Forside» I samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus Log ind | Opret profil | Hjælp
fyld
10. december 2019
 

Fænologi

Vælg gruppe



Første iagttagelser af arter i gruppen Natsommerfugle i 2019 (Se sidste i 2019)

1. 02-01: Tofarvet Frømøl (Plodia interpunctella)
2. 04-01: Acleris abietana (Acleris abietana)
3. 04-01: Sideliniet Møl (Ypsolopha ustella)
4. 05-01: Snerlefjermøl (Emmelina monodactyla)
5. 06-01: Blåbærugle (Conistra vaccinii)
6. 06-01: Æblevikler (Cydia pomonella)
7. 11-01: Lille Stråsækbærer (Psyche casta)
8. 11-01: Kaprifoliefjermøl (Alucita hexadactyla)
9. 12-01: Almindelig Fladmøl (Agonopterix heracliana)
10. 13-01: Fedtmøl (Aglossa pinguinalis)
11. 16-01: Sortmærket Overvintringsugle (Conistra rubiginosa)
12. 25-01: Brun Dværgmåler (Eupithecia absinthiata)
13. 29-01: Gråplettet Løvmåler (Idaea seriata)
14. 29-01: Melmøl (Ephestia kuehniella)
15. 03-02: Stor Frostmåler (Erannis defoliaria)
16. 04-02: Kornmøl (Nemapogon granella)
17. 04-02: Dværgmåler sp. (Eupithecia sp.)
18. 09-02: Mompha subbistrigella (Mompha subbistrigella)
19. 09-02: Husmoderugle (Scoliopteryx libatrix)
20. 10-02: Skråstribet Svampemøl (Morophaga choragella)
21. 12-02: Sortbåndet Frostmåler (Agriopis leucophaearia)
22. 13-02: Vintergyvelfladmøl (Agonopterix scopariella)
23. 13-02: Grågul Frostmåler (Agriopis marginaria)
24. 15-02: Fjer-Måler (Phigalia pilosaria)
25. 15-02: Satellitugle (Eupsilia transversa)
26. 16-02: Coleophora juncicolella (Coleophora juncicolella)
27. 16-02: Lyngvintervikler (Acleris hyemana)
28. 16-02: Agatugle (Phlogophora meticulosa)
29. 21-02: Duehale (Macroglossum stellatarum)
30. 21-02: Pyramideugle (Amphipyra pyramidea)
31. 22-02: Tortricodes alternella (Tortricodes alternella)
32. 24-02: Uldgumpmåler (Alsophila aescularia)
33. 24-02: Slåen-Frostmåler (Theria rupicapraria)
34. 25-02: Humlevoksmøl (Aphomia sociella)
35. 26-02: Humleugle (Hypena rostralis)
36. 28-02: Ege-Vintermåler (Apocheima hispidaria)
37. 28-02: Acleris cristana (Acleris cristana)
38. 01-03: Nældehalvmøl (Anania hortulata)
39. 02-03: Broget Vintermåler (Biston strataria)
40. 03-03: Pileurtstyltemøl (Calybites phasianipennella)
41. 04-03: Gotisk Forårsugle (Orthosia gothica)
42. 09-03: Klistermøl (Endrosis sarcitrella)
43. 09-03: Træsvampemøl (Nemapogon cloacella)
44. 10-03: Ege-Skulderdværg (Nycteola revayana)
45. 11-03: Porremøl (Acrolepiopsis assectella)
46. 12-03: Agonopterix purpurea (Agonopterix purpurea)
47. 16-03: Mompha sturnipennella (Mompha sturnipennella)
48. 16-03: Rødgul Forårsugle (Orthosia cerasi)
49. 19-03: Birke-Barkmåler (Ectropis crepuscularia)
50. 19-03: Birkedagmåler (Archiearis parthenias)
51. 20-03: Mompha divisella (Mompha divisella)
52. 21-03: Broget Forårsugle (Orthosia incerta)
53. 21-03: Lille Forårsugle (Orthosia cruda)
54. 21-03: Toplet Forårsugle (Anorthoa munda)
55. 22-03: Guldhornet Uglespinder (Achlya flavicornis)
56. 22-03: Stor Grå Lavsæk (Bankesia conspurcatella)
57. 22-03: Gedeblad-Ugle (Xylocampa areola)
58. 23-03: Benvedmøl (Ypsolopha mucronella)
59. 23-03: Stor Vrietornmåler (Triphosa dubitata)
60. 24-03: Bøgenonne (Calliteara pudibunda)
61. 26-03: Sortplettet Overvintringsugle (Conistra rubiginea)
62. 26-03: Brombærspinder (Macrothylacia rubi)
63. 28-03: Amblyptilia acanthadactyla (Amblyptilia acanthadactyla)
64. 28-03: Bøgeprydvinge (Diurnea fagella)
65. 29-03: Almindelig Dværgmåler (Eupithecia vulgata)
66. 30-03: Glinsende Bladmåler (Lampropteryx suffumata)
67. 30-03: Eriocrania sp. (Eriocrania sp.)
68. 31-03: April-Lapvinge (Trichopteryx carpinata)
69. 31-03: Gråbrun Egedværgmåler (Eupithecia abbreviata)
70. 31-03: Eratophyes amasiella (Eratophyes amasiella)
71. 31-03: Gulbrun Grandværgmåler (Eupithecia lanceata)
72. 02-04: Ligeliniet Forårsugle (Orthosia opima)
73. 02-04: Sortbæltet Bladmåler (Xanthorhoe fluctuata)
74. 02-04: Bucculatrix demaryella (Bucculatrix demaryella)
75. 03-04: Okkerrød Aprilugle (Cerastis rubricosa)
76. 04-04: Poppel-Forårsugle (Orthosia populeti)
77. 04-04: Poppeldagmåler (Boudinotiana notha)
78. 05-04: Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
79. 05-04: Pammene giganteana (Pammene giganteana)
80. 05-04: Mompha epilobiella (Mompha epilobiella)
81. 06-04: Pyrausta despicata (Pyrausta despicata)
82. 06-04: Tjørneforårsmøl (Semioscopis steinkellneriana)
83. 06-04: Brungul Bladmåler (Earophila badiata)
84. 06-04: Brunrød Bladmåler (Xanthorhoe spadicearia)
85. 07-04: Almindelig Månemåler (Selenia dentaria)
86. 07-04: Lille Natpåfugleøje (Saturnia pavonia)
87. 07-04: Amphisbatis incongruella (Amphisbatis incongruella)
88. 07-04: Depressaria emeritella (Depressaria emeritella)
89. 07-04: Balsaminbladmåler (Xanthorhoe biriviata)
90. 07-04: Kålmøl (Plutella xylostella)
91. 08-04: Gul Båndugle (Noctua fimbriata)
92. 13-04: Purpurmåler (Lythria cruentaria)
93. 14-04: Kanelbjørn (Phragmatobia fuliginosa)
94. 15-04: Agonopterix arenella (Agonopterix arenella)
95. 15-04: Glyphipterix sp. (Glyphipterix sp.)
96. 15-04: Pyrausta aurata (Pyrausta aurata)
97. 16-04: Blodplet (Tyria jacobaeae)
98. 17-04: Lyngmåler (Ematurga atomaria)
99. 17-04: Rosen-Bladmåler (Anticlea derivata)
100. 18-04: Sømplet (Aglia tau)
101. 18-04: Elle-Barkmåler (Aethalura punctulata)
102. 18-04: Purpurbrun Månemåler (Selenia tetralunaria)
103. 19-04: Phyllonorycter ulmifoliella (Phyllonorycter ulmifoliella)
104. 19-04: Rødbåndet Dværgmåler (Gymnoscelis rufifasciata)
105. 19-04: Grå Tigerspinder (Diaphora mendica)
106. 19-04: Kamille-Hætteugle (Cucullia chamomillae)
107. 19-04: Elleraklevikler (Epinotia immundana)
108. 20-04: Bucculatrix ulmella (Bucculatrix ulmella)
109. 20-04: Dværggrannålevikler (Epinotia pygmaeana)
110. 20-04: Lyngpalpemøl (Neofaculta ericetella)
111. 20-04: Hvidt Fjermøl (Pterophorus pentadactyla)
112. 20-04: Egetandspinder (Peridea anceps)
113. 21-04: Brændeugle (Axylia putris)
114. 21-04: Dueurt-Bladmåler (Ecliptopera silaceata)
115. 21-04: Benvedmåler (Ligdia adustata)
116. 21-04: Høstvikler (Syndemis musculana)
117. 21-04: Pilelanghornsmøl (Adela cuprella)
118. 21-04: Agonopterix ocellana (Agonopterix ocellana)
119. 21-04: Frømøl (Hofmannophila pseudospretella)
120. 22-04: Almindelig Tigerspinder (Spilosoma lubricipeda)
121. 23-04: Blegt Nøjsomt Møl (Incurvaria pectinea)
122. 24-04: Bedeugle (Anarta trifolii)
123. 24-04: Egelanghornsmøl (Adela reaumurella)
124. 24-04: Frønnet Landmand (Agrotis puta)
125. 24-04: Stikkelsbærhalvmøl (Zophodia grossulariella)
126. 24-04: Stråtagsugle (Caradrina clavipalpis)
127. 25-04: Bøge-Dværg (Nola confusalis)
128. 25-04: Snerremåler (Phibalapteryx virgata)
129. 25-04: Psi-Ugle (Acronicta psi)
130. 26-04: Bøgespinder (Stauropus fagi)
131. 26-04: Agonopterix subpropinquella (Agonopterix subpropinquella)
132. 26-04: Nematopogon adansoniella (Nematopogon adansoniella)
133. 26-04: Kastanieminérmøl (Cameraria ohridella)
134. 26-04: Guldgul Lavspinder (Eilema sororcula)
135. 26-04: Mørkt Nøjsomt Møl (Incurvaria masculella)
136. 26-04: Fyrremåler (Bupalus piniaria)
137. 26-04: Poppelporcelænsspinder (Pheosia tremula)
138. 27-04: Sortkantet Bladmåler (Xanthorhoe designata)
139. 27-04: Nematopogon sp. (Nematopogon sp.)
