
1433. 10-05: Stor Stumpbille (Hister unicolor)
1434. 10-05: Stor Uldtorbist (Trox sabulosus)
1435. 10-05: Actenicerus sjaelandicus (Actenicerus sjaelandicus)
1436. 10-05: Phyllobius virideaeris (Phyllobius virideaeris)
1437. 10-05: Sitona cylindricollis (Sitona cylindricollis)
1438. 10-05: Brun Barkbuk (Arhopalus rusticus)
1439. 10-05: Lille Kardinalbille (Schizotus pectinicornis)
1440. 11-05: Chrysolina sp. (Chrysolina sp.)
1441. 11-05: Cassida sanguinolenta (Cassida sanguinolenta)
1442. 11-05: Ertsfarvet Guldbille (Chrysolina brunsvicensis)
1443. 11-05: Apion rufirostre (Apion rufirostre)
1444. 11-05: Græsskyggebille (Isomira thoracica)
1445. 12-05: Malthodes marginatus (Malthodes marginatus)
1446. 12-05: Agabus congener (Agabus congener)
1447. 12-05: Padderokkesnudebille (Grypus equiseti)
1448. 12-05: Sortkindet Kejserrovbille (Staphylinus dimidiaticornis)
1449. 13-05: Cyphon coarctatus (Cyphon coarctatus)
1450. 13-05: Eusphalerum torquatum (Eusphalerum torquatum)
1451. 13-05: Tyklårssolbille (Oedemera nobilis)
1452. 13-05: Tachyerges stigma (Tachyerges stigma)
1453. 13-05: Cryptocephalus parvulus (Cryptocephalus parvulus)
1454. 13-05: Stor Møgbille (Aphodius fossor)
1455. 14-05: Stenus guttula (Stenus guttula)
1456. 14-05: Serropalpus barbatus (Serropalpus barbatus)
1457. 14-05: Hadroplontus litura (Hadroplontus litura)
1458. 14-05: Hindbærbille ubest. (Byturus sp)
1459. 14-05: Anoplus plantaris (Anoplus plantaris)
1460. 14-05: Månetorbist (Copris lunaris)
1461. 15-05: Cryptocephalus nitidus (Cryptocephalus nitidus)
1462. 15-05: Matblå Kåljordloppe (Phyllotreta nigripes)
1463. 15-05: Meligethes flavimanus (Meligethes flavimanus)
1464. 15-05: Vagabonderende Møgbille (Aphodius erraticus)
1465. 15-05: Blomsterskyggebille (Gonodera luperus)
1466. 15-05: Atheta Brunnea (Plataraea brunnea)
1467. 15-05: Cantharis paludosa (Cantharis paludosa)
1468. 15-05: Gul Spidshale (Anaspis flava)
1469. 15-05: Strophosoma sus (Strophosoma sus)
1470. 16-05: Stor Sumpbille (Microcara testacea)
1471. 16-05: Rhamphus pulicarius (Rhamphus pulicarius)
1472. 16-05: Polydrusus formosus (Polydrusus formosus)
1473. 16-05: Tobaksfarvet Blomsterbuk (Alosterna tabacicolor)
1474. 16-05: Otiorhynchus pseudonothus (Otiorhynchus pseudonothus)
1475. 16-05: Gymnetron villosulum (Gymnetron villosulum)
1476. 16-05: Podabrus alpinus (Podabrus alpinus)
1477. 16-05: Metalgrøn Kalkløber (Ophonus laticollis)
1478. 16-05: Anaspis thoracica (Anaspis thoracica)
1479. 16-05: Cantharis lateralis (Cantharis lateralis)
1480. 16-05: Tetratoma ancora (Tetratoma ancora)
1481. 16-05: Negastrius sabulicola (Negastrius sabulicola)
1482. 16-05: Tapinotus sellatus (Tapinotus sellatus)
1483. 17-05: Overdrevsløber (Carabus cancellatus)
1484. 17-05: Egedværgmariehøne (Scymnus auritus)
1485. 17-05: Cigarruller (Byctiscus betulae)
1486. 17-05: Attactogenus plumbeus (Attactagenus plumbeus)
1487. 17-05: Rød Sirsmælder (Denticollis rubens)
1488. 17-05: Limobius borealis (Limobius borealis)
1489. 17-05: Megatoma undata (Megatoma undata)
1490. 17-05: Rødbenet Møgbille (Aphodius rufipes)
1491. 17-05: Blomsterkøllebille (Cychramus luteus)
1492. 17-05: Gåsebille (Phyllopertha horticola)
1493. 18-05: Polydrusus impressifrons (Polydrusus impressifrons)
1494. 18-05: Dorytomus filirostris (Dorytomus filirostris)
1495. 19-05: Mordellochroa abdominalis (Mordellochroa abdominalis)
1496. 19-05: Larinus turbinatus (Larinus turbinatus)
1497. 19-05: Myrebille ubest. (Cleridae indet.)