140. 27-04: Bøgeseglvinge (Watsonalla cultraria)
141. 27-04: Poppel-Lapvinge (Lobophora halterata)
142. 27-04: Ancylis mitterbacheriana (Ancylis mitterbacheriana)
143. 28-04: Birkeporcelænsspinder (Pheosia gnoma)
144. 28-04: Stort Langhornsmøl (Nematopogon swammerdamella)
145. 28-04: Pancalia leuwenhoekella (Pancalia leuwenhoekella)
146. 28-04: Grågrøn Egedværgmåler (Eupithecia dodoneata)
147. 28-04: Fyrreugle (Panolis flammea)
148. 28-04: Gulbugvikler (Ptycholoma lecheana)
149. 28-04: Mosgrøn Uglespinder (Polyploca ridens)
150. 29-04: Harlekin (Abraxas grossulariata)
151. 29-04: Engkarselanghornsmøl (Cauchas rufimitrella)
152. 29-04: Hvidtjørnssolvikler (Pammene rhediella)
153. 29-04: Majspinder (Drymonia ruficornis)
154. 29-04: Smalrandet Humlebisværmer (Hemaris tityus)
155. 30-04: Sortrandet Måler (Lomaspilis marginata)
156. 30-04: Metriotes Lutarea (Coleophora lutarea)
157. 30-04: Brun Kløverugle (Euclidia glyphica)
158. 30-04: Perikonstyltemøl (Euspilapteryx auroguttella)
159. 01-05: Karmeliterspinder (Odontosia carmelita)
160. 01-05: Platanmøl (Phyllonorycter platani)
161. 01-05: Gammaugle (Autographa gamma)
162. 01-05: Måneplet (Phalera bucephala)
163. 01-05: Kløvermåler (Chiasmia clathrata)
164. 01-05: Tørstetræblomstmåler (Acasis viretata)
165. 01-05: Thisanotia chrysonuchella (Thisanotia chrysonuchella)
166. 02-05: Birkeskovmåler (Macaria notata)
167. 04-05: Pammene argyrana (Pammene argyrana)
168. 04-05: Phyllonorycter heegeriella (Phyllonorycter heegeriella)
169. 04-05: Skvalderkålmøl (Epermenia illigerella)
170. 05-05: Grankoglevikler (Cydia strobilella)
171. 05-05: Bredrandet Humlebisværmer (Hemaris fuciformis)
172. 05-05: Løvskovsursommerfugl (Micropterix tunbergella)
173. 05-05: Eriocrania sparrmannella (Eriocrania sparrmannella)
174. 05-05: Incurvariidae ubest. (Incurvariidae indet.)
175. 06-05: Hvidbæltet Barkmåler (Cleora cinctaria)
176. 07-05: Rød Jordbærvikler (Celypha lacunana)
177. 08-05: Aftenpåfugleøje (Smerinthus ocellata)
178. 08-05: Argyrotaenia ljungiana (Argyrotaenia ljungiana)
179. 09-05: Gedebladvikler (Eucosmomorpha albersana)
180. 09-05: Sort Måler (Odezia atrata)
181. 09-05: Kærursommerfugl (Micropterix calthella)
182. 09-05: Marmoreret Kløverugle (Euclidia mi)
183. 09-05: Natlyssværmer (Proserpinus proserpina)
184. 10-05: Konvalrodæder (Korscheltellus lupulina)
185. 10-05: Parornix sp. (Parornix sp.)
186. 11-05: Hvidtjørnsommervikler (Archips crataegana)
187. 11-05: Hasselknopvikler (Epinotia tenerana)
188. 11-05: Pyntelig Løvmåler (Scopula ornata)
189. 11-05: Hundegræsmøl (Glyphipterix simpliciella)
190. 11-05: Ancylis badiana (Ancylis badiana)
191. 12-05: Ege-Bæltemåler (Cyclophora punctaria)
192. 12-05: Barkvikler (Enarmonia formosana)
193. 12-05: Glyphipterix haworthana (Glyphipterix haworthana)
194. 12-05: Rønnebærmøl (Argyresthia conjugella)
195. 13-05: Stor Rosenvikler (Notocelia cynosbatella)
196. 13-05: Lille Birkeraklevikler (Cochylis nana)
197. 13-05: Rødbæltet Glassværmer (Synanthedon culiciformis)
198. 13-05: Stigmella sp. (Stigmella sp.)
199. 13-05: Kløvervikler (Grapholita compositella)
200. 13-05: Strand-Ringspinder (Malacosoma castrensis)
201. 13-05: Lindesværmer (Mimas tiliae)
202. 14-05: Dichrorampha sp. (Dichrorampha sp.)
203. 14-05: Phyllonorycter geniculella (Phyllonorycter geniculella)
204. 14-05: Toplettet Seglvinge (Watsonalla binaria)
205. 14-05: Birkegallevikler (Epinotia tetraquetrana)
206. 14-05: Klematismåler (Melanthia procellata)
207. 14-05: Hede-Takspinder (Phyllodesma ilicifolia)
208. 14-05: Hvidbåndet Bladmåler (Epirrhoe rivata)
209. 15-05: Høgeurt-Ugle (Hecatera bicolorata)
210. 15-05: Tandet Seglvinge (Falcaria lacertinaria)
211. 15-05: Phyllonorycter salictella (Phyllonorycter salictella)
212. 15-05: Aksugle (Apamea sordens)
213. 15-05: Gul Syremåler (Timandra comae)
214. 16-05: Citronmåler (Opisthograptis luteolata)
215. 16-05: Leopardmåler (Pseudopanthera macularia)
216. 16-05: Syrenmøl (Gracillaria syringella)
217. 16-05: Capua vulgana (Capua vulgana)
218. 16-05: Stor Glassværmer (Sesia apiformis)
219. 16-05: Hønsetarm-Glansugle (Panemeria tenebrata)
220. 16-05: Purpurhalvmøl (Pyrausta purpuralis)
221. 16-05: Phyllonorycter coryli (Phyllonorycter coryli)
222. 16-05: Grå Grandværgmåler (Eupithecia tantillaria)
223. 17-05: Penselugle (Colocasia coryli)
224. 17-05: Grå Fyrremåler (Thera obeliscata)
225. 17-05: Birkesækmøl (Coleophora serratella)
226. 17-05: Oktobermåler sp. (Epirrita sp.)
227. 18-05: Caloptilia alchimiella (Caloptilia alchimiella)
228. 18-05: Agerugle (Agrotis segetum)
229. 18-05: Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
230. 18-05: Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
231. 18-05: Lærkedværgmåler (Eupithecia lariciata)
232. 18-05: Blåbær-Lundmåler (Jodis putata)
233. 18-05: Silkevinge (Cilix glaucata)
234. 18-05: Phyllonorycter quercifoliella (Phyllonorycter quercifoliella)
235. 18-05: Crambus lathoniellus (Crambus lathoniellus)
236. 18-05: Femplettet Køllesværmer (Zygaena lonicerae)
237. 18-05: Egeskovvikler (Pammene splendidulana)
238. 18-05: Halmugle (Mythimna pallens)
239. 18-05: Slangehovedmøl (Ethmia bipunctella)
240. 18-05: W-Grønsagsugle (Lacanobia w-latinum)
241. 19-05: Pyrausta sp. (Pyrausta sp.)
242. 19-05: Palpetandspinder (Pterostoma palpina)
243. 19-05: Elachista argentella (Elachista argentella)
244. 19-05: Hvidvingemåler (Siona lineata)
245. 19-05: Jomfrubjørn (Callimorpha dominula)
246. 19-05: Mompha langiella (Mompha langiella)
247. 19-05: Starursommerfugl (Micropterix mansuetella)
248. 19-05: Grå Knopvikler (Hedya nubiferana)
249. 19-05: Snerresværmer (Hyles gallii)
250. 19-05: Tofarvet Prydvinge (Oecophora bractella)
251. 19-05: Sørgesnerremåler (Epirrhoe tristata)
252. 20-05: Ribsbredvingemøl (Lampronia capitella)
253. 20-05: Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
254. 20-05: Pseudotelphusa paripunctella (Pseudotelphusa paripunctella)
255. 20-05: Snerre-Bladmåler (Cosmorhoe ocellata)
256. 20-05: Poppelugle (Acronicta megacephala)
257. 20-05: Scoparia ambigualis (Scoparia ambigualis)
258. 20-05: Rejnfanfjermøl (Gillmeria ochrodactyla)
259. 20-05: Stregdværgmåler (Eupithecia exiguata)
260. 20-05: Perlemåler (Campaea margaritaria)
261. 20-05: Trepunktredemøl (Tinea trinotella)
262. 20-05: Rustugle (Apamea crenata)
263. 20-05: Ædelgranmåler (Thera britannica)
264. 20-05: Ancylis apicella (Ancylis apicella)
265. 21-05: Bregne-Måler (Petrophora chlorosata)
266. 21-05: Foranderlig Bladmåler (Thera variata)
267. 21-05: Snudegedebladmøl (Ypsolopha dentella)
268. 21-05: Fyrre-Skovmåler (Macaria liturata)
269. 21-05: Gul Tigerspinder (Spilarctia lutea)
270. 21-05: Eulia ministrana (Eulia ministrana)
271. 21-05: Caloptilia ubest. (Caloptilia sp.)
272. 22-05: Treforkugle/Psi-Ugle (Acronicta tridens/psi)
273. 22-05: Skræpperodæder (Triodia sylvina)
274. 22-05: V-Dværgmåler (Chloroclystis v-ata)
275. 22-05: Mompha idaei (Mompha idaei)
276. 23-05: Lille Rodæder (Phymatopus hecta)
277. 23-05: Grøn Køllesværmer (Adscita statices)
278. 23-05: Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
279. 23-05: Bakke-Bladmåler (Xanthorhoe montanata)
280. 23-05: Aspeseglvikler (Ancylis laetana)
281. 23-05: Timothevikler (Aphelia paleana)
282. 23-05: Jordbær-Bladmåler (Dysstroma truncata)
283. 23-05: Elleglassværmer (Synanthedon spheciformis)
284. 24-05: Zigzagspinder (Notodonta ziczac)
285. 24-05: Ædelgranlanghornsmøl (Nemophora ochsenheimerella)
286. 24-05: Løvskovslanghornsmøl (Nemophora degeerella)
287. 24-05: Toplettet Atlaskmåler (Lomographa bimaculata)
288. 24-05: Brungrøn Bladmåler (Chloroclysta siterata)
289. 24-05: Engdværgmåler (Eupithecia satyrata)
290. 24-05: Glyphipterix forsterella (Glyphipterix forsterella)
291. 24-05: Gulhvid Stregmåler (Cabera exanthemata)
292. 25-05: Pseudargyrotoza conwagana (Pseudargyrotoza conwagana)
293. 25-05: Perikonmåler (Aplocera efformata)
294. 25-05: Vortebirkdværgmøl (Ectoedemia occultella)
295. 25-05: Dobbeltkæbeursommerfugl (Micropterix aruncella)
296. 25-05: Græsspinder (Euthrix potatoria)
297. 25-05: Triaxomera parasitella (Triaxomera parasitella)
298. 26-05: Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
299. 26-05: Monopis laevigella (Monopis laevigella)
300. 27-05: Ædelgrannålevikler (Epinotia fraternana)
301. 27-05: Stor Smutugle (Noctua pronuba)
302. 27-05: Rustbladmåler (Xanthorhoe ferrugata)
303. 27-05: Lobesia reliquana (Lobesia reliquana)
304. 27-05: Nåleskovsursommerfugl (Micropterix aureatella)
305. 27-05: Brakhalvmøl (Sitochroa verticalis)
306. 27-05: Takmåler (Odontopera bidentata)
307. 28-05: Seksplettet Køllesværmer (Zygaena filipendulae)
308. 28-05: Argyresthia spinosella (Argyresthia spinosella)
309. 28-05: Bactra lancealana (Bactra lancealana)
310. 28-05: Syremåler (Timandra griseata)
311. 28-05: Bredvinget Nældevikler (Anthophila fabriciana)
312. 28-05: Følfodfjermøl (Platyptilia gonodactyla)
313. 28-05: Natviolmøl (Plutella porrectella)
314. 29-05: Hundegræsugle (Oligia strigilis)
315. 29-05: Gråbynkegallevikler (Epiblema foenella)
316. 29-05: Star-Dagugle (Deltote uncula)
317. 29-05: Grumset Dværgmåler (Eupithecia subfuscata)
318. 29-05: Ancylis upupana (Ancylis upupana)
319. 29-05: Grøn Bladmåler (Colostygia pectinataria)
320. 29-05: Lyngprydvinge (Pleurota bicostella)
321. 29-05: Grannålevikler (Epinotia tedella)
322. 29-05: Bølleseglvikler (Ancylis myrtillana)
323. 30-05: Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
324. 30-05: Olethreutes arcuella (Olethreutes arcuella)
325. 30-05: Ahornsolvikler (Pammene regiana)
326. 30-05: Slåenvikler (Hedya pruniana)
327. 30-05: Løgkarsehalvmøl (Evergestis limbata)
328. 31-05: Ærenprislanghornsmøl (Cauchas fibulella)
329. 31-05: Lille Kratmåler (Euchoeca nebulata)
330. 31-05: Hindbær-Bladmåler (Mesoleuca albicillata)
331. 31-05: Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
332. 31-05: Blåbærløvmåler (Scopula floslactata)
333. 31-05: Blodnakke (Atolmis rubricollis)
334. 31-05: Kålhalvmøl (Evergestis forficalis)
335. 31-05: Monopis weaverella (Monopis weaverella)
336. 31-05: Birkeseglvinge (Drepana falcataria)
337. 31-05: Bryotropha affinis (Bryotropha affinis)
338. 01-06: Triaxomera fulvimitrella (Triaxomera fulvimitrella)
339. 01-06: Pammene fasciana (Pammene fasciana)
340. 01-06: Perikonvikler (Lathronympha strigana)
341. 01-06: Birke-Bladmåler (Rheumaptera hastata)
342. 01-06: Stribet Hedemåler (Perconia strigillaria)
343. 02-06: Æblemarvmøl (Blastodacna atra)
344. 02-06: Ligustersværmer (Sphinx ligustri)
345. 02-06: Bryotropha terrella (Bryotropha terrella)
346. 02-06: Birke-Bæltemåler (Cyclophora albipunctata)
347. 02-06: Djævelsbid-Fjermøl (Stenoptilia bipunctidactyla)
348. 02-06: Borkhausenia minutella (Borkhausenia minutella)
349. 02-06: Phiaris turfosana (Phiaris turfosana)
350. 02-06: Kileskriftprydvinge (Schiffermuelleria schaefferella)
351. 02-06: Følfodrodvikler (Epiblema sticticana)
352. 02-06: Kurvblomst-Ugle (Hada plebeja)
353. 02-06: Parkpragtmøl (Denisia luticiliella)
354. 02-06: Lille Vinsværmer (Deilephila porcellus)
355. 02-06: Lilla Perikonugle (Actinotia polyodon)
356. 02-06: Rødfrynset Bjørn (Diacrisia sannio)
357. 02-06: Rødgul Engmåler (Idaea ochrata)
358. 02-06: Nemapogon variatella (Nemapogon variatella)
359. 02-06: Bucculatrix bechsteinella (Bucculatrix bechsteinella)
360. 02-06: Nordjysk Snerremåler (Epirrhoe pupillata)
361. 02-06: Kappeugle (Calophasia lunula)
362. 03-06: Brandbægervikler (Cochylis atricapitana)
363. 03-06: Kommaugle (Leucania comma)
364. 03-06: Grøn Lyngmåler (Chlorissa viridata)
365. 03-06: Djævelsbidvikler (Aethes hartmanniana)
366. 03-06: Skovbjørn (Parasemia plantaginis)
367. 04-06: Drømme-Mus (Caradrina morpheus)
368. 04-06: Brunflammet Bladmåler (Perizoma flavofasciata)
369. 04-06: Mosebunkeugle (Cerapteryx graminis)
370. 04-06: Evergestis extimalis (Evergestis extimalis)
371. 04-06: Elachista albidella (Elachista albidella)
372. 04-06: Nøgle-Landmand (Agrotis clavis)
373. 04-06: Strandasters-Øjeklapmøl (Bucculatrix maritima)
374. 04-06: Oligia sp. (Oligia sp.)
375. 04-06: Rødgult Redemøl (Tinea semifulvella)
376. 04-06: Nåleskovslanghornsmøl (Nematopogon robertella)
377. 04-06: Starhalvmøl (Nascia cilialis)
378. 04-06: Tjørnevikler (Notocelia trimaculana)
379. 05-06: Andemadhalvmøl (Cataclysta lemnata)
380. 05-06: Grøn Mølugle (Phytometra viridaria)
381. 05-06: Lampronia fuscatella (Lampronia fuscatella)
382. 05-06: Vandrehalvmøl (Nomophila noctuella)
383. 05-06: Døvnældeugle (Hoplodrina octogenaria)
384. 05-06: Busklanghornsmøl (Adela croesella)
385. 05-06: Aspebladvikler (Gypsonoma sociana)
386. 05-06: Æblebladkantmøl (Callisto denticulella)
387. 05-06: Æbleknopmøl (Argyresthia curvella)
388. 05-06: Helcystogramma ubest. (Helcystogramma sp.)