1498. 19-05: Laccornis oblongus (Laccornis oblongus)
1499. 19-05: Hydroporus glabriusculus (Hydroporus glabriusculus)
1500. 19-05: Ischnomera cinerascens (Ischnomera cinerascens)
1501. 19-05: Cercyon castaneipennis (Cercyon castaneipennis)
1502. 19-05: Bagous lutulentus (Bagous lutulentus)
1503. 19-05: Pragtsmælder (Ischnodes sanguinicollis)
1504. 20-05: Kornsmælder ubest. (Agriotes sp.)
1505. 20-05: Fluebuk (Molorchus minor)
1506. 20-05: Meligethes planiusculus (Meligethes planiusculus)
1507. 20-05: Dorytomus longimanus (Dorytomus longimanus)
1508. 20-05: Rødrandet Maskebille (Erotides cosnardi)
1509. 20-05: Stor Malakitbille (Malachius aeneus)
1510. 20-05: Meligethes symphyti (Meligethes symphyti)
1511. 20-05: Blågrøn Pilebladbille (Phratora vulgatissima)
1512. 20-05: Psilothrix viridicoeruleus (Psilothrix viridicoeruleus)
1513. 20-05: Apion cerdo (Apion cerdo)
1514. 20-05: Amalus scortillum (Amalus scortillum)
1515. 20-05: Pilepragtbille (Agrilus viridis)
1516. 20-05: Rhamphus oxyacanthae (Rhamphus oxyacanthae)
1517. 20-05: Otiorhynchus atroapterus (Otiorhynchus atroapterus)
1518. 21-05: Oxypoda lucens (Oxypoda lucens)
1519. 21-05: Vedskyggebille (Mycetochara maura)
1520. 21-05: Pukkelbladbille (Zeugophora subspinosa)
1521. 21-05: Harpalus signaticornis (Harpalus signaticornis)
1522. 21-05: Gulbrun Ovalløber (Amara fulva)
1523. 21-05: Skovådselgraver (Nicrophorus investigator)
1524. 21-05: Meligethes ovatus (Meligethes ovatus)
1525. 21-05: Tofarvet Sivbuk (Donacia bicolor)
1526. 21-05: Epuraea rufomarginata (Epuraea rufomarginata)
1527. 21-05: Flad Møgbille (Aphodius depressus)
1528. 21-05: Choleva angustata (Choleva angustata)
1529. 21-05: Smal Sandløber (Harpalus anxius)
1530. 21-05: Xestobium plumbeum (Hyperisus plumbeum)
1531. 21-05: Båndødebille (Byrrhus fasciatus)
1532. 21-05: Gulvinget Solbille (Oedemera femorata)
1533. 21-05: Rhinoncus bruchoides (Rhinoncus bruchoides)
1534. 21-05: Strandådselbille (Thanatophilus dispar)
1535. 21-05: Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
1536. 21-05: Smal Egepragtbille (Agrilus angustulus)
1537. 21-05: Apion haematodes (Apion haematodes)
1538. 21-05: Crepidodera aurea (Crepidodera aurea)
1539. 21-05: Cryptocephalus aureolus (Cryptocephalus aureolus)
1540. 21-05: Phyllotreta astrachanica (Phyllotreta astrachanica)
1541. 21-05: Stor Egepragtbille (Agrilus sulcicollis)
1542. 22-05: Hemicrepidius sp. (Hemicrepidius sp.)
1543. 22-05: Brodbille ubest. (Mordellidae indet.)
1544. 22-05: Tychius quinquepunctatus (Tychius quinquepunctatus)
1545. 22-05: Grynobius planus (Grynobius planus)
1546. 22-05: Hypnoidus riparius (Hypnoidus riparius)
1547. 22-05: Myrekøllebille (Amphotis marginata)
1548. 22-05: Phratora laticollis (Phratora laticollis)
1549. 22-05: Gulspraglet Glansløber (Bembidion fumigatum)
1550. 22-05: Tychius meliloti (Tychius meliloti)
1551. 22-05: Faldbille ubest. (Cryptocephalus sp.)
1552. 22-05: Egetandbuk (Rhagium sycophanta)
1553. 22-05: Præstebille (Rhagonycha fulva)
1554. 23-05: Polydrusus pallidus (Polydrusus pallidus)
1555. 23-05: Hedemosesmælder (Aplotarsus incanus)
1556. 23-05: Ligrøver (Necrodes littoralis)
1557. 23-05: Sepedophilus sp. (Sepedophilus sp.)
1558. 23-05: Cantharis cryptica (Cantharis cryptica)
1559. 23-05: Brachypterus urticae (Brachypterus urticae)
1560. 23-05: Cossonus linearis (Cossonus linearis)
1561. 23-05: Magdalis carbonaria (Magdalis carbonaria)
1562. 23-05: Hippuriphila modeeri (Hippuriphila modeeri)
1563. 23-05: Donacia clavipes (Donacia clavipes)
1564. 24-05: Violbuk (Callidium violaceum)
1565. 24-05: Gulplettet Aspargesbille (Crioceris asparagi)
1566. 24-05: Cantharis flavilabris (Cantharis flavilabris)
1567. 25-05: Acalles ptinoides (Acalles ptinoides)
1568. 25-05: Psylliodes sp. (Psylliodes sp.)