389. 05-06: Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
390. 05-06: Grå-Snudeugle (Herminia grisealis)
391. 05-06: Prolita sexpunctella (Prolita sexpunctella)
392. 06-06: Scoparia basistrigalis (Scoparia basistrigalis)
393. 06-06: Blastobasis glandulella (Blastobasis glandulella)
394. 06-06: Fyrresværmer (Sphinx pinastri)
395. 06-06: Hvidgrøn Lundmåler (Jodis lactearia)
396. 06-06: Udvisket Barkmåler (Parectropis similaria)
397. 06-06: Lille Voksmøl (Achroia grisella)
398. 06-06: Elle-Bladmåler (Hydriomena impluviata)
399. 06-06: Lynghalvmøl (Matilella fusca)
400. 06-06: Sølle Tyv (Oligia latruncula)
401. 06-06: Jordugle (Apamea monoglypha)
402. 06-06: Rottehaleugle (Deltote deceptoria)
403. 06-06: Blommemåler (Angerona prunaria)
404. 07-06: Hedenonne (Dicallomera fascelina)
405. 07-06: Stribet Hedespinder (Spiris striata)
406. 07-06: Æbleglassværmer (Synanthedon myopaeformis)
407. 07-06: Vandpesthalvmøl (Parapoynx stratiotata)
408. 07-06: Bornholmsk Perikonmåler (Aplocera plagiata)
409. 07-06: Stort Melmøl (Pyralis farinalis)
410. 07-06: Næbugle (Hypena proboscidalis)
411. 07-06: Kålugle (Mamestra brassicae)
412. 07-06: Grøn Dværgmåler (Pasiphila rectangulata)
413. 07-06: Mompha raschkiella (Mompha raschkiella)
414. 08-06: Brombærvikler (Notocelia uddmanniana)
415. 08-06: Coleophora sp. (Coleophora sp.)
416. 08-06: Apotomis turbidana (Apotomis turbidana)
417. 08-06: Birkemåler (Biston betularia)
418. 08-06: Pileborer (Cossus cossus)
419. 08-06: Brun Seglvinge (Drepana curvatula)
420. 08-06: Pandeduskmøl sp. (Tischeria sp.)
421. 09-06: Cnephasia pasiuana (Cnephasia pasiuana)
422. 09-06: Dag-Lavspinder (Cybosia mesomella)
423. 09-06: Brun Bjørnespinder (Arctia caja)
424. 09-06: Pyrausta aerealis (Pyrausta aerealis)
425. 09-06: Orthotaenia undulana (Orthotaenia undulana)
426. 09-06: Hvid Hasselmåler (Asthena albulata)
427. 09-06: Ege-Snudeugle (Pechipogo strigilata)
428. 09-06: Argyresthia albistria (Argyresthia albistria)
429. 09-06: Elleraklemøl (Argyresthia goedartella)
430. 09-06: Tvivlsom Mus (Hoplodrina ambigua)
431. 09-06: Ribsglassværmer (Synanthedon tipuliformis)
432. 10-06: Hvidhjørnet Dagugle (Deltote pygarga)
433. 10-06: Ahornugle (Acronicta aceris)
434. 10-06: Spidsvinget Tørstetræmåler (Macaria alternata)
435. 10-06: Rustugle (Rusina ferruginea) (Rusina ferruginea)
436. 10-06: Mosebøllevikler (Rhopobota myrtillana)
437. 10-06: Det Gyldne J (Autographa jota)
438. 10-06: Egepandeduskmøl (Tischeria ekebladella)
439. 10-06: Argyresthia retinella (Argyresthia retinella)
440. 10-06: Åkandehalvmøl (Elophila nymphaeata)
441. 10-06: Messingugle (Diachrysia chrysitis)
442. 10-06: Almindelig Snudeugle (Herminia tarsipennalis)
443. 10-06: Cochylis dubitana (Cochylis dubitana)
444. 10-06: Gyvelvikler (Cydia succedana)
445. 10-06: Hermelinskåbe (Cerura vinula)
446. 10-06: Gulplettet Bjørn (Hyphoraia aulica)
447. 10-06: Humlerodæder (Hepialus humuli)
448. 10-06: Birkeknopmøl (Argyresthia brockeella)
449. 10-06: Gul Nåleskovprydvinge (Denisia similella)
450. 11-06: Ørnebregnerodæder (Korscheltellus fusconebulosa)
451. 11-06: Rødspidset Glassværmer (Synanthedon formicaeformis)
452. 11-06: Clepsis consimilana (Clepsis consimilana)
453. 11-06: Oxyptilus pilosellae (Oxyptilus pilosellae)
454. 12-06: Oxyptilus parvidactyla (Oxyptilus parvidactyla)
455. 12-06: Kæmpeprydvinge (Harpella forficella)
456. 12-06: Skarpskygget Smutugle (Noctua orbona)
457. 13-06: Mælkebøttevikler (Celypha striana)
458. 13-06: Crambus perlella (Crambus perlella)
459. 13-06: Glyphipterix thrasonella (Glyphipterix thrasonella)
460. 13-06: Tidselgulvikler (Agapeta hamana)
461. 13-06: Køllesværmer sp. (Zygaena sp.)
462. 13-06: Egevikler (Tortrix viridana)
463. 14-06: Okkergul Blåbærmåler (Macaria brunneata)
464. 14-06: Eana incanana (Eana incanana)
465. 14-06: Soldugfjermøl (Buckleria paludum)
466. 14-06: Vejbredhalvmøl (Homoeosoma sinuella)
467. 14-06: Rønnespindemøl (Yponomeuta padella)
468. 14-06: Strittende Ellemøl (Stathmopoda pedella)
469. 14-06: Hindbærmøl (Lampronia corticella)
470. 14-06: Pimpinellekøllesværmer (Zygaena minos)
471. 14-06: Tvebånd-Dagugle (Deltote bankiana)
472. 15-06: Birkeraklevikler (Epinotia bilunana)
473. 15-06: Lysgul Nåleskovprydvinge (Denisia stipella)
474. 15-06: Celypha siderana (Celypha siderana)
475. 15-06: Frugttræsommervikler (Archips podana)
476. 15-06: Benvedhalvmøl (Nephopterix angustella)
477. 15-06: Brombærtiggerugle (Diarsia rubi)
478. 15-06: Cnephasia sp. (Cnephasia sp.)
479. 15-06: Kulturrosevikler (Notocelia rosaecolana)
480. 15-06: Hvid-Punkt Græsugle (Mythimna albipuncta)
481. 15-06: Poppelsværmer (Laothoe populi)
482. 16-06: Vinrød Grønsagsugle (Lacanobia thalassina)
483. 16-06: Timiankøllesværmer (Zygaena purpuralis)
484. 16-06: Humledværgmåler (Eupithecia assimilata)
485. 16-06: Oldenvikler (Cydia fagiglandana)
486. 16-06: Engkøllesværmer (Zygaena trifolii)
487. 16-06: Blågråt Herkuleshalvmøl (Hypsopygia glaucinalis)
488. 16-06: Mældeugle (Trachea atriplicis)
489. 16-06: Røgfarvet Sækbærer (Psyche crassiorella)
490. 16-06: Skovugle (Diarsia mendica)
491. 16-06: Haveugle (Lacanobia oleracea)
492. 16-06: Paramesia gnomana (Paramesia gnomana)
493. 16-06: Brun Egevikler (Archips xylosteana)
494. 16-06: Pselnophorus heterodactyla (Pselnophorus heterodactyla)
495. 17-06: Olsen (Pseudoips prasinana)
496. 17-06: Mose-Harlekin (Arichanna melanaria)
497. 17-06: Hvidrandet Jordugle (Ochropleura plecta)
498. 17-06: Tobåndet Atlaskmåler (Lomographa temerata)
499. 17-06: Døvnælde-Bladmåler (Perizoma alchemillata)
500. 17-06: Phiaris umbrosana (Phiaris umbrosana)
501. 17-06: Lædergul Frugtbladvikler (Pandemis cerasana)
502. 17-06: Smalvingemåler (Plagodis dolabraria)
503. 17-06: Ditula angustiorana (Ditula angustiorana)
504. 17-06: Bøge-Bæltemåler (Cyclophora linearia)
505. 18-06: Pimpinelle-Køllesværmer/Timian-Køllesværmer (Zygaena minos/Zygaena purpuralis)
506. 18-06: Treliniet Duskmåler (Scopula ternata)
507. 18-06: Teleiopsis diffinis (Teleiopsis diffinis)
508. 18-06: Elachista albifrontella (Elachista albifrontella)
509. 18-06: Hassel-Bladmåler (Electrophaes corylata)
510. 18-06: Snehvid Birkespinder (Leucodonta bicoloria)
511. 18-06: Plettet Træborer (Zeuzera pyrina)
512. 18-06: Båndet Tyv (Oligia fasciuncula)
513. 18-06: Pilevikler (Earias clorana)
514. 18-06: Blåbær-Næbugle (Hypena crassalis)
515. 19-06: Cedestis subfasciella (Cedestis subfasciella)
516. 19-06: Vinkelstreget Løvmåler (Idaea aversata)
517. 19-06: Opostega salaciella (Opostega salaciella)
518. 19-06: Lille Sødgræshalvmøl (Donacaula forficella)
519. 19-06: Gulgrå Knopvikler (Rhopobota naevana)
520. 19-06: Lille Tyv (Mesoligia furuncula)
521. 19-06: Dueurtsværmer (Deilephila elpenor)
522. 19-06: Elmevikler (Epinotia abbreviana)
523. 19-06: Gulkravet Egedværgmøl (Ectoedemia albifasciella)
524. 19-06: Syrenmåler (Apeira syringaria)
525. 19-06: Teleiodes vulgella (Teleiodes vulgella)
526. 20-06: Yponomeuta sp. (Yponomeuta sp.)
527. 20-06: Egebladvikler (Gypsonoma dealbana)
528. 20-06: Gul Rosenvikler (Acleris bergmanniana)
529. 20-06: Gul Bladmåler (Cidaria fulvata)
530. 20-06: Gelechia sestertiella (Gelechia sestertiella)
531. 20-06: Aleimma loeflingiana (Aleimma loeflingiana)
532. 20-06: Pelsmøl (Tinea pellionella)
533. 20-06: Ege-Dværg (Meganola strigula)
534. 20-06: Lille Stikkelsbærmåler (Macaria wauaria)
535. 21-06: Engnellikerodfjermøl (Geina didactyla)
536. 21-06: Tidselblomstvikler (Aethes cnicana)
537. 21-06: Crambus pascuella (Crambus pascuella)
538. 21-06: Rejnfanrodvikler (D. agilana) (Dichrorampha agilana)
539. 21-06: Lille Køllesværmer (Zygaena viciae)
540. 21-06: Epinotia signatana (Epinotia signatana)
541. 21-06: Scoparia sp. (Scoparia sp.)
542. 21-06: Hieroglyfprydvinge (Bisigna procerella)
543. 21-06: Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
544. 22-06: Rønbladvikler (Choristoneura hebenstreitella)
545. 22-06: Almindelig Barkmåler (Alcis repandata)
546. 22-06: Busksommervikler (Archips rosana)
547. 22-06: Brun Nellikeugle (Hadena bicruris)
548. 22-06: Mørk Skræppeugle (Dypterygia scabriuscula)
549. 22-06: Lundmåler (Hemithea aestivaria)
550. 22-06: Grå Hætteugle (Cucullia umbratica)
551. 22-06: Citrongul Vikler (Thiodia citrana)
552. 23-06: Blåhat-Langhornsmøl (Nemophora metallica)
553. 23-06: Rosenknopfjermøl (Cnaemidophorus rhododactyla)
554. 23-06: Koglehalvmøl (Dioryctria abietella)
555. 23-06: Vikkeugle (Lygephila pastinum)
556. 23-06: Glansfuld Stængelugle (Apamea sublustris)
557. 23-06: Hvidaksugle (Mesapamea secalis)
558. 23-06: Gråkantet Engmåler (Idaea fuscovenosa)
559. 23-06: Argolamprotes micella (Argolamprotes micella)
560. 23-06: Stilkegbladhalvmøl (Acrobasis repandana)
561. 23-06: Bynkerodvikler (Celypha rufana)
562. 24-06: Thiotricha subocellea (Thiotricha subocellea)
563. 24-06: Broget Havemåler (Eulithis prunata)
564. 24-06: Crambus uliginosellus (Crambus uliginosellus)
565. 24-06: Hvidlig Stængelugle (Apamea lithoxylaea)
566. 24-06: Natsvalehale (Ourapteryx sambucaria)
567. 24-06: Bogstav-Uglespinder (Tethea or)
568. 24-06: Kamelspinder (Ptilodon capucina)
569. 24-06: Skov-Spidsugle (Ipimorpha subtusa)
570. 24-06: Birkeglassværmer (Synanthedon scoliaeformis)
571. 25-06: Eudonia lacustrata (Eudonia lacustrata)
572. 25-06: Epagoge grotiana (Epagoge grotiana)
573. 25-06: Hvidtjørnseglvikler (Ancylis achatana)
574. 25-06: Pilelitografivikler (Apotomis semifasciana)
575. 25-06: Granharpiksvikler (Epinotia granitana)
576. 25-06: Guldfrynset Halvmøl (Hypsopygia costalis)
577. 25-06: Phycitodes ubest. (Phycitodes sp.)
578. 25-06: Athrips mouffetella (Athrips mouffetella)
579. 25-06: Gyvelmøl (Leucoptera spartifoliella)
580. 25-06: Hedya salicella (Hedya salicella)
581. 25-06: Krybpilrullevikler (Epinotia cruciana)
582. 25-06: Sky-Ugle (Polia nebulosa)
583. 25-06: Silkeglans Engmåler (Idaea subsericeata)
584. 25-06: Askebarkhalvmøl (Euzophera pinguis)
585. 25-06: Lille Lavmåler (Cleorodes lichenaria)
586. 25-06: Metzneria lappella (Metzneria lappella)
587. 25-06: Epiblema graphana (Epiblema graphana)
588. 25-06: Bactra furfurana (Bactra furfurana)
589. 25-06: Y-Ugle (Apterogenum ypsillon)
590. 26-06: Svampeugle (Parascotia fuliginaria)
591. 26-06: Blastodacna hellerella/atra (Blastodacna hellerella/atra)
592. 26-06: Clerks Minérmøl (Lyonetia clerkella)
593. 26-06: Hægspindemøl (Yponomeuta evonymella)
594. 26-06: Elmemåler (Abraxas sylvata)
595. 26-06: Yponomeuta irrorella (Yponomeuta irrorella)
596. 26-06: Askemøl (Prays fraxinella)
597. 26-06: Crambus pratella (Crambus pratella)
598. 26-06: Catoptria pinella (Catoptria pinella)
599. 26-06: Engelskgræsglassværmer (Pyropteron muscaeformis)
600. 26-06: Det Gyldne U (Autographa pulchrina)
601. 26-06: Hedya ochroleucana (Hedya ochroleucana)
602. 26-06: Scythris limbella (Scythris limbella)
603. 26-06: Pistolsækmøl (Coleophora anatipennella)
604. 26-06: Rusten Græsugle (Mythimna ferrago)
605. 26-06: Eng-Løvmåler (Scopula immutata)
606. 27-06: Batia lunaris (Batia lunaris)
607. 27-06: Acrocercops brongniardella (Acrocercops brongniardella)
608. 27-06: Monopis obviella (Monopis obviella)
609. 27-06: Rødkantet Engmåler (Idaea humiliata)
610. 27-06: Streg-Snudeugle (Schrankia costaestrigalis)
611. 27-06: Chionodes electella (Chionodes electella)
612. 27-06: Nåleskovs-Måler (Hylaea fasciaria)
613. 28-06: Sortprikket Græsugle (Leucania obsoleta)
614. 28-06: Grapholita janthinana (Grapholita janthinana)
615. 28-06: Grøn Birkemåler (Geometra papilionaria)
616. 28-06: Graphiphora augur (Graphiphora augur)
617. 28-06: Sortplettet Skovugle (Xestia triangulum)
618. 28-06: Udelt Messingugle (Diachrysia stenochrysis)
619. 28-06: Pammene aurita (Pammene aurita)
620. 28-06: Catoptria falsella (Catoptria falsella)
621. 28-06: Rosenbjørn (Miltochrista miniata)
622. 28-06: Tveplettet Bladmåler (Mesotype didymata)
623. 28-06: Mompha lacteella (Mompha lacteella)
624. 28-06: Chokoladebrun Frugtbladvikler (Pandemis heparana)
625. 28-06: Cochylidia sp. (Cochylidia sp.)
626. 29-06: Røllikefjermøl (Gillmeria pallidactyla)
627. 29-06: Skinnende Mus (Hoplodrina blanda)
628. 29-06: Almindelig Spidsvingemåler (Scotopteryx chenopodiata)
629. 29-06: Buksbomhalvmøl (Cydalima perspectalis)
630. 29-06: Galtetandvikler (Endothenia quadrimaculana)
631. 29-06: Citrongul Havemåler (Gandaritis pyraliata)
632. 29-06: Sortstribe Græsugle (Mythimna impura)
633. 29-06: Rov-Mus (Chilodes maritima)
634. 29-06: Klematisbladmåler (Hemistola chrysoprasaria)
635. 29-06: Bynke-Dværgmåler (Eupithecia succenturiata)
636. 29-06: Æselfoderhalvmøl (Myelois circumvoluta)
637. 29-06: Flov Græsugle (Mythimna pudorina)
638. 29-06: Fyrreskudmøl (Exoteleia dodecella)
639. 29-06: Pragt Grønsagsugle (Lacanobia splendens)
640. 29-06: Moselavspinder (Pelosia obtusa)
641. 29-06: Klyngerspinder (Habrosyne pyritoides)
642. 29-06: Vatret Bladmåler (Hydriomena furcata)
643. 29-06: Phyllonorycter joannisi (Phyllonorycter joannisi)
644. 29-06: Sortplettet Løvmåler (Idaea dimidiata)
645. 29-06: Pileurtugle (Melanchra persicariae)
646. 29-06: Helcystogramma rufescens (Helcystogramma rufescens)
647. 29-06: Skov-Løvmåler (Idaea biselata)
648. 29-06: Fredløsmåler (Anticollix sparsata)
649. 29-06: Slåenhalvmøl (Udea prunalis)
650. 29-06: Elachista utonella (Elachista utonella)
651. 29-06: Acompsia cinerella (Acompsia cinerella)
652. 29-06: Marehalmugle (Longalatedes elymi)
653. 29-06: Rødbrunrandet Bladmåler (Thalera fimbrialis)
654. 29-06: Pile-Seksvinge (Pterapherapteryx sexalata)
655. 29-06: Stort Sødgræshalvmøl (Schoenobius gigantella)
656. 29-06: Svingelugle (Plusia festucae)
657. 29-06: Ærteugle (Ceramica pisi)
658. 30-06: Måneplettet Måler (Comibaena bajularia)
659. 30-06: Clepsis spectrana (Clepsis spectrana)
660. 30-06: Mose-Løvmåler (Idaea muricata)
661. 30-06: Eudonia sp. (Eudonia sp.)