1569. 25-05: Orangebrystet Solbille (Oedemera croceicollis)
1570. 25-05: Donacia vulgaris (Donacia vulgaris)
1571. 25-05: Philonthus politus (Philonthus politus)
1572. 25-05: Magdalis ruficornis (Magdalis ruficornis)
1573. 25-05: Donacia thalassina (Donacia thalassina)
1574. 25-05: Lordithon lunulatus (Lordithon lunulatus)
1575. 25-05: Apion spencii (Apion spencii)
1576. 25-05: Meligethes nigrescens (Meligethes nigrescens)
1577. 25-05: Takket Sivbuk (Donacia aquatica)
1578. 25-05: Smaragdina salicina (Smaragdina salicina)
1579. 25-05: Jysk Blomsterbuk (Pachytodes cerambyciformis)
1580. 26-05: Bolitobius cingulatus (Bolitobius cingulatus)
1581. 26-05: Ampedus sp. (Ampedus sp.)
1582. 26-05: Enplettet Landkær (Cercyon unipunctatus)
1583. 26-05: Cantharis pallida (Cantharis pallida)
1584. 26-05: Asiorestia sp. (Asiorestia sp.)
1585. 26-05: Autalia rivularis (Autalia rivularis)
1586. 26-05: Seksbåndet Blomsterbuk (Judolia sexmaculata)
1587. 26-05: Prydskivebuk (Phymatodes alni)
1588. 26-05: Grønvinget Græsløber (Lebia chlorocephala)
1589. 26-05: Guldgrubet Pragtbille (Chrysobothris affinis)
1590. 26-05: Omosita discoidea (Omosita discoidea)
1591. 26-05: Trixagus dermestoides (Trixagus dermestoides)
1592. 26-05: Stribet Barkbuk (Asemum striatum)
1593. 26-05: Orchestes jota (Orchestes jota)
1594. 26-05: Aleochara curtula (Aleochara curtula)
1595. 26-05: Omosita colon (Omosita colon)
1596. 26-05: Omosita depressa (Omosita depressa)
1597. 26-05: Pterostichus sp. (Pterostichus sp.)
1598. 26-05: Stethorus pusillus (Stethorus pusillus)
1599. 27-05: Poppelbladruller (Byctiscus populi)
1600. 27-05: Mordella aculeata (Mordella aculeata)
1601. 27-05: Agabus uliginosus (Agabus uliginosus)
1602. 27-05: Saperda perforata (Saperda perforata)
1603. 27-05: Otiorhynchus tristis (Otiorhynchus tristis)
1604. 27-05: Mordellistena pumila (Mordellistena pumila)
1605. 27-05: Helophorus flavipes (Helophorus flavipes)
1606. 27-05: Laccobius bipunctatus (Laccobius bipunctatus)
1607. 27-05: Urskovshvepsebuk (Plagionotus detritus)
1608. 27-05: Dryophilus pusillus (Dryophilus pusillus)
1609. 28-05: Egebladruller (Attelabus nitens)
1610. 28-05: Glat Løber (Carabus glabratus)
1611. 28-05: Orchestes calceatus (Orchestes calceatus)
1612. 28-05: Orchestes signifer (Orchestes signifer)
1613. 28-05: Magdalis flavicornis (Magdalis flavicornis)
1614. 28-05: Atomaria pseudatra (Atomaria pseudatra)
1615. 28-05: Seksplettet Faldbille (Cryptocephalus sexpunctatus)
1616. 28-05: Gyrophaena boleti (Gyrophaena boleti)
1617. 28-05: Fyrreborebille (Ernobius nigrinus)
1618. 28-05: Mørkbåndet Gråbuk/ Leiopus Linnei (Leiopus nebulosus/ Leiopus linnei)
1619. 28-05: Autograf (Dryocoetes autographus)
1620. 29-05: Magdalis armigera (Magdalis armigera)
1621. 29-05: Lille Grøn Glansløber (Bembidion deletum)
1622. 29-05: Telmatophilus caricis (Telmatophilus caricis)
1623. 29-05: Dødningeur (Hadrobregmus pertinax)
1624. 29-05: Byrrhus sp. (Byrrhus sp.)