662. 30-06: Fladstjerne-Bladmåler (Euphyia biangulata)
663. 30-06: Udea olivalis (Udea olivalis)
664. 30-06: Gulerodshalvmøl (Sitochroa palealis)
665. 30-06: Synaphe punctalis (Synaphe punctalis)
666. 30-06: Oegoconia deauratella (Oegoconia deauratella)
667. 30-06: Frugttræ-Barkmåler (Peribatodes rhomboidaria)
668. 30-06: Snyltehveps-Glassværmer (Bembecia ichneumoniformis)
669. 30-06: Strand-Landmand (Agrotis vestigialis)
670. 30-06: Scoparia pyralella (Scoparia pyralella)
671. 01-07: Monopis monachella (Monopis monachella)
672. 01-07: Tornet Salat-Ugle (Hecatera dysodea)
673. 01-07: Endotricha flammealis (Endotricha flammealis)
674. 01-07: Klædemøl (Tineola bisselliella)
675. 01-07: Grå Lavugle (Laspeyria flexula)
676. 01-07: Tofarvet Bladmåler (Plemyria rubiginata)
677. 02-07: Nåletræsbarkmåler (Peribatodes secundaria)
678. 02-07: Hybenvikler (Grapholita tenebrosana)
679. 02-07: Recurvaria leucatella (Recurvaria leucatella)
680. 02-07: Agernvikler (Cydia splendana)
681. 02-07: Apotomis capreana (Apotomis capreana)
682. 02-07: Stor Sneglespinder (Apoda limacodes)
683. 02-07: Skjallerdværgmåler (Eupithecia plumbeolata)
684. 03-07: Spidsvinget Græsugle (Mythimna straminea)
685. 03-07: Gul Ahornvikler (Acleris forsskaleana)
686. 03-07: Kløversækmøl (Coleophora deauratella)
687. 05-07: Paraswammerdamia nebulella (Paraswammerdamia nebulella)
688. 05-07: Udea lutealis (Udea lutealis)
689. 05-07: Gypsonoma minutana (Gypsonoma minutana)
690. 05-07: Firbåndet Bladmåler (Xanthorhoe quadrifasiata)
691. 05-07: Katostmøl (Pexicopia malvella)
692. 05-07: Prikket Lavspinder (Pelosia muscerda)
693. 05-07: Sneppe-Stængelugle (Apamea scolopacina)
694. 05-07: Bueprydvinge (Metalampra cinnamomea)
695. 05-07: Eudemis profundana (Eudemis profundana)
696. 06-07: Zeiraphera isertana (Zeiraphera isertana)
697. 06-07: Mælkeurthalvmøl (Pempelia palumbella)
698. 06-07: Ligestribet Timianhalvmøl (Pempeliella ornatella)
699. 06-07: Punktengmåler (Idaea sylvestraria)
700. 06-07: Aroga velocella (Aroga velocella)
701. 06-07: Blåbær-Havemåler (Eulithis populata)
702. 07-07: Gelechia nigra (Gelechia nigra)
703. 07-07: Blygrå Lavspinder (Eilema lurideola)
704. 07-07: Stor Lavspinder (Lithosia quadra)
705. 07-07: Perlemorshalvmøl (Pleuroptya ruralis)
706. 07-07: Trapezugle (Cosmia trapezina)
707. 07-07: Krageklougle (Pyrrhia umbra)
708. 07-07: Æbledværgmøl (Stigmella malella)
709. 08-07: Harmonisk Stængelugle (Apamea unanimis)
710. 08-07: Mosebunke-Ugle (Photedes minima) (Photedes minima)
711. 08-07: Mesapamea sp. (Mesapamea sp.)
712. 08-07: Phiaris metallicana (Phiaris metallicana)
713. 08-07: Solbær-Havemåler (Eulithis mellinata)
714. 08-07: Lille Penselspinder (Orgyia antiqua)
715. 08-07: Pseudatemelia josephinae (Pseudatemelia josephinae)
716. 08-07: Lergul Lavspinder (Eilema lutarella)
717. 08-07: Phiaris dissolutana (Phiaris dissolutana)
718. 08-07: Rød Knopvikler (Spilonota ocellana)
719. 09-07: Hvid Dværgmåler (Eupithecia centaureata)
720. 09-07: Hyldehalvmøl (Anania coronata)
721. 09-07: Eudonia mercurella (Eudonia mercurella)
722. 09-07: Kastaniefarvet Glansugle (Xestia baja)
723. 09-07: Silke-Ugle (Polia bombycina)
724. 09-07: Æblespindemøl (Yponomeuta malinellus)
725. 09-07: Ahornmøl (Ypsolopha sequella)
726. 09-07: Catoptria permutatellus/osthelderi (Catoptria permutatellus/osthelderi)
727. 09-07: Tidselstængelvikler (Lobesia abscisana)
728. 10-07: Caryocolum blandella (Caryocolum blandella)
729. 10-07: Tjørne-Pukkelvinge (Nola cucullatella)
730. 10-07: Kirsebærmøl (Argyresthia pruniella)
731. 10-07: Mørkegrå Lavspinder (Eilema complana)
732. 10-07: Netugle (Naenia typica)
733. 10-07: Ypsilonugle (Agrotis ipsilon)
734. 10-07: Tandet Løvmåler (Idaea emarginata)
735. 10-07: Øje-Græsugle (Amphipoea oculea)
736. 11-07: Lille Frostmåler (Operophtera brumata)
737. 11-07: Daggræsugle (Photedes captiuncula)
738. 11-07: Burrevikler (Aethes rubigana)
739. 11-07: Blyantsugle (Amphipyra tragopoginis)
740. 11-07: Røllikeblomstervikler (Aethes margaritana)
741. 11-07: Mompha ochraceella (Mompha ochraceella)
742. 11-07: Knopurtgulvikler (Agapeta zoegana)
743. 11-07: Catoptria margaritella (Catoptria margaritella)
744. 11-07: Blommevikler (Grapholita funebrana)
745. 11-07: Kræmmerhusgræsugle (Mythimna conigera)
746. 12-07: Kastaniebrunt Halvmøl (Selagia spadicella)
747. 12-07: Gulhale (Euproctis similis)
748. 12-07: Coleophora trifolii (Coleophora trifolii)
749. 12-07: Agriphila straminella (Agriphila straminella)
750. 12-07: Hvidhovedet Bladvikler (Pandemis cinnamomeana)
751. 12-07: Bøge-Tandmåler (Ennomos quercinaria)
752. 12-07: Kobberbrun Køllesværmer (Rhagades pruni)
753. 12-07: Lille Røllikerodvikler (Dichrorampha petiverella)
754. 13-07: Ege-Prydvinge (Carcina quercana) (Carcina quercana)
755. 13-07: Sortspidset Benvedspindemøl (Yponomeuta plumbella)
756. 13-07: Lærkevikler (Spilonota laricana) (Spilonota laricana)
757. 13-07: Askegraa Lavspinder (Eilema griseola)
758. 13-07: Bladrandvikler (Acleris holmiana)
759. 13-07: Brachylomia viminalis (Brachylomia viminalis)
760. 13-07: Bølget Måler (Hydria undulata)
761. 13-07: Sørgesnerleugle (Aedia funesta)
762. 13-07: Violet Tiggerugle (Diarsia brunnea)
763. 13-07: Borkhausenia fuscescens (Borkhausenia fuscescens)
764. 13-07: Gelechia scotinella (Gelechia scotinella)
765. 13-07: Den Vandrette Sæk (Bacotia claustrella)
766. 13-07: Slåenmåler (Philereme transversata)
767. 13-07: Hvidbroget Rosenvikler (Acleris variegana)
768. 13-07: Dunhammerhalvmøl (Calamotropha paludella)
769. 13-07: Dunhammermøl (Limnaecia phragmitella)
770. 13-07: Catoptria verellus (Catoptria verellus)
771. 13-07: Lysgult Gedebladmøl (Ypsolopha nemorella)
772. 13-07: Nymphula nitidulata (Nymphula nitidulata)
773. 13-07: Svagtskygget Smutugle (Noctua comes)
774. 13-07: Kolon-Uglespinder (Ochropacha duplaris)
775. 14-07: Evighedsblomst-Pragtugle (Eublemma minutata)
776. 14-07: Torskemunddværgmåler (Eupithecia linariata)
777. 14-07: Vinterkarsehalvmøl (Evergestis pallidata)
778. 14-07: Paraswammerdamia albicapitella (Paraswammerdamia albicapitella)
779. 14-07: Egespinder (Lasiocampa quercus)
780. 14-07: Gelechia rhombella (Gelechia rhombella)
781. 14-07: Rødt Ordensbånd (Catocala nupta)
782. 14-07: Vandmøl (Acentria ephemerella)
783. 14-07: Okkergult Græsmøl (Agriphila tristella)
784. 15-07: Galtetandhalvmøl (Anania stachydalis)
785. 15-07: Ochsenheimeria vacculella (Ochsenheimeria vacculella)
786. 15-07: Blåbærdværgmåler (Pasiphila debiliata)
787. 15-07: Eucosma conterminana (Eucosma conterminana)
788. 15-07: Netmønstret Nellikeugle (Sideridis reticulata)
789. 15-07: Gulvinget Ugle (Thalpophila matura)
790. 15-07: Havemalurtvikler (Eucosma lacteana)
791. 15-07: Grå Rosenvikler (Notocelia roborana)
792. 15-07: Scythris inspersella (Scythris inspersella)
793. 17-07: Rosestængelvikler (Notocelia incarnatana)
794. 17-07: Dværgspinder (Nudaria mundana)
795. 17-07: Cikorieugle (Heliothis viriplaca)
796. 17-07: Crassa unitella (Crassa unitella)
797. 17-07: Amphipoea sp. (Amphipoea sp.)
798. 17-07: Strandfyrrevikler (Piniphila bifasciana)
799. 17-07: Slange-Stængelugle (Lateroligia ophiogramma)
800. 17-07: Hindevinge (Thumatha senex)
801. 17-07: Eucosma fulvana (Eucosma fulvana)
802. 17-07: Hindbærglassværmer (Pennisetia hylaeiformis)
803. 17-07: Pastinakmøl (Depressaria radiella)
804. 17-07: Swammerdamia pyrella (Swammerdamia pyrella)
805. 17-07: Kartoffelborer (Hydraecia micacea)
806. 18-07: Gåsefoddværgmåler (Eupithecia simpliciata)
807. 18-07: Barksvampemøl (Nemaxera betulinella)
808. 18-07: Epinotia nisella (Epinotia nisella)
809. 18-07: Skråbåndet Spidsmåler (Epione repandaria)
810. 18-07: Bryotropha senectella (Bryotropha senectella)
811. 18-07: Phyllonorycter maestingella (Phyllonorycter maestingella)
812. 18-07: Litografilyngvikler (Phiaris schulziana)
813. 18-07: Okkergul Rovmåler (Crocallis elinguaria)
814. 19-07: Rød Fyrreskudvikler (Rhyacionia buoliana)
815. 19-07: Tidselfrøvikler (Eucosma cana)
816. 19-07: Stedmoderhalvmøl (Heliothela wulfeniana)
817. 19-07: Tagrørhalvmøl (Chilo phragmitella)
818. 19-07: Rønnehalvmøl (Acrobasis advenella)
819. 19-07: Gulflammet Bladmåler (Hydrelia flammeolaria)
820. 20-07: Olivengrøn Jordugle (Anaplectoides prasina)
821. 20-07: Adaina microdactyla (Adaina microdactyla)
822. 20-07: Mini-Snudeugle (Hypenodes humidalis)
823. 21-07: Snehare (Acronicta leporina)
824. 21-07: Hasselbladvikler (Pandemis corylana)
825. 21-07: Dromedarspinder (Notodonta dromedarius)
826. 21-07: Fyrreblomsthalvmøl (Vitula biviella)
827. 21-07: Græs-Snudeugle (Macrochilo cribrumalis)
828. 21-07: Hvedeugle (Euxoa tritici)
829. 21-07: Rørhveneugle (Photedes fluxa)
830. 21-07: Egebladhalvmøl (Phycita roborella)
831. 22-07: Tinea dubiella (Tinea dubiella)
832. 22-07: Sortagtig Ugle (Euxoa nigricans)
833. 22-07: Skrive-Stængelugle (Litoligia literosa)
834. 22-07: Pediasia contaminella (Pediasia contaminella)
835. 22-07: Bueengmåler (Idaea straminata)
836. 22-07: Prochoreutis myllerana (Prochoreutis myllerana)
837. 22-07: Tagrørugle (Arenostola phragmitidis)
838. 22-07: Cochylis roseana (Cochylis roseana)
839. 22-07: Rustdværgmåler (Eupithecia icterata)
840. 22-07: Skærmplantedværgmåler (Eupithecia trisignaria)
841. 23-07: Eucosma pupillana (Eucosma pupillana)
842. 23-07: Chrysoesthia sexguttella (Chrysoesthia sexguttella)
843. 23-07: Mompha propinquella (Mompha propinquella)
844. 23-07: Apotomis betuletana (Apotomis betuletana)
845. 23-07: Citronbjørn (Setina irrorella)
846. 23-07: Melet Lavspinder (Eilema depressa)
847. 23-07: Navrdværgmåler (Eupithecia inturbata)
848. 23-07: Slåenmøl (Ypsolopha horridella)
849. 23-07: Simulant Ugle (Rhyacia simulans)
850. 24-07: Clavigesta purdeyi (Clavigesta purdeyi)
851. 24-07: Sømprikket Stængelborer (Globia sparganii)
852. 24-07: Blomster-Stængelugle (Eremobia ochroleuca)
853. 24-07: Mørksømmet Smutugle (Noctua interjecta)
854. 24-07: Askeugle (Craniophora ligustri)
855. 24-07: Lobesia bicinctana (Lobesia bicinctana)
856. 24-07: Aethes kindermanniana (Aethes kindermanniana)
857. 24-07: Nonne (Lymantria monacha)
858. 25-07: Gulstribet Halvmøl (Loxostege sticticalis)
859. 25-07: Kællingetandhalvmøl (Oncocera semirubella)
860. 25-07: Birkerullevikler (Epinotia ramella)
861. 26-07: Elle-Tandmåler (Ennomos alniaria)
862. 26-07: Skærmblomstfrøvikler (Pammene gallicana)
863. 26-07: Cymolomia hartigiana (Cymolomia hartigiana)
864. 26-07: Asketandmåler (Ennomos fuscantaria)
865. 26-07: Violet Løvmåler (Scopula rubiginata)
866. 26-07: Agriphila inquinatella (Agriphila inquinatella)
867. 26-07: Prays ruficeps (Prays ruficeps)
868. 26-07: Caryocolum proxima (Caryocolum proxima)
869. 26-07: Brombær-Dværg (Meganola albula)
870. 26-07: Seljepildværgmåler (Eupithecia tenuiata)
871. 26-07: Cydia amplana (Cydia amplana)
872. 27-07: Rhombe-Glansugle (Xestia stigmatica)
873. 27-07: Nyctobrya muralis (Nyctobrya muralis)
874. 27-07: Store Olsen (Bena bicolorana)
875. 27-07: Agriphila selasella (Agriphila selasella)
876. 27-07: Platytes alpinella (Platytes alpinella)
877. 27-07: Eudemis porphyrana (Eudemis porphyrana)
878. 27-07: Benvedspindemøl (Yponomeuta cagnagella)
879. 27-07: Skarptegnet Ugle (Eugnorisma depuncta)
880. 27-07: Elachista maculicerusella (Elachista maculicerusella)
881. 27-07: Egekarmin (Catocala sponsa)
882. 27-07: Kløverspinder (Lasiocampa trifolii)
883. 27-07: Noctua janthe/janthina (Noctua janthe/janthina)
884. 28-07: Augustdværgmåler (Eupithecia pusillata)
885. 28-07: Østlig Knopurtvikler (Cochylimorpha alternana)
886. 28-07: Acleris rhombana (Acleris rhombana)
887. 28-07: Pimpinelledværgmåler (Eupithecia pimpinellata)
888. 28-07: Slåenhalvmøl (Acrobasis suavella) (Acrobasis suavella)
889. 28-07: Hundegræsugle (Amphipoea fucosa) (Amphipoea fucosa)
890. 28-07: Grøn Lav-Ugle (Cryphia algae)
891. 29-07: Caloptilia rufipennella (Caloptilia rufipennella)
892. 29-07: Gelechia hippophaella (Gelechia hippophaella)
893. 29-07: Streg-Sivugle (Protarchanara brevilinea)
894. 29-07: Snerle-Charmeugle (Pseudeustrotia candidula)
895. 29-07: Lille Måneplet (Clostera curtula)
896. 29-07: Stort Voksmøl (Galleria mellonella)
897. 30-07: Lille Egebladhalvmøl (Acrobasis consociella)
898. 30-07: Netåret Måler (Eustroma reticulata)
899. 30-07: Navr-Kamelspinder (Ptilodon cucullina)
900. 30-07: Gåsefod-Bladmåler (Pelurga comitata)
901. 30-07: Røgfarvet Grønsagsugle (Lacanobia suasa)
902. 31-07: Malurtdværgmåler (Eupithecia innotata)
903. 31-07: Phiaris palustrana (Phiaris palustrana)
904. 01-08: Crombrugghia distans (Crombrugghia distans)
905. 01-08: Skovfyrsommervikler (Archips oporana)
906. 01-08: Fladstjernedværgmåler (Eupithecia pygmaeata)
907. 01-08: Almindelig Gråbynkevikler (Dichrorampha simpliciana)
908. 01-08: Frøgræsugle (Luperina testacea)
909. 02-08: Gulrygget Rejnfanvikler (Dichrorampha flavidorsana)
910. 02-08: Snerlesværmer (Agrius convolvuli)
911. 02-08: Brunviolet Smutugle (Noctua janthe)
912. 02-08: Ege-Tandmåler (Ennomos erosaria)
913. 02-08: Granfrøhalvmøl (Assara terebrella)
914. 03-08: Streg-Jordugle (Euxoa obelisca)
915. 03-08: Nonneugle (Panthea coenobita)
916. 03-08: Tegningsløs Stængelborer (Globia algae)
917. 03-08: Berber-Pyramideugle (Amphipyra berbera)
918. 03-08: Stor Rørugle (Nonagria typhae)
919. 03-08: Strophedra weirana (Strophedra weirana)
920. 03-08: Violetgrå Båndugle (Noctua janthina)
921. 03-08: Brun Engugle (Helotropha leucostigma)
922. 04-08: Amblyptilia punctidactyla (Amblyptilia punctidactyla)
923. 04-08: Pelochrista infidana (Pelochrista infidana)
924. 04-08: Rhyacionia pinicolana (Rhyacionia pinicolana)
925. 06-08: Irgrøn Ugle (Actebia praecox)
926. 06-08: Stenurtspindemøl (Yponomeuta sedella)
927. 06-08: Ectoedemia sericopeza (Ectoedemia sericopeza)
928. 06-08: Hvidliniet Møl (Ypsolopha parenthesella)
929. 07-08: Catoptria osthelderi (Catoptria osthelderi)
930. 07-08: Kongelyshætteugle (Shargacucullia lychnitis)
931. 08-08: Syreugle (Acronicta rumicis)
932. 09-08: Chi-Ugle (Antitype chi)
933. 09-08: Hvidtjørnemøl (Ypsolopha scabrella)
934. 10-08: Sort Glassværmer (Paranthrene tabaniformis)
935. 10-08: Gulmærket Glansugle (Xestia xanthographa)
936. 11-08: Sølvdråbeugle (Macdunnoughia confusa)
937. 11-08: Seksliniet Glansugle (Xestia sexstrigata)
938. 11-08: Agriphila ubest. (Agriphila sp.)