1625. 29-05: Smalbuk (Stenocorus meridianus)
1626. 29-05: Tychius schneideri (Tychius schneideri)
1627. 30-05: Pocadius ferrugineus (Pocadius ferrugineus)
1628. 30-05: Fireogtyveplettet Mariehøne (Subcoccinella vigintiquatuorpunctata)
1629. 30-05: Snegleblødvinge (Drilus concolor)
1630. 30-05: Lille Langben (Labidostomis longimana)
1631. 30-05: Lys Bækbille (Elodes minuta)
1632. 30-05: Peltis ferruginea (Peltis ferruginea)
1633. 30-05: Gulgrøn Pilebladbille (Phratora vitellinae)
1634. 30-05: Donacia cinerea (Donacia cinerea)
1635. 30-05: Prionocyphon serricornis (Prionocyphon serricornis)
1636. 30-05: Longitarsus anchusae (Longitarsus anchusae)
1637. 30-05: Natskyggekøllebille (Pria dulcamarae)
1638. 30-05: Ceutorhynchus cochleariae (Ceutorhynchus cochleariae)
1639. 30-05: Scaphisoma boleti (Scaphisoma boleti)
1640. 30-05: Sankthansorm (Lampyris noctiluca)
1641. 30-05: Eusphalerum minutum (Eusphalerum minutum)
1642. 30-05: Aspebuk (Saperda populnea)
1643. 30-05: Ceutorhynchus melanostictus (Ceutorhynchus melanostictus)
1644. 31-05: Cantharis figurata (Cantharis figurata)
1645. 01-06: Kaprifoliepragtbille (Agrilus cyanescens)
1646. 01-06: Tolvplettet Aspargesbille (Crioceris duodecimpunctata)
1647. 01-06: Sortpandet Skægløber (Leistus terminatus)
1648. 01-06: Humlerovbille (Emus hirtus)
1649. 01-06: Toplettet Egepragtbille (Agrilus biguttatus)
1650. 01-06: Enalodroma hepatica (Enalodroma hepatica)
1651. 01-06: Sortrandet Oldenborre (Melolontha hippocastani)
1652. 01-06: Apion sedi (Apion sedi)
1653. 02-06: Åkandesivbuk (Donacia crassipes)
1654. 02-06: Sankthansoldenborre (Amphimallon solstitiale)
1655. 02-06: Strophosoma fulvicorne (Strophosoma fulvicorne)
1656. 02-06: Hasselbuk (Oberea linearis)
1657. 03-06: Seksplettet Blomsterbuk (Anoplodera sexguttata)
1658. 03-06: Forskelligfarvet Hækkebuk (Oxymirus cursor)
1659. 03-06: Grøn Solbille (Chrysanthia nigricornis)
1660. 03-06: Slangehovedsnudebille (Ceutorhynchus geographicus)
1661. 03-06: Sortbuget Vandkalv (Dytiscus semisulcatus)
1662. 03-06: Cassida hemisphaerica (Cassida hemisphaerica)
1663. 03-06: Dolichosoma lineare (Dolichosoma lineare)
1664. 03-06: Gonioctena decemnotata (Gonioctena decemnotata)
1665. 04-06: Pseudostyphlus pillumus (Pseudostyphlus pillumus)
1666. 04-06: Almindelig Guldpletrovbille (Platydracus stercorarius)
1667. 04-06: Fireplettet Dværgsmælder (Oedostethus quadripustulatus)
1668. 04-06: Curculio villosus (Curculio villosus)
1669. 05-06: Stor Kobberløber (Asaphidion pallipes)
1670. 05-06: Phyllotreta procera (Phyllotreta procera)
1671. 05-06: Blegvinget Glansløber (Bembidion pallidipenne)
1672. 05-06: Blodrød Blomsterbuk (Anastrangalia sanguinolenta)
1673. 05-06: Elaphropus parvulus (Elaphropus parvulus)
1674. 05-06: Hydroglyphus geminus (Hydroglyphus geminus)
1675. 05-06: Calathus cinctus (Calathus cinctus)
1676. 05-06: Acrotrichis grandicollis (Acrotrichis grandicollis)
1677. 05-06: Prasocuris junci (Prasocuris junci)
1678. 05-06: Hudeklanner (Dermestes frischii)
1679. 05-06: Acrotrichis fascicularis (Acrotrichis fascicularis)
1680. 05-06: Crudosilis ruficollis (Crudosilis ruficollis)
1681. 05-06: Cionus hortulanus (Cionus hortulanus)
1682. 06-06: Ptinus rufipes (Ptinus rufipes)
1683. 06-06: Ceutorhynchus inaffectatus (Ceutorhynchus inaffectatus)
1684. 06-06: Rhagonycha testacea (Rhagonycha testacea)
1685. 07-06: Dorytomus dorsalis (Dorytomus dorsalis)
1686. 07-06: Lys Skivevandkalv (Graphoderus bilineatus)
1687. 07-06: Stor Langben (Labidostomis tridentata)
1688. 07-06: Rød Blomsterbuk (Stictoleptura rubra)
1689. 08-06: Liden Guldbille (Chrysolina hyperici)
1690. 08-06: Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
1691. 08-06: Laccobius minutus (Laccobius minutus)
1692. 08-06: Donacia simplex (Donacia simplex)
1693. 08-06: Småplettet Brodbille (Curtimorda maculosa)
1694. 09-06: Sort Blomsterbuk (Stictoleptura scutellata)
1695. 09-06: Cassida stigmatica (Cassida stigmatica)
1696. 09-06: Firebåndet Blomsterbuk (Leptura quadrifasciata)
1697. 09-06: Moseblødbille (Dascillus cervinus)
1698. 09-06: Grøn Pragttorbist (Gnorimus nobilis)
1699. 10-06: Cryptocephalus bipunctatus (Cryptocephalus bipunctatus)
1700. 10-06: Otiorhynchus smreczynskii (Otiorhynchus smreczynskii)
1701. 10-06: Rejnfanbladbille (Galeruca tanaceti)
1702. 10-06: Deleaster dichrous (Deleaster dichrous)
1703. 10-06: Tiplettet Faldbille (Cryptocephalus decemmaculatus)
1704. 10-06: Scirtes hemisphaericus (Scirtes hemisphaericus)
1705. 10-06: Rhagonycha lutea (Rhagonycha lutea)