939. 11-08: Aethes smeathmanniana (Aethes smeathmanniana)
940. 12-08: Oxyptilus sp. (Oxyptilus sp.)
941. 13-08: Agriphila latistria (Agriphila latistria)
942. 13-08: Gulerodsmøl (Depressaria depressana)
943. 13-08: Okseøjerodvikler (Dichrorampha acuminatana)
944. 13-08: Kriger Træk-Ugle (Helicoverpa armigera)
945. 14-08: Grøn Engugle (Calamia tridens)
946. 15-08: Argyresthia aurulentella (Argyresthia aurulentella)
947. 15-08: Plettet Hedespinder (Coscinia cribraria)
948. 15-08: Agriphila geniculea (Agriphila geniculea)
949. 15-08: Hvidplettet Dværgmåler (Eupithecia tripunctaria)
950. 16-08: Anania verbascalis (Anania verbascalis)
951. 16-08: Brun Brilleugle (Abrostola triplasia)
952. 16-08: Fyrre-Processionsspinder (Thaumetopoea pinivora)
953. 16-08: Sivstråugle (Celaena haworthii)
954. 16-08: Hvidåret Græsugle (Tholera decimalis)
955. 17-08: Rosenplet (Thyatira batis)
956. 17-08: Atlaskspinder (Leucoma salicis)
957. 17-08: Sump-Bladmåler (Orthonama vittata)
958. 17-08: Hedemose-Pelsugle (Acronicta menyanthidis)
959. 17-08: Mellemskygget Smutugle (Noctua interposita)
960. 17-08: Pile-Havemåler (Eulithis testata)
961. 18-08: Brombær-Guldugle (Cirrhia icteritia)
962. 18-08: Smykke-Stængelugle (Crypsedra gemmea)
963. 18-08: Snehvid Tigerspinder (Spilosoma urticae)
964. 18-08: Kyst-Landmand (Agrotis ripae)
965. 18-08: Aske-Septemberugle (Atethmia centrago)
966. 19-08: Klitmåler (Selidosema brunnearia)
967. 20-08: Epinotia trigonella (Epinotia trigonella)
968. 21-08: Hypatima rhomboidella (Hypatima rhomboidella)
969. 21-08: Hvidt Halvmøl (Palpita vitrealis)
970. 22-08: Sandugle (Euxoa cursoria)
971. 22-08: Agonopterix nervosa (Agonopterix nervosa)
972. 23-08: Hindebægerfjermøl (Agdistis bennetii)
973. 23-08: Acleris emargana/effractana (Acleris emargana/effractana)
974. 23-08: Acleris comariana/laterana (Acleris comariana/laterana)
975. 23-08: Tjørnespinder (Trichiura crataegi)
976. 24-08: Mirificarma mulinella (Mirificarma mulinella)
977. 24-08: Ringspinder (Malacosoma neustria)
978. 24-08: Blåt Ordensbånd (Catocala fraxini)
979. 25-08: Bunkeugle (Tholera cespitis)
980. 25-08: Kantplettet Jordfarveugle (Agrochola litura)
981. 25-08: Stor Tandmåler (Ennomos autumnaria)
982. 26-08: Ptycholomoides aeriferana (Ptycholomoides aeriferana)
983. 27-08: Violet Nellikeugle (Sideridis rivularis)
984. 27-08: Rød Fyrremåler (Pennithera firmata)
985. 27-08: Phyllonorycter sp. (Phyllonorycter sp.)
986. 27-08: Burreugle (Gortyna flavago)
987. 27-08: Tvillingeprikugle (Lenisa geminipuncta)
988. 28-08: Caloptilia stigmatella (Caloptilia stigmatella)
989. 29-08: Cirkel-Jordfarveugle (Agrochola circellaris)
990. 29-08: Guldugle (Tiliacea aurago)
991. 29-08: Linde-Septemberugle (Tiliacea citrago)
992. 29-08: Elachista alpinella (Elachista alpinella)
993. 29-08: Elmeguldugle (Cirrhia gilvago)
994. 29-08: Stor Sivugle (Rhizedra lutosa)
995. 29-08: Strand-Gråugle (Eugnorisma glareosa)
996. 31-08: Spidsvinget Bladmåler (Dysstroma citrata)
997. 31-08: Toga-Septemberugle (Xanthia togata)
998. 31-08: Cigarsækbærer (Taleporia tubulosa)
999. 31-08: Lille Starugle (Denticucullus pygmina)
1000. 31-08: Lyonetia prunifoliella (Lyonetia prunifoliella)
1001. 01-09: Cochylidia implicitana (Cochylidia implicitana)
1002. 02-09: Katostmåler (Larentia clavaria)
1003. 03-09: Det Korte W (Apamea remissa)
1004. 05-09: Sortpoppelguldugle (Cirrhia ocellaris)
1005. 05-09: Brunbæltet Uglespinder (Cymatophorina diluta)
1006. 06-09: Parallel-Bladmåler (Mesotype parallelolineata)
1007. 11-09: August-Mosugle (Mniotype satura)
1008. 13-09: Eremitugle (Dryobotodes eremita)
1009. 13-09: Azaleamøl (Caloptilia azaleella)
1010. 14-09: Foranderlig Jordfarveugle (Agrochola lychnidis)
1011. 15-09: Prochoreutis sehestediana (Prochoreutis sehestediana)
1012. 15-09: Lüneburg Sortugle (Aporophyla lueneburgensis)
1013. 17-09: Acleris logiana (Acleris logiana)
1014. 19-09: Det Store L (Mythimna l-album)
1015. 19-09: Ædelgran-Måler (Pungeleria capreolaria)
1016. 20-09: Ahornmåler (Nothocasis sertata)
1017. 20-09: Pile-Jordfarveugle (Agrochola lota)
1018. 22-09: Birke-Stenugle (Lithophane semibrunnea)
1019. 22-09: Aprilugle (Griposia aprilina)
1020. 22-09: Smalvinget Grønsagsugle (Lacanobia contigua)
1021. 23-09: Mager Jordfarveugle (Agrochola macilenta)
1022. 25-09: Løvfaldsmåler (Colotois pennaria)
1023. 25-09: Tjørneugle (Allophyes oxyacanthae)
1024. 26-09: Acleris laterana (Acleris laterana)
1025. 27-09: Stilkegmøl (Ypsolopha sylvella)
1026. 01-10: Stor Gyvelmåler (Chesias legatella)
1027. 02-10: Bøgevintervikler (Acleris sparsana)
1028. 03-10: Lådden Ugle (Ammoconia caecimacula)
1029. 05-10: Eupithecia innotata/ochridata (Eupithecia innotata/ochridata)
1030. 07-10: Ectoedemia hannoverella (Ectoedemia hannoverella)
1031. 12-10: Enebær-Bladmåler (Thera juniperata)
1032. 14-10: Dødningehoved (Acherontia atropos)
1033. 15-10: Guldgul Frostmåler (Agriopis aurantiaria)
1034. 17-10: Kåbeugle (Xylena exsoleta)
1035. 18-10: Oktobermåler (E. christyi) (Epirrita christyi)
1036. 18-10: Egeprydvinge (Diurnea lipsiella)
1037. 19-10: Såret Ugle (Peridroma saucia)
1038. 19-10: Acleris ferrugana (Acleris ferrugana)
1039. 20-10: Poppelspinder (Poecilocampa populi)
1040. 21-10: Caloptilia hemidactylella (Caloptilia hemidactylella)
1041. 22-10: Udea ferrugalis (Udea ferrugalis)
1042. 23-10: Caloptilia betulicola (Caloptilia betulicola)
1043. 23-10: Rødhovedet Overvintringsugle (Conistra erythrocephala)
1044. 23-10: Oktobermåler (E. diluta) (Epirrita dilutata)
1045. 26-10: Rødelugle (Lithophane furcifera)
1046. 26-10: Egeknopugle (Lithophane ornitopus)
1047. 26-10: Blåhoved (sommerfugl) (Diloba caeruleocephala)
1048. 26-10: Skærm-Ugle (Dasypolia templi)
1049. 27-10: Sortdusket Bøgedværgmøl (Stigmella hemargyrella)
1050. 28-10: Birkefrostmåler (Operophtera fagata)
1051. 30-10: Sfinksugle (Asteroscopus sphinx)


Bemærk:
Data er udtræk af aldersklassen "adult/imago" og "blomstrende" samt de indrapporteringer hvor alder ikke er angivet. Aldersklasser som "æg", "larve", "puppe", "vegetativ" mv. er ikke medtaget i fænologioversigten.




Klik her for avanceret søgning i observationerne


Om www.fugleognatur.dk | Indhold | Vilkår | Kvalitetssikring | Hjælp | Retningslinier | Ordforklaring | Persondatapolitik | Translator