1706. 10-06: Otiorhynchus indefinitus (Otiorhynchus indefinitus)
1707. 10-06: Cryptocephalus fulvus (Cryptocephalus fulvus)
1708. 10-06: Trichosirocalus barnevillei (Trichosirocalus barnevillei)
1709. 11-06: Gødningstumpbille (Margarinotus merdarius)
1710. 11-06: Liparus coronatus (Liparus coronatus)
1711. 11-06: Klitoldenborre (Anomala dubia)
1712. 11-06: Mononychus punctumalbum (Mononychus punctumalbum)
1713. 11-06: Malthinus flaveolus (Malthinus flaveolus)
1714. 11-06: Rødskuldret Smælder (Calambus bipustulatus)
1715. 12-06: Bombarderbille (Brachinus crepitans)
1716. 12-06: Falsk Skjoldbille (Thymalus limbatus)
1717. 12-06: Miarus graminis (Miarus graminis)
1718. 13-06: Mahognibrun Møgbille (Aphodius rufus)
1719. 13-06: Håret Skyggebille (Lagria hirta)
1720. 13-06: Gyrinus aeratus (Gyrinus aeratus)
1721. 13-06: Dasytes niger (Dasytes niger)
1722. 13-06: Blåhatbuk (Agapanthia intermedia)
1723. 13-06: Cyphon ochraceus (Cyphon ochraceus)
1724. 13-06: Anidorus nigrinus (Anidorus nigrinus)
1725. 13-06: Malthodes fuscus (Malthodes fuscus)
1726. 13-06: Hydroporus nigrita (Hydroporus nigrita)
1727. 13-06: Anoplus roboris (Anoplus roboris)
1728. 13-06: Toplettet Brodbille (Tomoxia bucephala)
1729. 13-06: Ilybius chalconatus (Ilybius chalconatus)
1730. 13-06: Xantholinus tricolor (Xantholinus tricolor)
1731. 13-06: Gyrinus paykulli (Gyrinus paykulli)
1732. 13-06: Ptinus dubius (Ptinus dubius)
1733. 13-06: Trixagus leseigneuri (Trixagus leseigneuri)
1734. 13-06: Neobisnius procerulus (Neobisnius procerulus)
1735. 13-06: Malthinus frontalis (Malthinus frontalis)
1736. 13-06: Ildrovbille (Oxyporus rufus)
1737. 13-06: Amara kulti (Amara kulti)
1738. 13-06: Blankbuk (Obrium brunneum)
1739. 13-06: Hygrotus confluens (Hygrotus confluens)
1740. 13-06: Stilbus oblongus (Stilbus oblongus)
1741. 13-06: Cyphon hilaris (Cyphon hilaris)
1742. 13-06: Leptophloeus alternans (Leptophloeus alternans)
1743. 13-06: Gyrinus caspius (Gyrinus caspius)
1744. 13-06: Klintoldenborre (Omaloplia nigromarginata)
1745. 13-06: Paromalus parallelepipedus (Paromalus parallelepipedus)
1746. 13-06: Micrambe woodroffei (Micrambe woodroffei)
1747. 13-06: Mycetoporus lepidus (Mycetoporus lepidus)
1748. 13-06: Apion marchicum (Apion marchicum)
1749. 13-06: Magdalis memnonia (Magdalis memnonia)
1750. 14-06: Lissodema denticolle (Lissodema denticolle)
1751. 14-06: Grøn Fløjlsløber (Chlaenius nigricornis)
1752. 14-06: Trixagus carinifrons (Trixagus carinifrons)
1753. 14-06: Microrhagus pygmaeus (Microrhagus pygmaeus)
1754. 14-06: Longitarsus pulmonariae (Longitarsus pulmonariae)
1755. 14-06: Sort Spidsbuk (Leptura aethiops)
1756. 15-06: Dorcatoma dresdensis (Dorcatoma dresdensis)
1757. 15-06: Cryptocephalus vittatus (Cryptocephalus vittatus)
1758. 15-06: Malthodes pumilus (Malthodes pumilus)
1759. 15-06: Tychius lineatulus (Tychius lineatulus)
1760. 15-06: Dorytomus melanophthalmus (Dorytomus melanophthalmus)
1761. 15-06: Gonioctena pallida (Gonioctena pallida)
1762. 16-06: Polydrusus confluens (Polydrusus confluens)
1763. 16-06: Gul Blomsterbuk (Pseudovadonia livida)
1764. 16-06: Hylis olexai (Hylis olexai)
1765. 16-06: Sitona striatellus (Sitona striatellus)
1766. 17-06: Urskovssmælder (Eucnemis capucina)
1767. 17-06: Hjerteplettet Blomsterbuk (Stictoleptura cordigera)
1768. 18-06: Amalorrhynchus melanarius (Amalorrhynchus melanarius)
1769. 18-06: Cerapheles terminatus (Cerapheles terminatus)
1770. 18-06: Plateumaris rustica (Plateumaris rustica)
1771. 18-06: Trøffeltorbist (Odonteus armiger)
1772. 19-06: Tychius breviusculus (Tychius breviusculus)
1773. 19-06: Phloeostiba plana (Phloeostiba plana)
1774. 19-06: Cryptarcha strigata (Cryptarcha strigata)
1775. 19-06: Placusa pumilio (Placusa pumilio)
1776. 19-06: Pediacus depressus (Pediacus depressus)
1777. 19-06: Atomaria turgida (Atomaria turgida)
1778. 19-06: Cryptarcha undata (Cryptarcha undata)
1779. 19-06: Gyrophaena affinis (Gyrophaena affinis)
1780. 19-06: Neomida haemorrhoidalis (Neomida haemorrhoidalis)
1781. 19-06: Thamiaraea cinnamomea (Thamiaraea cinnamomea)
1782. 19-06: Xyleborus bodoanus (Xyleborus bodoanus)
1783. 19-06: Gyrophaena gentilis (Gyrophaena gentilis)
1784. 19-06: Xyleborinus saxesenii (Xyleborinus saxesenii)
1785. 19-06: Pityophagus ferrugineus (Pityophagus ferrugineus)
1786. 19-06: Egeværftbille (Lymexylon navale)
1787. 19-06: Epuraea guttata (Epuraea guttata)
1788. 19-06: Anisotoma castanea (Anisotoma castanea)
1789. 20-06: Dorytomus ubest. (Dorytomus indet.)
1790. 20-06: Ochthebius dilatatus (Ochthebius dilatatus)
1791. 20-06: Cryptocephalus labiatus (Cryptocephalus labiatus)
1792. 20-06: Euplectus karstenii (Euplectus karstenii)
1793. 20-06: Langhornet Bladbille (Luperus longicornis)
1794. 20-06: Rhantus frontalis (Rhantus frontalis)
1795. 20-06: Magdalis violacea (Magdalis violacea)
1796. 20-06: Trixagus meybohmi (Trixagus meybohmi)
1797. 21-06: Glischrochilus quadripunctatus (Glischrochilus quadripunctatus)
1798. 21-06: Ophonus sp. (Ophonus sp.)
1799. 21-06: Hemicoelus fulvicornis (Hemicoelus fulvicornis)
1800. 21-06: Notoxus trifasciatus (Notoxus trifasciatus)
1801. 21-06: Sortplettet Bladbille (Phyllobrotica quadrimaculata)
1802. 21-06: Valsebuk (Spondylis buprestoides)
1803. 21-06: Antherophagus pallens (Antherophagus pallens)
1804. 21-06: Magdalis duplicata (Magdalis duplicata)
1805. 21-06: Apion minimum (Apion minimum)
1806. 21-06: Longitarsus succineus (Longitarsus succineus)
1807. 21-06: Ocypus sp. (Ocypus sp.)
1808. 21-06: Sortbrystet Maskebille (Pyropterus nigroruber)
1809. 22-06: Stor Ovalløber (Amara aulica)
1810. 22-06: Natoldenborre (Serica brunnea)
1811. 22-06: Svovlgul Skyggebille (Cteniopus sulphureus)
1812. 22-06: Saprinus sp. (Saprinus sp.)
1813. 22-06: Ceutorhynchus javeti (Ceutorhynchus javeti)
1814. 22-06: Hylis foveicollis (Hylis foveicollis)
1815. 23-06: Brun Grenbille (Sphaeriestes castaneus)
1816. 23-06: Grønlig Hørjordloppe (Aphthona euphorbiae)
1817. 24-06: Agabus nebulosus (Agabus nebulosus)
1818. 24-06: Oxypoda alternans (Oxypoda alternans)
1819. 24-06: Scarodytes halensis (Scarodytes halensis)
1820. 24-06: Haliplus confinis (Haliplus confinis)
1821. 24-06: Cantharis nigra (Cantharis nigra)
1822. 24-06: Glinsende Rådstumpbille (Saprinus semistriatus)
1823. 25-06: Atomaria atricapilla (Atomaria atricapilla)
1824. 25-06: Apion flavimanum (Apion flavimanum)
1825. 25-06: Simo hirticornis (Simo hirticornis)
1826. 25-06: Sortbenet Spejlløber (Notiophilus aquaticus)
1827. 25-06: Pella funesta (Pella funesta)
1828. 25-06: Cis glabratus (Cis glabratus)
1829. 25-06: Dryocoetes villosus (Dryocoetes villosus)
1830. 25-06: Rhinusa tetra (Rhinusa tetra)
1831. 25-06: Conopalpus testaceus (Conopalpus testaceus)
1832. 26-06: Corticeus fasciatus (Corticeus fasciatus)
1833. 26-06: Bolværksbille (Nacerdes melanura)
1834. 26-06: Leiodes ferruginea (Leiodes ferruginea)
1835. 26-06: Stor Egefladbille (Silvanus bidentatus)
1836. 26-06: Dorcatoma chrysomelina (Dorcatoma chrysomelina)
1837. 26-06: Sphindus dubius (Sphindus dubius)
1838. 26-06: Ropalodontus baudueri (Ropalodontus baudueri)
1839. 26-06: Abdera triguttata (Wanachia triguttata)
1840. 26-06: Dorcatoma robusta (Dorcatoma robusta)
1841. 26-06: Asiorestia transversa (Neocrepidodera transversa)
1842. 26-06: Xyleborus monographus (Xyleborus monographus)
1843. 26-06: Euglenes oculatus (Euglenes oculatus)
1844. 26-06: Hvælvet Ovalløber (Amara equestris)
1845. 26-06: Leiodes calcarata (Leiodes calcarata)
1846. 26-06: Sciodrepoides watsoni (Sciodrepoides watsoni)
1847. 27-06: Plagiodera versicolora (Plagiodera versicolora)
1848. 27-06: Meligethes tristis (Meligethes tristis)
1849. 27-06: Moskusbuk (Aromia moschata)
1850. 27-06: Longitarsus exoletus (Longitarsus exoletus)
1851. 27-06: Apion difficile (Apion difficile)
1852. 27-06: Strømklobille (Elmis aenea)
1853. 28-06: Miarus campanulae (Miarus campanulae)
1854. 29-06: Aksløber (Zabrus tenebrioides)
1855. 29-06: Antherophagus similis (Antherophagus similis)
1856. 01-07: Dermestes undulatus (Dermestes undulatus)
1857. 01-07: Nitidula carnaria (Nitidula carnaria)
1858. 02-07: Bredhornet Pragtbille (Agrilus laticornis)
1859. 02-07: Hemicrepidius hirtus (Hemicrepidius hirtus)
1860. 02-07: Mordellistena variegata (Mordellistena variegata)
1861. 02-07: Poppelbuk (Saperda carcharias)
1862. 02-07: Enicmus fungicola (Enicmus fungicola)
1863. 03-07: Kæbeløber (Stomis pumicatus)
1864. 03-07: Myrmechixenus subterraneus (Myrmechixenus subterraneus)
1865. 03-07: Apion ononis (Apion ononis)
1866. 03-07: Tolvplettet Mariehøne (Vibidia duodecimguttata)
1867. 03-07: Brachyderes incanus (Brachyderes incanus)
1868. 04-07: Dværglandkær (Cercyon pygmaeus)
1869. 04-07: Amara gebleri (Amara gebleri)
1870. 04-07: Apion rubiginosum (Apion rubiginosum)
1871. 04-07: Scirtes orbicularis (Scirtes orbicularis)
1872. 04-07: Apion carduorum (Apion carduorum)
1873. 04-07: Silpha sp. (Silpha sp.)
1874. 04-07: Cryptocephalus pusillus (Cryptocephalus pusillus)
1875. 04-07: Smaragdsandløber (Harpalus smaragdinus)
1876. 05-07: Curculio betulae (Curculio betulae)
1877. 05-07: Prionychus ater (Prionychus ater)
1878. 05-07: Apion facetum (Apion facetum)
1879. 05-07: Sermylassa halensis (Sermylassa halensis)
1880. 05-07: Stor Blå Jordloppe (Altica oleracea)
1881. 05-07: Lucernebladrandbille (Sitona lineellus)
1882. 07-07: Tasgius globulifer (Tasgius globulifer)
1883. 07-07: Galerucella aquatica (Galerucella aquatica)
1884. 07-07: Malthodes lobatus (Malthodes lobatus)
1885. 07-07: Aphthona lutescens (Aphthona lutescens)
1886. 07-07: Brandjordløber (Pterostichus quadrifoveolatus)
1887. 07-07: Dorytomus salicis (Dorytomus salicis)
1888. 07-07: Brun Græsjordloppe (Neocrepidodera ferruginea)
1889. 07-07: Magdalis barbicornis (Magdalis barbicornis)
1890. 07-07: Orthocis alni (Orthocis alni)
1891. 08-07: Mesocoelopus niger (Mesocoelopus niger)
1892. 08-07: Abdera bifasciata (Abdera bifasciata)
1893. 08-07: Abdera flexuosa (Abdera flexuosa)
1894. 08-07: Sort Pragttorbist (Gnorimus variabilis)
1895. 09-07: Tychius squamulatus (Tychius squamulatus)
1896. 09-07: Garver (Prionus coriarius)
1897. 09-07: Tychius junceus (Tychius junceus)
1898. 09-07: Rundhoftet Vandkalv (Dytiscus dimidiatus)
1899. 10-07: Salpingus ruficollis (Salpingus ruficollis)
1900. 10-07: Otiorhynchus cribricollis (Otiorhynchus cribricollis)
1901. 11-07: Pilebuk (Oberea oculata)
1902. 11-07: Phloeosinus thujae (Phloeosinus thujae)
1903. 11-07: Gøgesnudebille (Lasiorhynchites sericeus)
1904. 11-07: Apion sulcifrons (Apion sulcifrons)
1905. 11-07: Gulhalset Bladbille (Zeugophora flavicollis)
1906. 11-07: Apion filirostre (Apion filirostre)
1907. 11-07: Magdalis linearis (Magdalis linearis)
1908. 12-07: Overdrevsskarnbasse (Geotrupes stercorarius)
1909. 13-07: Skyggemøgbille (Aphodius zenkeri)
1910. 13-07: Pselaphorhynchites Tomentosus (Temnocerus tomentosus)
1911. 13-07: Brachypterolus linariae (Brachypterolus linariae)
1912. 13-07: Rødbuget Møgbille (Aphodius foetens)
1913. 13-07: Malthodes minimus (Malthodes minimus)
1914. 13-07: Brachypterolus pulicarius (Brachypterolus pulicarius)
1915. 13-07: Magdalis rufa (Magdalis rufa)
1916. 13-07: Charopus flavipes (Charopus flavipes)
1917. 13-07: Ceutorhynchus millefolii (Ceutorhynchus millefolii)
1918. 13-07: Margarinotus striola (Margarinotus striola)
1919. 15-07: Apion stolidum (Apion stolidum)
1920. 16-07: Engoldenborre (Hoplia philanthus)
1921. 16-07: Zeugophora frontalis (Zeugophora frontalis)
1922. 17-07: Rødbenet Koprabille (Necrobia rufipes)
1923. 17-07: Slank Møgbille (Aphodius ictericus)
1924. 17-07: Apion subulatum (Apion subulatum)
1925. 17-07: Lissodema cursor (Lissodema cursor)
1926. 18-07: Kvalkvedbladbille (Pyrrhalta viburni)
1927. 18-07: Sciodrepoides fumatus (Sciodrepoides fumatus)
1928. 18-07: Stor Guldbasse (Protaetia marmorata)
1929. 18-07: Ceutorhynchus pulvinatus (Ceutorhynchus pulvinatus)
1930. 18-07: Rød Malakitbille (Anthocomus rufus)
1931. 18-07: Anotylus sculpturatus (Anotylus sculpturatus)
1932. 18-07: Pselaphorhynchites Longiceps (Temnocerus longiceps)
1933. 18-07: Ochina ptinoides (Ochina ptinoides)
1934. 18-07: Apion pisi (Apion pisi)
1935. 18-07: Anobium fulvicorne (Anobium fulvicorne)
1936. 18-07: Ceutorhynchus sp. (Ceutorhynchus sp.)
1937. 18-07: Bledius gallicus (Bledius gallicus)
1938. 18-07: Apteropeda orbiculata (Apteropeda orbiculata)
1939. 18-07: Brachygluta haematica (Brachygluta haematica)
1940. 18-07: Bledius subterraneus (Bledius subterraneus)
1941. 18-07: Leiodes gyllenhalii (Leiodes gyllenhalii)
1942. 18-07: Apion tenue (Apion tenue)
1943. 18-07: Baris lepidii (Baris lepidii)
1944. 18-07: Colenis immunda (Colenis immunda)
1945. 19-07: Rhombetræsmælder (Stenagostus rhombeus)
1946. 19-07: Otiorhynchus armadillo (Otiorhynchus armadillo)
1947. 20-07: Glat Markløber (Harpalus calceatus)
1948. 20-07: Trechus sp. (Trechus sp.)
1949. 21-07: Limnebius truncatulus (Limnebius truncatulus)
1950. 21-07: Hydroporus angustatus (Hydroporus angustatus)
1951. 21-07: Bagous alismatis (Bagous alismatis)
1952. 21-07: Hydraena palustris (Hydraena palustris)
1953. 21-07: Kornbladbille (Oulema melanopus)
1954. 21-07: Pelenomus comari (Pelenomus comari)
1955. 22-07: Scymnus rubromaculatus (Scymnus rubromaculatus)
1956. 22-07: Cryptocephalus rufipes (Cryptocephalus rufipes)
1957. 22-07: Smal Blomsterbuk (Strangalia attenuata)
1958. 23-07: Slikløber (Dicheirotrichus gustavii)
1959. 23-07: Longitarsus brunneus (Longitarsus brunneus)
1960. 23-07: Philonthus nitidus (Philonthus nitidus)
1961. 23-07: Fireplettet Blomsterbuk (Pachyta quadrimaculata)
1962. 25-07: Blåhatpragtbille (Trachys troglodytes)
1963. 25-07: Longitarsus pratensis (Longitarsus pratensis)
1964. 25-07: Acilius canaliculatus (Acilius canaliculatus)
1965. 25-07: Pterostichus madidus (Pterostichus madidus)
1966. 25-07: Apalochrus femoralis (Apalochrus femoralis)
1967. 27-07: Hvepsevogter (Velleius dilatatus)
1968. 27-07: Pella cognata (Pella cognata)
1969. 28-07: Hedemøgbille (Aphodius coenosus)
1970. 28-07: Comasinus setiger (Orthochaetes setiger)
1971. 28-07: Brachyderes lusitanicus (Brachyderes lusitanicus)
1972. 29-07: Arhopalus sp. (Arhopalus sp.)
1973. 29-07: Soronia punctatissima (Soronia punctatissima)
1974. 30-07: Tasgius morsitans (Tasgius morsitans)
1975. 30-07: Longitarsus rubiginosus (Longitarsus rubiginosus)
1976. 31-07: Korstegnet Græsløber (Lebia cruxminor)
1977. 31-07: Orchesia micans (Orchesia micans)
1978. 31-07: Colymbetes sp. (Colymbetes sp.)
1979. 31-07: Phalacrus caricis (Phalacrus caricis)
1980. 01-08: Stor Bladrandbille (Sitona puncticollis)
1981. 01-08: Phratora atrovirens (Phratora atrovirens)
1982. 02-08: Agathidium sp. (Agathidium sp.)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator